Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Κορίτσια, συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο ερώτημά μου, ίσως να μην ψάχνω σωστά....

Το θέμα είναι, λοιπόν, ότι θα πάω σύντομα να κάνω σαλπιγγογραφία. Μου είπε ο γιατρός μου, ότι ΜΕΤΑ την σαλπιγγογραφία, θα πρέπει να έχω επαφές με τον σύζυγο με προφυλάξεις, για να ΜΗΝ μείνω έγκυος το μήνα εκείνο που θα γίνει η σαλπιγγογραφία. Π.χ. θα κάνω την εξέταση την 7η μέρα του κύκλου μου, 10η μέρα περίπου θα είναι η γόνιμη, ΔΕΝ θα την αξιοποιήσουμε με "ελεύθερη" επαφή ή θα απέχουμε ή θα πάρουμε προφυλάξεις. Όλα αυτά, γιατί το ωάριο εκείνου του μήνα θα είναι κατά κάποιον τρόπο επηρεασμένο από την εξέταση.:?

Ξέρω άλλες κοπέλες όμως, που έχουν κάνει σαλπιγγογραφία κι οι γιατροί τους δεν τους είπαν κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε κάποιες ειπώθηκε να έρθουν σε επαφή όταν θα έρθει η γόνιμη μέρα τους, γιατί τότε θα έχουν πολλές πιθανότητες να μείνουν έγκυοι. :?Αυτό, γιατί με την σαλπιγγογραφία "ξεφρακάρουν" οι σάλπιγγες, αν έχουν κάποιο μικρό προβληματάκι.

Εσείς, τι λέτε? Θα ξαναρωτήσω το γιατρό μου, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα ο δικός μου δεν μου είπε κάτι τέτοιο....ίσα ίσα που μου είπε οτι οι 3-4 μήνες που ακολουθούν είναι πολύ πιο εύκολο να μείνεις έγκυος....άλλοι γιατροί λένε αυτό που σου είπε κι εσένα. μάλλον είναι θέμα γιατρού τελικά!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο δικός μου δεν μου είπε κάτι τέτοιο....ίσα ίσα που μου είπε οτι οι 3-4 μήνες που ακολουθούν είναι πολύ πιο εύκολο να μείνεις έγκυος....άλλοι γιατροί λένε αυτό που σου είπε κι εσένα. μάλλον είναι θέμα γιατρού τελικά!

 

Σε ευχαριστώ. Καλή μας επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Moments μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!

Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο με έχεις ηρεμήσει!:-P:-P:-P

Η εξέταση τελικά θα γίνει μάλλον στις 16/2. Εννοείται ότι θα σου πω τα νέα μου μετά!

 

Χαίρομαι που βοήθησα!!!:D Αν σου επανέλθει το άγχος (γιατί ως τις 16/2 δεν θα μου κάνει εντύπωση να επανέλθει) να τα ξαναπούμε πάλι απ την αρχή για να ξαναθυμηθείς πως πρέπει να ηρεμήσεις!!!! Άντε καλή μου!!!! Θα περιμένω νεότερά σου ε!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ... σαλπιγγογραφία .... στο ιασώ την έκανα... έτρεμα από το φόβο μου πριν μπω....! Αφήστε που την ώρα που μου είπαν να καθήσω και να ξαπλώσω κουτούλησα το κεφάλι μου πάνω σε αυτό το πράγμα που βγάζει τις ακτινογραφίες..χαχαχα...

Δεν είναι τίποτα για κάποιες κοπέλες και για άλλες είναι ανυπόφορο...

Προσωπικά για μένα ήταν ένας νορμάλ πόνος περιόδου... δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το αποτέλεσμα... δηλαδή εμένα ήταν όλα καλά, ανοιχτές και οι δύο σάλπιγγες, μόνο την ώρα που μου έριχναν αυτό το υγρό ένιωσα πίεση και πόνο περιόδου και μου είπαν να γυρίσω τη λεκάνη μου σιγά από τη μία και από την άλλη προφανώς για να δουν στις ακτινογραφίες αν περνάει το υγρό... όλη η διαδικασία διαρκεί 10 λεπτά.

Το αποτέλεσμα το πήρα σε 10 λεπτά που γράφει και διάγνωση απάνω

Ελπίζω να έδωσα θάρρος !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο ερώτημά μου, ίσως να μην ψάχνω σωστά....

Το θέμα είναι, λοιπόν, ότι θα πάω σύντομα να κάνω σαλπιγγογραφία. Μου είπε ο γιατρός μου, ότι ΜΕΤΑ την σαλπιγγογραφία, θα πρέπει να έχω επαφές με τον σύζυγο με προφυλάξεις, για να ΜΗΝ μείνω έγκυος το μήνα εκείνο που θα γίνει η σαλπιγγογραφία. Π.χ. θα κάνω την εξέταση την 7η μέρα του κύκλου μου, 10η μέρα περίπου θα είναι η γόνιμη, ΔΕΝ θα την αξιοποιήσουμε με "ελεύθερη" επαφή ή θα απέχουμε ή θα πάρουμε προφυλάξεις. Όλα αυτά, γιατί το ωάριο εκείνου του μήνα θα είναι κατά κάποιον τρόπο επηρεασμένο από την εξέταση.:?

Ξέρω άλλες κοπέλες όμως, που έχουν κάνει σαλπιγγογραφία κι οι γιατροί τους δεν τους είπαν κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που σε κάποιες ειπώθηκε να έρθουν σε επαφή όταν θα έρθει η γόνιμη μέρα τους, γιατί τότε θα έχουν πολλές πιθανότητες να μείνουν έγκυοι. :?Αυτό, γιατί με την σαλπιγγογραφία "ξεφρακάρουν" οι σάλπιγγες, αν έχουν κάποιο μικρό προβληματάκι.

Εσείς, τι λέτε? Θα ξαναρωτήσω το γιατρό μου, βέβαια.

 

LATIATOULA μου, εγώ έκανα υστεροσαλπιγγογραφία πριν από 4 μήνες περίπου. Ο γιατρός μου είπε να μην έρθω σε επαφή ΠΡΙΝ από την εξέταση, δηλαδή τις πρώτες 10 ημέρες του κύκλου. Την 10η μέρα του κύκλου έκανα την εξέταση και από την επόμενη ημέρα και μετά ήρθαμε ξανά σε επαφή ώστε φυσικά να μην αφήσουμε ανεκμετάλλευτο το μήνα!

Δεν ξέρω τελικά αν ξεφρακάρουν οι σάλπιγγες, σε εμένα πάντως, 4 μήνες μετά, δεν έχει αλλάξει κάτι, παρόλο που όλα διαγνώστηκαν φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Papnik, σε ευχαριστώ κι εσένα για την απάντησή σου. Θα ρωτήσω ξανά το γιατρό, σίγουρα. Δεν θέλω να αφήσω να πάει χαμένος ούτε ένας μήνας! Περιμένω να αδιαθετήσω την άλλη εβδομάδα, ώστε να κανονίσω μετά να πάω να με "σαλπιγγογραφήσουν" :? . Μακάρι βέβαια να μην ερχόταν η περίοδος μου και να είχα μείνει έγκυος.....όχι τίποτα άλλο....κάνει κι 170 ευρώ αυτή η ρημάδα η εξέταση, λέω μήπως τα γλυτώσω :lol:

Εύχομαι, κι από εσένα να ακούσουμε σύντομα πολλές ευχάριστες ειδήσεις :-). Μην το βάζετε κάτω, εσύ κι ο άντρας σου, keep walking!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έκανα και γω σήμερα σαλπιγγογραφία στο Μητέρα. Είχα πόλύ άγχος πριν μπω. Εκείνη την ώρα ένιωσα μόνο κάποια πίεση δεξιά και αριστερά, σαν τους πόνους της περιόδου. Μετά με πονούσε λίγο η μέση μου, όπως όταν έχουμε περίοδο. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγω τις ελεύθερες επαφές για 2 μέρες και όχι όλο το μήνα. Δυστυχώς η σαλπιγγογραφία έδειξε περιορισμένη διαβατότητα στην μία μου σάλπιγγα (τη μόνη που έχω, καθώς την άλλη την αφαίρεσα λαπαρσκοπικά λόγω υδροσάλπιγγας). Λέτε να έχω καμιά ελπίδα ή να πάω κατευθείαν στη μέθοδο της εξωσωματικής?

Αυτό το μήνα να κάνω καμιά προσπάθεια ή λόγω της σαλπιγγογραφίας και της αντιβίωσης που θα πάρω για 4 μέρες να υπάρχει προβλημα?

Την έκανα την 7η μέρα του κύκλου, με 4 μέρες αντιβίωση πάμε στην 11η, οπότε τις γόνιμες θα μπορώ να προσπαθήσω...

Υπάρχει καμιά ελπίδα ή θα είναι μάταιος κόπος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο να ρωτησεις το γιατρο σου καλητερα που ξερει

 

αυτό θα κάνω ...απλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω άμεσα ή να αφήσω πρώτα ένα διάστημα προσπαθείων ... τι θα πει "περιορισμένη διαβατότητα"?

Είναι το ίδιο με το να μην είναι καθόλου διαβατή η σάλπιγγα ή απλά θα πει ότι είναι πιο δύσκολο (αλλά όχι απίθανο)?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έκανα και γω σήμερα σαλπιγγογραφία στο Μητέρα. Είχα πόλύ άγχος πριν μπω. Εκείνη την ώρα ένιωσα μόνο κάποια πίεση δεξιά και αριστερά, σαν τους πόνους της περιόδου. Μετά με πονούσε λίγο η μέση μου, όπως όταν έχουμε περίοδο. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγω τις ελεύθερες επαφές για 2 μέρες και όχι όλο το μήνα. Δυστυχώς η σαλπιγγογραφία έδειξε περιορισμένη διαβατότητα στην μία μου σάλπιγγα (τη μόνη που έχω, καθώς την άλλη την αφαίρεσα λαπαρσκοπικά λόγω υδροσάλπιγγας). Λέτε να έχω καμιά ελπίδα ή να πάω κατευθείαν στη μέθοδο της εξωσωματικής?

Αυτό το μήνα να κάνω καμιά προσπάθεια ή λόγω της σαλπιγγογραφίας και της αντιβίωσης που θα πάρω για 4 μέρες να υπάρχει προβλημα?

Την έκανα την 7η μέρα του κύκλου, με 4 μέρες αντιβίωση πάμε στην 11η, οπότε τις γόνιμες θα μπορώ να προσπαθήσω...

Υπάρχει καμιά ελπίδα ή θα είναι μάταιος κόπος???

 

Ranioula δεν νομίζω η αντιβίωση να επηρεάζει αλλά αυτό να το βεβαιώσεις με το γιατρό σου καλύτερα.. Όσο για την περιορισμένη διαβατότητα αυτό που ξέρω είναι πως σημαίνει πως το υγρό στη σαλπιγγογραφία πέρασε με "πίεση"...Ο γιατρός μου είχε πει πως σε αυτή την περίπτωση σημαίνει πως γίνεται δυσκολότερη η διαβατότητα και για το ωάριο και το σπερματοζωάριο οπότε δυσκολεύει και το να "βρεθούν"...Ειδικά αν υπάρχει και πρόβλημα στην κινητικότητα του σπέρματος του συζύγου. Τι να σου πω...Ο γιατρός σου σου είπε κάτι για το θέμα; Πάντως σίγουρα με την εξωσωματική προσπερνάς το οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν υπάρχει στις΄σάλπιγγες, γι αυτό και θα προχωρήσω και γω σε αυτή τη λύση, αφού και οι δύο μου σάλπιγγες είναι κλειστές. Από την άλλη συζήτησες με το γιατρό σου κατά πόσο υπάρχει καμιά θεραπεία για να αυξηθεί η διαβατότητα;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω ...απλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω άμεσα ή να αφήσω πρώτα ένα διάστημα προσπαθείων ... τι θα πει "περιορισμένη διαβατότητα"?

Είναι το ίδιο με το να μην είναι καθόλου διαβατή η σάλπιγγα ή απλά θα πει ότι είναι πιο δύσκολο (αλλά όχι απίθανο)?:shock:[/quote

 

Επειδη θα κανω και εγω στο Μητερα ποσο κανει;

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω ...απλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω άμεσα ή να αφήσω πρώτα ένα διάστημα προσπαθείων ... τι θα πει "περιορισμένη διαβατότητα"?

Είναι το ίδιο με το να μην είναι καθόλου διαβατή η σάλπιγγα ή απλά θα πει ότι είναι πιο δύσκολο (αλλά όχι απίθανο)?:shock:[/quote

 

Επειδη θα κανω και εγω στο Μητερα ποσο κανει;

 

Γιάννα μου, είμαι 27 χρονών.

Στο Μητέρα κόστισε 173 ευρώ! (ουκ ολίγα...) Αλλά ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοί και καθησυχαστικοί!

Προσπαθούν να σε βοηθήσουν και να σε ξεαγχώσουν!

Εγώ πόνεσα λιγάκι κατά τη διάρκεια της εξέτασης ...αλλά μετά ήμουν μια χαρά ...είχα μόνο έναν πόνο στη μέση, όπως στην περίοδο.

Να σου πω την αλήθεια ...τα περίμενα χειρότερα από άποψη πόνου!

 

Moments ... δε με βλέπω να γλιτώνω την εξωσωματική! Αλλά να ρωτάω γιατί έχουμε ελεύθερες επαφές, οπότε θέλω να ξέρω αν υπάρχει καμιά πιθανότητα φυσιολογικής σύλληψης ή όχι ...αν και το βλέπω δύσκολο!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Γιάννα μου, είμαι 27 χρονών.

Στο Μητέρα κόστισε 173 ευρώ! (ουκ ολίγα...) Αλλά ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοί και καθησυχαστικοί!

Προσπαθούν να σε βοηθήσουν και να σε ξεαγχώσουν!

Εγώ πόνεσα λιγάκι κατά τη διάρκεια της εξέτασης ...αλλά μετά ήμουν μια χαρά ...είχα μόνο έναν πόνο στη μέση, όπως στην περίοδο.

Να σου πω την αλήθεια ...τα περίμενα χειρότερα από άποψη πόνου!

 

Moments ... δε με βλέπω να γλιτώνω την εξωσωματική! Αλλά να ρωτάω γιατί έχουμε ελεύθερες επαφές, οπότε θέλω να ξέρω αν υπάρχει καμιά πιθανότητα φυσιολογικής σύλληψης ή όχι ...αν και το βλέπω δύσκολο!:(

Εγω θα σου προτεινα να εχετε επαφες αυτο το μηνα,μην σου πω και τον επομενο γιατι μετα την σαλπιγγογραφια οι σαλπιγγες ειναι πιο δαβατες απο καθε αλλη φορα οποτε χαλαρωσε και δωσε στον εαυτο σου τουλαχιστον ενα τριμηνο και αργοτερα το συζητατε με τον γιατρο σου για εξωσωματικη...μην ξεχνας εισαι παρα πολυ μικρη και αυτο ειναι υπερ σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αργυρώ μου! Θα προσπαθήσουμε πάλι αυτό το μήνα και τον επόμενο σχεδιάζουμε να πάμε στον γιατρό, μήπως χρειάζονται περαιτέρω εξετάσεις ... αν μας πει να πάμε για εξωσωματική απευθείας, θα το σκεφτούμε και ίσως δώσουμε ένα μικρό περιθώριο χρόνου επιπλέον...

Αν και να σου πω την αλήθεια, το να περιμένω κάθε μήνα περίοδο και να απογοητεύομαι, δεν ξέρω αν το αντέχω ... θέλει γερά νεύρα και υπομονή!

Άσε που φοβάμαι μήπως είναι χάσιμο χρόνου τελικά ...με μία σάλπιγγα και αυτή "περιορισμένη" ??? :shock:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας....έχω μία απορία.Μπορεί κάποια να απαιτήσει από τον γιατρό της να την κάνει μέθη πριν την σαλπιγγογραφία?????π.χ. όπως κάνουν για την ωοληψία????

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας....έχω μία απορία.Μπορεί κάποια να απαιτήσει από τον γιατρό της να την κάνει μέθη πριν την σαλπιγγογραφία?????π.χ. όπως κάνουν για την ωοληψία????

Δεν το γνωριζω αυτο αλλα αν παρεις 2 παυσιπονα,εγω πηρα buscopan μιση ωρα πριν την εξεταση,τοτε θα καταλαβεις μια απλη ενοχληση,περισσοτερο οπως νιωθεις οταν σου ερχεται η περιοδος!!Ευτυχως που η εξεταση κραταει πολυ λιγο!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει ακόμη σαλπιγγογραφία, αλλά δεν θα την γλιτώσω την εξέταση αυτή.....ναι όμως εγω δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου και δεν μπορώ να καταλάβω όταν διαβάζω κάποια ποστ που αναφέρουν κάποιες κοπέλες πόνους περιοόδου.Οκ όταν αδιαθετώ καταλαβαίνω κάτι στα γυναικολογικά μου, αλλά γενικά δεν νοιώθω τίποτα,τίποτα όμως.Γι'αυτό ρωτάω και η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο φοβιτσιάρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει ακόμη σαλπιγγογραφία, αλλά δεν θα την γλιτώσω την εξέταση αυτή.....ναι όμως εγω δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου και δεν μπορώ να καταλάβω όταν διαβάζω κάποια ποστ που αναφέρουν κάποιες κοπέλες πόνους περιοόδου.Οκ όταν αδιαθετώ καταλαβαίνω κάτι στα γυναικολογικά μου, αλλά γενικά δεν νοιώθω τίποτα,τίποτα όμως.Γι'αυτό ρωτάω και η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο φοβιτσιάρα.

Σε καταλαβαινω απολυτα!!!!...να φανταστεις δεν σπαω σπυρακι στο προσωπο μου επειδη θα πονεσω!!!...δεν ειναι ευχαριστη εξεταση αλλα τι να κανουμε που ειναι απαραιτητη!!!...σκεψου οτι θα κρατησει πολυ λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα!!!!...να φανταστεις δεν σπαω σπυρακι στο προσωπο μου επειδη θα πονεσω!!!...δεν ειναι ευχαριστη εξεταση αλλα τι να κανουμε που ειναι απαραιτητη!!!...σκεψου οτι θα κρατησει πολυ λιγο!!

 

 

εντάξει εγώ τα σπυράκια τα σπάω...χαχα ας κάνω και λίγο χιομορ μεσ'τον φόβο μου.Πραγματικά την φοβάμαι τόσο αυτή την εξέταση που σκέφτομαι όταν θα πρέπει να γίνει αντί αυτής να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση.Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...