Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, sweety** είπε:

τι θα μπορουσα να κανω για να τον χαλαρωσω?γτ νομιζω αυτο ειναι το θεμα δεν χαλαρωνει να κοιμηθει ενω νυσταζει ....

 

Αν δεν κοιμάται καθόλου μέσα στην ημέρα, μόνο και μόνο το γεγονός ότι αρχίζεις διαδικασία ύπνου στις 21.30' δεν τον βοηθάει να χαλαρώσει, τα παιδιά όταν είναι άυπνα και εξαντλημένα κοιμούνται πιο δύσκολα και για λιγότερες ώρες, είναι φαύλος κύκλος.

 

Προσωπικά : α) θα άρχιζα διαδικασία ύπνου πολύ νωρίτερα, ίσως στις 20.00, για να μην πω 19.30' (εφόσον δεν κοιμάται το μεσημέρι) και β) θα έσβηνα φώτα και θα τον έβαζα στην κούνια (όχι στο κρεβάτι) και θα καθόμουν μέσα στο δωμάτιο μέχρι να κοιμηθεί, χωρίς όμως να του δίνω σημασία, χωρίς να μιλάω, χωρίς να αλληλεπιδρώ, κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση και θα κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Deena said:

 

Αν δεν κοιμάται καθόλου μέσα στην ημέρα, μόνο και μόνο το γεγονός ότι αρχίζεις διαδικασία ύπνου στις 21.30' δεν τον βοηθάει να χαλαρώσει, τα παιδιά όταν είναι άυπνα και εξαντλημένα κοιμούνται πιο δύσκολα και για λιγότερες ώρες, είναι φαύλος κύκλος.

 

Προσωπικά : α) θα άρχιζα διαδικασία ύπνου πολύ νωρίτερα, ίσως στις 20.00, για να μην πω 19.30' (εφόσον δεν κοιμάται το μεσημέρι) και β) θα έσβηνα φώτα και θα τον έβαζα στην κούνια (όχι στο κρεβάτι) και θα καθόμουν μέσα στο δωμάτιο μέχρι να κοιμηθεί, χωρίς όμως να του δίνω σημασία, χωρίς να μιλάω, χωρίς να αλληλεπιδρώ, κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση και θα κοιμηθεί.

τον εχω κοιμησει απο τις 8 που λες και 7μιση πολλες φορεσ και στισ 3,3μιση εχε χορτασει υπνο και ειναι ετοιμος για παρτυ..επισης αν τον βαλω στην κουνια του αν δεν  ειμαι μεσα εγω απλα ουρλιαζει...εχω καταφερει να τον αφησω μεχρι 2 ωρες και ενα τεταρτο στην κουνια του να κλαιει...επισης το προβλημα αν μπω μεσα ειναι οτι πεταει συνεχως την πιπιλα του απο τα καγκελα και πρεπει να βγαινω να την φτανω...και αν κατεβασω τα καγκελα για να φτανω την πιπιλα τοτε θα φευγει..αν τελικα κοιμηθει με το που κανω να σηκωσω τα καγκελα ξυπναει και παααλι απο την αρχη...για να καταλαβεις οταν κοιμαται το μωρο εμεις δεν τραβαμε ουτε καζανακι,ουτε συρταρι στην κουχινα δεν ανοιγω γτ θα ξυπνησει!!

Just now, kotsifikos said:

Εγώ στην ηλικία που είναι ο δικός σου τώρα τον έπαιρνα λίγο αγκαλιά πριν τον βάλω στην κούνια, του έβαζα τα αστεράκια του (μουσική με φωτάκια σε σχήμα αστεριού που είναι τα αγαπημένα του)...και μετά που τον έβαζα στην κούνια καθόμουν μαζί του μέχρι να κοιμηθεί...επίσης δεν σου κρύβω πως έχω μπει πολλές φορές μέσα στην κούνια του για να ηρεμίσει και έτσι να μπορέσει να κοιμηθεί. Παραμύθι εμένα σε αυτή την ηλικία δεν ήθελε καθόλου για τον ύπνο του, ίσα ίσα τον ξεσήκωνε πολύ (πόσο μάλλον το διαδραστικό παραμύθι). Πάντα μα πάντα όμως ήμουν μαζί του στο δωμάτιο του μέχρι να κοιμηθεί.

@sweety** τα περισσότερα παιδιά πάντως δεν θέλουν να κοιμούνται, η αντίδραση του γιου σου είναι η πλέον φυσιολογική για την ηλικία του. Σύνολο πόσες ώρες κοιμάται το 24ωρό?

συνηθως κοιμαται 11 το βραδυ με 7-8 το πρωι με ενδιαμεσο ξυπνημα με κλαματα για να ερθει στο κρεβατι οπου συνηθως κοιμαται γρηγορα...μετα παλι  το μεσημερι με 2 με 3(διακεκομενα γτ θα ξυπνησει αν τον εχω βαλει στην κουνια του για να παει στο κρεβατι). δλδ,8-9 ωρες το βραδυ και αν κοιμηθει το μεσημερι από ενα τεταρτο εως μια ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

τον εχω κοιμησει απο τις 8 που λες και 7μιση πολλες φορεσ και στισ 3,3μιση εχε χορτασει υπνο και ειναι ετοιμος για παρτυ..επισης αν τον βαλω στην κουνια του αν δεν  ειμαι μεσα εγω απλα ουρλιαζει...εχω καταφερει να τον αφησω μεχρι 2 ωρες και ενα τεταρτο στην κουνια του να κλαιει...επισης το προβλημα αν μπω μεσα ειναι οτι πεταει συνεχως την πιπιλα του απο τα καγκελα και πρεπει να βγαινω να την φτανω...και αν κατεβασω τα καγκελα για να φτανω την πιπιλα τοτε θα φευγει..αν τελικα κοιμηθει με το που κανω να σηκωσω τα καγκελα ξυπναει και παααλι απο την αρχη...για να καταλαβεις οταν κοιμαται το μωρο εμεις δεν τραβαμε ουτε καζανακι,ουτε συρταρι στην κουχινα δεν ανοιγω γτ θα ξυπνησει!!

συνηθως κοιμαται 11 το βραδυ με 7-8 το πρωι με ενδιαμεσο ξυπνημα με κλαματα για να ερθει στο κρεβατι οπου συνηθως κοιμαται γρηγορα...μετα παλι  το μεσημερι με 2 με 3(διακεκομενα γτ θα ξυπνησει αν τον εχω βαλει στην κουνια του για να παει στο κρεβατι). δλδ,8-9 ωρες το βραδυ και αν κοιμηθει το μεσημερι από ενα τεταρτο εως μια ωρα..

Από ότι καταλαβαίνω είναι δύσκολος σαν τη δική μου. Τα έχουμε περάσει σχεδόν όλα αυτά που λες . Με τη διαφορά πως εγώ σταματησα γύρω στον 8ο μηνα να τη βαζω στην κούνια αφού ειδα πως δεν της αρεσει  και καπου εκει σταματησα να το προσπαθω και με την πιπιλα και πλέον κοιμάται μονο με το στηθος. Κάθε φορά προσπαθώ να προσαρμοστώ στις καινούριες της προτιμήσεις.Τελευταία αν θα το διάβασες σε άλλο ποστ για να κοιμηθεί θέλει και με τους 2. Αυτό που βοηθάει (εκτός από το να γράψω στο φόρουμ που συνήθως μου δίνουν καταπληκτικές συμβουλές) είναι να προσαρμόζομαι στα θέλω της. Πχ τώρα ξαπλώνουμε και οι 3 και διαβάζουμε παραμύθι και μετά αν δεν ηρεμεί έρχεται και ο μπαμπας στο κρεβάτι! Επίσης έβαλα 1 μόνο κρεβάτι δίπλα στο δικό μας και της άρεσε πολύ η αλλαγή. Ευχαριστώ για την ιδέα @ΜαμάτουΑνέστη. Δεν ξέρω βέβαια αν θα βοηθήσει. Θα δειξει. Προσπάθησε να βρεις τι δεν του αρέσει και κανε μια αλλαγή στη ρουτίνα σας. Τώρα που μεγαλώνουν θέλουν να αλλάξουν τον τρόπο που κοιμούνται από όταν ήταν μωρα. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2019 at 4:16 PM, sweety** said:

 

Δύσκολο και το δικό μου παιδί στον ύπνο. Αυτό που μας βοήθαει είναι να προσαρμοζομαι στις ανάγκες της και όχι το αντίθετο. Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθει στην κούνια για παράδειγμα χωρίς πολύ κλάμα, συνεχές ξύπνημα κλπ, οπότε δεν το προσπαθούμε καν. Επίσης για τον μεσημεριανό ύπνο δεν μπορεί να κοιμηθει στο κρεβάτι! Μόνο καρότσι, οπότε την πάω βόλτα κάθε μεσημέρι για να κοιμηθει. Έχει και εμένα θέμα με το να χαλαρώσει, αυτό που λειτουργεί για εμάς ειναι: Τα βράδια ξαπλωνουμε μαζί πίνει το γάλα της και μετά της τραγουδάω με σιγανή φωνή, λίγα χάδια στην πλάτη και χαλαρώνει κάπως. Δοκίμασε διαφορά, κάποιο θα πιάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

τον εχω κοιμησει απο τις 8 που λες και 7μιση πολλες φορεσ και στισ 3,3μιση εχε χορτασει υπνο και ειναι ετοιμος για παρτυ..επισης αν τον βαλω στην κουνια του αν δεν  ειμαι μεσα εγω απλα ουρλιαζει...εχω καταφερει να τον αφησω μεχρι 2 ωρες και ενα τεταρτο στην κουνια του να κλαιει...επισης το προβλημα αν μπω μεσα ειναι οτι πεταει συνεχως την πιπιλα του απο τα καγκελα και πρεπει να βγαινω να την φτανω...και αν κατεβασω τα καγκελα για να φτανω την πιπιλα τοτε θα φευγει..αν τελικα κοιμηθει με το που κανω να σηκωσω τα καγκελα ξυπναει και παααλι απο την αρχη...για να καταλαβεις οταν κοιμαται το μωρο εμεις δεν τραβαμε ουτε καζανακι,ουτε συρταρι στην κουχινα δεν ανοιγω γτ θα ξυπνησει!!

συνηθως κοιμαται 11 το βραδυ με 7-8 το πρωι με ενδιαμεσο ξυπνημα με κλαματα για να ερθει στο κρεβατι οπου συνηθως κοιμαται γρηγορα...μετα παλι  το μεσημερι με 2 με 3(διακεκομενα γτ θα ξυπνησει αν τον εχω βαλει στην κουνια του για να παει στο κρεβατι). δλδ,8-9 ωρες το βραδυ και αν κοιμηθει το μεσημερι από ενα τεταρτο εως μια ωρα..

 Aν έχεις αφήσει μωρό να κλαίει επί 2 ώρες, από κούνια τελειώσατε. Δεν θα πω ότι σε καταλαβαίνω, αν έφτανα σε αυτό το σημείο, προσωπικά θα θεωρούσα ότι χρειάζομαι ιατρική βοήθεια, έστω για υπερκόπωση που έχει θολώσει την κρίση μου, και σε παρακαλώ μην το πάρεις σαν προσβολή, η κούραση παίζει άσχημα παιχνίδια και στο μυαλό και στην ψυχική ηρεμία. Αφού πάντως κάτι τέτοιο συνέβη και βρέθηκε μωρό στην κούνια να κλαίει επί 2  ώρες, νομίζω η κούνια είναι είναι λογικά κάτι που προκαλεί πανικό στο παιδί, και δεν νομίζω ότι ποτέ πια θα χαλαρώσει εκεί. 

 

Όταν λες να μπεις μέσα, εννοείς να μπεις εσύ μέσα στην κούνια;;; Αυτό νόμιζα ότι γίνεται μόνο στο σινεμά.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό να δεις πώς εσύ θα χαλαρώσεις, γιατί όσα λες πρέπει να προκαλούν και σύγχυση και ανασφάλεια στο μωρό. Και να αρχίσετε να κοιμάστε μαζί, από την αρχή. Νωρίτερα, και χωρίς προσδοκίες, τύπου "τώρα πρέπει να τον κοιμίσω". Διάβασε ένα βιβλίο, άκου μουσική, στη χειρότερη δες και καμιά ταινία, και ασε το παιδί δίπλα να χαλαρώσει, χωρίς πίεση. Το "πρέπει να κοιμηθείς" και μάλιστα στην κούνια, προκαλεί απλά άγχος σε όλους σας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Τι εννοείς να γίνει αυστηρή με το μωρό και να βάλει όρια?

Τι σχέση έχουν τα όρια και η αυστηρότητα με τον ύπνο? το μωρό είναι 15 μηνών, τι θα καταλάβει αν η μαμά του του εξηγήσει ότι πρέπει να κοιμηθεί για να ξεκουραστεί??πιστεύω πως δεν θα μπορέσει καν να το δουλέψει το μυαλούδάκι του αυτό, ότι μα ότι κάνει είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία που είναι. φυσικά και πρέπει να υπάρχει πρόγραμμα και ρουτίνα ύπνου αλλά ειλικρινά ''όρια'' και ''αυστηρότητα'' σε ένα βρέφος 15 μηνών επειδή δεν θέλει να κοιμήθεί δεν βάζεις. Απλά προσπαθείς να βρεις εναλλακτικές που θα το βοηθήσουν να χαλαρώσει πιο εύκολα,... παιδιά είναι, ποιο παιδί θέλει να κοιμηθεί??

Ένας άνθρωπος 15 μηνών δεν είναι βρέφος αλλά  σχεδόν νήπιο και καταλαβαίνει πολλά περισσότερα από όσα νομίζετε.

αυστηρη και όρια αν κι δεν είμαι υποχρεωμένη να σου εξηγήσω καθότι είσαι αρκετά εριστική σε αντίθεση με τη μαμά του παιδιού  που κατάλαβε κ είναι ευγενέστατη, εννοούσα γι τις υπόλοιπες συμπεριφορές που την κουράζουν ( αν διαβάσεις προσεκτικά την ιστορία της θα καταλάβεις) και όχι στον ύπνο.

στον ύπνο χρειάζεται χαλάρωση, παραμύθια και ιστοριούλες που να τραβούν το ενδιαφέρον καθώς στην ηλικία της 15

μηνών ένα παιδί καταλαβαίνει.

Αμέσως διαβάζετε την λέξη όρια και κάτι παθαίνετε..

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Επίσης έβαλα 1 μόνο κρεβάτι δίπλα στο δικό μας και της άρεσε πολύ η αλλαγή.

Και στον δικό μου αρέσει το κρεβάτι του. Πλέον χοροπηδά, κάνει τούμπες, γενικά τρελαίνεται για αυτο! 

  Εγώ εβαλα και την πάντα απ την κούνια στερεωμένη στον τοίχο γιατί χτυπουσε το κεφάλι του καθώς στριφογυρνουσε ή σηκωνοταν. Έβαλα και ενα μαξιλάρι όρθιο απ την πάνω μεριά γιατί καβαλα το δικό του μαξιλάρι και χτύπα πάλι στον τοιχο και απ την κάτω πλευρά το κρεβάτι έχει υπερυψωμένο ξύλο που για να το κατέβει πρέπει να σηκωθεί οπότε δεν κατρακύλα. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν χρήσιμες πληροφορίες.  Αυτά τα θέματα εντόπισα στην πορεία.  

  Ή κούνια δεν σας βολεψε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 Aν έχεις αφήσει μωρό να κλαίει επί 2 ώρες, από κούνια τελειώσατε. Δεν θα πω ότι σε καταλαβαίνω, αν έφτανα σε αυτό το σημείο, προσωπικά θα θεωρούσα ότι χρειάζομαι ιατρική βοήθεια, έστω για υπερκόπωση που έχει θολώσει την κρίση μου, και σε παρακαλώ μην το πάρεις σαν προσβολή, η κούραση παίζει άσχημα παιχνίδια και στο μυαλό και στην ψυχική ηρεμία. Αφού πάντως κάτι τέτοιο συνέβη και βρέθηκε μωρό στην κούνια να κλαίει επί 2  ώρες, νομίζω η κούνια είναι είναι λογικά κάτι που προκαλεί πανικό στο παιδί, και δεν νομίζω ότι ποτέ πια θα χαλαρώσει εκεί. 

 

Όταν λες να μπεις μέσα, εννοείς να μπεις εσύ μέσα στην κούνια;;; Αυτό νόμιζα ότι γίνεται μόνο στο σινεμά.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό να δεις πώς εσύ θα χαλαρώσεις, γιατί όσα λες πρέπει να προκαλούν και σύγχυση και ανασφάλεια στο μωρό. Και να αρχίσετε να κοιμάστε μαζί, από την αρχή. Νωρίτερα, και χωρίς προσδοκίες, τύπου "τώρα πρέπει να τον κοιμίσω". Διάβασε ένα βιβλίο, άκου μουσική, στη χειρότερη δες και καμιά ταινία, και ασε το παιδί δίπλα να χαλαρώσει, χωρίς πίεση. Το "πρέπει να κοιμηθείς" και μάλιστα στην κούνια, προκαλεί απλά άγχος σε όλους σας.

 

 ΑΡΓΚ σίγουρα είναι υπερβολικό να αφήσεις ένα παιδί να κλαίει αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν βιβλία και σύμβουλοι που το προτείνουν σαν τρόπο εκμάθησης ύπνου. Εγώ προσωπικά πήγα σε έναν τέτοιο και μου το πρότεινε. Θέλησα να το δοκιμάσω μια φορά αλλά δεν μπόρεσα να την αφήσω να κλάψει και  τα παράτησα. Όταν είσαι όπως είπες εξαντλημένη και στα όρια της κατάρρευσης  δοκιμάζεις διάφορα.

Πάντως @sweety**  και εγώ δε νομίζω πως ο μικρός θα καταφέρει να κοιμηθεί ξανα οικειοθελώς στην κούνια.  

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Και στον δικό μου αρέσει το κρεβάτι του. Πλέον χοροπηδά, κάνει τούμπες, γενικά τρελαίνεται για αυτο! 

  Εγώ εβαλα και την πάντα απ την κούνια στερεωμένη στον τοίχο γιατί χτυπουσε το κεφάλι του καθώς στριφογυρνουσε ή σηκωνοταν. Έβαλα και ενα μαξιλάρι όρθιο απ την πάνω μεριά γιατί καβαλα το δικό του μαξιλάρι και χτύπα πάλι στον τοιχο και απ την κάτω πλευρά το κρεβάτι έχει υπερυψωμένο ξύλο που για να το κατέβει πρέπει να σηκωθεί οπότε δεν κατρακύλα. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν χρήσιμες πληροφορίες.  Αυτά τα θέματα εντόπισα στην πορεία.  

  Ή κούνια δεν σας βολεψε τελικα?

Χαχαχα και εγώ το έκανα αυτό με την πάντα..στο μυαλό μου είσαι;; Ή μάλλον εγώ είμαι στο μυαλό σου. ;) Έτσι μετράμε και τα αστεράκια που έχει πάνω και περνάει η ώρα μέχρι να χαλαρώσει.  Βεβαια η μικρή ακόμα ξυπνάει τα βράδια και έτσι καταλήγουμε πάλι και οι 2 ή στο ένα ή στο άλλο αγκαλιά. Αλλά προλαβαίνω λίγο να απλωθώ και να ξεκουραστώ  μέχρι το 1ο ξύπνημα.

Στην κούνια δεν κοιμηθηκε σχεδόν καθόλου. Την είχαμε μόνο για να μην πέφτει από το κρεβάτι μας ως κάγκελο και την έβαζα για λίγο εκεί όσο ήταν πιο μικρή αν ήθελα να πάω πχ στην τουαλέτα. Μέχρι 7 μηνών είχα ένα κρεβατάκι χωρίς κάγκελα κολλητά  με το δικό μας κρεβάτι αλλά ούτε αυτό της άρεσε και όταν άρχισε να μπουσουλάει ξυπνούσε το βράδυ και ερχόταν πάνω μου :):) τότε δοκίμασα να τη βάλω στην κούνια αλλά δεν της άρεσε και την πήρα στο κρεβάτι μας όπου κοιμόταν μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

 ΑΡΓΚ σίγουρα είναι υπερβολικό να αφήσεις ένα παιδί να κλαίει αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν βιβλία και σύμβουλοι που το προτείνουν σαν τρόπο εκμάθησης ύπνου. Εγώ προσωπικά πήγα σε έναν τέτοιο και μου το πρότεινε. Θέλησα να το δοκιμάσω μια φορά αλλά δεν μπόρεσα να την αφήσω να κλάψει και  τα παράτησα. Όταν είσαι όπως είπες εξαντλημένη και στα όρια της κατάρρευσης  δοκιμάζεις διάφορα.

Πάντως @sweety**  και εγώ δε νομίζω πως ο μικρός θα καταφέρει να κοιμηθεί ξανα οικειοθελώς στην κούνια.  

Χαχαχα και εγώ το έκανα αυτό με την πάντα..στο μυαλό μου είσαι;; Ή μάλλον εγώ είμαι στο μυαλό σου. ;) Έτσι μετράμε και τα αστεράκια που έχει πάνω και περνάει η ώρα μέχρι να χαλαρώσει.  Βεβαια η μικρή ακόμα ξυπνάει τα βράδια και έτσι καταλήγουμε πάλι και οι 2 ή στο ένα ή στο άλλο αγκαλιά. Αλλά προλαβαίνω λίγο να απλωθώ και να ξεκουραστώ  μέχρι το 1ο ξύπνημα.

Στην κούνια δεν κοιμηθηκε σχεδόν καθόλου. Την είχαμε μόνο για να μην πέφτει από το κρεβάτι μας ως κάγκελο και την έβαζα για λίγο εκεί όσο ήταν πιο μικρή αν ήθελα να πάω πχ στην τουαλέτα. Μέχρι 7 μηνών είχα ένα κρεβατάκι χωρίς κάγκελα κολλητά  με το δικό μας κρεβάτι αλλά ούτε αυτό της άρεσε και όταν άρχισε να μπουσουλάει ξυπνούσε το βράδυ και ερχόταν πάνω μου :):) τότε δοκίμασα να τη βάλω στην κούνια αλλά δεν της άρεσε και την πήρα στο κρεβάτι μας όπου κοιμόταν μέχρι τώρα.

Οκ κατάλαβα! Δύσκολα λοιπόν συμπαθούν την κούνια. Εγώ την προσπάθησα 19-20 μήνες. Δεν ήθελα την συγκοίμηση γιατί φοβόμουν μην τον πλακωσω, δεν βολευομουν όλη νύχτα και πιανομουν.  Ετσι τον κοιμιζα αγκαλιά και αργότερα ξαπλωμένη στο κρεβατι, τον άφηνα στην κουνια κ στο μισαωρο ξυπνούσε. Στην μία ώρα έκανα πάρτυ! Μετά τα μεσάνυχτα κοιμόταν λίγο καλύτερα δηλαδή ξυπνούσε στις 3-3.5 ώρες για θηλασμό κ πάλι τον έβαζα μέσα στην κούνια. Με τρέλανε τότε ή μέση μου, ειδικά τα βράδυα.

  Πάντως συνέχισε για λίγο να ξυπνά την νύχτα κ στο μονό. Ώσπου γύρω στον 21ο μήνα όταν βγήκαν τα περισσότερα δόντια κοιμόταν 5-6 ώρες σερί. Έτσι έκοψε πολλούς βραδυνους θηλασμους κ τυπικά αποθηλασε την νύχτα. Λίγο πριν τα δύο κοιμηθηκα νύχτα ολόκληρη. Είναι θέμα ο ύπνος, τα έχω περασει κ καταλαβαίνω. 

 Ελπίζω να βολευτει στο νέο της κρεβατακι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά «εύκολα» και παιδιά «δύσκολα» στον ύπνο. Όπως και έχει όμως η εικόνα του μικρού παιδιού (νηπιακής ηλικίας) που ο γονιός του λέει «και τώρα ώρα για ύπνο» και αυτό αμέσως πάει χαμογελαστό στο κρεβάτι του και κοιμάται σαν πουλάκι, νομίζω είναι ουτοπική. Άλλο παιδί θέλει αγκαλιά και περπάτημα, άλλο τραγουδάκι, παραμυθάκι,  άλλο να είναι στο ίδιο δωμάτιο με την μαμά/μπαμπά, άλλο στο ίδιο κρεβάτι, κλπ. Όλοι οι τρόποι είναι αποδεκτοί αρκεί αυτό να συμβάλλει στην ηρεμία και τον καλό-ξεκούραστο ύπνο του παιδιού ΑΛΛΑ ΚΑΙ των γονιών. Και σε αυτό το σημείο συχνά επέρχεται η σύγκρουση. Το παιδί έχει αστείρευτη ενέργεια, θέλει να παίξει λίγο παραπάνω ακόμη κι αν είναι 2 τα ξημερώματα (δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό για ένα παιδί και γιατί να είναι άλλωστε), έχει ανάγκη να νοιώθει τον γονιό δίπλα του στο κρεβάτι ακόμη κι αν η έρημη μάνα και ο ταλαίπωρος πατέρας έχουν γίνει σαν σουγιάδες, χρειάζονται φυσικοθεραπεία και έχουν να ξυπνήσουν χαράματα για δουλειά vs η ανάγκη του γονιού για λίγο προσωπικό χρόνο, για να βρεθεί με τον/την σύζυγο και να πουν δυο κουβέντες , για έστω λίγο ήρεμο και ξεκούραστο ύπνο.

Και εκεί κάπου οι γονείς κάνουμε λάθος. Το παιδί μας αρχίζει να φαντάζει «τύραννος» και εκμεταλλευτής, που αρέσκεται να μας βασανίζει.  Σκεφτόμαστε: «Όλη μέρα τρέχει, παίζει. Δεν κουράστηκε πια;! Μα αφού νυστάζει, το βλέπω! Μα γιατί δεν κοιμάται επιτέλους;!». Όμως, ξεχνάμε ότι, η ώρα του ύπνου είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με όλη την υπόλοιπη ημέρα. Εάν εμείς είμαστε στρεσαρισμένοι, στεναχωρημένοι, σε υπερένταση δε θα κοιμηθούμε εύκολα. Πολλές φορές δεν θα κλείσουμε μάτι.  Ομοίως και το παιδί μας. Εάν κοιμηθεί όχι γιατί κουράστηκε από μια γεμάτη μέρα αλλά επειδή νοιώθει εξάντληση από το κλάμα, το κυνηγητό, τις φωνές, τις απειλές για τιμωρία, πολύ φυσικό να ξυπνήσει με κλάματα και φωνές και η ώρα του ύπνου να φαντάζει στα μάτια του εφιαλτική και να προσπαθεί όπως μπορεί να την αποφύγει.

 

Συνεπώς, προσπαθούμε να είναι η κάθε μέρα του παιδιού όμορφη όπως του αξίζει και να του δίνεται η ευκαιρία να εκτονώσει την ενέργεια του τη σωματική και την πνευματική. Φυσικά μια οικογένεια θα έχει και λιγότερο καλές μέρες και κακές μέρες. Εκεί να δείχνουμε κατανόηση και σε μια πιθανή δυσκολία στον ύπνο και να είμαστε διαλλακτικοί και προσαρμοστικοί. Προσπαθούμε να συνδέσουμε τον ύπνο με θετικά συναισθήματα. Στόχος είναι να επιθυμήσει από μόνο του το δωμάτιο του ή/και το κρεβάτι του, να επιθυμήσει να κουρνιάσει εκεί όταν όλα στο σπίτι ησυχάσουν. Αυτό μπορεί να σημαίνει, βγάζω το κάγκελο της κούνιας, βάζω το προστατευτικό κάγκελο όπου το παιδί μπορεί να ανεβοκατεβαίνει στο κρεβάτι του. Μπαίνουν στο κρεβάτι του τα αγαπημένα του κουκλιά, κοντά στο κρεβάτι του τα αγαπημένα του βιβλία, αυτοκίνητα, κλπ και έτσι η κούνια παύει να είναι «φυλακή» και γίνεται φωλιά/καταφύγιο. Μέσα στη μέρα παίζω με το παιδί στο δωμάτιο του. Παίζω μαζί του πάνω στο κρεβάτι του. Κάνουμε με τα σκεπάσματα σκηνή/σπηλιά και  φτιάχνουμε ιστορίες. Βάζουμε τα παιχνίδια του για ύπνο στα κρεβάτια τους (το έχω αναφέρει και σε άλλο topic). Και κυρίως ενεργούμε με αγάπη και δίνουμε χρόνο στο παιδί να προσαρμοστεί στο πρόγραμμα που θέλουμε να το εντάξουμε.

 

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 η κούραση παίζει άσχημα παιχνίδια και στο μυαλό και στην ψυχική ηρεμία.

(...)

Διάβασε ένα βιβλίο, άκου μουσική, στη χειρότερη δες και καμιά ταινία, και ασε το παιδί δίπλα να χαλαρώσει, χωρίς πίεση. Το "πρέπει να κοιμηθείς" και μάλιστα στην κούνια, προκαλεί απλά άγχος σε όλους σας.

Όλες τις λάθος συμπεριφορές μου προς τα παιδιά μου τις συνδέω με τη κούραση που ένιωθα τις στιγμές αυτές (σωματική και/ή ψυχική). Δεν τις αποδίδω στην κούραση αλλά είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με αυτή. Οπότε @ΑΡΓΚ πολύ σημαντική η επισήμανση σου (θα προσέθετα και το να ζητάμε βοήθεια από όποιον είναι δίπλα μας εκείνη τη στιγμή, όταν νοιώθουμε ότι πρόκειται να παρεκτραπούμε) και χρήσιμη για όλες τις μάνες (και πατεράδες) που κοπιάζουν και προσπαθούν για το καλύτερο, αλλά κάποτε κάποτε χάνουμε την μπάλα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Euoulinitsa said:

Ένας άνθρωπος 15 μηνών δεν είναι βρέφος αλλά  σχεδόν νήπιο και καταλαβαίνει πολλά περισσότερα από όσα νομίζετε.

αυστηρη και όρια αν κι δεν είμαι υποχρεωμένη να σου εξηγήσω καθότι είσαι αρκετά εριστική σε αντίθεση με τη μαμά του παιδιού  που κατάλαβε κ είναι ευγενέστατη, εννοούσα γι τις υπόλοιπες συμπεριφορές που την κουράζουν ( αν διαβάσεις προσεκτικά την ιστορία της θα καταλάβεις) και όχι στον ύπνο.

στον ύπνο χρειάζεται χαλάρωση, παραμύθια και ιστοριούλες που να τραβούν το ενδιαφέρον καθώς στην ηλικία της 15

μηνών ένα παιδί καταλαβαίνει.

Αμέσως διαβάζετε την λέξη όρια και κάτι παθαίνετε..

 

Εριστική δεν ήμουν καθόλου προφανώς και με παρεξήγησες, αν ήσουν λίγο πιο ευγενική θα ζητούσα συγγνώμη επειδή όμως δεν είσαι καθόλου φυσικά και δεν θα σου ζητήσω συγγνώμη . Ο γραπτός λόγος εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί, ειλικρινά όμως καθόλου δεν με νοιάζει που δεν κατάλαβες τι εννοούσα.

Γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, θα υπάρξει και κόσμος που δεν συμφωνεί μαζί σου, μην τα παίρνεις, έτσι είναι ο διάλογος.

Όσο για την τελευταία σου πρόταση απλά θα την αφήσω ασχολίαστη καθώς δεν με ξέρεις προσωπικά για να κρίνεις αν παθαίνω κάτι ή όχι με την λέξη όρια, οπότε δεν θα ανοίξω τέτοια συζήτηση με σένα. καλή σου μέρα.

 

12 hours ago, Chrysoum said:

Δύσκολο και το δικό μου παιδί στον ύπνο. Αυτό που μας βοήθαει είναι να προσαρμοζομαι στις ανάγκες της και όχι το αντίθετο.

Αυτό είναι ότι πιο σωστό έχω διαβάσει, και εμένα ο γιος μου πολύ δύσκολο παιδί με τον ύπνο,  ακολούθησα τις ανάγκες του και έτσι βρήκαμε την χρυσή τομή ώστε να πηγαίνει στο κρεβάτι πιο εύκολα, χωρίς να του δημιουργείται ένταση, γιατί αν συμβεί αυτό σίγουρα θα μας πάρει μετά πάνω από μία ώρα να κοιμηθεί.  Πάντως επιμένω σε αυτό που είπα και προηγουμένως, κανένα παιδί δεν θέλει να κοιμάται και όσο μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολη γίνεται η διαδικασία του ύπνου, πόσο μάλλον όταν ένα παιδί δεν είναι του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Οκ κατάλαβα! Δύσκολα λοιπόν συμπαθούν την κούνια. Εγώ την προσπάθησα 19-20 μήνες. Δεν ήθελα την συγκοίμηση γιατί φοβόμουν μην τον πλακωσω, δεν βολευομουν όλη νύχτα και πιανομουν.  Ετσι τον κοιμιζα αγκαλιά και αργότερα ξαπλωμένη στο κρεβατι, τον άφηνα στην κουνια κ στο μισαωρο ξυπνούσε. Στην μία ώρα έκανα πάρτυ! Μετά τα μεσάνυχτα κοιμόταν λίγο καλύτερα δηλαδή ξυπνούσε στις 3-3.5 ώρες για θηλασμό κ πάλι τον έβαζα μέσα στην κούνια. Με τρέλανε τότε ή μέση μου, ειδικά τα βράδυα.

  Πάντως συνέχισε για λίγο να ξυπνά την νύχτα κ στο μονό. Ώσπου γύρω στον 21ο μήνα όταν βγήκαν τα περισσότερα δόντια κοιμόταν 5-6 ώρες σερί. Έτσι έκοψε πολλούς βραδυνους θηλασμους κ τυπικά αποθηλασε την νύχτα. Λίγο πριν τα δύο κοιμηθηκα νύχτα ολόκληρη. Είναι θέμα ο ύπνος, τα έχω περασει κ καταλαβαίνω. 

 Ελπίζω να βολευτει στο νέο της κρεβατακι!

Κι εγώ πιάνομαι ολόκληρη. Έχω και ένα θέμα με τους γοφούς και ξυπνάω μερικές φορές με πόνους στα πόδια από την ακινησία αφού όταν είναι δίπλα μου δε βολεύομαι με τπτ. Είχα σκεφτεί να τη βάλω σε ένα στρωματακι στο πάτωμα αλλά δε μου άρεσε η ιδέα τόσο. Το παιδί να κοιμάται κάτω κι εγώ στην κρεβατάρα μου. Να φέρω το μονό από το παιδικό που το χα για φιλοξενούμενους δεν το είχα σκεφτεί.  Αν και πιστεύω πως πιο νωρίς δε θα έπιανε ούτε αυτό αφού δεν κοιμόταν πάνω από 1-2 ώρες αν δεν με ένιωθε δίπλα της. Μετά τον 14 μήνα χαλάρωσε κάπως η κατάσταση. Στις καλές της μέρες, αν δεν έχει ενοχλήσεις από δόντια κτλ θα ξυπνήσει μόνο 2-3 φορές. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 Aν έχεις αφήσει μωρό να κλαίει επί 2 ώρες, από κούνια τελειώσατε. Δεν θα πω ότι σε καταλαβαίνω, αν έφτανα σε αυτό το σημείο, προσωπικά θα θεωρούσα ότι χρειάζομαι ιατρική βοήθεια, έστω για υπερκόπωση που έχει θολώσει την κρίση μου, και σε παρακαλώ μην το πάρεις σαν προσβολή, η κούραση παίζει άσχημα παιχνίδια και στο μυαλό και στην ψυχική ηρεμία. Αφού πάντως κάτι τέτοιο συνέβη και βρέθηκε μωρό στην κούνια να κλαίει επί 2  ώρες, νομίζω η κούνια είναι είναι λογικά κάτι που προκαλεί πανικό στο παιδί, και δεν νομίζω ότι ποτέ πια θα χαλαρώσει εκεί. 

 

Όταν λες να μπεις μέσα, εννοείς να μπεις εσύ μέσα στην κούνια;;; Αυτό νόμιζα ότι γίνεται μόνο στο σινεμά.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό να δεις πώς εσύ θα χαλαρώσεις, γιατί όσα λες πρέπει να προκαλούν και σύγχυση και ανασφάλεια στο μωρό. Και να αρχίσετε να κοιμάστε μαζί, από την αρχή. Νωρίτερα, και χωρίς προσδοκίες, τύπου "τώρα πρέπει να τον κοιμίσω". Διάβασε ένα βιβλίο, άκου μουσική, στη χειρότερη δες και καμιά ταινία, και ασε το παιδί δίπλα να χαλαρώσει, χωρίς πίεση. Το "πρέπει να κοιμηθείς" και μάλιστα στην κούνια, προκαλεί απλά άγχος σε όλους σας.

 

θα ξαναπω αλλη μια φορα οτι τον κοιμηζουμε στο κρεβατι μας και μετα κοιμησμενο τον παμε στην κουνια που θα ξυπνησει μεσ το βραδυ κπ στιγμη με κλαματα και για να κοιμηθουμε κα εμεις τον περνουμε μαζι μας!

επισης το να δω ταινια,να διαβασω βιβλιο ,μουσικη μου φαινονται πολυ καλαα!!αλλά δεν υπαρχει χρονος πραγματικα...δεν ξερω τι εμπειρια εχεις απο τα παιδια σου!αλλα ο δικος μου θελει συνεχως να παιζουμε μαζι ,αν με δει και κατσω στην καρεκλα για ενα λεπτο αρχιζει και με τραβαει και αν δεν σηκωθω θα αρχισει να ουρλιαζει!!καλως η κακως δεν βρισκω χρονο για μενα καθολου...μπορει να φταιει και αυτο γιατι οπως διαβασα και σε αλλες απαντησεις τυο παιδι θελει ηρεμια ενω εγω ειμαι συνεχως στην τσιτα και προφανως το καταλαβαινει...εργαζομαι ,κανω μεταπτυχιακο,το σπιτι εχει ενα σωρο δουλειες...και ο μονος χρονος για μενα ειναι το βραδυ να κανω ενα μπανιο, να κατσω στον καναπε να  χαζεψω στην τηλεοραση οπου με περνει ο υπνος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

θα ξαναπω αλλη μια φορα οτι τον κοιμηζουμε στο κρεβατι μας και μετα κοιμησμενο τον παμε στην κουνια που θα ξυπνησει μεσ το βραδυ κπ στιγμη με κλαματα και για να κοιμηθουμε κα εμεις τον περνουμε μαζι μας!

επισης το να δω ταινια,να διαβασω βιβλιο ,μουσικη μου φαινονται πολυ καλαα!!αλλά δεν υπαρχει χρονος πραγματικα...δεν ξερω τι εμπειρια εχεις απο τα παιδια σου!αλλα ο δικος μου θελει συνεχως να παιζουμε μαζι ,αν με δει και κατσω στην καρεκλα για ενα λεπτο αρχιζει και με τραβαει και αν δεν σηκωθω θα αρχισει να ουρλιαζει!!καλως η κακως δεν βρισκω χρονο για μενα καθολου...μπορει να φταιει και αυτο γιατι οπως διαβασα και σε αλλες απαντησεις τυο παιδι θελει ηρεμια ενω εγω ειμαι συνεχως στην τσιτα και προφανως το καταλαβαινει...εργαζομαι ,κανω μεταπτυχιακο,το σπιτι εχει ενα σωρο δουλειες...και ο μονος χρονος για μενα ειναι το βραδυ να κανω ενα μπανιο, να κατσω στον καναπε να  χαζεψω στην τηλεοραση οπου με περνει ο υπνος.

 

Με παρεξηγησες. Εννοούσα να τα κάνεις όλα αυτά την ώρα του ύπνου αντί να προσπαθείς να κοιμήσεις το παιδί. Κάθησε δίπλα και διάβασε, δες μια ταινία κλπ. Και άσε το παιδί να βαρεθεί και να το πάρει ο ύπνος. Το διάβασμα δουλεύει σαφώς καλύτερα, γιατί ξαπλώνεις δίπλα και δεν είναι κάτι που τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά εσύ ξεχνιέσαι και δεν είσαι σε σε φάση "ουφ ακόμα δεν κοιμήθηκε". 

Από εκεί και πέρα, ένα παιδί που κοιμάται στο κρεβάτι σας, γιατί το πάτε μετά στην κουνιά, αφού δεν την βλέπει σαν τόπο χαλάρωσης. Εννοείται ότι σε κάθε μισοξύπνημα θα σηκωθεί και θα ουρλιάζει αν καταλάβει ότι δεν είναι εκεί που ξεκίνησε να κοιμάται. Αφού έτσι κι αλλιώς μαζί σας θα βρεθεί γιατί να σηκώνεστε και να μην τον αφήσετε από την αρχή στο κρεβάτι σας; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ @sweety** την ιδια απορια εχω και εγω, γιατι τον πατε στην κουνια; Μηπως θα σας βολευε ολους περισσοτερο αν εμενε στο κρεβατι σας; Στο λεω αυτο γιατι με το να τον πηγαινεις στην κουνια και εσυ χαλιεσαι, γιατι λες μπας και ειναι σημερα η νυχτα που δεν θα σηκωθει και αυτος που αλλου κοιμηθηκε και αλλου ξυπναει. Οπως σου ειπα και το δικο μου παιδι δυσκολο στον υπνο πολυ. Και ισχυει και για εμας οτι οσο εγω ειχα προσδοκιες οτι επιτελους θα κοιμηθει, νευρα και εκνευρισμο τοσο περισσοτερο δυσκολευοταν και αυτη να ηρεμησει. Κοιμομαστε μαζι, γιατι καταλαβα οτι με το συγκεκριμενο παιδι τουλαχιστον σε αυτη την φαση δεν γινεται αλλιως. Δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα παιδια, που κοιμουνται, ποσο ή τι λενε ολες οι θειες μου οτι ειναι προβλημα και κακομαθαινει κλπ. Αυτο που με νοιαζει ειναι να ειμαστε ολοι οσο το δυνατον πιο ευχαριστημενοι. Αυτο εχει αναγκη λοιπον το παιδι μου, και ο χρυσος κανονας στην οικογενεια μου πλεον ειναι, κανουμε οτι χρειαστει, αρκει να εξασφαλισουμε οτι ολοι θα κοιμηθουμε και θα ειμαστε ξεκουραστοι το πρωι. Τις καλες νυχτες το τελευταιο διμηνο ξυπναει με βλεπει που κοιμαμαι διπλα της, γυρναει πλευρο και συνεχιζει τον υπνο της. Κλεινω και εγω τα ματια μου και συνεχιζω και εγω τον υπνο μου και δεν χρειαζεται ουτε να σηκωθω ουτε τιποτα. Ειναι σαν να μην ξυπνησα. Ή ερχεται να την παρω αγκαλια και να συνεχισουμε να κοιμομαστε.  Μηπως αξιζει να το δοκιμασετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Με παρεξηγησες. Εννοούσα να τα κάνεις όλα αυτά την ώρα του ύπνου αντί να προσπαθείς να κοιμήσεις το παιδί. Κάθησε δίπλα και διάβασε, δες μια ταινία κλπ. Και άσε το παιδί να βαρεθεί και να το πάρει ο ύπνος. Το διάβασμα δουλεύει σαφώς καλύτερα, γιατί ξαπλώνεις δίπλα και δεν είναι κάτι που τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αλλά εσύ ξεχνιέσαι και δεν είσαι σε σε φάση "ουφ ακόμα δεν κοιμήθηκε". 

Από εκεί και πέρα, ένα παιδί που κοιμάται στο κρεβάτι σας, γιατί το πάτε μετά στην κουνιά, αφού δεν την βλέπει σαν τόπο χαλάρωσης. Εννοείται ότι σε κάθε μισοξύπνημα θα σηκωθεί και θα ουρλιάζει αν καταλάβει ότι δεν είναι εκεί που ξεκίνησε να κοιμάται. Αφού έτσι κι αλλιώς μαζί σας θα βρεθεί γιατί να σηκώνεστε και να μην τον αφήσετε από την αρχή στο κρεβάτι σας; 

ναι και παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο..και να κατσω διπλα στο μωρο εγω κανοντας κατι αλλο διαβαζοντας κτλ..αν διαβαζω βιβλιο θα πεσει πανω μου και θα μ παρει το βιβλιο αν δεν το δινω θα ουρλιαζει..αν το δωσω θα το σκισει ..αν βλεπω τηλεοραση θα παει και θα κολλησει πανω στην τηλεοραση..αν τον κοιμησω στο δωματιο μου φυσικα θα σηκωθει απο το κρεβατι και θα ανοιγει οτι ντουλαπι βρισκει...το εχω προσπαθησει και τελικα περασε ετσι πολυ ωρα μεχρι που βαρεθηκε γτ δεν ειχε κατι καινουριο να κανει πλεον και αρχισε να με τραβαει για να παμε πισω στην κουζινα που ειχα κλεισει την πορτα για να μην πηγαινει οσο ειμαστε στο δωματιο...αν παλι του αφησω και ανοιχτη την πορτα της κουζινας θα παει σε ολα τα ντουλαπια για παιχνιδι..

οσο για την συγκοιμηση δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ). 

6 hours ago, Chrysoum said:

Ναι βρε συ @sweety** την ιδια απορια εχω και εγω, γιατι τον πατε στην κουνια; Μηπως θα σας βολευε ολους περισσοτερο αν εμενε στο κρεβατι σας; Στο λεω αυτο γιατι με το να τον πηγαινεις στην κουνια και εσυ χαλιεσαι, γιατι λες μπας και ειναι σημερα η νυχτα που δεν θα σηκωθει και αυτος που αλλου κοιμηθηκε και αλλου ξυπναει. Οπως σου ειπα και το δικο μου παιδι δυσκολο στον υπνο πολυ. Και ισχυει και για εμας οτι οσο εγω ειχα προσδοκιες οτι επιτελους θα κοιμηθει, νευρα και εκνευρισμο τοσο περισσοτερο δυσκολευοταν και αυτη να ηρεμησει. Κοιμομαστε μαζι, γιατι καταλαβα οτι με το συγκεκριμενο παιδι τουλαχιστον σε αυτη την φαση δεν γινεται αλλιως. Δεν με νοιαζει τι κανουν τα αλλα παιδια, που κοιμουνται, ποσο ή τι λενε ολες οι θειες μου οτι ειναι προβλημα και κακομαθαινει κλπ. Αυτο που με νοιαζει ειναι να ειμαστε ολοι οσο το δυνατον πιο ευχαριστημενοι. Αυτο εχει αναγκη λοιπον το παιδι μου, και ο χρυσος κανονας στην οικογενεια μου πλεον ειναι, κανουμε οτι χρειαστει, αρκει να εξασφαλισουμε οτι ολοι θα κοιμηθουμε και θα ειμαστε ξεκουραστοι το πρωι. Τις καλες νυχτες το τελευταιο διμηνο ξυπναει με βλεπει που κοιμαμαι διπλα της, γυρναει πλευρο και συνεχιζει τον υπνο της. Κλεινω και εγω τα ματια μου και συνεχιζω και εγω τον υπνο μου και δεν χρειαζεται ουτε να σηκωθω ουτε τιποτα. Ειναι σαν να μην ξυπνησα. Ή ερχεται να την παρω αγκαλια και να συνεχισουμε να κοιμομαστε.  Μηπως αξιζει να το δοκιμασετε;

δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ).  δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να τον κανω να κοιμαται πιο ηρεμα τοτε ναι...γτ εγω και ετσι δεν κοιμαμαι τα βραδια,οποτε προσπαθω να τον βαλω στην κουνια του μπασ καιι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

ναι και παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο..και να κατσω διπλα στο μωρο εγω κανοντας κατι αλλο διαβαζοντας κτλ..αν διαβαζω βιβλιο θα πεσει πανω μου και θα μ παρει το βιβλιο αν δεν το δινω θα ουρλιαζει..αν το δωσω θα το σκισει ..αν βλεπω τηλεοραση θα παει και θα κολλησει πανω στην τηλεοραση..αν τον κοιμησω στο δωματιο μου φυσικα θα σηκωθει απο το κρεβατι και θα ανοιγει οτι ντουλαπι βρισκει...το εχω προσπαθησει και τελικα περασε ετσι πολυ ωρα μεχρι που βαρεθηκε γτ δεν ειχε κατι καινουριο να κανει πλεον και αρχισε να με τραβαει για να παμε πισω στην κουζινα που ειχα κλεισει την πορτα για να μην πηγαινει οσο ειμαστε στο δωματιο...αν παλι του αφησω και ανοιχτη την πορτα της κουζινας θα παει σε ολα τα ντουλαπια για παιχνιδι..

οσο για την συγκοιμηση δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ). 

δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ).  δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να τον κανω να κοιμαται πιο ηρεμα τοτε ναι...γτ εγω και ετσι δεν κοιμαμαι τα βραδια,οποτε προσπαθω να τον βαλω στην κουνια του μπασ καιι...

 

Για το κομμάτι του πώς θα κοιμηθεί, τις πρώτες φορές εννοείται ότι θα έχει περιέργεια κλπ, απλά τον παίρνεις αγκαλιά και τον ξαναβάζεις δίπλα σου να κοιμηθεί, και ξαναπιάνεις το βιβλίο σου. Προφανώς πρέπει σχετικά να νυστάζει, να έχετε πρώτα κάνει κάτι που τον χαλαρώνει και μετά. Και να μην έχει περάσει σε φάση υπερδιέγερσης. Αν δε συνηθίζει σε ρουτίνα μετά από μερικές (ήρεμες και ψύχραιμες και συνεπείς, δεν παίζετε, δεν κυκλοφορείτε στο σπίτ κλπ και ας γκρινιάζει, αλλά ούτε του φωνάζεις κλπ) προσπάθειες, θα σου έλεγα να μιλήσεις με τον παιδίατρό σας.

Υποθέτω ότι μέσα στη μερα το παιδί εκτονώνεται, σωστά; Παίζει σωματικά παιχνίδια, τρέχει, σκαρφαλώνει, βγαίνει έξω κλπ;

Η "υπερκινητικότητα" σε τόσο μικρές ηλικίες, μαζί με τον κακό ύπνο, γενικά μπορεί να είναι νορμάλ, αλλά από όσο έχω καταλάβει, αν νιώθεις ότι πραγματικά ξεπερνά κατά πολύ το "φυσιολογικό", δεν κάνει κακό να το συζητήσεις με το γιατρό σας ή και με αναπτυξιολόγο αν κριθεί απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** said:

ναι και παλι δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο..και να κατσω διπλα στο μωρο εγω κανοντας κατι αλλο διαβαζοντας κτλ..αν διαβαζω βιβλιο θα πεσει πανω μου και θα μ παρει το βιβλιο αν δεν το δινω θα ουρλιαζει..αν το δωσω θα το σκισει ..αν βλεπω τηλεοραση θα παει και θα κολλησει πανω στην τηλεοραση..αν τον κοιμησω στο δωματιο μου φυσικα θα σηκωθει απο το κρεβατι και θα ανοιγει οτι ντουλαπι βρισκει...το εχω προσπαθησει και τελικα περασε ετσι πολυ ωρα μεχρι που βαρεθηκε γτ δεν ειχε κατι καινουριο να κανει πλεον και αρχισε να με τραβαει για να παμε πισω στην κουζινα που ειχα κλεισει την πορτα για να μην πηγαινει οσο ειμαστε στο δωματιο...αν παλι του αφησω και ανοιχτη την πορτα της κουζινας θα παει σε ολα τα ντουλαπια για παιχνιδι..

οσο για την συγκοιμηση δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ). 

δεν μπορω να το κανω διοτι ο μικρος κοιμαται πολυ ανησυχα ,γυριζει ολο το κρεβατι ενω κοιμαται και τον τραβαω ολη την ωρα μην πεσει κατω(οχι στο πλαι γτ ειμαστε εμεις αλλά στο κάτω μερος του κρεβατιου,ασε που βρισκεται ξαφνικα στα ποδια μου αν τον καταλαβω γρηγορα και θα τον χτυπησω κανα βραδυ), επίσης ξαφνικα εκει οπως κοιμαμαι αισθανομαι κλωτσιες στο κεφαλι μου στο προσωπο μου(μα μερα ξυπνησα με μια μικρη μαυρισια αφου μου ειχε φερει μια με την φτερνα του ).  δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να τον κανω να κοιμαται πιο ηρεμα τοτε ναι...γτ εγω και ετσι δεν κοιμαμαι τα βραδια,οποτε προσπαθω να τον βαλω στην κουνια του μπασ καιι...

Ναι ναι, σε νιώθω και σε αυτά. Έχω ξυπνήσει 2 φορές με μελανιές από τις κλωτσιές. Το αποτέλεσμα είναι ότι πήραμε 2 στρώματα 1,20 τα ενωσαμε και τώρα εχουμε πολύ χώρο για όλους. Αυτό βοήθησε να σου πω, γιατί τώρα στριφογυρναει μέν, δεν με κλωτσάει τόσο συχνά δε. Επίσης κοιμόμαστε στο πάτωμα όλοι. Γιατί όπως λες πήγε να πέσει μια φορά, οπότε έβαλα απλά τα στρώματα στο πάτωμα, έχουμε πάρει και ένα ωραίο υπόστρωμα και δεν βλέπω διαφορά που δεν έχουμε κρεβάτι. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις να κοιμηθει στην κούνια του σύντομα, θα γίνει κααααποια στιγμή, αλλά σίγουρα θα πάρει πολύ καιρό. Όσο λοιπόν περιμένεις, τόσο θα σε καταβάλει αυτό. Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ναι ναι, σε νιώθω και σε αυτά. Έχω ξυπνήσει 2 φορές με μελανιές από τις κλωτσιές. Το αποτέλεσμα είναι ότι πήραμε 2 στρώματα 1,20 τα ενωσαμε και τώρα εχουμε πολύ χώρο για όλους. Αυτό βοήθησε να σου πω, γιατί τώρα στριφογυρναει μέν, δεν με κλωτσάει τόσο συχνά δε. Επίσης κοιμόμαστε στο πάτωμα όλοι. Γιατί όπως λες πήγε να πέσει μια φορά, οπότε έβαλα απλά τα στρώματα στο πάτωμα, έχουμε πάρει και ένα ωραίο υπόστρωμα και δεν βλέπω διαφορά που δεν έχουμε κρεβάτι. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις να κοιμηθει στην κούνια του σύντομα, θα γίνει κααααποια στιγμή, αλλά σίγουρα θα πάρει πολύ καιρό. Όσο λοιπόν περιμένεις, τόσο θα σε καταβάλει αυτό. Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις :) 

σε ευχαριστω πολυ! να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Sweety δ ξερω τι ακριβως διαταξεις κ επιπλα εχετε, η ποσα θα μπορουσατε να ξοδεψετε

Αλλα νομιζω μονο κτ οπως λεει η chrysoum ειναι η λυση. Σε ενα απο τα δυο υπνοδωματια δυο μονα.στο πατωμα

Αφου νυχτωνει δ αναβετε πολλα φωτα, παιζετε πιο χαλαρα(εκτος αν του αρεσει να παιζει μεχρι τελους), μπανιο αν σας χαλαρωνει. Κ καποια στιγμη να αποσυρεστε στο δωματιο. Γενικα οταν ξαπλωναμε ακομη κ με λιγο κλαμα, δ ξαναβγαιναμε για παιχνιδι

Στο δωματιο λογικο να παιξει με καποιο παιχνιδι, εσυ δ του πολυμιλας, κ κανεις οτι κοιμασαι

(εμενα πλεον κοιμαται συνηθως στο κρεβατι του σερι, αλλα τον οκτωβρη, σε μια μεταμεσονυχτια επισκεψη μου εχωσε μια στο ματι, ετρεχα σε οφθαλμιατρο:shock:

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2019 at 9:59 PM, vicky86 said:

Sweety δ ξερω τι ακριβως διαταξεις κ επιπλα εχετε, η ποσα θα μπορουσατε να ξοδεψετε

Αλλα νομιζω μονο κτ οπως λεει η chrysoum ειναι η λυση. Σε ενα απο τα δυο υπνοδωματια δυο μονα.στο πατωμα

Αφου νυχτωνει δ αναβετε πολλα φωτα, παιζετε πιο χαλαρα(εκτος αν του αρεσει να παιζει μεχρι τελους), μπανιο αν σας χαλαρωνει. Κ καποια στιγμη να αποσυρεστε στο δωματιο. Γενικα οταν ξαπλωναμε ακομη κ με λιγο κλαμα, δ ξαναβγαιναμε για παιχνιδι

Στο δωματιο λογικο να παιξει με καποιο παιχνιδι, εσυ δ του πολυμιλας, κ κανεις οτι κοιμασαι

(εμενα πλεον κοιμαται συνηθως στο κρεβατι του σερι, αλλα τον οκτωβρη, σε μια μεταμεσονυχτια επισκεψη μου εχωσε μια στο ματι, ετρεχα σε οφθαλμιατρο:shock:

αν κανω οτι κοιμαμαι σα φαω το ξυλο της χριονιας μου η θα κατεβει κατω και θα βγαζει τις πετσετες απο το συρταρι(τις εχω στο επιπλο μεσα στο δωματιο μου). δοκιμαζω να του τραγουδησω σιγα οχι καποιο ξεσηκωτικο τραγουδι και σηκωνεται χορευει και χτυπαει παλαμακια!ωρες ωρες πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...να κλαψω η να γελασω!! εχω δοκιμασει οτι να παιξουμε πιο χαλαρα αλλα δεν εχω βρει ακομα τον τροπο αφου αν δεν παιζουμε κυνηγητο η κρυφτο η κατι τετοιο αρχιζει να κλαιει και με το κλαμα σιγουρα δεν ηρεμει!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει σίγουρα να αρχίσει να κοιμάται περισσότερο, είναι πολύ λίγες οι ώρες για αυτη την ηλικία. 
Από οθόνες πως πάτε, μήπως εκτίθεται αρκετά?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Πάντως πρέπει σίγουρα να αρχίσει να κοιμάται περισσότερο, είναι πολύ λίγες οι ώρες για αυτη την ηλικία. 
Από οθόνες πως πάτε, μήπως εκτίθεται αρκετά?

παιζει ρολο αυτο?μπορει να δει κανα τεταρτο  λιγο απο τα ζουζουνια στον υπολογιστη. κατα την διαρκεια μεσα στην μερα αν τυχον ανοιξω την τηλεοραση θα παει και θα κολλησει πανω και θα την κλεισω φυσικα...καποιες φορες βεβαια την εχω ανοιχτη αλλα εμεις παιζουμε οποτε πεφτει απλα το ματι του για ενα δευτερολεπτο. αυτο παιζει απο οθονες...μπορει να του δημιουργει θεμα στον υπνο?? επισης τωρα το μεσημερι δοκιμασα αυτο με τα ζουζουνια...δεν ειχε δει νωριτερα αποφασισα να δω μηπως του ερθει πιο ευκολα να κοιμηθει ενω βλεπει...τον κρατουσα αγκαλια,τον ταισα,και μετα απο λιγο κοιμηθηκε χωρις κλαμα χωρις φασαρια..αλλα μου λες οτι δεν ειναι και πολυ καλο..

Link to comment
Share on other sites

Το τέταρτο που θα δει δεν είναι πολύ όχι. Αν η τηλεόραση όμως είναι ανοιχτή όλη μέρα κι ας μην κοιτάει μπορεί να του φέρνει υπερένταση. Δοκίμασε να μην την έχεις ανοιχτή όσο είναι ξύπνιος για κανα μήνα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω σ αυτά που λέει η @marakiz ότι παίζει ρόλο και πότε θα δει. 2 ώρες πριν τον ύπνο πχ καλό είναι να μην εκτίθεται καθόλου σε blue light:τηλεόραση, ταμπλετ, υπολογιστή, κινητό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...