Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα μια γνώμη αν κάποια έχει περάσει παρόμοια.. Ο μικρός μου γιος (16 μηνών) εδώ και λίγες ημέρες ξυπνάει ξαφνηκά τα βράδια για τουλάχιστον 2 ώρες και ξανακοιμάται πολύ δύσκολα. Τον παίρνω αγκαλίτσα, τον χαλαρώνω, τον σκεπάζω, κάθομαι πλάι του για λίγα λεπτά ή και περισσότερα και μόλις φύγω ξανασηκώνεται αμέσως η μετά από λίγα λεπτά. Αυτό γίνεται αμέτρητες φορές. Τι μπορεί να συμβαίνει? Δεν κλαίει σαν να πονάει αλλά σαν γκρίνια η σαν να αποζητά προσοχή. Δεν φαίνεται τρομαγμένος όταν ξύπνα πάρα σηκώνεται και κάθεται με γουρλωμένα μάτια. Δεν φαίνεται να πονάει γατί δεν κλαίει με αυτόν τον τρόπο. Εγώ είμαι αρκετά ψύχραιμη και ήρεμη προσπαθώντας να τον χαλαρώσω. Ωστόσο μετά από λίγα λεπτά με αναζητά πάλι και πάλι. Είναι σαν να μην κοιμήθηκε ποτέ και απλά είναι ξαπλωμένος με κλειστά τα μάτια. Δεν δείχνει νευρικός αλλά ήρεμος.. 

Τέλος, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά τις διακοπές έχει αλλάξει καπως στο θέμα του ύπνου από την αρχή της διαδικασίας που ακολουθούμε, θελει περισσότερο χρόνο μέχρι να αποκοιμηθει. 

Θα το αναφέρω στην παιδίατρο μας να δούμε πως μπορεί να βοηθήσει.. Αν έχει κάποια μανούλα παρόμοια εμπειρία θα με χαροποιούσαι να την παραθέσει. 

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μπέμπη 57 ημερών σήμερα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας για αυτό που με απασχολεί γιατί νομίζω ότι κάτι κάνω λάθος και κοντεύω να απελπιστω! 

 

Το μωράκι μου δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί! Ακολουθούμε καθημερινά την ρουτίνα μας- μασαζακι, μπανακι, γαλατακι στα σκοτάδια χωρίς κουβεντουλες- και ο μικρούλης μου χαλαρώνει κ κοιμάται στο στήθος (θηλάζω αποκλειστικά). Τον βάζω λοιπόν σιγά σιγά στην κούνια του, κάθομαι λίγο κοντά του να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξυπνήσει κ μετά βγαίνω αθόρυβα από το δωμάτιο. Στο δεκάλεπτο λοιπόν ξυπνάει και δεν ηρεμεί αν δεν τον βάλω πάλι στο στήθος όπου ξανακοιμαται σε 2 λεπτά. Αυτό το πράγμα μπορεί να συμβαίνει και για 2 ώρες μέχρι που κουράζεται νομίζω κ τελικα κοιμάται! Τι κάνω λάθος δεν ξέρω! Επίσης όταν τελικα καταφέρουμε να κοιμηθούμε άλλες νύχτες με ξυπνάει στις 3-4 ώρες για φαΐ και μετά ανά 2ωρο περίπου και άλλες νύχτες ξυπνάει από την αρχή ανά 1μιση με 2 ωρες. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να του φταίει! Μου λένε οι καλοθελητές να του δώσω γεύμα φόρμουλα το βράδυ για να κοιμάται αλλά δεν θέλω από την στιγμή που έχω γάλα και προσπαθήσαμε τόσο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος μας! Δεν έχω θέμα να ξυπνάω αυτό που λένε 4-3-2-2 να τον θηλάζω αλλά αυτό που γίνεται πριν κοιμηθεί το βράδυ με εξαντλεί κ σε συνδυασμό με τα ξυπνηματα ανά 1μιση ώρα όταν τυχαίνει με κάνουν ερείπιο! 

Δώστε μου τα φώτα σας μανούλες και ειδικοί σας παρακαλώ!

 

Συγνωμη αν σας κούρασα! Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 5:09 ΠΜ, Christinanash είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μπέμπη 57 ημερών σήμερα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας για αυτό που με απασχολεί γιατί νομίζω ότι κάτι κάνω λάθος και κοντεύω να απελπιστω! 

 

Το μωράκι μου δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί! Ακολουθούμε καθημερινά την ρουτίνα μας- μασαζακι, μπανακι, γαλατακι στα σκοτάδια χωρίς κουβεντουλες- και ο μικρούλης μου χαλαρώνει κ κοιμάται στο στήθος (θηλάζω αποκλειστικά). Τον βάζω λοιπόν σιγά σιγά στην κούνια του, κάθομαι λίγο κοντά του να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξυπνήσει κ μετά βγαίνω αθόρυβα από το δωμάτιο. Στο δεκάλεπτο λοιπόν ξυπνάει και δεν ηρεμεί αν δεν τον βάλω πάλι στο στήθος όπου ξανακοιμαται σε 2 λεπτά. Αυτό το πράγμα μπορεί να συμβαίνει και για 2 ώρες μέχρι που κουράζεται νομίζω κ τελικα κοιμάται! Τι κάνω λάθος δεν ξέρω! Επίσης όταν τελικα καταφέρουμε να κοιμηθούμε άλλες νύχτες με ξυπνάει στις 3-4 ώρες για φαΐ και μετά ανά 2ωρο περίπου και άλλες νύχτες ξυπνάει από την αρχή ανά 1μιση με 2 ωρες. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να του φταίει! Μου λένε οι καλοθελητές να του δώσω γεύμα φόρμουλα το βράδυ για να κοιμάται αλλά δεν θέλω από την στιγμή που έχω γάλα και προσπαθήσαμε τόσο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος μας! Δεν έχω θέμα να ξυπνάω αυτό που λένε 4-3-2-2 να τον θηλάζω αλλά αυτό που γίνεται πριν κοιμηθεί το βράδυ με εξαντλεί κ σε συνδυασμό με τα ξυπνηματα ανά 1μιση ώρα όταν τυχαίνει με κάνουν ερείπιο! 

Δώστε μου τα φώτα σας μανούλες και ειδικοί σας παρακαλώ!

 

Συγνωμη αν σας κούρασα! Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία!

Τα ίδια έκανε και ο δικός μου, θήλαζε αποκλειστικά και ξυπνουσε συνέχεια όταν ήταν μηνων, όπως λες κάθε δέκα με δεκαπέντε λεπτά μέχρι να πέσει σε βαθύ ύπνο και μετά θήλαζε κάθε δύο-τρεις ώρες. Δυστυχως εμένα το έκανε αυτό μέχρι 1.5 περίπου μεγαλώνοντας λίγο το χρόνο δηλαδή ξυπνούσε μισή με μία ώρα απ την στιγμή που τον άφηνα στην κουνια. Σε καταλαβαινω απόλυτα, ήμουν θυμάμαι συνέχεια στην τσίτα, και έτοιμη να επεμβω. 

 

  Δυστυχως δεν βρήκα λύση τοτε αλλά αργότερα με την συγκοιμιση. Κοιμόταν στο κρεβάτι του(έχω κολλήσει ένα μονό διπλα στο δικό μας) και όταν ξυπνούσε έβλεπε πως ήταν εκεί που είχε κοιμηθεί εξαρχής. Έτσι σταμάτησε με τον καιρό να ξυπνά παρότι αποθηλασε μετά τα δύο. Στο φόρουμ διάβασα ενα πετυχημένο παραδειγμα. Οταν κοιμούνται στην αγκαλιά μας και ξαφνικά ξυπνήσουν στην κουνια τους νιώθουν όπως θα αισθανομασταν εμείς αν απ το κρεβάτι μας ξυπνουσαμε ξαφνικά στο πάτωμα της κουζίνας χωρίς να ξέρουμε πώς βρέθηκαμε εκεί. 

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησε το σχόλιο μου, θα σε παραπεμψω και σε ένα σχετικό θέμα που πιστεύω θα σε βοηθήσει περισσότερο. 

 

Να σου ζησει! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί είναι 3 κ δεν έχουμε κοιμηθεί ακόμα. Πιστεύω ότι φταίει σε μεγάλο ποσοστό ο θηλασμός, χωρίς όμως να είναι ο καθοριστικός παραγοντας γιατί ξέρω κ παιδιά που δε θήλασαν κ δεν κοιμόντουσαν καθόλου. Δεν ξέρω όμως παιδιά να θήλασαν κ να κοιμουνται καλά πριν τα 1,5-2. Επίσης παίζει κ η ιδιοσυγκρασία του παιδιού. Χωρίς να το έχω ακολουθήσει κ χωρίς να έχω ξεκάθαρη άποψη αν συμφωνώ ή όχι, νομίζω ότι μόνο με το να το αφήσεις να κλαίει (κοιμήσου παιδί μου) θα μάθει να κοιμαται μόνο του στα ενδιαμεσα ξυπνήματα χωρίς να σε ξυπνάει. Είναι βέβαια πολύ μωρό ακόμη, μετά τους 3 μήνες θα καταλάβεις αν θα εγκαταστήσει καλές συνήθειες στον ύπνο ή όχι. Μέχρι τότε δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κατι γιατί χρειάζεται 100% ανταπόκριση στις ανάγκες του. Κ ακόμη κ τότε να κοιμάται μετά θα ξεκινήσουν τα δοντια. Κ πιο μετά θα έρθουν τα μπαράκια, ξέχνα τον ύπνο γενικα :P. Κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/9/2019 at 5:09 ΠΜ, Christinanash είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μπέμπη 57 ημερών σήμερα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας για αυτό που με απασχολεί γιατί νομίζω ότι κάτι κάνω λάθος και κοντεύω να απελπιστω! 

 

Το μωράκι μου δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί! Ακολουθούμε καθημερινά την ρουτίνα μας- μασαζακι, μπανακι, γαλατακι στα σκοτάδια χωρίς κουβεντουλες- και ο μικρούλης μου χαλαρώνει κ κοιμάται στο στήθος (θηλάζω αποκλειστικά). Τον βάζω λοιπόν σιγά σιγά στην κούνια του, κάθομαι λίγο κοντά του να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξυπνήσει κ μετά βγαίνω αθόρυβα από το δωμάτιο. Στο δεκάλεπτο λοιπόν ξυπνάει και δεν ηρεμεί αν δεν τον βάλω πάλι στο στήθος όπου ξανακοιμαται σε 2 λεπτά. Αυτό το πράγμα μπορεί να συμβαίνει και για 2 ώρες μέχρι που κουράζεται νομίζω κ τελικα κοιμάται! Τι κάνω λάθος δεν ξέρω! Επίσης όταν τελικα καταφέρουμε να κοιμηθούμε άλλες νύχτες με ξυπνάει στις 3-4 ώρες για φαΐ και μετά ανά 2ωρο περίπου και άλλες νύχτες ξυπνάει από την αρχή ανά 1μιση με 2 ωρες. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να του φταίει! Μου λένε οι καλοθελητές να του δώσω γεύμα φόρμουλα το βράδυ για να κοιμάται αλλά δεν θέλω από την στιγμή που έχω γάλα και προσπαθήσαμε τόσο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος μας! Δεν έχω θέμα να ξυπνάω αυτό που λένε 4-3-2-2 να τον θηλάζω αλλά αυτό που γίνεται πριν κοιμηθεί το βράδυ με εξαντλεί κ σε συνδυασμό με τα ξυπνηματα ανά 1μιση ώρα όταν τυχαίνει με κάνουν ερείπιο! 

Δώστε μου τα φώτα σας μανούλες και ειδικοί σας παρακαλώ!

 

Συγνωμη αν σας κούρασα! Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία!

Το ίδιο πρόβλημα το έχω κ εγώ αλλά το αποδίδω στο ότι του ανεβαίνει γαλατάκι κ ξυπνάει γιατί κάθε φορά που ξυπνούσε κ τον σήκωνα απ' την κούνια ρευοταν κ άκουγα να καταπίνει. Μέχρι 2 μηνών τον τάιζα τον έβαζα στην κούνια κ μέσα σε 20 λεπτά το πολύ ξυπνούσε κ εγώ ήμουν ένα κινούμενο πτώμα με δεδομένο ότι έχω κ ακόμα ένα παιδάκι λίγο πάνω από 2,5. Τωρα πλέον σε λίγες μέρες κλείνει τους 4 μήνες κ αφού απηυδησα με το θέμα καθώς τον έχω αγκαλιά σε μια πολυθρόνα κ θηλάζω έχω γύρω γύρω μαξιλάρια κ κάτω απ' το χέρι μου για να τον στηρίζω κ να μην πέσει κ αποκοιμιεμαι κ εγώ. Κ μετά από καμιά ώρα ενώ έχει τελειώσει ο θηλασμός τον πάω στο κρεβάτι κ κοιμόμαστε. Θα τον θήλαζα ξάπλα αλλά δεν μπορώ γιατί του ανεβαίνει γαλατάκι κ δεν μπορεί να κοιμηθεί. Αν το δικό σου το μωρό δεν έχει τέτοια θέματα θα σου συνιστούσα να τον θηλάζεις έτσι για να μπορείς να κοιμηθείς λίγο. Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 5:09 ΠΜ, Christinanash είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μπέμπη 57 ημερών σήμερα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας για αυτό που με απασχολεί γιατί νομίζω ότι κάτι κάνω λάθος και κοντεύω να απελπιστω! 

 

Το μωράκι μου δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί! Ακολουθούμε καθημερινά την ρουτίνα μας- μασαζακι, μπανακι, γαλατακι στα σκοτάδια χωρίς κουβεντουλες- και ο μικρούλης μου χαλαρώνει κ κοιμάται στο στήθος (θηλάζω αποκλειστικά). Τον βάζω λοιπόν σιγά σιγά στην κούνια του, κάθομαι λίγο κοντά του να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξυπνήσει κ μετά βγαίνω αθόρυβα από το δωμάτιο. Στο δεκάλεπτο λοιπόν ξυπνάει και δεν ηρεμεί αν δεν τον βάλω πάλι στο στήθος όπου ξανακοιμαται σε 2 λεπτά. Αυτό το πράγμα μπορεί να συμβαίνει και για 2 ώρες μέχρι που κουράζεται νομίζω κ τελικα κοιμάται! Τι κάνω λάθος δεν ξέρω! Επίσης όταν τελικα καταφέρουμε να κοιμηθούμε άλλες νύχτες με ξυπνάει στις 3-4 ώρες για φαΐ και μετά ανά 2ωρο περίπου και άλλες νύχτες ξυπνάει από την αρχή ανά 1μιση με 2 ωρες. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να του φταίει! Μου λένε οι καλοθελητές να του δώσω γεύμα φόρμουλα το βράδυ για να κοιμάται αλλά δεν θέλω από την στιγμή που έχω γάλα και προσπαθήσαμε τόσο μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμος μας! Δεν έχω θέμα να ξυπνάω αυτό που λένε 4-3-2-2 να τον θηλάζω αλλά αυτό που γίνεται πριν κοιμηθεί το βράδυ με εξαντλεί κ σε συνδυασμό με τα ξυπνηματα ανά 1μιση ώρα όταν τυχαίνει με κάνουν ερείπιο! 

Δώστε μου τα φώτα σας μανούλες και ειδικοί σας παρακαλώ!

 

Συγνωμη αν σας κούρασα! Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία!

Συγχαρητήρια έχεις ένα φυσιολογικό μωρό. Και θα συνεχίσει να κάνει το ίδιο για αρκετό καιρό ακόμη, όπως όλα τα φυσιολογικά μωρά .

Αν το έχεις σε δικό του δωμάτιο, καλό θα είναι να ξέρεις ότι είναι εξαιρετικά σπάνια τακτική σε μαμάδες που θέλουν να θηλάσουν αποκλειστικά. Αν όχι στο ίδιο κρεβάτι με εσένα, τουλάχιστον σκέψου την κούνια του χωρίς κάγκελο ενωμένη με το κρεβάτι σου. Το να τρώει το μωρό λιγότερο ή αραιότερα δεν γίνεται, το πώς θα το κάνεις λιγότερο κουραστικό για εσένα είναι το μόνο που μπορείς να ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!  Είμαστε ήδη μαζί στο δωμάτιο με την κούνια σχεδόν κολλημένη στο κρεβάτι μας! Βρήκα όμως ένα κόλπο που τουλάχιστον προς το παρόν λειτουργεί! Μετά το μπάνιο τον ταΐζω στην πολυθρόνα μέχρι που κοιμάται κ τον βάζω στο καρότσι κ τον κουνάω ελαφρώς όπως στην αγκαλιά με αποτέλεσμα να κοιμάται κανένα μισαωρακι εκεί κ όταν ξυπνήσει πάμε μέσα στο δωμάτιο, τρώμε πάλι λίγο κ μετά μπαίνουμε στην κούνια κ κοιμάται το πρώτο του διωρο! Πέτυχε μερικές φορές αυτή τη βδομάδα! Θα δούμε για πόσο! Ελπίζω μεγαλωνοντας να αποκτήσουμε καλές συνήθειες ύπνου... πάντως να τον αφήσω να κλαίει δεν νομίζω να το καταφέρω εκτός αν με κρατάει κάποιος δεμένη!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Έχω ένα αγοράκι 26 μηνών και από 3 μηνων έμαθε να κοιμάται στην κούνια του κρατώντας μια μπλούζα μου. Μέχρι και πριν 1 μήνα μόλις έπινε το γάλα, λέγαμε καληνύχτα και έκλεινα την πόρτα του. Μπορεί να έμενε ξύπνιος μέχρι και μισή ώρα, αλλά χωρίς γκρίνια. Η αλλαγή όμως ήρθε ξαφνικά, καθώς τώρα θέλει να μου κρατάει το χερι μέχρι να κοιμηθει, διαδικασία που μπορεί να κρατήσει και 40'!! Να σημειώσω ότι είναι και στη διαδικασία για κόψιμο πάνας. Μπορεί αυτό να έχει επηρεάσει τον ύπνο του?? Γιατί έχω αγχωθεί πολύ με το τι πρέπει να κάνω, να του το κόψω αφήνοντας τον να κλαίει ή να το συνεχίσω κι όσο πάει? Κι αν το κρατήσει για καιροοο..??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω ένα αγοράκι 26 μηνών και εδώ και ένα μήνα θέλει να είμαι δίπλα στην κούνια του για να κοιμηθει! Από 3 μηνων κοιμαται στο δωμάτιο του και δεν είχε πρόβλημα να τον αφήνω μόνο του μέχρι να κοιμηθει. Ωστόσο από την ώρα που γυρίσαμε από τις διακοπές δεν με αφήνει να φύγω το βράδυ από κοντά του και χτυπιέται αν επιχειρήσω να φύγω.. Να σημειώσω ότι παράλληλα προσπαθώ να κόψω την πάνα, την ημέρα τουλάχιστον. Ισχύει αυτό που διαβάζω ότι το δεύτερο εξάμηνο των 2 χρόνων το αίσθημα του αποχωρισμού είναι έντονο? Και αν συνηθίσει να είμαι δίπλα του για να κοιμηθει τι θα κάνω αργότερα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Elpidaki88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω ένα αγοράκι 26 μηνών και εδώ και ένα μήνα θέλει να είμαι δίπλα στην κούνια του για να κοιμηθει! Από 3 μηνων κοιμαται στο δωμάτιο του και δεν είχε πρόβλημα να τον αφήνω μόνο του μέχρι να κοιμηθει. Ωστόσο από την ώρα που γυρίσαμε από τις διακοπές δεν με αφήνει να φύγω το βράδυ από κοντά του και χτυπιέται αν επιχειρήσω να φύγω.. Να σημειώσω ότι παράλληλα προσπαθώ να κόψω την πάνα, την ημέρα τουλάχιστον. Ισχύει αυτό που διαβάζω ότι το δεύτερο εξάμηνο των 2 χρόνων το αίσθημα του αποχωρισμού είναι έντονο? Και αν συνηθίσει να είμαι δίπλα του για να κοιμηθει τι θα κάνω αργότερα???

 

Αν ή διαδικασία για την πάνα γίνεται χωρίς άγχος,με υπομονή κ συνεργασία από εκείνον δεν νομίζω να τον επηρρεάζει στον τρόπο που κοιμάται. 

 

Ίσως να μην έχει προσαρμοστεί ακόμα  μετά τις διακοπές, να έχει ενοχληση από δόντια ή να φοβάται, ίσως κάποιο όνειρο, παραμύθι, ιστορία, κινούμενο σχέδιο δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα. 

 

Ίσως άλλαξε κάτι στην καθημερινοτητα σας....  

 

Μήπως στις διακοπές κάνατε συγκοιμηση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 10:56 ΠΜ, Elpidaki88 είπε:

Καλησπερα σας! Έχω ένα αγοράκι 26 μηνών και από 3 μηνων έμαθε να κοιμάται στην κούνια του κρατώντας μια μπλούζα μου. Μέχρι και πριν 1 μήνα μόλις έπινε το γάλα, λέγαμε καληνύχτα και έκλεινα την πόρτα του. Μπορεί να έμενε ξύπνιος μέχρι και μισή ώρα, αλλά χωρίς γκρίνια. Η αλλαγή όμως ήρθε ξαφνικά, καθώς τώρα θέλει να μου κρατάει το χερι μέχρι να κοιμηθει, διαδικασία που μπορεί να κρατήσει και 40'!! Να σημειώσω ότι είναι και στη διαδικασία για κόψιμο πάνας. Μπορεί αυτό να έχει επηρεάσει τον ύπνο του?? Γιατί έχω αγχωθεί πολύ με το τι πρέπει να κάνω, να του το κόψω αφήνοντας τον να κλαίει ή να το συνεχίσω κι όσο πάει? Κι αν το κρατήσει για καιροοο..??

 

Η πάνα δεν μπορεί να επηρέασε τον ύπνο λογικά, όχι. Το να θέλει παρέα σε αυτή την ηλικία, δεν είναι γενικά περίεργο. Το να κοιμάται από λίγων μηνών μόνο είναι μάλλον πολύ πιο σπάνιο από το να θέλει παρέα στα 2. Προσωπικά θα καθόμουν, ελπίζοντας κιόλας να κρατήσει για καιρό, είναι από τις στιγμές που λάτρευα όσο ήτνα μικρά τα παιδιά μου και που μοιραία κάποια στιγμή τελείωσαν με δική τους πρωτοβουλία κιόλας. Από την άλλη επειδή είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι, για εσένα μπορεί να λειτουργεί κάτι άλλο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν αγχώνεσαι για το τι είναι σωστό ή επειδή το βρίσκεις πολύ κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2019 at 9:15 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η πάνα δεν μπορεί να επηρέασε τον ύπνο λογικά, όχι. Το να θέλει παρέα σε αυτή την ηλικία, δεν είναι γενικά περίεργο. Το να κοιμάται από λίγων μηνών μόνο είναι μάλλον πολύ πιο σπάνιο από το να θέλει παρέα στα 2. Προσωπικά θα καθόμουν, ελπίζοντας κιόλας να κρατήσει για καιρό, είναι από τις στιγμές που λάτρευα όσο ήτνα μικρά τα παιδιά μου και που μοιραία κάποια στιγμή τελείωσαν με δική τους πρωτοβουλία κιόλας. Από την άλλη επειδή είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι, για εσένα μπορεί να λειτουργεί κάτι άλλο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν αγχώνεσαι για το τι είναι σωστό ή επειδή το βρίσκεις πολύ κουραστικό.

Καλημέρα! Νομίζω ότι και οι δύο λόγοι ισχύουν.. Δεν ξέρω πότε θα το κόψει και σίγουρα δεν μπορώ να με φανταστώ να κάθομαι 45' όρθια μπροστά στην κούνια μέχρι .....??? Το λέω γιατί το ίδιο θέμα αντιμετωπίζει κι η νύφη μου και τα παιδιά είναι 6 χρονών κι ακόμα να το κόψουν! Και σίγουρα είναι κουραστικό, δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elpidaki88 είπε:

Καλημέρα! Νομίζω ότι και οι δύο λόγοι ισχύουν.. Δεν ξέρω πότε θα το κόψει και σίγουρα δεν μπορώ να με φανταστώ να κάθομαι 45' όρθια μπροστά στην κούνια μέχρι .....??? Το λέω γιατί το ίδιο θέμα αντιμετωπίζει κι η νύφη μου και τα παιδιά είναι 6 χρονών κι ακόμα να το κόψουν! Και σίγουρα είναι κουραστικό, δεν είναι? 

Γενικα 26μ ναι μπορει ακομη να έχει αγχος αποχωρισμου, η πανα δ νομιζω να επηρέασε τον υπνο

Δ χρειαζεται να είσαι όρθια, πάρε μια καρέκλα, σίγουρα δ θα φτάσεις μέχρι τα 6

Κ εμενα η μεγάλη είναι 5,θα παμε στο κρεβατι της, μια αγκαλιά, λίγα χάδια, ένα παραμύθι κ θα κοιμηθει, δ στεκόμαστε κ όρθιοι διπλα(έχει αποκοιμηθει κ μονη, αλλα ειναι μια ρουτίνα που μας αρέσει. Γενικα ο δικος σου είναι μικρός, οποτε πιστευω σε έχει ανάγκη) 

Δ ξερω τι κουνια έχετε κ αν ανεβοκατεβαινει ο μικρος, αλλα στην ηλικια σας η μεγάλη αρχισε να κοιμαται σε μονο κανονικό, κ τον μικρο τον έχω ακόμη στην κουνια αλλα χωρίς καγκελα, σαν κρεβατακι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elpidaki88 είπε:

Καλημέρα! Νομίζω ότι και οι δύο λόγοι ισχύουν.. Δεν ξέρω πότε θα το κόψει και σίγουρα δεν μπορώ να με φανταστώ να κάθομαι 45' όρθια μπροστά στην κούνια μέχρι .....??? Το λέω γιατί το ίδιο θέμα αντιμετωπίζει κι η νύφη μου και τα παιδιά είναι 6 χρονών κι ακόμα να το κόψουν! Και σίγουρα είναι κουραστικό, δεν είναι? 

Δεν έχω ιδέα, δεν είχαμε ποτέ κούνια παρά μόνο στην αρχή διπλα στο κρεβάτι μας και κοιμόμασταν δίπλα δίπλα ή αγκαλιά και κάποια στιγμη τα παιδιά εκεί στα 2-3 πήγαν στο κρεβατι τους στο δωμάτιό τους μόνα τους. Κατά καιρούς χρησιμοποιούσαμε την κούνια σαν πάρκο αλλά είχε πάψει να είναι ασφαλες πολύ πριν την ηλικία σας, είχαμε ήδη κατεβάσει το κάγκελο γιατί ήθελαν να σκαρφαλώσουν πια. 

Γιατί δεν βάζεις μονο κρεβάτι να κάθεσαι μαζί με το παιδί; Και γιατί είσαι όρθια και δεν παίρνεις μία καρέκλα, να χαλαρώσεις κι εσύ με ένα βιβλίο, περιοδικό, τάμπλετ κλπ; 45 λεπτά να  κοιτάς απλά το παιδί, όντως δύσκολο να το φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/10/2019 at 1:49 ΜΜ, vicky86 είπε:

Γενικα 26μ ναι μπορει ακομη να έχει αγχος αποχωρισμου, η πανα δ νομιζω να επηρέασε τον υπνο

Δ χρειαζεται να είσαι όρθια, πάρε μια καρέκλα, σίγουρα δ θα φτάσεις μέχρι τα 6

Κ εμενα η μεγάλη είναι 5,θα παμε στο κρεβατι της, μια αγκαλιά, λίγα χάδια, ένα παραμύθι κ θα κοιμηθει, δ στεκόμαστε κ όρθιοι διπλα(έχει αποκοιμηθει κ μονη, αλλα ειναι μια ρουτίνα που μας αρέσει. Γενικα ο δικος σου είναι μικρός, οποτε πιστευω σε έχει ανάγκη) 

Δ ξερω τι κουνια έχετε κ αν ανεβοκατεβαινει ο μικρος, αλλα στην ηλικια σας η μεγάλη αρχισε να κοιμαται σε μονο κανονικό, κ τον μικρο τον έχω ακόμη στην κουνια αλλα χωρίς καγκελα, σαν κρεβατακι

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως η καρέκλα είναι καλή ιδέα. Δεν ανεβοκατεβαίνει, ακόμα τον έχω μέσα στην κούνια γιατί θέλει να απλώνει πόδια κλπ όταν ΚΟΙΜΆΤΑΙ και μάλλον θα πέσει! Σκέφτομαι σιγά σιγά να βγάλω κι εγώ τα μπροστινά κάγκελα και θα το συνηθίσει. Μένω λοιπόν στην άποψη σου ότι λόγω ηλικίας με χρειάζεται κ παίρνω θάρρος για μετά! 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 6:02 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν έχω ιδέα, δεν είχαμε ποτέ κούνια παρά μόνο στην αρχή διπλα στο κρεβάτι μας και κοιμόμασταν δίπλα δίπλα ή αγκαλιά και κάποια στιγμη τα παιδιά εκεί στα 2-3 πήγαν στο κρεβατι τους στο δωμάτιό τους μόνα τους. Κατά καιρούς χρησιμοποιούσαμε την κούνια σαν πάρκο αλλά είχε πάψει να είναι ασφαλες πολύ πριν την ηλικία σας, είχαμε ήδη κατεβάσει το κάγκελο γιατί ήθελαν να σκαρφαλώσουν πια. 

Γιατί δεν βάζεις μονο κρεβάτι να κάθεσαι μαζί με το παιδί; Και γιατί είσαι όρθια και δεν παίρνεις μία καρέκλα, να χαλαρώσεις κι εσύ με ένα βιβλίο, περιοδικό, τάμπλετ κλπ; 45 λεπτά να  κοιτάς απλά το παιδί, όντως δύσκολο να το φανταστώ.

Αν με δει ο μικρός με τάμπλετ σίγουρα θα σηκωθεί να δει! Την καρέκλα πάντως θα την βάλω γιατί βολεύει, τώρα που το λες. Όσο για την κούνια δεν έχει και τον πιο ήσυχο ύπνο! Καμία σχέση βέβαια με λίγο καιρό πριν που τον έβρισκα όπου να ναι...οπότε λίγο ακόμα και θα του βγάλω τα κάγκελα...( ευτυχώς πάντως που ακόμα δεν έχει σκεφτεί να σηκώσει πόδι και να σκαρφαλώσει. Δεν φτάνει κιόλας ακόμα.. )

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 1:49 ΜΜ, vicky86 είπε:

Γενικα 26μ ναι μπορει ακομη να έχει αγχος αποχωρισμου, η πανα δ νομιζω να επηρέασε τον υπνο

Δ χρειαζεται να είσαι όρθια, πάρε μια καρέκλα, σίγουρα δ θα φτάσεις μέχρι τα 6

Κ εμενα η μεγάλη είναι 5,θα παμε στο κρεβατι της, μια αγκαλιά, λίγα χάδια, ένα παραμύθι κ θα κοιμηθει, δ στεκόμαστε κ όρθιοι διπλα(έχει αποκοιμηθει κ μονη, αλλα ειναι μια ρουτίνα που μας αρέσει. Γενικα ο δικος σου είναι μικρός, οποτε πιστευω σε έχει ανάγκη) 

Δ ξερω τι κουνια έχετε κ αν ανεβοκατεβαινει ο μικρος, αλλα στην ηλικια σας η μεγάλη αρχισε να κοιμαται σε μονο κανονικό, κ τον μικρο τον έχω ακόμη στην κουνια αλλα χωρίς καγκελα, σαν κρεβατακι

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών το οποίο το μεσιμερι δεν κοιμόταν με τίποτα και είχα προσπαθήσει τα πάντα. Βρήκα τι φταίει όμως ... δεν έκλεινα τα μπατζουρια προσπαθούσα να κοιμησω το μωρό σε φωτεινό δωμάτιο. Πολλά άτομα όμως από το σόι μου λένε ότι δεν κάνει το μωρό να κοιμάται έτσι γιατί θα μάθει έτσι με την ησυχία και το σκοτάδι και θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Τι εννοούν με αυτό ; Μπορείτε να μου πείτε και εσείς τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ ως ενήλικας θα πάω να κοιμηθώ την μέρα σε σκοτεινό δωμάτιο όχι μέσα στα φώτα. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών το οποίο το μεσιμερι δεν κοιμόταν με τίποτα και είχα προσπαθήσει τα πάντα. Βρήκα τι φταίει όμως ... δεν έκλεινα τα μπατζουρια προσπαθούσα να κοιμησω το μωρό σε φωτεινό δωμάτιο. Πολλά άτομα όμως από το σόι μου λένε ότι δεν κάνει το μωρό να κοιμάται έτσι γιατί θα μάθει έτσι με την ησυχία και το σκοτάδι και θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Τι εννοούν με αυτό ; Μπορείτε να μου πείτε και εσείς τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ ως ενήλικας θα πάω να κοιμηθώ την μέρα σε σκοτεινό δωμάτιο όχι μέσα στα φώτα. 

 

Κοίτα...αυτή είναι στάνταρ κουβέντα γιαγιάδων, μην τυχόν και τους πας το παιδί σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορούν να κάθονται να το χαζεύουν :-D:-D:-D

 

Κι εγώ τα ίδια είχα με το δικό μου σόι όταν ήταν τα παιδιά μου μωρά. Στην πραγματικότητα, τί πρόβλημα να έχει το παιδί στο μέλλον? Σε 2-3 χρόνια από σήμερα το πιθανότερο είναι ότι θα κοιμάται μόνο κατευθείαν το βράδυ, ποιος ο λόγος να μάθει στην φασαρία, υπάρχει περίπτωση να κοιμάται οπουδήποτε αλλού παρά στο κρεβάτι του με ησυχία?

 

Επίσης, εγώ ως παιδί, λόγω παντελούς έλλειψης βοήθειας στους γονείς μου από γιαγιάδες και λοιπούς συγγενείς και κυρίως λόγω της δουλειάς του πατέρα μου που απαιτούσε συχνές εξόδους σε κοινωνικές εκδληλώσεις, κοιμόμουν (το ίδιο και ο αδερφός μου) σε διάφορα κουλά σημεία και υπό εκκωφαντική φασαρία, π.χ. σε καρέκλες ταβέρνας ενωμένες, στο αυτοκίνητο, σε καναπέδες και ξένα δωμάτια διαφόρων σπιτιών, μόνο αρνητικές αναμνήσεις έχω από αυτό και από την ηλικία που μπορούσα πλέον να μένω πίσω στο σπίτι μόνη μου και να μην ακολουθώ τους γονείς μου, κοιμόμουν πάντα υπό απόλυτο σκοτάδι, με κάθε ενδιάμεση πόρτα κλειστή για να μην μπαίνει ο παραμικρός θόρυβος. Ως παιδί με θυμάμαι συνεχώς να νυστάζω και να βασανίζομαι. Βεβαίως, ήταν βολικό για τους γονείς μου αλλά εμένα δεν με ωφέλησε ούτε με έκανε βολική στον ύπνο (δεν κοιμάμαι ποτέ στο αυτοκίνητο ή στο αεροπλάνο, ούτε καν στην ξαπλώστρα στην παραλία).

 

Τα παιδιά, ως μωρά, τα κοίμιζα πάντα στα κρεβάτια τους και με σκοτάδι/ησυχία, το μεγάλο παιδί κοιμόταν και στο καρότσι καμιά φορά, σε μικρή ηλικία βέβαια, σίγουρα όχι μετά τους 18 μήνες, το μικρό παιδί ποτέ. Τώρα που έχουν μεγαλώσει και προς το παρόν πάντα, είναι απολύτως βολικά, δεν χρειάζονται πια απόλυτη ησυχία, όταν πέφτουν για ύπνο το βράδυ οι πόρτες των δωματίων τους μένουν ανοιχτές και εμείς κινούμαστε στο υπόλοιπο σπίτι κανονικά και τηλεόραση βλέπουμε και μουσική ακούμε, δεν έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών το οποίο το μεσιμερι δεν κοιμόταν με τίποτα και είχα προσπαθήσει τα πάντα. Βρήκα τι φταίει όμως ... δεν έκλεινα τα μπατζουρια προσπαθούσα να κοιμησω το μωρό σε φωτεινό δωμάτιο. Πολλά άτομα όμως από το σόι μου λένε ότι δεν κάνει το μωρό να κοιμάται έτσι γιατί θα μάθει έτσι με την ησυχία και το σκοτάδι και θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Τι εννοούν με αυτό ; Μπορείτε να μου πείτε και εσείς τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ ως ενήλικας θα πάω να κοιμηθώ την μέρα σε σκοτεινό δωμάτιο όχι μέσα στα φώτα. 

Προσωπικα, αν κοιμηθω μεσα στη μερα δεν θα κατεβασω πατζουρια γιατι "μπερδευεται" το μυαλο μου και οταν ξυπναω και ειναι σκοταδι μου προκαλειται συγχυση. Τα παιδια οταν τα κοιμιζω μερα παντα αφηνω φως, διαφορετικα οι ειδικοι λενε οτι μπερδευεται το βιολογικο ρολοι που επηρεαζεται απο το φως και την εκκριση μελατονινης. Ισως να τραβηξω την κουρτινα αλλα σιγουρα δεν θα κατεβασω πατζουρι. 

Αυτο με τους συγγενεις που παντα πρεπει να προδικασουν κατι για την αναπτυξη του παιδιου με ξεπερναει. Για την ησυχια εμενα μου ειχανε πει πολλες φορες "Θα τον μαθεις στην ησυχια και θα δυσκολευεται", "Πρεπει να το μαθεις στη φασαρια" και παντα απαντουσα οτι "Φυσικα και εχω δοκιμασει να μην κανω ησυχια, αλλα ξυπναει οποτε φανταζομαι οτι ζηταει το μωρο την ησυχια". Αν επιμενουν απανταω οτι "Αν ξυπνησει θα πατε εσεις να το ξανακοιμησετε; Οχι, εγω θα πρεπει να παω οποτε ακολουθειτε αυτα που ξερω καλυτερα για το παιδι μου" :) Παντα καλοπροαιρετα και με ευγενεια. Πλεον, ο μεγαλος μου (σχεδον 4 χρ) σπανια θα ξυπνησει απο φασαρια, αλλα σαν μωρο ξυπνουσε ευκολα. Τωρα το μωρο συνηθως δεν ενοχλειται εκτος αν κανει ανησυχο υπνο (πχ δοντια), αλλα θα μεγαλωσει κι αυτος και πιστευω δεν θα ξυπναει καθολου.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Προσωπικα, αν κοιμηθω μεσα στη μερα δεν θα κατεβασω πατζουρια γιατι "μπερδευεται" το μυαλο μου και οταν ξυπναω και ειναι σκοταδι μου προκαλειται συγχυση. Τα παιδια οταν τα κοιμιζω μερα παντα αφηνω φως, διαφορετικα οι ειδικοι λενε οτι μπερδευεται το βιολογικο ρολοι που επηρεαζεται απο το φως και την εκκριση μελατονινης. Ισως να τραβηξω την κουρτινα αλλα σιγουρα δεν θα κατεβασω πατζουρι. 

Αυτο με τους συγγενεις που παντα πρεπει να προδικασουν κατι για την αναπτυξη του παιδιου με ξεπερναει. Για την ησυχια εμενα μου ειχανε πει πολλες φορες "Θα τον μαθεις στην ησυχια και θα δυσκολευεται", "Πρεπει να το μαθεις στη φασαρια" και παντα απαντουσα οτι "Φυσικα και εχω δοκιμασει να μην κανω ησυχια, αλλα ξυπναει οποτε φανταζομαι οτι ζηταει το μωρο την ησυχια". Αν επιμενουν απανταω οτι "Αν ξυπνησει θα πατε εσεις να το ξανακοιμησετε; Οχι, εγω θα πρεπει να παω οποτε ακολουθειτε αυτα που ξερω καλυτερα για το παιδι μου" :) Παντα καλοπροαιρετα και με ευγενεια. Πλεον, ο μεγαλος μου (σχεδον 4 χρ) σπανια θα ξυπνησει απο φασαρια, αλλα σαν μωρο ξυπνουσε ευκολα. Τωρα το μωρο συνηθως δεν ενοχλειται εκτος αν κανει ανησυχο υπνο (πχ δοντια), αλλα θα μεγαλωσει κι αυτος και πιστευω δεν θα ξυπναει καθολου.

Η αλήθεια είναι ότι την νύχτα κοιμάται κανονικά , δηλαδή την νύχτα που λέει ο λόγος αν κάνω δουλειές δεν πρόκειται να ξυπνήσει από φασαρία. Την μέρα όμως ξυπνάει με το παραμικρό εδώ και μήνες θεωρώ ταλαιπωρισα και εμένα και εκείνο και όλα αυτά επειδή κάθομαι και ακούω τον κάθε ένα. Μου φαίνεται ότι κάνει πιο ελαφρή ύπνο την μέρα περισσότερο χουζουρευει παρά κοιμάται , όποτε και ο θόρυβος του τα χαλάει και με το φως ανοίγει τέρμα τα μάτια γαρίδα. Και το θέμα είναι ότι καταλαβαίνω ότι θέλει να κοιμηθεί επειδή τρίβει τα μάτια του , χασμουριέται και γκρινιάζει αλλά η όλη φάση με φως δε τον βοηθάει. Όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά έτσι δεν είναι ; 

Just now, Deena είπε:

 

Κοίτα...αυτή είναι στάνταρ κουβέντα γιαγιάδων, μην τυχόν και τους πας το παιδί σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορούν να κάθονται να το χαζεύουν :-D:-D:-D

 

Κι εγώ τα ίδια είχα με το δικό μου σόι όταν ήταν τα παιδιά μου μωρά. Στην πραγματικότητα, τί πρόβλημα να έχει το παιδί στο μέλλον? Σε 2-3 χρόνια από σήμερα το πιθανότερο είναι ότι θα κοιμάται μόνο κατευθείαν το βράδυ, ποιος ο λόγος να μάθει στην φασαρία, υπάρχει περίπτωση να κοιμάται οπουδήποτε αλλού παρά στο κρεβάτι του με ησυχία?

 

Επίσης, εγώ ως παιδί, λόγω παντελούς έλλειψης βοήθειας στους γονείς μου από γιαγιάδες και λοιπούς συγγενείς και κυρίως λόγω της δουλειάς του πατέρα μου που απαιτούσε συχνές εξόδους σε κοινωνικές εκδληλώσεις, κοιμόμουν (το ίδιο και ο αδερφός μου) σε διάφορα κουλά σημεία και υπό εκκωφαντική φασαρία, π.χ. σε καρέκλες ταβέρνας ενωμένες, στο αυτοκίνητο, σε καναπέδες και ξένα δωμάτια διαφόρων σπιτιών, μόνο αρνητικές αναμνήσεις έχω από αυτό και από την ηλικία που μπορούσα πλέον να μένω πίσω στο σπίτι μόνη μου και να μην ακολουθώ τους γονείς μου, κοιμόμουν πάντα υπό απόλυτο σκοτάδι, με κάθε ενδιάμεση πόρτα κλειστή για να μην μπαίνει ο παραμικρός θόρυβος. Ως παιδί με θυμάμαι συνεχώς να νυστάζω και να βασανίζομαι. Βεβαίως, ήταν βολικό για τους γονείς μου αλλά εμένα δεν με ωφέλησε ούτε με έκανε βολική στον ύπνο (δεν κοιμάμαι ποτέ στο αυτοκίνητο ή στο αεροπλάνο, ούτε καν στην ξαπλώστρα στην παραλία).

 

Τα παιδιά, ως μωρά, τα κοίμιζα πάντα στα κρεβάτια τους και με σκοτάδι/ησυχία, το μεγάλο παιδί κοιμόταν και στο καρότσι καμιά φορά, σε μικρή ηλικία βέβαια, σίγουρα όχι μετά τους 18 μήνες, το μικρό παιδί ποτέ. Τώρα που έχουν μεγαλώσει και προς το παρόν πάντα, είναι απολύτως βολικά, δεν χρειάζονται πια απόλυτη ησυχία, όταν πέφτουν για ύπνο το βράδυ οι πόρτες των δωματίων τους μένουν ανοιχτές και εμείς κινούμαστε στο υπόλοιπο σπίτι κανονικά και τηλεόραση βλέπουμε και μουσική ακούμε, δεν έχουν θέμα.

Ναι αυτό ακριβώς μου δίνουν Την εντύπωση ότι το θέλουν εκεί να το βλέπουν και χωρίς να τους ενδιαφέρει αν το μωρό δεν μπορεί να κοιμηθεί και ταλαιπωρείται. Προσωπικά από δικιά μου εμπειρία η μάνα μου όσο και να προσπαθούσε να με βάλει για ύπνο το μεσιμερι από μωρό δεν τα κατάφερνε ποτε , δεν ήθελα να κοιμάμαι μεσημέρια με τίποτα. Την νύχτα όμως κοιμόμουν μια χαρά και το ίδιο βλέπω τώρα με το δικό μου το μωράκι. Θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι αλλά δεν μπορεί υπό αυτές τις συνθήκες (φως, φασαρία) και αυτό τον κάνει να γκρινιάζει πολύ περισσότερο μέσα στην μέρα. Ναι δοκίμασα με φως τόσο καιρό προσπαθώ δεν κοιμάται , μόλις κλείνω το πατζουρι και έχει σκοτάδι αμέσως γλαρωνει. Δε πρέπει να κοιτάξω και λίγο πως νιώθει κ το μωρό και να το βοηθήσω να ξεκουράζετε πιο πολύ ; Τι λες ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι την νύχτα κοιμάται κανονικά , δηλαδή την νύχτα που λέει ο λόγος αν κάνω δουλειές δεν πρόκειται να ξυπνήσει από φασαρία. Την μέρα όμως ξυπνάει με το παραμικρό εδώ και μήνες θεωρώ ταλαιπωρισα και εμένα και εκείνο και όλα αυτά επειδή κάθομαι και ακούω τον κάθε ένα. Μου φαίνεται ότι κάνει πιο ελαφρή ύπνο την μέρα περισσότερο χουζουρευει παρά κοιμάται , όποτε και ο θόρυβος του τα χαλάει και με το φως ανοίγει τέρμα τα μάτια γαρίδα. Και το θέμα είναι ότι καταλαβαίνω ότι θέλει να κοιμηθεί επειδή τρίβει τα μάτια του , χασμουριέται και γκρινιάζει αλλά η όλη φάση με φως δε τον βοηθάει. Όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά έτσι δεν είναι ; 

 

Έτσι ειναι, υπάρχουν μωρά που πραγματικά είναι πολύ ευαίσθητα στα εξωτερικά ερεθίσματα και χρειάζεται να τα απομονώσουν για να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν. Και η κόρη μου έτσι ήταν, 2,5 μήνες παιδευόμασταν και τελικά κοιμήθηκε καλά και ποιοτικά μέσα στην ημέρα όταν κατέβασα παντζούρια στο δωμάτιό της και της έβαλα λευκούς ήχους κατά την διάρκεια των ημερήσιων ύπνων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω πως κάθε μωράκι είναι διαφορετικό αν το μωρό σου για να κοιμηθεί το μεσημέρι θέλει ήσυχια και σκοτάδι για ποιο λόγο να μην κλείσεις το παντζουρι και να το αφήσεις να νυσταζει και να γκρινιάζει,το δικό μου παράδειγμα κοιμάται με φως με τηλεόραση με φασαρία δεν τον ενοχλεί τίποτα αν όμως είχε πρόβλημα θα του έκανα και ήσυχια και σκοτάδι 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Irina095 said:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών το οποίο το μεσιμερι δεν κοιμόταν με τίποτα και είχα προσπαθήσει τα πάντα. Βρήκα τι φταίει όμως ... δεν έκλεινα τα μπατζουρια προσπαθούσα να κοιμησω το μωρό σε φωτεινό δωμάτιο. Πολλά άτομα όμως από το σόι μου λένε ότι δεν κάνει το μωρό να κοιμάται έτσι γιατί θα μάθει έτσι με την ησυχία και το σκοτάδι και θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον. Τι εννοούν με αυτό ; Μπορείτε να μου πείτε και εσείς τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα. Γιατί και εγώ ως ενήλικας θα πάω να κοιμηθώ την μέρα σε σκοτεινό δωμάτιο όχι μέσα στα φώτα. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει άποψη το σοι για το πως θα κοιμηθεί το κάθε παιδί? και τι έγινε αν μάθει το παιδί να κοιμάται με ησυχία? Στο κάτω κάτω εμείς οι ενήλικες θέλουμε την ησυχία μας για να κοιμηθούμε δεν θα την θέλει το παιδί? Βοήθησε το παιδάκι σου να κοιμηθεί με τον τρόπο που βολεύει εκείνο, ακολούθησε τις ανάγκες και τις επιθυμίες του, ο ύπνος κυρίως σε αυτή την ηλικία είναι πολύ πολυ σημαντικός.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...