soevan07

Τί γνώμη έχετε για τα πειραματικά ή τα πρότυπα σχολεία;

Recommended Posts

Mήπως είναι γενικό το φαινόμενο αυτό ?

Έχω την εντύπωση οτι σε όλα τα σχολεία (πειραματικά και ΜΗ)

έχουν τρομερές απαιτήσεις απο τα παιδιά.....:?

Όχι, δεν είναι σε όλα τα σχολεία έτσι.

Σε ανιψάκια που περάσανε πρόσφατα από την πρώτη δημοτικού (και βρίσκονται ακόμα σε μικρές τάξεις δημοτικού) βλέπω πως κάνουν καλή δουλειά (σε κλασσικό δημόσιο σχολείο). Η κυρίως δουλειά γίνεται στο σχολείο και στο σπίτι άντε να έχουν 15-20 λεπτά εργασίες (για την Α' δημοτικού. Για τις άλλες τάξεις λίγο περισσότερο).

Προχθές που μίλαγα με παιδί δευτέρας δημοτικού (σε διαφορετικό δημόσιο δημοτικό από το παραπάνω) μου έλεγε χαρούμενο πως δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ για το σαββατοκύριακο κι αυτό γιατί κάθε Παρασκευή κάνουν επανάλληψη στο σχολείο με το δάσκαλο. Άρα έχουν ελεύθερο το ΣΚ.

Είναι στο δάσκαλο δηλαδή.... Την αντίληψη του παιδιού-σφουγγαριού την έχουν, συνήθως, οι παλαιότερης γεννιάς εκπαιδευτικοί (όχι όλοι), χωρίς αυτό να αποκλείει και κάποιους τωρινούς.

lacrima....

Εγώ ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

- Γενικά ως εμπειρία, πώς ήταν; Θυμάσαι το σχολείο ως θετική εμπειρία ή με άγχος;

- Η καθημερινή σου προετοιμασία για την επόμενη μέρα ήταν μεγάλης διάρκειας; Υπήρχε ελεύθερος χρόνος για άλλες δραστηριότητες;

- Ένιωθες άνετη από τη διαχείρηση χρόνου ή καταπίεση;

- Νιώθεις πως οι γνώσεις που αποκόμισες από το σχολείο αυτό, σε βοήθησαν περισσότερο; Δηλαδή, νιώθεις να "κέρδισες" κάτι περισσότερο σε σχέση με τα παιδιά που πήγαν σε κλασσικό δημόσιο σχολείο;

- Αν έδωσες εξετάσεις για τριτοβάθμια εκπαίδευση, πήγες ΚΑΙ φροντιστήριο ή αρκέστηκες στο σχολείο;

Χμμμ δε μου έρχονται άλλα!:P Γενικά πες μας τις εμπειρίες σου.... Θα ήθελα πολύ να μάθω! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα-ένα...

soevan07 & alcyon

Σπουδάζω στη Φιλοσοφική, και κανονικά θα έπρεπε να έχω τελειώσει, αλλά ξεκίνησα δουλειά μόλις τελείωσα το σχολείο, οπότε τα φόρτωσα λίγο στον κόκκορα. Δεν είχα κανένα άγχος στα σχολικά μου χρόνια, αλλά γενικά ζήτημα είναι αν έχω αγχωθεί 2-3 φορές στη ζωή μου!

Όσον αφορά στο χρόνο, μέχρι τη 2α Λυκείου τελειοποίησα δύο γλώσσες, έφτασα μέχρι τη μέση σχολή στο πιάνο, και έκανα και κολύμβηση. Αυτό βέβαια, σημαίνει οτι έτρεχα όλη μέρα, αλλά μου άρεσαν όλα τόσο πολύ κι ήταν όλα δική μου επιλογή, που δε μετάνιωσα κανένα από αυτά. Πάντως η έλλειψη χρόνου δεν οφειλόταν στο σχολείο.

Για τις πανελλήνιες έκανα φροντιστήριο γιατί είμαι λίγο τεμπέλα. Εννοώ ότι τώρα πλέον θεωρώ οτι το φροντιστήριο δε μου έδωσε τίποτα το οποίο δεν μπορούσα να αποκτήσω με περισσότερη ενασχόληση από μέρους μου!

Όσον αφορά στο πειραματικό τώρα...

Είναι ένα σχετικά μικρό σχολείο, όλες οι τάξεις του δημοτικού έχουν 1 τμήμα, και αυτές του γυμνασίου και του λυκείου από δύο. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλό, γιατί μεγαλώνοντας συναναστρέφεσαι και με μεγαλύτερες τάξεις. Θυμάμαι παιδιά από άλλα σχολεία που δεν ήξεραν άτομα της ίδιας τάξης που ήταν σε άλλο τμήμα, το οποίο μου φαινόταν πολύ περίεργο. Το φροντιστήριο στο οποίο πήγα για πανελλήνιες, το βρήκα από ένα παιδί μεγαλύτερης τάξης. Γενικά επειδή έχει λίγα παιδιά αυτή η αίσθηση αλληλοβοήθειας σε ακολουθεί και μετά το σχολείο.

Ένα άλλο συν που θεωρώ οτι έχει, είναι οτι δε χάνεις τους φίλους σου. Τα παιδιά τα οποία είχα συμμαθητές στην πρώτη δημοτικού, έμειναν τα ίδια μέχρι την τρίτη λυκείου.

Ένα μείον, για τα παιδάκια του δημοτικού, είναι πως όλες αυτές οι τάξεις μοιράζονται ΕΝΑ προάυλιο, το οποίο είναι ΠΟΛΥ μικρό (μια επίσκεψη στο σχολείο θα σας πείσει!) Μικρή φοβούμουν μη μου έρθει καμμια μπάλα, και μεγάλη φοβόμουν μη χτυπήσω κανένα παιδάκι, που τρέχει και δε βλέπει μπροστά του. Ο χώρος, λοιπόν, του σχολείου για μικρά παιδιά δεν είναι καθόλου καλός. Κάνουν μάθημα στο ημι-υπόγειο (μη φανταστείτε κανένα μπουντρούμι βέβαια), και δεν έχουν χώρο να τρέξουν και να παίξουν. Βέβαια, έμαθα ότι πριν 3-4 χρόνια το σχολείο ανακαινίστηκε, οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει, αλλά ο χώρος αποκλείεται να μεγάλωσε.

Στα χρόνια του δημοτικού δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με δάσκαλο, με μία μόνο εξαίρεση. Είχα θυμάμαι μία καταπληκτική δασκάλα που κάθε κυριακή μας πήγαινε θέατρο και τη θυμάμαι με μεγάλη αγάπη.

Στο γυμνάσιο και το λύκειο υπήρξαν και καλοί και κακοί καθηγητές. Το μεγαλύτερο ποσοστό "κακών" καθηγητών, ήταν άνθρωποι πολύ μεγάλοι σε ηλικία, που είτε πλέον δεν είχαν τις αντοχές, είτε δεν ήξεραν πως να μας προσεγγίσουν. (Δεν είναι πάντα καλό πράγμα η εμπειρία σε αυτά τα πράγματα. Καθηγητές 60-65 χρονών, με παιδάκια 13 χρονών δεν τα κατάφερναν πάντα καλά)

Όσον αφορά στις γνώσεις... Δε νομίζω οτι είχαμε υψηλότερο επίπεδο γνώσεων απο άλλα παιδιά, αλλά έδιναν βάση στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, το οποίο μερικές φορές ήταν καλό, κάποιες άλλες όχι. Δεν ήταν πάντα η στείρα παράδοση της διδακτέας ύλης, υπήρχε κουβέντα. Ένα αρνητικό, είναι οτι ποτέ δεν έμαθα να διαβάζω (να μη μαθαίνω παπαγαλία δηλαδή). Έμαθα όμως να ψάχνω λίγο παραπέρα από αυτό που διαβάζω, να μη μου μένει δηλαδή ένα απλό γεγονός (αναφέρομαι στα θεωρητικά μαθήματα, γιατί στα άλλα ημουν σκράπας!). Το οποίο, βέβαια, τότε δεν ήταν σημαντικό, αλλά τώρα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.

Σε γενικές γραμμές, θεωρώ ότι ήταν, για γυμνάσιο- λύκειο, μια καλή επιλογή. Υπήρχαν πάντα τα στραβά (κακοί καθηγητές, αδιάφοροι κλπ) τα οποία δεν ξέρω αν μπορείς να τα αποφύγεις ποτέ.

Πάντως, αν και δεν γνωρίζω κανέναν από τους τωρινούς δασκάλους, και πολλοί καθηγητές έχουν φύγει, έχω την επιθυμία να το επισκέπτομαι και να βλέπω αυτούς που είναι ακόμα εκεί.

Ουφ, μεγάλο μήνυμα :). Ελπίζω να έλυσα όλες τις αποριες σας, αν και δε χωράνε 12 χρόνια μέσα σε 20 γραμμές. Αν παρ'όλα αυτά θελήσετε κάτι άλλο, μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Υπάρχει περίπτωση η "φιλοσοφία" των πειραματικών σχολείων

να αλλάζει απο σχολείο σε σχολείο?

Ακολουθούν όλα την ίδια μέθοδο εκπαίδευσης?

Δηλαδή άλλη δουλειά να γίνεται

πχ στην Ράλλειο και άλλη στο ΠΣΠΑ που ήσουν εσύ?

Υπάρχει περίπτωση η "φιλοσοφία" των πειραματικών σχολείων

να αλλάζει απο σχολείο σε σχολείο?

Ακολουθούν όλα την ίδια μέθοδο εκπαίδευσης?

Δηλαδή άλλη δουλειά να γίνεται

πχ στην Ράλλειο και άλλη στο ΠΣΠΑ που ήσουν εσύ?

γμτ ..με έβαλες στην πρόιζα αpο δευτερα θα παρω πάλι τηλ στο ΠΙ και το ΥΠ Π.!

καλο θα ήταν να το μάθω κι αυτο ! και να κατατετθει κι εδω η κρατική στρατηγική επι του θέματος ....

με ενδιαφέρει πολύ κι εμενα αυτο !

Από κάτι "μισό-λογα" άκουσα πως τα πειραματικά δεν έχουν πλέον την ευχέρεια στη "διαφορετικότητα" που είχαν παλιότερα (από θέμα προγράμματος σπουδών, βιβλίων κτλ). Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...... Δεν είχα το χρόνο (δυστυχώς) να ρωτήσω περισσότερα για το θέμα...

Ευχαριστούμε για την κατάθεση της εμπειρίας σου!! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

αν ξερει καποιος μπορει να μου πει με ποιον τροπο μπορει να μπει καποιος στο πειραματικο λυκειο του πανεπιστημιου αθηνων στην οδο σκουφας;

αν ξερει καποιος μπορει να μου πει με ποιον τροπο μπορει να μπει καποιος στο πειραματικο λυκειο του πανεπιστημιου αθηνων στην οδο σκουφας;

Είχα την εντύπωση οτι σε όλα τα πειραματικά σχολεία

μπαίνει κανείς με κλήρωση....

Εμεις στη γειτονια μας εχουμε ενα προτυπο πειραματικο που δε γινεται κληρωση αλλα πηγαινουνε τα παιδια που ο δρομος του σπιτιου τους ανηκει στο σχολειο,δηλαδη οπως ειναι σε ολα τα δημοσια σχολεια.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Κορίτσια καλημέρα. Μου είπαν για ένα πειραματικό δημοτικό στη Θεσσαλονίκη, κάπου πίσω από το Μαρινόπουλο στη Γεωργικής Σχολής. Όσο και να έψαξα όμως δε μπόρεσα να βρω καμία πληροφορία. Μήπως ξέρει καμιά να με διαφωτίσει ? Ευχαριστώ.:P:lol::lol:

Αν και με ενα χρονο καθυστερηση,τωρα το ειδα,ΔΕΝ ειναι πια πειραματικο αυτο το δημοτικο ηταν παλιοτερα,αλλα εφοσον το ψαχνεις ειναι το 23ο Πυλαιας ετσι λεγεται,στα πρασινα φαναρια.

Η δικη μου εμπειρια απο πειραματικο νηπιαγωγειο ειναι κατι παραπανω απο άριστη. Τα παιδια μου πηγαν στο πειραματικο νηπιαγωγειο του ΑΠΘ στη Θεσσαλονικη και ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τα κοινα σχολεια.

Και μονο το οτι τα σχολεια αυτα εχουν εποπτεια αμεση απο το πανεπιστημιο και οχι απο το υπουργειο,ειναι το μυστικο της διαφορετικοτητας τους. Οταν λεμε εποπτεια μιλαμε για αμεση και συνεχη συνεργασια των καθηγητων του εκαστοτε πανεπιστημιου με τις νηπιαγωγους-δασκαλες-καθηγητριες σε εβδομαδιαια βαση. Σεμιναρια,παρουσιασεις αλλα και ελεγχος τους για την προοδο των μαθητων κ το εργο που παρεχεται μεσα στην ταξη.

Σε κανενα αλλο σχολειο δεν υπαρχει αμεσος ελεγχος απο καπου.Κανει ο δασκαλος το μαθημα του οπως θελει και ως εκει. Ποτε κανεις δεν θα τον φωναξει να ελεγξει αν και ποσο προχωρησαν το καθε παιδι ξεχωριστα και να του επισημανει τα τυχον λαθη που εκανε στην εκπαιδευτικη διαδικασια.

Τα παιδια μου ηξεραν να διαβαζουν κ να γραφουν ολοκληρα κειμενα απο τον δευτερο μηνα του νηπιαγωγειου. Ειναι πολλα τα θετικα,ισως να μου επαιρνε μια ολοκληρη σελιδα να τα απαριθμησω.

Θα πω οσα συνοπτικα προλαβω...Κανανε μαθηματικα με τραπουλα,ουτε καταλαβαν οτι μαθαιναν πραξεις,σχηματα μεσα απο τα κορμακια τους ξαπλωνοντας σε διαφορα σχηματα στον κηπο που ειχαν μονα τους φτιαξει,φυσικη ιστορια μεσα απο τον κηπο που ειχαν καλλιεργησει,μουσικη μεσα απο διαφορα σιντι με μεγαλους μουσουργους που δραματοποιουσαν. Γραψανε ολοκληρο βιβλιο μονα τους και το συρραψανε κανονικα με εξωφυλλα κλπ.

Καποια κοπελα ρωτησε αν μετα το πειραματικο η εχουσα εμπειρια για 'περασε"καπου. Ελεος ρε κοριτσια με την εισαγωγη στο πανεπιστημιο. Αυτο ηταν φετιχ και υστερια των γονιων μας που εβλεπαν το πανεπιστημιο ως το μονο τροπο κοινωνικης ανοδου την εποχη τους.

Αν μοναδικος στοχων καποιων απο εσας ειναι σωνει και καλα η εισαγωγη στο πανεπιστημιο με οποιο τροπο,τοτε μη μπειτε στον κοπο. Κ στο σχολειο της γειτονιας να παει το παιδι αμα τα σταξεις στα φροντιστηρια "θα περασει". Το πειραματικο για μενα εμαθε τα παιδια να αγαπησουν το μαγικο κοσμο της γνωσης κ να μαθουν να σκεφτονται κ οχι να παπαγαλιζουν. Γι αυτο δεν το αλλαζω με κανενα σχολειο.

Κανένα νεότερο με το Ραλλειο δημοτικό;

Έγινε η κλήρωση.Ποιος μπήκε;

Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι σημαίνει 3ταξιο, 6τάξιο γιατί δεν κατάλαβα;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Διαφημίσεις

2) όλη η αλήθεια είναι εδώ : http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=127624&dt=05/11/2000

και εδώ : http://kbourletidis.blogspot.com/2010/06/25.htm

Ειναι 2 ιδια κειμενα...Φυσικά πρωτοτυπο ειναι του καθηγητη Μπαμπινιωτη και φυσικά πρωτα δημοσιευμένο.Δεν ξερω ...εχω μλοκάρει ελαφρως...Τι λέτε και εσεις;

Το αρθρο του Μπαμπινιωτη εχει γραφτει το 2000.Δεν ξερω τι ισχυε τοτε. Εχοντας προσωπικη εμπειρια απο πειραματικο νηπιαγωγειο προς το παρον και μελοντικη αφου θα συνεχισουμε σε πειραματικο δημοτικο ενισταμαι οσον αφορα στην ανυπαρξια εποπτειας απο το Πανεπιστημιο. Τοσο στο νηπιαγωγειο που πηγαιναμε οσο και στο δημοτικο ΥΠΑΡΧΕΙ αμεση εποπτεια απο το πανεπιστημιο (το ομολογει αλλωστε και ο τιτλος του καθε σχολειου-π.χ. "πειραματικο ΠΤΔΕ ΑΠΘ" δηλ.Πειραματικο Τμηματος Δημοτικης Εκπαιδευσης ΑΠΘ) και μαλιστα αισθητη. Η εποπτρια του νηπιαγωγειου μας καλουσε συχνα για μαραθωνιες συζητησεις που πολλες φορες τελειωναν και στις 11 το βραδυ.

Μη μπερδευετε τα πειραματικα των πανεπιστημιων με τα πειραματικα που απλα συνδεονται με τα πανεπιστημια.

Δειτε και εδω που τα εξηγει αναλυτικα http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=10975:-l---r&catid=9:2010-01-19-17-34-47&Itemid=6

Σωστά!!!!!!!!!

Κάτι νεότερο που εχετε ακούσει;

Τελικά τι ισχυει τα 3θεσια.Ποσα παιδάκια κάθε τάξης θα είναι μέσα;

Είμαι λίγο επιφυλακτική για το θέμα.Εσεις;

Ρωτησα το διευθυντη του πειραματικου δημοτικου που θα παμε φετος κ μου ειπε οτι τα 3θεσια λογω συγχωνευσεων δεν θα υπαρχουν πια.Το δικο μας ηταν 2 6θεσια και 1 3θεσιο και απο φετος θα ειναι 1 12θεσιο. Σε καθε ταξη 25 παιδια κ σε καποιες θα γινουν 3 τμηματα των 18.

Για να ξερεις σιγουρα αν θα υπαρχει τριθεσιο πρεπει να τηλεφωνησεις στο πειραματικο που σ ενδιαφερει αν κ πιστευω οτι γενικα λογω κρισης θα καταργηθουν τα 3θεσια πανελλαδικα.

Διαφημίσεις

Μας ειπαν οτι περάσαμε στο 3θεσιο.Δεν μας ειπαν τιποτα για κατάργηση...

Ενα 12θεσιο;Τι σημαινει αυτο;

Μας ειπαν οτι περάσαμε στο 3θεσιο.Δεν μας ειπαν τιποτα για κατάργηση...

Ενα 12θεσιο;Τι σημαινει αυτο;

Κληρωθήκατε; Μπράβο, συγχαρητήρια!!

Καλή πρόοδο λοιπόν.

Παρ τους καλύτερα τηλέφωνο για να σου διευκρινίσουν

οι ίδιοι τι σημαίνει.....

Πληροφοριακά: έφαγα φλασιά και....

...αναρωτήθηκα εαν υπάρχει και νηπιαγωγείο

στην Ράλειο! :confused:

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν: όχι.

Οπότε περιμένουμε το δημοτικό.....

soevan07 συμμετειχες στην κληρωση φετος?δεν εχω καταλαβει πως γινετε,εμενα η κορη μου τον Σεπτεμβριο θα παει νηπιαγωγειο επρεπε να την βαλω απο τωρα για την κληρωση?

soevan07 συμμετειχες στην κληρωση φετος?δεν εχω καταλαβει πως γινετε,εμενα η κορη μου τον Σεπτεμβριο θα παει νηπιαγωγειο επρεπε να την βαλω απο τωρα για την κληρωση?

Όχι, εμείς αυτόν τον Σεπτέμβρη θα πάμε προνήπιο!

Νηπιαγωγείο θα πάμε του χρόνου

αλλά ήθελα να ξέρω εαν η Ράλειος είχε νηπιαγωγείο

Οι αιτήσεις για την κλήρωση

γίνονται κάθε Μαιο, για την επόμενη χρονιά

(για Δημοτικό μιλάμε πάντα)

Οπότε εσείς αφού τον Σεπτέμβρη 2011 θα πάτε νηπιαγωγείο

θα πρέπει να πάτε για την κληρωση

τον Μαιο του 2012

Πιο νωρις δεν θα μπορουσα?

Δεν ξέρω...δεν νομίζω.

Αλλά τι σημασία έχει;....

Αφού η κλήρωση θα είναι η ίδια για όλους,

είτε πάει κάποιος νωρίτερα, είτε αργότερα.

Mαλλον εγω δεν ειχα καταλαβει καλα νομιζα οτι θα μπορουσες να πας να δωσεις συμμετοχη για την κληρωση,κι ας ειναι το παιδι μικρο,κι οταν ειναι να παει δημοτικο εαν εχει κληρωθει τα προηγουμενα χρονια να το επερναν.Αλλα μαλλον ειναι τελειως ακυρο αυτο που λεω.

Mαλλον εγω δεν ειχα καταλαβει καλα νομιζα οτι θα μπορουσες να πας να δωσεις συμμετοχη για την κληρωση,κι ας ειναι το παιδι μικρο,κι οταν ειναι να παει δημοτικο εαν εχει κληρωθει τα προηγουμενα χρονια να το επερναν.Αλλα μαλλον ειναι τελειως ακυρο αυτο που λεω.

Όχι, τουλάχιστον αυτό δεν γίνεται στα πειραματικά

απο όσο ξέρω.

Δεν ειναι οπως το λες.Αιτηση κανεις σε συγκεκριμενες ημερομηνιες μεσα στο Μάιο και μονο για παιδια που θα πανε τον ερχομενο Σεπτεμβρη α δημοτικου.Μαλιστα μαζι με την αιτηση συνυποβαλλεις κ πιστοποιητικο γεννησης αλλιως ειναι ακυρη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!