myrto21

Απορίες για τις στερεές τροφές

Recommended Posts

αυριο για πρωτη μερα θα της κανω κρεμα 1 μεζουρα για να φαει.ειτε φαει ολη την κρεμα της, ειτε οχι λιγο θα της δωσω να πιει και το γαλα της εαν δεν χορτασε με την κρεμα που επινε(απλα επειδη ειναι εβδομαδα προσαρμογης για τις κρεμες λεει ο γιατρος δεν θα χορτασει με μια μεζουρα κρεμα και θα πιει το γαλα της που θα επινε την ωρα εκεινη)

Διαφημίσεις

fouskitsa δηλαδη την πρωτη φορα ποσο εφαγε το δικο σου?μετα το εδωσες και γαλα η χορτασε με την κρεμα?καθε μερα μου βαζει συν 2 μεζουρες και την πεμπτη μερα που εχει 10 μεζουρες μου λεει οτι θα χορτασει με την κρεμα και ετσι σταδιακα θα κοψει το γευμα που την ωρα εκεινη επινε το γαλατακι

στη γερμανια οι παιδιατροι συνηστουν τις στερεες τροφες απο 4 μηνων κ μαλιστα υπαρχουν και βαζακια της μιλουπα νεστλε κτλ απο 4 μηνων.καθως και κρεμες.βαζακια πολυ σπανια χρησημοποιησα..τα δικα μου απο 4 μηνων τα αρχισαν ρυζαλευρο για 15 μερες κ υστερα μπισκοτοκρεμες φρουτοκρεμες φρουτα φρεσκα αλεσμενα οπως μπανανα μηλο αχλαδι καθως κ καποια φαγητα.κοτοσουπα μοσχαρι βραστο κ χορτοσουπα.μετα τον 6ο μηνα ετρωγαν τα παντα οπως αυγο και ψαρι.αφου με παροτρυναν οι 2 παιδιατροι μου φυσικα.:D οσο για το γαλα αντι για νερο στην κρεμα το εκανα και γω στον μικρο αφου δε το επινε σκετο!

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Καλημέρα. Έχω κάποιες απορίες, εάν μπορείται να με βοηθήσεται.

1) Ξεκινήσαμε εδώ και 3 ημέρες το ριζάλευρο και την πρώτη ημέρα έφαγε σχεδόν όλο το πιατάκι (είχα φτιάξει 100μλ νερό και 3 κουτ. ρυζάλευρο --> έφαγε σχεδόν τα 80) την δεύτερη ημέρα έφαγε σχεδόν 70 και την τρίτη ημέρα ούτε 40!!!! κάθε ημέρα και χειρότερα.

τι μαρκα πηρες? δοκιμασες κ καποια αλλη μηπως τη συγκεκριμενη δε τη θελει? μιας φιλης μου πχ. που ειχε ξεκινησει με nutricia δεν της την ετρωγε κ αλλαξε.

"]00856dd2fe.png

Μυρτώ καλησπέρα

θα σου πω τι έκανα εγώ και ελπίζω να σε βοηθήσω.

Και εμένα ο γιός μου ξεκίνησε με ρυζάλευρο και δεν την έτρωγε με όρεξη οπότε η γιατρός μου μου ειπέ να την αντικαταστήσω με ρυζάλευρο - βανίλια και του αρέσει πολύ.

Όσον αφορά την φρουτόκρεμα ξεκινάς με μισό μήλο και μισό αχλάδι. Μετά ανα εβδμάδα προσθέτεις μισή μπανάνα, μισό πορτοκάλι, μισό ακτινίδιο.

Όταν θα ξεκινήσεις το φαγητό θα μαγειρεύεις στην αρχή για μια εβδομάδα κοτόπουλο και για αλλη μια εβδομάδα μοσχάρι (εγω τουλάχιστον έτσι ξεκίνησα με τον γιό μου που είναι 6μιση μηνών) και μετά εναλλάξ. Θα βράζεις ένα στήθος κοτόπουλο (με το οποίο θα περνάς σίγουρα 2 με 3 ημέρες ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι) και λίγο πρίν γίνει θα προσθέτεις μια μικρή πατάτα,σελινο και ενα κανονικό καρότο.Στο μούλτι θα βάζεις πατάτα, καρότο, σέλινο, κοτόπουλο όσο είναι η χούφτα του μωρού, μισό κουτ.γλ. λάδι και νερό.Το υπόλοιπο κοτόπουλο στο ψυγείο για την επόμενη. Δεν μετράς το φαγητό σε μλ δεν γίνεται.

\. Δεν μετράς το φαγητό σε μλ δεν γίνεται.

να ρωτησω κατι πως ομως θα ξερω οτι δεν του δινω πολυ η λιγο?

πχ εγω βαζω μοσχαρι ενα κομματι,1 πατατα,1 κολοκυθι,1 καροτο κ λιγο σελινο κ ζηταει κ αλλο.φοβαμαι απ τη μια λεω μηπως δε χορταινει κ απ την αλλη φοβαμαι μηπως ειναι πολυ κ του ανοιξει το στομαχακι του?

"]00856dd2fe.png

εγω για να μετρησω την ποσοτητα ειχα αγορασει 2 βαζακια ετοιμο γευμα βρεφους εριξα το περιεχομενο κ οταν αλεθα το φαγητο το μετρουσα σαυτα τα βαζακια που εχουν την ποσοτητα ενος κανονικου γευματος(190γρ) για βρεφη ως 6-7 μηνων τουλαχιστον γιατι μετα θελανε εναμισι τετοιο βαζακι για να χορτασουν

ποια πηρες ; κ εμενα μου ειπε αλλα δεν διευκρινησε

της πηρα της νουνου αρχικα τωρα φαγαμε γιωτης...βεβαια θελω οσο περναει ο καιρος να της δοκιμαζω αλλες γευσεις ωστε να μην βαριεται:)

θα ξεκινησουμε απο αυριο τις κρεμες και ο γιατρος μου ειπε 1 μεζουρα κρεμα + γαλα.σε 5 ημερες θα πρεπει να τρωει ολη την κρεμα(8 μεζουρες) και να κοψουμε το γαλα.

δεν καταλαβα 1 μεζουρα ποσο κρεμα ειναι και ποσο νερο πρεπει να βαλω?

στην αρχη πρεπει να ειναι λιγο πηχτη ή νερουλη?

βοηθεια!!!!!!!!!

καλησπερα

ετσι λενε αλλα μπορει να σου παρει και παραπανω μην ανησυχησεις...και μενα τα ιδια μου ειχε πει..βγαινει γυρω στα 30 και κατι γραμ.τωρα το πηχτη η νερουλη ειναι αναλογα πως την προτιμαει..δοκιμασε και τους δυο τροπους..εγω αυτο εκανα και καταληξαμε στο πηχτο..:)

να ρωτησω κατι πως ομως θα ξερω οτι δεν του δινω πολυ η λιγο?

πχ εγω βαζω μοσχαρι ενα κομματι,1 πατατα,1 κολοκυθι,1 καροτο κ λιγο σελινο κ ζηταει κ αλλο.φοβαμαι απ τη μια λεω μηπως δε χορταινει κ απ την αλλη φοβαμαι μηπως ειναι πολυ κ του ανοιξει το στομαχακι του?

μπορεις ν αβλεπεις στο μουλτι την ποσοτητα. για αρχη 150 ειναι καλο,εμενα τρωει 200 κ κατ ,7.5 μηνων.αν θελει λιγο παραπανω δεν πειραζει.ρωτα το γιατρο ποσο χωραει το στομαχι του στο μηνα που ειναι

Διαφημίσεις

αν δεν την ανακατευεις συνεχως δεν γινεται νερουλη!οσο την ανακατευεις νερωνει...πρεπει να μετρας την ποσοτητα του νερου για την κρεμα???αν ξερετε πειτε μου παρακαλω..διαφωτιστε με

νερο μετα τα γευματα δινετε????

εμενα δεν ειναι κ πολυ fun. αλλα κ παλι ποσο νερο πρεπει να δινουμε σε μωρα 6-7 μηνων???

"]00856dd2fe.png

fouskitsa δηλαδη την πρωτη φορα ποσο εφαγε το δικο σου?μετα το εδωσες και γαλα η χορτασε με την κρεμα?καθε μερα μου βαζει συν 2 μεζουρες και την πεμπτη μερα που εχει 10 μεζουρες μου λεει οτι θα χορτασει με την κρεμα και ετσι σταδιακα θα κοψει το γευμα που την ωρα εκεινη επινε το γαλατακι

την πρωτη μερα εφαγε 150 γρ ολη δηλαδη οση του εφτιαξα και πλεον τρωει 300 γρ.πιστευω οτι θα αρεσει και στο μωρο σου.γαλα δε συμπληρωσε ποτε με κρεμα.αυτο που ξερω ειναι οτι αν συμπληρωνεις με γαλα δεν πρεπει να το κανεις κατευθειαν αλλα μετα απο κανα μισαωρο.νομιζω εδω στο φορουμ το εχω διαβασει

Διαφημίσεις

εγω τους εδινα νερο με το κουταλι οταν ηταν πολυ μωρα

νερο μετα τα γευματα δινετε????

εμενα δεν ειναι κ πολυ fun. αλλα κ παλι ποσο νερο πρεπει να δινουμε σε μωρα 6-7 μηνων???

ακριβη μου προσπαθησα μετα μια ωρα μου εχει πει η παιδιατρος αλλα η δικια μου δεν το πινει οποτε το προσπαθω με το τσαι στην διαρκεια της ημερας που βοηθαει και στο εντερακι της...εσυ μετρας την ποσοτητα του νερου για την κρεμα??γιατι και η δικια μου στην αρχη δεν την ετρωγε και επινε συμπληρωμα γαλα αλλα τωρα τρωμε δεκα μεζουρες και μετα μιση ωρα γκρινιαζει και μπορει να πιει και γαλα...μηπως ειναι πολυ?:P

Καλημερα κοριτσια.

Ημπεμπα μου ειναι 6,5 μηνων, εχουμε ξεκινησει χορτοσουπα, με τα βασικα πατατα-καροτο -κολοκυθι-σελινο. Αλλα η παιδιατρος μου ειπε να της βαζω σε αυτα ειτε αρακα,φασολακια,μπροκολο κτλ.

Μιλωντας ομως με την συνηφαδα μου, μου ειπε οτι δεν κανει να βαω τετοια !!!

Ειμαι πολυ μπερδεμενη!!

Εσεις πως την φτιαχνετε?

βαλε απολα στο μωρο να φαει!!!δε παθαινει τιποτα!!παρατηρησα οτι στην ελλαδα αργουν πολυ οι παιδιατροι να συστησουν στερεες τροφες κ δε ξερω ακομα το γιατι:confused: εδω στον 6ο-7ο μηνα τους δινουν κ κρεμμυδι στη σουπα!ψαρι κ αυγο επισης...δε ξερω ποια τα ελληνικα δεδομενα.παντως εδω που εχω παρα πολλες γνωστες κ φιλες με παιδια κ μωρα (γνωριστικαμε απο τον παιδικο σταθμο τις κορης μου κ εχουν κ συναντηση γονεων καθε παρασκευη) στον 6ο μηνα τα μωρα τους τρωγανε ο,τι μαγειρευανε για ολη την οικογενεια,απλα δε τους βαζανε τα μπαχαρικα.!φυσικα απο τον 4ο μηνα που τους αρχιζουν τις τροφες δεν τους δινουμε κρεμμυδια κ πρασινα αλλα ως τον 6ο δινουμε μοσχαρι κοτοπουλο παρατα καροτο σελινο ρυζακι κ ζυμαρικα.τωρα αφου το μωρακι σου αρχισε τωρα τις τροφες εχει δικιο ο παιδιατρος σου.

Καλημερα κοριτσια.

Ημπεμπα μου ειναι 6,5 μηνων, εχουμε ξεκινησει χορτοσουπα, με τα βασικα πατατα-καροτο -κολοκυθι-σελινο. Αλλα η παιδιατρος μου ειπε να της βαζω σε αυτα ειτε αρακα,φασολακια,μπροκολο κτλ.

Ειμαι πολυ μπερδεμενη!!

Εσεις πως την φτιαχνετε?

Εγώ όταν άρχισα στον μικρό μου της σουπίτσες έβαζα πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέλινο ή μαϊντανό, κρεμμύδι και ντομάτα και ανάλογα έβαζα φοσολάκια ή αρακά. Λίγο πριν σβήσω το φαγητό πρόσθετα λίγο λαδάκι. Μην φοβάσαι να βάλεις στην μικρή. Κι εμένα ο παιδίατρος που τα είχε πει αυτά.

Σήμερα ο δικός μου θα φάει πρώτη φορά μπρόκολο και είναι 7 μηνών. Έχει ήδη φάει μια φορά κρεμμύδι και φασολάκια. Τώρα για τον αρακά δεν ξέρω! Φοβάμαι μη του φέρει αέρια!

Εμένα ο δικός μου τίποτα δεν έπαθε με τον αρακά. Ήμουν κι εγώ στην αρχή πολύ επιφυλακτική για το οτιδήποτε του έβαζα στο φαγάκι του (και ακόμη είμαι...). Αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχει πάθει τίποτα. Και τι να πάθει άλλωστε???

Εγώ madq δεν του έχω δώσει ακόμη μπρόκολο γιατί το φοβόμουν και ο μικρός μου είναι 1 έτους. Αλλά τώρα πλέον θα του το δοκιμάσω κι εγώ.

Καλημερα κοριτσια.

Ειμαι πολυ μπερδεμενη!!

Εσεις πως την φτιαχνετε?

οπως ακριβως σου ειπε ο παιδιατρος.μια χαρα τα ειπε.απλα θα βαζεις ενα καθε φορα.εγω χτες -8 μηνων η μπεμπα- εβαλα πρασσο κ μια χαρα της αρεσε. εχω μαλει ηδη ντοματα,φασολακια κ σπανακι.αυριο λεω καροτο

Εγώ όταν άρχισα στον μικρό μου της σουπίτσες έβαζα πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέλινο ή μαϊντανό, κρεμμύδι και ντομάτα και ανάλογα έβαζα φοσολάκια ή αρακά. Λίγο πριν σβήσω το φαγητό πρόσθετα λίγο λαδάκι. Μην φοβάσαι να βάλεις στην μικρή. Κι εμένα ο παιδίατρος που τα είχε πει αυτά.

το κρεμμυδι μου το ειπε κ εμενα αλλα εχω μια επιφυλαξη αν θυμαμαι καλα!ειπε να βαζω ξερο κρεμμυδι κ να το βγαζω μετα η χλωρο;;;εσυ τι κανεις;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα