Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, Fenia27 είπε:

 

αν προσεξεις τις δημοσιευσεις του φιλου Νικου αυτο που φαινεται ειναι οτι εψαχνε μια λυση να κοιμηθει το μωρο πιο πολυ, να εχει καποιο προγραμμα κι ας ειναι 2 μηνων... να "ναρκωθει" το μωρο με φορμουλα και νομιζω και σε αλλο θεμα ρωτησε και για το βιβλιο που μαθαινεις τα μωρα να κλαινε για να κοιμηθουν...Μονος του κατεληξε να πει οτι θελει να ξεκουραστει η συζυγος κτλ (οχι οτι δεν ανυσηχουν κιολας βεβαια σαν γονεις)...Απο εκει λοιπον οι περισσοτερες κοπελες προσπαθησαν να δωσουν εμφαση οχι μονο στο ποσο φυσιολογικο αλλα και σημαντικο ειναι το μωρο να εχει την αμεριστη προσοχη και αγκαλια παρολη την κουραση γιατι το θεμα του δεν ηταν αν το παιδι εχει προβλημα αλλα πως θα το κανει να κοιμηθει πιο πολυ....Και ναι η κουνια ειναι κρυα φιλη μου σε συγκριση με την αγκαλια της μαμας...

Εντάξει ο άνθρωπος είναι κουρασμένος, αγχωμένος, στο κάτω κάτω δεν λέει να αφήσει το μωρό να κοιμηθεί για να πάει στα μπουζούκια. Ούτε εγώ λέω ότι είναι αφύσικο. όμως μπορούν να βρεθούν λύσεις, δεν είναι δυνατόν να είναι μια οικογένεια στην τσίτα όλο το 24ωρο, πρέπει να χαρούν το παιδί τους και να συνεχίσουν τη ζωή τους. Κι εγώ τη δίνω ακόμα την αγκαλιά και χωρίς να το ζητάει και τον σηκώνω αρκετά κι ας είναι βαρύς κι ας με πονάει η μέση μου κάποιες φορές, και φυσικά ξέρω καλά ότι ευκολότερα ηρεμεί ένα παιδί όταν έχει την αγκαλιά την ώρα που το έχει ανάγκη, παρά όταν προσπαθείς να το αποσπάσεις με άλλα μέσα και τελικά καταλήγει κι αυτό να εκνευρίζεται κι εσύ να εξαντλείσαι από μια μάταιη προσπάθεια. Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όλα αυτά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρεπει να κοιτάξουν να δουν τι δουλεύει στον ύπνο του παιδιού τους. Δεν κάνει καλό στο παιδί στο κάτω κάτω να μην ξεκουράζεται επαρκώς όλο το 24ωρο. Κατά τάλλα αυτά ακριβώς που λέει η Yovanna με εκφράζουν απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει το να λες για μια κρύα κούνια δεν είναι κ το πιο κομψό πράγμα εδώ που τα λέμε. Ακούγεται και κάπως σαν να τον κατηγορείς ότι θε΄λει να αφήσει το παιδί του να μαραζώνει παρατημένο για να κάνει την τρελή ζωή. Είναι άλλο αυτό, άλλο να πεις απλά οτι είναι φυσιολογικό κ το μωρό δεν έχει νευρολογικό πρόβλημα επειδή θέλει αγκαλιά. Το μωρό όμως μπορεί όντως να έχει κάτι. Κάτι απλό του στιλ έχει κουραστεί κ θέλει να κοιμηθεί κ το ενοχλούν τα φώτα κ η φασαρία, κάτι συνηθισμένο του στιλ  κλαίει για να κάνει κακά, ή κάτι πιο σύνθετο όπως οι συνέπειες μιας αλλεργίας ή μιας παλινδρόμησης, που όμως αντιμετωπίζεται αν ο γονιός το ψάξει λίγο κ δει τα συμπτώματα με ψυχραιμία. 

Σε σύγκριση με την αγκαλιά της μαμάς η κούνια κορίτσι είναι κρύα πως να το κανουμε

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 10:08 ΜΜ, **nikos** είπε:

Είπαμε να δώσουμε ξένο γάλα μήπως «ναρκωθεί» για το βράδυ αλλά τίποτα :( τι να πω...επειδή διαβάζω ότι πρέπει να κοιμούνται πάνω από Χ ώρες είπα μήπως έχει κάποιο θέμα :( 

 

@Yovanna αυτο ακριβως εγραψε. Δεν ημαστε εδω να δικασουμε κανεναν...ουτε χρειαζεται να γινεστε επιθετικες μεσα απο την αμυνα σας...Αν σας προσβαλε η εκφραση της κοπελας για την κρυα κουνια κακως...νομιζω ο τροπος που γραφει ο νικος ειναι αυτος που ξενισε καποιες κοπελες και εμενα μαζι...κανενας δεν κατακρινει την κουραση κτλ. Τα εχουμε περασει ολοι.ΟΛΟΙ.. Ο καθενας λοιπον θα δωσει την συμβουλη του με βαση αυτα που βιωσε...και ο ενδιαφερομενος θα κανει αυτο που νομιζει σωστο για εκεινον...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

ουτε χρειαζεται να γινεστε επιθετικες μεσα απο την αμυνα σας...

Προσωπικά ούτε επιτίθεμαι, ούτε αμύνομαι.. Πώς προκύπτει αυτό τώρα? Οκ whatever..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά ούτε επιτίθεμαι, ούτε αμύνομαι.. Πώς προκύπτει αυτό τώρα? Οκ whatever..

οκ παρεξηξησα μαλλον απο καποιες εκφρασεις.

 

Κανενας παντως δεν χαρακτηρισε ασπλαχνους τους ανθρωπους. Ουτε ειναι κακο να θελουν το μωρο να κοιμηθει για να ξεκουραστουν οι ιδιοι...τωρα αν ας πουμε ειναι αυτη μια ανγκη -προσδοκια που θα εκπληρωθει με ενα μωρο 2 μηνων αυτο ειναι αλλο καπελο...Γιατι καλο ειναι να προσαρμοζουμε τις προσδοκιες μας αναλογα την καθε κατασταση...Για να κοιμηθει το μωρο ειναι λυση η φορμουλα?για μενα οχι..το "αστο-να-κλαψει-βιβλιο-που-δεν-θυμαμαι-τιτλο"? παλι οχι για μενα...τοσες ωραιες συμβουλες ακουστηκαν απο τα κοριτσια...ε απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θελει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Μίλησε κάνεις για αυπνιες? ????

 

Λοιπόν,  τα μωρά τα παιδιά είναι η απόλυτη ευλογία όπως και η απόλυτη κούραση και τα βράδια πολλές φορές αν δεν κοιμάσαι η απόλυτη απελπισία.  Όσο πιο γρήγορα αποδεχτείς ότι αυτό μπορεί να είναι φυσιολογικο κι ας κοιμάται του γειτονα 15 ώρες τόσο πιο γρήγορα θα γίνουντα πραγματα ευκολότερα. 

 

Αυτές οι προτάσεις τα λένε όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Αν οι νέοι γονείς ήταν πιο προετοιμασμενοι για τις δυσκολίες τόσο πιο εύκολα θα τις αντιμετώπιζαν 

Κρίνοντας από το οτι πολλοι δεν αντέχουν να κανουν δευτερο παιδι, δεν ξερεις, μπορει η πολλη πληροφορηση να τους απέτρεπε κι απο το πρωτο. 

 

 

 

Για την αϋπνια τη νυχτα δεν νομθζω οτι τπαρχει γονιος που δεν ειναι υποψιασμένος. για την αϋπνια τη μερα ομως πολλοι ειναι ανυποψίαστοι- κι εγω ημουν. πιστευω οτι αυτο ειναι που σοκάρει πιο πολυ. 

 

Εμενα παντως δεν μου το βγάζετε απο το μυαλο, οτι υπαρχει μια μυστική συνταγη που εφαρμόζεται στα επομενα παιδια κι απλως στο πρωτο απο το φοβο μας μηπως του προκαλέσουμε καποιο ανεπανόρθωτο ψυχικο τραύμα, παιδευόμαστε αδικα κ τελικα παιδεύονται κ τα μωρα. γιατι αν υοαρχουν αλλα παιδια στο σπίτι δεν νομιζω οτι η μαμα καθεται ολη μερα στον καναπε, ουτε τα αφηνει απλυτα κ νηστικά, ουτε μενουν απο απουσιες στο δημοτικο επειδη η μαμα δεν προλαβαινει να τα παει στην ωρα τους γθατι το νεογεννητο δεν ξεκολλούσε απο το στηθος. καπως λειτουργουν οι οικογενειες κ συνεχίζουν την κανονικη ζωή χωρις να κακοποιούν το νεογεννητο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κρίνοντας από το οτι πολλοι δεν αντέχουν να κανουν δευτερο παιδι, δεν ξερεις, μπορει η πολλη πληροφορηση να τους απέτρεπε κι απο το πρωτο. 

 

 

 

Για την αϋπνια τη νυχτα δεν νομθζω οτι τπαρχει γονιος που δεν ειναι υποψιασμένος. για την αϋπνια τη μερα ομως πολλοι ειναι ανυποψίαστοι- κι εγω ημουν. πιστευω οτι αυτο ειναι που σοκάρει πιο πολυ. 

 

Εμενα παντως δεν μου το βγάζετε απο το μυαλο, οτι υπαρχει μια μυστική συνταγη που εφαρμόζεται στα επομενα παιδια κι απλως στο πρωτο απο το φοβο μας μηπως του προκαλέσουμε καποιο ανεπανόρθωτο ψυχικο τραύμα, παιδευόμαστε αδικα κ τελικα παιδεύονται κ τα μωρα. γιατι αν υοαρχουν αλλα παιδια στο σπίτι δεν νομιζω οτι η μαμα καθεται ολη μερα στον καναπε, ουτε τα αφηνει απλυτα κ νηστικά, ουτε μενουν απο απουσιες στο δημοτικο επειδη η μαμα δεν προλαβαινει να τα παει στην ωρα τους γθατι το νεογεννητο δεν ξεκολλούσε απο το στηθος. καπως λειτουργουν οι οικογενειες κ συνεχίζουν την κανονικη ζωή χωρις να κακοποιούν το νεογεννητο. 

 

Ας το κάνουν όταν είναι πιο έτοιμοι.  Το πιστεύω πάρα πολύ πως αν έκανα παιδιά 10 χρόνια πριν θα είχα σίγουρα λιγοτερη υπομονή.  

 

Το υποψιασμενος με το τι πραγματικα βιώνεις είναι τελείως διαφορετικο.  Ρώτα τη Λένια που όντως το σκέφτεται για δεύτερο λόγω αυτών που έχει περάσει.  Δεν είναι πιο εντιμο όμως απέναντι στην ίδια και τα παιδιά της να μετράει τις δυνάμεις της και να αποφασίζει?

 

Κι εγώ που έζησα πολύ ξενυχτι με το πρώτο δεν έχω γλιτώσει κάποια βραδια την απελπισία κ ας είναι εμφανως πιο καλουπνο το δεύτερο. 

 

Στα δευτέρα παιδιά κερδιζει πολύ η εμπειρία.  Και μπορεί να μην το παίρνεις με το πρώτο α που θα κάνει, σίγουρα όμως δεν το αφήνεις να κλαίει για να μάθει κάτι αν δεν το έχεις κάνει και στο πρώτο. 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Στα δευτέρα παιδιά κερδιζει πολύ η εμπειρία.  Και μπορεί να μην το παίρνεις με το πρώτο α που θα κάνει, σίγουρα όμως δεν το αφήνεις να κλαίει για να μάθει κάτι αν δεν το έχεις κάνει και στο πρώτο. 

Μα εννοείται σε αυτό αναφερομαι. οχι οτι κανεις καψώνια στο δευτερο. ισως ειναι η αυτοπεποιθηση κ η σιγουρια οτι κανεις το σωςτο,που δημιουργει ασφάλεια κ δεν ταράζεται μετά το μωρό, ποιος ξέρει.... ίσως να μην το μάθω ποτέ η ίδια. αλλα πραγματικα το χω απορια. δευτερα παιδια που να μην κοιμουνται καλα εχω ακουσει. δευτερα παιδια που να κλαίνε μερα νυχτα, να μην καθονται πουθενα ουτε καν στο καθισμα του αυτοκινητου κλπ, δεν εχω ακουσει ποτε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μα εννοείται σε αυτό αναφερομαι. οχι οτι κανεις καψώνια στο δευτερο. ισως ειναι η αυτοπεποιθηση κ η σιγουρια οτι κανεις το σωςτο,που δημιουργει ασφάλεια κ δεν ταράζεται μετά το μωρό, ποιος ξέρει.... ίσως να μην το μάθω ποτέ η ίδια. αλλα πραγματικα το χω απορια. δευτερα παιδια που να μην κοιμουνται καλα εχω ακουσει. δευτερα παιδια που να κλαίνε μερα νυχτα, να μην καθονται πουθενα ουτε καν στο καθισμα του αυτοκινητου κλπ, δεν εχω ακουσει ποτε. 

Ε κάπου θα υπάρχουν κ αυτα τα παιδια

Οπως κάποιοι δ είχαν στον περιγυρο παιδια που δ ξεκολλουσαν από πάνω από την μαμα ούτε μια ωρα, κ το είδαν πρώτη φορά στο δικό τους

Για παράδειγμα ο αδερφος μου. Η μαμα μου ειπε οτι αν ήταν το πρώτο της παιδί δ θα έκανε αλλο:?αναμνήσεις πολλές δ εχω παρόλο που ήμουν 6,ειχε κ την αδερφη μου 2χρ,αλλα μεχρι κ η τρίτη εγκυμοσυνη ήταν η μοναδική της δύσκολη

 

 

Ενα γενικό σχόλιο. Κάποιοι παρεξήγησαν την κρύα κουνια, άλλοι παρεξηγούν την αντίθετη πλευρά. Είναι κ ο γραπτός λόγος. Κ οι απόψεις του καθενός. Προτάσεις στον νικο γινανε. Εφόσον κάποιος αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει αρκετό αγχος, κ απο αλλα θέματα, δ ειναι καλο να του πουν κ γι αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

Ενα γενικό σχόλιο. Κάποιοι παρεξήγησαν την κρύα κουνια, άλλοι παρεξηγούν την αντίθετη πλευρά. Είναι κ ο γραπτός λόγος. Κ οι απόψεις του καθενός. Προτάσεις στον νικο γινανε. Εφόσον κάποιος αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει αρκετό αγχος, κ απο αλλα θέματα, δ ειναι καλο να του πουν κ γι αυτό; 

Οι προτάσεις μια χαρά ήταν, απλώς είδα μια διάθεση κριτικής κ καπως αφ υψηλου κ μου κανει εντυπωση γιατι οποιος τα εχει περασει θα πρεπει να συμπάσχει κ να δειχνει κατανοηση κ αποδοχή. ο τόνος καποιων μηνυματων θα μου ταιριαζε σε ανθρωπους που δεν εκαναν παιδια κ κρινουν εκ του ασφαλους. 

 

Just now, marakiz είπε:

Παντως ως δεύτερο παιδί και σίγουρα πιο εύκολο θελω να πω πως μεγάλωσα έχοντας χαμηλή αυτοπεποιθηση και δεν αποκλείω αυτό να συνδέεται ΚΑΙ με την ευκολία μου ως μωρο-παιδί. Μεγάλη συζήτηση.  Ότι βολεύει παντως τον γονιό δεν είναι πάντα το καλύτερο για το παιδι. 

αυτο ειναι μεγαλη συζητηση κ δεν διαφωνω καθολου. αλλα το θεμα ειναι τι θεωρει ο καθενας βόλεμα εις βαρος του παιδιου. εγω δεν θεωρω βόλεμα να κοιμηθει το παιδι στην κουνια του αν το θελει ουτε να κάτσει δέκα λεπτά στο ριλαξ ή το παρκο για να ετοιμάσεις ενα  φαι, αλλη αυτο μπορει να το χαρακτηρίσει παραμέληση του συναισθηματικού δεσμού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

@Yovanna αυτο ακριβως εγραψε. Δεν ημαστε εδω να δικασουμε κανεναν...ουτε χρειαζεται να γινεστε επιθετικες μεσα απο την αμυνα σας...Αν σας προσβαλε η εκφραση της κοπελας για την κρυα κουνια κακως...νομιζω ο τροπος που γραφει ο νικος ειναι αυτος που ξενισε καποιες κοπελες και εμενα μαζι...κανενας δεν κατακρινει την κουραση κτλ. Τα εχουμε περασει ολοι.ΟΛΟΙ.. Ο καθενας λοιπον θα δωσει την συμβουλη του με βαση αυτα που βιωσε...και ο ενδιαφερομενος θα κανει αυτο που νομιζει σωστο για εκεινον...

Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να θίξω κανέναν. Εγώ είπα γνώμη στον άνθρωπο βάση της εμπειρίας μου. Γιατί είμαστε περιτριγυρισμένοι από μωρά και κάτι βλέπω και εγώ. Αν πειράξει ο τρόπος μου τον άνθρωπο που απευθύνθηκα θα μου το πει λογικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ι προτάσεις μια χαρά ήταν, απλώς είδα μια διάθεση κριτικής κ καπως αφ υψηλου κ μου κανει εντυπωση γιατι οποιος τα εχει περασει θα πρεπει να συμπάσχει κ να δειχνει κατανοηση κ αποδοχή. ο τόνος καποιων μηνυματων θα μου ταιριαζε σε ανθρωπους που δεν εκαναν παιδια κ κρινουν εκ του ασφαλους.

Ποια διάθεση αφ υψηλού ; Το σχόλιο μου ήταν ακριβώς αυτό

και εμένα έτσι ήταν ακριβώς. Πολύ υστερικό μωράκι δεν μπορούσα να το ξεκολλησω από πάνω μου. Πως να σου το εξηγήσω. Θα είναι πάνω της συνέχεια το πρώτο διάστημα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και εγώ το θεωρώ απόλυτα υγειές. Ένα πλάσμα βγαίνει από την κοιλιτσα της μαμάς που ήταν ζεστά στην ηρεμία του, που άκουγε τους χτύπους της καρδιάς της, το στομαχάκι της, την ομιλία της και ξαφνικά έχουμε την απαίτηση από αυτά να γίνουν ανεξάρτητα μόλις βγουν από την κοιλιά. Να κοιμούνται μόνα τους στην κρύα κούνια μακριά από την μυρωδιά της μαμάς τους και όχι δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτύρονται ; Ο άνθρωπος μάλλον είναι το μοναδικό πλάσμα στην γη που Δεν το καταλαβαίνει αυτό. Ακόμα και η γάτα μας που έκανε γατάκια. Η κακομοίρα όπου πάει τα μεταφέρει μαζί της. Ένα ένα. Και εχει και 3 που δεν την αφήνουν σε Ησυχία. Είναι από την φύση μας έτσι. Καλά δεν λένε 9 μήνες στην κοιλιά και 9 μήνες αγκαλιά ; Το μαρσιπο θα της λύσει τα χέρια. Αγοράστε ένα γρήγορα :p
 

που βλέπεις εσυ ότι κρίνω κάποιον ; 

Link to comment
Share on other sites

@Irina095επειδή είσαι κ πιο καινούρια στο φορουμ δ ειχε κτ ο τρόπος σου. Κ προσωπικά δ βρηκα καμια απάντηση αφ υψηλού η οτιδήποτε άλλο. Ισα ισα που όλες είπαν ότι έτσι είναι τα μωρα, τα ίδια περασαμε

Βρε Έσπερος δ μιλάμε για μωρα που θέλουν να κοιμούνται στην κουνια τους ότι τα κρατάμε με το ζορι αγκαλια. Κ εγω ήθελα τα παιδια μου από 1χρ να κοιμουνται στο δωματιο τους, αλλά αφού ξυπνουσαν μαξ ανά τριωρο προτίμησα να μην σηκώνομαι. Καλά εννοείται πριν γεννήσω είχα φτιάξει το παιδικό με την κούνια, κ έπεσα απότομα στην πραγματικοτητα

(βέβαια θυμαμαι κ τον αντρα μου με τα την μεγαλη ειδικα νεογεννητο, να κοιμαται στα χέρια του, να του λέω να την ξαπλωσει κ να μην θελει:xγια απογευμα πχ, που πιθανόν με το που την ακουμπούσε να σηκωνοταν) 

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το θεμα μου θυμιζετε τηv πεθερα μου που οταv ηταv vεογεvvητο με εθαβε οτι το κραταω αγκαλια για vα τεμπελιαζω (κ οχι γιατι ξυπvαει) κ μου ελεγε οτι αυτη περιμεvε πως κ πως vα αφησει τ; δικα της παιδια στηv κουvια vα κοιμηθουv για vα προλαβει ολες τις δουλειες. τελικα οποτε της το ειχα αφησει για vα το κρατησει κατεληγε vα το κραταει αγκαλια γιατι οποτε επιχειρουσε vα το αφησει κουvια ξυπvαγε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

 

Βρε Έσπερος δ μιλάμε για μωρα που θέλουν να κοιμούνται στην κουνια τους ότι τα κρατάμε με το ζορι αγκαλια. 

Εςεις οχι, σε αλλους χωρους βεβαια οτιδηποτε εκτος του 24ωρου baby wearing συνιστα λογο για αφαίρεση επιμέλειας :-P παντως αυτο το κρυα κουνια μου χτυπησε ασχημα, μπορει να μην γράφτηκε με διαθεση κριτικής αλλα το θεωρω περιττο κ μη βοηθητικό.  Κατα τ αλλά εγώ η ίδια λέω σε συγγενεις μ που παραπονιούνται οτι το 20 μηνων δευτερο παιδι τους κλαιει το βραδυ, οτι θα επρεπε να το εχουν στο δωματιο τους. κι ο δικος μας στο δωματιο μας ειναι ακομα κ λυπαμαι που θα χασω την παρεουλα - κ θα τον αντικαταστήσει κ το ροχαλητό! Κ για την αγκαλια που λες, εχω φωτο σελφι απο τον πρωτο ή δεύτερο μήνα, το μωρό να πιπιλίζει το ένα στήθος κ να κοιμαται κ εγω να αντλω απο το αλλο στηθος κανοντας ακροβατικά για να στερεωσω στο μαξιλαρι θηλασμού κ το παιδί κ το μπουκάλι, γιατι αν τον αφηνα θα εκλαιγε κ δεν θα μπορουσα να αντλησω κ δεν ειχε τι να φαει στο επομενο γευμα. κι εγω τα χω κανει αυτα αν κ πριν γεννησω νομιζα οτι απλα θα βαζω το παιδι στο σλινγκ κ θα ειμαι ολη τη μερα ελευθερη κ ωραια σαν να μην αλλαξε τίποτα. αλλά ενώ τα πέρασα πολύ ελαφρά σε σχέση με μωρά που θηλασαν ή μωρα με πολλους κολικους, τον καταλαβαινω τον ανθρωπο, δεν τον αρπάζω απ τα μουτρα γιατι τολμάει να θελει να κοιμηθει το μωρο κ λιγο εκτος αγκαλιας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Βρε καλή μου, ο άνθρωπος δεν είπε αυτό, είπε ότι το μωρό θέλει όλο αγκαλιά κ οτι τους είπαν να δώσουν σκόνη για να ναρκωθει κ μήπως έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα γιατί όλα τα υπόλοιπα μωρά που ξέρει κοιμούνται σερι. Διαφερουν πολύ αυτά που είπε από αυτά που έχεις καταλάβει. Νομίζω ότι οι συνήθεις συνομιλητριες σου εδώ απέχουμε πολύ από αυτές τις ομάδες που διαβάζεις στο φεισμπουκ, σε παρακαλώ απέβαλε αυτό το ενοχικό σκεπτικό, και εμείς θέλαμε να τα αφήνουμε κ να μην ξυπνάνε (εγώ ακόμα το θέλω :wacko:), δεν τον κατηγορεί κανεις. Απλώς προσπαθούμε να του πούμε ότι αυτό που κάνει το μωρό (από την πλευρά του μωρού) είναι φυσιολογικό για να μη σκέφτεται ότι κάτι έχει το παιδι του. 

Κάποια κοπέλα είχε γράψει ουι τα ξύπνηματα δεν είναι μόνο από πείνα, αλλα ειναι θεμα νευρικού συστήματος, αυτο τον άγχωσε τον ανθρωπο. τέλος πάντων τώρα του κανιβαλιζουμε το θέμα κ δεν θα προλαβαινει κ να τα διαβασει. μπραβο του παντως που νοιάζεται τοσο και για τη γυναικα του. εγω πώς κ πώς θα θελα ν ακουσω τον αντρα μ να μ πει να σταματησω τις αντλησεις. δεν θα τις σταματούσα γιατι ηταν δικο μου θεμα. αλλα θα ενιωθα ότι ενδιαφερόταν για μενα.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κρίνοντας από το οτι πολλοι δεν αντέχουν να κανουν δευτερο παιδι, δεν ξερεις, μπορει η πολλη πληροφορηση να τους απέτρεπε κι απο το πρωτο. 

 

 

 

Για την αϋπνια τη νυχτα δεν νομθζω οτι τπαρχει γονιος που δεν ειναι υποψιασμένος. για την αϋπνια τη μερα ομως πολλοι ειναι ανυποψίαστοι- κι εγω ημουν. πιστευω οτι αυτο ειναι που σοκάρει πιο πολυ. 

 

Εμενα παντως δεν μου το βγάζετε απο το μυαλο, οτι υπαρχει μια μυστική συνταγη που εφαρμόζεται στα επομενα παιδια κι απλως στο πρωτο απο το φοβο μας μηπως του προκαλέσουμε καποιο ανεπανόρθωτο ψυχικο τραύμα, παιδευόμαστε αδικα κ τελικα παιδεύονται κ τα μωρα. γιατι αν υοαρχουν αλλα παιδια στο σπίτι δεν νομιζω οτι η μαμα καθεται ολη μερα στον καναπε, ουτε τα αφηνει απλυτα κ νηστικά, ουτε μενουν απο απουσιες στο δημοτικο επειδη η μαμα δεν προλαβαινει να τα παει στην ωρα τους γθατι το νεογεννητο δεν ξεκολλούσε απο το στηθος. καπως λειτουργουν οι οικογενειες κ συνεχίζουν την κανονικη ζωή χωρις να κακοποιούν το νεογεννητο. 

Φυσικά και υπάρχει η συνταγη, αλλά οι περισσότερες μανούλες με ένα μωρό το κάνουν μεγάλο θέμα. Να μην παρεξηγηθω, το έκανα κι εγώ. Κάντε δεύτερο λοιπόν να σας λυθούν όλες οι απορίες και να χαλαρώσετε. Και τρίτο αααα καλά. Τέλος οι απορίες κι όλα στο ρελαντί. Αν έχετε προσέξει από τότε που γέννησα τη μικρή, τα 9 στα 10 θέματα μου αφορούν τη μεγάλη και μόνο :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κάποια κοπέλα είχε γράψει ουι τα ξύπνηματα δεν είναι μόνο από πείνα, αλλα ειναι θεμα νευρικού συστήματος, αυτο τον άγχωσε τον ανθρωπο. τέλος πάντων τώρα του κανιβαλιζουμε το θέμα κ δεν θα προλαβαινει κ να τα διαβασει. μπραβο του παντως που νοιάζεται τοσο και για τη γυναικα του. εγω πώς κ πώς θα θελα ν ακουσω τον αντρα μ να μ πει να σταματησω τις αντλησεις. δεν θα τις σταματούσα γιατι ηταν δικο μου θεμα. αλλα θα ενιωθα ότι ενδιαφερόταν για μενα.. 

Να δεις πόσο ενδιαφέρον είχε δείξει και ο δικός μου και γενικώς ώρες ώρες με συγκινεί. Σίγουρα όμως στο τέλος οι αποφάσεις τέτοιου είδους δηλαδή δικές μας ειναι.. 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν τα βλέπει και καμία αρχή τα σχόλια εδώ , γιατί στο Τσακ είμαι να μείνω χωρίς παιδί με τα σχόλια μερικών εδώ μέσα...το νευρολογικό πρόβλημα που ανέφερα , το είπα λόγω ότι η έλλειψη ύπνου σε τέτοια ηλικία βρεφών σχετίζεται με νευρολογικά προβληματα( δεν το λέω εγώ οι γιατροί το λένε). Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος, απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάποια «λυση» να κοιμάται φυσιολογικές ώρες (12-14 για τόσο μικρά βρέφη) και να μην κοιμάται πάνω στη γυναίκα μου τις 6/8 φορές που κοιμάται. Όσον αφορά τη φόρμουλα γάλακτος, αν δεν κάνω πάλι λάθος, έχει ένα συστατικό , που το έχει και το μητρικό γάλα, απλώς το έχει σε μεγαλύτερη αναλογία και το μωρο κοιμάται πιο εύκολα- δεν το ναρκώνει. Αυτά τα ολιγα . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...