Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΝΥΧΤΩΝΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΡΑΧΟΥΝ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΑΜΠΟΥΝΑ ΚΤΛ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλέκα μην στεναχωριέσαι πριν απο κανά χρόνο περίπου ο σήμερα 5 χρονών γίος μου ξαφνικά δεν ήθελε να κάνει μπάνιο!!!Ένω μέχρι πρότινος ξετρελαινόταν!!!

άρχισε να λέει οτι το σαμπουάν δεν του αρέσει , το νερό είναι κρύο και οτι άλλο μπορούσε να σκεφτεί ...τι έκανα?

του έβαλα μια λεκάνη στο σαλόνι(!) και τον έκανα μπάνιο εκεί ....μη φανταστείς οτι καθάρισε αλλά του άρεσε όμως επειδή δεν είχε αρκετό χώρο να παίξει με το καραβάκι του του είπα είδες που δεν χωράς? θες να πάμε στην μπανιέρα που έχει πιο πολύ χώρο να παίξουμε πιο άνετα?

 

και σε πληροφορώ οτι έπιασε !!!μη σε πιάνει απελπισία απλά κάνε υπομονή και σκαρφίσου τρόπους να τον δελεάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιδια περνανε φασεις...το θεμα ειναι να τις περνανε οσο το δυνατον πιο ανωδυνα για ολους....κ για τα νευρα μας :D

ΙΔΕΑ αν τον ενοχλει το νερο κ τα σαπουνια που πεφτουνε στα ματια του (το πιο πιθανο κ το πιο συνηθισμενο) δωστου να φοραει μια μασκα ή γυαλακια θαλασσης κ να κανει τον δυτη :wink:

ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ καποια παιδια νιωθουν καλυτερα οταν εχουν αυτα τον ελεγχο, οποτε αντιδρουν καλυτερα αν κρατανε αυτα το τηλεφωνο του ντουζ. Γινετε βεβαια ολο το μπανιο μουσκεμα, μαζι κι εσυ, αλλα σε καθε μαχη υπαρχουν απωλειες :lol:

ΤΡΙΤΗ ΙΔΕΑ Καντε ντουζακι μαζι :lol: Σ' ολα τα παιδια αρεσει...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις καθολου να φανταστεις οτι εμενα λατρευει το νερο κ την εχω γραψει κολυμβητηριο απο 12μηνων κ ξαφνικα πριν 2εβδομαδες δεν ηθελε με τιποτα να κανει μπανιο,μετα απο 6μερες το ξεπερασαμε σιγα σιγα απλα δεν ηθελε πλεον να της πεφτουν νερα μεσα στα ματια της,κ βρηκαμε σαν λυση να σηκωνει το κεφαλι της ψηλα ωστε να μην πεφτουν.

Απλα μην τον πιεσεις για λιγο καιρο ασε να το ψιλο ξεχασει κ θα επανελθει παλι κ δεν θα τρεχει τιποτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν ηθελε να κανει μπανιο την περιοδο που τον κρατουσε η πρωτη γυναικα που ειχαμε (την οποια διωξαμε γιατι διαπιστωσα οτι του ειχε τραβηξει το αυτακι του) η οποια τον εκανε μπανιο το μεσημερι κι εγω το βραδυ.. (ηταν Αυγουστος οποτε αναγκαστηκα εκανε μπανιο το παιδι για να δροσιστει) Μολις εφυγε αυτη μετα απο καμαι βδομαδα αρχισε να μπαινει με πολυ μεγαλη ευχαριστηση παλι και ακομα τρελενεται..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Μανώλης ,όταν έχει κάπως μακριά μαλλιά (δηλαδή χρειάζεται κούρεμα) δεν θέλει να του τα λούζω εύκολα.

Πρέπει να διαπραγματευτώ μαζί του το λούσιμο ενώ στο υπόλοιπο μπάνιο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.Μόλις μπαίνει στη μπανιέρα λέει:"Μαμά,όχι τα μαλλιά".Τότε του λέω

:''Οχι σήμερα,αλλά αύριο σίγουρα,εντάξει;".Συνήθως συμφωνεί!.

Του λέω κι εγώ να σηκώνει ψηλά το κεφάλι για να μην μπαίνουν νερά στα μάτια του

αλλά μετά από ένα σημείο το...ξεχνάει

Βρίσκω καλή ιδέα να ακολουθήσω την συμβουλή της mama-mia με τη μάσκα του δύτη.Ακόμα

κι αν δεν ...πιάσει θα το καταδιασκεδάσουμε:':lol:'

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλέκα και εμείς περάσαμε τα ίδια όταν η Αναστασία ήταν 2,5 χρονών περίπου.Μην απελπίζεσαι,με το καιρό θα ξεχαστεί το θέμα.Τα παιδιά λίγο ή πολύ περνάνε φάσεις άρνησης που κατα την γνώμη μου δηλώνουν με αυτό τον τρόπο την αυτονομία τους.Δοκίμασε όμως κάτι καινούριο στο μπάνιο που μπορεί να το δελεάσουν π.χ.ένα καινούριο σαμπουάν,παπάκια που επιπλέουν κ.α.Κάνε το μπάνιο παιχνίδι με όποιο τρόπο πιστεύεις εσύ οτι είναι καλύτερο και φυσικά ασφαλές για το παιδάκι σου και όλα θα πάνε καλά. :D:D:D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

αχ παιδια εμεις απο τον Οκτωβρη περναμε ενα μαρτυριο! λατρευει το μπανιο στη θαλασσα και γενικα το παιχνιδι με το νερο -νεροχυτης, λεκανη με νερο πλαστικη, λαστιχο κτλ...- αλλα οταν τον πας για λουσιμο μας ακουνε σε 10χμ... υστερια!!!! τσιριδες, κακο... σκυβει το κεφαλι, φτανει στα ποδια και δεν σηκωνεται με τιποτα... αλλαξα σαμπουαν μηπως τον ετσουζε τιποτα... ανυποφορη η κατασταση...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περάσαμε κι εμεις διάφορες τέτοιες φάσεις σε μικρές ηλικίες -

μια λύση που βρήκαμε για το λούσιμο του μικρού, ήταν να του δειξω πώς λούζεται - και καλά...- ένα πρόσωπο που αγαπούσε πολύ για να μην μπαινουν νερά στα μάτια... 'και, να , κοιτα, γερνει το κεφάλι της πίσω, και κλεινει τα μάτια έτσι, ...." κλπ κλπ κλπ. Του άρεσε, και άρχισε να λούζεται έτσι.

Ή τον άφηνα να βάλει μόνος του σαμπουάν, του έχω κοντα μια πετσετούλα για να σκουπισει τα ματια αμέσως μόλις μπουν νερα...

Α, και αυτο που δοκιμάσαμε σε μια μερα απελπισιας και έχουμε καθιερωσει γιατι αρεσει πολυ ειναι η .. βροχή! Κρεμαμε το ντους ψηλα, και πεφτει το νερο σαν βροχή και τσαλαβουτανε στα νερα..

Link to comment
Share on other sites

Ή τον άφηνα να βάλει μόνος του σαμπουάν, του έχω κοντα μια πετσετούλα για να σκουπισει τα ματια αμέσως μόλις μπουν νερα...

Α, και αυτο που δοκιμάσαμε σε μια μερα απελπισιας και έχουμε καθιερωσει γιατι αρεσει πολυ ειναι η .. βροχή! Κρεμαμε το ντους ψηλα, και πεφτει το νερο σαν βροχή και τσαλαβουτανε στα νερα..

 

mama ευχαριστουμε πολυ θα το δοκιμασω αυτο γιατι με το λουσιμο εξακολουθω να εχω προβλημα.Ξες κάτι δεν μπορω να καταλαβω τι τον ενοχλει τελικα.Παντως σαμπουαν δεν νομιζω το εχω δοκιμασει στον ευαυτο μου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σας γνώρισα!!!!!!!!!!!!! Όλο το χειμώνα κολυμβητήριο (από τους 12 μήνες) και τώρα (δύο ετών) δεν θέλει με τίποτα το κεφάλι. Στριγγλίζει σαν να του βγαίνει η ψυχή και μάλιστα προληπτικά, χωρίς να τον αγγίζουμε. Βάζουμε τις σαπουνάδες, πλένεται μόνος (χειροκροτάμε εμείς για το μεγάλο μας παιδάκι) και πάνω που ανοίγει η ντουζιέρα για το ξέβγαλμα.... το παιδί παθαίνει υστερία. Μετά καταλαβαίνετε, με ποτηράκι, σιγά σιγά, να βγάλουμε το σαμπουάν που το έχει βάλει και μπόλικο μπόλικο ο καλός μου για να δείξει ότι... μεγάλωσε, και φυσικά στο παραμικρό λάθος μας, τσιρίδες. Είναι και καλοκαίρι, πόσο μπορείς να τον αφήσεις? Ελπίζω να περάσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Η κόρη μου είναι σχεδόν 2 χρονών, αλλά φοβάται να μπει μέσα στην μπανιέρα. Μέχρι στιγμής έχει δικό της μπανάκι το οποίο προσαρμόζεται πάνω στη δικιά μας μπανιέρα, αλλά τώρα έχει μεγαλώσει πολύ για αυτό το μπανάκι.

Τί επιλογές έχω;

Υπάρχει κάποια άλλη πατέντα;

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site ή να μου δείξετε κάποια φωτογραφία; Ευχαριστώ!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Lucy, έχεις δοκιμάσει όλα τα κλασσικά κόλπα με παιχνιδάκια? Δηλαδή, να μετατρέψεις την μπανιέρα σε έναν υδάτινο παιδότοπο με παιχνίδια που επιπλέουν ή μηχανικά που κολυμπάνε? Ή να κάνετε μαζί μπάνιο και ένα μωράκι κούκλα ή κάποια άλλη αγαπημένη της? Με ένα αγαπημένο αφρόλουτρο σε συσκευασία barbie ή Ντόρα κλπ.?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Lucy, έχεις δοκιμάσει όλα τα κλασσικά κόλπα με παιχνιδάκια? Δηλαδή, να μετατρέψεις την μπανιέρα σε έναν υδάτινο παιδότοπο με παιχνίδια που επιπλέουν ή μηχανικά που κολυμπάνε? Ή να κάνετε μαζί μπάνιο και ένα μωράκι κούκλα ή κάποια άλλη αγαπημένη της? Με ένα αγαπημένο αφρόλουτρο σε συσκευασία barbie ή Ντόρα κλπ.?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει όλα τα κόλπα ακόμα, γιατί με το που προσπαθήσαμε να τη βάλουμε μέσα έδειξε τρόμο!!:shock: Λέω να τα κάνω αυτά που είπες, αλλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποια πατέντα για την ηλικία της ώστε να μην νιώθει τόση ανασφάλεια μέσα στη μπανιέρα που θα της φαίνεται τεράστια και βαθειά...

Αλήθεια δεν θα γλυστράει μέσα στη μπανιέρα, ακόμη και με αντιολισθητικό; Μου φαίνεται πολύ μικρούλα εκεί μέσα:confused:...:confused:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει όλα τα κόλπα ακόμα, γιατί με το που προσπαθήσαμε να τη βάλουμε μέσα έδειξε τρόμο!!:shock: Λέω να τα κάνω αυτά που είπες, αλλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποια πατέντα για την ηλικία της ώστε να μην νιώθει τόση ανασφάλεια μέσα στη μπανιέρα που θα της φαίνεται τεράστια και βαθειά...

Αλήθεια δεν θα γλυστράει μέσα στη μπανιέρα, ακόμη και με αντιολισθητικό; Μου φαίνεται πολύ μικρούλα εκεί μέσα:confused:...:confused:

 

Όχι, μην ανησυχείς με αντιολισθητικό δεν γλιστράει. Άλλωστε, όπως όλοι ξέρουμε, ποτέ δεν αφήνουμε το παιδί χωρίς επιτήρηση μέσα στη μπανιέρα.;)

Ιδέα σου είναι, ότι είναι μικρούλα για την μπανιέρα. Μια χαρά θα είναι.

Κατ'εμέ, είναι περιττό να κάνεις κάποια πατέντα ή να αγοράσεις κάτι. Κάνοντας το μπάνιο παιχνίδι, θα είναι όλα εντάξει!!! :D Προετοίμασε την μπανιέρα, ρίξε μέσα τα παιχνιδάκια και τα αφρόλουτρα και μετά κάλεσε την στο μπάνιο με ενθουσιασμό λες και πρόκειται να πάει στη DISNEYLAND!!!

Εναλλακτικά, μπορείς να τη βάλεις στην διαδικασία απο την αρχή. Δηλαδή, να πάτε σε μαγαζί και να αγοράσετε μαζί τα παιχνιδάκια που της αρέσουν, το αφρόλουτρο, να γεμίσετε τη μπανιέρα, να τα ρίξετε μέσα και μπλουμ!!! Να δεις, όλα πάνε καλά.:D

 

Α, ξέχασα!!! Πλάτσα πλούτσα απαραίτητο για τρελλή διασκέδαση!!! (Κι ας σφουγγαρίζει η μαμά μετά 10 λεπτά τα νερά που θα έχουν βγεί έξω απο τη μπανιέρα Χαχα!!!!)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ!!! ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ .. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΤΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ / ΠΑΠΑΚΙΑ / ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε θεμα με το λουσιμο αλλα οχι γενικα με μπανιο! δεν θελει να της πεφτει νερο στο προσωπο πραγμα δυσκολο φυσικα οταν ειναι να λουστουμε,γινεται τις περισσοτερες φορες χαμος.δοκιμασε αν θες μετα το λουσιμο να της βαζεις λιγη παιδικη κολωνια και να της δινεις πριν να την μυρισει.ετσι κανω στην δικη μου και περιμενει να τελειωσει το λουσιμο ,να βαλουμε λιγη κολωνια για να μυριζει ομορφα. εγω της λεω πως αν δεν λουστουμε θα μπουν στα μαλλια μας ζωακια που τσιμπανε.κατι απο ολα πιανει!! επισης επειδη το παιζουν μεγαλοκυριες μηπως να την αφησεις να κραταει το τηλεφωνο του ντους και να βαλει μονη της σαπουνι? εμεις κανουμε και διαγωνισμο φουσκας και σαπουναδας, δηλαδη να κανει πολυ αφρο με τα χερια της ωστε να γινει φουσκα. παιζουμε και παιχνιδι με ζωα,δηλαδη της περιγραφω ενα ζωο και αυτη το βρισκει...αυτα απο ιδεες....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ

ΘΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ. ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω λίγο νερό στη μπανιέρα της και αφρό ντούς και της λέω ότι αν μπεί και χοροπηδήσει θα κάνει μπουρμπουλήθρες και αφρό! Επίσης της δίνω μια πλαστική κουκλίτσα και της λέω ότι πρέπει να της κάνει μπάνιο και να της λούσει τα μαλλιά για να είναι καθαρή και όμορφη. Οπότε όσο τη λούζω εγώ, λούζει κι αυτή τη κούκλα. Αυτό πιάνει γιατί φαίνεται ότι έχει ανεπτυγμένο το αίσθημα το να θέλει να φροντίζει τους άλλους και θέλει να με μιμείται όταν την φροντίζω (πχ θέλει να με ταίζει). Έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει γενικά στα κοριτσάκια...

Link to comment
Share on other sites

GEORGINA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Georgina!!!

Δοκίμασα εχθές το κολπο με την κούκλα και ομολογώ ότι είχαμε μια πολύ μικρή βελτίωση στο μπάνιο. Φυσικά εκλαιγε συνέχεια. Δεν ξέρω εχω απογοητευτεί ! Αντιμετωπίζω το πρόβλημα σχεδόν 1,5 μήνα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Ευχομαι να της περάσει σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...