Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

KALISPERA NASSEL ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΥΠΟΡΟΓΟΝΙΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΤΗΣΙΟ ΤΣΕΚ ΑΠ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 8 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΑΘΕ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΒΓΑΛΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΓΥΡΙΣΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ.ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.ΕΓΩ ΘΑ ΜΠΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ.ΠΙΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.:oops:ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΕ ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalimera skybeam .εγω ενα ινομυωμα θα παω να αφαιρεσω.ευτυχως ειναι εξω απο την μητρα ειναι υπορογονιο.εσυ ποτε θα πας?

 

Tέλος Απριλίου θα πάω εγώ. Με ρομποτική/λαπαροσκοπική επέμβαση, δεν αντέχω άλλο ανοιχτό χειρουργείο:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω θα παω για ανοιχτο χειρουργειο για ενα ινομυωμα που εχει υποστει εκφυλιση.θα το κανω με επισκληριδιο και μεθη.εχει καμια σας καποια εμπειρια με ανοιχτο χειρουργειο και μεθη να μου πει πως ειναι?πως εισαι με την μεθη?ποση ωρα διαρκει?στο ιασω θα μπω,ειναι καλο νοσοκομειο?:oops:

πριν 3 εβδομάδες αφαίρεσα δύο ινομυώματα 1 και 1,5 εκ. στο μητερα με ανοικτό χειρουργείο.Η νάρκωση super ο καλύτερος ύπνος δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τίποτα,εκεί που σε αγχώνει λίγο η μέθη μετά δεν είσαι πουθενά.Όταν τελειώσει η επεμβαση και ξυπνήσεις θα πονάς λίγο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?

 

Tέλος Απριλίου θα πάω εγώ. Με ρομποτική/λαπαροσκοπική επέμβαση, δεν αντέχω άλλο ανοιχτό χειρουργείο:(

γεια συγγνώμη ! έχεις ιδέα μετα απο ινομυωματεκτομή γιατι κάνεις ενέσεις arvekap 3 ώστε να μείνεις χωρίς περίοδο και δεν πας κατευθείαν για εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?

Mη ΦΩΝΑΖΕΙΣ!!! Τίποτα δεν έχει, τι να έχει... απλώς λίγο μεγαλύτερη περίοδο ανάρρωσης από το λαπαροσκοπικό.

 

emma282 υποθέτω ότι το κάνουν αυτό για να ξεκουραστεί λίγο η μήτρα και να ελαχιστοποιήσουν την εμφάνιση νέου ινομυώματος ή και το μεγάλωμά του (καθώς τα οινομοιόματα "τρέφονται' από τις ορμόνες και το αίμα. Απλώς υποθέτω όμως, ρώτησε κάποιον γιατρό καλύτερα για να είσαι σίγουρη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.:oops:ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΗ ΠΑΡΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΘΗ ΚΟΙΜΑΣΑΙ Η ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Skybeam, έχω κι εγώ πολύ μεγάλα ινομυώματα μέσα στην μήτρα. Το διαπίστωσα όταν έμεινα έγκυος και πήγα για τον πρώτο υπέρηχο!

Παρόλο που μεγάλωσαν με την εγκυμοσύνη, γέννησα κανονικά και ο γιατρός μου είπε να μην τα αφαιρέσω ακόμη, μήπως θέλω να κάνω κι άλλο παιδί στο μέλλον, διαφορετικά πρέπει να αφαιρεθούν.

Επειδή όμως θέλω να αποφύγω το "μαχαίρι" πήγα σε ολιστικό γυναικολόγο και τώρα κάνω φυτοθεραπεία.

 

Σε μερικούς μήνες τα ινομυώματα θα συρικνωθούν.

 

Ο ίδιος γιατρός παρέχει αποτελεσματικότατη θεραπεία με βότανα και για την αύξηση της γονιμότητας.

 

Με ενδιαφερει ΠΟΛΥ η συρρικνωση τους, γιατι κι εγω εχω πολλα και 2 εξ αυτων ειναι μεγαλα δυστυχως. Εγκυμοσυνη δεν μου εχει προκυψει ακομα μετα την καισαρικη μου (εχω ηδη ενα παιδακι) και ανησυχω μην εχουν γινει συμφυσεις απο την επεμβαση που σε συνδυασμο με τα ινομυωματα προκαλουν υπογονιμοτητα.

Μπορεις να στειλεις πμ; Η να το γραψεις εδω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση sara, πως η κοπέλα με τον ολιστικό γυναικολόγο τελικά δεν είδε αποτέλεσμα. Νομίζω πως κάτι τέτοιο έχει γράψει σε κάποιο θέμα, τσέκαρέ το.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αγαπητη φιλη τελικα τι εκανεσ?εγω στα 22 εκανα την πρωτη αφαιρεση ινομυωματων 16 στο συνολο.τωρα η μητρα μου ειναι παλι γεματη και απ οτι βλεπω θα ξαναμπω χειρουργειο.αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα για παιδακι γιατι δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες και φοβαμαι μην οταν θελω δεν μπορω πλεον να κανω....η στενοχωρια μου ειναι απεριγραπτη...ο γιατρος μου μου ειπε αντι να γενναει η μητρα σου παιδακια γενν αει συνεχως ινομυωματα...μαλιστα ειναι και πολλαπλα και σε στιβαδες παντου διαχυτα στη μητρα...:(

ouuufff

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη φιλη τελικα τι εκανεσ?εγω στα 22 εκανα την πρωτη αφαιρεση ινομυωματων 16 στο συνολο.τωρα η μητρα μου ειναι παλι γεματη και απ οτι βλεπω θα ξαναμπω χειρουργειο.αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα για παιδακι γιατι δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες και φοβαμαι μην οταν θελω δεν μπορω πλεον να κανω....η στενοχωρια μου ειναι απεριγραπτη...ο γιατρος μου μου ειπε αντι να γενναει η μητρα σου παιδακια γενν αει συνεχως ινομυωματα...μαλιστα ειναι και πολλαπλα και σε στιβαδες παντου διαχυτα στη μητρα...:(

Λιτσάκι και εγώ πέρσι έβγαλα 8 ινομυώματα και από ότι φαίνεται τα παράγει και μένα η μήτρα μου γιατί φέτος που γέννησα ο γιατρός μου είπε πως είδε 1-2 πάλι την ώρα της γέννας!! Έκανες κανονικό χειρουργείο φαντάζομαι.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη τελικα τι εκανεσ?εγω στα 22 εκανα την πρωτη αφαιρεση ινομυωματων 16 στο συνολο.τωρα η μητρα μου ειναι παλι γεματη και απ οτι βλεπω θα ξαναμπω χειρουργειο.αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα για παιδακι γιατι δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες και φοβαμαι μην οταν θελω δεν μπορω πλεον να κανω....η στενοχωρια μου ειναι απεριγραπτη...ο γιατρος μου μου ειπε αντι να γενναει η μητρα σου παιδακια γενν αει συνεχως ινομυωματα...μαλιστα ειναι και πολλαπλα και σε στιβαδες παντου διαχυτα στη μητρα...:(

 

:( κρίμα βρε κουκλίνα μου, ακριβώς όπως εγώ είσαι κι εσύ... Ψαξτο, μην το αφήνεις.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τη δευτερα παω στο γιατρο μου να δω τι θα μου πει αλλα μαλλον θα μπω χειρουργειο,δεν βλεπω να τη γλυτωνω..το μεγαλυτερο ειναι 5,7 εκατοστα.παιδια μηπως γνωριζει καμια τον γιατρο ροδολακη απο το αλεξανδρας?

ouuufff

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φίλες και εγώ μια απο τα ίδια και μονόδρομο βλέπω την εγχειρηση, έτσι το καλύτερο που μπορούσα να κάνω είναι να βρώ τον καλύτερο τρόπο για τη αφαίρεση των ινομυωμάτων, έτσι μετά απο πολύ έρευνα κατέληξα στη ρομποτική χειρουργική, το κόστος δεν διαφέρει και πολύ απο την λαπαροτομή και εννοείται οτι έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα, αναίμακτη με λιγότερη νοσηλεία εγχείρηση! Έχει κάνει καμιά απο σας αυτού τους είδους εγχείρηση? θα εκτιμούσα όποιαδήποτε πληροφορία. Ξέρει καμία απο σας τον Αδάμη Θεόδωρο - Χειρούργο Γυναικολόγο - Κλινική Doctors Hospital ??

Ευχαριστώ και περαστικά να είναι για όλες μας!!!!

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγώ μαλλον δεν την γλυτώνω. Σήμερα με έχει τρελλανει η συχνοουρια, λετε να ειναι από τα ινομυώματα;; (το μεγαλυτερο τον γεναρη ήταν 7 εκ και ίσως να εχει παρει και λιγο τα πανω του...):(

σκεφτομαι παρα πολυ να κανω την επεμβαση αλλα φοβαμαι...ρε παιδια εγω που ειχα ρωτησει για ρομποτικη επειδή εχω αρκετα (καμμια 10ρια) μου είπαν οτι ειναι καλύτερα το ανοιχτο χειρουργειο γιατι αλλιως θα με εχουν πολυ ωρα στη ναρκωση...τι γνωμη εχετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κανει δυο ενχειρησεις σε διαστημα ενος χρονου.Μετα απο τις ενχειρησεις και μετα απο 2 χρονια εμεινα εγκυος στον γιο μου.Υπεθετα οτι τα υνομυωματα θα ξαναγεννιώντουσαν κατα την εγκυμοσυνη. ΟΜΩΣ..2 χρονια τωρα , αφου γέννησα δεν εχω κανενα....Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...Γιαυτο προσπαθειστε....2 φορες μου ειχαν προτεινει αφαιρεση μήτρας .Και ομως.. το αποτέλεσμα ηταν αλλιως...

Για πολλους γιατρους η θεωρία είναι οτι 'εφοσον δεν ενοχλεί π.χ. πολυ πολυ χαμηλος αιματοκρίτης η αλλο σοβαρη ενόχληση - δεν τα πειράζουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά μετά και από 3η ιατρική γνώμη επειδή τα ινομυωματά μου ειναι πολλά (γύρω στα 10 σύνολο) πρεπει να αφαιρεθουν μονο με ανοιχτο χειρουγείο...η λαπαρασκοπιση και η ρομποτικη θα παρουν πολύ ώρα..

έχω αγχωθεί αρκετά αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο...δυστυχως πρεπει να προχωρήσω στην επέμβαση...:(

βρε παιδια οσες εχουν κανει καμμια επεμβαση με ανοιχτο χειρουργείο πειτε τιποτα να παρω κουραγιο....Τρίτη εχω ραντεβου με τον γιατρό για να κανονισουμε ημερομηνία. Επίσης εχει εγχειριστεί καμμια στον Λευκό Σταυρό;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Πιστευω να εχεις διαβασει και την δικη μου ιστορια...

Να χαιρεσαι που τα βρηκες και οτι θα φυγουν...

Να μην σε τρομαζει το ανοιχτο χειρουργειο ολα θα πανε καλα, οσο πιο καλη ψυχολογια εχεις τοσο πιο γρηγορη θα ειναι και η αναρωση σου!

Εγω φυσικα το εκανα στο Αττικο οποτε απο θεμα νοσοκομειου δεν μπορω να σε βοηθησω..αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για τον Λευκο Σταυρο.

Λοιπον, μην φοβασαι ολα θα πανε τελεια!!!!!!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι Decem, έχω διαβάσει και τα δικά σου, για την ακρίβεια χθες:-D και πήρα κουράγιο. Ναι πράγματι και εγω πιστεύω οτι η ψυχολογία παίζει ρόλο....για να δούμε τι θα γίνει. Τρίτη εχω ραντεβου με τον γιατρό, τωρα τρώγομαι να τελειώνω γιατί πολύ τραβηξε αυτή η ιστορία και μου εβγαλε διαφορα (απο αποψη ψυχολογικων κυριως)...

Ευχαριστώ για την συμπαρασταση..θα ενημερώσω σχετικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τέρμα τα αστεία κορίτσια, μεθάυριο πάω για το χειρουργέιο (ρομποτικά)! Θα σας ενημερώσω με λεπτομέρειες μετά την εγχείρηση. Ο γιατρός είναι υπέροχος απο όλες τις απόψεις, με βοήθησε σε όλα και στο οικονομικό που είναι σημαντικό στις μέρες μας (αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλεια βέβαια). Όποια θέλει πληροφορίες για το γιατρό μου λέει (Αδάμης Θ.) . Σας χαιρετώ, και αν έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία θα το εκτιμούσα αν το μοιραζόταν εδώ μαζί μας!

Skybeam πως είσαι εσύ? Μετά απο δίμηνο περίπου μετά την εγχείρηση, όλα καλα?

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιτυχία κουκλίνα μου!:) Εγώ μια χαρά, ούτε που το θυμάμαι πια! Πέμπτη μέρα μετά την εγχείρηση έκανα γενική στο σπίτι και την έκτη μέρα πήγα στην ανθοκομική έκθεση και κουβάλαγα γλάστρες!!! Περιμένουμε από βδομάδα τα νέα σου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είσαι τέλεια skybeam, και σε ευχαριστώ πολύ!! σημαδάκια μείνανε απο τις μικρές τρυπίτσες ??

Θα ενημερώσω σίγουρα για όλες τις λεπτομέρειες!

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρά σημαδάκια. Είναι τέσσερα. Το ένα μπλέκεται μέσα στον αφαλό κι αν είναι λίγο καλλιτέχνης ο γιατρός θα το ενσωματώσει στην φυσική πτυχή του αφαλού σου, οπότε μείον ένα σημαδάκι. Τα άλλα τρία είναι της τάξης των πέντε χιλιοστών. Αρχικά μοιάζουν με βαθειές γρατζουνιές. Σε 10-12 μήνες συρρικνώνονται κι άλλο και γίνονται λευκά. Μετά θέλω να πιστεύω πως φεύγουν (εδώ σχεδόν έφυγε η καισαρική τομή από ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα, αυτά δεν θα φεύγουν???:):))

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...