Recommended Posts

Κι εγώ αντιμετωπίζω ένα θεματάκι. Για να κοιμηθεί θέλει αρκετή ώρα να θηλάζει είτε για μεσημέρι είτε για βράδι όσο και να νυστάζει. Ενώ όταν είναι με την μητέρα μου μπορεί να κοιμηθεί και όρθια στον καναπέ και όταν της λέει ξάπλωσε και κάνε νάνι κατευθείαν την παίρνει ο ύπνος. Εγώ όσο κι αν το προσπάθησα με τίποτα. Πως να το ξεπεράσω αυτό?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Διαφημίσεις

Κι εγώ αντιμετωπίζω ένα θεματάκι. Για να κοιμηθεί θέλει αρκετή ώρα να θηλάζει είτε για μεσημέρι είτε για βράδι όσο και να νυστάζει. Ενώ όταν είναι με την μητέρα μου μπορεί να κοιμηθεί και όρθια στον καναπέ και όταν της λέει ξάπλωσε και κάνε νάνι κατευθείαν την παίρνει ο ύπνος. Εγώ όσο κι αν το προσπάθησα με τίποτα. Πως να το ξεπεράσω αυτό?

Αυτο! Αυτο ακριβως! Ποσο με εκνευριζει αυτο! Με μενα κοιμαται ΜΟΝΟ με στηθος ενω η μητερα μου του λεει παμε για νανι? τρεχει στο παρκοκρεββατο τον βαζει μεσα κανει μονος του ενα τραγουδι υπνου και κοιμαται! Με τρελαινει αυτο, με τρελαινει....

iD56p3.pnglk6hp3.png

εχουν συνδεσει διαφορετικους τροπους να αποκοιμιουνται με διαφορετικους ανθρωπους.

με την μαμα ξερουν οτι εχει στηθος απο μωρα.

πρεπει να τους μαθετε νεο τροπο που θα αποκιμιουνται.

προσωπικα την ξεκινησα με παραμυθια, σε εσας μπορει να ειναι ενα νανουρισμα η ενα μουσικο περιστρεφομενο.

Προτούλα, κι εμένα η κόρη μου ακόμα με θηλασμό κοιμάται, κι είναι 3.5. Δε με πειράζει, γιατί είναι ένας εύκολος τρόπος να την κοιμήσω, και όταν είμαι κουρασμένη και δεν έχω κουράγιο για παραμύθια και ιστορίες ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο. Μερικές φορές θα ήθελα να μπορούσε να την κοιμήσει κάποιος άλλος, αλλά όσο μεγαλώνει κι αυτό γίνεται πιό εύκολο. Χτες ήταν απ'τις λίγες φορές που την πήρε ο ύπνος ενώ της διάβαζε ο μπαμπάς παραμύθι.

Αν θέλεις να τη μάθεις να κοιμάται μόνη της, μπορείς να δοκιμάσεις να μικραίνεις τη διάρκεια θηλασμού κάθε βράδυ. Δλδ τη θηλάζεις ώσπου να νυστάξει αρκετά, αλλά όχι να κοιμηθεί τελείως, και μετά σηκώνεσαι για "να πας τουαλέτα" ας πούμε, και κοιμάται μόνη της. Την επόμεν φορά σηκώνεσαι λίγο πιό νωρίς, κοκ...

γεια σας......εχω κ εγω προβλημα και δεν ξερω πως να το λυσω....εχω κουραστει και προβληματιστει παρα πολυ.....

η μικρη ειναι 18,5 μηνων και το βραδυ θηλαζε 1-2 φορες. από οταν γυρισαμε ομως απο διακοπες, αρχισε ξανα να αυξανει τα ξυπνηματα, παντα με κλαμα , να με ζηταει και να θελει να θηλασει. πολυ συχνα πανω απο 4-5 φορες.

δεν ξερω αν πειναει ή αν θελει μονο να πιπιλισει και να σιγουρευτει οτι ειμαι εκει. κοιμαται απο 13 μηνων στο δωματιο της και σιγουρα δεν θελει το κρεβατι μας ή να κοιμαμαι εγω μαζι της.....θελει απλα να καθομαι μεχρι να χαλαρωσει τοσο που να ειναι ετοιμη να κοιμηθει.

δεν θελω (το βραδυ) να τη θηλαζω πια οποτε το ζηταει, γιατι αν το ζηταει καθε μια ωρα προφανως δεν ειναι πεινα, ετσι;:confused: δεν πινει αλλο γαλα κ φαγητο τρωει σε νορμαλ ποσοτητες νομιζω.. εχω εξαντληθει παντως και δεν ξερω τι να κανω!σημειωση οτι αν παει ο πατερας της να την ηρεμησει φωναζει κ κλαιει ακομα περισσοτερο!

αλλη περιεργη συμπεριφορα που ξεκινησε την ιδια περιοδο, ειναι οτι θελει οπωσδηποτε πια να θηλαζει και απο τα δυο στηθη, ενω παντα μα παντα θηλαζε μονο απο το ενα. τωρα θηλαζει απο το πρωτο, μετα λεει 'παπά'=πιπιλα και θηλαζει απο το αλλο!!! επειτα κανει 'γεια σου' στο γαλα και μου δειχνει το κρεβατι της!!!!!

τι ειναι ολη αυτη η συμπεριφορα; :roll::roll::roll::roll::roll:

Mήπως βγάζει κάποια πίσω δόντια και ζορίζεται τα βράδια;

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

λοιπον αγλαια επεσες μεσα, χτες διαπιστωσα οτι ηταν οι κυνοδοντες που την ταλαιπωρουν γιατι ειχε κ αλλα συμπτωματα....εχουν ηδη σκασει οι πανω.....

αλλα το τελευταιο , το να θηλαζει και απο τα δυο, με το ιδιο 'στυλ', με προβληματιζει καπως....απλα θελω να ειμαι σιγουρη οτι σε αυτη την ηλικια της φτανει το γαλα...(τελικα αυτη η αμφιβολια δεν φευγει ποτε;;:rolleyes: )

λοιπον αγλαια επεσες μεσα, χτες διαπιστωσα οτι ηταν οι κυνοδοντες που την ταλαιπωρουν γιατι ειχε κ αλλα συμπτωματα....εχουν ηδη σκασει οι πανω.....

αλλα το τελευταιο , το να θηλαζει και απο τα δυο, με το ιδιο 'στυλ', με προβληματιζει καπως....απλα θελω να ειμαι σιγουρη οτι σε αυτη την ηλικια της φτανει το γαλα...(τελικα αυτη η αμφιβολια δεν φευγει ποτε;;:rolleyes: )

Κάθε ηλικία και κάθε παιδί έχει το δικό του στυλ! :wink:

Του φτάνει το γάλα, αν δεν φτάνει θα φάει κάτι άλλο!

Μην το σκέφτεσαι!

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Καλημέρα σας, νέα μανούλα στο φόρουμ κ χρειάζομαι την βοηθειά σας, καθώς εχω απογοητευτεί. Έχω μια μπεμπούλα 15μηνώβ που θηλάζει ακόμα. Εδώ και 3 μέρες έχουμε βγάλει το κάγκελο απο την κούνια, για να κοιμηθεί ξαπλώνω μαζί της στην κούνια, το καναμε απο παλιά εμπαινα μέσα γτ αν την κοιμιζα αλλου μόλις την ακουμπούσα στην κούνια ξυπνούσε. Λοιπόν εδώ και κάμποσες μέρες εκεί που μόλις ξαπλώναμε μετά από 10λεπτά την έπαιρνα ο υπνος, τωρα εχουμε φθάσει να κλείνουμε κοντά ένα δύωρο. Θέλει να φεύγει απο την κούνια κ να πηγαίνει στο σαλόνι. Δεν την αφήνω προσπαθώ με κάθε τρόπο να της τραγουδάω να την χαιδεύω να την παίρνω αγκαλιά με τπτ δν ηρεμεί. Στο τελος απο τ πολυ κλαμα κουράζεται κ κοιμαται. Να μείνει μονη της στην κούνια να κοιμηθεί επουδενί. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε κάποια ιδέα; Κάνω εγώ κατι λάθος; 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα