Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία (πχ.ιωνίδειος, ράλλειος κλπ) και αν είχε ποτέ καμιά απο εσας προσωπική εμπειρία...

Σκέφτομαι να πάω την κόρη μου σε ένα απο αυτά (αν με κληρώσουν βέβαια) και επειδή είναι κάπως μακριά απο το σπίτι μας, το σκέφτομαι λιγάκι και αναρωτιέμαι αν πραγματικά αξίζει αυτή η θυσία (δεδομένου οτι εργάζομαι)

Επίσης μήπως ξέρετε στην περίπτωση που κάνουμε αδερφάκι και δεν μας το κληρώσουν τι γίνεται, το ένα θα πηγαίνει στο ένα σχολέιο και το αδερφάκι του στο άλλο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο που ξερω για τη ραλλειο ειναι οτι εχουν μεγαλη επιτυχια στο πανεπιστημιο.αυτο που ειναι θηλεων δεν ειναι; μου το λεγε μια καθηγητρια απο κει.βεβαια μπορει να ειναι κ πολυ αυστηρα δεν ξερω..εσυ που μενεις;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε η αδερφή μου από πρώτη δημοτικού, εγώ πήγα στο λύκειο.

Από πλευράς δασκάλων και καθηγητών, πάνω κάτω τα ίδια.

Από πλευράς μαθητών, ήταν καλύτερο το επίπεδο γνώσεων , δηλ.λιγότεροι μαθητές κάτω από τη βάση, περισσότεροι άριστοι. Η αδερφή μου είχε πολύ περισσότερους συμμαθητές που πέρασαν στο Πανεπιστήμιο, απ' ότι εγώ.

Αυτό πιστεύω ότι ήταν αποτέλεσμα ότι τα παιδιά αυτά ήταν υψηλότερου κοινωνικού και οικονομικού επιπέδου. Το μειονέκτημα βέβαια ήταν ότι οι περισσότεροι συμμαθητές της αδερφής μου ήταν ψώνια ("παράπλευρη απώλεια" του κοινωνικού στάτους). Αυτά για την εποχή τη δική μου. Τώρα για σήμερα, ίσως είναι ένα σχολείο που υπάρχουν λιγότερα παιδιά μεταναστών΄. Δεν είμαι ρατσίστρια, αλλά στα σχολέια οι Ελληνες είναι μειονότητα πλέον. Εντάξει, τα παιδιά που οι οικογένειές τους έχουν ενταχθεί κανονικά στην ελληνική κοινωνία και εργάζονται, αλλά τα υπόλοιπα;

όσο για τα αδερφια, μπαίνουν και σε ξεχωριστή κλήρωση, δηλ. αφήνου κάποιες θέσεις 3-4, δεν θυμάμαι και γίνεται ξεχωριστή κλήρωση. Βέβαια, ευτό δε λέει και πολλά, εγώ στην πρώτη λυκείου κληρώθηκα. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εγώ μένω Νέο Φάληρο, (θεωρείται Δήμος Πειραιά) αλλά θα χρειαστεί σίγουρα να την πηγαίνω με αυτοκίνητο πρίν απο τη δουλειά μου.

Εντομεταξύ ακόμα μόνο θηλέων είναι αυτά τα σχολεία;

Δεν είναι άδικο αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξέρει κανείς: εκτός απο την Ιωνίδειο και την Ράλλειο σχολή υπάρχει κάποιο άλλο πειραματικό σχολείο που να θεωρείται εξίσου καλό;

 

Έχει κανείς κάποια προσωπική εμπειρία απο πειραματικά σχολεία;

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία? (Ιωνίδειος, Ράλλειο κλπ)

Έχει κάποιος απο εσάς προσωπική εμπειρία?

Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου, (όταν έρθει η ώρα βέβαια και φυσικά εάν με κληρώσουν!)

 

 

edit admin δείτε και αυτό το   θέμα

 

Link to comment
Share on other sites

ελα να γίνουμε 2

 

απο οταν ήμουν εγκυος το ψάχνω (τρελλή με την εκπαιδευση)

 

Υπάρχουν λογιών λογιών γνώμες:

 

θετικές:

1. ολοι οι δάσκαλοι εχουν υποχρεωτικά μεταπτυχιακό.

2. δεν ελεγχεται το προγραμμα απο το υποργειο παιδειας αλλα απο το Παιδαγωγικό Ινστιτουτο και εφαρμόζονται καποιες πρωτοπορειακές μέθοδοι

3.τα ποσοστά επιτυχίας αν συνεχίσουν σε πειραματικο γυμνάσιο και λυκειο είναι υψηλά

 

αρνητικές γνώμες:

1. οι δάσκαλοι που πάνε στο Διδασκαλείο (τουλάχιστον στην Μαράσλειο) πηγαίνουν για να γίνουν διευθυντές και δεν θέλουν καθόλου να διδάξουν σκλυλοβαριούνται.

2. του γυμνασίου - λυκείου εχουν και λιγο υφάκι οτι και καλά είναι καθηγητές με πιο πολλά @#$@ απο τους υπολοιπους και δεν σηκώνουν αντιρηση στο λόγο τους

3. τι προσφέρει σε ενα παιδάκι της 1ης να κανει μαθημα με ενα της 3ης αν σου κληρώσει το παιδί σε μονοθέσιο

 

Κοινώς αντε να βγάλεις ακρη. Το σηματνικό είναι να πέσεις σε καλούς δασκάλους που κατανοούν οτι η δουλειά τους είναι λειτούργημα. Τα παιδιά προκόβουν και σε απλά δημόσια σχολεία και εκεί.

Πάντως περιμένω να συλλέξω και αλλα στοιχεία μέσα απο το ερώτημα σου!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν απο λιγες ημερες ολοκληρωσαμε την επιμορφωση μας ως νεοδιοριστοι με συμμετοχη σε διδασκαλιες σε πειραματικα σχολεια...η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι μεγαλη σημασια εχει ο δασκαλος και η ορεξη του να δωσει στα παιδια, η ετικετα του σχολειου ισως σε θεωρητικο πλαισιο μπορει να σου εξασφαλισει καποια πραγματα αλλα δεν ειναι και χρυσος κανονας...σιγουρα οι συνθηκες για να δουλεψεις,αρα και να εχεις πιθανοτητες να προσφερεις περισσοτερα, ειναι μακραν καλυτερες και το επιπεδο των παιδιων μαλλον ανεβασμενο σε σχεση με σχολεια-τπυλαχιστον αυτα του κεντρου, οπου εργαζομαι εγω-...συναντησαμε να φανταστεις και πολυ εμπευσμενα ατομα αλλα και καθηγητες του 60 που προσφωνουσε τα παιδια με αυστηρο υφος και με το επωνυμο τους, δεν τα επιβραβευε ενω μαλιστα τα ειρωνευοταν και διαρκως κατεκρινε το επιπεδο τους, την τεμπελια τους κ.α. βεβαια και η εικονα των μαθητων δεν ηταν παντα αριστη..καπνιζαν στο προαυλιο διχως να τους γινει η παραμικρη παρατηρηση, δεν ερχονταν την πρωτη ωρα και δεν επαιρναν απουσια με την ανοχη του δασκαλου, κ.α.....επισης κατι αλλο που μαθαμε πολυ χρησιμο....η επιλογη καθηγητων δεν γινεται με βαση τις γνωσεις και τα μεταπτυχιακα-η εστω μονο με αυτα-αλλα κυριως με τις επαφες!!παντως και εγω το σκεφτομουν για τη μικρουλα μου και αν ξερει καποιος κατι για τη διαδικασια..μπορεις δηλ. απο τωρα μα συμμετεχεις στην κληρωση για πχ. μετα απο 5 χρονια???

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω το σκεφτομουν για τη μικρουλα μου και αν ξερει καποιος κατι για τη διαδικασια..μπορεις δηλ. απο τωρα μα συμμετεχεις στην κληρωση για πχ. μετα απο 5 χρονια???

 

 

η κλήρωση γίεται μεσα στο προηγούμενο σχολικό έτος αλλα μέσα στο έτος μαθητίας οπου το παιδί σου θα παει 1η δημοτικού

εξηγούμε: Αν το παιδάκι σου θα παει του χρόνου το Σεπτέμβρη του 2010 στην 1η δημοτικού η κλήρωση θα γινει την φετινή σχολική χρονιά 2009-2010 αλλα με το νέο έτος (δλδ περιπου την ανοιξη του 2010)

 

ελπίζω να με κατάλαβες :?:???:

Link to comment
Share on other sites

η κλήρωση γίεται μεσα στο προηγούμενο σχολικό έτος αλλα μέσα στο έτος μαθητίας οπου το παιδί σου θα παει 1η δημοτικού

εξηγούμε: Αν το παιδάκι σου θα παει του χρόνου το Σεπτέμβρη του 2010 στην 1η δημοτικού η κλήρωση θα γινει την φετινή σχολική χρονιά 2009-2010 αλλα με το νέο έτος (δλδ περιπου την ανοιξη του 2010)

 

ελπίζω να με κατάλαβες :?:???:

 

 

 

Ναι, στην Ράλειο που πήρα τηλ. για να ρωτήσω ακριβώς αυτό μου είπαν και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έστελνα την κόρη μου δύο χρονιές σε Πειραματικό Νηπιαγωγείο στη Θεσσαλονίκη. Τα πράγματα πάνω - κάτω είναι όπως τα λέει η Alan. Δεν είδα κάτι διαφορετικό που θα έκανε τη διαφορά σε σχέση με άλλα νηπιαγωγεία της περιοχής μου που πηγαίνανε παιδιά φίλων μας. Ίσως να έφταιγε και η εκπαιδευτικός - ειδικά η τελευταία που είχανε στα νήπια. Alan αυτό που ξέρω εγώ τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη είναι ότι αποκλειστικό κριτήριο για το διορισμό σε Πειραματικό σχολείο είναι τα πτυχία που έχει ένας εκπαιδευτικός τα οποία κατ' εμέ δεν είναι αρκετά. Τι να το κάνω αν έχει μεταπτυχιακά και σπουδές στην Αμερική και δεν έχει επικοινωνία μέσα στην τάξη ή είναι αδιάφορη ή δεν μπορεί να επιβληθεί σε 5χρονα παιδάκια. Επίσης επειδή ακριβώς δεν ελέγχονται από το Υπουργείο Παιδείας αλλά από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, οι συναδελφικές "σχέσεις" είναι πιο στενές με αποτέλεσμα να αλληλοκαλύπτονται. Anyway, περίμενα περισσότερα από όσα βρήκα και όσον αφορά τη μικρή μου κόρη αν αποφασίσω να κάνω αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κληρωθεί, θα τη στείλω με προυποθέσεις. Όλα τα παραπάνω βέβαια αφορούν δικές μου απόψεις που πηγάζουν από τη δική μου προσωπική εμπειρία και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν κανόνα.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

η κλήρωση γίεται μεσα στο προηγούμενο σχολικό έτος αλλα μέσα στο έτος μαθητίας οπου το παιδί σου θα παει 1η δημοτικού

εξηγούμε: Αν το παιδάκι σου θα παει του χρόνου το Σεπτέμβρη του 2010 στην 1η δημοτικού η κλήρωση θα γινει την φετινή σχολική χρονιά 2009-2010 αλλα με το νέο έτος (δλδ περιπου την ανοιξη του 2010)

 

ελπίζω να με κατάλαβες :?:???:

 

Βεβαιως σε καταλαβα και σε ευχαριστω!!απλα ειπα μηπως μπορουσα να κανω μεχρι οταν με το καλο να παει η 15μηνων κορουλα μου σχολειο(παρακαλω μη με κραξετε!!) και να κανω αιτηση καθε χρονο με στοχο να αυξησω τις πιθανοτητες μας...ειπα μηπως....παντως ολα ειναι θεμα διευθυντη και εκπαιδευτικου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βεβαιως σε καταλαβα και σε ευχαριστω!!απλα ειπα μηπως μπορουσα να κανω μεχρι οταν με το καλο να παει η 15μηνων κορουλα μου σχολειο(παρακαλω μη με κραξετε!!) και να κανω αιτηση καθε χρονο με στοχο να αυξησω τις πιθανοτητες μας...ειπα μηπως....παντως ολα ειναι θεμα διευθυντη και εκπαιδευτικου!!!

 

 

Καλέ τι να σε κράξουμε! Ειδικά εγώ???? παρόμοια τρελομαμα με την εκπαιδευση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως σε καταλαβα και σε ευχαριστω!!απλα ειπα μηπως μπορουσα να κανω μεχρι οταν με το καλο να παει η 15μηνων κορουλα μου σχολειο(παρακαλω μη με κραξετε!!) και να κανω αιτηση καθε χρονο με στοχο να αυξησω τις πιθανοτητες μας...ειπα μηπως....παντως ολα ειναι θεμα διευθυντη και εκπαιδευτικου!!!

 

 

Εμένα πάντως με "κράζει" ο άντρας μου και μου λέει οτι είμαι υπερβολική που το ψάχνω απο τώρα (ενώ πρόκειται να πάει στο δημοτικό... το 2013 :mrgreen:)

 

Εγώ πάντως συνεχίζω να περιμένω κι άλλες πληροφορίες...

 

Ό,τι ξέρετε, πείτε! :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω πως είναι καλή ιδέα αν υπάρχει κάποιο πειραματικό κοντά στο σπίτι σου. (Γιατί και το καλύτερο σχολείο να βρεις από κάθε άποψη, δασκάλους, ολιγομελή τμήματα, ωραίο φυσικό περιβάλλον....τι να το κάνεις εάν πρέπει καθημερινά το παιδί να ταλαιπωρείται με μία δύο ώρες στο αυτοκίνητο.)

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι καλή ιδέα αν υπάρχει κάποιο πειραματικό κοντά στο σπίτι σου. (Γιατί και το καλύτερο σχολείο να βρεις από κάθε άποψη, δασκάλους, ολιγομελή τμήματα, ωραίο φυσικό περιβάλλον....τι να το κάνεις εάν πρέπει καθημερινά το παιδί να ταλαιπωρείται με μία δύο ώρες στο αυτοκίνητο.)

 

 

Υπάρχουν αρκετά:

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/peiramatika-scholeia/166-peiramatika-scholeia.html

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/peiramatika-scholeia/98-peiramatika-lykeia.html

 

Του Πειραιά πάντως (απο το σπίτι μας) είναι με αυτοκίνητο γύρω στα 10 λεπτά. Απλά είναι απαραίτητο το αμάξι, γιατί δεν είναι το σχολείο της γειτονιάς που πας και με τα πόδια!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε με και εμενα στην λίστα που ψαχνει καλά σχολεια για τα παιδιά της -αν και εγω εχω μεγαλώσει σε ολη την Ελλάδα και εχω περάσει απο σχολεια μεγαλουπολεων, εξωτερικού και μικροχωριών...

Το θέμα ειναι πως κατοικούμε σε μια οχι και τοσο αναβαθμισμένη περιοχή -στο Κερατσινι- και ψάχνω πειραματικά δημοτικά αλλά και νηπιαγωγεία

 

Μεχρι στιγμής εχω βρει ενα πειραματικό δημοτικό στον Πειραιά και πήρα τηλ να παρω πληροφορίες και ομολογώ πως με αντιμετώπισαν με αδιαφορία...

 

Δεν τα παρατάω και προχωρώ

 

Εχετε γνωση για τα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά της περιοχής;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής εχω βρει ενα πειραματικό δημοτικό στον Πειραιά και πήρα τηλ να παρω πληροφορίες και ομολογώ πως με αντιμετώπισαν με αδιαφορία...

 

 

Σε ποιό πήρες τηλέφωνο?

Εγώ κάποια στιγμή είχα πάρει στην Ράλλειο (είναι μόνο θηλέων μου είπαν) και μπορώ να πω οτι ήταν ευγενικός αυτός που μου απάντησε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για Ραλλιο...και αυτή που μου απάντησε ηταν γυναικα...

Καπου πήρε -μαλλον σε εφημεριδα..- κατάλογο με τα τηλέφωνα σχολειων και ηταν και αυτο μεσα ...

Ετσι πήρα

Εχω αγορια ...

Ξερεις περισσοτερα;;;:D

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για Ραλλιο...και αυτή που μου απάντησε ηταν γυναικα...

Καπου πήρε -μαλλον σε εφημεριδα..- κατάλογο με τα τηλέφωνα σχολειων και ηταν και αυτο μεσα ...

Ετσι πήρα

Εχω αγορια ...

Ξερεις περισσοτερα;;;:D

 

Ξέρω οτι στην Ράλλειο παίρνουν μόνο κορίτσια (με κλήρωση)

Στον Πειραιά ξέρω επίσης για την Ιωνίδειο αλλά νομίζω οτι έχει μόνο Γυμνάσιο-Λύκειο.

 

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος στην παρέα μας που να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

το δημοτικό της Ραλλειου είναι μικτό. Το γυμνάσιο και το λύκειο είναι θηλέων. Στο δημοτικό πάνε οι γιοί μου :)

 

Αχ, αλήθεια?? (επιτέλους σε βρήκαμε!)

Πως μπήκανε, με κλήρωση?

Είσαι ευχαριστημένη? Είναι όντως καλύτερη εκεί η εκπαίδευση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...