Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα.....:Pχρονια πολλα...θελω την βοηθεια σας!!!! εκανα σαλπιγγογραφια οπως γνωριζετε...και εχτες ηρθαμε σε επαφη....μου ειπαν απο το νοσοκομειο οτι απο την επομενη μερα μπορουμε.......σημερα εχω πονους στην μεση και λιγο αιμα....μηπως γνωριζει καμια σε τι μπορει να οφειλεται αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σαλπιγγογραφια χτες στην Ευρωιατρικη Θεσσαλονικης,καθαροτατες σαλπιγγες ανοιχτες και γενικα όλα τελεια ηταν.Ειμαι μια χαρα.Πονάω αρκετα απο χτες,εντονα πονακια περιόδου αιμα δεν εχω καθόλου,πηρα τηλ. στο διαγνωστικο και ειπαν οτι είναι φυσιολογικό.

Φοβαμαι πολύ.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Όταν έκανα σαλπιγγογραφία στο ΙΑΣΩ είχα πάρει από πριν BUSCOPAN και μετά πάλι παυσίπονο και μια αντιβίωση για 2 μέρες. Δεν είχα και εγώ κάνενα πρόβλημα με τις σάλπιγγες μου απλά χορηγήθηκαν προληπτικώς. Από ότι ξέρω πολλές κοπέλες είχανε πονάκια την επόμενη μέρα και δεν είχανε απολύτως κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι, μη φοβάσαι γιατί είναι απόλυτοι φυσιολογικοί οι πόνοι που έχεις. Αύριο, το πολύ μεθαύριο θα έχουν σταματήσει. Παρ'όλα αυτά, μπορείς να πάρεις ένα depon ή panadol για να σου καλμάρουν κάπως. Πάντως δεν είναι ανησυχητικό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά με υγεία και σύντομα αυτό που επιθυμούμε στην αγκαλιά μας! Έχω κάνει σαλπιγγογραφία στο Μητέρα και μου είχαν πει ότι λόγω του σκιαγραφικού που περνάει μέσα στις σάλπιγγες τις διογκώνει και πονάνε. Το αιματάκι είναι από το καθετηράκι που βάζουν. Έτσι όπως το σφίγγουν μέσα μας ματώνει. Είναι φυσιολογικό! Γι' αυτό δίνουν και την αντιβίωση και για τα πονάκια παυσίπονα. Και μετά την σαλπιγγογραφία δεν ξεχνάμε "πολύ sex"!

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα κοριτσια! Εφτασα στο σταδιο που σαλπιγγογραφια ειναι απαρετιηη,πηρα το παραπεμπτικο απο ικα αλλα ημερες που γινετε το hsg ειναι αργia, αντε τορα μεχρι το αλλο κυκλο

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!Να ρωτήσω κάτι; Παραπεμπτικό για σαλπιγγογραφία δίνει και το ίκα;;;Και μπορείς να κάνεις την εξέταση όπου θες ή υπάρχουν συμββλημένα στο ίκα εργαστήρια; Και ποια μέρα του κύκλου γίνετα η εξέταση αυτή;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Παραπεμπτικό δίνει το ΙΚΑ, ναι. Υπάρχουν εργαστήρια που κάνουν σαλπιγγογραφίες και είναι συμβεβλημένα με το ΙΚΑ, ίσως να ξέρουν τα κορίτσια εδώ να σε βοηθήσουν σε ποιά εργαστήρια κάναν εκείνες τη σάλπιγγο μέσω ΙΚΑ. Όσο για τις ημέρες, συνήθως είναι από 8η-13η μέρα του κύκλου, αλλά επειδή αυτό καμιά φορά εξαρτάται και από το εργαστήριο (π.χ. άλλα εργαστήρια κάνουν την εξέταση από 9η-12η μέρα) καλύτερα όταν τους πάρεις να κλείσεις ραντεβού, να τους ρωτήσεις και γι'αυτό, καθώς επίσης για το σκιαγραφικό που θα χρησιμοποιηθεί και για το αν συνιστούν παυσίπονα ή/και αντιβίωση πριν/μετά την εξέταση.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα σε ολες!ευχομαι ολες να εχουμε τα ευχαριστα νεα το συντομοτερο!ο νεος μου γιατρος μου ειπε να κανω μια σαλπιγγογραφια απλα για να μην αγχωνομαι.Μου ειπε να παω στο Ιασω,ξερετε αν θα αργησουν να μου κλεισουν ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα σε ολες!ευχομαι ολες να εχουμε τα ευχαριστα νεα το συντομοτερο!ο νεος μου γιατρος μου ειπε να κανω μια σαλπιγγογραφια απλα για να μην αγχωνομαι.Μου ειπε να παω στο Ιασω,ξερετε αν θα αργησουν να μου κλεισουν ραντεβου?

Κοριτσακι χρονια πολλα και καλα!!!!...εγω την εκανα στο Μητερα και συνενοηθηκα με τον γυναικολογο μου να τον παρω τηλ.την 1η μερα της περιοδο και εκεινος μου εκλεισε την 9η μερα.Αυτη η εξεταση πρεπει να γινεται απο την 8-11 μερα του κυκλου και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να εχει προηγηθει ερωτικη επαφη γιατι σε περιπτωση εγκυμοσυνης γινεται διακοπη!!!!.......σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα.....:Pχρονια πολλα...θελω την βοηθεια σας!!!! εκανα σαλπιγγογραφια οπως γνωριζετε...και εχτες ηρθαμε σε επαφη....μου ειπαν απο το νοσοκομειο οτι απο την επομενη μερα μπορουμε.......σημερα εχω πονους στην μεση και λιγο αιμα....μηπως γνωριζει καμια σε τι μπορει να οφειλεται αυτο????

Χρονια πολλα και σε σενα!!!!...λογικα δεν πρεπει να ειναι κατι ανησυχητικο,στην δικη μου περιπτωση μου απαγορευσαν ερωτικη επαφη την επομενη μερα...δεν ξερω τον λογο...ετσι κι αλλιως θα ηταν λιγο δυσκολο αφου ειχα αιμα!!!...ελπιζω τωρα να εισαι καλυτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!Να ρωτήσω κάτι; Παραπεμπτικό για σαλπιγγογραφία δίνει και το ίκα;;;Και μπορείς να κάνεις την εξέταση όπου θες ή υπάρχουν συμββλημένα στο ίκα εργαστήρια; Και ποια μέρα του κύκλου γίνετα η εξέταση αυτή;;

Margi δεν ξερω για συμββλημενα εργαστηρια,εμενα ο γιατρος μου ειπε στο νοσοκομειο Αλεξανδρα η Ελενα Βενιζελου,εκει ομος αργουν τα ραντεβου,η εξεταση γινετα 9-11 ημερα του κυκλου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , κι εγω στο Έλενα την εκανα.. και μάλιστα πήγα Σαββατπ λογω δουλειας.

Δε πονεσα καθολου , ειχα τοσο πολύ αγχος που κοντεψα να παθω ψυχωση ομως.

Δυστυχως εμενα ητανε και οι δυο σαλπιγγες αποφραγμενες..μη με ρωτησετε πως και γιατι..δεν εχω ιδεα και ειναι πραγματικα μυστηριο γιατι βουλωσανε..Ουτε επεμβασεις , ουτε αμβλώση , σταθερη σχεση εδω και 7 χρόνια..Τί να πω;

Παντως ο ακτινολογος του Ελενα ειναι πολύ καλός , εξαιρετικός ...Τα εξηγεί όλα με καθε λεπτομερεια και αυτος με βοηθησε να αποβαλλω το αγχος της εξετασης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια .Εκανα σημερα σαλπιγγογραφια (πονεσα λιγο) και θελω να πω στiς κοπελες απο την Αθηνα ο΄τι στο νοσοκομειο Αρεταιειο εναι ευκολο να βρειτε ραντεβου,κοστιζη αναλογα 30,40 ευρο,δεν ζητανε παραπεμπτικο και οι γιατροι και το προσοπικο ειναι εξερετικοι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Κατ'αρχήν θα ήθελα να πω σε όλες υπομονή και με το καλό να αποκτήσουμε όοοολες αυτό που τόσο πολύ επιθυμούμε.

Θα μπορούσε ίσως κάποια κοπέλα να με βοηθήσει και να μου απαντήσει αν ξέρει. Έκανα υστεροσαλπιγγογραφία την παρασκευή που μας πέρασε. Η διάγνωση ήταν η εξής :

 

Κοιλότης σώματος μήτρας παρουσιάζεται ως καρδιόμορφος προς δίκερω.

Οι ωαγωγοί σκιαγραφούνται εως τα κωδωνικά τους στόμια, ασύμμετροι, ο αριστερός σε υψηλότερη θέση.

Διαβατότης εκατέρωθεν.

Πιθανότης περικωδωνικών συμφύσεων αριστερά.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι η μήτρα μου είναι δίκερως, πράγμα που δεν χρειάζεται να ανησυχώ τόσο, απ'ότι μου είπε ο γιατρός. Επίσης λέει οτι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές και οι δύο, απλά η μια είναι λίγο πιο ψηλά απο την άλλη. Αυτό δεν ξέρω αν είναι κάτι κακό ή δεν παίζει κάποιο ρόλλο. Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα μ'αυτό. Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι το τελευταίο που λέει για πιθανότητα συμφήσεων. Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει κάτι σχετικά μ'αυτό; Θα πάω βέβαια στον γιατρό μέσα στη βδομάδα, αλλά είμαι λίγο αγχωμένη τώρα.

Συγγνώμη για το μεγάλο μνμ!

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ natasa,

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΨΥΨΕΣ ΤΗΝ ΔΙΚΕΡΟ ΜΗΤΡΑ?

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΤΡΑ ΜΕ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ.

ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ natasa,

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΨΥΨΕΣ ΤΗΝ ΔΙΚΕΡΟ ΜΗΤΡΑ?

ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΤΡΑ ΜΕ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΑΠΟΒΟΛΕΣ.

ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

γεια σου maria-elpida. λοιπόν, την υστεροσαλπιγγογραφία την έκανα πριν από 1 1/2 μήνα. η μήτρα μου είναι καρδιόμορφως και όχι δίκερως. η εξέτασή μου ευτυχώς βγήκε πάρα πολύ καλή! ο γιατρός που πάω τώρα (άλλαξα γιατρό) μου είπε οτι αυτές οι μήτρες ευθύνονται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό για τις καισαρικές γιατί δεν κάνουνε ταυτόχρονες συσπάσεις και από τις δυο μεριές κι έτσι δε μπορεί να κατέβει ομαλά το μωρό. κι εγώ καισαρική έκανα. το μόνο πρόβλημα που είχα στην εγκυμοσύνη ήταν μια πολύ σοβαρή αποκόλληση, παραλίγο να χάζω το μωρό, κρεμόταν από μια κλωστή στην κυριολεξία. όμως με λίγες ενεσούλες και 2 μήνες ακίνητη στο κρεβάτι,από τον 2ο μέχρι τον 4ο μήνα, τελικά σηκώθηκα και από κει και πέρα δεν κατάλαβα καθόλου εγκυμοσύνη. και τελικά γέννησα ένα γερό και υγιές μωράκι! δεν ξέρω όμως αν ευθύνεται το σχήμα της μήτρας για την αποκόλληση. μην φοβάσαι και μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά, θα το δεις. δεν υπάρχει περίπτωση! σου εύχομαι καλή επιτυχία με την επέμβαση και με το καλό να κάνεις κι εσύ ένα γερό παιδάκι! φιλιά!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΡΔΙΟΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΚΕΡΗΣ ΜΗΤΡΑΣ.

ΕΓΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΧΥ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΟΥΣΕ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΟΥΣΑ ΠΡΟΩΡΑ.

ΔΕΝ ΑΠΕΒΑΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΚΕΡΗΣ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.

ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Είμαι μέλος σε άλλες συζητήσεις και πρώτη φορά γράφω εδώ. Πριν λίγες μέρες έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση ενδομητρίωσης. Καυστηριάστηκαν δύο κύστεις. Παράλληλα ο γιατρός μου είπε πως και οι δύο σάλπιγγες μου είναι κλειστές. Το προηγούμενο καλοκαίρι είχα κάνει σαλπιγγογραφία και έδειξαν ανοιχτές, βατές. Εξού και προχωρήσαμε σε σπερματέγχυση. Κάναμε δύο φορές, διπλή σπερματέγχυση, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά αποφάσισα να προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση. Πώς γίνεται να άλλαξαν τα δεδομένα από το προηγούμενο καλοκαίρι; Δεν έπρεπε να υπήρχε κάποια ένδειξη στην πορεία για τη φράξη των σαλπιγγών; Δεν ξέρω...Δεν θέλω να αμφιβάλλω για το γιατρό μου γιατί τον εμπιστεύομαι...

Ξέρει κάποια οτιδήποτε να με βοηθήσει;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Οφειλω μια συγγνωμη στη νατασα. Τελικα οπως μουπε γιατρος του ταμειου μου συμφυσεις στη σαλπιγγα δεν οφειλονται σε καισαρικη,καθως η τομη ειναι ασχετη με τις σαλπιγγες. Μομεντς μου ειδες βρε που φοβοσουν τη ναρκωση; οι κλειστες σαλπιγγες μηπως οφειλονται σε κανα μικροβιακι που εκανε λοιμωξη; δηλ σαλπιγγιτιδα; αν δεν εχεις κανει κολπικη καλλιεργεια,δεν χανεις τιποτα να κανεις. Αν κανεις,κανε την κομπλε εξεταση με αντιβιογραμμα,αν ειναι απαραιτητο. Ειναι πιο ακριβη,αλλα τουλαχιστον θα ξερεις και δεν θα τρεχεις δυο φορες,ουτε θαχεις αμφιβολιες. Ρωτα σε αυτο και το γιατρο σου,φυσικα. Θα μαθαινω νεα σου. Εντινα,εχω ακουσει κι εγω πολυ καλα λογια για το αρεταιειο. Ε,τα λεφτα που πληρωσες εχουν διαφορα απ τα εκατο που εδωσα εγω. Και αφου εμεινες κι ευχαριστημενη,δεν το συζητω. Αν μου ξαναχρειαστει ποτε,εκει θα παω κι εγω. Σευχαριστω πολυ. Φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Οφειλω μια συγγνωμη στη νατασα. Τελικα οπως μουπε γιατρος του ταμειου μου συμφυσεις στη σαλπιγγα δεν οφειλονται σε καισαρικη,καθως η τομη ειναι ασχετη με τις σαλπιγγες. Μομεντς μου ειδες βρε που φοβοσουν τη ναρκωση; οι κλειστες σαλπιγγες μηπως οφειλονται σε κανα μικροβιακι που εκανε λοιμωξη; δηλ σαλπιγγιτιδα; αν δεν εχεις κανει κολπικη καλλιεργεια,δεν χανεις τιποτα να κανεις. Αν κανεις,κανε την κομπλε εξεταση με αντιβιογραμμα,αν ειναι απαραιτητο. Ειναι πιο ακριβη,αλλα τουλαχιστον θα ξερεις και δεν θα τρεχεις δυο φορες,ουτε θαχεις αμφιβολιες. Ρωτα σε αυτο και το γιατρο σου,φυσικα. Θα μαθαινω νεα σου. Εντινα,εχω ακουσει κι εγω πολυ καλα λογια για το αρεταιειο. Ε,τα λεφτα που πληρωσες εχουν διαφορα απ τα εκατο που εδωσα εγω. Και αφου εμεινες κι ευχαριστημενη,δεν το συζητω. Αν μου ξαναχρειαστει ποτε,εκει θα παω κι εγω. Σευχαριστω πολυ. Φιλακια...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Μηλίτσα. Να σε ρωτήσω ακόμη κάτι. Αν κάνω τις εξετάσεις που λες και αποδειχτεί πως είναι σαλπιιγγίτιδια αυτό πάει να πει πως θεραπεύεται και οι σάλπιγγες ξανανοίγουν; Μπορεί να είναι άσχετη η ερώτησή μου αλλά δεν έχω ιδέα:confused:

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Μηλίτσα. Να σε ρωτήσω ακόμη κάτι. Αν κάνω τις εξετάσεις που λες και αποδειχτεί πως είναι σαλπιιγγίτιδια αυτό πάει να πει πως θεραπεύεται και οι σάλπιγγες ξανανοίγουν; Μπορεί να είναι άσχετη η ερώτησή μου αλλά δεν έχω ιδέα:confused:
καλη μου μομεντς,δεν ξερω να σου απαντησω. Ρωτα το γιατρο σε αυτα. Ομως την καλλιεργεια καλο ειναι να την κανουμε που και που οσες προσπαθουμε για μωρακι. Γιατι τα μικροβια σαμποταρουν τη συλληψη,αλλα και την κυηση καμμια φορα. Σε μενα η γυναικολογος του ταμειου μουπε πως συμφυσεις στις σαλπιγγες γινονται απο λοιμωξεις μικροβιων πχ χλαμυδια. Η αληθεια,ειχα παλια χλαμυδια που μαλλον αργησα πολυ να τα θεραπευσω. Τα ατιμα καμμια φορα δεν εχουν συμπτωματα. Εκει την παταμε. Αχ,βρε μομεντς,μακαρι ναξερα να σου πω πιο πολλα,αν μετα την αντιβιωση κλπ ανοιγουν οι σαλπιγγες. Κι εγω ολο αποριες ειμαι. Τωρα που πινεις αντιβιωση,δεν μπορεις να κανεις εξεταση ετσι κι αλλιως. Κανε υπομονη,μετα μια βδομαδα απ το τελος της το λιγοτερο.

Και για τη σαλπιγγιτιδα,μια ιδεα ειχα κι εγω να σου πω,μην το δεσεις κιολας. Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πόσο άσχετη μπορεί να με πείτε... Τι είναι το π.μ? Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σε ορισμένα θέματα, αλλά μόνο με π.μ μπορώ να τις έχω από ό,τι κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...