Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Αααχ και πάνω απ' όλα βοηθάει και το παιδί!!!ΟΟΟΟΛΑ αυτά τα κάναμε με ευλάβεια στη μεγάλη και τίποτα η νυχτερίδα.14 μηνών το πήρε απόφαση να κοιμηθεί. Η μπέμπα πάλι δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα από όλα αυτά, αρκεί να νυστάξει και μένει εκεί που είναι, έχοντας βέβαια ικανοποιήσει την τεράααααστια πείνα της!! Ευχαριστώ παναγία μου, δεν άντεχα άλλο ξενύχτι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες ήταν η χειρότερη νύχτα.... Ο μικρός δεν το έχει ξανακάνει ποτέ αυτο.... έκλαιγε ασταμάτητα.... δεν τον ικανοποιούσε τίποτα.... Όλη την νύχτα έκλαιγε στην αγκαλιά μου και όταν τον έπαιρνε ο ύπνος και τον άφηνα στο κρεββάτι έβαζε μια φωνή, τί να σας λέω, και ξεκινούσε η τσιρίδα και το κλάμα. Το δάκρυ κορόμηλο. Δεν ξέρω τί να υποθέσω... Θέλω να πιστεύω ότι ήταν τα δόντια του...

Σας έχει συμβεί τίποτα ανάλογο;

Τι θα μπορούσε να φταίει εκτός τα δόντια;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν η χειρότερη νύχτα.... Ο μικρός δεν το έχει ξανακάνει ποτέ αυτο.... έκλαιγε ασταμάτητα.... δεν τον ικανοποιούσε τίποτα.... Όλη την νύχτα έκλαιγε στην αγκαλιά μου και όταν τον έπαιρνε ο ύπνος και τον άφηνα στο κρεββάτι έβαζε μια φωνή, τί να σας λέω, και ξεκινούσε η τσιρίδα και το κλάμα. Το δάκρυ κορόμηλο. Δεν ξέρω τί να υποθέσω... Θέλω να πιστεύω ότι ήταν τα δόντια του...

Σας έχει συμβεί τίποτα ανάλογο;

Τι θα μπορούσε να φταίει εκτός τα δόντια;

 

Τα δόντια ήταν Δώρα.Και εμένα μου το έκανε πριν 3 εβδομάδες περιπου που έβγαζε το τέταρτο δοντάκι.Μη στεναχωριέσαι.3 βράδια το πολύ θα κρατήσει.Θα δείς.Υπομονή κοπέλα μου.Πάντως ότι και να έχει,θα του περάσει όταν δεί την Νάσια!Χαχαχα!Μετά θα κλαίει γιατί θα την έχει ερωτευτεί!Χαχαχα! :wink::P:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και να έχει,θα του περάσει όταν δεί την Νάσια!Χαχαχα!Μετά θα κλαίει γιατί θα την έχει ερωτευτεί!Χαχαχα! :wink::P:wink:

Αν είναι να περάσει τότε να σας γνωρίσουμε γρήγορα.... :lol::lol::lol: Προσέχετε όμως γιατί εμείς είμαστε σκληροί άντρες και δεν μασάμε

(αφού ακόμη δεν έχουμε όλα τα δόντια μάς) :wink::wink::wink:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και να έχει,θα του περάσει όταν δεί την Νάσια!Χαχαχα!Μετά θα κλαίει γιατί θα την έχει ερωτευτεί!Χαχαχα! :wink::P:wink:

Αν είναι να περάσει τότε να σας γνωρίσουμε γρήγορα.... :lol::lol::lol: Προσέχετε όμως γιατί εμείς είμαστε σκληροί άντρες και δεν μασάμε

(αφού ακόμη δεν έχουμε όλα τα δόντια μάς) :wink::wink::wink:

 

:P Εμένα πάντως όταν βλέπει άλλο μωρό ή παιδάκι το αρπάζει από τα μαλλιά!Χαχαχα!Φρόωτισε να του φοράς καπελάκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για κάτι που μας συμβαίνει τις 5 τελευταίες ημέρες.

Η μικρή μας (13 μηνών) δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα καλόυπνη. Παρ' όλα αυτά, τον τελευταίο καιρό είχε αρχίσει να ξυπνάει 2-3 φορές το βράδυ και με λίγο νεράκι και αγκαλίτσα συνέχιζε κατευθείαν τον ύπνο της. Εδώ και μερικές ημέρες όμως ξυπνάει και ενώ κοιμάται κατευθείαν στην αγκαλιά, την βάζω στο κρεββατάκι της και σε λίγα λεπτά ξαναξυπνά κλαίγοντας. Δοκίμασα και να της δώσω γάλα μήπως πεινάει αλλά η αντίδραση είναι η ίδια.

Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να οφείλεται στα δοντάκια της? Περιμένουμε ακόμη 4 τραπεζίτες και 2 κυνόδοντες.Σε σύνδρομο αποχωρισμού?(Αν και για λίγο καιρό ακόμη θα είμαστε όλη μέρα μαζί).

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα παιδάκια πάντως βγάζουν δοντάκια, έχουν περίεργες συμπεριφορές (και τη μέρα αλλά ιδίως τη νύχτα που ηρεμεί ο οργανισμός και ο πόνος γίνεται πιο έντονος), και αντιδρούν διαφορετικά απ' ότι συνήθως. Έχουν ανησυχία, εκνευρισμό, δεν ξέρουν τι θέλουν, μια γενικότερη δυσφορία. Σε δύσκολες περιπτώσεις, και αφού βεβαιωνόμουν ότι ήταν από δοντάκια, (πολλά σάλια κ.λπ) έδινα λίγο depon. Το λυπόμουν το καημένο. Έίναι δύσκολη περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

afroditi μπορεί να είναι τα δόντια (σε μας συμβαινει συχνα τωρα με τους τραπεζίτες) αλλά μπορεί να είναι και όνειρα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι πλεον βλεπουν και ονειρα και τρομαζουν!!!Κουραγιο-αγκαλίτσες-στοργη και προδερμ!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για κάτι που μας συμβαίνει τις 5 τελευταίες ημέρες.

Η μικρή μας (13 μηνών) δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα καλόυπνη. Παρ' όλα αυτά, τον τελευταίο καιρό είχε αρχίσει να ξυπνάει 2-3 φορές το βράδυ και με λίγο νεράκι και αγκαλίτσα συνέχιζε κατευθείαν τον ύπνο της. Εδώ και μερικές ημέρες όμως ξυπνάει και ενώ κοιμάται κατευθείαν στην αγκαλιά, την βάζω στο κρεββατάκι της και σε λίγα λεπτά ξαναξυπνά κλαίγοντας. Δοκίμασα και να της δώσω γάλα μήπως πεινάει αλλά η αντίδραση είναι η ίδια.

Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να οφείλεται στα δοντάκια της? Περιμένουμε ακόμη 4 τραπεζίτες και 2 κυνόδοντες.Σε σύνδρομο αποχωρισμού?(Αν και για λίγο καιρό ακόμη θα είμαστε όλη μέρα μαζί).

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μάς με την μόνη διαφορά ότι πρώτον ο δικός μου ήταν πάντα καλός στον ύπνο και δεύτερον ξυπνάει ουρλιάζοντας ακριβώς εκείνη τη στιγμή που τον αφήνω στο κρεββάτι και όχι λίγα λεπτά αργότερα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί μπορεί να συμβαίνει και τι μπορεί να δηλώνει αυτή η αντίδραση... αν όμως καταλήξεις κάπου εσύ ενημέρωσε και εμάς που μένουμε άγρυπνη όλη την νύχτα. Βλέπεις δεν θέλει να κάθομαι. Κοιμάται στην αγκαλια μου όσο εγώ περπατάω και τον κουνάω.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μάς με την μόνη διαφορά ότι πρώτον ο δικός μου ήταν πάντα καλός στον ύπνο και δεύτερον ξυπνάει ουρλιάζοντας ακριβώς εκείνη τη στιγμή που τον αφήνω στο κρεββάτι και όχι λίγα λεπτά αργότερα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί μπορεί να συμβαίνει και τι μπορεί να δηλώνει αυτή η αντίδραση... αν όμως καταλήξεις κάπου εσύ ενημέρωσε και εμάς που μένουμε άγρυπνη όλη την νύχτα. Βλέπεις δεν θέλει να κάθομαι. Κοιμάται στην αγκαλια μου όσο εγώ περπατάω και τον κουνάω.

Κι εμένα τις τελευταίες μέρες παρόλο που νυστάζει πολύ, δυσκολεύεται να κοιμηθεί κι όταν τελικά αποκοιμηθεί και τον ακουμπίσουμε στο κρεββατάκι του ξυπνάει με κλάμματα...Γιατί αλλάζουν ξαφνικά συμπεριφορά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα ωραία.... τα πιτσιρίκια κάνανε ομαδική αποχή ύπνου..... :lol::lol:

Πως γίνονται οι καταλήψεις στα σχολεια.... κάτι τέτοιο δηλαδή....

 

Ε,δημοκρατία έχουμε!Να μην το εκμεταλλευτούν και αυτά λιγάκι? :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μας μπήκε στο club! Χθες το βράδυ δεν κοιμήθηκε καλά. Ξύπνησε γύρω στις 2 και έκλαιγε για αρκετή ώρα. Ευτυχώς σηκώθηκε ο άντρας μου. Αλλά και σήμερα παρόλο που κοιμήθηκε το μεσημέρι 3 ώρες :shock: έκλαιγε συνέχεια μέσα στον ύπνο του. Γενικά το τελευταίο διάστημα κάνει πιο ανήσυχο ύπνο και μπορεί να ξυπνήσει 2 και 3 φορές κατά την διάρκεια της νύχτας. Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

το εύχομαι Ελένη! εμένα δυο μέρες σερί κοιμόταν όλη μέρα και ξυπνούσε 8 το βράδυ και κάναμε ξαγρυπνία μέχρι τις 4! κι όλα αυτά με κλάμα...μάλλον κάτι την ενοχλούσε γιατί χθες ήταν κάπως καλύτερα.κοιμηθηκαμε στις 2.που καταντήσαμε!να θεωρούμε τον ύπνο στις 2 κατόρθωμα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουράγιο ευδοκία. οι πρώτοι μήνες για μένα ήταν πολύ δύσκολοι (κοιμόμουνα τις καλές μέρες 4 ώρες συνολικά) αλλά τα πράγματα τώρα έχουν σαφώς βελτιωθεί. Υπομονή!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ααααα ωραία.... τα πιτσιρίκια κάνανε ομαδική αποχή ύπνου..... :lol::lol:

Πως γίνονται οι καταλήψεις στα σχολεια.... κάτι τέτοιο δηλαδή....

 

Κει μεις μία από τα ίδια. Κοιμάται κατά τις 9 το βράδυ...γύρω στις 2-3 θα ξύπνήσει στάνταρ και θα μουγκρίζει και θα κλαίει με κλειστά τα μάτια και αν δεν τον προλάβω εγκαίρως να τον ξανακοιμήσω θα ξυπνήσει τελείως και μετά θέλουμε μια ώρα για να ξανακοιμηθεί. Στις 6-7 θα ξαναξυπνήσει για να φάει και αν είμαστε τυχεροί θα ξανακοιμηθεί 2 ωρίτσες ακόμα. Τη μέρα όμως είναι το αποκορύφωμα. Ενώ γκρινιάζει για να τον κοιμήσω (έχουμε πει ότι μόνοι μας δεν κοιμόμαστε) κοιμάται συνολικά 1,5-2 ώρες και αυτό σε μισάωρα. Μα αφού νυστάζει γιατί δεν κοιμάται σερί δεν μπορώ να καταλάβω. Σας φαίνονατι αρκετές αυτες οι ώρες ύπνου για ένα τόσο μικρό μπεμπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και τη δικιά μου στο club της αυπνίας...Ενώ κοιμόταν συνήθως από τις 11 το βράδυ ως τις 12 την άλλη μέρα το πρωι, με 3-4 ενδιάμεσα ξυπνήματα για θηλασμό (κοιμισμένη ήταν, απλά σιγογκρίνιαζε για να την ταίσω και ξανακοιμόταν αμέσως χωρίς πρόβλημα) τις τελευταίες τρείς εβδομάδες μπορεί και να ξυπνάει και 6 φορές μέσα στη νύχτα, να κοιμάται στην αγκαλιά μου κι όταν την ξαναβάζω στην κούνια της να κλαίει με κλάμα γοερό με αποτέλεσμα να ξυπνάει..Προχτές ενω όλη σχεδόν τη μέρα ήταν ξύπνια κοιμήθηκε 11-1 τη νύχτα και μετά έμεινε ξάγρυπνη ως τις 4 μιση,ξαναξύπνησε στις 6, μετά στις 7 και ξανακοιμήθηκε στις 9μιση το πρωι ως τις 12...δεν μπορώ να καταλάβω τις της φταίει, υπάρχουν στιγμές που φτάνω στα όρια μου...πάλι καλά που διαβάζω αντίστοιχες περιπτώσεις και παρηγορούμε...Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτό με σώζει...... η παρηγοριά ότι συμβαίνει και σε άλλους και δεν είναι μόνο το δικό μου παιδί δύσκολο στον ύπνο. Από την άλλη όταν διαβάζω εδώ για αρκετά μεγαλύτερα παιδάκια ότι έχουν αντίστοιχη συμπεριφορά σκέφτομαι ότι αυτή η ταλαιπωρία δεν έχει τέλος ...και με πιάνει απελπισία!

Μ'αρέσει που όταν θέλουμε να πούμε ότι όταν κάποιος κοιμάται ήσυχα και ωραία λέμε "κοιμάται σαν μωρό". Σαν ποιο μωρό θα'θελα να ήξερα.! :)

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που όταν θέλουμε να πούμε ότι όταν κάποιος κοιμάται ήσυχα και ωραία λέμε "κοιμάται σαν μωρό". Σαν ποιο μωρό θα'θελα να ήξερα.! :)

:P:P:P

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

το εύχομαι Ελένη! εμένα δυο μέρες σερί κοιμόταν όλη μέρα και ξυπνούσε 8 το βράδυ και κάναμε ξαγρυπνία μέχρι τις 4! κι όλα αυτά με κλάμα...μάλλον κάτι την ενοχλούσε γιατί χθες ήταν κάπως καλύτερα.κοιμηθηκαμε στις 2.που καταντήσαμε!να θεωρούμε τον ύπνο στις 2 κατόρθωμα :lol:

 

Πάλι καλά είσαι!Η Νάσια συνηθως κοιμάται 20-30 λεπτά το πρωί(και με έχει και απο τις 6 στο πόδι),1 με μιάμισι ώρα το μεσημέρι και μιση ωρα το απογευμα...

Link to comment
Share on other sites

 

Πάλι καλά είσαι!Η Νάσια συνηθως κοιμάται 20-30 λεπτά το πρωί(και με έχει και απο τις 6 στο πόδι),1 με μιάμισι ώρα το μεσημέρι και μιση ωρα το απογευμα...

Το πρόβλημα δεν είναι απλά το πόση διάρκεια κοιμάται αλλά το ότι μας τρώει ο ποδαρόδρομος στον διάδρομο για να κοιμηθεί!! Υπομονή και αγάπη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Πάλι καλά είσαι!Η Νάσια συνηθως κοιμάται 20-30 λεπτά το πρωί(και με έχει και απο τις 6 στο πόδι),1 με μιάμισι ώρα το μεσημέρι και μιση ωρα το απογευμα...

Το πρόβλημα δεν είναι απλά το πόση διάρκεια κοιμάται αλλά το ότι μας τρώει ο ποδαρόδρομος στον διάδρομο για να κοιμηθεί!! Υπομονή και αγάπη... :wink:

 

Πού να είχες και την δικιά μου που όσες ώρες είναι ξύπνια θέλει αγκαλιά και είναι και 8,5 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι απλά το πόση διάρκεια κοιμάται αλλά το ότι μας τρώει ο ποδαρόδρομος στον διάδρομο για να κοιμηθεί!! Υπομονή και αγάπη... :wink:

 

Δοκίμασε το κόλπο με το μαξιλάρι, μπορεί να πιάσει όπως και σε εμάς :wink: . Όταν θέλω να την κοιμήσω στρώνω μια πανίτσα της στον καναπέ, την ξαπλώνω στο πλάι και της βάζω το μαξιλάρι μου μπροστά της. Αυτή τρίβεται, χαιδεύεται και τελικά αποκοιμιέται :lol: !!! Το ανακαλύψαμε τελείως τυχαία, όταν πια τα είχαμε παίξει με το κούνα κούνα ... είχε καταντήσει πια κουραστικό να κλεινόμαστε μέσα στο δωμάτιο της και να την κουνάμε αγκαλίτσα με νανουρίσματα μέχρι να κοιμηθεί, μπορεί να έπαιρνε και πάνω από ώρα άσε που έχει ξεπεράσει τα 8 κιλά και είναι ασήκωτη. Την κουβαλάω που την κουβαλάω όλη μέρα να το κάνω και για να την κοιμήσω παρα πάει!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...