Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Για ενα παιδι χωρις πατερα....

Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας...

Στον παιδικο που παει ο γιος ειναι ενα αγορακι 3 μιση χρονων στην ηλικια τουκανει πολυ παρεα εδω και δυο χρονια που πανε καθε φορα που παει ο αντρας μου ο να παρει τον γιο μου τρεχει στα ποδια του και ο μικρος και τον φωναζει μπαμπα ρωτησε την δασκαλα και του ειπε οτι δεν εχει πατερα την παρατησε και τον μεγαλωνει μονη της ..αυτο τον εκανε εντυπωσει αλλα δεν εδωσε και πολυ σημασια... προχθες την ωρα που ηταν να τον παρει εβρεχε καλεκλοποδαρα και η δασκαλα παρακαλεσε επειδη η μαμα εχει ποδηλατο και ειναι μακρυα να τον φερει στο σπιτι ο αντρας μου φυσικα και δεκτικε .. μολις ειπε το παιδι οτι θα σε παει ο μπαμπας του θαναση χαρικε και επιασε το χερι του θαναση και ελεγε θα μας παει ο μπαμπας τον πηρε αγκαλια να τον βαλει στο αμαξι και αυτο γραπωθηκε σαν να μην ηθελε να κατεβει και τον ειπε μπαμπα ο δικος μας φυσικα τα πηρε και λεει δικος μου μπαμπας ειναι:cry: ο αντρας μου του εξηγισε και σταματησε ξεχ να πω οτι η δασκαλα εδωσε και φαγητο για το σπιτι οταν εφτασε να τον παραδωσει σε ενα σπιτι ενα δωματιο εκλαιγε και ηθελε να τον παρει σπιτι τονεταξε λοιπον σημερα τον εφερε μετα απο τον παιδικο και επαιξε ενα καλο παιδακι που συνεχιζε να φωνα τον αντρα μου μπαμπα θελω ειρθε η μαμα του να τον παρει και ολα καλα την ειπα να τον φερνει να παιζει αλλα φοβαμε ακουγονται τοσα η κοπελα ειναι τιρανισμενη και εκανε και τρεις δουλιες να μεγαλωσει το παιδι της ειναι απο την αλβανια την παρατησε ο αντρας της οταν ακομα ηταν 2 βδομαδον το παιδακι και προσπαθει μοναχη να το μεγαλωσει θελω να την βοηθησω αλλα δεν ξερω πως και το πως θα αισθανθει ρουχα δυστιχως απο παλια δεν εχω λογω ηλικιας ιδιας με του δικου μου και ειναι πιο μεγαλοσωμος ο μικρος λοιπον εαν καποια μανουλα εχει αγορακι μεγαλυτερο απο 4 χρονων και εχι ρουχα που δεν θελει και θελει ας βοηθησει μονο για ρουχα παλια τα οποα θα συγκεντρωσω εγω μαζι με αλλα πραγματα για τον μικρο... αυτο που θεω περισσοτερο ειναι να μου πειτε αξιξει τον κοπο να βοηθησω να τον περνω σαβατα σπιτι γιατι δουλευει και τετοια η ειναι ευθηνη μεγαλη εχει και μια αδυναμια στον αντρα μου του λειπει το αντρικο προτυπο αλλα ακουγωντε τοσα και δεν ξερω τι να κανω...

Διαφημίσεις

Κάνε αυτό που νιώθεις. Είναι μεγάλη καλοσύνη να βοηθήσετε αυτό το παιδάκι ψυχολογικά και πρακτικά, θα σας το χρωστάει η ζωή και θα σας το ανταποδώσει. Και ο ίδιος ο μικρός θα σας θυμάται πάντα με αγάπη, που η αγάπη είναι η μεγαλύτερη ανταπόδωση. Φυσικά δεν χρειάζονται τρελλά κολλητηλίκια με τη μαμά του, αλλά για το παιδάκι αξίζει.

Τι εννοείς ότι ακούγονται πολλά?

it's never too late to start all over again

δεν ξερω αλλα καμια φορα προσπαθεις να βοηθησεις και βγενεις μπλεγμενη οτι ειναι λιγο παρανοηκο αλλα εχω ακουσει πολλα ενταξη το ξερω οτι αυτο που λεει η καρδια μου θα κανω αλλωστε το παιδια ειναι αγγελοι και δεν φταινε σε τιποτα να πληρωνουν τα λαθοι των μεγαλων η κοπελα μιλα πολυ ωραια και φενετε να διαπαιδαγωγη πολυσωστα το παιδακι της.. να βλεπετε τι χαρα εκανε οταν τον επερνε αγκαλια ο αντρας μου ...

Διαφημίσεις

σας ευχαριστω κοριτσια αυτη η μανα ηρθε απο θεσ'νικη με ενα παιδι 2 εβδομαδων για να κοιταξει μια γιαγια για να ζησει και τα καταφερε να το μεγαλωσει εκανε ενα παιδακι γλυκα πιο μεγαλη ελειψει εχει το παιδακι απο εναν πατερα ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ τι να πω καταλαβα ποσο ευθυνη ειναι να μεγαλωνεις ενα παιδι εγω μπορω να την βοηθισω κρατωντας τον μικρο οταν ειναι στην δουλεια σαββατο και με κανενα ρουχαλακι οτι μπορω πιο πολυ ο αντρας μου να ασχοληθει λιγο μαζι του ισωα αυτο του κανει καλο..

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ειναι λιγο δυσκολη η θεση μου για τα ρουχα θα μιλησω μαζι της εαν τα δεχετε και θα σας πω επειδη ειμαστε και μακρυα μπορει για εσας να ειναι δυσκολο μην μπουμε αδικα σε κοπο θα την ρωτησω εαν δεχετε πρωτη επειδη ακομα δεν την ξερω καλα την κοπελα μην χωρις να θελω αισθανθει ασχημα..ευχαριστω παντως ..

μπραβο..να το κανεις.τιμη σου που το σκεφτεσαι ετσι..

ακριβώς...είσαι μεγάλη ψυχή και εσύ και ο άντρας σου !!!!!

και εγώ έχω αρκετά ρουχα να σου στήλω και για το καλοκαίρι και για το χειμώνα...και κάτι παιχνιδάκια...

στήλε μου πμ να συνενοηθούμε...

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Πραγματικά μπράβο σας και σε σένα και στον άντρα σου ιδιαιτέρως, γιατί οι άντρες δύσκολα μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες. Απλά να επισημάνω μια ανησυχία μου... Δώστε την αγάπη σας και την παρουσία σας με μέτρο σκεπτόμενοι σε βάθος χρόνου.. Αν π.χ. τώρα στην αρχή το παίρνετε συχνά, ο άντρας σου ασχολείται πολύ μαζί του και μετά απο κάποιο διάστημα για διάφορους λόγους/παραγοντες αυτή η επικοινωνία πρεπει να μειωθεί ή ακόμα και να σταματήσει φοβαμαι οτι η ψυχούλα αυτή θα ΠΛΗΓΩΘΕΙ ανεπανόρθωτα.... αφου θα δένεται όλο και περισσότερο μαζί σας....

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

κοριτσια δεν θελω μπραβο ειναι κατι που νομ ολες σας θα το νιωθατε αυτο το παι δι αυτα τα ματια οταν κοιταζουν τον αντρα μου η ελειψη που εχει αυτο το παιδι για εναν πατερα και παραλληλα ο αγωνας της γυναικας εγω νιωθω τοσο μικρη στα μεγαλα πραγματα που καταφερε αυτη μονη της εγω εχω τον αντρα μου και παλι τα βλεπω ολα σκουρα και δυνατα και αυτη τα καταφερε κοριτσια σας ευχαριστω για τα ρουχα και θα σας στειλο πμ να δουμε τι θα γινει γιατι κατι που για σας ειναι αχρειστω σε καποιο παιδι δινει χαρα .. σοφια μου αυτο φοβαμε το αυριο και το δεσιμο δεν ξερω πως θα τα φερει η ζωη μας..εγω θα προσπαθησω οσο μπορω δυστιχως και εμεις με ενα μισθο ζουμε αλλα δοξα τον θεο οταν βλεπω τετοια αισθανομε πλουσια ... σας ευχαριστω και παλι που μαζι σας θα βοηθισουμε αυτη την κοπελα να παρει μια ανασα ειναι μια γυναικα κουρασμενη και περηφανη και αυτο με φοβιζει στα ρουχα αλλα δεν πιστευω να εχει προβλημα..

μακαρι να σκεφτομασταν ολοι οπως εσυ...μπραβο σου....

Η στοργή και η αποδοχή που εισπράτει το παιδάκι και η μαμά του απο σας ,είναι το πολυτιμότερο απο τα δώρα που του κάνετε .Και είναι και κάτι που και το δικό σας παιδάκι εισπράτει ,την ένοια του: ενδιαφέρομαι για τους συνανθρώπους μου.Συγχαριτήρια!!!

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Διαφημίσεις

Παρόμοιο περιστατικό έχει τύχει στην οικογενεια μου, με μια μαμα χήρα από όταν το αγοράκι ήταν 1-2 χρονών. Μενουν κοντα μας και δεν εχουν σχεδον κανεναν στην Αθηνα. Δεν θυμαμαι πως, γνωριστηκε τυχαια με την μαμα μου. Ο γιος της ειναι σχεδον συνομιληκος με τον μικρο μου αδερφο, ταιριαξανε και τα παιδια και οι μαμαδες και τωρα πια ειναι σαν μελος της οικογενειας μας. Πανε καποια χρονια από την γνωριμια. Πραγματικα αισθανομαστε ολοι τοσο ανετα μαζι τους! Και στον γαμο μου να βοηθησει και με το μωρο το ιδιο και με την μαμα μου πανε απο δω και απο εκει σαν φιλες και επειδη δουευει πολλες φορες Σαββατοκυριακα ο γιος της ερχεται σπιτι μας τρωει κτλ.. Τωρα ειχε αρρωστησει η μαμα της στην επαρχια και τον ειχε αφησει στο πατρικο μου το βραδυ. Νομιζω τι ειναι παρηγορια και για αυτην να αισθανεται οτι το παιδι της ειναι σε καλα χερια αλλά και εμεις φυσικα τους αγαπαμε και τους νιωθουμε δικους μας ανθρωπους. Με την μαμα ειναι σαν αδερφες!

Νομιζω ομως οτι δεν πρεπει να ξανοιχτεις ετσι ξαφνικα .Να δειξεις διακριτικα οτι νοιαζεσαι και αν δεις οτι παει καλα να προχωρησεις περισοτερο. Γιατι νομιζω οτι δεν μπορεις να βαλεις στο σπιτι σου καποιον που θα δημιουργησει πιθανον προβληματα γιατι πολυ απλα δεν την ξερεις καθολου.. Και οντως, καπου ειπωθηκε, πιο σημαντικη ειναι η στοργη και το ενδιαφερον παρα τα υλικα πραγματα..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Ενα μπραβο κ απο εμενα!!!! Μονο να της πεις οτι τα ρουχα ειναι ολα δικα σου κ οχι οτι θα στειλουν κ αλλες μανουλες γιατι σιγουρα θα νιωσει ασχημα κ αυτη η κοπελα. Eιμαι κ εγω στην ιδια θεση, οταν μου δινανε στην αρχη ενιωθα ασχημα αλλα μετα οταν ειχα αναγκη ζητησα απο εδω μεσα κ με βοηθησανε καποιες κοπελες!!! Να ειναι καλα ολες τους!!!!

pvlina ayto εκανα της ειπα οτι δινουν σε μενα για τα παιδια και εχω πολλα και εαν θελει να την δινω και η κοπελα δεκτηκε φυσικα θα αισθανοταν ασχημα εαν ελεγα τι κανω για να τα βρω...αυτο που φοβαμε περισσοτερο ειναι το παιδι με τιποτα δεν θελω να τομ πληγωσω καμια φορα αθελα μου ο μεγαλος εχει απεραντι αδυναμια στον πατερα του και δεν αφηνει ευκολα να το διεκδικηση αλλος[ ειχα γραψει σχετ,] το παιδακι η ελειψη τον κανει να διεκδικη περισσοτερο οταν μιλα λεει τον λεει μπαμπα ακομα και εχθες που πηγε να παρει τονδικο μας εκλεγε και αυτος στα ποδια του να τον παρει μαζι κατ οτι αυτο παντα δεν θα ειναι εφικτο και απο την αλλη η αντιδραση του δικου μας αυτα λιγο με φοβιζουν τον μιλαω συνεχια και του λεω την κατασταση του παιδιου αλλα και ο δικος μΑς ΕΙΝΑΙενα παιδι. ακομα εχθες που το συζητουσα με μια φιλη μου λεει προσεχε να μην πλεξετε και τετοια να σας αυτο δεν με ενοχλει και τοσο εγω εχω μαθει να κανω το καλο και της περισσοτερες φορες να περνω απογοητευση αλλα δεν το βλεπω ετσι ..μου ειπε να μην ζηταω απο το φορουμ γιατι μπορει να κατηγορηθω απο εσας της εδιξα τα μυν και εντυπωσιαστικε...οσο κοριτσια για τα μπρβο σιγουρα δεν εγραψα το θεμ γιαυτο απλα για μια αποψη και ενα στηριγμα για να συνεχισω γιατι θεωρω οτι ειναι μια δυσκολη αποφαση...ο αντρας μου ειναι εκπαιδευτικος και εχει αριστη σχεση με τα παιδια ακομα και στο σχολειο του οπου υπαρχει προβλημα ειναι διπλα και αυτο τα παιδια το αισθανονται και τον αγαπουν εγω παλι τα αγαπαω αλλο δεν το βγαζω ευκολα και για να πω την αληθεια δεν τρεχουν ευκολα σε εμενα ο μικρος ομως δεν ξερω ισως εχει ελειψη απο αγαπη μπηκε στην αγκαλια μου οπως και τα δικα μου παιδια ευκολα τι να πω θα δω πως θα παμε στην συνεχεια... σας ευχαριστω για την συμπαρασταση..

Πραγματικα ειναι πολυ καλο αυτο που κανεις!!!

Ο μπαμπας μου μας παρατησε οταν ημουν 6 μηνων.

Ξερω πως ειναι να μεγαλωνεις και να εχεις ενα συνεχες κενο..

Μακαρι να υπηρχαν και αλλοι ανθρωποι που να προσφεραν ετσι απλωχερα την αγαπη και την ζεστασια που δειξατε εσεις για αυτο το παιδακι!!!

Χαίρομαι πάρα πολύ με αυτό που διαβάζω... Σας αξίζουν θερμά συγχαρητήρια, τόσο σε εσένα όσο και στο σύζυγό σου. Πραγματικά σπουδαίο να δίνεις την αγάπη και τη φροντίδα σου σε αυτούς που το έχουν ανάγκη :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

.... και επιασε το χερι του θαναση και ελεγε θα μας παει ο μπαμπας τον πηρε αγκαλια να τον βαλει στο αμαξι και αυτο γραπωθηκε σαν να μην ηθελε να κατεβει και τον ειπε μπαμπα :cry:

Χριστέ μου.... :( μάτωσε η καρδιά μου με το τι περνάνε μερικά παιδάκια... :( :(