Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για τις στερεές τροφές


myrto21

Recommended Posts

το κρεμμυδι μου το ειπε κ εμενα αλλα εχω μια επιφυλαξη αν θυμαμαι καλα!ειπε να βαζω ξερο κρεμμυδι κ να το βγαζω μετα η χλωρο;;;εσυ τι κανεις;

 

Κατερινάκι εγώ από την αρχή που του ξεκίνησα τις σουπίτσες του έβαζα ξερό κρεμμύδι σε μικρά κομματάκια και δεν το αφιαρούσα μετά. Άλλωστε το κρεμμύδι όταν βράζει γίνεται γλυκό και τους αρέσει. Δεν μου είπε ποτέ ο παιδίατρός μου να μην του βάζω κρεμμύδι. Και με άλλες φίλες μου που είχα μιλήσει μου είχαν πει το ίδιο ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερινάκι εγώ από την αρχή που του ξεκίνησα τις σουπίτσες του έβαζα ξερό κρεμμύδι σε μικρά κομματάκια και δεν το αφιαρούσα μετά. Άλλωστε το κρεμμύδι όταν βράζει γίνεται γλυκό και τους αρέσει. Δεν μου είπε ποτέ ο παιδίατρός μου να μην του βάζω κρεμμύδι. Και με άλλες φίλες μου που είχα μιλήσει μου είχαν πει το ίδιο ακριβώς.

 

μου ειπε να το βαζω αλλα δεν θυμομουν πως!θα το κανω κ εγω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποια να μου απαντήσει. Όταν λέει ο γιατρός ότι μπορούμε να δίνουμε στο μωρό ότι τρώμε κι εμείς , εννοεί ότι μπορώ να του δώσω και όσπρια , και σπανακόρυζο , τα πάντα :confused:? Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό. Η μητέρα μου μου είπε ότι δεν μπορεί το παιδί να φάει κανονικά σπανακόρυζο ή φασόλια γιατί είναι μικρός (σχεδόν 1 χρόνο είμαστε). Δεν μπορώ να καταλάβω. Εσείς τι δίνατε μετά τον χρόνο? Ας μου απαντήσει κάποια αν μπορεί γιατί δεν ξέρω τι να του μαγειρεύω. Με μπέρδεψε πολύ η μαμά μου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΝ αυτές οι μανάδες! Λοιπόν εγώ δεν ακούω κανέναν παρα μόνο τον παιδίατρο. Δηλαδή ξέρει η μάνα μου (σου-της κ.λπ) καλύτερα απ τον γιατρό? Εμένα μόλις έκλεισε τον 6ο μου είπε σιγά σιγά να ξεκινήσω να της δίνω ντομάτα, κουνουπίδι, μπρόκολο, σπανακόρυζο ακόμα και λαχανοντολμά εννοείται πριν τον αυγοκόψω. Μόνο όσπρια φασολάκια αρακά είπε όχι ακόμα. Απλά επειδή είμαι φοβιτσιάρα μόνο ντομάτα έχω βάλει προς το παρόν. Τα υπόλοιπα σε κανα μήνα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Ακριβη

Κατά την γνώμη μου δοσομετρητής στο φαγητό δεν μπορεί να υπάρξει. Σημερα θα φάει αρκετά κάποια άλλη ημέρα περισσότερο ή λιγότερο. Το θέμα είναι να υπολογίζεις το φαγητό ώστε να μένει και οχι να μην χορταίνει. Εφόσον βλέπεις οτι δεν φτάνει κάποιες φορές βάλε μια μεγαλύτερη πατάτα ή ένα μεγαλύτερο καρότο (εγώ βάζω όσο είναι η παλάμη μου σε μέγεθος τα λαχανικά και πάντα στο πιάτο μου μένει). Μην αγχώνεσαι το στομαχάκι του αν φάει μια φορά περισσότερο δεν ανοίγει.

Όσον αφορά το νερό εμένα πίνει αρκετό και μετά το φαγητό και κατα την διάρκεια της ημέρας. Η παιδίατρος μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα τώρα που είναι 7 μηνών. Περίπου 60 με 100ml την ημέρα να πίνει αν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ν αβλεπεις στο μουλτι την ποσοτητα. για αρχη 150 ειναι καλο,εμενα τρωει 200 κ κατ ,7.5 μηνων.αν θελει λιγο παραπανω δεν πειραζει.ρωτα το γιατρο ποσο χωραει το στομαχι του στο μηνα που ειναι

και εγω τις ιδιες ανυσηχιες ειχα αρχικα με σενα μηπως δεν της φτανει γιατι εδινα και γαλα συμπληρωμα αλλα την επομενη μερα καταλαβα οτι πρεπει να βαζω λιγο παραπανω ποσοτητα κι ας περισσευει..εχουν δικιο και οι υπολοιπες μανουλες...οσο θελει θα φαει...εγω δεν βαζω ακομα κρεας ειναι σχεδον εξιμιση μηνων και θα το ξεκινησουμε σε δυο μερες..δινω ενα κολοκυθι μετριο μια πατατα μετρια επισης και ενα καροτο,τα αλεθω ριχνω ωμο λαδι και της το δινω..αλλες φορες το τρωει ολο και αλλες αφηνει μια δυο κουταλιες..αναλογα!:P:razz::-D

Link to comment
Share on other sites

με την ποσοτητα νερου στην κρεμα τι κανετε???ας μου πουνε οι μανουλες που ξερουν..μετρατε το νερο που βαζετε και αν ναι ποσο ειναι οι αναλογιες???

 

Έννοείς στις τυποποιημένες κρέμες? Αν ναι εγώ αρχικά έδινα ρυζάλευρο. Δεν θυμάμαι ακριβώς την αναλογία αλλά έβαζα ότι έγραφε το κουτί. Μετά άρχισα να δίνω στον μικρό μου φαρίν λακτέ. Έβαζα 200 ml νερό με 7-8 κουταλιές της σούπας κρέμα. Το κουτί γράφει 10 κουταλιές αλλά η κρέμα γινόταν πολύ πηχτή και ο δικός μου τα έβγαζε. Γι'αυτό έβαζα λιγότερες κουταλιές και ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έννοείς στις τυποποιημένες κρέμες? Αν ναι εγώ αρχικά έδινα ρυζάλευρο. Δεν θυμάμαι ακριβώς την αναλογία αλλά έβαζα ότι έγραφε το κουτί. Μετά άρχισα να δίνω στον μικρό μου φαρίν λακτέ. Έβαζα 200 ml νερό με 7-8 κουταλιές της σούπας κρέμα. Το κουτί γράφει 10 κουταλιές αλλά η κρέμα γινόταν πολύ πηχτή και ο δικός μου τα έβγαζε. Γι'αυτό έβαζα λιγότερες κουταλιές και ήταν μια χαρά.

ναι αυτες εννοω και εγω τωρα τις δινω φαριν λακτε αλλα η δικια μου την θελει πηχτη και επειδη βαζω δεκα κουταλιες και δεν εχω μετρησει το νερο λεω μηπως φταιει αυτο που ζηταει και γαλα μετα???:D:p:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οσον αφορά την κρέμα του δίνω εναλλαξ τώρα ρυζαλευρο- βανίλια την μια ημέρα και φαριν λακτε την επόμενη (παίρνω της Γιώτης). Βάζω 200ml νερό και 7 με 8 μεζούρες κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

αρα το μετρας το νερακι?οκ κωνσταντινα σε ευχαριστω πολυ,σημερα θα το μετρησω να δω τι γινεται γιατι ζηταει γαλα ενω της δινω δεκα κουταλιες φαριν λακτε...οσο για το ρυζαλευρο που το δινεις εναλλαξ ειναι μια πολυ καλη λυση γιατι ο παιδιατρος μου δεν την προτιμαει ακομα την φαριν λακτε(εξιμιση μηνων ειμαστε)και θα το κανω ετσι και εγω...

Link to comment
Share on other sites

ακριβη μου προσπαθησα μετα μια ωρα μου εχει πει η παιδιατρος αλλα η δικια μου δεν το πινει οποτε το προσπαθω με το τσαι στην διαρκεια της ημερας που βοηθαει και στο εντερακι της...εσυ μετρας την ποσοτητα του νερου για την κρεμα??γιατι και η δικια μου στην αρχη δεν την ετρωγε και επινε συμπληρωμα γαλα αλλα τωρα τρωμε δεκα μεζουρες και μετα μιση ωρα γκρινιαζει και μπορει να πιει και γαλα...μηπως ειναι πολυ?:P

 

fridoula εμενα μου χε πει η παιδιατρος πως μεχρι να φαει ενα ολοκληρο γευμα δηλ.γυρω στις 25 κουταλιες μπορει στην αρχη να χρειαζεται κ λιγο συμπληρωμα.οσο για την κρεμα παιρνω την γιωτης βαζω γυρω στα 180-200ml κ με το ματι γυρω στις 6,7μεζουρες αναλογα δηλ.μεχρι να γινει πηχτη.

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις πληροφοριες και εγω την Γιωτης παιρνω...απλα ο παιδιατρος μου ειπε οτι θα ηταν καλυτερα να συνεχισω με ρυζαλευρο και μετα να δωσω φαριν λακτε αλλα δεν το εκανα γιατι ειχαμε και δυσκιλιοτητα οσο τρωγαμε ρυζαλευρο..τωρα ειμαστε εξιμιση και εκεινος μου ειπε μολις μπουμε στον εβδομο αλλα εντελει δεν το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ψιλομπερδέυτηκα τώρα. Εδώ και 10 ημέρες ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και η δοσολογία (ΝΟΥΝΟΥ) λέει στα 100 ml νερό 3 κοφτές ρυζάλευρο και επειδή πήρα και της Nestle να δοκιμάσω (μήπως της αρέσει καλύτερα) λέει στα 125 ml 9 μεζούρες !!! Εν τω μεταξύ κάποιοι μου είπαν να βάζω με το μάτι, μέχρι να γίνει μια πηχτή κρέμα ????? πήρα και τον παιδίατρο και μου είπε να κάνω ότι λέει το κουτί. Είπα λοιπόν να μην δώσω σημασία, αλλά "με τρώει" ρε παιδία μήπως κάτι δεν κάνω καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το ρυζάλευρο ΓΙΩΤΗΣ βάζω 120 με 150 ml νερό και 5 με 6 μεζούρες σκόνη. Πάντα με το μάτι την φτιάχνω γιατί την φτιάχνω ούτε πηχτή αλλά ούτε και νερουλή.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε ότι όταν ο μπέμπης κλείσει τον 7ο μήνα θα μπορεί να τρώει και ψάρι! Στην κόρη μου (πάνε 3 χρόνια βέβαια) ψάρι και ντομάτα (ντομάτα μου έχει από τώρα που ξεκινάμε τις λαχανόσουπες) δώσαμε μετά τον χρόνο... Από ότι είδα μέχρι ώρας αρκετές βάζετε ντομάτα στην λαχανόσουπα αλλά ψάρι?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε ότι όταν ο μπέμπης κλείσει τον 7ο μήνα θα μπορεί να τρώει και ψάρι! Στην κόρη μου (πάνε 3 χρόνια βέβαια) ψάρι και ντομάτα (ντομάτα μου έχει από τώρα που ξεκινάμε τις λαχανόσουπες) δώσαμε μετά τον χρόνο... Από ότι είδα μέχρι ώρας αρκετές βάζετε ντομάτα στην λαχανόσουπα αλλά ψάρι?

 

 

Εγώ ντομάτα έβαζα από την αρχή που ξεκινήσαμε τις σούπες. Ψάρι και αυγό του ξεκίνησα στον 9ο μήνα. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει ο δικός μου παιδίατρος. Τι να σου πω. Καλύτερα εμπιστεύσου τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που χρησιμοποιω φαριν λακτε μεχρι τωρα εβαζα δεκα μεζουρες και το νερο με το ματι..προχθες που το μετρησα ηταν γυρω στα 180-200ml νερου με δεκα κουταλιες κρεμα,συνηθως εγω βαζω 180 γιατι την θελει πηχτη...αναλογως πως την θελεις τελικα..αλλα αν ανακατευεις συνεχως νερωνει ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

εγω τις κρεμες του μικρου τις εκανα με γαλα αντι για νερο επειδη δε το επινε σκετο

το νερο εννοεις?γιατι εχω προβλημα και η δικια μου δεν πινει νερο..:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...