Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμενα τις χρησιμοποιουν οι κουμπαροι μου γιατι εχουν διδυμα και οπως καταλαβαινεις πολλα τα εξοδα. Πολυ ευχαριστημενοι.

Εγώ πολυ ευχαριστημενη.

Μια άλλη φιλη μου στο παρελθόν πολυ ευχαριστημενη.

Το συστησα και σε κατι φιλους μας που εχουν και αυτοί 2 παιδάκια μικρα, πολυ ευχαριστημένοι και αυτοί.

Θες κι άλλο?

 

Εμενα παλι της μικρής δεν της "ταιριάζανε" καθόλου οι Libero. Ήταν μονιμως κατακόκκινη. Μονίμως ομως.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τις πάνες του Lidl έχω ακούσει κι εγώ, ότι είναι καλές και στην μισή των πάμπερς που χρησιμοποιούμε εμείς. Αλλά μετά κάποιοι άλλοι μου τα χάλασαν, γιατί μου είπαν ότι των Lidl είναι αμφιβόλου ποιότητας. Smouts και όποια άλλη κοπέλα τις χρησιμοποιεί, η εμπειρία σας τί λέει;

 

 

Χρησιμοποίησα για δοκιμή πάνες lidl και το παιδί έπαθε τετοιο ερεθισμό που χρειάστηκε 1 εβδομάδα θεραπεία με ειδική αλοιφή και κορτιζόνη. Το έχω ξαναγράψει. Είχε γεμίσει μεγάλα κόκκινα σπυριά μέχρι τα μπουτια! :shock:

Μακριά!!!!! ότι πληρώνεις παίρνεις.΄Έτσι είναι. Τις έχω δοκιμάσει όλες και έχω καταλήξει και πάλι στα pampers είναι τα μόνα που δεν ερεθίζουν και κρατάνε στεγνό το δερματάκι για πολλές ώρες και ας είναι βαριές από τα τσίσα, το έχω τεστάρει γιατί ο μικρός μου έχει μεγάλη ευαισθησία στο δέρμα του.

Επίσης οι libero είναι πολύ καλές. Οι χειρότερες από υλικά είναι babylino, σαν σερβιέτες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με G. Stone (καλημέρα G!!!! :-)) οι οι Pampers ταιριάζουν και στο δικό μας πωπουδάκι! Τελικά νομίζω όμως οτι εξαρτάται και απο τον τύπο δέρματος του μωρού. Πάντως τις babylino τις βρήκα και εγω απαράδεκτες. Απο την αφη και μόνο δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

πάντως καλώς ή κακώς εγω έχω το εξης σκεπτικο..

Σκεφτομαι εγω για τον εαυτό μου θα παρω την καλη σερβιετα..(always, every day κ.λ.π.) και δεν θα παρω μια του lidl ή καποια πιο φθηνη και ¨αγνωστη¨ οπότε στο παιδάκι μου πραττω αναλογα... βεβαια στην περίπτωση μας τα πάμπερς μας βόλεψαν..δεν ήθελα να δοκιμάσω και παρω κατι αλλο αν και ξερω ότι είναι οι πιο ακριβες. Βεβαια τα σουπερ βγαζουν τόσες προσφορες πλεόν που δεν μου φαινεται κιολας, σπανια θα ψωνίσω εκτος προσφορας..:wink:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με G. Stone (καλημέρα G!!!! :-)) οι οι Pampers ταιριάζουν και στο δικό μας πωπουδάκι! Τελικά νομίζω όμως οτι εξαρτάται και απο τον τύπο δέρματος του μωρού. Πάντως τις babylino τις βρήκα και εγω απαράδεκτες. Απο την αφη και μόνο δηλαδή...

 

Γεια σου φιλενάδα!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pampers χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά τελευταία πολλοί μου λέγανε για τις πάνες των Lidl και αναρρωτιόμουν. Έχει που έχει, όμως, η μία ευαίσθητο δέρμα, να κάνω και τέτοιες απόπειρες πάνω τους... άσε καλύτερα, θα μείνω εδώ που είμαι κι ας στοιχίζει παραπάνω.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά, πραγματικα ειναι τι ταιριαζει στον δερμα του παιδιου. Σας λεω εμενα με τις Libero που θεωρούνται από τις καλυτερες, ηταν μονιμα κατακοκκινη. Ο παιδίατρος μου ειπε αλλαξε τες. Και ενα βραδυ που της εβαλα εκτακτως libero, ενώ είχα ηδη αλλάξει πανες, το πρωί που την άνοιξα για να την αλλαξω ηταν παλι κατακόκκινη. Ενώ με τις Lidl δεν μου εχει εμφανισει κατι ιδιαιτερο. Ισως καμια κοκκινιλα που και που, αλλα αυτο φανταζομαι οτι με ολες τις πανες μπορει να συμβει καποια στιγμή. Και να φανταστείτε κρεμα δεν της βαζω στον πωπό της εκτός αν δω κάποια φορά οτι χρειάζεται.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια που τ'ανέφερες, κρέμες γενικά στα πωπουδάκια τους βάζετε; Smoutsaki, μου έχουν πει ότι μωρά που δεν τους βάζουν κρέμα, κοκκινίζουν πολύ πιο σπάνια απ΄ό,τι ένα παιδί που έχει μαθει με κρέμες. Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Εγώ έβαζα και στις δύο απο την πρώτη ημέρα. Η μία δεν κάνει εύκολα συγκάματα και ακόμη και αν κάνει κάποια στιγμή, το σύγκαμα φεύγει αμέσως με λίγη bepanthol ή απλώς τη sudocrem που τους βάζω. Η άλλη ταλαιπωρείται, η φουκαριάρα. Αν κοκκινήσει το ποπάκι της, μπορεί και να κρατήσει και μέρες, ανάλογα με το βαθμό του κοκκινίσματος. Σκέφτομαι να τους κόψω τις κρέμες, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Αναρρωτιέμαι μήπως έκανα μεγάλη βλακεία κι έπρεπε να έχω αφήσει τα παιδιά χωρίς κρέμες.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Εμενα η γιατρός μου ειχε πει, να μην βαζω sudocream γιατί ειναι πολυ παχιά και μου ειχε πει να βαζω bepanthol. Έστειλα τον άντρα μου και μου την πηρε (θα σου εξηγησω γιατι σου λεω αυτη τη λεπτομερεια πιο κατω) και απο τοτε οποτε βλέπω οτι χρειαστεί της βάζω. Εγώ από μόνη μου το εκανα, δεν ακολουθησα τις οδηγίες του γιατρού σε αυτό. Και αν καμια φορά την δω αρκετά κοκκινη, πχ. αν κανει κακα μεσα στη νύχτα και δεν γκρινιάξει για να σηκωθω και να την αλλαξω, που το πρωι τη βρισκω αρκετά ερεθισμενη, τοτε ισως της βαλω sudocream για πιο γρηγορη επουλωση. Βεβαια μόλις προχτες που πηγα στο φαρμακείο συνειδητοποιήσα οτι ο άντρας μου τοσο καιρό μου είχε παρει την κανονική bepanthol που χρησιμοποιούμε κι εμεις και οχι αυτή που ειναι για τα συγκαματα του μωρού. Οπότε φαντασου τοσο καιρό της βαζω μια απλη κρεμα και οχι ειδική για μωροπωπό.

Δεν ξερω, μαλλον ειναι και θεμα δερματος, γιατί εσύ κανεις το ίδιο και στις 2 και εχουν διαφορετικές αντιδράσεις. Αλλά το εχω ακουσει κι εγω, οτι καλυτερα να μην τα συνηθίζεις με κρεμες κλπ. γιατί γινονται πιο ευαισθητα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω sudocream της βαζω.λετε να κανω βλακεια τοσο καιρο... Μηπως ειναι καλυτερα η πουδρα; Παντως οσο για τις πανες χρησιμοποιω pampers baby dry και ειμαι ευχαριστημενη.Εχω δοκιμσει τις babylino και δεν ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ Pampers της βάζω. Στο μαιευτήριο έβαζαν Libero. Μόλις ήρθαμε σπίτι είχα ήδη αγοράσει από πριν Pampers. Μου έδωσαν δείγμα Libero το οποίο δεν άνοιξα καν. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα Pampers (δεν ξέρω μπορεί να με έχουν πείσει και οι διαφημίσεις) και δεν θα ρισκάρω με τίποτε άλλο. Δεν μου έχει συγκαεί ούτε μία φορά. Στο άλλαγμα πάντοτε την πλένω στη βρύση με τρεχούμενο νεράκι και βάζουμε κρεμούλα.

Έπειτα παίρνω κουπόνια συν τις προσφορές οπότε η διαφορά με τα Lidl είναι γύρω στα 4ευρώ ανά πακέτο. Δηλαδή για 10ευρώ το μήνα το πολύ γιατί να βάλω κάτι που δεν με εμπνέει? Φυσικά το κάθε δερματάκι είναι διαφορετικό και αντιδρά αλλιώς.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω sudocream της βαζω.λετε να κανω βλακεια τοσο καιρο... Μηπως ειναι καλυτερα η πουδρα; Παντως οσο για τις πανες χρησιμοποιω pampers baby dry και ειμαι ευχαριστημενη.Εχω δοκιμσει τις babylino και δεν ειναι καλες.

 

Για την πούδρα μου είχε πει κατηγορηματικά όχι η μαία μου. Ξηραίνει το δέρμα.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δε του βάζω ουτε κρέμες, ούτε πούδρα. Αλλάζουμε συχνά πάνα, τον πλένω πάντα στη βρύση και δεν έχει κοκκινίσει ποτέ. Μπορεί βέβαια να μην έχει και ευαίσθητο δέρμα...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το μυστικό είναι το συχνό άλλαγμα. Εμείς έχουμε δοκιμάσει όλες τις μάρκες, εκτός απο τα libero, που δεν με βόλεψε στις πλαίνές αυτοκόλλητες ταινίες. Με καμία μάρκα δεν είχαμε πρόβλημα. Τώρα έχω καταλήξει να παίρνω τα φτηνά pampers, γιατί το σούπερ μάρκετ είναι απέναντι απο το σπίτι μου ενώ το lidl είναι μακριά.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις χρησιμοποιουμε ναννυς απο οταν επιστρεψαμε σπιτι, ειναι οι μονες που δεν κανουν αλλεργια στην μικρη!

με τα παμπερς απο το μαιευτηριο εμφανησε την αλλεργια, κανει και στα λιμπερο και στα μπειμπιλινο, αλλες δεν δοκιμασα!

εντος του νομου αττικης κανουν διανομη στο σπιτι!

οι 52 (8-18) εχουν 10,50

αλλα και τα μωρομαντηλα τους κορυφη!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πούδρα κι εγω εχω ακουσει απο ολες τις μαιες οτι δεν κανει (δεν θυμαμαι το λόγο ομως). Εγώ παλι, από τσίσα την ξεπλενω με φυσιολογικό ορό (ετσι το εκαναν στο μαιευτηριο και το συνεχιζω ακομα), την σκουπιζω με πανακι και της κλεινω την πανα. Όταν κανει κακά την ξεπλενω στη βρύση μονο με νερό, την σκουπιζω κλπ. και σαπούνι μια φορά την ημερα στο μπάνιο της μονο, ή αν εχει λερωθεί πολύ με τα κακά της μπορεί να χρησιμοποιήσω και τοτε, αλλα συνηθως δεν λερωνεται πολυ αρα το αποφευγω.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Η sudocream είναι πολύ καλή σαν κρέμα, απλά σκέφτομαι αν κάνουμε καλά να τα συνηθίζουμε σε κρέμες και αν θα ήταν καλύτερα να μάθαιναν χωρίς αυτές. Όσο για το ταλκ, ξέρω οτι δε συνιστάται πια γιατί το ταλκ όταν έρχεται σε επαφή με οτιδήποτε υγρό πήζει και στο παρελθόν μητέρες που το χρησιμοποιούσαν όπως εμείς σήμερα τις κρέμες αντιμετώπιζαν κολπίτιδες στα κοριτσάκια τους και διάφορα τέτοια. Ταλκ μας έχει πει η παιδο-δερματολόγος μας να τους βάζουμε στο κορμάκι και μέσα από τις αρθρώσεις, ειδικά το καλοκαίρι, για να απορροφά τον ιδρώτα και να μένουν δροσερά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω του Lidl παιρνω...Ειναι μια χαρα και οι οποιοι ερεθισμοι ειναι συνηθως γιατι μπορει να μεινει λιγο παραπανω ωρα με λερωμενη πανα το μωρο.Ολες οι πανες εχουν συνθετικα υλικα και αμφιβολου ποιοτητας.Απλα στις επωνυμες πληρωνουμε το κοστος του γραφιστα για το σχεδιασμο της συσκευασιας,την προωθηση,την διαφημιση στην τηλεοραση και λοιπα.Στις μη επωνυμες αυτα δεν υπαρχουν,οποτε και ειναι φθηνοτερες.Διοτι αλλο να δινεις 20 ευρω για 50 πανες (δεν ξερω ποσες εχουν οι επωνυμες,τυχαια το λεω) κι αλλο 10 ευρω για 50 πανες που εχουν οι Lidl.

 

Πειτε ομως ποσο κανουν οι Nanny's και ποσα τεμαχια εχουν μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω του Lidl παιρνω...Ειναι μια χαρα και οι οποιοι ερεθισμοι ειναι συνηθως γιατι μπορει να μεινει λιγο παραπανω ωρα με λερωμενη πανα το μωρο.Ολες οι πανες εχουν συνθετικα υλικα και αμφιβολου ποιοτητας.Απλα στις επωνυμες πληρωνουμε το κοστος του γραφιστα για το σχεδιασμο της συσκευασιας,την προωθηση,την διαφημιση στην τηλεοραση και λοιπα.Στις μη επωνυμες αυτα δεν υπαρχουν,οποτε και ειναι φθηνοτερες.Διοτι αλλο να δινεις 20 ευρω για 50 πανες (δεν ξερω ποσες εχουν οι επωνυμες,τυχαια το λεω) κι αλλο 10 ευρω για 50 πανες που εχουν οι Lidl.

 

Πειτε ομως ποσο κανουν οι Nanny's και ποσα τεμαχια εχουν μεσα?

 

'Αλλο το σύγκαμα το οποίο προέρχεται όταν δεν γίνεται συχνή αλλαγή πάνας και άλλο ο ερεθισμός εξαιατίας ενός υλικού από το οποίο είναι κατασκευασμένη μια πάνα! Εχει μεγάλη διαφορα!

Εμένα τον μικρό τον είδε παιδοδερματολόγος και μου είπε ότι το υλικό που περιέχει μια πάνα μπορεί να προκαλέσει διαφόρων τύπων αλλεργίες. Μην λέμε λοιπόν ότι ερεθίζονται λόγω κακής υγιεινής! εγώ τον δικό μου τον πλένω σχεδόν πάντα σε κάθε αλλαγή πάνας λόγω ατοπικής δερματίτιτιδας έως και σήμερα.Γιατί λοιπόν παρουσίασε τον τεράστιο ερεθισμό με τις πάνες του LIDL μόνο;Δεν μου έχει συγκαεί ποτε. Επίσης ξέρεις πόσα είδη βάμβακος υπάρχουν που μπορούν να χρησιμοποιήσουν σε μια πάνα η μια σερβιέτα?΄ανάλογα με την τιμή τους ποικίλουν!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σε κάποια παιδάκια έχει σημασία το υλικό της πάνας. Ο δικός μου δεν έχει καμία ευαισθησία σε κάποια πάνα και το μόνο που χρειάζεται είναι συχνό άλλαγμα. Όταν είχε εγχειρηστεί, πήρε ισχυρά αντιβιωτικά και τον άλλαζαν ανα τακτά χρονικά διαστήματα κι όχι ακριβώς την στιγμή που τα έκανε και είχε κάνει πληγές! Μόλις τον ανέλαβα τον άφησα χωρίς πάνα για 24 ώρες και όποτε έκανε κάτι τον έπλενα με νεράκι του έβαζα sudocreme και άλλαζα υπόστρωμα. Συνήλθε σε κάποιες ώρες. Βέβαια το παιδάκι είχε κάνει εγχείρηση ανοικτής καρδιάς, οπότε ο πωπός του δεν μας στεναχώρησε!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!σε καποια σεμιναρια που ειχα κανει πριν γεννησω την κορη μου, μας ειπαν να μη χρησιμοποιουμε ποτε πουδρα για τα νινακια μας γιατι ειναι πολυ βλαβερο για τα γεννητικα τους οργανα...οπως επισης να μη βαζουμε κρεμουλα παρα μονο οταν χρειαζεται γιατι ετσι τα μαθαινουμε με την κρεμα και οταν καποια στιγμη συγκαουν δε θα τους κανει τιποτα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

'Αλλο το σύγκαμα το οποίο προέρχεται όταν δεν γίνεται συχνή αλλαγή πάνας και άλλο ο ερεθισμός εξαιατίας ενός υλικού από το οποίο είναι κατασκευασμένη μια πάνα! Εχει μεγάλη διαφορα!

Εμένα τον μικρό τον είδε παιδοδερματολόγος και μου είπε ότι το υλικό που περιέχει μια πάνα μπορεί να προκαλέσει διαφόρων τύπων αλλεργίες. Μην λέμε λοιπόν ότι ερεθίζονται λόγω κακής υγιεινής! εγώ τον δικό μου τον πλένω σχεδόν πάντα σε κάθε αλλαγή πάνας λόγω ατοπικής δερματίτιτιδας έως και σήμερα.Γιατί λοιπόν παρουσίασε τον τεράστιο ερεθισμό με τις πάνες του LIDL μόνο;Δεν μου έχει συγκαεί ποτε. Επίσης ξέρεις πόσα είδη βάμβακος υπάρχουν που μπορούν να χρησιμοποιήσουν σε μια πάνα η μια σερβιέτα?΄ανάλογα με την τιμή τους ποικίλουν!

 

Ενταξει η αποψη μου ειναι αυτη...Γενικα για εμενα οτι εχει "ονομα" δεν ειναι απαραιτητα και καλο.Γι΄αυτο και μπορει να ψωνισω και ρουχακια μη επωνυμα, γι 'αυτο χρησιμοποιω παιδικα καλλυντικα συμβατικα,γι ' αυτο και τρωμε ολοι οικογενειακως κανονικα λαχανικα και οχι βιολογικα.Ο καθενας εχει τις αποψεις του και τις εφαρμοζει στο σπιτι του.Δεν θελω να πεισω κανεναν οτι εχω δικιο αλλα δεν πειθομαι οτι "ο,τι πληρωνεις παιρνεις"-εχει βγει πολλακις λανθασμενη αυτη η αποψη.

 

Για την ιστορια εχω χρησιμοποιησει ολες τις επωνυμες πανες...Ομως αφου δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα με τα lidl,δεν καταλαβαινω γιατι να μην τα θεωρω τελεια-και φθηνα,και αποτελεσματικα και καλα ποιοτικα!

 

Παρεπιπτωντως στην αλλαγη πανας χρησιμοποιω επωνυμα μωρομαντηλα (μαλλον απο συνηθεια αλλα παιρνω και τα πιο οικονομικα παντα) και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με το μωρο.Κι ας λενε οτι δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιουμε τακτικα.Για εμενα ειναι σωτηρια εφευρεση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!Κάνω έρευνα αγοράς από το σπίτι, καθώς είμαι στο κρεβάτι,λόγω επαπειλούμενης κύησης.Πόσο κοστίζουν οι nannys στη συσκευασία 2-5 και 4-9 κιλά από το alex-pak?Ευχαριστώ!

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...