soevan07

Τί γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;

Recommended Posts

Εμεις που καναμε για γυμνασιο, καναμε σε συγκεκριμενη ημερομηνια. Την ημερα της κληρωσης οποια παιδια δεν ειχαν τις προυποθεσεις (καποια χαρτια κτλ) βγηκαν εκτος κληρωσης. Ειχαν κανει αιτηση 90 και στην κληρωση μπηκαν τα 75 (μιλαω μονο για τα κοριτσια, γιατι για τα αγορια η κληρωση ειχε γινει την προηγουμενη μερα). Απο την κληρωση πηραν 22 παιδια. Μετα εκαναν κληρωση για τους αναπληρωματικους.

Διαφημίσεις

Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι πειραματικό προνήπιο.Ηταν δεύτερη επιλαχούσα και μας κάλεσαν μετά τα Χριστούγεννα.Εχοντας και την εμπειρία από το προνήπιο στο οποίο είχε ξεκινήσει είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.Τα πήγαιναν στο πανεπιστήμιο, στην έκθεση παιδικού βιβλίου, εκδρομούλες κάθε τόσο και στο τέλος της χρονιάς σε φεστιβάλ παιδικού παιχνιδιού και δραματοποίησης.Και οι νηπιαγωγοί ήταν πολύ καλές και φιλικές.Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη

Μόλις τώρα είδα τις ερωτήσεις γιατί έλειπα διακοπές.Είναι στην Πάτρα το πειραματικό του πανεπιστημίου.Από πέρσι δέχεται και προνήπια με κλήρωση.

Ολα τα πειραματικα νηπιαγωγεια παιρνουν και προνηπια.Μαλιστα οχι με το καθεστως που ισχυει στα κοινα δημοσια,δηλαδη μονο εφοσον μεινουν κενες θεσεις απο τα νηπια αλλα οι θεσεις ειναι μισες μισες εξ αρχης.Στη Θεσσαλονικη πειραματικο νηπιαγωγειο υπαρχει στο Πανοραμα διπλα τον Αγιο Λουκα.Ηταν 60 θεσεις για νηπια και 60 για προνηπια.

Τελικά δεν εχω καταλάβει πολλά για το 3θεσιο που εχουμε περάσει παραμονο οτι θα ειναι Α,και Β μαζί...

Μπαίνω και ξαναμπαίνω στο μπλόκ τους και δεν μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες για το αν π.χ ειναι ολοήμερο.Το μπλόκ τους δεν ειναι κατατοπιστικό.Μπορώ να εχω λίγη βοήθεια παρακαλώ;

Ποιο θεωρείται καλύτερο και γιατί.Το 6θεσιο το 3θεσιο ή το μονοθέσιο;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Eίναι σιγουρο οτι εξακολουθει να υπαρχει το 3θεσιο και δεν εχει συγχωνευτει με καποιο 6θεσιο;

Για ποιο Πειραματικο μιλας?

Αν και ειμαι υπερ των πειραματικων σχολείων ωστοσο αν κληρονομασταν σε 3θεσιο δεν θα εστελνα το παιδι μου ακομα και να με πληρωναν. Για ποιο λογο να αναγκασεις ενα παιδι που ζει στην πολη οπου υπαρχουν εκατονταδες 6θεσια δημοτικα να κανει μαθημα μαζι με παιδια διαφορετικων ταξεων λες και ειναι σε κανενα χωριουδακι της παραμεθορίου οπου δεν μπορουν να κανουν αλλιως? Τι εχει να κερδισει ενα 6χρονο με το να κανει μαθημα μαζι με παιδια της δευτερας δημοτικου και ακομα χειροτερα οταν θα παει δευτέρα γιατι να κανει ξανα την υλη της πρωτης;

Τα 3θεσια πειραματικα εχουν ως λογο υπαρξης την εκπαιδευση δασκαλων σε περιπτωση που διοριστουν σε χωριο.Τα παιδια δεν νομιζω οτι κερδιζουν κατι απο αυτο ομως.

Για την ερωτηση σου εξυπακουεται οτι το 6θεσιο ειναι προτιμοτερο. Στα 3θεσια οι ταξεις ανα δύο κανουν μαθημα μαζι Α κ Β μαζι Γ κ Δ μαζι κλπ. Το χειροτερο δημοσιο θα ειναι καλυτερο απο ενα πειραματικο 3θεσιο.

Ομολογώ πως με εκπλήσσει η απάντησή σου γιατι οπου ρώτησα μου ειπαν καλά λόγια.Ειδομεν!!!!!

Ομολογώ πως με εκπλήσσει η απάντησή σου γιατι οπου ρώτησα μου ειπαν καλά λόγια.Ειδομεν!!!!!

Για το 3θεσιο σου ειπαν ή γενικα για το πειραματικο? Εσενα σου αρεσει δηλαδη η ιδεα να κανει το παιδι μαθημα μαζι με παιδια της δευτέρας?

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω.Γιαυτο ρωτάω.Δεν μπορω να εχω άποψη.Εχω ακούσει και αρνητικά αλλά -οσο να σου φαίνεται απίστευτο- και θετικά για το 3θεσιο.

Γιαυτό ερωτώ η έρμη ...για να καθαρίσει το τοπίο στο μυαλό μου.

Εφοσον-το ξαναλεω- εξακολουθει να υπαρχει 3θεσιο ακομα και μετα το νεό νομο για τα πειραματικα-προτυπα,πηγαινε κ θα δεις.Κανεις δεν σε εμποδιζει αν κατι δεν σου αρεσει να το πας στη μεση της χρονιας στο δημοσιο που κανονικα ανηκει.

Μηπως μας διαβαζει καμια εκπαιδευτικος να μας πει τι αλλαγες θα φερει η μετατροπη των πειραματικων σε προτυπα απο τη νεα σχολικη χρονια?

Αν θελεις διαβασε εδω την αποψη του Γυμνασιαρχη ενος πειραματικου και απο κατω μια αλλη αντιθετη αποψη. http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4629261

Σημειωτεον οτι δεν το βαζω για να υπερασπιστω καποια απο τις δυο απλα γιατι και εγω σε καποια σημεια προβληματιστηκα.

Παρακαλώ,

θα ήθελα πληροφορίες γονέων ή μη, που έχουν παιδιά στην Ιωνίδειο σχολή Πειραια. Ενδιαφέρομαι για το Πειραματικο Γυμνάσιο της Ιωνιδειου. Μαθήματα, περιβάλλον, γενικά τις όποιες εντυπώσεις, αποψεις, παρατηρήσεις, θετικά ή αρνητικά του συγκεκριμένου σχολείου.

Δεν ξέρω.Γιαυτο ρωτάω.Δεν μπορω να εχω άποψη.Εχω ακούσει και αρνητικά αλλά -οσο να σου φαίνεται απίστευτο- και θετικά για το 3θεσιο.

Γιαυτό ερωτώ η έρμη ...για να καθαρίσει το τοπίο στο μυαλό μου.

Αγγελούδια, τι έκανες τελικά? Τον έστειλες τον μικρό? Εάν ναι, γράψε εντυπώσεις. Με ενδιαφέρει η Ράλλειος για τη δική μου, όταν με το καλό έρθει η ώρα της.

Καλή σχολική χρονιά!!

Διαφημίσεις

Καλημερα.Θα σας γράψω οσο προλαβαινω γιατι πρεπει να ξαναπάω να τον παρω.

Λοιπόν πρόκειται για ενα πολύ οργανωμένο σχολειο, με διευθυντή που ειναι καθημερινα αναμεσα στους γονεις για να λυνει τις απορίες και αποτι φαίνεται πολύ δραστήριο και αυστηρό στο μέτρο του δυνατού.

Βιβλία πήραμε χθες και μάλιστα μας έδωσαν και την πρώτη μας εργασία για το σπίτι.

Η δασκάλα είναι γλυκύτατη νεα και φαίνεται να έχει καλή επαφή με τα παιδάκια.

Οι χώροι είναι καθαροί και οι τάξεις όμορφες.Το προαύλιο ειναι λίγο μικρό και μεγάλο μειονέκτημα ειναι η έλλειψη χώρου παρκινκ έστω και για 5 λεπτά για να παρεις το παιδί.Στενός δρόμος, άλλα 2 σχολεία στην σειρά και τρόλεϊ να περνάει από μπροστά.Φανταστείτε τι κόλαση επικρατεί στο σχόλασμα.

Ο συλογος γονέων ειναι πολύ οργανωμένος και οι γιορτές του ειναι σαν τα ιδιωτικά.Ειδα σκηνικό απο την περσινή και ηταν απιθανο.

Στο ολοήμερο εχει 4 δυνατότητες αποχώρησης απο τις 2 μεχρι τις 4 και μετά εχει -επι πληρωμή- φύλαξη.

Σε πολύ πρωτες γενικές γραμμες ειμαι ευχαριστημένη...Θα εχω ποαντα ομως τα ματια μου ανοιχτά για λεπτομέρειες και φυσικά θα σας ενημερώνω.

Καλη σχολική χρονιά σε οοοοοολα τα πρωτάκια.

Υ.Γ Πάντως -αν και δεν ειμαι ευσυγκίνητη- οταν ειδα το παλικαράκι μου να τρεχει με την τσαντούλα του και να μπαίνει στην γραμμή για την προσευχή, έπιασα τον εαυτό μου να σκουπίζει ενα δάκρυ χαράς και υπερηφάνειας ...

Aggeloydia τελικα οντως μπηκατε σε 3θεσιο? Για το προγραμμα του σχολειου θα ηθελα να μας πεις μολις καταλαβεις τι παιζει.Αν οντως ακουλουθουν καινοτομα-πειραματικα προγραμματα του πανεπιστημιου με το οποιο ειναι συνδεδεμενοι ή το κλασσικο προγραμμα του Υπουργειου.

Εγω απο το Πειραματικο της Αρχ.Μουσειου στη Θεσ/νικη εφαγα την πρωτη απογοητευση...ενω στο πειραματικο μας υπεροχο νηπιαγωγειο εφαρμοζαν μεθοδο αναδυομενης γραφης με αμεση εποπτεια απο το ΑΠΘ τωρα στο υποτιθεμενο "πειραματικο(?)" μας μοιρασαν ενα ωραιοτατο βιβλιο Γλωσσας του ΟΕΔΒ,ζητησαν τετραδια αντιγραφης και ορθογραφιας οπως και το 1970 δηλαδη και στον αγιασμο δεν ηταν καν παρουσα-ων ο εποτπης-εποπτρια του ΑΠΘ.Δεν βλεπω καμια ταση για καινοτομιες και ανησυχω μηπως ταλαιπωρω αδικα το παιδι....

Ιδωμεν.

Αναμοχλεύω το θέμα, παρόλο που πέρασε καιρός, γιατί δεν θέλω να χαλάσω το θέμα της ΡΙΑΣ.

Franklin αναφέρεις παραπάνω ότι όταν ξεκίνησε η μικρή σου το πειραματικό δημοτικό, της έδωσαν βιβλίο όπως και των άλλων δημοτικών και τετράδιο αντιγραφής και ορθογραφίας και επειδή δεν ξέρω κανέναν που να πηγαίνει σε πειραματικό, μπορείς να μου πεις αν έχετε διαφορετικά βιβλία, αν δεν κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία και γενικά αν οι μέθοδοι διδασκαλίας έχουν θετικά αποτελέσματα στο παιδί σου;

Γιατί διαβάζω για αναβαθμισμένο επίπεδο κλπ, αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζεται αυτό.

Φυσικά και όποια άλλη έχει ανάλογη εμπειρία

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Αναμοχλεύω το θέμα, παρόλο που πέρασε καιρός, γιατί δεν θέλω να χαλάσω το θέμα της ΡΙΑΣ.

Franklin αναφέρεις παραπάνω ότι όταν ξεκίνησε η μικρή σου το πειραματικό δημοτικό, της έδωσαν βιβλίο όπως και των άλλων δημοτικών και τετράδιο αντιγραφής και ορθογραφίας και επειδή δεν ξέρω κανέναν που να πηγαίνει σε πειραματικό, μπορείς να μου πεις αν έχετε διαφορετικά βιβλία, αν δεν κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία και γενικά αν οι μέθοδοι διδασκαλίας έχουν θετικά αποτελέσματα στο παιδί σου;

Γιατί διαβάζω για αναβαθμισμένο επίπεδο κλπ, αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζεται αυτό.

Φυσικά και όποια άλλη έχει ανάλογη εμπειρία

Η ύλη που ακολουθείται είναι του υπουργείου παιδείας. Τα βιβλία είναι επίσης του (πρωην πλέον) οργανισμού. Επίσης, κάποια πράγματα εννοείται ότι θα είναι ίδια με τα "κανονικά" σχολεία.

Το ότι είναι πειραματικό, δεν σημαίνει ότι κάνει άλλη ύλη.

Από εκεί και πέρα, για εμπειρίες, όπως είπα και στο άλλο θέμα, δενμπορώ να βοηθήσω.

Συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση. Κοιταξτε παιδια καθε πειραματικο σχολείο ειναι εντελως διαφορετικο και ειναι ατοπο να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Εγω προσωπικα εχω εμπειρια απο 2 πειραματικα σχολεια,το Πειραματικο Νηπιαγωγειο του Πανοραματος του ΑΠΘ το ειναι ΑΡΙΣΤΟ με ολη τη σημασια της λεξης και το πειραματικο της Αρχ.Μουσειου το οποιο δεν εχει καμια απολυτως διαφορα απο οποιοδηποτε κοινό δημοτικο σχολειο δεν ετρεξε κανενα απολυτως προγραμμα του Πανεπιστημιου ολη τη χρονια και οι δασκαλοι ηταν κατω του μετριου οπότε και δεν θα συνεχισουμε σ αυτο το σχολειο.Αλλα καθε σχολειο ειναι κατι ξεχωριστο οποτε μη στηριζεστε σ αυτα που λεει η καθε μια για το δικο της σχολειο αν δεν ειναι αυτο που θελετε να πατε.

Οσο για τα βιβλια οχι δεν ειναι απαραιτητα του ΟΕΔΒ εχουν την ευχερεια να επιλεξουν,περυσι ας πουμε ηξερα δασκαλα που διδασκε στην πρωτη απο δικες της σημειωσεις και εκανε εξαιρετικη δουλεια. Το ιδιο και δασκαλος που διδασκε γεωγραφια με τον Αστεριξ.

Οσο για τα βιβλια οχι δεν ειναι απαραιτητα του ΟΕΔΒ εχουν την ευχερεια να επιλεξουν,περυσι ας πουμε ηξερα δασκαλα που διδασκε στην πρωτη απο δικες της σημειωσεις και εκανε εξαιρετικη δουλεια. Το ιδιο και δασκαλος που διδασκε γεωγραφια με τον Αστεριξ.

Κάθε δ'ασκαλος, ακόμα και στα "γενικά" σχολεία, κάνει το δικό του υλικό. Κάθε χρόνο όλοι οι δάσκαλοι (και όχι μόνο, αλλά και νηπιαγωγοί και καθηγητές) φτιάχνουμε τόνους νέων σημειώσεων, ασκήσεων, δραστηριο΄τητων κλπ ανάλογα με τα παιδιά που έχουμε μπροστά μας.

Η ύλη, όμως, που καλύπτεται είναι αυτή που ορίζει το υπουργείο. Δεν μπορεί π.χ. ένας δάσκαλος στην πρώτη δημοτικού να διδάξει Πυθαγόρειο Θεώρημα (λέω ένα τραβηγμάνο παράδειγμα) ακόμα και αν έχει παιδιά αστέρια στα μαθηματικά. Θα πρέπει να διδάξει ό,τι ορίζει το υπουργείο. Θα ακολουθήσει το βιβλίο του οργανισμού και βοηθητικά θα δώσει δικές του σημειώσεις/ασκήσει. Θα διδάξει π.χ. ρωμαϊκή ιστορία από τον Αστερίξ, αλλά θα βασίζεται στο βιβλίο.... Η μητέρα μου κάθε χρόνο στα παιδιά του λυκείου έβαζε ασκήσεις στα αρχαία από τα Αστερίξ που κυκλοφόρησαν στα αρχαία. Αλλά δεν έκανε του κεφαλιού της. Έβλεπε την ύλη και προσάρμοζε έτσι τους διαλόγους στο Αστερίξ, ώστε να ανταποκρίνεται στην ύλη.

Το νομικό πλαίσιο που καθορίζει τη λειτουργεία των πειραματικών σχολέιων, υπάρχει διαθέσιμο για όλους στο διαδίκτυο (μπορείτε να το βρείετ με μια απλή αναζήτηση) και θα δείτε ότι ορίζει τα βιβλία του οργανισμού ως βασικό εγχειρίδιο. Από εκεί και πέρα, τα πειραματικά διαφοροποιούνται στη εποπτεία από το πανεπιστήμιο, στην πρακτική των φοιτητών που γίνεται εκεί, σε κάποια επιπλέον projects, σε συμμετοχή σε έρευνες....Όλα είναι γραμμένα στο νομικό πλαίσιο

Όλα είναι γραμμένα στο νομικό πλαίσιο

Θα κρατησω μονο την τελευταια σου φραση γιατι τα λεει ολα.Ολα ειναι γραμμενα.Στο νομικο πλαισιο. Στην πραγματικοτητα ουτε εποπτεια υπαρχει,ουτε καμια συνδεση με το πανεπιστημιο περα απο την πρακτικη ασκηση των φοιτητων. Ουτε καποιο Project ουτε τιποτα απολυτως.Εκεινο που λειπει απο την Ελλαδα ειναι ενας νόμος που θα επιβαλλει την εφαρμογη των νόμων.

Όοσ για την υλη δεν νομιζω να ειπα καπου οτι ειναι διαφορετικη.Ο τροπος διδασκαλιας ΑΝ θελει ο δασκαλος και μονο ΑΝ δεν βαριεται,χασμουριεται,εχει ορεξη για κατι παραπανω ειναι αλλιωτικος.Εμεις ατυχησαμε και δεν κανανε απολυτως τιποτα διαφορετικο.Γιατι η εποπτεια υπαρχει μονο στο ερμο το νομικο πλαισιο....

καλησπέρα, να κάνω μια ερωτηση πειραματικα σχολεία στην Αθηνα που υπάρχουν γιατι βρίσκω μόνο στο κέντρο και στον Πειραιά, μόνο αυτα υπάρχουν?

Καλημερα καλημερα.

Πόσες μαμάδες ξέρετε ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ και ΡΑΛΛΕΙΟ :confused:, Πιο προτείνετε;

Θα ήθελα να δηλώσω για την κλήρωση για την κορούλα μου (νήπιο).

Έχω διαβάσει πολλά και καλά και κακά, πιο η γνώμη σας;

Αξίζει τον κόπο ή τσάμπα θα ταλαιπωρώ το παιδάκι μου;

Σας παρακαλώ ένα "πληκτρολόγημα" βοηθείας στην απεγνωσμένη-απογοητευμενη-ξενυχτισμένη μα πάνω απ όλα μπερδεμένη μαμα μανα :confused::D:shock:

Θα μπω αύριο με αγωνιά να διαβάσω νεα σας

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:wink:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα