Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

δεν υπαρχει λογος να κανω σαλπιγγογραφια γιατι δεν εχω προβλημα στη συλληψη.ειχα εναν προωρο τοκετο λογω ρηξης ημενων και επειδη μετα απο ενα 6μηνο δεν εχουμε βρει την αιτια...προταθηκε η σαλπιγγογραφια...μπερδεμα.εμπλεξα με πολλους γιατρους και εχω χασει τον ελεγχο.

 

Ευχομαι ολα να πηγαν καλα καταρχην.Προφανος η σαλπιγγογραφια δειξει αν υπσρχει ανεπαρκεια τραχηλου.Σου εγραψα τι γραφει η δικη μου γιατι αναφερει αν υπαρχει παθολογια τραχηλου.

Ισως καποια κοπελα που ειχε παρομοια κατασταση,θα σε βοηθησει καλυτερα.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα πηγαν χαλια.εχουν περασει σχεδον 6 μηνες...φοβαμαι τοσο πολυ...αλλα τον επομενο μηνα θα αρχισουμε τις προσπαθειες...μακαρι να τα λεμε επομενο διαστημα....για ευχαριστα φυσικα

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Maralin,

 

Έχοντας κάνει σαλπιγγογραφία έχω να σου πω ότι εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, το μόνο που αισθάνεσαι και αυτό για μερικά δευτερόλεπτα είναι έναν έντονο πόνο περιόδου και τίποτα άλλο. Μετά ήμουν μια χαρά, περάστε σκουπίστε τελειώσατε. Να μην φοβάσαι καθόλου. ότι καλύτερο σου εύχομαι!!!!

 

Dimitroulaa σε ευχαριστώ για την απάντηση και την ευχή σου!και σε εσένα εύχομαι οτι καλύτερο :).

Θα περιμένω αυτο τον μήνα και τον Δεκέμβριο ,αν δε προκύψει κάτι ευχάριστο ,τον Ιανουάριο θα παω για την εξεταση ...εν ολίγοις θα το συντομεύσω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!ευχομαι να σας βρισκω όλες καλά!

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη σαλπιγγογραφία και την καλλιεργεια κολπικού υγρου ,αν ειναι δυσκολες εξετασεις και αν πονέσατε κατα τη διαρκεια των εξετασεων αυτών.

 

Τα δικα μου περιθώρια χρόνου στενεύουν καθως ο Φλεβαρης του προγραμματισμου μου πλησιάζει και αν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη εως τότε πρεπει να κανω σαλπιγγογραφία.Η γυναικολογος ανεφερε πως καλο ειναι να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου ,αλλα επειδη ειμαι λιγο φυγόπονη το παρέβλεψα.Βλεπω ομως εδω πως το ζητανε πριν την σαλπιγγογραφία,συνεπως ειναι απαραιτητο.

Η αλήθεια είναι πως πολύ τις φοβάμαι αυτές τις εξετάσεις..εχω ακουσει διαφορα απο κοπέλες που υπεφεραν την ωρα της εξετασης και το σκεφτομαι....

Όσο για το γεγονος οτι μετα την εξεταση αυτη πολλες κοπελες κατεφεραν να μεινουν εγκυες,μου το ειπε και εμενα η γυναικολογος μου.Ισως η επηρεια ειπε του φαρμακου και η κινητοποιηση των σαλπιγγων να επαιξαν ρολο στην γονιμοποιηση.

 

η καλιεργεια κολπικου δεν ειναι τιποτα και δεν ποναει καθολου αφου να φανταστεις την εκανα και οταν ημουν εγκυος και δεν καταλαβαινα τιποτα.οσο για την σαλπιγγογραφια ειχα παρει και εγω κατι παυσιπονα πριν την στιγμη της εξετασης γιατι για μια στιγμη προκειτε πονεσα λιγο αλλα ειναι τοσο στιγμιαιο κατι δευτερολεπτα το εχω στο μυαλο μου να φανταστεις και μετα την εξεταση ημουν για καφε!και να σου πω πως μετα απο ενα εξωμητριο που ειχα προσπαθουσα για ενα χρονο και με το που εκανα την σαλπιγγο τον μηνα εκεινο εμεινα εγγυος!τυχαιο?δεν νομιζω!!!

Link to comment
Share on other sites

η καλιεργεια κολπικου δεν ειναι τιποτα και δεν ποναει καθολου αφου να φανταστεις την εκανα και οταν ημουν εγκυος και δεν καταλαβαινα τιποτα.οσο για την σαλπιγγογραφια ειχα παρει και εγω κατι παυσιπονα πριν την στιγμη της εξετασης γιατι για μια στιγμη προκειτε πονεσα λιγο αλλα ειναι τοσο στιγμιαιο κατι δευτερολεπτα το εχω στο μυαλο μου να φανταστεις και μετα την εξεταση ημουν για καφε!και να σου πω πως μετα απο ενα εξωμητριο που ειχα προσπαθουσα για ενα χρονο και με το που εκανα την σαλπιγγο τον μηνα εκεινο εμεινα εγγυος!τυχαιο?δεν νομιζω!!!

alexioa σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δινεις κ το μοιρασμα της δικης σου εμπειριας.Μηπως τελικα να μην εξαντλησω τα χρονικα περιθωρια και να παω αμεσα...με βαζετε σε σκεψεις..ωραιες :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Με αφορμή το ερώτημα μου προ καιρού περί σαλπιγγογραφίας και πόνου θα ήθελα να μεταφέρω τη προσωπική μου εμπειρία.

Το πλήρωμα του χρόνου έφτασε και το ραντεβού ήταν για σήμερα.Δυσκολεύτηκα πολύ να βρώ ραντεβού.

 

Ρώτησα στα δημόσια νοσοκομεία "Ελενα",Αλεξάνδρας,Αρεταίειο ,αλλά τελικά κατέληξα να βρω διαθέσιμο σε δημόσιο νοσοκομείο Αθηνών.

 

Η γυναικολόγος μου έγραψε την εξέταση{συμβεβλημένη με ΕΟΠΠΥ-η συμμετοχη είναι περίπου 2 ευρώ για ασφαλισμένους εοππυ}, εφόσον είχα κλείσει πρώτα το ραντεβού,την αντιβίωση {VIbramicyn} και το σκιαγραφικό υγρο.{το κόστος τους ήταν περίπου 8 ευρώ για όσες κοπέλες αναζητούν πληροφορίες σχετικά με το κοστος}

Ο Ακτινολόγος οταν τον κάλεσα να κλείσω το ραντεβού μου έδωσε σαν οδηγία να πάρω την αντιβίωση 2 φορες πριν πάω,ανα 12ωρο.Να έχω μαζί μου ένα παυσίπονο,αλλά χωρίς αυτό είπε να είναι απαραίτητο.

 

Η σαλπιγγογραφία ,όταν το σκιαγραφικό υγρό διαχέεται , προσωπικά δε με ενόχλησε καθόλου.Ο κολποδαστολέας με ενόχλησε αρκετά.

Ένιωσα κάτι σαν φούσκωμα στη περιοχή της κοιλιάς,μια απειροελάχιστη υποψία πόνου περιοδου,τίποτε παραπάνω.

Η διαδικασία κρατάει πολύ λίγα λεπτάκια.Δεν είναι τιποτα,για όσες δεν τους ενοχλούν τα εργαλεία του παπ τεστ.Δεν έχετε κανένα λόγο να φοβάστε,δεν αξίζει .Έπειτα καλύτερα να έιστε χαλαρές για να κάνει σωστα ο ακτινολόγος τη δουλειά του κ να βγάλει σωστό αποτέλεσμα.Εγω τον δυσκόλεψα λίγο η αληθεια είναι.

Ευτυχώς τα αποτελέσματα μου είναι θετικά,διάγνωση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με τις σάλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου Maralin!

Δεν ηξερα οτι γραφεται η σαλπιγγογραφια.

Δεν καταλαβα γιατι δεν επελεξες ενα απο τα νοσοκομεια που ανεφερες. Τελικα σε ποιο κατεληξες;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου Maralin!

Δεν ηξερα οτι γραφεται η σαλπιγγογραφια.

Δεν καταλαβα γιατι δεν επελεξες ενα απο τα νοσοκομεια που ανεφερες. Τελικα σε ποιο κατεληξες;

 

Μόλις ειδα την απαντηση σου αγαπητή b.hope !Ναι,γράφεται η σαλπιγγογραφία {ταμειο Εοππυ έχω,δεν ξέρω για σενα}.Μου το ειχε πει η γυναικολόγος μου ,όταν μου το ειχε προτείνει.Πρώτα κλείνεις ομως το ραντεβου σου σε όποιο νοσοκομείο βρεις,τη πρωτη ημέρα που θα αδιαθετήσεις κ επειτα πας να σου τη γραψει ο/η γυναικολόγος σου,γιατι ισως χρειαστεις να σου γραψει κ αντιβίωση και το σκιαγραφικό υγρό που συνήθως ζητάνε να τους το πας.

 

Δεν ήταν εφικτό στα παραπάνω νοσοκομεία διότι δυστυχώς σε κανένα δεν υπήρχε διαθέσιμο ραντεβού, απο την 7η ημέρα του κύκλου εως την 11η.Προς στιγμήν είπα πως περνάμε στον επόμενο μήνα και σκεφτόμουν καλύτερα ίσως σε κάποιο ιδιωτικό.

Σκέφτηκα όμως να κάνω ενα τελευταίο τηλεφώνημα στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο Αθηνών{είμαι μέλος},απλά ενημερωτικά να δω αν εκεί γίνεται ανάλογη εξέταση .Απο το ακτινολογικό τμήμα με παρέπεμψαν στο ακτινοδιαγνωστικό ,λέγοντας μου πως "αν ακόμα γίνεται αυτή η εξέταση θα την κάνει κάποιος συγκεκριμένος ακτινολόγος" ,μου έδωσαν τα στοιχεία του να ζητήσω τον ίδιο και τελικά κατέληξα εκεί.

 

Εκ των υστέρων πληροφορήθηκα πως και σε ορισμένα διαγνωστικά κέντρα εδώ στην Αθήνα {π.χ Ιατρόπολις} την κάνουν την σαλπιγγογραφία,αλλά πληρώνεις όπως και στο Μητέρα για παράδειγμα,κάτι που δε το ήξερα.Να συμπληρώσω πως στο νοσοκομείο δεν πλήρωσα τίποτα για την εξέταση,ουτε καν τη συμμετοχή μου.Λόγω που είναι δημόσιο νοσοκομείο,αν παρατηρήσεις στο χαρτί της εξέτασης όταν σου τη γράψει θα δεις σαν υποσημείωση πως αν η εξεταση πραγματοποιηθεί σε δημόσιο νοσοκομείο η συμμετοχή του ασφαλισμένου είναι μηδεν.

Πάραυτα καλά ήταν κ εκεί,δεν μπορώ να πω ,απλά εγώ γενικά το πέρασα λίγο δύσκολα όλο αυτό..Πολύ πιθανόν να δέχονται και όσους δεν είναι μέλη.Τελευταία δέχονται γενικότερα για όλα τους τα τμήματα και μη-μέλη,αρκεί να κλείσεις ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

σαλπιγγογραφια ειχα κανει στο ιασω πληρωσα 150 δεν πονεσα καθολου πριν παω για την εξεταση μου ειχαν πει να παρω παυσιπονο Buscopan

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα σαλπιγγογραφία στο Λητώ, το καλοκαίρι, μετά από 6 μήνες που προσπαθούσα να το πάρω απόφαση και είχα κατατρομάξει από αυτά που διάβαζα κατά καιρούς στο ιντερνετ. Τελικά τη μέρα που πήγα ήταν μια άλλη κοπέλα στην αναμονή για τα αποτελέσματά της, εμφανώς ταλαιπωρημένη, σχεδόν κλαμένη, το οποίο με άγχωσε εις δεκαπλούν. Τέλος πάντων, δεν πόνεσα καθόλου, ένιωσα μια στιγμιαία ενόχληση, σαν πίεση, την ώρα της έγχυσης του σκιαγραφικού, την οποία δεν θα αξιολογούσα καν. Από το φόβο μου, ρώτησα τον ακτινολόγο "ωχ αρχίσαμε?" και μου απάντησε πολύ ήρεμα και χαμογελαστά "αυτό ήταν, τελείωσε".

Έχω διαγνωστεί με ενδομητρίωση στα 26 μου (τώρα είμαι 35) και περίμενα τέρατα, αλλά τελικά ήταν άψογα τα αποτελέσματα.

Να σημειώσω ότι πριν την εξέταση είχα πάρει 2 Buscopan και για 8 μέρες vibramycin.

Μετά ήμουν λίγο ταλαιπωρημένη και είχα κάποια πονάκια, σαν περιόδου ας πούμε, αλλά πιο ελαφρά.(2 στα 10 ένταση).

Αυτό που θέλω να πω, είναι μην φοβάστε. Ψυχραιμία, συνεργασία με το γιατρό σας και με τον ακτινολόγο και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα σαλπιγγογραφία στο Λητώ, το καλοκαίρι, μετά από 6 μήνες που προσπαθούσα να το πάρω απόφαση και είχα κατατρομάξει από αυτά που διάβαζα κατά καιρούς στο ιντερνετ. Τελικά τη μέρα που πήγα ήταν μια άλλη κοπέλα στην αναμονή για τα αποτελέσματά της, εμφανώς ταλαιπωρημένη, σχεδόν κλαμένη, το οποίο με άγχωσε εις δεκαπλούν. Τέλος πάντων, δεν πόνεσα καθόλου, ένιωσα μια στιγμιαία ενόχληση, σαν πίεση, την ώρα της έγχυσης του σκιαγραφικού, την οποία δεν θα αξιολογούσα καν. Από το φόβο μου, ρώτησα τον ακτινολόγο "ωχ αρχίσαμε?" και μου απάντησε πολύ ήρεμα και χαμογελαστά "αυτό ήταν, τελείωσε".

Έχω διαγνωστεί με ενδομητρίωση στα 26 μου (τώρα είμαι 35) και περίμενα τέρατα, αλλά τελικά ήταν άψογα τα αποτελέσματα.

Να σημειώσω ότι πριν την εξέταση είχα πάρει 2 Buscopan και για 8 μέρες vibramycin.

Μετά ήμουν λίγο ταλαιπωρημένη και είχα κάποια πονάκια, σαν περιόδου ας πούμε, αλλά πιο ελαφρά.(2 στα 10 ένταση).

Αυτό που θέλω να πω, είναι μην φοβάστε. Ψυχραιμία, συνεργασία με το γιατρό σας και με τον ακτινολόγο και όλα θα πάνε καλά.

 

 

καλημέρα!!θα θελα να σου κάνω 2 ερωτησούλες...

τι έχεις κάνει για την ενδομητρίωση??

παιδάκι έχεις??

είμαι παθούσα, έχω ενδομητρίωση και προσπαθω 2 χρόνια!!

έχω κανει εξωσωματική σπερματεγχυσεις..μια λαπαροσκόπηση παλιότερα αλλά εμφανίστηκαν ξανα οι κύστες:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!θα θελα να σου κάνω 2 ερωτησούλες...

τι έχεις κάνει για την ενδομητρίωση??

παιδάκι έχεις??

είμαι παθούσα, έχω ενδομητρίωση και προσπαθω 2 χρόνια!!

έχω κανει εξωσωματική σπερματεγχυσεις..μια λαπαροσκόπηση παλιότερα αλλά εμφανίστηκαν ξανα οι κύστες:confused:

 

σορρυ για την καθυστέρηση αλλά τώρα το ειδα. εγω ανακάλυψα τυχαία την ενδομητρίωση όταν πήγα να αφαιρέσω μια κύστη (με λαπαροσκόπηση) στην αριστερή μου ωοθηκη. Κατά τα λεγόμενα του τότε γιατρού μου, δεν είχα συμφυσεις, ούτε είχε πιάσει κάποιο βασικό όργανο, αλλά ηταν διάχυτη σε όλη την κοιλιακή χώρα, με εκτεταμένες εστίες. Μου καυτηριασε τις εστίες κι έκανα 6μήνες θεραπεία με arvekap που με πείραξε πολύ και δεν θα επεκταθώ εδώ για να μην τρομοκρατησω κορίτσια που τυχόν πρόκειται να μπουν σε θεραπεία. 4,5 χρονια μετά εκανα σκωληκοειδεκτομη λαπαροσκοπικα παλι και είπα στο γιατρό να ελέγξει και για ενδομητρίωση, μου ειπε οτι δεν εχω τίποτα. Βέβαια από τότε εχουν περάσει αλλα 5 χρόνια και δεν ξερω τι γινεται εκεί μεσα. έχω πολυκυστικες απο μικρή και το πρόβλημα μας επι της παρούσης ειναι η έλλειψη ωορρηξίας. οποτε σε 2 μήνες ξεκινάμε πρωτοκολλο clomiphene-pregnyl-utrogestan.

Όχι δεν εχω μωράκι. τι σχεση εχουν οι κύστες που αναφέρεις με ενδομητρίωση? δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Συγγνώμη που ξεπετάγομαι στη συζήτησή σας! Απλά να αναφέρω οτι εκπλήσσομαι που διαβάζω οτι η υστεροσαλπιγγογραφία δικαιολογείται από τα ταμεία!!! και ο γυναικολόγος μου, αλλά και τα διαγνωστικά κέντρα που μίλησα, παρόλο που είναι συμβεβλημένα μου είπαν ότι δεν δέχονται παραπεμπτικο... βέβαια δεν μπηκα στη διαδικασία να ψαξω τι γινεται στην περίπτωση των νοσοκομείων γτ επρεπε να την κάνω άμεσα...:roll: Πλήρωσα 150ευρώ με το παραπεμπτικο! πόνεσα πολύ από την αριστερή πλευρά όπου και βρέθηκε μια φλεγμονη(?). Αλλα είναι ολα μια ιδεα.. περασε το επομενο 5λεπτο και μετα αντιβιωση vibramicyn για 7 μερες...Να σημειωσω οτι εγω δεν ειχα παρει παυσιπονο πριν παω! θα σας προτεινα να παρετε!!!!!

 

Επισης οι γιατροί μου είπαν ότι πρεπει να υποβληθώ σε λαπαροσκόπηση γτ είναι πιθανοτατα ενδομητριωση παρόλο που δεν υπάρχει κατι αλλο (οπως σοκολατοειδεις κυστεις κλπ) που να το υποδεικνυει(παμε εν ολιγοις κι ο,τι βρουν..πφφφ).. Θα υποβληθώ λοιπον αυτόν το μηνα.. Απλα ήθελα να ρωτησω maraki2608 και Umibe..

Είναι πιθανό να εμφανιστεί ξανα ενδομητρίωση μετά τον καυτηριασμό????????????????

και μετά τη λαπαροσκόπηση εχω ακούσει οτι είναι ευκολο να μεινεις εγκυος... και με ολο το θάρρος και συγγνωμη για την γαιδουρισια αδιακρισια maraki2608...Η εξωσωματική ηταν δική σας επιλογη? γιατί μου το έχουν παρουσιασει οτι εφοσον δεν υπαρχει αλλο προβλημα(καναμε ολες τις απαραιτητες εξετασεις) μετα τη λαπαροσκοπηση ολα ειναι ευκολα.. λαθος εντυπωση εχω αποκομμισει??

επισης Umibe η ενδομητριωση σου ηταν πολυ εκτεταμμενη και εκανες 6μηνιαια θεραπεια ή είναι κανονας οτι ειναι 6μηνο??

Κοριτσια χιλια συγγνωμη για το πελωριο ποστ και για τις αδιακριτες ερωτησεις αλλα εχω αγχωθει ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Συγγνώμη που ξεπετάγομαι στη συζήτησή σας! Απλά να αναφέρω οτι εκπλήσσομαι που διαβάζω οτι η υστεροσαλπιγγογραφία δικαιολογείται από τα ταμεία!!! και ο γυναικολόγος μου, αλλά και τα διαγνωστικά κέντρα που μίλησα, παρόλο που είναι συμβεβλημένα μου είπαν ότι δεν δέχονται παραπεμπτικο... βέβαια δεν μπηκα στη διαδικασία να ψαξω τι γινεται στην περίπτωση των νοσοκομείων γτ επρεπε να την κάνω άμεσα...:roll: Πλήρωσα 150ευρώ με το παραπεμπτικο! πόνεσα πολύ από την αριστερή πλευρά όπου και βρέθηκε μια φλεγμονη(?). Αλλα είναι ολα μια ιδεα.. περασε το επομενο 5λεπτο και μετα αντιβιωση vibramicyn για 7 μερες...Να σημειωσω οτι εγω δεν ειχα παρει παυσιπονο πριν παω! θα σας προτεινα να παρετε!!!!!

 

Επισης οι γιατροί μου είπαν ότι πρεπει να υποβληθώ σε λαπαροσκόπηση γτ είναι πιθανοτατα ενδομητριωση παρόλο που δεν υπάρχει κατι αλλο (οπως σοκολατοειδεις κυστεις κλπ) που να το υποδεικνυει(παμε εν ολιγοις κι ο,τι βρουν..πφφφ).. Θα υποβληθώ λοιπον αυτόν το μηνα.. Απλα ήθελα να ρωτησω maraki2608 και Umibe..

Είναι πιθανό να εμφανιστεί ξανα ενδομητρίωση μετά τον καυτηριασμό????????????????

και μετά τη λαπαροσκόπηση εχω ακούσει οτι είναι ευκολο να μεινεις εγκυος... και με ολο το θάρρος και συγγνωμη για την γαιδουρισια αδιακρισια maraki2608...Η εξωσωματική ηταν δική σας επιλογη? γιατί μου το έχουν παρουσιασει οτι εφοσον δεν υπαρχει αλλο προβλημα(καναμε ολες τις απαραιτητες εξετασεις) μετα τη λαπαροσκοπηση ολα ειναι ευκολα.. λαθος εντυπωση εχω αποκομμισει??

επισης Umibe η ενδομητριωση σου ηταν πολυ εκτεταμμενη και εκανες 6μηνιαια θεραπεια ή είναι κανονας οτι ειναι 6μηνο??

Κοριτσια χιλια συγγνωμη για το πελωριο ποστ και για τις αδιακριτες ερωτησεις αλλα εχω αγχωθει ιδιαιτερα...

 

Καμία αδιακρισία. Όπως θα σε ενημερώσει και ο γιατρός σου, που είναι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσει οποιαδήποτε απορία (δεν έχω πρόβλημα να σου πω ότι με ρωτάς, αλλά δε θέλω να σε αποπροσανατολίσω, γιατί, ως γνωστόν, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός), η ενδοητρίωση είναι μια νόσος που ΔΕΝ θεραπεύεται. Αλλά η απουσία έμμηνου ρύσεως βοηθάει να πέσει σε ύφεση για μεγάλο διάστημα. Αυτός είναι και ο λόγος που ο γιατρός συστήνει μετά τον καυτηριασμό, να γίνει η χημική εμμηνόπαυση και εν συνεχεία να μείνεις έγκυος και να θηλάσεις. Έτσι θα μείνεις αρκετό καιρό χωρίς περίοδο, πάνω από 2 χρόνια, γεγονός που έχει πολύ καλή πρόγνωση την εξέλιξη/επανεμφάνιση της ενδομητρίωσης.

 

Τώρα, η δική μου περίπτωση ήταν δύσκολη και πολύ εκτεταμένη. Ήμουν όμως 26 και ένα μωρό ήταν πολύ μακριά. Και επίσης το να γεννήσω για να σταματήσω την ενδομητρίωση μου ακουγόταν και εξακολουθεί να μου ακούγεται παρανοϊκό (όταν φυσικά δεν θέλεις ένα μωρό).

Για ότι άλλο θέλεις στείλε μου πμ ελεύθερα (για να μην τρομάζω και τις υπόλοιπες με αυτά που γράφω).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

΄Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. Σκέφτηκα να γράψω και την δική μου εμπειρία από την εξέταση, ώστε να βοηθηθούν και άλλα μέλη. Την έξεταση την έκανα στο ΙΑΣΩ και κόστισε 150 ευρώ. 2 ώρες πριν την εξέταση είχα πάρει 2 μπουσκοπάν. Η εξέταση χρονικά κρατάει ελάχιστα και γίνεται 8η-10η μέρα. Απαγορεύεται δια ροπάλου η ελέυθερη επαφή από την μέρα που τελειώνει η περίοδος και μέχρι να έρθει η μέρα της εξέτασης για να αποκλειστεί κάθε πιθανότητα εκγυμοσύνης. Ανεβαίνεις σε ένα μεταλλικό κρεβάτι και σου λένε να συρθείς προς τα πάνω κρατώντας ένα μαξιλάρι. (Σε τραβάει και λίγο η μαία να σε βοηθήσει να πάρεις θέση κάτω από το μηχάνημα).. Στην συνέχεια ο ακτινολόγος χρησιμοποιεί κολποδιαστολέα όπως στο ΠΑΠ. Μετά εγώ προσωπικά ένιωσα κάτι σαν τρύπημα και ήταν η μόνη ενόχληση που είχα καθόλη την διάρκεια. Δεν είχα καταλάβει ότι είχαμε ξεκινήσει μέχρι που ένιωσα το σκαιγραφικό υγρό να τρέχει στα πόδια μου και να απλώνεται παντού. Σου λέει ο ακτινολόγος να γυρίσεις δεξιά και αριστερά έχοντας πάντα ανάμεσα στα πόδια σου την συσκευή με το σκιαγραφικό. Όλο αυτό δεν πονάει καθόλου, αλλά είναι δυσάρεστο όπως και να το δεις. Μετά σε αφήνουν κανένα δεκάλεπτο ξαπλωμένη, σκεπασμένη με χαρτί και έπειτα σου λένε να σταθείς όρθια μπροστά απο ένα άλλο ακτινογραφικό για να βγει η τελική ακτινογραφία. Μετά ντύνεσαι και φοράς οπωσδήποτε σερβιέτα γιατί το υγρό αυτό μπορεί να φύγει ανά πάσα στιγμή. Είναι σαν σκούρο μπεζ (συγνώμη για την περιγραφή) και με ασβεστοειδή υφή όταν απομακρύνεται μόνο του μετά. Το πιο σπαστικό στην εξέταση ήταν ότι με είχαν 2μιση ώρες στο περίμενε για τα αποτελέσματα! Απαραίτητη είναι η χορήγηση vibramycin μετά την εξέταση (1 πακέτο-σου δίνουν και συνταγή). Μετά την εξέταση για 2 μέρες υπάρχουν πόνοι σαν περιόδου και δεν είναι και ευχάριστη η επαφή. Εμείς είχαμε επαφή μετά από 2 μέρες χωρίς θέμα. Ρώτησα και τις μαίες αν επιτρέπεται να προσπαθήσω σε αυτόν τον κύκλο και μου είπαν : "εννοιειται! και από άυριο κιόλας". Απλώς εγώ δεν ένιωθα άνετα την επόμενη ημέρα. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο περιγραφική γίνεται. Κορίτσια μην την φοβάστε την εξέταση. Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα! Σαλπιγγογραφία έκανα τωρα το Μάρτιο στο νοσοκομείου του Ριου και δεν πλήρωσα τίποτα. Μου την έγραψε ο γιατρός μου και μου έγραψε κ το σκιαγραφικό υγρό που πήρα απο φαρμακείο 5 ευρώ περίπου συμμετοχή, η διαδικασία κράτησε περ'ιπου 10 λεπτά μαζι με γδύσιμο-ντύσιμο, ξάπλωσα σε ένα κρεβάτι, μου έβαλαν τον καθετήρα με κολποδιαστολέα, δεν πόνεσε κάτι σαν το παπ, μου έριξε το υγρό κι εκεί είχα ελάχιστα πονάκια περιόδου για 2 λεπτά περίπου ώσπου να βγούν οι ακτινογραφίες και τελείωσε, σηκώθηκα, μου έδωσαν χαρτί για τα υγρά κι έφυγα.Τις απαντήσεις μου τις στείλανε σπίτι την επόμενη εβδομάδα. Η διαδικασία δεν ήταν καθόλου επίπονη, μόνο μετά για δύο μέρες είχα λίγους πόνους περιόδου όπου έπαιρνα ντεπόν.

Μην τη φοβάστε δεν είναι τίποτα, στην περίοδο πονάς πολύ περισσότερο και στα δημόσια νοσοκομεία δωρεάν με συνταγή γιατρού!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι απο εμένα κορίτσια! Ειναι το πρώτο μου ποστ παρόλο που σας διαβαζω χρόνια.

 

Είμαι στην πρώτη μας προσπάθεια με την μέθοδο της Σπερματέγχυσης.( για αρχή και βλέπουμε :P).

 

Έκανα κι εγώ Σαλπιγγογραφία τον Μάρτη που μας πέρασε , ιδιωτικά,σε γνωστό κέντρο εξωσωματικής ,με κόστος 130,00 ευρώ . Δεν υπήρχε περίπτωση να βρω ραντεβου την ημέρα που έπεφτε, σε δημόσιο νοσοκομείο. Πήρα ένα buscopan το προηγουμενο βράδυ κι ένα το πρωί πριν την εξέταση, όπως μου πρότειναν. Αποχή 2 ημερών όπως πρότειναν.

 

Ήθελα απλά να αναφέρω, όχι για να αγχώσω καμία σας, απλά να υπάρχει κι αυτή η άποψη, πως υπάρχουν και μερικά κορίτσια που πονάνε. Όπως εγώ για παράδειγμα. Το γράφω περισσότερο γιατί εγώ πήγα σχεδόν βεβαιη πως δεν πονάει πολύ και μετά ενιωθα ότι δεν είμαι φυσιολογική.

 

Μπορώ να σας πω πως εβγαλα κραυγή για την οποία ζήτησα συγνώμη μετα! . Μην τρομάζετε όμως. Ακόμα και στο τεστ Παπ ζορίζομαι λίγο. (Άραγε είμαι η μόνη; )

Όμως είναι για τόσο ελάχιστο χρονικό διάστημα ο πόνος που δεν αξίζει σε καμια περίπτωση να κάνει κάποιος μέθη.

Η διαδικασία ειναι σαν του τεστ Παπ , και σου χορηγουν το σκιαγραφικο. (εκεί μπορεί να πονέσει κάποιος).

Με κρατησαν λίγο πανω στο κρεβατι και υστερα σηκωθηκα και μου έβγαλαν την ακτινογραφία. Σε προμηθεύουν με μια σερβιετα ( πανα junior το λέω). Κι είσαι έτοιμη. Το αποτέλεσμα το παίρνεις αμεσως. Όλη η διαδικασία δεν κρατά πάνω απο 5 λεπτά.

 

Η επόμενη κοπέλα με ρώτησε κατάματα αν πονάει πολύ και μήπως να ζητήσει μέθη. Οπλίστηκα με περισσή ψυχραιμία και της είπα πως εξαρτάται το κάθε κορίτσι αλλα αντέχεται. Δεν της είπα ποσο με πόνεσε για να μην την τρομαξω.

 

Αυτά απο εμένα. Αν είσαι κάποια ευαισθητη στον πονο οπως εγω , είναι κατι που αντέχεται , κι είναι για δευτερόλεπτα.

Επίσης, να συμπληρώσω πως όσο πιο χαλαρες ειστε (σε αντίθεση με μένα ) τόσο πιο εύκολα ειναι για εσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμενα η εμπειρια μονο ως...τραυματικη μπορω να την περιγραψω.. Την εκανα στο Ι..ω, 165ευρωπουλα πεταξαν το χειροτερο ομως ηταν οτι ακουσα την τηλεφωνητρια κ δεν πηρα κανενα παυσιπονο πριν μονο την αντιβιωση, ενω το ειχα διαβασει εδω καλα να παθω...Πονεσα τοοοοσο πολυ που εβγαλα κ γω κραυγη κ ψιλοκουνηθηκα κιολας, τα ακουσα κ απτην γιατρο! Συγνωμη κυρια μου αλλα ποναωωωωω! Η μια σαλπιγγα βγηκε κλειστη κ η αλλη με περικωδωνικες συμφυσεις, σαν πρησμενη... ρακος μετα εγω! Αλλα στη λαπαροσκοπηση που εκανα ναι μεν η μια ηταν κλειστη, η αλλη ομως μια χαρα ωραια ηταν και διαβατη! Αυτο ηθελα να πω, ισως ο πονος εκεινη τη στιγμη ή μια συσπαση εβγαλε αυτη την εικονα, μην απογοητευεστε κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Κι εγώ έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία να κάνω σαλπιγγογραφία, αλλά δεν ξέρω που.. μπορεί να με βοηθήσει κάποια? έχει κάνει καμία πρόσφατα? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εγώ έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία να κάνω σαλπιγγογραφία, αλλά δεν ξέρω που.. μπορεί να με βοηθήσει κάποια? έχει κάνει καμία πρόσφατα? Ευχαριστώ πολύ!

 

Δεν έχω κάνει πρόσφατα αλλά την είχα κάνει Ιασω

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εγώ έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία να κάνω σαλπιγγογραφία, αλλά δεν ξέρω που.. μπορεί να με βοηθήσει κάποια? έχει κάνει καμία πρόσφατα? Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ εκανα τον προηγούμενο Αύγουστο στο Πανεπιστημιακό στο Ρίο Πάτρας, δεν πλήρωσα τίποτα και δεν πόνεσα καθόλου. Από ό,τι έχω καταλάβει όταν είναι διαβατές οι σάλπιγγες καμία ενόχληση δεν αισθάνεται η γυναίκα, ενώ αν το σκιαγραφικό συνάντήσει εμπόδιο, πονάει. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εγώ έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία να κάνω σαλπιγγογραφία, αλλά δεν ξέρω που.. μπορεί να με βοηθήσει κάποια? έχει κάνει καμία πρόσφατα? Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλημερα.Εκανα σαλπιγγογραφια τον Μαρτιο του 2015 στο Ιασω με τον κυριο Γκετα.Προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα και ο συγκεκριμενος ακτινολογος ηταν πολυ καλος.Ευχομαι οπου και να την κανεις να εχεις καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια εγώ την έκανα στο Ρέα και πλήρωσα 150. Βασικό είναι να είστε χαλαρές, αλλιώς είναι λογικό να πονάει. Μου είπαν να πάρω 2 buscopal plus και φυσικά αντιβίωση vibramycin 1 μέρα πριν και 3 μετά. Ένιωσα μια πίεση όταν έγινε η έγχυση του σκιαγραφικού. Είχα όμως μία υδροσάλπιγγα οπότε όταν έφτασε εκεί το υγρό και η ακτινολόγος έκανε δεύτερη προσπάθεια τα είδα όλα απο τον πόνο. Παρ' όλα αυτά ήταν μόνο μερικά δευτερόλεπτα . Όταν σας λέει ο γιατρός σας να την κάνετε μην το αναβάλετε. Δεν είναι κάτι τρομερό, να σκέφτεστε μόνο πως όποιο και να είναι το αποτέλεσμα σας φέρνει πιο κοντά στον στόχο σας, το μωρό που όλες επιθυμούμε! Εγώ το καθυστερούσα σχεδόν ένα χρόνο με όλα αυτά που διάβαζα περί φρικτών πόνων και τα σχετικά. Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σήμερα έκανα κ γω μια απόπειρα και........τη διακόψαμε. Πήγα σε έναν γνωστό ακτινολόγο στη Θεσ/νίκη επειδη έχει πολύ καλές συστάσεις. Ο πόνος ήταν αφόρητος, υπέφερα!! σκετος εφιαλτης. Τελικα το διακόψαμε πριν καν μπει το σκιαγραφικό, γιατι με επιασε ταση λιποθυμίας. Ρώτησα τι μπορει να σημαινει όλο αυτο κ μου ειπε τιποτα απλα ειστε ευαίσθητη. Τώρα πρέπει να την επαναλάβω κ να την ολοκληρωσω ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Θα πάω κάπου αλλού κ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θελω μέθη. Ξέρει καμια κοπελα καποιο κέντρο ή νοσοκομείο στην Αθήνα που να την κανουν με μεθη?.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...