Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

Ο πλακούντας μετακινείται όσο μεγαλώνει η μήτρα. Παίζει ρόλο βέβαια η θέση αλλά πάντα μετακινείται. Ρώτα κ τον γιατρό σου. Ξέρω την αγωνία σου γιατί το έχω ζήσει μέσα από την αδερφή μου. Είχε επιπωματικό κ αυτή. Ο πλακούντας της βρισκόταν τόσο "πάνω" στον τράχηλο που σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχε άγχος κ εμείς μαζί για το τι θα γίνει... όλα όμως πήγαν τέλεια!!. Δεν είχε ποτέ αιμορραγία. Γέννησε τελικά λίγες μέρες πριν την ΠΗΤ. Φαντάσου ότι στο τέλος κ ενώ μέχρι πολύ κοντά στην ημερομ να γεννήσει- δεν θυμάμαι εβδομάδα- ο πλακούντας συνέχιζε να φράζει την είσοδο, μέσα σε λίγο διάστημα μετακινήθηκε ελάχιστα, όσο όμως χρειαζόταν κ μπόρεσε να γεννήσει και φυσιολογικά. Έπαθε πλάκα!

 

Εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Να, αυτές οι μαρτυρίες είναι που δινουν κουράγιο σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου!!! Εμένα δε με νοιάζει η καισαρική, ο φόβος μου είναι η ξαφνική και ακατάσχετη αιμορραγία και πολύ πιο μετά η πρόωρη γεννά....

Αλλά μπορούμε να ελπίζουμε για το καλύτερο!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Να, αυτές οι μαρτυρίες είναι που δινουν κουράγιο σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου!!! Εμένα δε με νοιάζει η καισαρική, ο φόβος μου είναι η ξαφνική και ακατάσχετη αιμορραγία και πολύ πιο μετά η πρόωρη γεννά....

Αλλά μπορούμε να ελπίζουμε για το καλύτερο!

 

Εννοείται! Ακριβώς τα ίδια φοβόμασταν κ εμείς, η καισαρική όχι μόνο δεν σε νοιάζει σκέφτεσαι ότι είσαι πολύ τυχερός που υπάρχει! για επιπωματικό είναι σωτήρια! κ μας καθησυχαζαν αντίστοιχες ιστορίες που όλα εξελίσσονταν ομαλά καθώς κ η γιατρός που ήταν πολύ σωστή στον τρόπο αντιμετώπισης. Απλά ήθελα να σου δείξω το πόσο ανέλπιστα καλά εξελίχθηκε που ούτε καν το φανταζόταν κ η αδερφή μου κ όλοι μας και που στο τέλος όχι μόνο αιμορραγία, όχι πρόωρος τοκετός, ούτε καν καισαρική χρειάστηκε. Και είχε πλάκα γιατί είχε αγχωθεί αντίστροφα!:lol: :lol: Ενώ πριν μείνει έγκυος ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά, μου έλεγε: εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν σίγουρη για καισαρική, πως θα πάω τώρα να γεννήσω φυσιολογικά; Δεν έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά!:lol::lol: Ήταν κ η πρώτη της φορά, καταλαβαίνεις.

 

Γράψε μας αν θες τα νέα σου όποτε μπορέσεις!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αχ, είμαι χαρούμενη Μελίνα μου!

Πήγα σήμερα στο γιατρό!!! Ο πλακούντας έχει αρχίσει να ανεβαίνει!!!! Εντάξει, είναι ακόμη επιπωματικός αλλά ο γιατρός είδε αλλαγή προς τα πάνω!!! Μέχρι να γεννήσω το βλέπει να γίνεται παραχείλιος!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, είμαι χαρούμενη Μελίνα μου!

Πήγα σήμερα στο γιατρό!!! Ο πλακούντας έχει αρχίσει να ανεβαίνει!!!! Εντάξει, είναι ακόμη επιπωματικός αλλά ο γιατρός είδε αλλαγή προς τα πάνω!!! Μέχρι να γεννήσω το βλέπει να γίνεται παραχείλιος!!!

 

ισα να σε τρομοκρατησει δλδ με τη μια !!! αντε κοριτσι μου αυτα ειναι ευχαρηστα !! και μην ανχονεσαι θα ανεβει !! περιμενουμε νεοτερα :D

Link to comment
Share on other sites

ισα να σε τρομοκρατησει δλδ με τη μια !!! αντε κοριτσι μου αυτα ειναι ευχαρηστα !! και μην ανχονεσαι θα ανεβει !! περιμενουμε νεοτερα :D

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, είμαι χαρούμενη Μελίνα μου!

Πήγα σήμερα στο γιατρό!!! Ο πλακούντας έχει αρχίσει να ανεβαίνει!!!! Εντάξει, είναι ακόμη επιπωματικός αλλά ο γιατρός είδε αλλαγή προς τα πάνω!!! Μέχρι να γεννήσω το βλέπει να γίνεται παραχείλιος!!!

 

Μπράβο!!! Χαίρομαι πάρα πολύ!!!! Και ακόμα είναι πολύ πολύ νωρίς!!!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω αλλα δεν την παλευω αλλο. Εχω επιπωματικο πλακουντα, ειμαι ηδη 10 βδομαδες στο κρεβατι κ δεν αντεχω καθολου! Συγνωμη για το καταπλακωμα αλλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Κι εγώ. Είμαι στην 25η εβδομαδα σε 10 μέρες θα μας πει ο γιατρος αν θα με βαλει σε πληρη ακινησία στο σπιτι...ηδη προσεχω παρα πολυ βασικα ειναι σαν να ειμαι ηδη απο την αρχη της εγκυμοσυνης γιατι ειχα εξαρχης καφε ροζ υγρα...μονο το Σάββατο πάμε για ενα φαγητο εξω στα γρήγορα

Δεν ξέρω τι έχει πει σε εσάς αλλά εμένα με τρόμαξε αν παραμείνει στην ίδια θέση θα χρειαστω καισαρική την 36η-37η εβδομαδα και για ενα μήνα πριν ίσως νοσηλευτω σε νοσοκομειο...είναι επικίνδυνος για ακατάσχετη αιμορραγία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ξεχασα τον παλιο μου κωδικο κ ετσι αλλαξε το ονομα..

Ειμαι στην 20η εβδομαδα κ ειμαι στο κρεβατι απο τη 10η που υπηρχε η υποψια.. Κ καθε φορα που πηγαινουμε επιβεβαιωνεται.. Σχεδον ολοι οι γιατροι λενε οτι δεν θα αλλαξει.. Θα ξαναπαμε τωρα σε λιγες μερες κ ο θεος βοηθος.. Μονο για τουαλετα σηκωνομαι κ απ ο,τι εχω καταλαβει τωρα ξεκινανε τα ζορικα.. Μακαρι marilouu να μας πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγω γέννησα με επιπωματικό πλακούντα κ όλα πήγαν μια χαρά!!!! Διαγνώστηκε απο την αρχή της κύησης κ περασα ατελείωτες ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα στο κρεββάτι βλέποντας ατελείωτες ώρες τηλεόρασης κ διαβάζοντας. Το σώμα μου έγινε ένα με το κρεββάτι!!! Ήταν φρίκη κ το χειρότερο ήταν ότι δεν ήξερα πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη βλέποντας κάθε τρεις κ λίγο αίμα. Μάλιστα το Πάσχα νοσηλεύτικα στον 7ο μήνα με συσπάσεις κ πηγαινα για πρόωρο τοκετό. Τελικά στην 33+6w γέννησα τη μπέμπα μου με καισαρική (το γνώριζα απο την αρχή ότι ετσι θα γεννήσω) πάλι πηγαίνοντας στο νοσοκομείο με συσπάσεις. Μάλιστα ο τράχηλος ειχε λεπτίνει τόσο πολύ που δεν πήγαινε άλλο. Γνώριζα κ εγω όπως κ εσεις τους κινδύνους του επιποματικού πλακούντα, το χειρουργείο ήταν έτοιμο για παν ενδεχομενο, με νοσηλευτες, γιατρούς, φιάλες αίμα.... αλλά όλα πήγαν καλά!!!! Το μωράκι μου έμεινε θερμοκοιτίδα 10 μέρες, δεν χρειάστηκε οξυγόνο (μόνο μάσκα)..... κ τώρα που σας γράφω ειναι 10,5 μηνών κ της ετοιμάζω το φαγάκι της:-P

Ταλαιπωρήθηκα πολύ αλλά τώρα πια δεν το σκέφτομαι καθόλου, ειλικρινά, μάλιστα θέλω κ άλλο παιδάκι.

Σας εύχομαι υπομονή κ δυναμη κ σύντομα να έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά!!!

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου. Είχα επιπωματικό πλακούντα και πραγματικά οι δυσκολίες πολλές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά στο τέλος όλα πήγαν καλά! Να έχετε κατά νου ότι όταν οι γιατροί λενε ακινησία, εννοούν πλήρη ακινησία. Τα προβλήματα μου παρουσιάστηκαν όσες φορές χαλάρωνα και δεν ακολουθούσα πιστά τις οδηγίες του γιατρού. Δυστυχώς επιπωματικός και βόλτες και δουλίτσες δεν συνδυάζονται! Απολαύστε τις ξάπλες σας!!

Γέννησα την 34η εβδομάδα και το μωρό παρέμεινε στην μονάδα παρακολούθησης μόνο για 10 ημέρες. Θετική σκέψη, υπομονή και όλα θα σας πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Η αληθεια ειναι οτι δυστυχως γνωριζουμε το τι μπορει να προκυψει κ αυτο πολλες φορες ειναι αρκετα αγχωτικο.. Προς το παρον δεν εχω μπει σε πληρη ακινησια.. Δεν ξερω αν προκυψει στη β επιπεδου, αν κ πολυ το φοβαμαι.. Σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ αντε κανενα πενταλεπτο περπατημα μεσα στο σπιτι για να μην παθω κ καμια θρομβωση.. Σημασια εχει να πανε ολα καλα, αλλα η αληθεια ειναι οτι με πιανει το παραπονο κ λεω να μετακινηθει λιγο, να βγω εστω μιση ωρα εξω με τη μικρη.. Εχει βαρεθει κ αυτη να με βλεπει στο κρεβατι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ τις μανουλες που το πέρασαν αυτο,για τις απαντήσεις τους...

Εμένα για κάποιο λογο μέχρι στιγμής δε με έχει βάλει σε πληρη ξάπλα δηλ ενα φαγητο εξω την εβδομαδα με την προϋπόθεση οτι δε θα οδηγησω κ δε θα περπατησω με έχει αφήσει...τη δεύτερα πάω στο γιατρό θα είμαι 26 κ 3 όπως είπε κ η elpida τώρα αρχίζουν τα ζορικά...προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να γεννησω με καισαρική ουτε με το να καθηλωθω στο κρεββάτι...η παραμονή για ενα μήνα και στο νοσοκομειο με τρομάζει (ειδικα αν είναι απαραίτητη κ η χρηση "πάπιας") κ πέρα απο αυτό Ρώτησαμε τιμες στο ρέα με εοππυ είναι 150 ευρώ τη μέρα το τρίκλινο χωρίς εξετάσεις κ φάρμακα!!!!πραγματικα δεν ξέρω τι θα γίνει σε αυτή την περιπτωση ο γιατρός μου είναι ιδιώτης...:-(

 

Αλλά και εγώ ψυχολογικά είμαι πολύ άσχημα...

Ώρες ώρες ξεχνώ οτι έχω ενα μωρο στην κοιλιτσα μου το μονο που σκέφτομαι είναι τον πλακούντα ...χωρις πλακα μου έχει γίνει εμμονή κ η όλη κατασταση με έχει ρίξει παρα πολύ ψυχολογικά...αλλιως είχα φανταστεί την πρωτη μου εγκυμοσύνη κ φυσικά το γεγονος οτι δε μπορω να κάνω αυτά που εκανα με κανει να νιώθω άχρηστη...απο τη μια ευχαριστώ το θεο που δεν έχω ηδη παιδιά να τα ταλαιπωρω και αυτά...αλλά κ μονο το γεγονος οτι ταλαιπωρω τον άντρα μου κ τη μαμά μου με κανει να κλαίω...κ ποιος ξερει τι ζορι εχουμε να περασουμε ακομα! Οικονομικο κ ψυχολογικο...κ ξέρω οτι δεν είναι σωστο να κλαίω αλλά δε μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Μπαίνω μετά απο πολύ καιρό στο forum αλλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμουν μονίμως εδώ..Με βοήθησαν απίστευτα οι εμπειρίες άλλων μαμάδων, σειρά μου τώρα :D Απο την αρχή της εγκυμοσύνης διαγνώστηκα με χαμηλό πλακούντα ο οποίος στην πορεία έγινε επιπωματικός. Έβγαλα όλη σχεδόν την κύηση σε ακινησία, μόνο μπάνιο και βόλτες σε σαλόνι, κουζίνα, δωμάτια :mad: Η επίσκεψη στο γιατρό ήταν η "εκδρομή" μου, κορόιδευε ο άντρας μου... Τελικά γέννησα την 36 εβδομάδα το λατρεμένο μου αγοράκι, δεν μπήκε καν θερμοκοιτίδα γιατί είχαμε κάνει τις ενέσεις για τους πνεύμονες!! Τώρα, ένα χρόνο μετά, λέω πως χαλάλι η αγωνία και οι ατέλειωτες ώρες στον καναπέ. Αξίζουν με το παραπάνω για τα μωράκια μας. Ελπίζω να βοήθησα κάπως, ευχές για να πάνε όλα καλά σε όλες τις μανούλες :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ευχαριστουμε πολυ για τη θετικη ενεργεια! Θελω κ εγω να πιστευω οτι ολα καλα θα πανε, χωρις παρατραγουδα! Α καλα κ για μενα η εξοδος στο μικροβιολογικο κ στο γιατρο ειναι η εξοδος του μηνα! Αφου κοιταω καλα καλα γιατι μ εχειφ αει η κλεισουρα! Ελπιζω στη β επιπεδου να εχει αλλαξει κατι, διαφορετικα ψυχολογικα καηκαμε! Ερχεται κ το καλοκαιρι κ ειναι καπως.. Αλλα εννοειται οτι αξιζει.. Να πανε ολα καλα κ περασμενα ξεχασμενα..

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα αν και έχει καιρό να κινηθεί...

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδί μου, στη 13η βδομάδα.Από πολύ νωρίς είδαμε ότι η εμφύτευση του εμβρύου έγινε στον ισθμό της μήτρας και περιμέναμε έναν προδρομικό πλακούντα,πράγμα που επαληθεύτηκε στο υπερηχογράφημα της 9ης και 11ης εβδομάδας(αυχενική). Έχω διαβάσει και ενημερωθεί από τον γιατρό μου για όλες τις πιθανές επιπλοκές, αρχίζω ξάπλες και αν τα καταφέρω να φτάσω ως την 32η βδομάδα έχω προετοιμαστεί για πρόωρο τοκετό. Σε μένα ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι το μωρό μεγαλώνει στον ισθμό της μήτρας,πάνω ακριβώς από την ουροδόχο κύστη,γεγονός ιδιαίτερα σοβαρό αν ο πλακούντας γίνει διεισδυτικός προς την κύστη....υπάρχει κάποια κοπέλα επί του παρόντος που να αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο;

 

 

 

Ξερω οτι πέρασε αρκετός καιρός επειδή όμως περνάω το ίδιο πρόβλημα τελικά ο πλακούντας πέρασε στην ουροδόχο κύστη΄?

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι πέρασε αρκετός καιρός επειδή όμως περνάω το ίδιο πρόβλημα τελικά ο πλακούντας πέρασε στην ουροδόχο κύστη΄?

Στο υπερηχογράφημα δε φαίνεται κάτι τέτοιο. Ωστόσο μου είπανε ότι πλήρως σίγουροι θα ειναι μόνο όταν γίνει η καισαρική,και θα δουν με τα μάτια τους την κατάσταση....

Εσύ; έγκυος με επιπωματικο-διεισδυτικό προς ουροδόχο κύστη,καλή μου;πόσων βδομάδων είσαι;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε παρακαλω αν εχεις την καλοσυνη πες μου την εξελιξη του πραγματος γιατι εχουμε πανομοιοτυπες περιπτωσεις..3 παιδι,επιπωματικος 2 γεννες φυσιολογικες...ειμαι να πεθανω απ την στενοχωρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κατάφερα!

Και ας ήταν η 4η καισαρική μου!

Βέβαια είχα δύσκολο χειρουργείο,χρειάστηκα 7 φιάλες αίμα αλλα δοξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά!

Και μάλιστα αυριο παίρνω και το μωρο στο σπίτι.

Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κουκλα χαιρομαι για σενα..εχω αιμοδοτες υπομονη και καλη διαθεση δεν εχω εχω ΧΕΣΤει απ τον φοβο μου σορυ για την εκφραση και τρεμω για το μωρο,ειμαι στην 26 εβδομαδα και η καλυτερη συμβουλη που δεχτηκα απο γιατρο ηταν να παω στο ελενα η στο αλεξανδρα και σε καμμια κλινικη στην πρωτη σταγονα αιματος που θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...