Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Να ρωτησω κ εγω κατι..Εμεις ειμασταν πραγματικα απο τους τυχερους με τον υπνο, αφου απο 2,5 μηνων κοιμοταν το βραδυ κ γενικα δε μας ειχε ταλαιπωρησει πολυ. Τον τελευταιο μηνα ομως κατα διαστηματα ψιλοεκλαιγε μεσα στον υπνο της κ σηκωνομουν της εβαζα παλι την πιπιλα κ σταματαγε. Αυτο γινοταν συχνουτσικα. Πριν καμια βδομαδα την πηραμε δυο βραδυα κ κοιμηθηκαμε μαζι. Μετα βεβαια την ξαναπηγαμε στο κρεβατι της αλλα αρχισε να κλωτσαει. Τα τελευταια τρια βραδυα ενω τρωει γυρω στις 11 παρα κ 11 περιπου κοιμαται οπως παντα, κατα τις τρεις με τεσσερις ξυπναει κ δεν ξανακοιμαται αν δεν πιει γαλα.Γιατι αυτη η αλλαγη? Μηπως δεν κανει να της δινω γαλα μπας κ το μαθει?Πρεπει μηπως να της δινω περισσοτερα γαλα πριν κοιμηθει? ή το κανει επειδη θελει να ειναι μαζι μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αλλά να παραθέσω και τη δική μας ιστορία. Η μικρή μας αρχικά ξυπνούσε αρκετές φορές στον ύπνο της για γάλα και την τάιζα κανονικά. Μετά τον 1ο μήνα και αφού ο παιδίατρος είδε ότι είχε πάρει το σωστό βάρος με συμβούλεψε όταν ξυπνάει μέσα στη νύχτα να της δίνω χαμομήλι. Εκείνη την εποχή κάναμε μπάνιο κατά τις 11 και μετά ύπνο. Τελικά, και μετά από συζήτηση με κάποιες μαμάδες και στο φορουμ εδώ αποφασίσαμε να κάνουμε μπάνιο κατά τις 9 και μετά φαί και ύπνο και να την ξυπνάω κατά τα μεσάνυχτα για γαλατάκι για να πάει ως το πρωί. Το κάναμε κάποιες φορές αλλά η μπέμπα κοιμόταν όρθια τα μεσάνυχτα και συνήθως έπινε πολύ λίγο γάλα. Τελικώς καταλήξαμε να κανουμε το τελευταίο μας γεύμα μετά το μπανάκι μας γύρω στις 9-9.30 και ως τις 10 τ αργότερο να έχουμε κοιμηθεί. Από τότε το παιδί το πάει σερί ως τις 9 το επόμενο πρωί.

Τη νύχτα αν ξυπνήσει και πεινάει - συνήθως την ξεγελάω με την πιπίλα της- της δίνω χαμομηλάκι και πέφτει τέζα για ύπνο. Επίσης να προσθέσω ότι από τότε που γεννήθηκε την ημέρα την κοίμιζα πάντα στην κούνια της και από 50 ημερών κοιμάτε και τα βράδια στο δωμάτιό της (νομίζω ότι αυτό είναι πολύ καλό).

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησε λίγο και η δική μας ιστορία. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγινε το θαυμα,μετα απο 2 χρονια και 8 μηνες,το παιδακι μου κοιμηθηκε μονο του στο κρεββατι!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

 

και να τα παρω απο την αρχη,οπως εχω γραψει στην αρχη ,μεχρι 7 μηνων μας ειχε πεθανει στα ξενυχτια,ετρωγε 2 φορες και ξυπναγε αλλες 10 για πιπιλα,μετα τον χρονο αρχισε να μειωνει τις φορες που ξυπναγε αλλα η διαρκεια που εμενε ξυπνιος αυξηθηκε,στα 1/1/2 πια δεν ανταχαμε και τον φεραμε να κοιμηθει μαζι μας,απο τοτε κοιμομασταν μαζι,ειχαμε δοκιμασει και αυτην την τακτικη τον βιβλιων αλλα περισσοτερο κακο του εκανε.

τελικα την παρασκευη τον ρωταω αν θελει να του βγαλουμε την κουνια και να του βαλουμε ενα μεγαλο κρεββετι με καινουργια σεντονια και κουβερτα,ειπε ναι.τα αλλαξαμε και το βραδυ εκεινο κοιμηθηκε εκει και οχι μονο αυτο αλλα δεν χρειαστηκε να κατσω μια ωρα απο πανω για να κοιμηθει,τον εβελα καθισα λιγο ,τον ρωτησα με τί ζωακια ηθελε να κοιμηθει και εγινε το θαυμα!!!ετσι εδω και 3 βραδυα και 3 μεσημερια κοιματε εκει!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

το συμπερασμα μου ειναι οτι οποτε ειναι ετοιμο το παιδι θα κοιμηθει και μονο του και δεν πρεπει να τα πιεζουμε γιατι για να μην θελουν να κοιμηθουν μονα, μας εχουν αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αγγελική.

 

Και μεις μια απ'τα ίδια. Μην πολυχαίρομαι μόνο και ξαναλλάξει τίποτα. Έχει μια βδομάδα τώρα που δεν ήρθε καθόλου στο κρεβάτι μας. Σε μας βοήθησε το ότι της κατέβασα τα κάγκελα. Και σκέφτομαι να της πάρω και σύντομα κρεβατάκι γιατί βλέπω ότι το θέλει. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι στην κούνια μάλλον νιώθει περιορισμένη. Απορώ γιατί λένε ότι κάνει μέχρι 5 χρονών παιδάκι. Αφού είναι μικρός ο χώρος. Και γω στη θέση της δεν θα το ευχαριστιόμουνα.... Θα ήθελα τις άπλες μου..... Η μικρή δηλ. γιατί; Χαζή είναι;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια, να σας ρωτησω ο μικρος μου ειναι 19 μηνων οι κουνια του τα καγκελα δε κατεβαινουν , αρα η τα βγαζεις η οχι, ειναι σε ηλικια να τα βγαλω? αμα φαει καμια τουμπα το βραδυ?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα κοριτσια, να σας ρωτησω ο μικρος μου ειναι 19 μηνων οι κουνια του τα καγκελα δε κατεβαινουν , αρα η τα βγαζεις η οχι, ειναι σε ηλικια να τα βγαλω? αμα φαει καμια τουμπα το βραδυ?

 

μπορεις αμα θες να τον βαλεις σε κανονικο κρεββατι απο τωρα αλλα να βαλεις προστατευτικο,δεν ειναι ακριβο απο 15-30 στα jumbo,εμεις πηραμε ενα με 20 που σπαει κιολας,για ευκολια αν θες να στρωσεις το κρεββατι.

και εμας πηδαγε τα καγκελα και παταγε σε ενα πουφ που ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Ειμαι και εγω νέα στο φορουμ και τις τελευταίες μέρες διαβάζω όλα αυτά που γράφετε. Εγώ έχω ένα αγοράκι 8 μηνών. Μεχρι 7 μηνών κοιμόταν από τις 8 - 7 το πρωί. Το τελευταίο μήνα ξυπναέι ανα 3 ώρες με έντονο κλάμα. Τι πιπίλα του βάζω, τι χαμομήλη, τιποτα...Συνεχίζει το κλάμα. Μόνο αν του δώσω το γάλα κοιμάται αλλά ξυπναει ξανά μετά από 3 ώρες. Στην δουλεία είμαι σαν ζόμπι.Διάβασα και αυτά που πολλές από εσας έχετε κάνει μήπως και βρω καμία λύση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

είμαι κι εγώ καινούργια εδώ κι ω του θαύματος! έχω κι εγώ πρόβλημα με τον ύπνο του γιου μου. Τώρα είναι 19 μηνών. Από βρέφος που τον έφερα στο σπίτι δεν πολυκοιμόταν, 10-12 ώρες το πολύ, τις υπόλοιπες κοιταζόμασταν και μιλούσαμε!!! Σπάνια δηλαδή εμένα μου κοιμήθηκε πίνοντας γάλα. Είχα ανησυχήσει αλλά ο παιδίατρος με καθησύχαζε ότι έτσι είναι μερικά μωρά. Επειδή ήμουν και νέα μαμά, τον είχα συνεχώς αγκαλιά, τον κοίμιζα έτσι. Για αρκετό καιρό νόμιζα ότι ξυπνούσε τις νύχτες για αγκαλιά. Γάλα δεν μου ζητούσε, δεν έκλαιγε δηλαδή, ούτε κοιμόταν όταν του έδινα. Απλά ξυπνούσε γύρω στις 2 και καθόταν μέχρι τις 4 ή τις 5 ή και τις 6 καμιά φορά. Αν τον άφηνα κάτω χαλούσε τον κόσμο κι εώ δεν είμαι από τις μαμάδες που θα το αφήσουν μόνο του να κλαίει κι έτσι περάσαμε 16 μήνες να ξενυχτάω μαζί του, 2-3 ώρες κάθε νύχτα. Φυσικά είχα γίνει ράκος.

 

Μία νύχτα τον άφησα μόνο να κλάψει, έκλαιγε για μία ώρα και δεν κοιμήθηκε παρά μόνο όταν πέρασαν κι άλλες 2, δηλαδή μετά το κλασικό του 3ωρο. Οπότε δεν το συνέχισα γιατί έκλαιγα κι εγώ στο διπλανό δωμάτιο και δεν είχε νόημα αυτό για μένα. Ακόμα και στο κρεβάτι μας τον πήραμε, αλλά τίποτα, 3 ώρες έκανε τούμπες και μετά κοιμόταν. Ε, στον 16ο μήνα δεν άντεξα, είχα αρχίσει να σκέφτομαι για δεύτερη εγκυμοσύνη και έπαψα να τον κοιμίζω στην αγκαλιά μου (στο κρεβάτι του δεν μπορούσα να στέκομαι, έχω σοβαρό πρόβλημα με τη μέση μου). Τον πήρα λοιπόν κατευθείαν στο κρεβάτι μου, ξαπλώνουμε δηλαδή όλοι μαζί. Κι έτσι άρχισε να ηρεμεί. Ξυπνάει βέβαια, με βλέπει, μου σκάει ένα χαμόγελο, παίρνει την πιπίλα και ξανακοιμάται.

 

Ο παιδίατρος φυσικά με είχε συμβουλεύσει να μην το κάνω. Βέβαια δεν ήταν και υπέρ του να τον αφήσω να κλάψει με τις ώρες, έλεγε ότι στην περίπτωσή μου δεν θα είχε αποτέλεσμα αφού το μωρό δεν κοιμόταν ούτε σαν νεογέννητο. Οπότε δεν είχα άλλη λύση. Τώρα ναι μεν κοιμόμαστε μαζί αλλά τουλάχιστον είμαστε χορτασμένοι από ύπνο και πολύ πιο ήρεμοι, επιτέλους νιώθω κανονικός άνθρωπος, ξεκούραστος και γαλήνιος! Δε σας κρύβ οτι αν κάποιο βράδυ αποκοιμηθεί στα χέρια μου και τον βάλω στο κρεβάτι του, μας λείπει κιόλας!!

 

Δε λέω ότι κάναμε καλά, απλά νομίζω τελικά ότι δεν υπάρχουν κανόνες, κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κάθε γονιός επίσης και ίσως το ζητούμενο είναι να νιώθουν όλοι καλά σαν οικογένεια. Θα μου πείτε τι θα κάνω όταν μείνω έγκυος ή όταν κάνω και δεύτερο... μάλλον θα παραγγείλω μεγαλύτερο κρεβάτι! Και κάποια στιγμή, τι στο καλό, θα πάει στο δικό του κρεβατάκι, όπως όλα τα παιδάκια!

 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία.

Χριστίνα.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούρια στο forum. Εχω ενα κοριτσακι 5,5 μηνών το οποίο το θηλαζω ακόμη. Μέχρι 4 μηνών το είχα δίπλα μου στο κρεβάτι μου, στο Portbebe της, και έτσι το ταιζα καθε φορα που ξυπνούσε. Στην αρχη 2-3 φορες και μετα το έκανε μια φορά γύρω στις 5 το πρωι. Μετά την πήγα στο δωματιάκι της. Στην αρχη ξυπνούσε 2-3 φορές πάλι και εκλαιγε αλλα νομιζω πως δεν ηταν εξαιτιας πείνας. Βεβαια αν δεν έρθει στο στηθος μου ειναι αδυνατον να ξανακοιμηθει. Ουτε με πιπίλα ούτε με αγκαλια ούτε με τίποτα. Τώρα τελευταία ξυπναει μια φορα αλλα προσπαθώ να μην την ταισω. Της βαζω το παιχνιδακι της πάνω απο το κρεββατι και με τη μουσικούλα ξανακοιμαται και ξυπναει ξανα 8 το πρωι, πραγμα που σημαινει νομιζω πως δεν πειναι οταν ξυπναει. Και το τελευταιο της γευμα ειναι στισ 10 το βραδυ. Όταν βεβαια με καταλαβαίνει πως εχω μπει στο δωματιο της δεν ηρεμει ουτε με το τραγουδακι και θελει μονο στήθος. Τί να κάνω? Μηπως να μην πηγαινω καθολου στο δωματιο της και να την αφηνω να κλαιει? Και οταν θα κόψω το θηλασμό πως θα κοιμαται?

alex

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ

ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΕΩΣ 9 ΜΗΝΩΝ.9ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 10)

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΦΑΓΗΤΟ ΞΥΠΝΑΓΕ ΕΩΣ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 8.00 ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ.ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΣΤΕΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΦΤΑΝΕ.ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ.

ΠΟΤΕ? ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΡΟΦΗ , ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΡΕΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΜΕΙΩΣΕ ΤΙΣ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙΣ . ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ, ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΤΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ.

ΣΗΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ , ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 ΕΩΣ ΤΙΣ 8.30 ΜΕ 9. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΦΑΓΑΝΟ ΚΑΙ ΠΑΧΥ , ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.Α! ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ . ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΣ ,ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ

ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ , ΘΗΛΑΣΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ! Είναι αλήθεια πάντως πως αρχισε να κοιμάται καλύτερα από τότε που άρχισε να τρώει φρούτο το πρωί και κρέμα το απόγευμα. Άλλη μία ερώτηση...Γάλα είχες αρκετό μέχρι τον ένατο? Έβγαζες καθόλου με θήλαστρο τα γεύματα που δεν θήλαζες ή όχι?

Φιλιά πολλά!

alex

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Είναι αλήθεια πάντως πως αρχισε να κοιμάται καλύτερα από τότε που άρχισε να τρώει φρούτο το πρωί και κρέμα το απόγευμα. Άλλη μία ερώτηση...Γάλα είχες αρκετό μέχρι τον ένατο? Έβγαζες καθόλου με θήλαστρο τα γεύματα που δεν θήλαζες ή όχι?

Φιλιά πολλά!

 

οχι δεν χρησιμοποίησα ποτε΄θηλαστρο. το γαλα εφτανε θεωρητικα . αυτό το καταλαβαινεις και μονη σου απο το στήθος . Καποια στιγμη το παιδι εβγαινε στο ενα λεπτο και ετσι καταλαβα οτι δεν ειχα γαλα. παντως το μπουκαλι υο πηρε αμεσως χωρις προβλημα

 

καλημερα

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα ύπνου είναι πολυ συχνα και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ για ενα παιδι που ηρθε στην ζωη....εμεις με την μικρη περναμε διαφορες φασεις καπου καπου κοιματε κανονικα σερι 9 με 7 το πρωι και καπου καπου αυτο αλλάζει...και υπαρχει ανυσηχια....

αυτην την περιοδο ειμαστε στην φάση την ανησυχίας δυστηχώς ...και εγω βεβαια όπως πολλε ςμανούλες παμε σαν ζομπι στην δουλεια ...(εγω μάλιστα που δουλευω 7 μερες την εβδομαδα μου ειναι ακομα πιο δυσκολο...)

εχω κατακαιρούς συμβουλευτεί αυτο το ποστ και εχω δοκημασει διαφορα...εκτος απο ενα ....να κοιμώμαστε μαζι αυτο ηθελα και θελω να το αποφυγω....

η αλλαγη λοιπον που εχει συμβει εδω και δυο μερες εχει επέλθει απο συμβουλες ενος βιβλιου που εχω εδω και αρκαιτο καιρο το οποίο ονομαζεται: ΜΕΓΑΛΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΟΊΑΜΑΤΑ BACH ....

Τα ανθοίματα τα χρησημοποιω εδω και αρκετα χρονια αλλα αυτο το βιβλιο μου εδωσε ενα μπουσουλα στο πως να τα χρησιμοποιώ στην κόρη μου (πολυ συμαντικο)....

ελπίζω αυτη η αλλαγη να ειναι μονημη λοιπον (εννοω υσηχος υπνος και συνεχώμενος ) και αν το συμβουλευτειται κι εσεις να σας βοηθησει...

με εκτιμιση

aria146

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου, σελίγες μέρες θα κλείσει τον 11ο μήνα.

 

Έως και πρίν από λίγες μέρες πίναμε γάλα και μας έπαιρνε ο ύπνος γύρω στις 10.00 ξυπνώντας ενδιάμεσα 2-3 φορές για πιπίλα. Εδώ και 3 βραδιές ξυπνάμε στάνταρ στις 1.27- 1.30 :lol: δεν θέλει γάλα ούτε νερό ούτε πιπίλα,ούτε αγκαλιά, κλαίει και σπαράζει έως ότου τον βάλω στο κρεββάτι και ξαπλώσω και εγώ μαζί του. Κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο στρυφογυρνάει συνέχεια και με ακουμπάει για να βεβαιωθεί ότι είμαι εκεί. Φυσικά δεν κοιμάμαι καλά, αλλά στεναχωριέμαι γιατί μοιάζει να έχει ανασφάλεια, δεν ξέρω γιατί, ίσως κάποιο βράδυ να έιδε όνειρο και να τρόμαξε?

Να τον αφήσω να κλαίει δεν γίνεται δεν σταματάει με τίποτα... :( και γίνομαι κομμάτια....

 

ΑΡΙΑ λές οτι στην περίπτωση μας μπορούμε να βοηθηθούμε με την τεχνική που λές? Αν ναι μπορείς να μου πεις περισσότερα όποτε έχεις χρόνο?

Ευχαριστώ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ μου καλη ....οτι μαθαινω κι εγω λεω....

αυτα τα συμπτωματα ειχε και η μικρη ...μεχρι προσφατα δλδ...

θα πω λοιπον τα εξης....

καλο ειναι να κατανοησουμε .... για αρχη.....

ειναι πολυ λογικο τα παιδια μας να μας θελουν στον υπνο τους ..νεος κοσμος...παταξενα φωτακια....διαφοερετικοι ηχοι...ολα λογικα ....ολα τρομαχτικα.....συνηθως οι γονεις την παταμε στην πρωτη ιωση του παιδιου μας.... (δεν μιλω για το θυλασμο ...το βρησκω λογικο να κοιμηθει μαζι μας στις αρχες ειδικα που εδραιονεται η γαλουχια )... στην πρωτη ιωση το παιδι το παιρνουμε κοντα μας για να ειμαστε σιγουρι οι ειναι οκ...να τσεκαρουμε την θερμοκρασια του κλπ κλπ το παιδι θα παρει το εξης μυνημα....ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΠΑΡΕΑ.....ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ....

εκει κατεμε ειναι η πρωτη φορα που γινεται το πρωτο λαθος ...μετα το παιδι μαθαινει να ξυπνα γιατι βεβαιως του λειπει αυτη η συντροφια η ασφαλεια κλπ κλπ....

εμας προσωπικα τα πρωτα προβληματα υπνου ξεκινησαν μετα απο μια τετοια εβδομαδα...

μετα εγιναν συνηθεια καιμετα πολυ δυσκολο να κοιμηθει σερι το βραδυ .....αλλα περναγε και τις καλες του φασεις δεν μπορω να πω....

 

αυτη η μεθοδος με τα ανθοϊαματα βοηθαει το παιδι να ξεπερασει γνωστους προς αυτο αλλα και αγνωστους φοβους , να συμορφωθει με τις αλλαγες (εσωτερικες και μη ) που συμβαινουν στο σωμα του και γενικα στην εξελιξη του αλλα και να αισθανθει καλυτερα ...

ειναι συμαντικο ενα παιδι να εχει τον δικο του χορου οταν κοιματε γιατι αυτο του δηνει τον δικο του χορο για να αναπτυξει την προσωπικοτητα και την φαντασια του οπλα που θα το κανουν δινατο αναξερτητο και χιλια δυο αλλα.....

αλλα παμε στο δια ταυτα...εμεις δηνουμε ανθοϊαματα (πρεπει να διαβασεις το βιβλιο για να δεις ποια αντιστοιχουν στα συμπτωματα του δικου σου παιδιου) 4 φορες την ημερα και επισης αλλο ενα στοιχειο ΒΑΣΙΚΟ μεταξυ 6 με 8και μιση εχουμε πολυ εντονες δραστηριοτητες...χορο τραγουδια παιχνιδια βολτα....9και μιση η μικρη πευτει κουρασμενη με μεγαλη χαρα στο κρεβατι της και ετοιμη να περασει μια σουπερ βραδυα με πλουσιο υλικο για ονειρα και φαντασια....

ΒΙΚΥ μου οτι αλλο θες στην διαθεση σου ...αν θες παρεμε και τηλ.....

σε φιλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μου λάθος είναι οτι έχω και τα 2 παιδιά σε 1 δωμάτιο, ο μεγάλος θέλει να δει dvd και ο μικρός να πιεί γάλα και να κοιμηθεί. Οπότε, παίρνω τον μικρό στο κρεββάτι μου, τον ταίζω και τον κοιμίζω και μετά τον πάω στο κρεββάτι του. Λάθος, το ξέρω, αλλά πρακτικά δεν γίνεται κάτι άλλο....

Θα πάρω το βιβλίο γιατί δεν έχω ιδέα από ανθοιάματα μόνο από ομοιοπαθητική. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ πολύ-πολύ :wink::P

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

BIKY δες εδω

 

http://www.bachcentre.com/

 

http://www.bachflower.com/children.htm

 

http://www.internethealthlibrary.com/Therapies/BachFlowerRemedies.htm

 

http://www.floweressencemagazine.com/feb03/honeysucklewalnutchild.html

 

http://www.sarahchanaradcliffe.com/bach_flower.htm

το βιβλιο ειναι :

Μεγαλώστε τα παιδιά σας

με Ανθοϊάματα Bach.

Πώς να βοηθήσετε το παιδί σας

μέσω της ανθοθεραπείας:

Παιδικές ασθένειες-Εφηβεία-Ψυχολογία-

Σεξουαλική αγωγή-Ναρκωτικά-Αλκοολισμός

(Judy Howard)

ISBN: 960-8267-04-8

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΚΑΤ' ΕΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ... ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ... ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ , ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΔΕΨΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑΝΕ ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΟΝΑ... ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.. ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΜΑΣ...ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ. ΑΝ ΣΕ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ, ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΣΤΟ. ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΖΟΡΙΣΕ ΛΙΓΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΚΟΛΠΑΚΙ. ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ, ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΠΗΡΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΠΙΑΣΕ.

Λία

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πάλι είχαμε τα ίδια 1.30 ντάν όμως! πως το κάνει αυτό βρε κορίτσια??? ούτε ξυπνητήρι να βάζει! :lol: τον άφησα να κλάψει λίγο αλλά δεν άντεξα πολύ! όμως δεν τον σήκωσα πήγα τον μεγάλο να συνεχίσει τον ύπνο του με τον μπαμπά και έκατσα δίπλα του έβαλα το χέρι μου μέσα στην κούνια και τον χάιδευα. Κοιμόταν και ξαναξύπναγε. Μιάμισυ ώρα κράτησε αυτό όσπου μου κοψε και τράβηξα την κούνια (έχει ρόδες) κοντά στο κρεββάτι του μεγάλου και ταβλιάστηκα! Κοιμήθηκα λίγο!

 

Αισθάνεται ανασφάλεια είναι σίγουρο και δεν νομίζω οτι θα το ξεπεράσει με το να τον αφήνω να κλαίει. Παίρνει το χέρι μου αγκαλιά και αναστενάζει. Θέλω να πιστεύω πως αν για κάποια βράδυα βεβαιωθεί οτι είμαι δίπλα του θα ηρεμήσει και θα επανέλθει. Πρέπει να είναι φάση αυτό που παιρνάει.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. 'Εχω πρόβλημα ύπνου κατα την διάρκεια της ημέρας και οχι το βραδι. Η μπέμπα είναι 6 μηνών. Το βράδι επειδή θηλάζω κοιμάται πάνω μου και ξυπνάει το πρωί!Κανένα πρόβλημα! Κατά την διάρκεια της ημέρας όμως, όποτε θελήσει να κοιμηθεί, αν δεν την κουνήσω στο καρότσι δεν μπορει να κοιμηθει με τίποτα. Η αλήθεια είναι οτι από νεογέννητη τη κουνούσα γιατί δεν ήταν πολυ ηρεμο μωρό, με σκοπό να μην μάθει αγκαλιά. Οπότε την έβαζα στο καρότσι και την κουνούσα για να ηρεμήσει. Έτσι καταλήξαμε στο να κοιμάται μόνο αν κουνηθει στο καρότσι. Επιχειρησα να την αφήσω στο κρεβάτι της, να την παρω αγκαλιά, πιπιλα δεν παιρνει...ΤΙΠΟΤΑ! Σπαραζει αν δεν την κουνησεις. Και ειναι προβλημα γιατι μερικεσ φορες δεν μπορω να ανεβασω το καροτσακι πανω σε οποιο σπιτι παω, ειτε γιατι δεν χωραει στο ασανσερ, ειτε δεν χωραει στο σπιτι μεσα για βολτες....με αποτελεσμα να μην μπορει να κοιμηθει η μικρή. Πείτε μου τι να κανω? Είχε καμια αντιστοιχο προβλημα?

alex

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα εγώ, το ανακάλυψα τελείως τυχαία και όντως έπιασε το κόλπο. Μόλις δεις ότι νυστάζει, στρώσε μια πάνα της σε έναν καναπέ ή ένα κρεββάτι και ξάπλωσέ την στο πλάι. Βάλε ένα μαξιλάρι ύπνου μπροστά της, παράλληλα με το σώμα της, έτσι ώστε να την ακουμπά. Αυτή λογικά θα το πιάνει, θα τρίβεται και γενικότερα θα παίζει μαζί του. Εσύ κάτσε ή ξάπλωσε κοντά της και χαίδευέ της την πλατούλα σιγομουρμουρίζοντας ένα νανούρισμα ή το κλασικό σσσσσσσσσ με ρυθμό όμως :lol: . Αν γυρίζει να σε κοιτάξει, τη βάζεις πάλι απαλά χωρίς να της μιλάς στην αρχική θέση ώστε να μην έχετε οπτική επαφή και συνεχίζεις εώς ότου γλαρώσει και αποκοιμηθεί. Έμας δεν έπαιρνε πάνω από πεντάλεπτο η όλη διαδικασία, βασική προυπόθεση όμως να νυστάζει το μωρό αλλιώς μπορεί να το πιάνει απίστευτη γκρίνια.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

στα βρέφη τους αρέσει ο ύπνος στο καρότσι , μιας και στο καρότσι τα πρ'αγματα είναι λίγο στριμωγμένα.

Το στριμωγμένα όμως τους θυμίζει και λίγο από την κοιλιά της μάνας τους όπου ήταν μια χαρά και ασφαλής.

Όταν λοιπόν βάζεις ένα μικρό παιδάκι - βρέφος να κοιμηθεί σε ένα αχανές για το μέγεθος του παιδιού κρεβάτι , τότε μάλλον το παιδί νιώθει ανασφάλεια.

Γι αυτό τον λόγο όσοι τα βάζουν στις καινούργιες κούνιες να κοιμηθούν , ενώ βάζουν το παιδί να κοιμηθεί κανονικά το βρίσκουν στις γωνίες στριμωγμένο :lol:

 

Αν το βάζεις στην κούνια , τύλιξε κουβέρτες ρολό και βάλε το παιδί έτσι ώστε να νιώθει στήριξη δεξιά αριστερά από τα ρολά......, μην το σκάσεις κιόλας.

Το ότι το παιδί κοιμάτε με το κούνημα , θα έλεγα πως ναι άμα με το κούνημα ζαλίζεται.....τι να κάνει , το πέρνει ο ύπνος :roll:

 

alexakis μην ανησυχείς τα πρώτα 100 χρόνια είναι τα δύσκολα , μετά θα αστειεύεσαι σαν και μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτος ο υπνος τωρα δυο μηνες τα εχω δει ολα :shock::shock:

τωρα βεβαια καπως εχουμε ηρεμησει αλλα ξυπναει καθε 3 ωρες για γαλατακι μενει ξυπνιος για καμια ωρα και μετα ξανακοιματε μεχρι ποτε θα ξυπναει βρε κοριτσια?η κορη μου μολις 40σαμε σταματησε το βραδινο γαλα

αυτος δεν το βλεπω να σταματαει :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...