Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αφηνουμε το μωρο στο καροτσι μονο του?


biky

Recommended Posts

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗ ΜΟΥ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΓΕΙΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΨΟΥΝ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗ ΜΟΥ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΓΕΙΟ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΨΟΥΝ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

 

εμενα παλι που το σπιτι μου ειναι στον τριτο!! :shock: κι εχω την ιδια φοβια???????? :roll::roll:

τρεμω μην πηδηξουν απο διπλα(μεσοτοιχια με αλλη πολυκατοικια)και μπουν μεσα!!εχω και τον συζυγο που μου λεει οτι ειδικα οι πολωνοι ειναι ακροβατες!!! :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ :lol::lol:

ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΒΟΛΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΛΗΣΩ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Η ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΘΕΛΩ:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ :lol::lol:

ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΒΟΛΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΛΗΣΩ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Η ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΘΕΛΩ:lol::lol::lol:

 

εμενα ευτυχως οταν τους παει η μαμα μου βολτα ειμαι κι εγω μαζι!! :lol:

 

δυστυχως ,το λεω , φοβαμαι τα παντα!!!

 

κι απο ιδεες αλλο τιποτα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

΄το καλοκαίρι που πέρασε είχαμε πάει για μπάνιο με κάτι φίλους και εγώ επειδή ήμουν έγκυος δεν ήθελα να βουτήξω και έίχα κάτσει στην ξαπλώστρα, μπροστά μας ήταν ένα πολύ όμορφο και νέο ζευγάρι με ένα αγορακι 3-4 χρόνων το πολύ.Το παιδί έπαιζε στην ακρη τησς θάλασσας και οι γονείσ του έκαναν το εξής θεικό μπηκαν για κολύμπι και το άφησαν μόνο του πάνω από 20λεπτά, η ΄μάνα έκανε πως το κοιτάει από μια απόσταση 30-40 μέτρων και το παιδάκι απορώ πως δε πνίγηκε με τα κύματα που είχε ,δεν μπόρεσα να ησυχάσω καθόλου και μέχρι να βγούνε από τη παραλία το κοίταγα συνέχεια και ήμουν έτοιμη να το αρπάξω αν το έπαιρνε κανένα κύμα.

Περιττο να πω πως όταν βγήκαν έξω κάτσαν αγκαλιά σε μια ξαπλώστρα και δεν νοιάστηκαν καθόλου για το μικρό, που ήταν τόση ώρα μόνο του ανάμεσα σε ξένο κόσμο.

Δε λέω ότι είμαι η τέλεια μάνα αλλά δε θα έβαζα ποτέ σε ρίσκο τη ζωή του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά δεν το συζητώ!!

Εδώ σκέφτομαι από τώρα πως θα το παίρνουν παππούδες και γιαγιάδες για καμια βόλτα και τρελαίνομαι όχι να το αφήσω κάπου μόνο του!!

Χριστέ μου!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΕΙΔΕ ΜΙΑ ΓΥΦΤΙΣΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑΞΑΝΘΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΤΗΣ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ Η ΓΥΦΤΙΣΣΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟ mole ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε μέρη με πολυκοσμία και να μην έχεις ματια 1000 και το παιδί σφιχτά από το χέρι?? Απορώ με τη σιγουριά ορισμένων ότι το παιδί θα μείνει δίπλα τους....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Πριν ένα χρόνο είχαμε πάει οικογενειακώς και με τα πεθερικά μου εκδρομή.

 

Για 2 λεπτά κάθησα να πιώ μια πορτοκαλάδα κι άφησα τον Μανώλη με τον παππού και τη γιαγιά....:evil:

 

Αποτέλεσμα???? Χτύπησε και το σημάδι στο πόδι του υπάρχει ακόμα!!!!!!:twisted:

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

...ατυχήματα κορίτσια δυστυχώς μπορούν να συμβούν οπουδήποτε και με οποιονδήποτε....και μπροστά στα μάτια σου άνετα... :(

 

 

...όμως είμαι κι εγώ παλαβά φοβητσιάρα και προστατευτική... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ατυχηματα ολα τα παιδακια παθαινουν μεσα σε δευτερολεπτα.Το θεμα ειναι να μπορουμε να προλαμβανουμε τα χειροτερα.

Οταν κρατουσα το ανηψιο 8-9 μηνων μου το ειχα στο καροτσι και ηθελα να τον βαλω στο καθισματακι φαγητου.Λυνω τη ζωνη και κανω να πιασω απο 1/2 μετρο αποσταση το καθισματακι και ειχε ηδη σηκωθει ορθιο στο καροτσι!Τρελαθηκα!Απο τοτε ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ζωνη μεχρι τελευταια στιγμη που θα το βγαλω.

Βλεπω μαναδες να καθονται σε καφετερια με τις φιλεναδες τους,να κανουν κους-κους και τσιγαρακι και το 4χρονο να ειναι γυρω γυρω,να σκαρφαλωνει στα σκαμπω του μπαρ και να πηγαινει να φυγει απο την εξωπορτα καθε φορα που την ανοιγει καποιος και εκεινη......χαλαρα! :evil::evil:

Το χειροτερο ειναι οταν περπατανε με το παιδακι μεν πιασμενο απο το χερι αλλα οχι απο το πεζοδρομιο και το παιδι απο την εξω μερια που περνανε τα αμαξια!!! :evil::evil::evil: ΕΛΕΟΣ!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Το αλλο που βλεπω εγω και τρελαινομαι,ειναι σε δρομο με πολυ κυκλοφορια βγαζουν το μωρο με το καροτσι στη μεση του δρομου ενω τα αυτοκινητα πηγαινοερχονται και αυτες ειναι ακομα στο πεζοδρομιο και περιμενουν να περασουν απεναντι. :evil: Καλα τοση εμπιστοσυνη εχουν στα αυτοκινητα που ρισκαρουν το μωρο τους ,δεν μπορουν να περιμενουν να σταματησει η κυκλοφορια?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

1)μαμα αφηνει το καροτσι με το 2 περιπου μηνων μωρο, εξω απο καταστημα τραπεζας για να μπει να κανει την συνναλαγη της,

δεν υπαρχει κανενας αλλος με το μωρο το ξερω σιγουρα γιατι απο το αγχος μου εκατσα και περιμενα (10λεπτα περιπου)

 

 

Αχ Βικάκι πολύ με συγκινησες. Εκατσες και περίμενες 10 λεπτά και προσεχες το μωρό.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.Εισαι πολύ υπευθυνη και συνειδητοποιημένη σαυτό σου το ρόλο.Δεν σε βρίσκω καθόλου υπερβολική.Οσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η ώρα λένε οι γηραιότεροι και ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ.Δεν θέλει πολύ για να γίνει.Ασε γιατί μου κρυψαν το καροτσάκι με το μωρό κάποιο καλοκαίρι και κλαίω ακόμα οταν το φέρνω στο μυαλό μου. Επι 5 δευτερολεπτα πραγματικού χρόνου περιστρεφόμουνα γυρω απο τον άξονά μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ.Παλμοί στους 500 και λιγα λέω ,το αίμα όλο στο κεφάλι και η άχρηστη η φίλη μου να με κοιτάει και να λέει πως δεν ξέρει που είναι το καροτσάκι με το αγγελούδι μου.ΜΗ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ.....ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ!@!!!!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλο περιστατικο σημερα στο Lidl.Καθως περιμεναμε τη σειρα μας στα ταμεια και ειχε πολυυυυ κοσμο λογω της ημερας και ψωνιζαν ολοι σαν τρελοι παρατηρω ενα κοριτσακι 5-6 χρονων διπλα σε ενα καποτσακι με ενα μικρο 2 χρονων να κοιταζει γυρω-γυρω σαστισμενο και η μαμα αφαντη!!! :shock:

Επειδη περιμεναμε κανενα 10λεπτο τη σειρα μας παρατηρουσα το κοριτσακι που ηταν ετοιμο να βαλει τα κλαμματα γιατι η μαμα του το παρατησε διπλα στα ταμεια που ειναι κοτα στην εισοδο να προσεχει το καροτσι(ΤΙ να προσεχει 5 χρονων??? :evil: )οσο αυτη εκανε ανετη τα ψωνια της για να μη χωθει μεσα στους διαδρομους με το καροτσι!!!!

Το ρωταει λοιπον μια κοπελα του καταστηματος εφοσον ειχαμε γυρισει ολοι και το κοιταζαμε πως τη λενε τη μαμα σου εκεινο απαντησε κλαιγοντας και πηγαν να την εντοπισουν μεσα στο μαγαζι.Φυσικα εμφανιστηκε αυτη μετα απο 2-3 λεπτα σαν να μην ετρεχε τιποτα και του ελεγε γλυκες να το ηρεμησει το παιδι.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΕ 200 ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ!!!! :evil::evil::evil::evil::evil:

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...