Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μου δημοσίευση !!


gogga

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέα μαμά κ δεν είμαι σίγουρη αν γράφω στο σωστό σημείο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τον τρόπο.

Έχω ένα μωράκι 3,5 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά μετά από πολύ κοπο κ τεράστια υπομονή και βοήθεια μόνο από το ίντερνετ.το έψαχνα πολύ από την στιγμή που γεννήθηκε το μωρό μου έτσι πήρα το θάρρος κ συνέχισα να θηλάζω αλλιώς αν είχα ακούσει το περιβάλλον μου που μου έλεγαν πως δεν έχω γάλα κ να του δίνω συμπλήρωμα σίγουρα τώρα δεν θα θηλαζα.

την άλλη βδομάδα πάω για δουλεια κ δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω έχω κάνει τράπεζα γάλακτος αλλά όχι πολύ μεγάλη 12 σακουλάκια έχω καταφέρει να έχω γιατί το μωρό δεν κοιμάται καθόλου την μέρα κ δεν έχω κ κανέναν να με βοηθήσει.τώρα σκέφτομαι να ξυπνάω μια ώρα νωρίτερα να βγάζω το γάλα μου κ να κάνω κ στην δουλειά αντλήσεις.αλλά πόσες πρέπει δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο για να βγάζω γάλα αλλά θα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας!!! Είναι νέα μαμά και έχω έναν μπεμπούλη 3,5 μηνών! Ο μπεμπούλης μου είναι το ομορφότερο πλάσμα στον κόσμο!

 

Σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό σαν επισκέπτρια, και μόλις σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος. Έχουν λυθεί πολλές απορίες ανά διαστήματα και ενώ ήθελα να κάνω ερωτήσεις ή να γράψω και εγώ αυτά που ζούμε με τον μικρό και να βρω λύσεις, δεν το έκανα! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

 

Φυσικά έχω επικοινωνία και με την παιδίατρο μας, αλλά όπως και να το κάνουμε, θέλω πάντα να έχω διαβάσει διάφορα πάνω σε οποιοδήποτε θέμα με προβληματίζει με τον μικρό!

 

Χάρηκα πολύ που ήρθα στην παρέα σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!ειμαι και εγω καινουρια και ηθελα να μοιραστω μαζι σαςτην αγωνια μου!περιμενω περιοδο στις 21/11 και ηθελα να μου πειτε για συμπτωματα.ειχα επαφες ολες τις γονιμες μερες μου...εχω 37,3 θερμοκρασια και καθολου ορεξη για φαγητο...ααα και πολυ χαλια ψυχολογια,αυτο δεν ξερω αν παιζει σαν συμπτωμα βεβαια.....τι λετε και εσεις κοριτσια???εχω πυθανοτητεσ???

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia eimai k egw sxetika kainourgia sto foroum sas parakoloutho poli kairo alla prosfata mpika k egrapsa mia aporia m...simera pira ena test tis clear blu k to ekana me ta prota proina oura den diavasa omws to xarti mesa dld tis odigies oti sto 3 lepto vgeni to apotelezma k mesa sto 10 lepto to diavazoume.. mperdeftika pws sta 3 lepta einai oti vgi k etsi to eida 3 lepta k to afisa meta apo wres pou to pira na to petakso eixe mia axni isa isa pou fenotan sto parathuro konta.. k twra eimai se amfivolia an vgike mesa sto deka lepto i gramoule...i vgike meta kati.dld pou den tha isxioi...ti lete na pare na kanw kialo ayrio?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και έχω και εγώ τα ''θεματάκια μου''

Είμαι 28 και εδώ και 6 μήνες περίπου έχουμε πλήρως ελεύθερες επαφές(και ειδικά τις γόνιμες μέρες) με τον άντρα μου,θέλουμε ένα μωράκι! Εγώ βέβαια έχω αρκετό άγχος και είμαι σίγουρη ότι είναι αρνητικός παράγοντας για να μείνω εγκυούλα..Τώρα τελευταία έχω χαλαρώσει πολύ,καταβάλλω τεράστια προσπάθεια να μην το σκέφτομαι και πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο.Ο κύκλος μου πάντα σταθερός,26-28 μέρες.Αυτή τη φορά όμως μου ήρθε περίοδος 8 μέρες νωρίτερα.Άρα νωρίτερα θα έχω και ωορηξία,σωστά; Γιατί πάντα καταλαβαίνω ότι έχω ωορηξία από τα πονάκια χαμηλά,τα υγρά,τις λιγούρες και τον πονοκέφαλο-κούραση.Λοιπόν την 8η με 10η μέρα ξεκινήσαμε τις επαφές και αμέσως μετά την πράξη δεν σηκώθηκα από το κρεβάτι,μη σας πω κοιμήθηκα κιόλας :P Γνωρίζω τι γίνεται περί χρόνου ζωής του ωαρίου και του σπερματοζωαρίου στη μήτρα..Ελπίζω να έχω καλά νέα να μοιραστώ με όλες σας! Και εύχομαι σε όλες όσες θέλουν να γίνουν μανούλες να το καταφέρουν! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και έχω και εγώ τα ''θεματάκια μου''

Είμαι 28 και εδώ και 6 μήνες περίπου έχουμε πλήρως ελεύθερες επαφές(και ειδικά τις γόνιμες μέρες) με τον άντρα μου,θέλουμε ένα μωράκι! Εγώ βέβαια έχω αρκετό άγχος και είμαι σίγουρη ότι είναι αρνητικός παράγοντας για να μείνω εγκυούλα..Τώρα τελευταία έχω χαλαρώσει πολύ,καταβάλλω τεράστια προσπάθεια να μην το σκέφτομαι και πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο.Ο κύκλος μου πάντα σταθερός,26-28 μέρες.Αυτή τη φορά όμως μου ήρθε περίοδος 8 μέρες νωρίτερα.Άρα νωρίτερα θα έχω και ωορηξία,σωστά; Γιατί πάντα καταλαβαίνω ότι έχω ωορηξία από τα πονάκια χαμηλά,τα υγρά,τις λιγούρες και τον πονοκέφαλο-κούραση.Λοιπόν την 8η με 10η μέρα ξεκινήσαμε τις επαφές και αμέσως μετά την πράξη δεν σηκώθηκα από το κρεβάτι,μη σας πω κοιμήθηκα κιόλας :P Γνωρίζω τι γίνεται περί χρόνου ζωής του ωαρίου και του σπερματοζωαρίου στη μήτρα..Ελπίζω να έχω καλά νέα να μοιραστώ με όλες σας! Και εύχομαι σε όλες όσες θέλουν να γίνουν μανούλες να το καταφέρουν! :D

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia eimai k egw sxetika kainourgia sto foroum sas parakoloutho poli kairo alla prosfata mpika k egrapsa mia aporia m...simera pira ena test tis clear blu k to ekana me ta prota proina oura den diavasa omws to xarti mesa dld tis odigies oti sto 3 lepto vgeni to apotelezma k mesa sto 10 lepto to diavazoume.. mperdeftika pws sta 3 lepta einai oti vgi k etsi to eida 3 lepta k to afisa meta apo wres pou to pira na to petakso eixe mia axni isa isa pou fenotan sto parathuro konta.. k twra eimai se amfivolia an vgike mesa sto deka lepto i gramoule...i vgike meta kati.dld pou den tha isxioi...ti lete na pare na kanw kialo ayrio?

 

Και το συζητάς??? Φυσικά και θα κάνεις αν δεν έκανες κιόλας. Και εμένα κάτι παρόμοιο μου συνέβη πριν από λίγο καιρό και μόλις σήμερα μπήκα στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Εύχομαι πραγματικά να έχεις ευχάριστα νέα πολύ σύντομα :):):):)!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες σας διαβαζω απο τις αρχες τις εγκυμοσυνης μου. Το κοριτσακι μου ειναι πλεον 6 μηνων και εχω βοηθηθει αφανταστα πολυ απο εσας ειδικα σε οτι σχετιζεται με τον θηλασμο. Ελπιζω τωρα να εχω περισσοτερο χρονο και να τα λεμε πιο συχνα. Καλη δυναμη σε ολες τις μαμαδες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΛΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΕΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ Η 14Η ΜΕΡΑ.ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΣΤΗΝ 11Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑ ΩΟΘΥΛΑΚΙΟ ΛΙΓΟ ΠΤΗΣΜΕΝΟ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ?3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια άποψη για τον κ. Δεληγεωρογλου στο Αρεταίειο.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Καινούργια κι εγώ σαν μέλος παλιά σαν αναγνώστρια. Το φόρουμ το "ανακάλυψα" όταν έμεινα έγκυος και έψαχνα στο ίντερνετ για διάφορες απορίες. Πλέον είμαι μαμά μιας γλυκιάς μικρούλας 10 μηνών και το σάιτ με βοηθάει παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια άποψη για τον κ. Δεληγεωρογλου στο Αρεταίειο.Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!

Maira34 εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια την σελίδα και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της! Είμαι 29 χρονών και προσπαθούμε για μωράκι με τον άντρα μου εδώ και 7 μήνες! Μετά από μία κρίση πανικού που έπαθα πριν 2 εβδομάδες αποφάσισα να ξεκινήσω να μιλάω με όλες εσάς για τους φόβους και τις απορίες μου και είμαι σίγουρη ότι θα με βοηθήσει πολύ!

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μανούλες,αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ μέσα σας διαβάζω από την πρώτη φορά που έγινα μανούλα...και λίγο πριν,2008!!!

Και λέω πρώτη γιατί μετά από 7 χρόνια ξαναπήρα στα χέρια μου ,πρινλίγες μέρες θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!!!

Την επόμενη μέρα έκανα χοριακή κι η τιμή της ήταν 234,95

Αυτό που με ανησύχησε λίγο είναι πως όταν πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει...το μηχάνημα έδειξε πως ήμουν 5 εβδομάδων και 4 ημερών....αλλά δεν φάνηκε ακόμα σάκος!

Οπότε του λέω;;;;Μου λέει μην ανησυχείς υπάρχει εγκυμοσύνη αλλά είναι ακόμα νωρίς ...έλα σε 2 βδομάδες να σε δω....από τότε χιλιάδες σκέψεις στο μυαλό μου....

λέτε να ανησυχώ τσάμπα;;;;;;Αχ!!! πείτε μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.σας παρακολουθω σταδιακα.δεν ξερω πως να ξεκινησω.ειμαι χωρισμενη και συζω με τον Κ 5χρονια.Εχει παιδι απο τον πρωτου γαμο.προσπαθουμε μαζι απο την 1 μερα.ολες οι εξετασεις ειναι φυσιολογικες....εμεινα φυσιολογικα πριν 3 χρονια αλλα πριν κλεισω τον 2 μηνα το εχασα.ανωμαλια χρωμοσωματων μας ειπε ο γιατρος.ξεχασα να σας πω πως ειμαι 41 τωρα.καναμε 1 φορα σπερματεγχυνση αλλα νευριασαμε με τον γιατρο μας γιατι δεν εκανε τις απαραιτητες διαδικασιες....(ενεσεις για περρισοτερα ωαρια,συχνη παρακολουθηση των ωαριων.) ουτε την ημερα που καναμε την διαδικασια με εκανε υπερηχο να δει αν οντως ειχα το ωαριο η ειχε πεσει.τωρα εχουμε παει και μιλησαμε στην embryolab θεσσαλονικης με την εμβρυολογο μας εδωσε 2 εξετασεις να κανω αιματολογικες να δει τι γονημοτητα εχω.Τα οικονομικα μας δυσκολα.μονο εγω εργαζομαι λογω τις κρισης ποια που επικρατει στην χωρα μας.δεν σας το κρυβω πως φοβαμαι.λεω 41 παω ισως εχω χασει το καραβι τις μητροτητας.η εμβρυολογος μας μιλησε στα ισια.10-15% πιθανοτητες να μεινω εγκυος.και 45% με τεχνιτη γοννοιμοποιηση.για την 2 ουτε λογως.οικονομικα δυσκολα.θα δεχτω με μεγαλη αγαπη οποιαδηποτε αποψει και γνωμη σας.σας ζητω συγνωμη για το κατεβατω.αλλα εχω αναγκη να μιλησω σε γυναικες που περασαν τα ιδια η περνουν και σε οσες ειχατε το θαυμα να γινεται μητερες μεσα απο αυτες τις διαδιδακιες

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολες μανουλες κ τις μελωντικες, εγω ανηκω στις μελλουσες..ειμαι 35 κ 45 ο συζυγος,απο το καλοκαιρι ειπαμε να σταματησουμε τις προφυλαξεις κ οποτε θελει ας ερθει....μεχρι σημερα τιποτα...αλλα κ οι επαφες μας ειναι αραιες κ χωρις προγραματισμο,βεβαια καποιες φορες εγινε απο την πλευρα μου πανω στην κ καλα μετρημενη ωοριξια μου αλλα τιποτα..μηπως πρεπει να κανω εξετασεις γονημοτητας να δω οτι ολα ειναι οκ κ να το παλεψω για κανενα χρονο μεχρι να ζητησω βοηθεια?

Σας ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολες μανουλες κ τις μελωντικες, εγω ανηκω στις μελλουσες..ειμαι 35 κ 45 ο συζυγος,απο το καλοκαιρι ειπαμε να σταματησουμε τις προφυλαξεις κ οποτε θελει ας ερθει....μεχρι σημερα τιποτα...αλλα κ οι επαφες μας ειναι αραιες κ χωρις προγραματισμο,βεβαια καποιες φορες εγινε απο την πλευρα μου πανω στην κ καλα μετρημενη ωοριξια μου αλλα τιποτα..μηπως πρεπει να κανω εξετασεις γονημοτητας να δω οτι ολα ειναι οκ κ να το παλεψω για κανενα χρονο μεχρι να ζητησω βοηθεια?

Σας ευχαρηστω

 

Καλημέρα κι εύχομαι ,ολα να σου πάνε καλά!Γνώμη μου είναι να το συζητήσεις με τον γυναικολόγο σου πρώτα...λένε πως μετά από προσπάθεια ενός χρόνου αρχίζουν να ψάχνουν αν υπάρχει κάποιο θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...