Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χατζηραφαήλ Βασιλική (ρομποτική χειρουργική )


Skybeam

Recommended Posts

Προβάλλεται ως μία από τους πρωτοπόρους στη ρομποτική χειρουργική στην Ελλάδα (με περιμένει κρίσιμο χειρουργείο και ψάχνω να βρω τον ασφαλέστερο τρόπο που θα μπορούσε να γίνει).

 

Σύμφωνα με το site της γυναικολόγου, συνεργάζεται με Ιατρικό, Ιασώ, Μητέρα, Λητώ κ.ά. Παρακαλώ πολύ όποιος έχει ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία με την συγκεκριμένη γιατρό, ας ενημερώσει.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παρακαλώ πολύ όποιος έχει ακούσει κάτι ή έχει εμπειρία με την συγκεκριμένη γιατρό, ας ενημερώσει.

Kανείς/καμία?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω για τελευταία φορά. Ευχαριστώ.

 

κοριτσακι δεν την ξερω αλλα ενα θα σου πω,,μην περιμενεις ολοι οι ανθρωποι να εχουν την ιδια αντιληψη για εναν γιατρο..βλεπω εδω μεσα καποιες που ειναι τρελες για καποιους γιατρους κ σε φιλη μου ενα εκανε μεγαλο λαθος...αν εχει καλο βιογραφικο ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eνημερώνω πως είχα ραντεβού με την κ. Χατζηραφαήλ σήμερα. Είναι νέα, συμπαθέστατη, και το βασικότερο, εμπνέει εμπιστοσύνη. Είμαστε στις συζητήσεις για το πώς θα χειριστούμε το θέμα μου. Όταν τελικά προχωρήσω μαζί της (συζητάμε πρώτα για μία υστεροσκοπική αφαίρεση του ενός ινομυώματος, και έπειτα ρομποτική χειρουργική των άλλων δύο) θα ενημερώσω.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω πως τελικά η γιατρός "φυσάει"! Η υστεροσκοπική αφαίρεση του επικίνδυνου ινομυώματος πήγε άψογα. Τα υπόλοιπα δύο ινομυώματα (που δεν είναι ενδομήτρια) θα τα αναλάβει ρομποτικά με τον καινούργιο χρόνο.

 

Μερικές πληροφορίες: είναι νεότατη, συμπαθέστατη, κούκλα και γλυκιά, και το σημαντικότερο, έχει αυτοπεποίθηση και εμπνέει εμπιστοσύνη. Θα συνεχίσω μαζί της στο εξής. Έχω ενημερώσει και το σχετικό topic (με τον γυναικολόγο που έχουμε) για τα νοσοκομεία - μαιευτήρια που συνεργάζεται.

 

Sorry για την αναλυτικότατη περιγραφή, δεν της κάνω διαφήμιση, απλώς με ξέμπλεξε από τραγωδίες και είμαι ενθουσιασμένη μαζί της!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χτες μου ανακοίνωσε ο γυναικολόγος που μου σύστησε μια συνάδελφος ότι έχω ένα ινομύωμα 3,7 εκατοστά στο εσωτερικό της μήτρας. Κατά τη γνώμη του δε μπορεί να βγει λαπαροσκοπηκά, αλλά μόνο με ανοιχτό χειρουργείο (μου έδειξε που θα γίνει η τομή και σκέφτηκα ότι μοιάζει με καισαρική.. χαζή?). Μου είπε ότι είμαι μικρή για ινομυώματα (34)...δεν ξέρω πως ερμηνεύεται αυτό το σχόλιο..

 

Ομολογώ ότι έχω τρομάξει λίγο. Δεν έχω κάνει και παιδιά...

 

Θα ήθελα να πάρω μια 2η γνώμη. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Ψάχνοντας στο Internet βρήκα το site της Βασιλικής Χατζηραφαήλ όπως και τα δικά σου θετικά σχόλια. Για να είμαι ειλικρινής το σχετικά νεαρό της ηλικίας της με τρομάζει λίγο..

Αν θέλεις, μπορείς να μοιραστείς κάποιες ακόμα πληροφορίες από την εμπειρία σου? Σε ποιο νοσοκομείο έκανες την επέμβαση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ινομυώματα μπορεί να έχεις σε οποιαδήποτε ηλικία, αν αυτό λέει το γονίδιό σου. Εγώ στην ηλικία σου είχα κάνει ήδη ένα ανοιχτό χειρουργείο (καισαρική, όπως το λες) και είχα αφαιρέσει 30 (τριάντα!).

 

Χειρουργεί στο Μητέρα, αλλά χειρουργεί κι αλλού. Σε ενημερώνω ότι η γιατρός δεν "κόλωσε" που και το δικό μου ινομύωμα ήταν μεγαλύτερο από αυτά που αφαιρούν υστεροσκοπικά (3 εκ. + λίγο). Με προειδοποίησε βέβαια ότι ενδεχομένως να μην μπορούσε να το αφαιρέσει όλο και να χρειαζόμουν δεύτερο χειρουργείο. Αλλά τελικά τα κατάφερε. Μέσα σε μια ώρα το είχε αφαιρέσει.

 

Άκουσέ με, η γιατρός δεν υπάρχει, είναι φοβερή. Κλείσε ένα ραντεβού και άκου τη γνώμη της. Δεν είναι ακριβή στην επίσκεψή της με υπέρηχο. Πήγα στο ιατρείο της με κλάματα και τρεις μέρες μετά γελούσα. Δεν πόνεσα καθολου. Υστεροσκοπικά έγινε η επέμβαση. Λίγο αιματάκι είχα μετά, μόλις τέσσερεις μέρες. Είμαι ζωντανό παράδειγμα της περίπτωσής σου. Ό,τι άλλη πληροφορία. χρειαστείς στείλε μου προσωπικό μήνημα.

 

Όσο για το νεαρό της ηλικίας της δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή. Έβαλε κάτω μεγαλογιατρό που θα μπορούσε να είναι πατέρας της, ο οποίος μου μιλούσε για πιθανότητα αφαίρεσης μήτρας. Εξάλλου υστεροσκοπικά δεν διακινδυνεύεις τίποτα, όπως με το ανοιχτό χειρουργείο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απλά ενημερώνω ότι το ραντεβού με την η κ. Χατζηραφαήλ πήγε πολύ καλά και θα προχωρήσω σε λαπαροσκοπική αφαίρεση του ινομυώματος μαζί της..

 

Έχω λίγη αγωνία βέβαια αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω ότι το ραντεβού με την η κ. Χατζηραφαήλ πήγε πολύ καλά και θα προχωρήσω σε λαπαροσκοπική αφαίρεση του ινομυώματος μαζί της..

 

Έχω λίγη αγωνία βέβαια αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

 

εγω σκεφτομαι αν παω σε αυτην δεν θα με αφησει να φυγω απο το ιατρειο...θα μου το βγαλει επιτοπου....κ αγχονομαι...

στην πλακα τα παραπανω αλλα νομιζω οτι ειναι καλη με αυτα που γραφετε...ισως την επισκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Αυτό που μπορώ σίγουρα να πω προς το παρόν για τη γιατρό είναι ότι έφυγα από το ιατρείο της αρκετά ήρεμη (δεδομένου του ότι είχα κλείσει ραντεβουδάκι για εγχείρηση), είναι καθησυχαστική και εμπνέει εμπιστοσύνη.

 

Ελπίζω ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Θα δείξει :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι και εγω καλή επιτυχία στις επεμβάσεις σας κορίτσια, και μαλλον σιγα σιγα θα πρεπει να παίρνω και εγω σειρά...(εχω και εγω ραντεβου τη Δευτέρα για εξέταση και παω με πολλή στεναχώρια):(

Link to comment
Share on other sites

...(εχω και εγω ραντεβου τη Δευτέρα για εξέταση και παω με πολλή στεναχώρια):(

 

Σου εύχομαι να φύγεις τουλάχιστον ήσυχη και στην πορεία να γίνεις πολύ χαρούμενη:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η κ. Χατχηραφαήλ ειναι γυναικολόγος μου. Αν είχα δει το μήνυμα νωρίτερα θα είχα απαντήσει.Το 2005 έκανα και γω χειρουργείο (λαπαροσκοπικά) για ινομύωμα στη μήτρα και ήταν 9 εκ. Όλα πήγαν πολύ καλά. Είναι πολύ καλή στη δουλεία της, άψογη θα έλεγα αλλα και πολύ καλός άνθρωπος. Έχω 2 μικρά κοριτσάκια 2,5 χρονών και 16 μηνών και το λέω ειλικρινά πως αν δεν ήταν εκείνη πιστεύω πως δεν θα υπήρχαν. Είχα δύσκολες εγκυμοσύνες (με περιδέσεις, ήμουν στο νοσοκομείο για 1 μήνα συνέχεια ξαπλωμένη ... πέρασα πάρα πολύ δύσκολα αλλα ήταν συνέχεια δίπλα μου.) Την εμπιστέυομαι με κλειστά μάτια. Κάθε φορά που έμπαινα στο χειρουργείο με φόβο, μόλις την έβλεπα ηρεμούσα και ήξερα πως θα πάνε όλα καλά. Και φυσικά ήταν η πρώτη φωνή που άκουγα μολίς ξυπνούσα απο την νάρκωση που μου έλεγε (Θάλεια όλα πήγαν καλά).

Link to comment
Share on other sites

Πού ήσουν βρε κορίτσι μου όταν έψαχνα απελπισμένα γνώμες?? Τέλος καλό όλα καλά, την ανακάλυψα κι εγώ, προχώρησα άμεσα με μια φορά που την είδα στην πρώτη απαιτούμενη επέμβαση, και τώρα είναι και δική μου γυναικολόγος! Πραγματικά είναι φοβερή, έχω πρόβλημα με ινομυώματα και με γλίτωσε από μεγάλες περιπέτειες. Τώρα έχουμε άλλο ένα χειρουργείο, ρομποτικό αυτή τη φορά...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Πού ήσουν βρε κορίτσι μου όταν έψαχνα απελπισμένα γνώμες?? Τέλος καλό όλα καλά, την ανακάλυψα κι εγώ, προχώρησα άμεσα με μια φορά που την είδα στην πρώτη απαιτούμενη επέμβαση, και τώρα είναι και δική μου γυναικολόγος! Πραγματικά είναι φοβερή, έχω πρόβλημα με ινομυώματα και με γλίτωσε από μεγάλες περιπέτειες. Τώρα έχουμε άλλο ένα χειρουργείο, ρομποτικό αυτή τη φορά...

 

Κοπέλα μου καλή επιτυχία από καρδιάς!!

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για τη γιατρό (και τις υπόλοιπες κοπέλες) γιατί μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή-ελπίζω πολύ αργότερα!!

Να είστε καλά όλες !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απλά ενημερώνω ότι η αφαίρεση του ινομυώματος πήγε πολύ καλά :)

 

Η όλη εμπειρία ήταν πολύ λιγότερο επώδυνη από όσο περίμενα. Σίγουρα δε συγκρίνεται με τις διηγήσεις όσων έχουν κάνει ανοιχτή επέμβαση αφαίρεσης ινομυώματος.

 

Όλα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Eve1, με λαπαροσκοπική επέμβαση έγινε η αφαίρεση, ή με ρομποτική χειρουργική?

 

Ρομποτική χειρουργική έκανα. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι η όλη επέμβαση γίνεται λαπαροσκοπικά χρησιμοποιώντας ρομποτική τεχνολογία. Φυσικά αυτή είναι η ερμηνεία που έχω δώσει εγώ, ;) οπότε μπορεί να είναι εντελώς λάθος.

Εδώ υπάρχει ένα άρθρο που αν έχεις όρεξη να το διαβάσεις ίσως βοηθήσει http://www.cyna.org/14th/articles/013.pdf

 

Πάντως, η επέμβαση μου έγινε ρομποτικά και συγκεκριμένα με το Σύστημα Ρομποτικής Χειρουργικής Da Vinci. Έμεινα πολύ ικανοποιημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το κανόνισα κι εγώ το χειρουργείο μου. Τέλος Απρίλη, ρομποτικά κι εγώ + υστεροσκόπηση, μιας που θα είμαι τέζα και δεν θα καταλαβαίνω! Είναι το τρίτο μου χειρουργείο για ινομυώματα και εύχομαι να είναι το τελευταίο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...