Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Σήμερα έκανα κ γω μια απόπειρα και........τη διακόψαμε. Πήγα σε έναν γνωστό ακτινολόγο στη Θεσ/νίκη επειδη έχει πολύ καλές συστάσεις. Ο πόνος ήταν αφόρητος, υπέφερα!! σκετος εφιαλτης. Τελικα το διακόψαμε γιατι με επιασε ταση λιποθυμίας. Ρώτησα τι μπορει να σημεινει όλο αυτο κ μου ειπε τιποτα απλα ειστε ευαίσθητη. Τώρα πρέπει να την επαναλάβω κ να την ολοκληρωσω ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Θα πάω κάπου αλλού κ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θελω μέθη. Ξέρει καμια κοπελα καποιο κέντρο ή νοσοκομείο στην Αθήνα που να την κανουν με μεθη?.....

 

Θα πας σε ενα μαιευτηριο να την κανεις!!! Κ θα ζητησεις μεθη οποτε θα ειναι παρουσια αναισθησιολογου! Γενικα αυτες οι εξετασεις πρεπει να γινονται σε μαιευτηρια κ οχι αλλου δεν εχουν εξιδικευση σε αυτα τα θεματα οι αλλοι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα έκανα κ γω μια απόπειρα και........τη διακόψαμε. Πήγα σε έναν γνωστό ακτινολόγο στη Θεσ/νίκη επειδη έχει πολύ καλές συστάσεις. Ο πόνος ήταν αφόρητος, υπέφερα!! σκετος εφιαλτης. Τελικα το διακόψαμε πριν καν μπει το σκιαγραφικό, γιατι με επιασε ταση λιποθυμίας. Ρώτησα τι μπορει να σημαινει όλο αυτο κ μου ειπε τιποτα απλα ειστε ευαίσθητη. Τώρα πρέπει να την επαναλάβω κ να την ολοκληρωσω ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Θα πάω κάπου αλλού κ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θελω μέθη. Ξέρει καμια κοπελα καποιο κέντρο ή νοσοκομείο στην Αθήνα που να την κανουν με μεθη?.....

 

ωχ λυπαμαι πολυ για την ασχημη εμπειρια που ειχες.Τωρα εισαι καλυτερα ? και γω σε μαιευτηριο την εκανε στην Αθηνα χωρις μεθη βεβαια.Να πας και αλλου ευχομαι να σε δικαιωσει το αποτελεσμα της εξετασης και να ξεχασεις ορι τραβηξες σημερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό θα κάνω, θα ψάξω μαιευτήριο. Και θα ρωτήσω μάλιστα εκ των προτέρων για τη μέθη. Τώρα, 3 ώρες μετά, είμαι μια χαρά. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ενα μαιευτηριο να την κανεις!!! Κ θα ζητησεις μεθη οποτε θα ειναι παρουσια αναισθησιολογου! Γενικα αυτες οι εξετασεις πρεπει να γινονται σε μαιευτηρια κ οχι αλλου δεν εχουν εξιδικευση σε αυτα τα θεματα οι αλλοι γιατροι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό θα κάνω, θα ψάξω μαιευτήριο. Και θα ρωτήσω μάλιστα εκ των προτέρων για τη μέθη. Τώρα, 3 ώρες μετά, είμαι μια χαρά. Σας ευχαριστώ!!

 

Για να μην μπερδευται ο κόσμος την σαλπιγγογραφια την κανει οακτινολογος και καμία άλλη ειδικότητα. Φαντάζομαι βεβαια οτι αυτό εννοείς νινακι μου και όχι οτι στο μαιευτήριο την κανει γυναικολόγος.

 

Punkyegg ειχες πάρει παυσίπονα πριν? ειναι σημαντική παράμετρος. Ευχομαι να βρεις την άκρη και να εχεις καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευται ο κόσμος την σαλπιγγογραφια την κανει οακτινολογος και καμία άλλη ειδικότητα. Φαντάζομαι βεβαια οτι αυτό εννοείς νινακι μου και όχι οτι στο μαιευτήριο την κανει γυναικολόγος.

 

Punkyegg ειχες πάρει παυσίπονα πριν? ειναι σημαντική παράμετρος. Ευχομαι να βρεις την άκρη και να εχεις καλή επιτυχία!

 

Ναι εννοειτε ακτινολογος την κανει αυτο εννοουσα απλα σε ενα μαιευτηριο ειναι πιο εμπειροι σε αυτη την εξεταση απο οτι σε ενα μικροβιολογικο που μπορει να τους τυχει κ σπανια η συγκεκριμενη εξεταση!!:cool::-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εννοειτε ακτινολογος την κανει αυτο εννοουσα απλα σε ενα μαιευτηριο ειναι πιο εμπειροι σε αυτη την εξεταση απο οτι σε ενα μικροβιολογικο που μπορει να τους τυχει κ σπανια η συγκεκριμενη εξεταση!!:cool::-D

 

 

Συμφωνώ μαζί σου. Η δική μου γιατρός, με έστειλε αρχικά σε έναν απλό ακτινολόγο που όπως μου είπε κάνει την εξέταση και έχει έγκυρες διαγνώσεις. Εμένα όμως, χωρίς συγκεκριμένο λόγο, ούτε έχω ακούσει κάτι αρνητικό, απλά μου φάνηκε πιο ασφαλές το να γίνει σε ένα μαιευτήριο ή κλινική. Και μου έκανε θετική εντύπωση (όταν έκλεισα το ραντεβού) το γεγονός οτι είναι υποχρεωτική στην συγκεκριμένη κλινικη η παρουσία ΚΑΙ γυναικολόγου σε όλη τη διάρκεια της εξέτασης. Και όπως μου είπαν αν ο γιατρός σου συνεργάζεται με την συγκεκριμένη κλινική μπορεί κατόπιν συνεννόησης να είναι εκεί, και αν όχι θα έχουν απαραίτητα κάποιον δικό τους. Έρχεται η μέρα της εξέτασης, ομολογώ πως είχα πάρει τα πάνω μου, γιατί διάβασα περισσότερες θετικές εμπειρίες, αλλά τελευταία διάβασα και για αφόρητους πόνους και λιποθυμίες και αρχίζω να αγχώνομαι τρελά!!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά είχα πάρει κ παυσίπονα ναι. Mesulid κ buscopan. Τώρα θα μιλήσω με έναν άλλο γιατρό που κάνει αυτή την εξέταση στο Ιασώ κ θα σας ενημερώσω...κουράγιο κ στις κοπέλες που θα την κάνουν κ σε μένα που θα την ξανακάνω. Εύχομαι απλά να μην ήταν καλός στους χειρισμούς του ο γιατρός ο πρώτος γιατί δεν θα το αντέξω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες.Γράφω πρώτη φορά κ θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.Μετά από δύο χρόνια πήρα επιτέλους την απόφαση να κανω σαλπιγγογραφια.Προχθές λοιπόν ήταν η ημέρα που έπρεπε να αντιμετωπισω αυτον τον απίστευτο φοβο.Για καλη μου τύχη μου σύστησαν έναν καλό κ ευαίσθητο ακτινολογο,ο οποίος μου φέρθηκε με φροντίδα και κατανόηση.Αρχικά η εξέταση ξεκινάει οπως το τεστ παπ.Έπειτα τοποθετεί το σκιαγραφικο.Σε αυτό το σημείο εγω ένιωσα ήπιους πόνους περιόδους.Στη συνέχεια ρίχνει το υγρό και αυτό ήταν ολο!!Τόσο άγχος για 5 λεπτά εξέταση.Δεν λέω οτι δεν ηταν άβολη,όμως ήταν υποφερτή.Στο τέλος ένιωσα οτι κατάφερα το ακατόρθωτο και αφού ήταν και τα αποτελέσματα πολύ καλά,έφυγα "πετώντας"!!Είναι περισσότερο δοκιμασία ψυχική παρά σωματική.Τουλάχιστον για εμένα.Δεν ξερω αν θα πονούσα άμα υπήρχε πρόβλημα,όμως ξέρω πώς ο,τι κ να είναι,τελειώνει πριν το καταλάβεις.Όλα είναι ο τρόπος χειρισμού του ακτινολογου.Εύχομαι σε όλες ολα να ειναι ανώδυνα κ με καλά αποτελέσματα.Ο Θεός μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!!! Είμαι νέα στην παρέα σας αλλά σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό!!! Είμαι 32 ετών χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας και με κύκλο πολύ σταθερό 28 ημερών! εδώ και ενάμισι χρόνο προσπαθώ να κάνω ένα μωράκι... Δεν έμεινα έγκυος και μετά από προτροπή της γιατρού μου έκανα σαλπιγγογραφία! Φυσικά είχα ένα θέμα με την μία σάλπιγγα να είναι βουλωμένη. Αααα να συμπληρώσω πως εγώ έκανα την εξέταση στο Ιασώ και σχεδόν λιποθύμησα από τον πόνο και μου είπαν ότι πονάει όταν έχεις πρόβλημα. Ευτυχώς αυτή η εξέταση είναι ταυτόχρονα και θεραπεία και μου την άνοιξαν και με διαβεβαίωσαν 3 γιατροί (2 γυναικολόγοι και ο ακτινολόγος) ότι τώρα θα μείνω αμέσως έγκυος!! Δυστυχώς αυτό το μήνα δεν έμεινα... Η γιατρός μου είπε να περιμένω 2-3 μήνες κ αν δεν μείνω ως τότε να πάω για να δούμε τι άλλες εξετάσεις πρέπει να κάνουμε (και ο σύζυγός μαζί)... Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε καμιά σας? Μείνατε έγκυος μετά από σαλπιγγογραφία? Και αν ναι μετά από πόσο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Evita μου. Λοιπόν, είναι πράγματι όπως σου είπαν, μετά τη σαλπιγγογραφια για μεχρι 6 μηνες περίπου μένεις πιο εύκολα έγκυος. Βέβαια αυτό εξαρταται και απο αλλους παράγοντες, αν όλα τα άλλα τα έχεις ψάξει και έχεις εξεταστεί κι εφόσον και το σπέρμα είναι καλό, τότε ναι μεσα σε 6 μήνες το πολύ μένεις έγκυος. Κι εγώ τον 2ο μηνα μετά τη σαλπιγγογραφια έμεινα έγκυος αλλά δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη λογω αλλων προβληματων. Φίλη μου που ειχε συμφησεις και στις 2 σάλπιγγες έμεινε 1 μηνα μετά. ..Άρα μην αγχώνεσαι αν ενα μηνα μετά δεν εμεινες,χαλάρωσε, θετικες σκέψεις και ολα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ Sansa!!!  Η αλήθεια είναι πως δεν μου έχουν πει για άλλες εξετάσεις για την ώρα!!! Απλά έχω απογοητευτεί πολύ γιατί κοντεύω 2 χρόνια και κάθε μήνα η ακατανόμαστη είναι πιστή στο ραντεβού της. Ήμουν πολύ χαρούμενη μετά την εξέταση, πήρα θάρρος και αυτόν το μήνα απογοητεύτηκα! Ελπίζω να έχω ευχάριστα νέα τον επόμενο μήνα! 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Τη βοήθεια σας! Λοιπόν προσπαθώ κι εγώ για μωράκι  εδώ και αρκετό καιρό... αλλά επειδή δεν έρχεται ξεκινήσαμε εξετάσεις … ωριακή προλακτίνη όλα τ’άλλα φυσιολογικά. ο Γιατρός μου είπε να κάνω και μια υστεροσαλπιγγογραφια... είχα πάρει την αντιβίωση που λένε και ένα buscopan 2 ώρες πριν. Η εξέταση από μονό της είναι ξεκάθαρα άβολη... τέλος πάντων. όταν ο ακτινολόγος έβαλε το υγρό ένιωσα τρομερό κάψιμο στην αριστερή μου σάλπιγγα. Ο πόνος αφόρητος. το αποτέλεσμα τελικά φυσιολογικές σάλπιγγες χωρίς βατότητα! Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melina77 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Τη βοήθεια σας! Λοιπόν προσπαθώ κι εγώ για μωράκι  εδώ και αρκετό καιρό... αλλά επειδή δεν έρχεται ξεκινήσαμε εξετάσεις … ωριακή προλακτίνη όλα τ’άλλα φυσιολογικά. ο Γιατρός μου είπε να κάνω και μια υστεροσαλπιγγογραφια... είχα πάρει την αντιβίωση που λένε και ένα buscopan 2 ώρες πριν. Η εξέταση από μονό της είναι ξεκάθαρα άβολη... τέλος πάντων. όταν ο ακτινολόγος έβαλε το υγρό ένιωσα τρομερό κάψιμο στην αριστερή μου σάλπιγγα. Ο πόνος αφόρητος. το αποτέλεσμα τελικά φυσιολογικές σάλπιγγες χωρίς βατότητα! Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά???

χωρις βατοτητα σημαινει οτι δεν περασε το υγρο αρα ειναι βουλομενες εγω αυτο καταλαβαινω. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 4:42 ΜΜ, Melina77 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Τη βοήθεια σας! Λοιπόν προσπαθώ κι εγώ για μωράκι  εδώ και αρκετό καιρό... αλλά επειδή δεν έρχεται ξεκινήσαμε εξετάσεις … ωριακή προλακτίνη όλα τ’άλλα φυσιολογικά. ο Γιατρός μου είπε να κάνω και μια υστεροσαλπιγγογραφια... είχα πάρει την αντιβίωση που λένε και ένα buscopan 2 ώρες πριν. Η εξέταση από μονό της είναι ξεκάθαρα άβολη... τέλος πάντων. όταν ο ακτινολόγος έβαλε το υγρό ένιωσα τρομερό κάψιμο στην αριστερή μου σάλπιγγα. Ο πόνος αφόρητος. το αποτέλεσμα τελικά φυσιολογικές σάλπιγγες χωρίς βατότητα! Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά???

Καλημέρα,

Κι εγω οπως ειπε και η κοπελα παραπανω αυτο καταλαβαινω, οτι μαλλον ειναι βουλωμενες οι σαλπιγγες. Μιλησες με τον γιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, 

Μετά από μια αποβολή στην αρχή της 5ης εβδομάδας κύησης στον 13ο μήνα προσπαθειών μας, έχουμε ξεκινήσει εξετάσεις υπογονιμότητας.

Η ερώτηση μου προς εσάς που έχετε κάνει ήδη σαλπιγγογραφια είναι αν γίνεται να μου πείτε σε ποιο νοσοκομείο την κάνατε, αν μείνατε ικανοποιημένες και πόσο πληρώσατε. 

Με ενδιαφέρουν μόνο όσες κατοικούν Αθήνα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2019 at 11:06 ΜΜ, Ειρήνη 33 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Μετά από μια αποβολή στην αρχή της 5ης εβδομάδας κύησης στον 13ο μήνα προσπαθειών μας, έχουμε ξεκινήσει εξετάσεις υπογονιμότητας.

Η ερώτηση μου προς εσάς που έχετε κάνει ήδη σαλπιγγογραφια είναι αν γίνεται να μου πείτε σε ποιο νοσοκομείο την κάνατε, αν μείνατε ικανοποιημένες και πόσο πληρώσατε. 

Με ενδιαφέρουν μόνο όσες κατοικούν Αθήνα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτό που έχει σημασία στη σαλπιγγογραφία είναι να μην γίνουν συσπάσεις στους μύες και επομένως δείξει ψευδώς ότι υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, αυτό που κάνουν είναι να δίνουν ισχυρά παυσίπονα και μυοχαλαρωτικά λίγο πριν την εξέταση. Εγώ είχα πάρει 2 spasmoapotel μισή ώρα πριν.

Την εξέταση την κάνει ακτινοδιαγνώστης και καλό είναι να ειδικεύεται και να έχει τη σχετική εμπειρία. Η τότε γυναικολόγος μου συνεργαζόταν με κάποιον κο. Μελισσόπουλο, εγώ την είχα κάνει στο Ιατρικό Π. Φαλήρου, ήταν όμως και αλλού ο συγκεκριμένος γιατρός. Εκ των υστέρων πήρα καλές συστάσεις για το συγκεκριμένο γιατρό και από τρίτο γιατρό άλλης ειδικότητας. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήταν συμβεβλημένο και αναγκαστικά το κάνεις ιδιωτικά. Όμως, η γιατρός μου είχε γράψει το σκιαγραφικό υγρό και τουλάχιστον δεν το είχα πληρώσει εξ' ολοκλήρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά απο 11 μήνες προσπαθειών για μωράκι και αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις και οι δύο, ορμονικές κλπ και ήταν όλες φυσιολογικότατες, έκανα χθες υστεροσαλπιγγογραφία σε ιδιωτικό ακτινοδιαγνωστικό κέντρο. 
Με αυτά που διάβαζα είχα κατατρομάξει και δεν ήταν τελικά τίποτα. Ένα τσιμπιματάκι στην αρχή που μπήκε ο καθετήρας και μετά απλά καθώς έμπαινε το υγρό ένιωθα μια ενόχληση χαμηλά στη κοιλιά όπως όταν έχεις περίοδο. Σηκώθηκα μετά απο λίγο και αυτό ήταν. Πολύ λίγο ροζ υγρό έβγαλα εκείνη τη στιγμή αλλά μετά μέχρι και τώρα τίποτα.
Βγήκε και αυτή φυσιολογική, δεν είχα βουλωμένες σάλπιγγες καθώς μου είπε ο ακτονολόγος ότι το υγρό έμπαινε πολύ εύκολα χωρίς να βρίσκει αντίσταση και φάνηκε και μετά στις πλάκες που πήρα. Το μόνο που μου είπε πως μπορεί να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, ότι η τρυπούλα του τραχήλου ήταν σχεδόν κλειστή ενώ το φυσιολογικό είναι σαν τη μύτη ενός στιλό! Φανταστείτε ότι το σπέρμα πρέπει να περάσει απο εκεί πρώτα, μετά να πάει στη μήτρα και τις σάλπιγγες.
Είχε καμία αντίστοιχη εμπειρία με τον τράχηλο; Ο γιατρός ήταν τόσο βέβαιος ότι τον επόμενο βαριά τον μεθεπόμενο μήνα θα είμαι έγκυος γιατί ήταν όλα φυσιολογικότατα και με παραξένεψε η τόση σιγουριά του. Είπε πως ήταν πολύ δύσκολο να εισέλθει το σπέρμα απο την τόσο στενή τρυπούλα του τραχήλου. Λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...
On 1/11/2020 at 12:58 ΠΜ, Maria98 είπε:

Καλησπέρα σας!!!

Έχει κάνει κάποια κοπέλα σαλπιγγογραφια????

Ποια είναι η μέθοδος που ακολουθείτε???

Πονάει;;

Καλημερα. Έκανα πριν δύο χρόνια. Σου βάζουν το σκιαγραφικο και παίρνουν πολλές ακτινογραφιες.πξγα με φόβο ότι θα πονέσω αλλά τελικά δν πονάει όπως μου λέγανε. Ίσως μια πολύ μικρή ενόχληση, τίποτα άλλο. Είχα βέβαια και βατές σάλπιγγες κ ίσως γι αυτό δεν υπήρχε πόνος. Σου εύχομαι με το καλό 

Αν μένεις Θεσσαλονίκη έχω να σου προτείνω κέντρο 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2020 at 6:58 ΜΜ, Maria98 είπε:

Καλησπέρα σας!!!

Έχει κάνει κάποια κοπέλα σαλπιγγογραφια????

Ποια είναι η μέθοδος που ακολουθείτε???

Πονάει;;

καλημερα !!κανα πριν 1,5 χρονο!! οπως περιεγραψε και η despoina34 παραπανω με ενα σωληνακι σου περνανε σκιαγραφιο υγρο...και ετσι ο ακτινολογος/γυναικολογος βλεπει αμεσως εκεινη τη στιγμη την βατότητα των σαλπιγγων. εγω δυστυχως πονεσα λιγακι παραπανω αλλα ο λογος ηταν γιατι η μια σαλπιγγα μου ηταν κλειστή. ΑΛΛΑ η όλη διαιδιακασια ίσως βοηθησε στην διάνοιξη της βουλωμενης σαλπιγγας γιατι 3 μηνες μετα εμεινα εγκυος (μετα απο 1,5 χρόνο προσπαθειων). το εχω ακουσει δηλ οτι μπορει να βοηθησει την βουλωμενη σαλπιγγα.    

Μην ανχωνεσαι καθολου, η εξεταση αυτη μονο για καλο ειναι. :)

 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/12/2019 at 11:14 ΜΜ, Banoffee είπε:

Καλησπέρα. Μετά απο 11 μήνες προσπαθειών για μωράκι και αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις και οι δύο, ορμονικές κλπ και ήταν όλες φυσιολογικότατες, έκανα χθες υστεροσαλπιγγογραφία σε ιδιωτικό ακτινοδιαγνωστικό κέντρο. 
Με αυτά που διάβαζα είχα κατατρομάξει και δεν ήταν τελικά τίποτα. Ένα τσιμπιματάκι στην αρχή που μπήκε ο καθετήρας και μετά απλά καθώς έμπαινε το υγρό ένιωθα μια ενόχληση χαμηλά στη κοιλιά όπως όταν έχεις περίοδο. Σηκώθηκα μετά απο λίγο και αυτό ήταν. Πολύ λίγο ροζ υγρό έβγαλα εκείνη τη στιγμή αλλά μετά μέχρι και τώρα τίποτα.
Βγήκε και αυτή φυσιολογική, δεν είχα βουλωμένες σάλπιγγες καθώς μου είπε ο ακτονολόγος ότι το υγρό έμπαινε πολύ εύκολα χωρίς να βρίσκει αντίσταση και φάνηκε και μετά στις πλάκες που πήρα. Το μόνο που μου είπε πως μπορεί να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, ότι η τρυπούλα του τραχήλου ήταν σχεδόν κλειστή ενώ το φυσιολογικό είναι σαν τη μύτη ενός στιλό! Φανταστείτε ότι το σπέρμα πρέπει να περάσει απο εκεί πρώτα, μετά να πάει στη μήτρα και τις σάλπιγγες.
Είχε καμία αντίστοιχη εμπειρία με τον τράχηλο; Ο γιατρός ήταν τόσο βέβαιος ότι τον επόμενο βαριά τον μεθεπόμενο μήνα θα είμαι έγκυος γιατί ήταν όλα φυσιολογικότατα και με παραξένεψε η τόση σιγουριά του. Είπε πως ήταν πολύ δύσκολο να εισέλθει το σπέρμα απο την τόσο στενή τρυπούλα του τραχήλου. Λέτε;

Καλησπέρα! Και σε εμένα κάτι παρόμοιο συνέβη. Η ακτινολόγος δεν μπορούσε να βρει την τρύπα για τον τράχηλο και παιδεύτηκε παρά πολύ για να βάλει τον καθετήρα. Μου είπαν πως ίσως και να είναι μια αιτία, να έχει επηρεάσει λίγο, και γι αυτό να μην έχω μείνει έγκυος. Ωστόσο μετά από 3-4 μήνες έκανα και δυο σπερματέγχυσεις (παρακάμπτεται ο τράχηλος.. μιας και βάζουν το σπέρμα κατευθείαν στη μήτρα) αλλά και πάλι δεν έμεινα έγκυος. Θεωρώ πως ακόμα και από μια αρκετά μικρή τραχηλική είσοδο το σπερματοζωάριο θα μπορεί να εισχωρήσει μιας και το μέγεθος του είναι πολύ μικρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 7/12/2019 at 11:14 ΜΜ, Banoffee είπε:

Καλησπέρα. Μετά απο 11 μήνες προσπαθειών για μωράκι και αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις και οι δύο, ορμονικές κλπ και ήταν όλες φυσιολογικότατες, έκανα χθες υστεροσαλπιγγογραφία σε ιδιωτικό ακτινοδιαγνωστικό κέντρο. 
Με αυτά που διάβαζα είχα κατατρομάξει και δεν ήταν τελικά τίποτα. Ένα τσιμπιματάκι στην αρχή που μπήκε ο καθετήρας και μετά απλά καθώς έμπαινε το υγρό ένιωθα μια ενόχληση χαμηλά στη κοιλιά όπως όταν έχεις περίοδο. Σηκώθηκα μετά απο λίγο και αυτό ήταν. Πολύ λίγο ροζ υγρό έβγαλα εκείνη τη στιγμή αλλά μετά μέχρι και τώρα τίποτα.
Βγήκε και αυτή φυσιολογική, δεν είχα βουλωμένες σάλπιγγες καθώς μου είπε ο ακτονολόγος ότι το υγρό έμπαινε πολύ εύκολα χωρίς να βρίσκει αντίσταση και φάνηκε και μετά στις πλάκες που πήρα. Το μόνο που μου είπε πως μπορεί να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, ότι η τρυπούλα του τραχήλου ήταν σχεδόν κλειστή ενώ το φυσιολογικό είναι σαν τη μύτη ενός στιλό! Φανταστείτε ότι το σπέρμα πρέπει να περάσει απο εκεί πρώτα, μετά να πάει στη μήτρα και τις σάλπιγγες.
Είχε καμία αντίστοιχη εμπειρία με τον τράχηλο; Ο γιατρός ήταν τόσο βέβαιος ότι τον επόμενο βαριά τον μεθεπόμενο μήνα θα είμαι έγκυος γιατί ήταν όλα φυσιολογικότατα και με παραξένεψε η τόση σιγουριά του. Είπε πως ήταν πολύ δύσκολο να εισέλθει το σπέρμα απο την τόσο στενή τρυπούλα του τραχήλου. Λέτε;

Εμενα ηταν εντελως κλειστος και με κλιση προς τα δεξια.εκει κι αν δυσκολευτηκε.. οπως τα περιεγραψες ακριβως μα ακριβως τα ιδια ειπε κ σε μενα.Αφου για καποια στιγμη ειπα,δν παιζει,στον ιδιο γιατρο εχουμε παει!Περιμενω και τις εξετασεις του συντροφου ωστε να παρω γνωμη γυναικολογου που ειδικευεται στην υπογονιμοτητα,εξωσωματικες κλπ.ωστε να μας κατατοπισει για το πως θα κινηθουμε και πως μπορω να το παρακολουθω το θεμα των συμφυσεων του τραχηλου ,γιατι απ οτι εχω διαβασει σε φορουμ,σε αρκετες γυναικες ξανακλεινε σε διαστημα απο 3 μερες εως και 3 μηνες....και εχουν περασει ηδη 3 μηνες απο τοτε που εκανα την εξεταση και τιποτα...Τι να πω.. Προσπαθω να χω θετικη σκεψη...Ελπιζω να χεις μεινει εγκυος,εχουν περασει 2 χρονια απο το σχολιο σου!!!Αν οχι.  Keep going!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...