Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ..

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Μετά απο φασαρία που έκανε συγγενής μου στη ΔΕΗ, αποδείχτηκε ότι....Δεν χρεώνουνε τις κιλοβατώρες με βάση το ρολόι αλλά υποθετικά.

Μετά απο αίτησή της για μέτρηση του ρολογιού αποδείχτηκε ότι σε ένα λογαριασμό, της είχανε χρεώσει 500 είκονικές κιλοβατώρες για σπίτι 75τετραγωνικών.

Τελικά οι λογαριασμοί έρχονται στο ένα τέταρτο των ποσών που ζητούσε η ΔΕΗ πρίν την καταγγελία.

Ετσι ακριβως!!

υποθετικά τους βγαζουν τους λογαριασμους..

εμεις τους ειχαμε κάνει καταγγελια γιατι μας ηρθε λογαρισμος 220 ευρω για ενα σπίτι κλειστο !! το ψαξαμε και τελικά βρηκαμε αυτο που γραφει το μελος

λυσεις για οικονομια στο ρευμα (για οσοι εισαστε συνδεδεμενοι)

1. λαμπες οικονομιας σε ολο το σπίτι

2 αντι για εστιες κεραμικες αλλάξτε την κουζίνα σας σε εστια υγραεριου και φουρνο αν βρείτε.. εγώ δινω 25 ευρώ το εξάμηνο για την μπουκαλα υγραεριου που παιρνω και έχω και ετοιμο φαγητο σε 20 λεπτα ..

3 βαλτε νυχτερινο ρευμα και κάντε τις δουλειες σας το βραδυ...

4. βαλτε ηλιακο.. εμείς εχουμε και εχουμε σωθει...

ΛΥΣΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ..

λοιπόν εγώ δεν πληρωνω δεη δεν ειμαστε καν συνδεδεμένοι.

εχει κάνει ο αντρας μου πατέντα και εχουμε δικο μας ρευμα..

δωσαμε κάποια χρηματα βεβαια ΑΛΛΑ δεν εχω αυτο τον νταλκα καθε διμηνο λογαριασμο διοτι ειμαστε ανεργοι και πραγματικά δεν ξερω πως θα τα βγαζαμε περα αν ειχαμε την δεη... μαζεψαμε λεφτα και καναμε ενα συστημα για δικο μας ρευμα που θα ειναι εφ΄ορου ζωης.. ενα συστημα με φωτοβολταικα, ανεμογενητρια και μπαταριες...

το ιδιο συστημα θα περάσουμε και στον πεθερο μου...

οπως ειπα για ζεστο νερο εχω ηλιακο (εχουμε και μια μικρή γεννητρια για να ζεστενουμε το νερο.. για οταν αναβω τον θερμοσιφωνα δηλαδη)

δεν εχω κουζινα ρευματος αλλά γκαζιου..

και οταν θελω να βαλω πληντυρια βάζω οταν φυσαει και εχει ηλιο..

εχω σωθει....

Διαφημίσεις

Αν περνάς στον έναντι λογαριασμό τις κιλοβατώρες σου; Ετσι θα πληρώνεις τον πραγματικό σου λογαριασμό κάθε μήνα και όχι μαζεμένο στον εκκαθαριστικό που έχει αποτέλεσμα να ανεβάνεις κλίμακα.

Πάνω στον λογαριασμό της ΔΕΗ θα δεις οδηγίες για την ημερομηνία που πρέπει να κάνεις την καταχώρηση και σε ποια ηλεκτρονική δ/νση να μπεις

ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ !!! Σας βγάζω το καπέλο!

Δεν φοβάσαι με την μπουκάλα υγραερίου?

Πάντως τέλειο το σύστημά σας.

Ποσό σας βγήκε το σύστημα αν επιτρέπεται?

να σου πω στην αρχη ετρεμε η ψιχουλα μου με το υγραεριο... μετα συνηθισα και καλομαθα κιολας μην σου πω..

το συστημα μας βγηκε (και αυτο βγαινει αφου πλεον το εχουμε τελειοποιησει ) 8000-10000 περίπου .. εμάς μας βγηκε και λιγο παραπανω (βαλε αλλο 1000-1500) μεχρι να βρουμε τα σωστα πράγματα (γιατι πηραμε κάποια και χαλουσαν..) και το εφτοιαξε ο αντρας μου . (δεν ειχαμε αλλα εξοδα δηλαδη ηλεκτρολογους κλπ)

αλλά ειναι ενα συστημα που θα το εχουμε για πάντα.. και ειναι κάτι ολοκληρωμενο.. μπορείς να κάνεις και με λιγοτερα χρηματα αλλά δεν θα ειναι επαρκες ..

εμάς το σπίτι μας ειναι 120 τμ και μας υπερ καλυπτει.. οσο λιγοτερα τα τμ τοσο χαμηλοτερα σου βγαινει..

ειπαμε καλυτερα να τα δωσουμε σε κάτι που θα μεινει παρα να τα τρωει η δεη.

Αν περνάς στον έναντι λογαριασμό τις κιλοβατόρες σου; Ετσι θα πληρώνεις τον πραγματικό σου λογαριασμό κάθε μήνα και όχι μαζεμένο στον εκκαθαριστικό που έχει αποτέλεσμα να ανεβάνεις κλίμακα.

Πάνω στον λογαριασμό της ΔΕΗ θα δεις οδηγίες για την ημερομηνία που πρέπει να κάνεις την καταχώρηση και σε ποια ηλεκτρονική δ/νση να μπεις

Peper εσυ το κανεις αυτο ?Ειναι οντως ετσι?Μετρας καθε 2μηνο τις κιλοβατωρες και πληρωνεις αυτες που εχεις καψει?

Ρωταω γιατι με αυτο τον τροπο η ΔΕΗ χανει χρηματα και φυσικα κανεις δεν θελει να χανει χρηματα :? αλλα δεν βρηκα ποτε κανεναν να το εχει κανει στην πραξη και δεν το προχωρησα περισσοτερο....

Kht7p2.png

3iVPp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα sofaki,

Ναι το κάνω. Αν δεις στον εκκαθαριστικό λογαριασμό σου, κάτω απο το πινακίδιο που είναι η ανάλυση με τις κιλοβατώρες, σου λέει σε ποια δ/νση να μπεις και μέχρι πότε να δηλώσεις τις κιλοβατώρες του έναντι λογαριασμόυ. Στον έναντι λογαριασμό λαμβανεις την πραγματική σου κατανάλωση και όχι ότι αυτοί θεωρούν πως πρέπει να έχεις σύμφωνα με την μέτρηση που είχες το αντίστοιχο χρονικό διάστημα του περασμένου έτους. Κατά αυτό τον τρόπο στον εκκαθαριστικό δεν ανεβαίνει η κλίμακα.

Δεν ξέρω αν τους συμφέρει η όχι στη ΔΕΗ γιατί χάνουν από την αυξηση του τιμολογίου, πάντως αυτό λειτουργεί για μένα και χρεώνομαι κανονικά τις ώρες μου και σε όλους τους λογαριασμούς.

Αξίζει να το κάνεις.

Kαλημέρα.

Δεν το ήξερα αυτό με την ηλεκτρονική καταχώρηση των κιλοβατώρων όταν έχουμε τα χέρια μας τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ.

Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά!

http://www.deddie.gr/Default.aspx?id=5634&nt=18〈=1

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει αν ξεπερνάς τις 1600 κιλοβατώρες γιατί η πρώτη κλίμακα είναι 0-1600 κιλοβατώρες. Αλλά όπως και να έχει καλό είναι να περνάς τις σωστές κιλοβατώρες παρά να πληρώνεις "μαντέψει".

msEMp3.png

κορίτσια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι καταχωρώ και εγώ τις ακριβείς κιλοβατώρες που έχω κάψει και εδώ στην Αθήνα και στο εξοχικό μου. Σαφώς και είναι οικονομία. Επίσης να τις δηλώνεται προς το τέλος της εβδομάδας για να σας βγαίνει όσο δυνατόν πιο μακρυά ο λογαριασμός.

Διαφημίσεις

Δυστυχώς αυτο που προτείνεις μπορεί να γίνει σε μονοκατοικία και όχι σε πολυκατοικία.

ναι μονο σε μονοκατοικια.. :(

παντως εμας μας βγηκε τοσα πολλά μου ειπε ο αντρας μου γιατι επρεπε να κανουμε συστημα που να σηκώνει την γεωτρηση..

στον πεθερο μου που θα κάνει θα του βγει περιπου 2000 ειναι ομως μονοκατοικια...

παντως αν θες βάλε γκαζι στην κουζινα θα σε βοηθησει πάρααααααα πολυ

καλησπερα θα ηθελα πολυ αν γινεται να μου δωσεις λεπτομερειες κ σε πμ αν διευκολυνεσαι για το συστημα που εγκαταστησατε γιατι το σκεφτομαστε κ εμεις κ οποιαδηποτε λεπτομερεια ειναι χρησιμη με μπερδεψες λιγο με αυτο που ειπες για την γεωτρηση ..εμεις μενουμε σε σπιτι 85τμ οποτε θα θελαμε κατι που να καλυπτει τις αναγκες μας κ να ξενοιασουμε πιστευω οτι αν ολοι οσοι μπορουσαν στρεφοντουσαν σε εναλλακτικες πηγες ενεργειας αυτο κ καλο στην τσεπη μας θα εκανε κ καλο στο περιβαλλον αλλα κ σιγουρα η αυτονομια ειναι αυτο που φοβουνται καποιοι γιαυτο προσπαθουνε με καθε μεσο να αποτρεψουνε τους πολιτες κ τα νοικοκυρια απο το να γινουν ενεργειακα αυτονομοι αλλα κ γενικοτερα ελευθεροι...γιατι η ελευθερια επιφερει πολιτισμο κ γνωση κ κριτικη σκεψη....

καλησπερα θα ηθελα πολυ αν γινεται να μου δωσεις λεπτομερειες κ σε πμ αν διευκολυνεσαι για το συστημα που εγκαταστησατε γιατι το σκεφτομαστε κ εμεις κ οποιαδηποτε λεπτομερεια ειναι χρησιμη με μπερδεψες λιγο με αυτο που ειπες για την γεωτρηση ..εμεις μενουμε σε σπιτι 85τμ οποτε θα θελαμε κατι που να καλυπτει τις αναγκες μας κ να ξενοιασουμε πιστευω οτι αν ολοι οσοι μπορουσαν στρεφοντουσαν σε εναλλακτικες πηγες ενεργειας αυτο κ καλο στην τσεπη μας θα εκανε κ καλο στο περιβαλλον αλλα κ σιγουρα η αυτονομια ειναι αυτο που φοβουνται καποιοι γιαυτο προσπαθουνε με καθε μεσο να αποτρεψουνε τους πολιτες κ τα νοικοκυρια απο το να γινουν ενεργειακα αυτονομοι αλλα κ γενικοτερα ελευθεροι...γιατι η ελευθερια επιφερει πολιτισμο κ γνωση κ κριτικη σκεψη....

σου στέλνω πμ

• 2 weeks later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Συγκρίνω τους λογαριασμούς μου φέτος και βλέπω τρομερή διαφορά στη χρέωση της κιλοβατώρας. Έχει ακριβύνει τόσο ή μου έχουν κάνει λάθος; Χαρακτηριστικά οι λογαριασμοί που συγκρίνω έχουν ως εξής:

α) 30/4/13: kWh 956 x 0,00948 E/kWh

β) 3/09/13: kWh 932 x 0,01525 E/kWh

Μιλάμε για 50% αύξηση???

5dyVp3.png

Εμένα από πέρυσι τον Φεβρουάριο από 0.08 κάτι με τον τελευταίο στα 0.09κάτι η κιλοβατώρα μου δείχνει.

0,09 ή 0,009?? Αναφέρομαι στην αναλυτική αξία του ρεύματος που αναγράφεται μόνο στον εκκαθαριστικό λογαριασμό. Εκεί που γράφει το σύνολο των κιλοβατώρων επί την μονάδα..

5dyVp3.png

Στους δικούς μου λογαριασμούς παντως βλεπω το αντιθετο:

τον Οκτωβρη εχω χρεωσεις 0,07793 ευρω/kwh για το ημερήσιο και 0,06610 ευρώ/kwh για το νυχτερινό, ενώ τον Απρίλιο ειχα 0,09318 ευρω/kwh για το ημερήσιο και 0,06478 ευρω/kwh για το νυχτερινό (ειχα και περισσότερες kwh τοτε).

Για την καταχωρηση των ενδειξεων μπορειτε να χρησιμοποιείτε και το τηλεφωνο 10410 οποιαδηποτε ωρα στις αναφερομενες ημερομηνίες, ειναι αυτοματοποιημενο.

Επισης στην ιστιοσελιδα της δεη μπορειτε να εγγραφειτε και να βλεπετε ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς σας, και τους παλιους και τους νεους την ημερα που εκδιδονται (πριν δλδ τους φερει ο ταχυδρόμος), για όσα ακίνητα σας ενδιαφέρουν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png

zouzounel θα περίμενα ανάλογη αύξηση σε περίπτωση που είχα περισσότερες κιλοβατώρες γιατί ανεβαίνει το τιμολόγιο. Στην περίπτωσή μου δικαιολογείται;; Αυτό με την καταχώρηση το ξέρω όμως δεν το έχω εφαρμόσει ακόμα. Μήπως πρέπει να πάω στη ΔΕΗ να ρωτήσω;

5dyVp3.png

• 4 weeks later...

Δεν το κατάλαβα γιατι κάνουμε οικονομία αν δηλώνουμε κιλοβατώρες στο έναντι. Αφού στον εκκαθαριστικό σε δηλώνουν σκάλα κατανάλωσης ανάλογα με αυτα που έκαψες.