Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κονδυλώματα και τοκετός


jenny_v

Recommended Posts

Διαβάζω ότι η πλειοψηφία των γιατρών στην Ελλάδα αποφεύγουν τις κολπικές εξετάσεις και κυρίως να πειράζουν τον τράχηλο στην εγκυμοσύνη.

 

Πάντως στην Ελβετία που είμαι τώρα μου έκαναν τεστ παπ (αλλά και καλλιέργειες για χλαμύδια, γονόρροια κτλ) στην 20η εβδομάδα. Επίσης νωρίτερα στην 13η μου είχε κάνει η γυναικολόγος και ψηλάφιση στον τράχηλο. Φυσικά, πριν από αυτές τις εξετάσεις μου είχαν κάνει και υπέρηχο, όπου φαινόταν ότι ο τράχηλος μου είναι μια χαρά (δηλαδή κλειστός) και ότι δεν υπήρχε κίνδυνος.

 

Θέλησα να αναφέρω το παραπάνω για να σας δείξω ότι σε έναν τράχηλο σε "καλή κατάσταση" το τεστ παπ δεν είναι οπωσδήποτε επιβαρυντικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκανα κωνοειδη εκτομη στον τραχηλο με λειζερ στις 24 Απριλιου ποτε θα ειμαι ετοιμη να κανω σπερματεγχυση (εννοω ποτε θα ειναι σε καλη κατασταση η μητρα μου )?Μετα απο ποσο καιρο?Η γυναικολογος μου μου ειπε να με δει αρχες Ιουνιου και να μου πει αλλα καταλαβαινετε η αγωνια μου ειναι μεγαλη:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

καλησπερα παιδια, εγω εχω κανει το εμβολιο για τον ιο των ανθρωπινων θηλωματων εδω και δυο χρονια. Πριν απο καμποσο καιρο ομως ειχα φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη και νομιζοντας οτι τραυματίστηκα εβαλα λιγο μπεταντιν. Τωρα στην περιοχη που εβαλα το μπεταντιν ειναι σχετικα μαυρο και διαβασα εδω μια κοπελα που ελεγε οτι ο γιατρος της ειχε βαλει μπεταντιν και στα σημεια αυτα μαυρισε το δερμα και αυτο σημαινει οτι ειχε τον ιο . Αφου το χω κανει το εμβολιο πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός σου είπε οτι αποκλείεται να είχες ΗΔΗ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ από τον ιό???? πόσων χρονων είσαι? είχες κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις ώστε να επιβεβαιώσεις οτι δεν έχεις ήδη προβληθεί? δεν νομίζω οτι έχει νόημα να κάνεις το εμβόλιο ενώ έχεις ήδη σεξουαλικές σχέσεις. Εκτός αυτού "φαντάζομαι" οτι και σ' αυτό το εμβόλιο ισχύει ό,τι ισχύει σε όλα. το οτι έκανες εμβόλιο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα προσβληθείς και ποτέ. όπως και να χει άποψή μου είναι να πας στον γιατρό σου γιατί μπορεί να είναι ο,τιδήποτε άλλο εκτός από αυτό. δεν νομίζω οτι οι γιατροί ονομάζουν ό,τι μαυρίζει με το μπεταντίν "κονδύλωμα". σε όποια πληγή βάλεις μπεταντίν αυτή θα σκουρήνει.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ποιός σου είπε οτι αποκλείεται να είχες ΗΔΗ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ από τον ιό???? πόσων χρονων είσαι? είχες κάνει κάποιες ειδικές εξετάσεις ώστε να επιβεβαιώσεις οτι δεν έχεις ήδη προβληθεί? δεν νομίζω οτι έχει νόημα να κάνεις το εμβόλιο ενώ έχεις ήδη σεξουαλικές σχέσεις. Εκτός αυτού "φαντάζομαι" οτι και σ' αυτό το εμβόλιο ισχύει ό,τι ισχύει σε όλα. το οτι έκανες εμβόλιο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα προσβληθείς και ποτέ. όπως και να χει άποψή μου είναι να πας στον γιατρό σου γιατί μπορεί να είναι ο,τιδήποτε άλλο εκτός από αυτό. δεν νομίζω οτι οι γιατροί ονομάζουν ό,τι μαυρίζει με το μπεταντίν "κονδύλωμα". σε όποια πληγή βάλεις μπεταντίν αυτή θα σκουρήνει.

 

οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση!!! και άλλη μια ερώτηση :-P μήπως παίζει να ξέρεις εσύ είτε κάποιος άλλος για την γυναικολόγο ευθυμία κουτρουμπή είναι καλή? μου τη συστήνεται δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση!!! και άλλη μια ερώτηση :-P μήπως παίζει να ξέρεις εσύ είτε κάποιος άλλος για την γυναικολόγο ευθυμία κουτρουμπή είναι καλή? μου τη συστήνεται δηλαδή?

 

Εγώ δεν την γνωρίζω.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια μπορείτε να μου λύσετε δύο απορίες που έχω? Αν κάποια γυναίκα έχει εξωτερικά κονδυλώματα αυτό είναι θέμα του γυναικολόγου να το λύσει ή του δερματολόγου?

Μια φίλη μου είχε αυτό το πρόβλημα και έκανε με τον γυναικολόγο της επέμβαση αφαίρεσης και μετά επειδή ξαναέβγαιναν συνέχεια, έκανε κρυοπηξία κάθε λίγο. Κόστος και πόνος αβάσταχτος μου έλεγε. Στο τέλος πήγε σε έναν δερματολόγο και της είπε ότι δεν ήταν δουλειά του γυναικολόγου, ό,τι εξωτερικό αφορά τον δερματολόγος ο οποίος μπορεί να της δώσει λύση. Και όντως είχε ένα μηχάνημα και αφού της έκανε μια τοπική ένεση (αν τα λέω σωστά), αφαιρέθηκαν τα κονδυλώματα και από τότε δεν ξαναέβγαλε.

Μπορείτε να μου πείτε τις απόψεις σας πάνω σε αυτό? Ποιός έχει δίκιο, ποιός άδικο ή κανείς δεν φταίει σε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια μπορείτε να μου λύσετε δύο απορίες που έχω? Αν κάποια γυναίκα έχει εξωτερικά κονδυλώματα αυτό είναι θέμα του γυναικολόγου να το λύσει ή του δερματολόγου?

Μια φίλη μου είχε αυτό το πρόβλημα και έκανε με τον γυναικολόγο της επέμβαση αφαίρεσης και μετά επειδή ξαναέβγαιναν συνέχεια, έκανε κρυοπηξία κάθε λίγο. Κόστος και πόνος αβάσταχτος μου έλεγε. Στο τέλος πήγε σε έναν δερματολόγο και της είπε ότι δεν ήταν δουλειά του γυναικολόγου, ό,τι εξωτερικό αφορά τον δερματολόγος ο οποίος μπορεί να της δώσει λύση. Και όντως είχε ένα μηχάνημα και αφού της έκανε μια τοπική ένεση (αν τα λέω σωστά), αφαιρέθηκαν τα κονδυλώματα και από τότε δεν ξαναέβγαλε.

Μπορείτε να μου πείτε τις απόψεις σας πάνω σε αυτό? Ποιός έχει δίκιο, ποιός άδικο ή κανείς δεν φταίει σε τίποτα?

 

Όταν υπάρχουν εξωτερικά κονδυλώματα είναι πολύ πιθανό να υπάρχει και αλλοίωση του τραχήλου λόγω hpv, οπότε είναι απαραίτητη η διάγνωση από εξειδικευμένο γυναικολόγο για να προληφθούν τα χειρότερα. Από εκεί και πέρα, συχνά τα εξωτερικά κονδυλώματα εμφανίζονται πολύ κοντά στο περίνεο ή την είσοδο του κόλπου και αν ο γιατρός δεν προσέξει μπορεί να έχεις πρόβλημα κατά την επαφή για μια ζωή (δυσπαρεύνια).

 

Η φίλη σου με τι μέθοδο τα αφαίρεσε; ξέρω ότι η κρυοπηξία θεωρείται παρωχημένη, πλέον επιλέγουν laser και σπάνια ξαναεμφανίζονται!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα παλιά...μου τα αφαιρεσε η γυναικολόγος με καυτηριασμό.μπορεί όμως και ο δερματολόγος αφροδισιολόγος...και ακόμα καλυτερα αν επισκεφτείς και τους δυο.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Όταν υπάρχουν εξωτερικά κονδυλώματα είναι πολύ πιθανό να υπάρχει και αλλοίωση του τραχήλου λόγω hpv, οπότε είναι απαραίτητη η διάγνωση από εξειδικευμένο γυναικολόγο για να προληφθούν τα χειρότερα. Από εκεί και πέρα, συχνά τα εξωτερικά κονδυλώματα εμφανίζονται πολύ κοντά στο περίνεο ή την είσοδο του κόλπου και αν ο γιατρός δεν προσέξει μπορεί να έχεις πρόβλημα κατά την επαφή για μια ζωή (δυσπαρεύνια).

 

Η φίλη σου με τι μέθοδο τα αφαίρεσε; ξέρω ότι η κρυοπηξία θεωρείται παρωχημένη, πλέον επιλέγουν laser και σπάνια ξαναεμφανίζονται!

 

Κατα το 80% σήμερα έχουν κονδυλώματα, μου το έχουν αναφέρει γιατροί απο το Συγγκρος. Σιγουρα παιζει ρόλο το ανοσοποιητικό σύστημα και υπάρχουν διάφορα θεραπείες.Μια αρκετά καλή επίσης η αλοιφή aldara αν θυμαμαι καλα η οποία δεν καταστρέφει τους ιστους αλλα "αναγκάζει" τον οργανισμό να παράγει περισσότερα αντισώματα στο συγκεκριμένο σημείο και να υποχωρήσει τοπικά ο ιος.

Link to comment
Share on other sites

Κατα το 80% σήμερα έχουν κονδυλώματα, μου το έχουν αναφέρει γιατροί απο το Συγγκρος. Σιγουρα παιζει ρόλο το ανοσοποιητικό σύστημα και υπάρχουν διάφορα θεραπείες.Μια αρκετά καλή επίσης η αλοιφή aldara αν θυμαμαι καλα η οποία δεν καταστρέφει τους ιστους αλλα "αναγκάζει" τον οργανισμό να παράγει περισσότερα αντισώματα στο συγκεκριμένο σημείο και να υποχωρήσει τοπικά ο ιος.

 

Η aldara ίσως να κάνει δουλειά σε αρχικό στάδιο. Εμένα που την ξεκίνησα σχετικά αργά δε με βοήθησε σε τίποτα, δε γλίτωσα το laser.. Ίσως να είναι και θέμα οργανισμού βέβαια.

 

Πάντως τα ποσοστά είναι οπως τα λες, είναι το πιο διαδεδομένο σεξ. μεταδιδόμενο νόσημα αυτή τη στιγμή,απλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι είναι φορείς μιας και δεν έχουν συμπτώματα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης για αποφυγη παρεξηγησεων με τους συντροφους σας ενημερωνω οτι μπορει καποιος ανδρας ειδικα να το εχει χρονια και να μην εχει εμφανιστει τιποτα!και να εμφανιστει καποια στιγμη που θα εχει πεσει το ανοσοποιητικο του ...δεν ειναι απαραιτητο οτι εχει παει αλλου και κολλησε τωρα..!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σύστησε ο γιατρός κολποσκόπηση κατά την εγκυμοσύνη...; εμένα μου είπε πως, αν και υπάρχει κίνδυνος να "ξανακυλήσω" λόγω ορμονών και χαμηλού ανοσοποιητικού κατά την εγκυμοσύνη, κολποσκόπηση δεν γίνεται οπότε έπρεπε να περιμένουμε μετά τον τοκετό για έλεγχο, 6 μήνες μάλιστα!

 

Βεβαιώσου πως είναι εντελώς απαραίτητο, ξέρω πως μπορεί να είναι επικίνδυνη διαδικασία και να προκληθει πρόωρος τοκετός.. :?

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύστησε ο γιατρός κολποσκόπηση κατά την εγκυμοσύνη...; εμένα μου είπε πως, αν και υπάρχει κίνδυνος να "ξανακυλήσω" λόγω ορμονών και χαμηλού ανοσοποιητικού κατά την εγκυμοσύνη, κολποσκόπηση δεν γίνεται οπότε έπρεπε να περιμένουμε μετά τον τοκετό για έλεγχο, 6 μήνες μάλιστα!

 

Βεβαιώσου πως είναι εντελώς απαραίτητο, ξέρω πως μπορεί να είναι επικίνδυνη διαδικασία και να προκληθει πρόωρος τοκετός.. :?

 

Supergirl77 μου γιαυτο ανησυχω κ εγω ...ομως μετα τη διαγνωση hpv den eixa ακουλουθηση τη θεραπεια οποτε μου ειπε πρεπει να ξερουμε αν ειναι ενεργος η οχι ...ομως φοβαμαι πολυ εγω ..δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα.Εχω εδω και χρονια δυστυχως HPV στον τραχηλο και το παρακολουθω. Εχω κανει και λειζερ. Εχω μια απορια. Επειδη παιδευομαι εδω και αρκετο καιρο να μεινω εγκυος χωρις αποτελεσμα (δε μεγαλωνουν σωστα τα ωαρια οσο χρειαζεται δηλαδη η γινονται κυστες) υπαρχει περιπτωση να προκαλει υπογονιμοτητα ο ιος? Ολες οι εξετασεις μου ορμονικες και υστεροσαλπιγγογραφια ειναι τελειες και δειχνουν υψηλη γονιμοτητα:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...