Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τεχνητα νυχια


Recommended Posts

εχει βαλει καμια τεχνητα νυχια και μαλιστα τα συντηρει αρκετους μηνες?πιστευετε 'οτι

προκαλουν προβληματα οι κολλες και όλα τα χημικα που χρησιμοποιουν? Μπορει κανεις να τα ανανεώνει συνεχεια?ΤΑ φυσικα μου νυχια για να δειχνουν όμορφα πρεπει να τα μακρυνω αρκετα και είναι τόσο λεπτα και ευθραυστα που κατι τετοιο είναι ααααδυνατον!

κοντα μου έχω μια καλη τεχνητρια και έχω δει σε πολλες πελατισσες ωραια δουλεια(γιατι βλεπω και κατι αισχη στο δρομο) και το σκεφτομαι,αν και ψιλοπανακριβα... πεστε μου τη γνωμη σας παραρακαλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τρωω τα νύχια και κατα καιρούς είχα δαπανήσει πολλά σε τεχνητα.

Θα πρέπει να ξέρεις οτι δεν επιτρεπεται να τα ανανεώνεις συνεχώς. Νομίζω καθε 6-7 μήνες ΠΡΕΠΕΙ να τα αφήνεις να αναπνέυσουν αλλιώς θα αποκτησεις μυκητες οι οποιοι κανουν μια απαισια παραμορφωση: μαυρίζουν και σηκώνουν απο το κρεας το νύχι.

Θα σου προτεινα να το κάνεις στις γιορτές πχ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα τεχνητά είναι ωραία για μια περίσταση που δεν θες να έχεις την έννοια μην σου χαλάσουν. Π.χ εγώ τα έκανα στο γάμο μου τρεις μέρες πριν και δεν είχα το άγχος μην χαλάσουν τελευταία στιγμή και τρέχω. Κατά τ'αλλα δεν είναι ότι καλύτερο , το νύχι δεν αναπνέει και αν κάνει έστω και μια μικρή τρυπούλα και περάσει νερό μπορεί να πάθεις αυτό που λέει η alan με τους μύκητες χωρίς το πάρεις χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι για συνέχεια, είναι και το κόστος, εγώ προσωπικά το βαριέμαι κάθε τόσο στην μανικιουρίστα για συντήρηση.Επίσης το νύχι από κατω δεν αναπνέει και αδυνατίζει περισσότερο.

Μια φορά είχα βάλει μετάξι -για πιο light υποτίθεται, πολύ καλό αποτέλεσμα την πρώτη φορά αλλά στη 2η εβδομάδα χάλασε το 1 νύχι δηλ. άρχιζε να ξεφτίζει από το πλάι και φτου και από την αρχή. Όταν το έβγαλα εντελώς, τα νύχια από κάτω ήταν χαλια, αδύνατα από τις κόλλες. Δεν ξανάκανα, βάζω σκληρυντικό και τέρμα. Παραδόξως στην εγκυμοσύνη που έτρωγα πολλά γαλακτοκομικά και γάλα πρωί βράδυ τα νύχια μου έμειναν μακριά για πολύ περισσότερο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εχει βαλει καμια τεχνητα νυχια και μαλιστα τα συντηρει αρκετους μηνες?πιστευετε 'οτι

προκαλουν προβληματα οι κολλες και όλα τα χημικα που χρησιμοποιουν? Μπορει κανεις να τα ανανεώνει συνεχεια?ΤΑ φυσικα μου νυχια για να δειχνουν όμορφα πρεπει να τα μακρυνω αρκετα και είναι τόσο λεπτα και ευθραυστα που κατι τετοιο είναι ααααδυνατον!

κοντα μου έχω μια καλη τεχνητρια και έχω δει σε πολλες πελατισσες ωραια δουλεια(γιατι βλεπω και κατι αισχη στο δρομο) και το σκεφτομαι,αν και ψιλοπανακριβα... πεστε μου τη γνωμη σας παραρακαλω!

 

KALA TA TEXNITA ALLA OXI GIA SUNEXEI KALITERA NA PAREIS APO TO HONDOS CENDER ENA "EPIDIORTHOTIKO NUXION) EINAI DIAFANES SAN SKLURINDIKO KOSTIZEI 20 ME 25EURO.TO PIO AKRIVO ALLA KANEI POLU KALU DOULEIA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Δε βρικα που να το βαλω ως θεμα στο φορουμ και τοβαλα εδω. Σκεφτομαι να παω να κανω τα νυχια μου. Βλεπω καποιες που τα χουν μονιμως περιποιημενα και αψογα και τις ζηλευω. Ακουσα για ακρυλικα και διαφορα αλλα. κατι για τζελ η καποιο αλλο υλικο που στα βαζουν. θα θελα πολυ να ταχα για καιρο τελεια με ενα γαλλικο ας πουμε. Τοχετε κανει? πειτε μου οτι ξερετε. διαδικασια, αντοχη και κοστος φυσικα...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα κανω τα νυχακια μου gel.

μου αρεσει παρα πολυ και ειναι παντα περιποιημενα...

το κοστος ειναι στα 50ε αναλογα παντα που τα κανεις...

μετα θα πρεπει να τα κανεις συντηρηση μολις μεγαλωνουν τα νυχια και φαινεται η ριζα...

αλλα...εχω ενα κακο συνηθειο!!!!

κατα καιρους τα ξεκολαω με τα δοντια μου (δεν τρωω τα νυχια μου) οταν μεγαλωσουν και ειναι για την συντηρηση ή οταν ειμαι στρεσαρισμενη με πιανει μανια...βεβαια αυτο εχει ως συνεπεια να καταστρεφω το ιδιο μου το νυχι!!!

 

μετα το gel οσο να ναι τα νυχια καταστρεφονται....

 

σε γνωστη αλυσιδα γυμναστηριων το κοστος για gel ειναι 35Ε

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα κανει 2 φορες και μπορω να πω οτι δεν εμεινα πολυ ευχαριστιμενη η διαδικασια που ειχα κανει ειναι πρωτα tips(επιπροσθετο πλαστικο νυχι για να εχεις και οτι μεγεθος θες)και απο πανω ακρυλικο ξερω διαφορες ομως μανικιουριστρες αλλες που τα ειχαν δει τη πρωτη φορα μου ειχαν πει οτι δεν ειχε γινει καλη δουλεια για αυτο και δεν ειμαι ευχαριστημενη τη δευτερη εμεινα πιο ευχαριστημενη.Μονιμο γαλλικο τα ειχα βολευουν γιατι ειναι παντα περιποιημενα οπως λες και αν πασα ωρα και στιγμη τα βαφεις απο πανω οποιοδηποτε χρωμα και οταν τα ξεβαφεις εχεις το ωραιο σου γαλλικο αλλα θελουν προσοχη με τις δουλειες και κυριως με τα νερα παντα γαντια επισης θελουν συντηρηση γυρω στις 20-25 μερες αναλογα η δουλεια αλλα και το νυχι της καθε γυναικας και φυσικα ποσο τα προσεχεις σε καποιες αντεχουν και 30 μερες.Το κοστος ειναι αναλογα με το υλικο και το μαγαζι συνηθως απο 45 εως 55 εχω παρατηρησει και οι κοπελες που πανε σε σπιτια παιρνουν ατι λιγοτερο αλλα μην φανταστεις γυρω στα 40 και η συντηρηση που γινεται απο 25-35 παλι αναλογα το μαγαζι.Για αυτο που εχω ακουσει πολυ καλα λογια και ειδα και σε μια φιλη μου και μου αρεσε ειναι το βιολογικο τζελ το οποιο ειναι ποιο καλο για τα νυχια αλλα και πιο ωραια οπτικα και νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρη πιο οικονομικο.Να σου πω βεβαια οτι υπαρχει πιθανοτητα οποιοδηποτε υλικο απο αυτα να μην το αντεξουν τα νυχια ειδικα αν ειναι πολυ λιπαρα και να σου χαλασουν αμεσως η οταν θα τα βγαλεις να ειναι τελειως αδυναμα να σπανε και να ξεφλουδιζουν πρεπει να το ψαξεις λιγο πριν κανεις το οτιδηποτε και για ενα ωραιο αποτελεσμα που να μην φαινεται και απο χιλιομετρα οτι ειναι ψευτικο να παρεις και γνωμες απο γνωστες και φιλες για να διαλεξεις το μαγαζι που θα πας.Αυτα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κακο συνηθειο!!!!

κατα καιρους τα ξεκολαω με τα δοντια μου (δεν τρωω τα νυχια μου) οταν μεγαλωσουν και ειναι για την συντηρηση ή οταν ειμαι στρεσαρισμενη με πιανει μανια...βεβαια αυτο εχει ως συνεπεια να καταστρεφω το ιδιο μου το νυχι!!!

 

μετα το gel οσο να ναι τα νυχια καταστρεφονται....

τα ειχα τσακισει βασικα εμενα εσπασαν ενα δυο νυχια με αποτελεσμα να κανω την αφαιρεση μονη μου τελικα με τα δοντια και με πολυ μανια ημουν και στις χειροτερες φασεις μου εκεινη την περιοδο αγχος στεναχωρια ολα...παραλιγο μεχρι και τα νυχια μου να βγαλω:lol:

και φυσικα τα κατεστρεψα τα νυχια μου:oops:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια! ειναι 2 μαμαδες (τα παιδακια τους ειναι μαζι με την κορη μου στο σχολειο) Η μια λοιπον κανει αυτη τη δουλεια. Μου ειπε καποια στιγμη που συζητουσαμε οτι θα μου κοστιζε 35 ευρω. εχω δει και τα δικα της αλλα.....δε ξερω κατι δε μαρεσε. δε φαινοντε ψευτικα απλα δεν ειχε το γαλλικο οπως μαρεσει ουτε το σχημα. Ισως ηταν απλα προσωπικη της επιλογη. Η αλλη μαμα δουλευει στα χοντος. τα νυχια της ειναι τα νυχια που θελω και σα σχημα και σαν χρωμα αλλα και γενικα της τα παρατηρησα και εχει κανει πολυ καλη δουλεια οποια της τακανε. Ντρεπομαι να ρωτησω την πρωτη κοπελα που κανει νυχια λεπτομεριες και τελικα να μη παω η να παω και να μη ξαναπαω επειδη δε μου αρεσε... Θα ρωτησω διακριτικα την αλλη και βλεπουμε..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα βαλει αυτα που ειναι πλαστικα και απο πανω στα περνανε ενα τζελ και τα ειχα κανει με μονιμο γαλλικο. 60 ευρω (μανικιουρ). Κρατησαν 2 εβδομαδες περιπου (μετα μεγαλωνει το νυχι απο κατω και κανει κενο και ειναι αηδια). Τα βγαλα και απο κατω το νυχι μου ειχε γινει κωλ_ς! Δε τα κανω συχνα...μια δυο φορες το χρονο, γιατι δε θελω να καταστρεψω το νυχι μου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα τσακισει βασικα εμενα εσπασαν ενα δυο νυχια με αποτελεσμα να κανω την αφαιρεση μονη μου τελικα με τα δοντια και με πολυ μανια ημουν και στις χειροτερες φασεις μου εκεινη την περιοδο αγχος στεναχωρια ολα...παραλιγο μεχρι και τα νυχια μου να βγαλω:lol:

και φυσικα τα κατεστρεψα τα νυχια μου:oops:

:lol::lol:

ναι,ναι....οταν φευγει κανα νυχι η σκαει το gel ποιος τρεχει για συντηρηση!!!

εκει πεφτει δοντακι....:lol::lol::lol:

 

παντως το ακρυλικο σκυλοβρωμαει!!!!!!

κανε gel...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια! ειναι 2 μαμαδες (τα παιδακια τους ειναι μαζι με την κορη μου στο σχολειο) Η μια λοιπον κανει αυτη τη δουλεια. Μου ειπε καποια στιγμη που συζητουσαμε οτι θα μου κοστιζε 35 ευρω. εχω δει και τα δικα της αλλα.....δε ξερω κατι δε μαρεσε. δε φαινοντε ψευτικα απλα δεν ειχε το γαλλικο οπως μαρεσει ουτε το σχημα. Ισως ηταν απλα προσωπικη της επιλογη. Η αλλη μαμα δουλευει στα χοντος. τα νυχια της ειναι τα νυχια που θελω και σα σχημα και σαν χρωμα αλλα και γενικα της τα παρατηρησα και εχει κανει πολυ καλη δουλεια οποια της τακανε. Ντρεπομαι να ρωτησω την πρωτη κοπελα που κανει νυχια λεπτομεριες και τελικα να μη παω η να παω και να μη ξαναπαω επειδη δε μου αρεσε... Θα ρωτησω διακριτικα την αλλη και βλεπουμε..

 

εσυ θα διαλεξεις το σχημα εννοειτε...οτι σου παει...

δεν ειναι ολες οι μανικιουριστες καλες...εχει κ αυτο την τεχνη του.

φυσικα κ να ρωτησεις μην ντρεπεσαι καθολου....δεν ειναι απαραιτητο να κανεις...σιγα..

 

μια φορα κανε gel πιστευω θα σου αρεσει πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

λες ε? κοιτα της κοπελας που μου αρεσε. ηταν τετραγωνισμενο (δε μαρεσουν τα κλασικα στρογγυλα)το μεγεθος δεν ηταν απο τα πολυ μεγαλα και αυτο που μαρεσε ηταν οτι το χρωμα ηταν απο πανω ενα κλικ ασπρουλιαρικο. το προτιμω απο το διαφανο με τη γραμμη μονο καταλευκη. Καιγω οταν εχω κεφια καιτα κανω μονη μου ετσι τα κανω και μαρεσουν πολυ αλλα χαλανε σχετικα γρηγορα..α! και κατι αλλο να ρωτησω..

ποιο ειναι πιο...λειο και γυαλιστερο?το ακρυλικο η αλλο?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

λες ε? κοιτα της κοπελας που μου αρεσε. ηταν τετραγωνισμενο (δε μαρεσουν τα κλασικα στρογγυλα)το μεγεθος δεν ηταν απο τα πολυ μεγαλα και αυτο που μαρεσε ηταν οτι το χρωμα ηταν απο πανω ενα κλικ ασπρουλιαρικο. το προτιμω απο το διαφανο με τη γραμμη μονο καταλευκη. Καιγω οταν εχω κεφια καιτα κανω μονη μου ετσι τα κανω και μαρεσουν πολυ αλλα χαλανε σχετικα γρηγορα..α! και κατι αλλο να ρωτησω..

ποιο ειναι πιο...λειο και γυαλιστερο?το ακρυλικο η αλλο?

και τα δυο στο τελος γυαλιστερα θα γινουν....

το ακρυλικο ειναι υγρο που το ανακατευει με μια σκονη γινεται μια παστα, απλωνει και λιμαρει η μανικιουριστα επανω σε ολο το νυχι.νομιζω ειναι πιο παλια μεθοδος...

 

gel me 1000...

αν αποφασισεις να κανεις υπαρχουν απειρα σχεδια να κανεις....ζητησε να σου δειξουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έκανα τα νύχια μου συχνά πυκνά. Μόλις γυρίσαμε από τις διακόπές αποφάσισα να το σταματήσω το σπόρ.

Γιατί δεν ήθελα να δίνω λεφτά για νύχια πλέον αλλά και γιατί εμένα μετά από μια εβδομάδα έφευγε το γυαλιστικό και ήτανε θολά. Σε εμένα όμως, γιατί η κουμπάρα μου που τα έφτιαχνε στο ίδιο μαγαζί δεν είχε πρόβλημα. Μετά από 2 εβδομάδες φαίνεται έντονα το κενό. (εκεί μπορείς βέβαια να κάνεις μίνι συντήρηση)

Αποφάσισα πως εαν έχω 2 ώρες το μήνα διαθέσιμες για να φτιάξω τα νύχια, μπορώ να έχω και 4 μισάωρα να τα φτιάχνω μόνη μου κάθε εβδομάδα, χωρίς μετακινήσεις.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πώ οτι δεν ήταν ωραία. Αν ο τεχνικός ξέρει τη δουλειά το αποτέλεσμα είναι τέλειο.

Όσον αφορά για το σχήμα ζήτάει ο καθένας ότι θέλει. Εγώ τα έκανα τετράγωνα με στρογγυλεμένες άκρες.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω κάνει και ακρυλικό και τζέλ.Με το τζέλ δεν κράταγαν ποτέ πολύ.Δυο φορές έκανα και με ακρυλικό.Το οτι βρωμάει το προσπερνάμε.Την πρώτη φορά ήταν φοβερά και μου κρατήσανε πολύ περισσότερο απο το τζέλ και δεν σπάσανε καθόλου νύχια.(η διαφορά με το τζέλ είναι οτι δεν σου βάζουν τιπ.είναι το λεγόμενο χτιστό.Υπάρχει και το ακρυλικό που βάζουν πάνω απο τιπ)Τη δευτερη φορά όμως μου τα έκανε μια άλλη κοπέλα(τα έκανα σπιτι απο εταιρεία)η οποία εκτός του οτι τα έκανε χάλια οπτικά,απο την επόμενη κι όλας μέρα άρχισαν να σκάνε απο τα πλάγια(αυτό γίνεται όταν δεν ξέρει να κάνει τη δουλεία της η μανικιουρίστρα μην ακούτε βλακείες τύπου,έχεις έλλειψη σιδήρου,ασβεστίου κλπ και σατ πετάει).

Νομίζω οτι τελικά είναι θέμα αυτού που σου τα κάνει.Οσο για το σχήμα είναι καθαρά επιλογή σου.οτι θες σου κάνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αρκετές φορές και σε πολλές "νυχούδες", και νομίζω οτι το ποιο σημαντικό είναι ποιος το κάνει. Όλες το έπαιζαν έμπειρες, αλλά τις περισσότερες φορές ή το αποτέλεσμα ήταν πολύ ψεύτικο (χοντρά νύχια- πολλές στρώσεις τζελ) ή μου κατέστρεφαν πολύ το νύχι από κάτω. Οπότε πρέπει να προσέξεις ποιος θα σου τα κάνει, για να μην απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

ουφ! μαλιστααα...Πολλες εμπειριες πολλες αποψεις.τελικα ειναι που θα τυχεις αυτο καταλαβα. θα αρχισω να το ψαχνω σε καποιοες που ξερω και θα δειξει. ευχαριστω παντως γιατις απαντησεις σας. α! να ρωτησω κατι αλλο? εχει σχεση τετοιου τυπου μανικιουρ με ολα αυτα και με την εγκυμοσυνη? επιτρεπετε? δεν ειμαι τωρα αλλα με το νεο ετος θελω να μεινω με το καλο για το φιναλε μου ως μαμα (μια που θαναι το τριτο αν ερθει..) και ρωταω να ξερω. αν ειναι να τα κανω συντομα για να τα χαρω. ρωταω για ολα αυτα που βαζουν στο νυχι. για απλο μανικιουρ δε με απασχολει. παντα οταν και αν ηθελα ταβαφα στην εγκυμοσυνη

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα ξέρετε κορίτσια ότι τα τεχνητά νύχια μαζεύουν μήκυτες και είναι πολύ επικίνδυνα για μολύνσεις. Να σκεφτείτε η δική μου αισθητικός δεν μου κάνει, αν δεν της υποσχεθώ ότι σε μια εβδομάδα θα της τηλεφωνήσω να μου τα αφαιρέσει.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα νυχια μου ειναι παρα πολυ λεπτα με αποτελεσμα να ξεφλουδιζουνε και να σπανε αναγκαζομαι και κανω τα νυχια μου παρα μα παρα πολλα χρονια.

Στην αρχη βαζω ψευτικα αλλα με διπλη στρωση μεταξι δεν ειναι καθολου χοντρα,το σχημα τετραγωνο με ελαφρα στρογγυλεμενες ακρες και παντα μονιμο γαλλικο.

Χρειαζεται συντηρηση περιπου καθε 3 εβδομαδες και στο μεταξι δε φαινεται τοσο εντονα οσο στο τζελ η στο ακρυλικο.Περιπου 3 μηνες μετα την τοποθετηση βαζω μεταξι στο δικο μου νυχι για να ειναι ενισχυσμενο και να μην σπαει.Απλα καθε χρονο αφηνω σκετα τα κοντα νυχακια μου για 2-3μηνες

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Να ρωτήσω κάτι χαζό? Μπορείς να κάνεις μόνιμο μανικιούρ, δηλαδή ένα γαλλικό που να κρατάει λίγο περισσότερο χωρίς να βάλεις τεχνητά? Πολύ θα ήθελα κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...