Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ballerina, μήπως κάτι την ενοχλεί? Η θερμοκρασία του νερού, μήπως? Επίσης αν τη βάλεις μόνο για ντους χωρίς λούσιμο, αντιδρά το ίδιο? Τι να πω, κι εμένα και με τη κουκλίτσα μόλις της βάζω νερό στα μαλλιά κλαίει, μη νομίζεις, αλλά μετά συνήθως ξεχνιέται. Έχουμε και τα παιχνιδάκια από το καλοκαίρι που γεμίζεις με άμμο και φτιάχνεις σχήματα, και χθες τα γεμίζαμε με νερό για να αδειάσουμε την μπανιερίτσα. Κάπως το διασκάδασε αυτό. Μήπως να δοκιμάσεις αν γεμίζεις τη μπανιερίτσα να την κάνεις όρθια ντους ή το αντίθετο? Τι να πω, κουράγιο, πολλές φορές είναι και φάσεις που περνάνε. Μήπως να κάνετε μαζί ντούς? Λέω τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Georgina, έχω δοκιμάσει τα πάντα!! (Εχουμε κάνει μαζί ντους, εχει κάνει ορθια ντους, της εχω γεμίσει την μπανιέρα της και την δική μας φυσικά με παιχνίδια, παιζουμε με το νερό, ντους χωρίς λούσιμο κτλ) . Τι να πω .. ευχομαι να είναι φάση που κάποια στιγμή θα περάσει. Κουράζομαι και μόνο που το σκέφτομαι..Να φανταστείς την κάνω μπάνιο ανα 3 μέρες, γιατί δεν εχω κουράγιο μετα την δουλειά να μπω σε αυτή την διαδικασία καθημερινά.

 

Thanks anyway .. για τις πολύτιμες συμβουλές σας :):):)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου δε θέλει να βραχούν τα μάτια της. Της πιάνω συζήτηση για κάτι άλλο και γέρνουμε το κεφάλι προς τα πίσω, προσπαθώντας όσο γίνεται να μη πέφτει νερό στο πρόσωπό της. Σαπουνίζει σαν μεγάλη κοπέλα μόνη το σώμα της και χαίρεται. Την μεγάλη πλέον την αφήνω να κάνει μπάνιο μόνη της. Απλά διαπραγματευόμαστε τις μέρες.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το έχω διαπιστώσει το πρόβλημα με τα μάτια της και γι'αυτο της εχω πάρει όλα τα σαμπουάν που κυκλοφορούν στο εμπόριο -τα οποία εχει διαλέξει η ίδια-, αλλά και πάλι παραπονιέται.. Ενω της λέω να κάνει πίσω το κεφάλι της.. εκείνη το βγάζει έξω απο την μπανιέρα (για να μην της ξεβγάλω την σαπουνάδα από τα μαλλιά) και όπως καταλαβαίνεις το μπάνιο πλυμμηρίζει και πρέπει να βγούμε από εκεί με "γαλότσες". :roll:

Link to comment
Share on other sites

Georgina, έχω δοκιμάσει τα πάντα!! (Εχουμε κάνει μαζί ντους, εχει κάνει ορθια ντους, της εχω γεμίσει την μπανιέρα της και την δική μας φυσικά με παιχνίδια, παιζουμε με το νερό, ντους χωρίς λούσιμο κτλ) . Τι να πω .. ευχομαι να είναι φάση που κάποια στιγμή θα περάσει. Κουράζομαι και μόνο που το σκέφτομαι..Να φανταστείς την κάνω μπάνιο ανα 3 μέρες, γιατί δεν εχω κουράγιο μετα την δουλειά να μπω σε αυτή την διαδικασία καθημερινά.

 

Thanks anyway .. για τις πολύτιμες συμβουλές σας :):):)

 

Μήπως λοιπόν, δεν φταίει το μπάνιο ή το σαμπουάν ή ο τρόπος (έχεις δοκιμάσει και πολλά, πραγματικά) αλλά το ότι η μικρούλα περνάει μια φάση άρνησης και δεν θέλει τίποτα απ'ότι θέλεις εσύ?

 

Μια αντίστοιχη (αλλά χωρίς πολλά δράματα) περνάω κι εγώ με τον μεγάλο μου:

-Έλα αγάπη μου να φας....

-Δεν θέλω.

 

-Πήγαινε μωρό μου να κοιμηθείς.... (είτε είναι μεσημέρι είτε βράδυ:mrgreen:)

-Δεν θέλω.

 

- Έλα παιδί μου να πιεις το γάλα σου.....

- Δεν θέλω.

 

 

:confused::evil::roll::confused::cool:

 

 

Στο τέλος τα κάνει όλα, (είναι και 7 χρονών ε? ή το συζητάμε ή το επιβάλλουμε) αλλά η πρώτη του αντίδραση είναι: "Δεν θέλω" ή "Αμάν πια, όλο ότι θέλετε εσείς πρέπει να κάνω?....." :shock::confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ ότι είναι μια φάση άρνησης, αλλά πρέπει να βρω μια λύση με το μπάνιο της ... Προχθές που την έκανα μπάνιο φώναζε "ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ" . Φαντάζεσαι να μας ακούσει κανείς?? Θα νομίζουν ότι της κάνουμε κακό!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω κι εγώ μερικές ιδέες, ίσως κάποιες να βολέψουν:

1. Στα mothercare νομίζω πουλάνε κάτι προστατευτικά για το μπάνιο, σαν πλαστική ροδέλα που μπαίνει γύρω από το κεφάλι για να μη στάζουν νερά στα μάτια, ίσως να το έβρισκε διασκεδαστικό το "τρύπιο καπέλο" ένα παιδάκι...

2. Είχαμε πάει στη Γερμανία πρόσφατα με τη μικρή κι εκεί πουλάνε κάτι χρωματιστά αναβράζοντα "χάπια" που τα πετάς στη μπανιέρα και χρωματίζουν το νερό. Η κόρη μου ήταν τότε σχεδόν 3 και είχε ξετρελλαθεί, ήθελε συνέχεια μπάνιο. Εδώ δεν πουλάνε, αλλά υπάρχουν συνταγές για να τα φτιάξεις στο ιντερνετ. Στην ουσία είναι λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής, σόδα και δεν θυμάμαι τί άλλο. Ένα search για "bath colour bombs - how to make" σίγουρα θα βγάλει αποτελέσματα.

3. Μήπως απλά φοβούνται το τηλέφωνο του ντους; Ίσως μια δοκιμή με ποτηράκι για το λούσιμο/ξέβγαλμα να βοηθήσει;

...Λέω εγώ τώρα... Γενικά, απ' ότι έχω καταλάβει, η βασική οδηγία σ' αυτά είναι "μην το κάνετε θέμα και θα περάσει", αλλά άλλο να το λες κι άλλο να το κάνεις... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι μια φάση άρνησης, αλλά πρέπει να βρω μια λύση με το μπάνιο της ... Προχθές που την έκανα μπάνιο φώναζε "ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ" . Φαντάζεσαι να μας ακούσει κανείς?? Θα νομίζουν ότι της κάνουμε κακό!!:-(

 

:lol::lol::lol: Και μια φίλη μου, μου το έλεγε αυτό. Ανησυχεί κι αυτή ότι οι γείτονες θα φωνάξουν το "ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ"!!:mrgreen::lol::lol::lol:

 

Ας συνεχίσουμε λοιπόν την προσπάθεια....

Δοκιμάσατε να την κάνει μπάνιο ο μπαμπάς?

Να της τάξεις ένα μεγάλο δώρο? (όχι σε κάθε μπάνιο βέβαια...χαχα!!! Απλά σαν ανταμοιβή αν είναι ήσυχο κορίτσι κατά τη διάρκεια του μπάνιου απο εδώ και στο εξής)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

A! Μόλις θυμήθηκα! Στην κόρη μου σ' αυτήν την ηλικία ξεκίνησε να πιάνει το κόλπο με τα αυτοκόλλητα! Αγόρασα ένα μπλοκ με πολλά μικρά αυτοκόλλητα, κόλλησα στον τοίχο ένα χρωματιστό χαρτί και της έλεγα ότι κάθε φορά που θα..... (στην προκειμένη περίπτωση κάνει μπάνιο σαν μεγάλο παιδί, εμείς έτσι κόψαμε την πάνα) θα κολλάει ένα αυτοκόλλητο και όταν μαζευτούν πολλά, θα σημαίνει ότι τα κατάφερε κάνουμε το τάδε πράγμα για να το γιορτάσουμεα. Γενικά σ'εμάς ταίριαξε περισσότερο αυτό από ότι το πιο δομημένο με τους πίνακες ανταμοιβής που πρέπει τόσα αυτοκόλλητα για να γίνει κάτι κι άλλα τόσα για κάτι άλλο, και γενικά όλο αυτό για πολλά θέματα μαζί. Ένα-ένα θέμα τη φορά όμως, βρήκα ότι κρατούσε τον ενθουσιασμό της και της έδινε κίνητρο. Και το πότε είναι "πολλά" είναι απόφαση δική σου...

Link to comment
Share on other sites

A! Μόλις θυμήθηκα! Στην κόρη μου σ' αυτήν την ηλικία ξεκίνησε να πιάνει το κόλπο με τα αυτοκόλλητα! Αγόρασα ένα μπλοκ με πολλά μικρά αυτοκόλλητα, κόλλησα στον τοίχο ένα χρωματιστό χαρτί και της έλεγα ότι κάθε φορά που θα..... (στην προκειμένη περίπτωση κάνει μπάνιο σαν μεγάλο παιδί, εμείς έτσι κόψαμε την πάνα) θα κολλάει ένα αυτοκόλλητο και όταν μαζευτούν πολλά, θα σημαίνει ότι τα κατάφερε κάνουμε το τάδε πράγμα για να το γιορτάσουμεα. Γενικά σ'εμάς ταίριαξε περισσότερο αυτό από ότι το πιο δομημένο με τους πίνακες ανταμοιβής που πρέπει τόσα αυτοκόλλητα για να γίνει κάτι κι άλλα τόσα για κάτι άλλο, και γενικά όλο αυτό για πολλά θέματα μαζί. Ένα-ένα θέμα τη φορά όμως, βρήκα ότι κρατούσε τον ενθουσιασμό της και της έδινε κίνητρο. Και το πότε είναι "πολλά" είναι απόφαση δική σου...

 

Αυτό το είχα δει σε μια Αμερικάνικη σειρά με τις νταντάδες αν θυμάμαι καλά. Βέβαια, όταν συμπληρωνόταν ο πίνακας με τα αυτοκόλλητα, υπήρχε μια ανταμοιβή. Κάτι που άρεσε στο παιδί. Για παράδειγμα του επετρεπαν να δει για 1 ώρα κινούμενα σχέδια ή να πάει στην παιδική χαρά ή να παίξει το αγαπημένο του βιντεοπαιχνίδι κλπ

Μπορείς να το δοκιμάσεις Ballerina, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ήταν ακριβώς, απλά εμείς το κάναμε "the greek way". :-) Δεν ήταν πίνακας, τα κολλούσε όπως της άρεσε σε σχηματάκια και προσπαθούσαμε με τον άντρα μου να μην το θέτουμε ως ανταμοιβή, αλλά ότι τα πολλά αυτοκόλλητα στο χαρτί δείχνουν ότι τα κατάφερε και θα πάμε να το γιορτάσουμε π.χ. στο ζωολογικό κήπο, ή όπου αλλού ήθελε.

Φυσικά και είναι ανταμοιβή, αλλά αν το θέσεις έτσι σε "καβαλάει" λιγότερο μετα... Γιατί το θέμα είναι να μην περάσει ως κάτι που η μαμά καίγεται να γίνει και το παιδί της κάνει τη χάρη, αλλά ως κάτι που το παιδί κάνει γιατί μεγαλώνει και η μαμά το βοηθάει και χαίρεται...

Βέβαια στην αρχή εμείς είχαμε άλλο βραχνά: ήθελε όλη την ώρα να κολλάει αυτοκόλλητα, οπότε ξημεροβραδιαζόταν στην τουαλέτα (γιατί αυτό ήταν το δικό μας θέμα). Αυτό όμως ξεπερνιέται πιο εύκολα με λιγο μπλα-μπλα σε 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και συγχαρητήρια για την όμορφη προσπάθεια!

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω τη γνώμη σας (σαν πρώτο μύνημα) για το εξής 'πρόβλημα'. Η μεγάλη μου κόρη (3 χρονών) έχει μεγάλο πρόβλημα όταν θέλουμε να λούσουμε τα μαλιά της......βγαίνει εκτός εαυτού και γενικά μισεί τη διαδικασία. Δοκιμάσαμε διάφορα 'τρικς' αλλά δε βλέπουμε πρόοδο. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο, και άν ναι τί έκανε γι'αυτό?

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ έχω και ένα κοριτσάκι 4 μηνών (μήπως 'παίζει' και αυτό ρόλο για το πρόβλημα της μεγάλης?)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

σας παραθέτω τα παρακάτω λινκ αφορούν διαφορετικές

ηλικίες αλλά ίσως να περιέχουν πληροφορίες που μπορεί να σας είναι χρήσιμες

Λούσιμο ίσον τρόμος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19966&highlight=%CB%EF%FD%F3%E9%EC%EF+%F4%F1%FC%EC%EF%F2

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΠΙΑ.......

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51083&highlight=%CC%F0%DC%ED%E9%EF

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και οταν ερχεται η ωρα να κανει μπανιο,φωναζει ΟΧΙ και κλαιει ακομα και την ωρα που κανει μπανιο μεχρι να κλεισει η βρυση.Δοκιμασα τα παντα πιο κρυο νερο,πιο ζεστο,παιχνιδια στο μπανιο,μπανιο μαζι με την αδερφη του,με εμενα,με τον μπαμπα,αλλα δυστυχως παλι το ιδιο.Αυτο ξεκινησε οταν καποια στιγμη μπηκε νερο στα ματακια του.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γίνεται τίποτα! Φάση είναι και θα περάσει. Εννοείτε ότι την περάσαμε κι εμείς...Ξεκινήστε να κάνετε για λίγες μέρες μπάνιο χωρίς να λούζετε τα μαλλιά ώστε να χαλαρώσει λίγο και τότε μια μέρα ονόμασε το λούσιμο κάπως αλλιώς (π.χ. όχι δεν θα λουστούμε. θα κάνουμε έναν καταρράκτη που θα φεύγει από τα μαλλιά σου και θα πέφτει στον πωπό σου...και άλλα τέτοια χαζά) αλλά μάθε του να σκύβει προς τα πίσω το κεφάλι ώστε να φεύγουν πίσω τα νερά. Όπως και να'χει, ίσως και χωρίς να δοκιμάσεις τίποτα, μια μέρα θα κάνετε πάλι μπάνιο χαρούμενοι και δεν θα το πιστεύεις, γιατί νομίζω ότι στα παιδιά αυτής της ηλικίας όλα αυτά είναι προσωρινά. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους

 

Η μεγάλη μου κόρη, 26 μηνών, τελευταία δεν θέλει να κάνει μπάνιο και κλαίει. Το πρόβλημά της είναι το νερό που πέφτει στα μάτια της 'πονάνε ματάκια' μου λέει και κλαίει. Την ενοχλούσε και παλιότερα αλλά με τα παιχνιδάκια της ξεχνιότανε. Εδώ και μία εβδομάδα όμως πραγματικά το παιδί υποφέρει και αισθάνομαι ότι την βασανίζω.

Εν τω μεταξύ προσπαθώ να την πείσω να γέρνει το κεφάλι της πίσω ή να με αφήνει να βάζω το χέρι μου στα μάτια της αλλά επειδή παθαίνει υστερία δεν με ακούει και δεν συνεργάζεται.

 

Καμία συμβουλή από κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Σε αυτήν την ηλικία κάθε πότε κάνετε μπανάκι το μωρό;; Κάθε μέρα όπως το καλοκαίρι....;;;

 

μέρα παρά μέρα, και όρθια μέσα σε 15 λεπτά έχουν κάνει μπάνιο και τα 3

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 18 μηνων και απο τοτε που φυγαν οι ζεστες καθε 3 μερες κανει μπάνιο 2 το πολυ 3 φορες την εβδομαδα (εκτος αν βάλει το κεφαλι της στα χωματα ή στο φαγητο0

 

Τις υπολοιπες μερες την καθαριζω με βρεγμένα πανακια

.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

ειμαστε 2,5 χρονων και εχουμε ενα θεμα με το μπανιο!!!!

μας αρεσει πολυ να κανουμε μπανιο (ακομα γεμιζουμε το μπανακι που ηταν μωρο) και παιζει με τα παιχνιδια του, θελει να κανει ντουζ μονος του, αλλα....οχι τα μαλλια!!!:-(:sad::-(

δεν θελει να πεφτει νερο στα ματια του!!!:?:-?:?

τι του κραταω πισω το κεφαλι, τι του βαζω πετσετακι στα ματια τιποτα χαμος!!!

μπανακι - ντουζ τον κανω καθε βραδυ (το ζηταει και ο ιδιος), τα μαλλια του μερα παρα μερα τωρα τον χειμωνα, το καλοκαιρι καθε μερα!!!

 

βεβαια για να ειμαι ειλικρηνης το θεμα με το νερο στα ματια το εχω και γω:roll::roll: δεν θελω να πεφτουν νερα στα ματια μου!! νευριαζω:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από τότε που γεννήθηκε την κάνουμε μπάνιο κάθε βράδυ.και τα μαλλάκια και το κορμάκι..απλά τελευταία με προβληματίζει που της στεγνώνω τα μαλλάκια κάθε βράδυ με πιστολάκι..δεν θα χαλάσουν? και τον γιο μου επίσης..κάθε βράδυ μαλλάκια - κορμάκι..αλλά αυτόν τον στεγνώνουμε με την πετσετούλα όλο..είναι νινί ακόμη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

ειμαστε 2,5 χρονων και εχουμε ενα θεμα με το μπανιο!!!!

μας αρεσει πολυ να κανουμε μπανιο (ακομα γεμιζουμε το μπανακι που ηταν μωρο) και παιζει με τα παιχνιδια του, θελει να κανει ντουζ μονος του, αλλα....οχι τα μαλλια!!!:-(:sad::-(

δεν θελει να πεφτει νερο στα ματια του!!!:?:-?:?

τι του κραταω πισω το κεφαλι, τι του βαζω πετσετακι στα ματια τιποτα χαμος!!!

μπανακι - ντουζ τον κανω καθε βραδυ (το ζηταει και ο ιδιος), τα μαλλια του μερα παρα μερα τωρα τον χειμωνα, το καλοκαιρι καθε μερα!!!

 

βεβαια για να ειμαι ειλικρηνης το θεμα με το νερο στα ματια το εχω και γω:roll::roll: δεν θελω να πεφτουν νερα στα ματια μου!! νευριαζω:twisted::twisted:

 

 

υπάρχει ειδικο καπελάκι που δεν επιτρέπει το νερό να πέφτει στα μάτια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τον κάνω ντουζ κάθε βράδυ. Τα μαλλάκια μέρα παρα μέρα περίπου.

 

Κι εγώ το ίδιο, ντουζ..Από 7 μηνών που σηκώθηκε όρθιος, τέλος το μπανάκι :) Το τηρώ κάθε μέρα σαν μέρος της "τελετουργίας" του ύπνου, αλλά το έχω απλοποιήσει πολύ, χωρίς παιχνίδια μέσα στη μπανιέρα κτλ. 5 λεπτά, νερά και σαπουνάδες στα μάτια, δεν έχει πρόβλημα, ευτυχώς! Αυτή ήταν μια συμβουλή της μαμάς μου, να μην του δίνω παιχνίδια στο μπάνιο και την ώρα που τρώει, και όντως, μου διευκολύνει τη ζωή ;)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...