Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Τους πρώτους 6 μήνες τις ζωής του ο γιος μας έκλαιγε και γκρίνιαζε παααρα πολύ. Σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και στην τουαλέτα τον έπαιρνα μαζί μου με το relax.Περίμενα να κοιμηθεί για να ηρεμήσω και μάλιστα προτιμούσα να τον βγάζω βόλτα με το καροτσάκι για να νανουρίζεται και να ξεσκάω κιόλας. Τα δε βράδια δεν κοιμόταν ΠΟΤΕ μόνος του στο κρεβάτι του. Αν τον αφήναμε ήταν σε θέση να πλαντάζει στο κλάμα (με διακοπές για να ξεκουραστεί και να ανασυντάξει τις δυνάμεις του) και μια ώρα (τόσο έχω κρατηθεί!) Κοιμόταν πάντα στην αγκαλιά μας και μάλιστα τον κουνούσαμε. Το πρώτο καιρό ήταν ωραία και για μένα! Όσο όμως βάραινε τόσο πιο πολύ δυσκολευόμουν :) Ο δε σύζυγός μου ίδρωνε και άναβε από τη ζέστη (ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες). Το κούνημα μπορεί να κρατούσε και μισή ώρα :!: Βέβαια σπάνια ξυπνούσε το βράδυ, αλλά όταν ξυπνούσε έπρεπε να κοιμηθεί με τον ίδιο τρόπο. Κάποιο βράδυ, όταν ο Γιώργος ήταν 1 1/2 χρονών,15 περίπου κιλά και κοντά 90 εκ. ύψος κι αφού τον είχα ήδη κουνήσει , κι εγώ δε θυμάμαι πόση ώρα, είχα τόσο μπαφιάσει από το κούνημα, γιατί ήμουν έγκυος και δεν μπορούσα να τον κρατώ άλλο αγκαλια, που τον σήκωσα και απλά τον άφησα στο κρεβάτι. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. Δεν ακούστηκε η φωνή του...και μετά από λίγο κοιμήθηκε. ΣΟΚ! Μα τόσο απλό ήταν ;;Από τότε βέβαια με σήκωνε 2 φορές περίπου για την πιπίλα που είχε πέσει ή για νεράκι, κι αυτό συνεχίστηκε μέχρι πριν 2 περίπου εβδομάδες (τώρα είναι 2 χρονών και 8 περίπου μηνών) όπου τον βάλαμε σε κανονικό κρεβάτι .

Κάθε πράμα στον καιρό του λοιπόν!

Α! ξέχασα να σας αναφέρω πως τη μικρή μας από τη στιγμή που γεννήθηκε δεν τη νανούρισα ούτε μια φορά :lol: Την τάιζα, την άφηνα στο κρεβάτι κι έβγαινα τρέχοντας. Της έμαθα πολύ γρήγορα την πιπίλα και απλά μπαινόβγαινα τις άπειρες φορές για να της βάλω την πιπίλα μέχρι να κοιμηθεί. Τώρα που είναι 8 μηνών την αφήνω στο κρεβάτι και μέχρι να κοιμηθεί παίζει με τα παιχνίδια της, την πιπίλα της, τα πόδια της ....αλλά όχι με μένα!!! ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ :wink:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερω ενα κοριτσακι που ειναι 10 χρονων και δεν μπορει να κοιμηθει μονη της ακομη και πρεπει να ειναι η μαμα της με τις ωρες απο πανω της.δεν ειναι απαραιτητο λοιπον οτι αργα ή γρηγορα θα κοιμουνται τα μωρα απο μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , αλλά δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ και ίσως επαναλάβω κάτι ήδη γραμμένο.

 

Τα μωρά κλαινε γιατί δεν μπορούν να μιλήσουν και να πουν δεν θέλω ύπνο.

 

Τα μωρά-παιδιά για να κοιμηθούν το βράδυ θα πρέπει να είναι και κουρασμένα :wink:

Για τσεκάρετε -όσες από σας παραπονιέστε ότι το παιδί δεν κοιμάται εύκολα το βράδυ- πόσες ώρες κοιμάται το παιδί την ημέρα!!!!!!

Πολλές φορές μας βολεύει να κοιμάται και την ημέρα αλλά το βράδυ το παιδί είναι ντούρασελ :lol:

Οι βρεφονηπιακοί , οι παπούδες-γιαγιάδες , νταντάδες συνήθως τα αφήνουν να κοιμηθούν παραπάνω (για ησυχία 8) .

 

Δημιουργήστε μια ατμόσφαιρα ύπνου στο σπίτι όπως , πολύ λίγα φώτα , καθόλου φως στο καθιστικό , τηλεόραση κλειστή , πυτζάμες όλοι , και εν ανάγκη όλοι στα κρεβάτια μας.

Έτσι το παιδί δεν έχει λόγους τριγυρνά...........θα βαρεθεί και θα κοιμηθεί.

Αξίζει τον κόπο να βγούμε από την ρουτίνα μας μερικές μέρες έως ότου το παιδί ηρεμήσει και αφεθεί στην κούραση της ημέρας και στην γλυκιά αγκαλιά του ύπνου.

 

Ένας άλλος τρόπος για εσάς με τα πολύ μικρά παιδιά ( κούνιες και κάγκελα) είναι:

Το βάζουμε στο κρεβατάκι του, του λέμε ότι θα κοιμηθεί , και αφού ξέρουμε ότι θα κλάψει δεν φεύγουμε.

Καθόμαστε δίπλα του για να αισθάνεται σιγουριά.

Περνά λίγη ώρα σηκωνόμαστε και κάνουμε μια δουλίτσα μέσα στο δωμάτιο του ( πχ βάζουμε τα κάδρα στα ίσια τους διότι ήταν "στραβά").

Καθόμαστε πάλι δίπλα του σαν να του λέμε , ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Δουλειές μπορούμε να βρούμε 100 μέχρι να κοιμηθεί.

Το μυστικό είναι να του δημιουργούμε την αίσθηση ασφάλειας ότι είμαστε εκεί τριγύρω.

Κάποια μέρα η δουλίτσα που θα κάνετε μπορεί να είναι ακριβώς έξω από το δωμάτιο του.....συνεχίζεται το ίδιο κόλπο και που και που του μιλάτε καθησυχάζοντας το και λέγοντας του από μακριά....( αγάπη μου εδώ είμαι δεν έφυγα). Μπαίνουμε βγαίνουμε από το δωμάτιο και το παιδί γνωρίζει πως εκεί είμαστε.

ΜΗΝ ΦΥΓΕΤΕ από δίπλα του αμέσως μόλις κοιμηθεί , αυτό είναι προδοσία προς το παιδί και βλακεία δική μας.

 

Εμείς σαν οικογένεια βρεθήκαμε στο ίδιο κρεβάτι 4 άτομα ποοοοολεεεεεςς νύχτες. Όταν δεν άντεχα πήγαινα και κοιμόμουν στα δικά τους ή στους καναπέδες.

 

Τελικά και σιγά σιγά , ένας ένας το έκοψε και κοιμόνται στα κρεβάτια τους από τις 9:30~10:00 το βράδυ παρακαλώ 8)

Τα παιδιά μου δεν κοιμήθηκαν σχεδόν ποτέ το μεσημέρι.

Ο μεγάλος είναι 12,5 χρ και ο μικρός 11χρ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και γω πως δεν μπορουμε να εχουμε από το παιδι την απαιτηση να κοιμαται ολη μερα και ολη νυχτα.. Αν κοιμαται πολλες ωρες κατα τη διαρκεια της μερας τη νυχτα θα κανει το βρικολακα.. Από την ηλικία των 2 χρονων πολλα παιδια για να κοιμηθουν το βραδυ δεν πρεπει να κοιμηθουν καθολου το μεσημερι ή πρεπει να ξυπνησουν πολύ νωρις το πρωι.. Βάλτε τον εαυτο σας στη θέση τους.. Αν πουμε οτι μια μερα ξυπνατε στις 10 το πρωι ξανακοιμηθειτε στις 2 το μεσημερι και ξυπνησετε στις 5 το βραδυ θα κοιμηθείτε? Πιθανοτατα οχι... Η μπορει να κοιμηθειτε αν εισαστε πολύ κουρασμενοι. Αν ομως αυτη τη ρουτινα την επαναλάβουμε για μια βδομαδα, το πιθανοτερο ειναι να μεινουμε μετα για 3 μερες ξυπνιοι μερα νυχτα...

Η δικη μας μερα ειναι συνηθως γεματη οπότε το βραδυ ειμαστε κουρασμενοι και θελουμε να κοιμηθουμε... Του παιδιου η μερα ειναι γεματη? Αν δεν ειναι τοτε κατι εχουμε κανει λάθος εμεις και πρεπει να διορθωσουμε καπως το ημερησιο πρόγραμμα του.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιωακείμ δεν έχει πρόβλημα με το να τον πάρει ο ύπνος όταν είναι η ώρα του - δηλ αν ξυπνήσει αργά το πρωϊ (που δεν γίνεται ποτέ) το μεσημέρι δεν κοιμάται καθόλου. Αλλά και να κοιμηθεί 2 ώρες το μεσημέρι παλι το βράδυ την ίδια ώρα θα κοιμηθεί. Βέβαια απο τότε που ξεκίνησε παιδικό κοιμάται ευκολότερα - μάλιστα το ζητάει και ο ίδιος κάποιες φορές.

Το βράδυ πάντως θα ξυπνήσει 1 φορά οπωσδήποτε, θα έρθει και θα με τραβάει να ξυπνήσω για να τον πάμε μαζί στο κρεββάτι του.

medea μια απο τα ίδια ο γιόκας μου :lol:, όταν ήταν μωρό!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω και γω πως δεν μπορουμε να εχουμε από το παιδι την απαιτηση να κοιμαται ολη μερα και ολη νυχτα.. Αν κοιμαται πολλες ωρες κατα τη διαρκεια της μερας τη νυχτα θα κανει το βρικολακα.. Από την ηλικία των 2 χρονων πολλα παιδια για να κοιμηθουν το βραδυ δεν πρεπει να κοιμηθουν καθολου το μεσημερι ή πρεπει να ξυπνησουν πολύ νωρις το πρωι.. Βάλτε τον εαυτο σας στη θέση τους.. Αν πουμε οτι μια μερα ξυπνατε στις 10 το πρωι ξανακοιμηθειτε στις 2 το μεσημερι και ξυπνησετε στις 5 το βραδυ θα κοιμηθείτε? Πιθανοτατα οχι... Η μπορει να κοιμηθειτε αν εισαστε πολύ κουρασμενοι. Αν ομως αυτη τη ρουτινα την επαναλάβουμε για μια βδομαδα, το πιθανοτερο ειναι να μεινουμε μετα για 3 μερες ξυπνιοι μερα νυχτα...

Η δικη μας μερα ειναι συνηθως γεματη οπότε το βραδυ ειμαστε κουρασμενοι και θελουμε να κοιμηθουμε... Του παιδιου η μερα ειναι γεματη? Αν δεν ειναι τοτε κατι εχουμε κανει λάθος εμεις και πρεπει να διορθωσουμε καπως το ημερησιο πρόγραμμα του.

 

 

 

παιδια ολα αυτα που γραφετε τα εχω δοκιμασει.το μωρο μου ξυπναει στις 6-6 30 καθε μερα,κοιμαται απο μονο του στις 11-13 περιπου και μετα ξανακοιμαται στις 21 00,επειδη κουτουλαει,δεν ειναι οτι δεν νυσταζει,αφου κλεινουν τα ματια του και οταν του λεω, παμε για υπνο?,συμφωνει και με πηγαινει στο δωματιο του.δεν ειναι εκει το προβλημα.απλα ξυπναγε απο παντα πολλες φορες την νυχτα,αν και το τελευταιο διαστημα το ειχε μειωση.ωστοσο παρολου που ποτε δεν κοιμοταν στο κρεββατι μας,πριν απο κανα μηνα ξυπναγε και δεν κοιμοταν και ετσι μερικες φορες τον πειραμε στο κρεββατι.αυτο ηταν το λαθος μας.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες ύπνου είναι αρκετές για έναν ενήλικα?

 

Μάλλον για κάποιον 6 ώρες είναι αρκετές ενώ κάποιος άλλος θέλει 8 ώρες.

Αρα θα πω ανάλογα στο παιδί. Πιστεύω ότι υπάρχουν παιδιά που είναι του ύπνου και άλλα όχι. Οι δικές μου για να κοιμούνται κατά τις 9:30 το βράδυ (νωρίς δηλαδή) και να ξυπνάνε στις 7 δεν πρέπει να κοιμούνται μεσημέρι. Αν κοιμηθούν μεσημέρι και τις βάλω στις 9:30 για ύπνο φυσικά θα σηκωθούν θα τρυγιρνάνε θα θέλουν τη μαμά κλπ.

Συμφωνώ ότι πρέπει να "κουράζονται" τη μέρα και εννοώ να παίζουν να έχουν παραστάσεις να παίζουν με άλλα παιδάκια μέσω και κυρίως έξω από το σπίτι. Αν είναι όλη μέρα σε έναν καναπέ και μέσα κλεισμένα κοιμούνται όποτε θέλουν και ξυπνάνε όποτε θέλουν φυσικά το βράδυ δε θα έχουν ούτε σταθερό πρόγραμμα ούτε θα κοιμούνται νωρίς και αν δεν είναι αρκετά κουρασμένα δε θα κάνουν συνεχόμενο ύπνο.

 

Ότι και να λέμε δεν υπάρχει μαύρο άσπρο, υπάρχει και το γκρι. Υπάρχουν και ενδιάμεσοι τρόποι για να μάθουν τα παιδιά να κοιμούνται μόνα τους αρκεί να δούμε τι τους ταιριάζει περισσότερο. Το να τα αφήσουμε να κλαίνε ΟΛΑ τα παιδιά είναι ο εύκολος δρόμος. Μερικά παιδιά ναι μπορεί να πρέπει.. να τα αφήσουμε να κλαίνει. Αλλά κάθε παιδί θέλει τον τρόπο του.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια κατα τη διαρκεια της νυχτας μπορει να δουν ενα ονειρο, να ακουσουν ενα θορυβο ή να δουν μια σκια μεσα στο δωματιο τους και να τρομαξουν. Μπορει και να μην συνεβει τιποτα. Απλα να ξυπνησε και στο μυαλουδακι του να πλαθει ιστοριες που δεν του επιτρεπουν να κοιμηθει χωρις τη συντροφια της μανουλας. Δεν ειναι λάθος Αγγελικη μου που τον πηρατε στο κρεβατι σας.

Ειναι παιδια!!! Αν εμεις οι μεγάλοι εχουμε ενα καρο φοβιες φανταστειτε ποσες μπορει να εχουν τα παιδια τα οποια ακόμα δεν γνωριζουν τον κοσμο και τα μυστικα του. Για σκεψου? Εσυ ποτε δεν ξυπνησες τη νυχτα και για να ξανακοιμηθεις πηρες αγκαλια τον συντροφο σου? Ειμαι 30 χρονων και παντρευτηκα πριν ενα χρόνο. Ζουσα στο σπιτι των γονιων μου και τα τελευταια 2 χρονια που θυμαμαι καλα ζητησα 1 φορα από τη μητερα μου να ερθει να κοιμηθει μαζι μου γιατι ειχα δει ενα πολύ μα πολύ ασχημο ονειρο. Ισως ακουγεται υπερβολικο .. Ισως καποιος άλλος θα προτιμουσε να ξαγρυπνησει. Αν το δεις αναλογικα ομως ....

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδια κατα τη διαρκεια της νυχτας μπορει να δουν ενα ονειρο, να ακουσουν ενα θορυβο ή να δουν μια σκια μεσα στο δωματιο τους και να τρομαξουν. Μπορει και να μην συνεβει τιποτα. Απλα να ξυπνησε και στο μυαλουδακι του να πλαθει ιστοριες που δεν του επιτρεπουν να κοιμηθει χωρις τη συντροφια της μανουλας. Δεν ειναι λάθος Αγγελικη μου που τον πηρατε στο κρεβατι σας.

Ειναι παιδια!!! Αν εμεις οι μεγάλοι εχουμε ενα καρο φοβιες φανταστειτε ποσες μπορει να εχουν τα παιδια τα οποια ακόμα δεν γνωριζουν τον κοσμο και τα μυστικα του. Για σκεψου? Εσυ ποτε δεν ξυπνησες τη νυχτα και για να ξανακοιμηθεις πηρες αγκαλια τον συντροφο σου? Ειμαι 30 χρονων και παντρευτηκα πριν ενα χρόνο. Ζουσα στο σπιτι των γονιων μου και τα τελευταια 2 χρονια που θυμαμαι καλα ζητησα 1 φορα από τη μητερα μου να ερθει να κοιμηθει μαζι μου γιατι ειχα δει ενα πολύ μα πολύ ασχημο ονειρο. Ισως ακουγεται υπερβολικο .. Ισως καποιος άλλος θα προτιμουσε να ξαγρυπνησει. Αν το δεις αναλογικα ομως ....

 

 

 

καταλαβαινω τι λετε,και εσυ dora και οσοι δεν ακολουθουν την μεθοδο του βιβλιου και ουτε εγω θελω να το αφηνω να κλαει αλλα δυστυχως ο αντρας μου,δεν μπορει αλλο ουτε να ξυπναει το μωρο συνεχεια τα βραδυα ουτε να κοιμαται το μωρο μαζι μας γιατι δε χωραμε.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικουλα μου εγω προσωπικα δεν ακολουθω καμία μεθοδο και κανενα βιβλίο.. Κανω αυτο που με κανει εμενα να αισθανομαι πιο σιγουρη σαν μητερα.

Ουτε και ο αντρας μου θελει το μωρο στο κρεβατι αλλα εχω πατησει ποδι σε αυτο... Απλα τα πραγματα.. σε ενοχλει το μωρο? Οριστε παρε μαξιλαρι και κουβερτα και καντην για τον καναπε. Γιατι (και με συγχωρειτε αν θα γινω υπερβολικη και μακαβρια) αν ενα πρωι ξυπνησω και βρω το παιδι μου τεζα επειδη μπορει να εχει κουκουλωθει με την κουβερτα και εχει σκασει εγω θα κλαιω πιο πολύ απόλους και θα αισθανομαι υπευθυνη και οχι ο αντρας μου... Ακομα και αυτος σε μενα θα ριξει την ευθυνη..

Καναπες λοιπον και δοξα ο θεος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως καποιος μου προτεινε αυτο το site και ειδα πια οτι δεν εχω μονο εγω τοσα προβληματα.ενιωθα πολυ αχρηστη και οτι δεν τα καταφερνω .αλλα βλεπω οτι και αλλες μανες εχουν τα ιδια προβληματα.ζω απομονωμενα και δεν εχω την ευκαιρια να ανταλασσω αποψεις σχετικα με το παιδι.πολυ σας ευχαριστω για ολα τα θεματα που βαζετε και απαντατε.τωρα θα σας συμβουλευομαι και εγω .

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι λιγο εκτος θεματος γιατι ο δικος μου ειναι πολυ μικρουλης ακομα (32 ημερων) αλλα συνηθιζω να τον εχω αγκαλια μεχρι να κοιμηθει (δεν αργει βεβαια και πολυ μετα το ταισμα κανα 10 λεπτο) ή αν τον βαλω στο κρεβατακι του και ξυπνησει καθομαι διπλα του μεχρι να κοιμηθει.

Λετε να παθει εξαρτηση και να μην κοιμαται αργοτερα μονος του?

 

Απλα νομιζω οτι αν τον αφησω μονο του ξυπνιο στο δωματιο του δεν θα εχει τι να κανει και θα βαλει τα κλαματα!Τα αφηνουμε τα νεογεννητα μονα τους ή οχι?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

φαντάσου ότι το μωρό σου είναι το δεύτερό σου παιδί και το πρώτο λίγο μεγαλύτερο σε φωνάζει γιατί κάνει κάτι επικίνδυνο ή κλαίει ή μπερδεύτηκε κάπου και έρχεται και σε απασχολεί.

Εκεί λοιπόν, θα γυρνούσες απο την άλλη και θα έκανες κάτι άλλο αναγκαστικά θα του μιλούσες κτλ. Οπότε, και τώρα μπορείς ήδη να κάνεις ότι γυρνάς λίγο πιό κεί, κάνεις κάτι στην συρταριέρα ή βγαίνεις για λίγο σηκώνεσαι, κάθεσαι να πάρεις ένα περιοδικό, το θέμα είναι να αισθάνεται και έτσι σιγουριά.

Δεν είναι δηλαδή το θέμα να φύγεις απο το δωμάτιο και να το αφήσεις εντελώς, αλλά περισσότερο να συνηθίσει κάποιες φορές και να κοιμάται χωρίς να είσαι ακριβώς απο πάνω/δίπλα του.

Πάλι θα σε νιώθει κοντά του και θα νιώθει ασφάλεια- απλώς δεν θα έχει ανάγκη να είσαι κολλητή του εκείνη την ώρα.

Πάντως σίγουρα, απο την αρχή όπως συνηθίζουν μαθαίνουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον ειμαι λιγο εκτος θεματος γιατι ο δικος μου ειναι πολυ μικρουλης ακομα (32 ημερων) αλλα συνηθιζω να τον εχω αγκαλια μεχρι να κοιμηθει (δεν αργει βεβαια και πολυ μετα το ταισμα κανα 10 λεπτο) ή αν τον βαλω στο κρεβατακι του και ξυπνησει καθομαι διπλα του μεχρι να κοιμηθει.

Λετε να παθει εξαρτηση και να μην κοιμαται αργοτερα μονος του?

 

Απλα νομιζω οτι αν τον αφησω μονο του ξυπνιο στο δωματιο του δεν θα εχει τι να κανει και θα βαλει τα κλαματα!Τα αφηνουμε τα νεογεννητα μονα τους ή οχι?

 

 

καλο ειναι να μην το κανεις γιατι οσο περναει ο καιρος θα το μαθει ετσι,και μετα δεν θα κοιμαται με τιποτα μονος του,εμεις που το ειχαμε μαθει να το κουναμε στην κουνια,εκανε 16 μηνες να κοιμηθει μονος του!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική αλήθεια τι εγινε με το μωράκι σας: κοιμαται μονο του τελικά?

 

κοιμαται μονο του.αλλα τα βραδυα που ξυπναει δεν μπορω να το αφησω να κλαει.λυγισα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για μια εβδομαδα,ετσι χωρις να κανω κατ διαφορετικο κοιμοταν σερει τα βραδυα,εδω και 2 μερες αρχισε τα ιδια παλι και ξυπναει!!!!!!αχ βαχ! :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναφερνω στην επιφανεια ενα θεμα που συζητουσαμε πριν 2 μηνες για να σας πω τις εξελίξεις μας στο θεμα του υπνου...

Όπως ξερετε εγω και το μωρο ειμαστε αχωριστοι... κοιμομασταν μαζι... Την κουνια δεν την ειχα βαλει στο δωματιο μου γιατι ειναι πολύ μικρο... Και ο μικρος δεν ειχε κοιμηθει ουτε ενα μεσημερι στην κουνια γιατι πολυ απλα οταν τον εβαζα δεν κοιμοταν απλα επαιζε και οταν βαριοταν αρχιζε να κλαιει..Πριν 3 βδομαδες εβγαλα τα κομοδινα και οτι άλλο υπηρχε στο δωμάτιο μου και αφησα μονο το κρεβατι και διπλα στριμωξα και την κουνια...

Τα πρωτα δυο τρια βραδυα δεν τον εβαλα καθόλου... απλα την κολουσα διπλα στο κρεβατι μου, τον εβαζα να κοιμαται από τη μερια τις κουνια και του εβαζα το "στριφογυριστρο" παιχνιδι να παιζει...

Μετα την 3η μερα οταν αποκοιμηθηκε τον πηρα και τον εβαλα στην κουνια και γω κοιμηθηκα διπλα... Ξυπνησε καποια στιγμη αλλα ουσιαστικα ήμουν διπλα του τον χαιδεψα χωρις να σηκωθω καθολου και ξανακοιμηθηκε... Μετα την πρωτη βδομαδα τα μεσημερια, τον εβαζα στην κουνια με το παιχνιδι να στριφογυριζει και να παιζει μουσικουλα και καθοταν πολύ ησυχος αλλα οταν νυσταζε τρομερα πλέον αρχιζε να γκρινιαζει και ηθελε να τον παρω στο κρεβατι να ξαπλωσουμε μαζι... Το εκανα και με το που τον εβαζα στο κρεβατιμου αποκοιμιοταν..

Το βραδυ συνεχισα την διαδικασια να τον βαζω κοιμισμενο...

Την τελευταια βδομαδα τα μεσημερια τον αφηνω μονο του και μετα από κανα 10λεπτο αποκοιμιεται.. Και εδω και 4 βραδυα δεν θελει με τιποτα να κοιμηθει μαζι μου... Εγω τον παιρνω από συνηθεια πλέον μαζι μου και αυτος μου γελαει και μου κανει παιχνιδακια... Και μολις τον βαλω στην κουνια χαζευει για λίγο το παιχνιδι του και αποκοιμιεται.. Εχει και ενα "φίλο" ενα αρκουδακι, του το δινω, του λεω "κανε αγκαλιτσα το "φιλο"σου , το παιρνει το τριβει στη μουριτσα του και κοιμαται... Και γω δεν ειμαι καν στο δωματιο.. ειμαι βεβαια στο διπλανο συνηθως, σιδερωνω ή καθομαι στον υπολογιστη και με το που θα κανει κιχ ειμαι από πανω του..

Τα πρωινα μετα το πρωινο γαλα τον παιρνω συνηθως μαζι μου.. αλλα από αυτη τη βδομαδα θα δοκιμασω να τον βαζω παλι στην κουνια του.

Παντως το οτι πλέον δεν αποκοιμιεται οταν ειναι μαζι μου αλλα μονο στην κουνια ειναι πολύ καλό σημαδι...

Το ενδεχομενο να βγαλω την κουνια απ΄το δωματιο δεν το σκεφτομαι ακόμα... Για δυο λόγους.. Πρωτον δεν θελω να συμπεσει με την επιστροφη μου στη δουλεια που θα γινει τον Αυγουστο . Δευτερον γιατι ακομα εγω νιωθω μεγαλη ανασφαλεια να κοιματαιμονο του το παιδι στο δωματιο του....

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο dora!ΤΕλικα μια αποφαση ηταν ε?Το επομενο βημα θα ειναι να βγαλεις την κουνια απο το δωματιο.Εγω παντως τον ειχα στην κουνια του απο την πρωτη μερα και απλα κοιμομουν στο δωματιο του που εχουμε ενα κρεβατι.Αλλα οταν εγινε 1 μηνος αποφασισα να παω κι εγω στην κρεβατοκαμαρα (σταματησε να ξυπναει και πολυ-πολυ τα βραδια).Το πρωτο βραδυ ηταν λιγο δυσκολο γιατι ειχα συνεχεια το μυαλο μου διπλα αλλα απο τοτε και μετα κοιμομαστε ολοι μια χαρα.Μια ιδεα πιστευω ειναι το να εχεις το μωρο στο ιδιο δωματιο.Αν εχεις και ενδοεπικοινωνια κιχ να κανει το ακους!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα πότε θα σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα για να φάει;;;;

Έχω ξεχάσει τι θα πει να κοιμάσαι ολόκληρο το βράδυ. Συνήθως ο μικρός κοιμάται κατά τις 10-11 και ξυπνάει μια κατά τις 2 και μια τα ξημερώματα κατά τις 6. Μετά τον παίρνω δίπλα μου (κοιμάται σε παρκοκρέβατο στο δωμάτιο μας) γιατί κοιμάται ανήσυχα και του κρατάω το χεράκια. Αυτό το κάνει σχεδόν από 2 μηνών. Μέχρι τότε έτρωγε κάθε 2 ώρες πρωί - βράδυ. Νόμιζα ότι σιγά σιγά θα το έκοβε το βραδινό ξύπνημα αλλά δεν το βλέπω.

Όσο για το δωμάτιο θέλω σιγά σιγά να τον πάω στο δικό του δωμάτιο που είναι ακριβως δίπλα αλλά μάλλον πρέπει πρώτα να κοιμόμαστε ολόκληρο το βράδυ. όσες φορές πάντως τον έβαλα στη διάρκεια της μέρας να κοιμηθεί στο δωμάτιο του μόλις ανοίξει λίγο τα ματάκια του αρχίζει και χαζεύει γύρω του και ξυπνάει.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ελενη κι εγω παντως οταν σταματησε να ξυπναει τον αφησα μονο του γιατι αλλιως ειναι πολυ κουραστικο να πηγαινοερχεσαι!Εμενα ευτυχως τωρα τρωει κατα τις 10-11 οπως ειπες κι εσυ και ξυπναει 5.30-6 και καμια φορα μπορει μεχρι και στις 8 να ξυπνησει!!Αυτο βεβαια πολυ σπανια 1 φορα τις 10 μερες,αλλα γενικα πλεον κοιμαμαι αρκετα καλα απο 1 μηνων-40 ημερων περιπου.Βεβαια ετυχε μερικες φορες πχ προχθες το βραδυ να ξυνησει στις 4.30 ενω ειχε πολλες βδομαδες να το κανει,αλλα ευτυχως ενα βραδυ εγινε μονο.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ανάλογα τα παιδιά. Η μεγάλη μου κόρη με το που έγινε 2 μηνών άρχισε να κοιμάτε ολοκληρο το βράδυ. Η μικρούλα αντίθετα ακόμα και τώρα που είναι 9,5 μηνών ξυπνάει μια φορά το βράδυ για γάλα. Τη μικρή τη θηλάζω ακόμα αποκλειστικά, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά δεν νομίζω.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΣΗΚΩΝΟΤΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΤΑΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕΡΙ. ΚΑΙ ΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ.

 

ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΦΡΟΝΤΙΖΑ: ....

 

Α) ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΩ ΠΟΛΥ,

Β) ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΜΠΑΝΑΚΙ,

Γ) ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΪΣΩ ΚΑΛΑ (ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ 1.5 ΜΗΝΑ ΠΡΩΙ -ΒΡΑΔΥ),

Δ) ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΑΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ,

Ε) ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ "ΚΙΧ" ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΡΕΞΩ Η΄ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.

 

ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1 ΧΡΟΝΩΝ) ΜΕΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΕΒΑΤΙ, ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΑΠΕΧΕΙ 10 ΜΕΤΡΑ!! ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ ΚΟΝΤΑ Η ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ).

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...