Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για τις στερεές τροφές


myrto21

Recommended Posts

Καλημερα katerinak.

Σευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Ειναι ενα ψιλο μπερδεμα. Καμμια φορα νομιζω πως ειναι υπερβολικα αυτα που ρωταω αλλα αν δεν ξερεις αναρωτιεσαι να το κανω ετσι η αλλιως. Και αν πειραξει το μωρο? κτλ κτλ κτλ.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια κατι αλλο που θα θελα τη γνωμη σας. οταν λενε οτι δινουνε δημητριακα σε μωρα μηνων τι εννοουν δηλαδη τις κρεμες πχ.γιωτης η ειναι κατι αλλο?

αν θελω να αρχισω δημητριακα ειναι οκ τωρα κ τι ειδους δημητριακα?

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί είμαι ψιλοάσχετη; Ξεκινήσαμε εδώ και 5 μέρες τις στερεες τροφές,και συγκεκριμένα ο γιατρός μας είπε πρώτα 4 κουταλάκια μήλο,την επομένη 8, μετά 12 και με τον ίδιο ρυθμό να προσθέτο αχλαδι΄,μπανάνα και λίγο χυμό πορτοκάλι,μέχρι να αντικαταστήσουμε ένα γεύμα με αυτην την φρουτόκρεμα.Τα κουταλάκια όμως πως να τα υπολογίσω,όταν λίωνω τα φρούτα στο μπλέντερ;;εγώ βάζω πρώτο το μήλο,που δεν λιώνει με τίποτα στο μπλέντερ μόνο του γιατί είναι μικρή η ποσότητα,οπότε βάζω και δεύτερο μήλο,τα λιώνω,μετράω 12 κουταλάκια και τα βάζω στο πιατάκι, πετάω το υπόλοιπο που έχει περισσέψει,μετά βάζω στο μπλέντερ 2 αχλάδια για να βγούν οι 6 κουταλιές που τρώμε μέχρι τώρα και να λιώσουν,και μετά τα αναμυγνείω στο πιατάκι και πετάω το υπόλοιπο αχλάδι.Κανένας πιο πρακτικός τρόπος;;;Δηλαδή πόσο μήλο μας κάνει ακριβώς 12 κουταλάκια κρέμας,πόσο 12 αχλάδι(απο μικρά αχλάδια) και 12 μπανάνα;έτσι ώστε να τα βάζω όλα μαζί στο μπλέντερ απο την αρχή και να βγαίνει η σωστή ποσότητα και να λιώνουν και εύκολα;;Και πόσα γρ θα είναι αυτή η φρουτόκρεμα στην τελική της μορφή με αυτά τα φρούτα;Και κάτι άλλο:όταν λέμε κουταλάκια εννοούμε τα βρεφικά,και όχι του γλυκού ε;;;; γεμάτα μέχρι πάνω ή κοφτά; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα είμαι άσχετη ακόμα..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετρα πχ ποσο ειναι 12 κουτ,μισο μηλο;μετα με το ματι..στην αρχη μετρας κ το γραμμ το ξερω αλλα σε λιγο θα φτιαχνεις κ οσο φαει.αλλωστε 12 κουταλιες ειναι αρκετες,εχεις ηδη δει αν εχει αλλεργια οποτε δεν ειναι τοσο σοβαρο προβλημα να σου ξεφυγει κ καμια.εμεις ξεκινησα με με 3-6 κτλ κ μετα αφου τα δοκιμασε ολα βαζαμε απο ενα μικρο φρουτο χωρις μετρημα

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω αυτο που σου ειπε ο γιατρος.12 κουταλιες απο καθε φρουτο???ειναι δυνατον ενα μωρο 5 μηνων να φαει 12 επι 3 δηλαδη 36 κουταλιες???η γνωμη μου ειναι να βαζεις μισο απο καθε φρουτο και θα ειναι μια χαρα ποσοτητα για τοσο μικρο μωρακι.με το καιρο θα στο δειξει μονο του και θα αυξησεις την ποσοτητα.γνωμη μου παντα ετσι???μην παρεξηγηθω;)

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω αυτο που σου ειπε ο γιατρος.12 κουταλιες απο καθε φρουτο???ειναι δυνατον ενα μωρο 5 μηνων να φαει 12 επι 3 δηλαδη 36 κουταλιες???η γνωμη μου ειναι να βαζεις μισο απο καθε φρουτο και θα ειναι μια χαρα ποσοτητα για τοσο μικρο μωρακι.με το καιρο θα στο δειξει μονο του και θα αυξησεις την ποσοτητα.γνωμη μου παντα ετσι???μην παρεξηγηθω;)

 

 

οχι καλέ όλο μαζί έτσι ξαφνικά!:lol:

Πρώτα 4 κουταλιές μόνο μήλο,μετα 8,μετά 12,και μετά σταδιακά θα προσθέτω αχλάδι 4,μετα 8,μετα 12,μπανάνα το ίδιο και σε διάστημα 15 ημερών θα φτάσουμε στο ..36!οπου και δεν θα πίνει καθόλου γάλα σε αυτό το γεύμα και θα είναι και 6 μηνών και κάτι:)Τώρα να καταλάβεις,είμαστε στο 12 μήλο και 8 αχλάδι και πίνει και κάμποσο γάλα για να χορτάσει..

Και εννοείται δεν υπάρχει παρεξήγηση,κουβεντούλα κάνουμε,για να με βοηθήσεις γράφεις και σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω αυτο που σου ειπε ο γιατρος.12 κουταλιες απο καθε φρουτο???ειναι δυνατον ενα μωρο 5 μηνων να φαει 12 επι 3 δηλαδη 36 κουταλιες???η γνωμη μου ειναι να βαζεις μισο απο καθε φρουτο και θα ειναι μια χαρα ποσοτητα για τοσο μικρο μωρακι.με το καιρο θα στο δειξει μονο του και θα αυξησεις την ποσοτητα.γνωμη μου παντα ετσι???μην παρεξηγηθω;)

και εγω το ιδιο με την φουσκιτσα πιστευω..μου φαινεται αρκετο ασε που εγω εννοειται οτι εδινα συμπληρωμα γαλα αρχικα με το φρουτο,ειναι μεγαλη αλλαγη και για τα μωρακια απο το μπιμπερο στο κουταλι..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να σας κανω μια ερωτηση? Ο μικρος μου 7 μηνων εχει βγαλει 4 δοντακια. 2 πανω και 2 κατω. Είναι ασφαλες να του δινω λιγο κορα απο ψωμακι στο χερι να πιπιλαει για να σταματαει την πολλη γκρινια? Μια φορα που δοκιμασα του αρεσε αλλα εβγαλε με τα δοντακια του λιγη ψιχα απτην ακρια και πανικοβλητη την εβγαλα απο το στομα του μηπως την καταπιει και πνιγει.Υπαρχει τετοια περιπτωση? Φοβαμαι γιατι μεχρι τωρα τρωει τα παντα αλεσμενα αλοιφη!!! Απτην αλλη μηπως πρεπει να αρχισει να μασουλαει και λιγο και να μαθαινει και το λαρυγγι του σε λιγο πιο ογκωδη τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση? Ο μικρος μου 7 μηνων εχει βγαλει 4 δοντακια. 2 πανω και 2 κατω. Είναι ασφαλες να του δινω λιγο κορα απο ψωμακι στο χερι να πιπιλαει για να σταματαει την πολλη γκρινια? Μια φορα που δοκιμασα του αρεσε αλλα εβγαλε με τα δοντακια του λιγη ψιχα απτην ακρια και πανικοβλητη την εβγαλα απο το στομα του μηπως την καταπιει και πνιγει.Υπαρχει τετοια περιπτωση? Φοβαμαι γιατι μεχρι τωρα τρωει τα παντα αλεσμενα αλοιφη!!! Απτην αλλη μηπως πρεπει να αρχισει να μασουλαει και λιγο και να μαθαινει και το λαρυγγι του σε λιγο πιο ογκωδη τροφη?

 

Εγώ δεν θα έδινα το θεωρώ επικίνδυνο. Δεν ξέρω αν μπορείς να δίνεις ψωμί ή φρούτο τυλιγμένο καλά σε γάζα για να το πιπιλάει και να το ρουφάει χωρίς τον κίνδυνο να κόψει κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση? Ο μικρος μου 7 μηνων εχει βγαλει 4 δοντακια. 2 πανω και 2 κατω. Είναι ασφαλες να του δινω λιγο κορα απο ψωμακι στο χερι να πιπιλαει για να σταματαει την πολλη γκρινια? Μια φορα που δοκιμασα του αρεσε αλλα εβγαλε με τα δοντακια του λιγη ψιχα απτην ακρια και πανικοβλητη την εβγαλα απο το στομα του μηπως την καταπιει και πνιγει.Υπαρχει τετοια περιπτωση? Φοβαμαι γιατι μεχρι τωρα τρωει τα παντα αλεσμενα αλοιφη!!! Απτην αλλη μηπως πρεπει να αρχισει να μασουλαει και λιγο και να μαθαινει και το λαρυγγι του σε λιγο πιο ογκωδη τροφη?
εμενα η κορη μου ειναι δεκα μηνων και της δινω κορα οπως της δινω και μπισκοτακι στο χερι,παντα εχω τον νου μου εννοειται και εχουμε δυο και παμε για το τριτο δοντακι...της αρεσει τρελενεται γιατι καθε φορα που τρωμε γκρινιαζει και ας εχει φαει πριν λιγο..οχι δεν φοβαμαι προσωπικα...:P:p:p
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...