Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

καλησπέρα...είμαι καινούργια στο φόρουμ...έχω κόρη 7,5 μηνών κ τους τελευταίους 2 μήνες, ξυπνάει τα βράδια 1 φορά τουλάχιστον.....απλά ξυπνάει....μετά κλαίει κ ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί (και αυτό όχι με επιτυχία πάντα) είναι το γάλα.......είμαι σίγουρη οτι όλη μέρα τρώει καλά....κ το τελευταίο τησ γεύμα το βράδυ είναι αρκετό αφού με το ζόρι το πίνει όλο......τι να κάνω?

 

 

7.5 μηνων και ξυπναει ΜΟΝΟ μια φορα?? εσυ εχεις πετυχει λαχειο! ειλικρινα σε ζηλευω... εμενα η κορη μου ξυπναει πανω απο 10! ή για να το πω καλυτερα δεν κοιμαται πανω απο μισαωρο..κοιμομαστε μαζι, με το στηθος σε ετοιμοτητα, και ολη νυχτα πιπιλαει-κοιμαται-τρωει-παιζει κοκ

βεβαια αυτο με εχει κουρασει απιστευτα γιατι φυσικα εγω δεν προλαβαινω να κοιμηθω καθολου..κι αααν κοιμηθω, τοτε μολις με παρει ο υπνος με ξυπναει.. και λυση για μενα εχετε?? καποτε κοιμοταν και στην αγκαλια του μπαμπα της, τωρα δεν κοιμαται με τιποτα αν δεν εχει το στηθος στο στομα της... τι να κανω?????

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7.5 μηνων και ξυπναει ΜΟΝΟ μια φορα?? εσυ εχεις πετυχει λαχειο! ειλικρινα σε ζηλευω... εμενα η κορη μου ξυπναει πανω απο 10! ή για να το πω καλυτερα δεν κοιμαται πανω απο μισαωρο..κοιμομαστε μαζι, με το στηθος σε ετοιμοτητα, και ολη νυχτα πιπιλαει-κοιμαται-τρωει-παιζει κοκ

βεβαια αυτο με εχει κουρασει απιστευτα γιατι φυσικα εγω δεν προλαβαινω να κοιμηθω καθολου..κι αααν κοιμηθω, τοτε μολις με παρει ο υπνος με ξυπναει.. και λυση για μενα εχετε?? καποτε κοιμοταν και στην αγκαλια του μπαμπα της, τωρα δεν κοιμαται με τιποτα αν δεν εχει το στηθος στο στομα της... τι να κανω?????

πωπωπω!! χαρα στο κουραγιο σου! εμενα ειναι 3,5μηνων κ ξυπναει 1 φορα για να φαει κ 5-6 για αλλους λογους πχ του επεσε η πιπιλα, ή τρομαξε ή θελει να τον αλλαξω πλευρο αλλα κοιμαται κατευθειαν μετα. πως αντεχεις? δεν εχεις κανει κατι για να του κοψεις τα ξυπνηματα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

nouka k basic upomoni ....iksera oti uparxoun k mora pou ksupnane sunexeia, alla k pali kourastiko einai na ksupnaei esto k 1 fora , etsi gia na me dei, i etsi apla xortase upno i tis epese i pipila ktl ktl :shock:.....i alitheia einai oti to ekopse tora auto, alla k pali kathe vradu einai mia ekpliksi gia mena:lol:.....de ksero pote tha ksupnisei k tin na tin kano.....ego de tin thulazo......o thulasmos einai duskolos to ksero (thulasa gia ligo k den anteksa)........episis den tin evala pote sto idio krevati me emena.......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νομιζω πως πλεον εχω απλα συνηθησει... θελω φυσικα να το αλλαξω αλλα δεν ξερω τι να κανω! "κοιμομαστε" μαζι και τουλαχιστον δεν χρειαζεται να σηκωνομαι... αν και πολλες φορες θελει να σηκωθουμε μεσα στην νυχτα και να παμε στο σαλονι να παιξει... basic τι μπορω να κανω για να της κοψω τα ξυπνηματα? αν ηξερα τον τροπο θα το εκανα... θα ηθελα να κοιμαται στο κρεβατακι της... ή εστω να κοιμομαστε μαζι αλλα να μην ξυπναει 10-20 φορες,,.. οχι τιποτε αλλο αλλα δεν ξεκουραζεται αρκετα και μετα την ημερα εχει γκρινια... :(

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νομιζω πως πλεον εχω απλα συνηθησει... θελω φυσικα να το αλλαξω αλλα δεν ξερω τι να κανω! "κοιμομαστε" μαζι και τουλαχιστον δεν χρειαζεται να σηκωνομαι... αν και πολλες φορες θελει να σηκωθουμε μεσα στην νυχτα και να παμε στο σαλονι να παιξει... basic τι μπορω να κανω για να της κοψω τα ξυπνηματα? αν ηξερα τον τροπο θα το εκανα... θα ηθελα να κοιμαται στο κρεβατακι της... ή εστω να κοιμομαστε μαζι αλλα να μην ξυπναει 10-20 φορες,,.. οχι τιποτε αλλο αλλα δεν ξεκουραζεται αρκετα και μετα την ημερα εχει γκρινια... :(

εμενα απο την αρχη κοιμαται στο κρεβατι του οποτε δεν ξερω πως κοβεται η συνηθεια του "υπνος μαζι". οσο για τα ξυπνηματα για φαγητο εγω οταν εγινε 2 μηνων αρχισα να προσπαθω να του κοψω το γαλα την νυχτα.ετρωγε 3 φορες. ετσι οταν ξυπνουσε για να φαει του εβαλα πιπιλα κ τον "τρεναρα" για ενα τεταρτο, μετα για ενα μισαωρο κτλ μεχρι που φτασαμε να τρωει 2 φορες. τον αφησα ετσι για 2 βδομαδες κ μετα ξεκινησα παλι να του τρεναρω τα γευματα με την πιπιλα κ φτασαμε αισιως εδω κ μια βδομαδα να ξυπναει για γαλα μονο 1 φορα. σε κανα μηνα θα προσπαθησω να του κοψω κ αυτο.

δεν αντεχα αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια νομιζω πως πλεον εχω απλα συνηθησει... θελω φυσικα να το αλλαξω αλλα δεν ξερω τι να κανω! "κοιμομαστε" μαζι και τουλαχιστον δεν χρειαζεται να σηκωνομαι... αν και πολλες φορες θελει να σηκωθουμε μεσα στην νυχτα και να παμε στο σαλονι να παιξει... basic τι μπορω να κανω για να της κοψω τα ξυπνηματα? αν ηξερα τον τροπο θα το εκανα... θα ηθελα να κοιμαται στο κρεβατακι της... ή εστω να κοιμομαστε μαζι αλλα να μην ξυπναει 10-20 φορες,,.. οχι τιποτε αλλο αλλα δεν ξεκουραζεται αρκετα και μετα την ημερα εχει γκρινια... :(

 

δλδ το βράδυ δε κοιμάται, κ την ημέρα γκρινιάζει?:eek:.....εμένα οταν θελει να κοιμηθει μετα τις 6 το απογευμα (για να μη πω 5μιση) δεν την αφηνω.....κ ετσι το βραδυ κοιμαται πιο ευκολα ....αλλα χτες βραδυ κ αποψε (να τωρα ας πουμε) την εχω βάλει στο κρεβάτι της, κ μουρμουραει (την ακουω τώρα :|)...καποια στιγμη θα σταματησει πιστευω:?.......αλλα τα βραδυνα γευματα κόβονται μονο αμα δε της κανεις το χατηρι.....δλδ με το που κλαιει το βραδυ, προσπαθησε να την κοιμησεις χωρις να την ταισεις.....δε θα το πετυχεις με τη πρωτη, αλλα κατι θα γίνει....αμα απλα ξυπναει για οτιδηποτε άλλο, μην της δώσεις σημασία για λιγο κ δες τι θα γίνει......

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εμενα δεν παιρνει πιπιλα οποτε δεν μπορω να καν αυτο που λες basic... εχω δοκιμασει του κοσμου τις πιπιλες αλλα μια ειναι αυτη που παιρνει: βυζοπιπιλα.. οποτε νατασα καταλαβαινεις πως δεν ξυπναει μονο για φαι αλλα ξυπναει και για ¨πιπιλα"... κι αν δεν την δωσω σημασια το πολυ πολυ να παιξει και να μουρμουρησει λιγα λεπτα μονη της κ μετα αρχιζει το κλαμα αν δεν την βαλω στηθος ή αν δεν σηκωθουμε να παιξουμε (αναλογα με τα κεφια της)...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εμενα δεν παιρνει πιπιλα οποτε δεν μπορω να καν αυτο που λες basic... εχω δοκιμασει του κοσμου τις πιπιλες αλλα μια ειναι αυτη που παιρνει: βυζοπιπιλα.. οποτε νατασα καταλαβαινεις πως δεν ξυπναει μονο για φαι αλλα ξυπναει και για ¨πιπιλα"... κι αν δεν την δωσω σημασια το πολυ πολυ να παιξει και να μουρμουρησει λιγα λεπτα μονη της κ μετα αρχιζει το κλαμα αν δεν την βαλω στηθος ή αν δεν σηκωθουμε να παιξουμε (αναλογα με τα κεφια της)...

δυσκολα τα πραγματα λοιπον! ευχομαι γρηγορα να βρεις μια λυση γιατι η αυπνια προκαλει νευρα κ πολλα αλλα.. τουλαχιστον σε μενα! μια φιλη παντως που το παιδι της δεν επαιρνε πιπιλα ειχε παρει ενα μπιμπερο κ το ειχε βουλωσει με χαρτι(για να μην παιρνει αερα) κ εδινε αυτο στο παιδι της. δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο ή καλο απλως το αναφερω!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εμενα δεν παιρνει πιπιλα οποτε δεν μπορω να καν αυτο που λες basic... εχω δοκιμασει του κοσμου τις πιπιλες αλλα μια ειναι αυτη που παιρνει: βυζοπιπιλα.. οποτε νατασα καταλαβαινεις πως δεν ξυπναει μονο για φαι αλλα ξυπναει και για ¨πιπιλα"... κι αν δεν την δωσω σημασια το πολυ πολυ να παιξει και να μουρμουρησει λιγα λεπτα μονη της κ μετα αρχιζει το κλαμα αν δεν την βαλω στηθος ή αν δεν σηκωθουμε να παιξουμε (αναλογα με τα κεφια της)...

ριξε πανω στρην πιπιλα δικο σου γαλα και κρατα την πιπιλα στο στομα της αν και με αυτο δεν την παιρνει ελαχιστη ζαχαρι αχνι και θα την παρει ειναι κολπα που μου εμαθε η προγιαγια μου μπας και γλυτωσω και εγω απο βυζοπιπιλα και τα καταφεραμε

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, έχω ξεπεράσει τα όριά μου σήμερα. Από τις 7 το πρωί σήμερα το μάτι της γαρίδα! Επίσης, θηλάζει συνέχεια! Συνέχεια όμως!

Τώρα την πήρε λίγο ο άντρας μου γιατί ένιωθα ότι θα μου πέσει απ τα χέρια.

Γενικά, προσπαθώ να την (ξανα) μάθω να κοιμάται και λίγο εκτός της αγκαλιάς μου, γιατί αυτές τις μέρες γενικά μόνο στο σλινγκ και στο κρεβάτι μαζί μου κοιμάται. Σήμερα ούτε στο σλινγκ ούτε στο κρεβάτι όμως.

Δεν είναι ότι κλαίει, οπότε δεν νομίζω πως έχει κολικούς ή κάτι τέτοιο, απλά δεν κοιμάται. Αρχισα να αγχώνομαι κιόλας, ότι δεν φτάνει το γάλα μου και δεν χορταίνει και τέτοια.

Σος, έχω φρικάρει.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά, έχω ξεπεράσει τα όριά μου σήμερα. Από τις 7 το πρωί σήμερα το μάτι της γαρίδα! Επίσης, θηλάζει συνέχεια! Συνέχεια όμως!

Τώρα την πήρε λίγο ο άντρας μου γιατί ένιωθα ότι θα μου πέσει απ τα χέρια.

Γενικά, προσπαθώ να την (ξανα) μάθω να κοιμάται και λίγο εκτός της αγκαλιάς μου, γιατί αυτές τις μέρες γενικά μόνο στο σλινγκ και στο κρεβάτι μαζί μου κοιμάται. Σήμερα ούτε στο σλινγκ ούτε στο κρεβάτι όμως.

Δεν είναι ότι κλαίει, οπότε δεν νομίζω πως έχει κολικούς ή κάτι τέτοιο, απλά δεν κοιμάται. Αρχισα να αγχώνομαι κιόλας, ότι δεν φτάνει το γάλα μου και δεν χορταίνει και τέτοια.

Σος, έχω φρικάρει.

Καμία ιδέα?

χωρις να θελω να σε στεναχωρησω εμεις τωρα αρχισαμε να κοιμομαστε καπως και ειμαστε 5.5 μηνων και μη φανταστεις πεφτει 20.00 ξυπναει 12.00 τρωει και ξυπανει 6.00 οπου πλεον σηκωνομαστε απο το κρεβατι θελει πολυ υπομονη σιγα σιγα θα βρειτε ρυθμους το γαλα σου δεν ειναι οτι δεν φτανει απλα ειναι πιο ελαφρυ απο τη σκονη και γι αυτο πειναει πιο συχνα οποτε θελει μπαινει στο στηθος και αυτο ειναι το φυσιολογικο μην τα παρατησεις ομως θα σου πω οτι γεννηθηκε 20.11.10 3210 και 50 ποντους και με δικο μου γαλα ειναι τωρα 76 ποντους και 11 κιλα και το βασικο δεν αρρωστησε ουτε μιση μερα ενω απο 41 ημερων εγω επιασα δουλεια και καθε πρωι φευγουμε και τον παω στις γιαγιαδες δεν εχει κλειστει καθολου μεσα παρολο που ο χειμωνας στα βορεια των αθηνων ακομα καλα κρατει.Υπομονη εμεις μολις φτασαμε τους 5 μηνες αρχισαμε φρουτοκρεμες για να μπορω να δουλευω σαν ανθρωπος και να μην ειμαι καθε 2 ωρες με το στηθος εξω και τα παμε τελεια πλεον

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, ήσουνα με το παιδί στα χέρια όλη μέρα κι όλη μέρα θηλασμός? Γιατί εγώ αυτό κάνω.

Δεν ξέρω πια, τα χω χάσει.

Μου λένε κιόλας εντωμεταξύ ότι δεν χορταίνει και τρελλαίνομαι.

3ωρο πλέον δεν κοιμάται ποτέ. Δεν είναι λίγο ύποπτο αυτό? Δεν είναι ανησυχητικό? Δεν είναι παιδί που δεν κοιμότανε εντωμεταξύ, τώρα τα άρχισε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΡΑΔΥ ΧΑΛΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ!!!!!ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.......ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ..... ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΨΑΜΕ......ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ Π Α Ν Τ Α..........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, ήσουνα με το παιδί στα χέρια όλη μέρα κι όλη μέρα θηλασμός? Γιατί εγώ αυτό κάνω.

Δεν ξέρω πια, τα χω χάσει.

Μου λένε κιόλας εντωμεταξύ ότι δεν χορταίνει και τρελλαίνομαι.

3ωρο πλέον δεν κοιμάται ποτέ. Δεν είναι λίγο ύποπτο αυτό? Δεν είναι ανησυχητικό? Δεν είναι παιδί που δεν κοιμότανε εντωμεταξύ, τώρα τα άρχισε αυτά.

Καταρχήν μην αγχώνεσαι!

Αυτά που γράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά και θα συμβαίνουν κατά καιρούς. Από την δική μου εμπειρία, μου μυρίζει άλμα ανάπτυξης... οπότε θηλάζει ασταμάτητα και κοιμάται μόνο του λιγότερο. Μπορεί εσένα να σου φαίνεται ότι δεν κοιμάται καθόλου, αλλά την ώρα που πίνει ή πιπιλάει παίρνει και τον υπνάκο του, οπότε μην ανησυχείς. Μόλις περάσει αυτή η φάση θα ξαναμπεί σε νέο ρυθμό, μετά θα ξαναχαλάσει, και πάλι θα φτιάξει... και φτου κι απ' την αρχή!

Είμαι με την μικρή μου σε παρόμοια κατάσταση αυτές τις μέρες και καταλαβαίνω απόλυτα την κούρασή σου. Κάνε μερικές μέρες υπομονή και θα περάσει.

Σ' αυτούς που σου λένε βλακείες για τον θηλασμό, ή τους απαντάς καταλλήλως ή βάζεις ωτασπίδες. Ότι σε βολεύει καλύτερα :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα μωρακι 20ημερων......εχω απογοητευτει πολυ.....το νινακι μου θηλαζει και το παιρνει ο υπνοσ στο στηθοσ.εφοσον το κρατω για λιγο στην αγκαλια μετα το βαζω στην κουνια του....αλλα μετα το καημενο αρχιζει να σφιγεται να μαζευει και να τεντωνει τα ποζαρακια τπυ και να βγαζει και κραυγουλεσ....ειναι σαν να τεντωνεται μεγαλοσ ανθρωποσ...το κανει και οταν ειναι στην αγκαλια αλλα πολυ λιγοτερο...επειτα χαλαρωνει και ξανα κοιμαται....αυτο γινεται καθε τρεισ και λιγο μεχρι να ξυπνησει τελειωσ....σας εχει τυχει?????βοηθειαααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας ζησει! μαλλον ποναει η κοιλιτσα του. εμενα ακομα το κανει που κ που. μεχρι 40 ημερων ειχε καθημερινα κολικους κ εκανε ετσι... μαζευε κ τεντωνε τα ποδια του. τις τελευταιες μερες ομως (ειναι 4μηνων) το βραδυ που κοιμαται τον ακουω "μουγκριζει" πηγαινω κ τον βλεπω να μαζευει κ να τεντωνει τα ποδια του μισοκοιμισμενος.

πιστευω θα περασει συντομα. τα μωρακια τις πρωτες ημερες υποφερουν πολυ συχνα απο την κοιλιτσα τους. παρολα αυτα συζητησε το με τον παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας ξενυχτισμενες μανουλες.Επανερχομαι σε αυτο το post μετα απο 2,5 χρονια περιπου,τωρα για το 2ο γιο μου που αυριο γινεται 40 ημερων.Εχω βαρεσει διαλυση και τιποτα δεν μπορει να με ηρεμησει.Εχω μαλωσει με τον αντρα μου,με τη μαμα μου,με τον τριχρονο γιο μου αστα να πανε,ολα μου φταινε και δεν υπαρχει καμια ελπιδα για ξεκουραση.Για ολα φταιει ο υονος αλλα και η απιστευτη γκρινια του μωρου οταν ειναι ξξυπνιο,παντα δηλαδη.Και καθοτι 2ο παιδι επαψα να πιστευω σε λογια οπως αμα σαραντησει θα σιαξει,οταν περασουν οι κολικοι θα σιαξει κτλ.Ο μεγαλος ακομα εχει προβληματα.Ειναι η μοιρα μου να κανω παιδια που δεν κοιμουνται.Ποσο υπομονη πια;τα νευρα μου ειναι κροσια

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα: Ο μπέμπης τη μία μέρα κοιμάται επί ώρες (σχεδόν όλη την ημέρα) και ξυπνάει μόνο για να φάει και την επόμενη είναι όλη την ημέρα ξύπνιος. Οπότε όχι μόνο δεν έχει αποκτήσει καθόλου πρόγραμμα, αλλά φοβάμαι μην είναι κάτι παθολογικό. Εννοείται ότι το βράδυ ξυπνάει 1-2 φορές οπωσδήποτε. Έχει τύχει σε καμιά σας αυτό?

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες όλη μέρα ξύπνιος πόσες ώρες συνεχόμενες? Και μένα μου το 'χει κάνει στην ηλικία σας και μικρότερη (το περισσότερο που είχε μείνει ήταν 9 π.μ - 2 μ.μ !!!!!! με μικροδιαλλειματα ύπνου στα χέρια μου βέβαια) αλλά όταν ήταν σε αλμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν μπέμπη 4,5 μηνών ο οποίος θηλάζει αποκλειστικά.

Το πρόβλημά μου είναι ότι κοιμάται μόνο θηλάζοντας, πιπίλα δεν έχω καταφέρει να του τη μάθω.

Δεν με ενοχλεί για το βράδυ, αυτό που με απασχολεί είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Σε 3 μήνες επιστρέφω στη δουλειά. Πώς θα κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας όταν εγώ δεν θα είμαι εκεί?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω να εξαντληθεί από το κλάμα για να κοιμηθεί...οποιαδήποτε άλλη ιδέα ή συμβουλή καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν μπέμπη 4,5 μηνών ο οποίος θηλάζει αποκλειστικά.

Το πρόβλημά μου είναι ότι κοιμάται μόνο θηλάζοντας, πιπίλα δεν έχω καταφέρει να του τη μάθω.

Δεν με ενοχλεί για το βράδυ, αυτό που με απασχολεί είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Σε 3 μήνες επιστρέφω στη δουλειά. Πώς θα κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας όταν εγώ δεν θα είμαι εκεί?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω να εξαντληθεί από το κλάμα για να κοιμηθεί...οποιαδήποτε άλλη ιδέα ή συμβουλή καλοδεχούμενη...

 

Γεια σου, αντιμετωπίζω εν μέρει το ίδιο πρόβλημα. Ο δικός μου είναι 6 μηνών και γενικά δεν έχει ωράριο στον υπνο και στο φαγητό το βράδυ. Την ημέρα έχει, αλλά το φτιάξαμε επειδή άρχισα τις στερεες νωρίτερα μηνα, και πάλι δεν το τηρεί πάντα.

Το μεσημέρι τον κοιμίζω με το στήθος μου γιατί θέλω να αποθηλάσω σταδιακά. Στους ενδιάμεσους υπνους τον κουνάω πάνω κάτω και έχω ξεμεσιαστεί.

Το βράδυ είναι το μαρτύριο. 2-3 βράδια τώρα του δίνω μπιμπερό και μετά τον θηλάζω. Παρόλ΄ αυτά δεν κοιμάται και αρχίζει την γκρίνια. Για πολλή γκρίνια λέμε! Ψαχνει στήθος, μετά δεν θέλει, τελικά κοιμάται μετά απο ταλαιπωρία ίσως και μιαμισης ή και 2 ωρών. Έπειτα μπορεί να κοιμηθεί σερί κανά 2ωρο ή να ξυπνάει ανά 1 ώρα. (Πρίν λίγο καιρό ήταν καλύτερα όλα, ξυπνούσε 1 φορά, αλλά το χάλασε). Τότε τον θηλάζω για να κοιμηθεί ή τον κουνάω λέγοντάς του τραγουδάκια. Βέβαια πάντα με γκρίνια....

 

Το φοβερό είναι οτι ο μπαμπάς του τον κοιμίζει πανεύκολα, μέσα σε 10 λεπτά, προφανώς επειδή δεν μυρίζει σ΄ αυτον το στήθος!

 

Στα λέω όλ΄ αυτά για να προσπαθήσεις να το ελέγξεις τώρα που είναι νωρίς. (Εμένα έχει λίγο ξεφύγει, είναι και σαϊνι, το καμάρι μου και με χορεύει κανονικά).

 

Καλό θα ήταν να τον κοιμίζουν και κάποιοι άλλοι, αν είναι εφικτό, για να καταλάβει ότι δεν είναι πάντα η μαμά εκεί. Πρόσπαθησε να τηρήσεις τις τακτικές ώρες για αυτό, δηλ, τις ίδιες ωρες κάθε μέρα, ώστε όταν πας στη δουλειά να ξέρει τι γίνεται. Και αν το πετύχεις, μετά που αρχίσεις τις στερεες και δεν θα κοιμάται τρώγωντας, να καταφέρεις να τον κοιμίζεις εύκολα.

 

Ισως με κράξουν κάποιοι, αλλά η χρήση μπιμπερού για ένα γεύμα την ημέρα, με δικό σου γάλα, ίσως διευκολύνει τη χρήση της πιπίλας. Αφού το ξεκίνησες επέμεινε. Εμένα στις τρεις μέρες ήπιε 130ml γάλα. Σήμερα θα δείξει.

Πάνω στο θέμα της πιπίλας έχω πικρή πείρα, γιατί ο μεγάλος μου ουδέποτε την δέχτηκε, άρχισε να τρώει το δάχτυλο του και εξακολουθεί ακόμα και τώρα. Μέχρι και εγχειριση στις αμυγδαλές κάναμε απ΄ τα μικρόβια που ενδεχομένως αποκτούσε με αυτή τη συνήθεια.

 

Δεν σου προτείνω το κούνημα, αρχίζεις μια νέα καταπιεστική για σένα συνήθεια (Εγώ κοντεύω να πάθω κατάθλιψη).

 

Κάπου διάβασα, ότι αν τραβάς τη θηλή σου την ώρα που είναι γλαρωμένο, πριν ακόμα κοιμηθεί, μπορεί να το κοψει. Αυτό μπορεί να χρειαστει να το κάνεις πολλές φορές, δηλ. να του τη δίνεις όταν τη ζητάει και μετά να την τραβάς. Καποια στιγμή, εξουθενωμένος δεν θα την ζητήσει άλλο. Και μάλιστα λένε ότι μετριάζει τα ξυπνήματα τη νύχτα, αν έχετε. Εγώ δεν κατάφερα ακόμα τίποτα με αυτό. Ισως γιατί τα χαράματα δεν έχω αντοχές για τέτοια και δεν τα τηρώ κατά γράμμα.

 

Παντως δοκίμασε να τον κρατήσεις ξύπνιο μετά το θηλασμό ή να μην τον θηλάσεις όταν νυστάζει και ας κοιμηθεί λιγο. Δως τον στον μπαμπά να τον κοιμήσει να δεις τι αντιδράσεις θα έχει. Εκεί θα καταλάβεις τι παίζεται. Πάντως έχεις πολύ καιρό μπροστά σου, εξάλλου είναι μικρούλι είναι λογικό να κοιμάται έτσι.

 

Διάβασε και το no-cry sleep solution της Pantley, και μενα εδώ μου το συστήσανε, με έχει βοηθήσει κάπως, γιατί και εγώ δεν θέλω κλάμματα.

Καλή τύχη!

 

ps μπες και το post Non crying solution και διάρκεια λένε και εκεί πολλά για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κική σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση...

Νιώθεις καλύτερα αν βλέπεις ότι έχουν κι άλλοι το πρόβλημά σου.

Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται σωστό, είναι λίγο σαν να χαίρεσαι με τον πόνο του άλλου...

Μάλλον νιώθω καλύτερα γιατί ακούω για μωρά που κοιμούνται μόνα τους μεσημέρι-βράδυ και νιώθω ότι μάλλον εγώ κάνω κάτι στραβά για να μην τα καταφέρνω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κική σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση...

Νιώθεις καλύτερα αν βλέπεις ότι έχουν κι άλλοι το πρόβλημά σου.

Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται σωστό, είναι λίγο σαν να χαίρεσαι με τον πόνο του άλλου...

Μάλλον νιώθω καλύτερα γιατί ακούω για μωρά που κοιμούνται μόνα τους μεσημέρι-βράδυ και νιώθω ότι μάλλον εγώ κάνω κάτι στραβά για να μην τα καταφέρνω με τίποτα.

 

Δεν κάνεις κάτι στραβά ή έτσι νομίζω τουλάχιστον. Τα ίδια συναισθήματα έχω και εγώ. Ωρες ώρες θέλω να ανοιξω την πόρτα και να φυγω τρέχοντας.

 

Μου είχαν πει, ότι αν νιώσω έτσι, να αφήσω το μωρό σε κάποιον άλλο και να ηρεμήσω για να μην ξεσπάω στο μωρό, αλλά που ο άλλος? Οσο μπορεί ο καημένουλης ο άντρας μου αλλά μέχρι εκει...!

 

Κοιτα υπήρξε περίοδος που τίποτα δεν έδενε. Μάλωνα με τον άντρα μου, τεταμένες σχέσεις, είχα "χαθεί" με τον μεγάλο μου γιο, κατηγορούσα τον μπαμπά μου και την πεθερά μου που δεν έρχονται λίγο να τον κρατήσουν να κάνω κανά μπάνιο, όλα μου φταιγανε. Και κατά σύμπτωση από τις 5 που είχαν θηλάσει που γνωρίζω, οι 4 κοιμούνταν απ΄ όταν σαράντισαν ή τότε πάνω κάτω! Και η άλλη σταμάτησε τον θηλασμό στους 4 μήνες.

 

Τωρα είναι καλύτερα, πιο πολύ επειδή τη μέρα τουλάχιστον, ξέρω τι μου γίνεται. Σκοπεύω να αποθηλάσω μέσα σε διάρκεια ενός ή δύο μηνών, οπότε να ξεκαθαριστει και το βράδυ το τοπιο. Που θα πάει θα φτιάξει, ακόμα και φαντάρος!

 

Μην τον αφήσεις να κλαίει, αμαρτία είναι, εμένα μοπυ έλεγαν να τον αφήνω να πεινάει κιόλας!

 

Ισως στην ηλικία του δικού μου, ο δικός να είναι καλύτερα. Απλά να τον παρακολουθείς και να ψαξεις σε διάφορα post εδώ, υπάρχουν πολλές εμπειρίες και πολύ καλές συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν μπέμπη 4,5 μηνών ο οποίος θηλάζει αποκλειστικά.

Το πρόβλημά μου είναι ότι κοιμάται μόνο θηλάζοντας, πιπίλα δεν έχω καταφέρει να του τη μάθω.

Δεν με ενοχλεί για το βράδυ, αυτό που με απασχολεί είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Σε 3 μήνες επιστρέφω στη δουλειά. Πώς θα κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας όταν εγώ δεν θα είμαι εκεί?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω να εξαντληθεί από το κλάμα για να κοιμηθεί...οποιαδήποτε άλλη ιδέα ή συμβουλή καλοδεχούμενη...

 

νομιζω οτι εφοσον δεν θα εισαι εκει να σε νιωθει θα προσαρμοστει με τον ανθρωπο που τον φροντιζει,,θα βρουν απο κοινου ενα νεο τοπο για να κοιμαται

 

εμενα ειναι 16 μηνων ακομα ξυπναει,ακομα θηλαζει τη νυχτα,,,εγω ειμαι ενα βημα πριν το ψυχιατρειο,,,του πηραμε μεγαλο κρεβατι τον βαζω για υπνο εκει με θηλασμο κι οταν ξυπναει παω και την πεφτω διπλα του,,του αρεσει το μεγαλο του κρεβατι,,,στην κουνια δεν μπηκε ποτε,,,για προστατευτικο πηρα το διχτυ της κικο,,,καταπληκτικο ετσι δε υπαρχει ρισκο να πεσεει,,,,,τον εβγαλα απο το κρεβατι μας δια παντος προτιμω να πεφτω διπλα του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...