Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάνετε μπάνιο με τα μωράκια σας ; Αν ναι πως ; Εγώ δεν το έχω επιχειρήσει έχω ένα μωράκι 7 μισή μηνών. Ακούω διαφορά για μπάνιο μαζί με το μωρό. Ποια είναι η άποψη σας ; 

Εγώ άρχισα να κάνω μπάνιο με το πρώτο μου παιδάκι από όταν περπάτησε μέχρι τα 3,5 του. Μετά έκανα το δεύτερο κι από τότε που περπάτησε κι αυτό, τα κάνω παρέα. Κι εγώ μαζί δε πολύ χωράμε και οι τρεις αλλιώς θα μπαινα

 

Μιλαμε για όρθια, έτσι? Δε μιλάω για γεμίσματα μπαίνερες και τέτοια. Εκτός του ότι στα γεμίσματα κρυώνει το νερό, θέλει καθάρισμα η μπανιέρα κάθε φορά κι αποστείρωση πράγμα που δε βολεύει εμένα προσωπικά δεν προλαβαίνω. Η μπανιέρα καθαρίζεται με χλωρίνη  οπότε έρχεται η καθαρίστρια 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπάνιο τύπου  να γεμίζουμε μπανιέρα μαζί, δεν έχω κάνει ποτέ. να είναι το μωρό στο μπανάκι κ εγώ όρθια, το έκανα από τον χρόνο περίπου, λίγο πριν ή λίγο μετά, δεν θυμάμαι. πολυ πρακτικο. κερδιζεις χρονο, κανεις το μπανιο σου με σχετικη ανεση χωρις να μπαίνεις στα κλεφτά ή να περιμενεις να κοιμηθει. ειναι κ παιχνιδι ωραιο. δεν ξερω βεβαια αν κανει να ακουμπάνε το δερμα του τα δικα μας σαπούνια, εγω προσπαθω να το αποφυγω αλλά σίγουρα κάτι πέφτει αλλά δεν νομίζω ότι ειναι κατι τοσο επικινδυνο. 

Εγώ την έχω λουσει κ με δικό μου σαμπουάν επειδή τσιριζει, που και που δε παθαίνουν κάτι, σιγα

 

Εγώ μπάνιο μόνη κάνω όταν είναι ξύπνια. Και όταν κοιμούνται. Πρώτον κοιμούνται βαριά, δεύτερον κάνω οπότε είναι ξύπνια και απλά η μια παίζει και η άλλη η μικρή ειναι μαζι μου, μαζεύω όλα τα απαγορεύμενα πχ πιγκαλ και κάδο, της ανοίγω ένα συρτάρι να παίξει με κοκκαλακια, της μιλάω και ενίοτε έρχεται και βάζει τα χέρια της στο νερό που κάνω μπάνιο. Το καλό ειναι όι έχω πορτα στη μπανιέρα(κρατάει ζέστη την ατμόσφαιρα) οπότε δεν μπορεί να σκαρφαλώσει να χωθεί μέσα. 

 

Όλα αυτά πιο εύκολα μου φάνηκαν με το δεύτερο πάρα όταν είχα ένα που εκεί έκανα απόλυτη ησυχία, τελικά όλα Μια συνήθεια είναι.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Ναι μου ακούγεται και εμένα πιο πρακτικό από την άποψη που λες ότι κερδίζεις χρόνο. Εμένα ας πούμε που μέσα στην μέρα δεν κοιμάται και πολύ βαριά δεν έχω δυνατότητα να μπω για μπάνιο γιατί με την πρώτη θα με ακούσει και θα ξυπνήσει. Το βράδυ που κοιμάται πιο βαριά όμως νιώθω είδη τόσο κουρασμένη που πραγματικά ούτε μπάνιο θέλω να κάνω θέλω απλά να ξαπλώσω κ εγώ. Αλλά και πάλι πιο μετά γιατί ακόμα είναι μικρός και δεν κάθεται στον ποπό του. 

κι εγώ δεν θυμάμαι ποτέ το άρχισα. αρχικά έπλενα μόνο μαλλιά σκυμμένη οσο εκεινος πλατσουριζε. ή ξυριζα τα ποδια, έτριβα φτέρνες, τέτοια πιο χρονοβόρα. σίγουρα μετά τους 8-9 μήνες που ήταν μεγαλος πια κ καθοταν ανετα στο μπανακι. καποια στιγμη σκεφτηκα γιατι βα μην μπω κ ολοκληρη κ απορούσα γιατι δεν το εκανα πριν!!! τωρα πια που ειναι δυο δυσκόλεψε γιατι σηκωνεται, ανοιγει βρυση χωρις να ελεγχει αν ζεματάει, θέλω να είμαι σε ετοιμότητα κ δεν κάνω λούσιμο, μόνο κανένα γρήγορο ντους αλλα ετσι κι αλλιως εχω περισσοτερο χρονο μεσα στη μερα-- δεν γλιτώνω βέβαια γιατί είναι το κλασικό "πάμε να δούμε τι κάνει η μαμά" που θες να φωνάξεις "αφήστε με επιτελους δεκα λεπτα ησυχη!!!!!!!!". γι αυτο λοιπον μολις δεις οτι ο μικρος καυεται με ασφαλεια, εκμεταλλεύσου το αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγώ δεν θυμάμαι ποτέ το άρχισα. αρχικά έπλενα μόνο μαλλιά σκυμμένη οσο εκεινος πλατσουριζε. ή ξυριζα τα ποδια, έτριβα φτέρνες, τέτοια πιο χρονοβόρα. σίγουρα μετά τους 8-9 μήνες που ήταν μεγαλος πια κ καθοταν ανετα στο μπανακι. καποια στιγμη σκεφτηκα γιατι βα μην μπω κ ολοκληρη κ απορούσα γιατι δεν το εκανα πριν!!! τωρα πια που ειναι δυο δυσκόλεψε γιατι σηκωνεται, ανοιγει βρυση χωρις να ελεγχει αν ζεματάει, θέλω να είμαι σε ετοιμότητα κ δεν κάνω λούσιμο, μόνο κανένα γρήγορο ντους αλλα ετσι κι αλλιως εχω περισσοτερο χρονο μεσα στη μερα-- δεν γλιτώνω βέβαια γιατί είναι το κλασικό "πάμε να δούμε τι κάνει η μαμά" που θες να φωνάξεις "αφήστε με επιτελους δεκα λεπτα ησυχη!!!!!!!!". γι αυτο λοιπον μολις δεις οτι ο μικρος καυεται με ασφαλεια, εκμεταλλεύσου το αμεσως!

Χαχαχα το τελευταίο Μου άρεσε αφήστε με δέκα λεπτά ήσυχη. Ναι να σου πω τώρα που το λες έτσι δεν το είχα σκεφτεί να κάνω αλλά πράγματα όπως λούσιμο και τέτοια. Θα το δοκιμάσω αύριο να δω πως θα πάει γιατί όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

κι εγώ δεν θυμάμαι ποτέ το άρχισα. αρχικά έπλενα μόνο μαλλιά σκυμμένη οσο εκεινος πλατσουριζε. ή ξυριζα τα ποδια, έτριβα φτέρνες, τέτοια πιο χρονοβόρα. σίγουρα μετά τους 8-9 μήνες που ήταν μεγαλος πια κ καθοταν ανετα στο μπανακι. καποια στιγμη σκεφτηκα γιατι βα μην μπω κ ολοκληρη κ απορούσα γιατι δεν το εκανα πριν!!! τωρα πια που ειναι δυο δυσκόλεψε γιατι σηκωνεται, ανοιγει βρυση χωρις να ελεγχει αν ζεματάει, θέλω να είμαι σε ετοιμότητα κ δεν κάνω λούσιμο, μόνο κανένα γρήγορο ντους αλλα ετσι κι αλλιως εχω περισσοτερο χρονο μεσα στη μερα-- δεν γλιτώνω βέβαια γιατί είναι το κλασικό "πάμε να δούμε τι κάνει η μαμά" που θες να φωνάξεις "αφήστε με επιτελους δεκα λεπτα ησυχη!!!!!!!!". γι αυτο λοιπον μολις δεις οτι ο μικρος καυεται με ασφαλεια, εκμεταλλεύσου το αμεσως!

Το πάμε να δούμε που είναι η μαμά το κάνει κι εμένα και μου τη δίνει πολυ. Εγώ πλέον κλειδώνω την πόρτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Ο 3 χρονών γιος μου ποτέ δεν συμπαθούσε το κούρεμα, καθόταν μόνο να τον κουρεψει ο μπαμπάς του (ο οποίος δεν είναι κομμωτής). Τον τελευταίο 1 χρόνο περίπου δεν θέλει ούτε αυτό. Επίσης την τελευταία εβδομάδα δεν θέλει επίσης να λουστεί. Η αλήθεια ειναι οτι λόγω ασθένειας του μπαμπά το τελευταίο δεκαήμερο, ο μικρός ήταν πολλές ώρες με τους γονείς μου και μια φορά που έκανε μπάνιο με τη γιαγιά του έπεσε νερό στα μάτια και εγινε χαμός. Δεν ξέρω τι να κάνω γενικά με το θέμα μαλλιά. Και άπλυτα και μακριά, παει πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...