Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ (ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ)


Recommended Posts

daffodil καλή επιτυχια!!!! εμαθες αποτελεσμα της πρωτης σας και ελπιζω τυχερης σπερματεγχυσης;

 

Νεραϊδουλα μου, σ'ευχαριστώ πολύ, μέσα στην εβδομάδα θα πάω για τη χοριακή. Ο σπερματέγχυση πήγε πολύ καλά σαν διαδικασία, το σπέρμα ήταν πάρα πολύ καλό και "έφυγε" και πολύ καλά, όπως μου περιέγραφε ο γιατρός μου την ώρα εκείνη. Από εκεί και πέρα, πρέπει να κάνει και η φύση τη δουλειά της...Παίρνω τα utrogestan μέχρι την ημέρα της χοριακής και μετά, αν βγει αρνητική θα τα σταματήσω για να μπούμε σε νέα τροχιά...Ξέρεις μήπως εσύ αν αυτά τα χάπια καθυστερούν την περίοδο; Εύχομαι και σε εσένα να γεμίσει η κοιλίτσα σου σύντομα! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα χαπια ουτροτζεσταν, ειναι φυσικη προγεστερονη!

Θα τα παρεις οσες μερες σου ειπε ο γιατρος και θα κανεις την χοριακη σου! Οταν μαθεις αποτελεσμα χοριακης και ειναι θετικη (μακαρι) τοτε λογικα θα τα συνεχισεις τα ουτρο λιγες μερες!

Αν παλι ειναι αρνητικη η χοριακη (που δεν το θελουμε), θα τα σταματησεις τα ουτροτζεσταν και τοτε η περιοδος θα κατεβει ενος μιας εβδομαδας! εμενα μου ερχεται σε 2-4 μερες μετα το τελευταιο ουτρο!

Link to comment
Share on other sites

Τα χαπια ουτροτζεσταν, ειναι φυσικη προγεστερονη!

Θα τα παρεις οσες μερες σου ειπε ο γιατρος και θα κανεις την χοριακη σου! Οταν μαθεις αποτελεσμα χοριακης και ειναι θετικη (μακαρι) τοτε λογικα θα τα συνεχισεις τα ουτρο λιγες μερες!

Αν παλι ειναι αρνητικη η χοριακη (που δεν το θελουμε), θα τα σταματησεις τα ουτροτζεσταν και τοτε η περιοδος θα κατεβει ενος μιας εβδομαδας! εμενα μου ερχεται σε 2-4 μερες μετα το τελευταιο ουτρο!

 

Μέσα στην εβδομάδα κατεβαίνει, μάλιστα..Ελπίζω ότι δεν αλλάζει ο κύκλος! Το μόνο που μου λείπει είναι να μπερδευτούν και οι ημέρες. Ακόμα και τώρα, έτσι όπως είναι, δυσκολευόμασταν να πετύχουμε την ωορρηξία, γι'αυτό και καταλήξαμε στην σπερματέγχυση. Αλλά επειδή και αυτή έγινε σε φυσικό κύκλο, που οι πιθανότητες είναι ελαφρώς πιο αυξημένες από τη φυσική σύλληψη, το πιο πιθανό είναι να πάμε και στον επόμενο.

Πάντως, σε σχέση με τις παρενέργειες του ουτροτζεστάν, παρατήρησα ότι τις τελευταίες δύο ημέρες έχουν σταματήσει οι ζαλάδες και η υπνηλία. Υπάρχει περίπτωση να τα συνήθισε ο οργανισμός μου;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα, θελω να κανω σπερματεχγυση αυτο το μηνα, αδιαθετω σε δυο μερες και ενω τα εχω ολα προετοιμασει ανακαλυπτω οτι η ωορηξια μου πεφτει πανω στα Χριστουγεννα! Η γιατρος μου δεν χαρηκε καθολου και μου ειπε αν μπορω να το παμε τον επομενο μηνα.... Δεν εχω προβλημα με αυτο .. αλλα απογοητευτικα , ειναι η 3η αναβολη... Ξερετε καποιο κεντρο που θα εκανε σπερματεγχυση πανω στις γιορτες; Ειναι η πρωτη μου... και για να φτασω ως εδω παλευω πολυ καιρο.... Φοβαμαι επισης μην εμφανισω παλι κυστη μεχρι την σπερματεγχυση γι αυτο και βιαζομαι ... Η γιατρος μου θα εκανε την διαδικασια στο Ιατρειο της και η αληθεια ειναι οτι το ποσο ηταν απο τα πιο ακριβα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ.... Τι μου προτεινετε νακανω; Σας ευχαριστω πολυ και σας ευχομαι καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω σπερματεχγυση αυτο το μηνα, αδιαθετω σε δυο μερες και ενω τα εχω ολα προετοιμασει ανακαλυπτω οτι η ωορηξια μου πεφτει πανω στα Χριστουγεννα! Η γιατρος μου δεν χαρηκε καθολου και μου ειπε αν μπορω να το παμε τον επομενο μηνα.... Δεν εχω προβλημα με αυτο .. αλλα απογοητευτικα , ειναι η 3η αναβολη... Ξερετε καποιο κεντρο που θα εκανε σπερματεγχυση πανω στις γιορτες; Ειναι η πρωτη μου... και για να φτασω ως εδω παλευω πολυ καιρο.... Φοβαμαι επισης μην εμφανισω παλι κυστη μεχρι την σπερματεγχυση γι αυτο και βιαζομαι ... Η γιατρος μου θα εκανε την διαδικασια στο Ιατρειο της και η αληθεια ειναι οτι το ποσο ηταν απο τα πιο ακριβα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ.... Τι μου προτεινετε νακανω; Σας ευχαριστω πολυ και σας ευχομαι καλη επιτυχια!!

στη θέση σου θα έπαιρνα σβάρνα όλα τα κέντρα κ θα ρωτούσα (τηλεφωνικά)

ότι κ να επιλέξεις σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, θελω να κανω σπερματεχγυση αυτο το μηνα, αδιαθετω σε δυο μερες και ενω τα εχω ολα προετοιμασει ανακαλυπτω οτι η ωορηξια μου πεφτει πανω στα Χριστουγεννα! Η γιατρος μου δεν χαρηκε καθολου και μου ειπε αν μπορω να το παμε τον επομενο μηνα.... Δεν εχω προβλημα με αυτο .. αλλα απογοητευτικα , ειναι η 3η αναβολη... Ξερετε καποιο κεντρο που θα εκανε σπερματεγχυση πανω στις γιορτες; Ειναι η πρωτη μου... και για να φτασω ως εδω παλευω πολυ καιρο.... Φοβαμαι επισης μην εμφανισω παλι κυστη μεχρι την σπερματεγχυση γι αυτο και βιαζομαι ... Η γιατρος μου θα εκανε την διαδικασια στο Ιατρειο της και η αληθεια ειναι οτι το ποσο ηταν απο τα πιο ακριβα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ.... Τι μου προτεινετε νακανω; Σας ευχαριστω πολυ και σας ευχομαι καλη επιτυχια!!

 

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.Δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο που ζητας,αλλα μιαλυση ειναι αυτο που σου προτεινε η katerina να παρεις τηλεφωνα.Αλλα ανημερα Χριστουγεννων δεν δουλευουν και τα εργαστηρια για να τη ληψη και καθαρισμο του σπερματος.Μηπως τελικα να το αφησεις για τον αλλο μηνα?Γιατι και το αγχος δεν θα σε βοηθησει..

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, με πρώτη προσπάθεια σπερματεγχυσης αποτυχημένη!! Πήρα serpafar, έκανα 3 ωάρια, το ενδομήτριο μια χαρα, το σπέρμα καρατσεκαρισμένο, και ολα κομπλε. Εκανα την σπερματεγχυση, ολα καλα αλλα δυστυχώς 8 μέρες μετά συνέβη κατι τραγικό στην ζωή μου, θάνατος στην οικογενεια μου και εριξα το κλαμα της αρκουδας, πιέστηκα παρα πολυ, και την επόμενη την έβγαλα στο κρεββάτι με πόνους(τι να ήταν τελικά αυτοι οι πόνοι;;;;;; ).... ετσι πριν λίγες μέρες η χωριακή ηταν αρνητική .... δεν ξέρω τι έφταιξε .... εγω λέω η στεναχωρια μου, αλλοι δεν συμφωνούν. Σκέφτομαι να κάνω και δευτερη προσπάθεια και αυτή τη φορά ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχη ...τι να πω ... εσεις τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η στεναχώρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!!!

Εχω μια απορια με κινητικοτητα 19% μπορει μια σπερματεγχυση να φερει θετικα αποτελεσματα η ειναι αδικος κοπος και χρημα;

 

γεια σου,

με τοσο χαμηλη κινητικοτητα πολυ δυσκολα τα πραγματα. συνηθως δεν το συνηστουν οι γιατροι, παρα μονο δοκιμαστικα ή για ψυχολογικους λογους (για να μη σας πανε κατευθειαν σε εξωσωματικη). η σπερματεγχυση ενδεικνυται για ζευγαρια με πολυ καλο σπερμα και ηπια προβληματα γονιμοτητας.

θα μπορουσες να το δοκιμασεις πριν απο την εξωσωματικη, αν το κοστος ειναι ανεκτο για σενα.

δικη σου αποφαση θα ειναι. καλη επιτυχια οτι και να αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, με πρώτη προσπάθεια σπερματεγχυσης αποτυχημένη!! Πήρα serpafar, έκανα 3 ωάρια, το ενδομήτριο μια χαρα, το σπέρμα καρατσεκαρισμένο, και ολα κομπλε. Εκανα την σπερματεγχυση, ολα καλα αλλα δυστυχώς 8 μέρες μετά συνέβη κατι τραγικό στην ζωή μου, θάνατος στην οικογενεια μου και εριξα το κλαμα της αρκουδας, πιέστηκα παρα πολυ, και την επόμενη την έβγαλα στο κρεββάτι με πόνους(τι να ήταν τελικά αυτοι οι πόνοι;;;;;; ).... ετσι πριν λίγες μέρες η χωριακή ηταν αρνητική .... δεν ξέρω τι έφταιξε .... εγω λέω η στεναχωρια μου, αλλοι δεν συμφωνούν. Σκέφτομαι να κάνω και δευτερη προσπάθεια και αυτή τη φορά ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχη ...τι να πω ... εσεις τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η στεναχώρια;

 

υπαρχει περιπτωση, οπως μετα απο μεγαλες στεναχωριες συμβαινουν ακομα και αποβολες. μην το σκεφτεσαι ομως τωρα.

συλληπητηρια και να συνεχισεις τις προσπαθειες σου, ευχομαι καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου,

με τοσο χαμηλη κινητικοτητα πολυ δυσκολα τα πραγματα. συνηθως δεν το συνηστουν οι γιατροι, παρα μονο δοκιμαστικα ή για ψυχολογικους λογους (για να μη σας πανε κατευθειαν σε εξωσωματικη). η σπερματεγχυση ενδεικνυται για ζευγαρια με πολυ καλο σπερμα και ηπια προβληματα γονιμοτητας.

θα μπορουσες να το δοκιμασεις πριν απο την εξωσωματικη, αν το κοστος ειναι ανεκτο για σενα.

δικη σου αποφαση θα ειναι. καλη επιτυχια οτι και να αποφασισεις.

 

Καλημερα κοπελα μου!

Η εξωσωματικος μας προτεινε τελικα σπερματεγχυση και λεμε να την δοκιμασουμε αν και η γυναικολογος μου ειχε αλλη γνωμη, να παμε κατευθειαν για εξωσωματικη.

Ευελπιστω να αυξηθει η κινητικοτητα τωρα που εκοψε και το καπνισμα και ισως με την βοηθεια και της κλομιφαινης να εχουμε καποιο αποτελεσμα.

Αχ δε ξερω ειλικρινα ειμαι απαισιοδοξη για την αποπειρα, αλλα απο την αλλη ειναι και ενα βημα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

  Μετά από serpafar και ovitrelle με 2 αυγουλακια 20 κ 21mm και ενδομητριο 9, προχωρήσαμε σε σπερματεγχυση με αρκετά καλό σπέρμα την προηγούμενη Δευτέρα. Μετά την πρωτοχρονιά θα κάνω κ τη Β χοριακη... Βέβαια δεν έχω νιώσει τίποτα το περίεργο, απλά ελπίζω... Τι λέτε βρε κορίτσια εσείς που ξέρετε; παίζει τίποτα καλό; μόνο οι θηλες είναι λίγο ερεθισμενες φαντάζομαι από τα utrogestan... Τι να πω Μακάρι... Καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος... Ελπίζω να μας φέρει ότι επιθυμούμε... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ,έχω μια λίγο άβολη ερώτηση να κάνω.αλλα θα σκάσω από το άγχος.εχω κάνει σύνολο 4 σπςρματεγυσεις . ευτυχώς η δεύτερη ήταν επιτυχημένη όπου έκανα το αγοράκι μου και τώρα προσπαθώ για δεύτερο και έκανα πάλι σήμερα.αυτη τη φορά όμως βρήκα λίγο σπέρμα στο εσώρουχο μου όταν επέστρεψα σπίτι και αναρωτιέμαι αν γίνεται αυτό στις σπςρματεγυσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας ήθελα ν ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μείνω έγκυος με σπερματέγχυση ενώ έχω χαμηλή αμη..εκανα 1 αλλά δν έπιασε κσημερα κάναμε τν 2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια. Είναι νέα στο φόρουμ και λένε ότι είναι γουρλίδικο! Λοιπόν, να σας πω περιληπτικά την ιστορία μου! προσπαθούμε σχεδόν 4 χρόνια με τον σύζυγό μου και στο ιστορικό μου έχω 2βιοχημικές αποβολές από φυσική σύλληψη μετά από σαλπιγγογραφία. έκτοτε τίποτα. Ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων (θρομβοφιλία, σπερμοδιάγραμμα, καρυότυπος, αυτοάνοσα, θυρεοειδή, υστεροσκόπηση, σαλπιγγογραφία κτλ). Έχω υπερθυρεοειδισμό που πλέον τον έχω ρυθμισμένο και αυξημένο ινωδογόνο με αποτέλεσμα να παίρνω salospir.. κατα τα άλλα όλες οι εξετάσεις είναι καλές. 22/07/21 έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση, μιας και δεν αντέχω άλλο ψυχολογικά. έπαιρνα νωρίτερα στην περίοδο χάπια femara, είχα κατεβάσει 3ωάρια, 20/07/21 στις 23:30 έκανα ένεση ovitrelle και 22/07/21 την σπερματέγχυση στις 11:30. πονούσα πολύ για 2 μέρες στην κοιλιά και μάλλον λόγω της ωορρηξίας, την οποία καταλαβαίνω. μία εβδομάδα μετά την σπερματέγχυση έχω κάθε μέρα έναν πόνο στην μέση που με βαράει και στα πόδια, μία είναι λίγο πιο αισθητός και μία ηρεμεί, το έντερό μου είναι πρησμένο και τυμπανισμένο εδώ και μέρες και το στήθος μία το καταλαβαίνω πρησμένο με κάποια ευαισθησία στις θηλές και μία είναι πιο ήρεμο. Επίσης να σας πω ότι βάζω κολπκά και την κρέμα vaslcor από την επόμενη της σπερματέγχυσης. Αύριο είναι να πάω για χοριακή και χθες στον ύπνο μου είχαν επίσης μουδιάσει τα χέρια μου αρκετές φορές με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να κοιμηθώ πολύ. έχω σταθερό κύκλο 28-30ημέρες. Είναι καμία κοπέλα σε παρόμοια φάση μαζί μου, μετά από σπερματέγχυση? Έπιασε καμία κοπέλα με σπερματέγχυση? 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Despinaki89 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Είναι νέα στο φόρουμ και λένε ότι είναι γουρλίδικο! Λοιπόν, να σας πω περιληπτικά την ιστορία μου! προσπαθούμε σχεδόν 4 χρόνια με τον σύζυγό μου και στο ιστορικό μου έχω 2βιοχημικές αποβολές από φυσική σύλληψη μετά από σαλπιγγογραφία. έκτοτε τίποτα. Ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων (θρομβοφιλία, σπερμοδιάγραμμα, καρυότυπος, αυτοάνοσα, θυρεοειδή, υστεροσκόπηση, σαλπιγγογραφία κτλ). Έχω υπερθυρεοειδισμό που πλέον τον έχω ρυθμισμένο και αυξημένο ινωδογόνο με αποτέλεσμα να παίρνω salospir.. κατα τα άλλα όλες οι εξετάσεις είναι καλές. 22/07/21 έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση, μιας και δεν αντέχω άλλο ψυχολογικά. έπαιρνα νωρίτερα στην περίοδο χάπια femara, είχα κατεβάσει 3ωάρια, 20/07/21 στις 23:30 έκανα ένεση ovitrelle και 22/07/21 την σπερματέγχυση στις 11:30. πονούσα πολύ για 2 μέρες στην κοιλιά και μάλλον λόγω της ωορρηξίας, την οποία καταλαβαίνω. μία εβδομάδα μετά την σπερματέγχυση έχω κάθε μέρα έναν πόνο στην μέση που με βαράει και στα πόδια, μία είναι λίγο πιο αισθητός και μία ηρεμεί, το έντερό μου είναι πρησμένο και τυμπανισμένο εδώ και μέρες και το στήθος μία το καταλαβαίνω πρησμένο με κάποια ευαισθησία στις θηλές και μία είναι πιο ήρεμο. Επίσης να σας πω ότι βάζω κολπκά και την κρέμα vaslcor από την επόμενη της σπερματέγχυσης. Αύριο είναι να πάω για χοριακή και χθες στον ύπνο μου είχαν επίσης μουδιάσει τα χέρια μου αρκετές φορές με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να κοιμηθώ πολύ. έχω σταθερό κύκλο 28-30ημέρες. Είναι καμία κοπέλα σε παρόμοια φάση μαζί μου, μετά από σπερματέγχυση? Έπιασε καμία κοπέλα με σπερματέγχυση? 

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά. Θα περιμένουμε νέα σου, εγώ έκανα την Παρασκευή σπερματεγχυνση και μου φαίνονται αιώνες οι μέρες. Αν και πιστεύω ότι θα έχω μείνει και θα απογοητευτω τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 12:36 ΜΜ, Mariakps είπε:

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά. Θα περιμένουμε νέα σου, εγώ έκανα την Παρασκευή σπερματεγχυνση και μου φαίνονται αιώνες οι μέρες. Αν και πιστεύω ότι θα έχω μείνει και θα απογοητευτω τόσο πολύ

 

Τι κάνεις Mariakps? τι έγινε τελικά με την σπερματέγχυση? Άργησα αρκετές μέρες να μπω. Εγώ τελικά έμεινα έγκυος, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω διπλασιασμό της χοριακής. Έχω μια αργή αύξηση, με αποτέλεσμα να μην ξέρω πώς θα εξελιχθεί... Μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα και να αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Despinaki89 είπε:

 

Τι κάνεις Mariakps? τι έγινε τελικά με την σπερματέγχυση? Άργησα αρκετές μέρες να μπω. Εγώ τελικά έμεινα έγκυος, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω διπλασιασμό της χοριακής. Έχω μια αργή αύξηση, με αποτέλεσμα να μην ξέρω πώς θα εξελιχθεί... Μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα και να αυξηθεί.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Despinaki89 είπε:

 

Τι κάνεις Mariakps? τι έγινε τελικά με την σπερματέγχυση? Άργησα αρκετές μέρες να μπω. Εγώ τελικά έμεινα έγκυος, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω διπλασιασμό της χοριακής. Έχω μια αργή αύξηση, με αποτέλεσμα να μην ξέρω πώς θα εξελιχθεί... Μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα και να αυξηθεί.

Σου εύχομαι να πάνε όλα άψογα κορίτσι μου,από τα βάθη της ψυχής μου. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακη και το άγχος είναι τεράστιο. Είχες κάποια συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 6:51 ΜΜ, Mariakps είπε:

Σου εύχομαι να πάνε όλα άψογα κορίτσι μου,από τα βάθη της ψυχής μου. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακη και το άγχος είναι τεράστιο. Είχες κάποια συμπτώματα;

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ αλλα μαλλον δν θα εξελιχθει καλα....ελπιζω σε ενα θαυμα!δεν ξερω τι γινεται!λοιπον,απο συμπτωματα ειχα πονο στη μεση κ στα ποδια κ ξεκινησαν μια εβδομαδα ακριβως μετα την σπερματεγχυση..πονακια χαμηλα ειχαν ξεκινησει μια μερα πριν την χοριακη,αφου νομιζα οτι θα μου ερθει..κ ειχα κ κατι χαζα συμπτωματα..ειχα γελασει για μια στιγμη κ πονεσε η κοιλια μου. Κουλο; επισης ειχα δει κ 2ονειρα κ ειπα "λες";; τελικα ημουν εγκυος...αλλα ελπιζω στο Θεο τωρα γτ δν θελω κ 3η αποβολη..κουραστηκα.εσυ εχεις συμπτωματα;;

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 6:51 ΜΜ, Mariakps είπε:

Σου εύχομαι να πάνε όλα άψογα κορίτσι μου,από τα βάθη της ψυχής μου. Εγώ την Παρασκευή έχω χοριακη και το άγχος είναι τεράστιο. Είχες κάποια συμπτώματα;

Τι εγινε τελικα Mariakps? Σε ειχα στο μυαλο μου!!!ευχομαι να ειχες μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ χοριακη!!!!

 

Edit Admin

Το θέμα συνεχίζεται εδώ:

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/23819-spermategchysi-prospatheies-2022/

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...