Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας! Όταν στην 5η εβδομάδα κύησης έκανα εξέταση για τοξόπλασμα και τα αποτελέσματα ήταν καλά δεν έδωσα περαιτέρω σημασία, τώρα διαβάζοντας στο forum και μαθαίνοντας ουσιαστικά τι σημαίνει τοξόπλασμα μου δημιουργήθηκαν απορίες.

Ήμουν απλά αρνητική στο μικρόβιο όταν έκανα την εξέταση ή έχω αντισώματα???

Είμαι σίγουρη ότι ο γιατρός μου, μου εξήγησε αλλά δεν έδωσα σημασία και τώρα δεν θυμάμαι και ντρέπομαι να ρωτήσω!

Συγκεκριμμένα τα αποτελέσματα μου:

Resolt: <3

με τιμές: Non-Reactive: <6 , Inteterminate: 6-8 , Positive: >8

Όταν ήμουν μικρή είχα πάει σε φιλικό σπίτι στο οποίο είχαν γάτα μολυσμένη (δεν το ήξεραν τη δεδομένη στιγμή), και μετά από λίγες μέρες έβγαλα κάτι στο πόδι μου σαν εξάνθημα, κόκκινο και μεγάλο στρογγυλό. Η δερματολόγος μου είπε ότι είναι απ΄την γάτα. Μήπως αυτό ήταν τοξοπλασμάτωση?

Κορίτσια συγνώμη που είμαι τόσο άσχετη :oops:

Επεξεργάστηκαν by NeverLand
    Διόρθωση

Διαφημίσεις

Ειδική δεν είμαι, αλλά θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

Συγκεκριμμένα τα αποτελέσματα μου:

Resolt: <3

με τιμές: Non-Reactive: <6 , Inteterminate: 6-8 , Positive: >8

Τα αποτελέσματα από μόνα τους δεν λένε τίποτα, πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς μετρούσαν, παλιά μόλυνση (IgG) ή πρόσφατη (IgM); Η πρόσφατη είναι επικίνδυνη στην εγκυμοσύνη και όχι η παλιά.

Όταν ήμουν μικρή είχα πάει σε φιλικό σπίτι στο οποίο είχαν γάτα μολυσμένη (δεν το ήξεραν τη δεδομένη στιγμή), και μετά από λίγες μέρες έβγαλα κάτι στο πόδι μου σαν εξάνθημα, κόκκινο και μεγάλο στρογγυλό. Η δερματολόγος μου είπε ότι είναι απ΄την γάτα. Μήπως αυτό ήταν τοξοπλασμάτωση?

Άγνωστο... αλλά τι σε νοιάζει; Αν είχες πάθει τοξοπλάσμωση παλιά θα φανεί στην εξέταση (θετικό IgG). Αν έχεις θετικό IgG πάει να πει ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς και να φυλάγεσαι μην κολλήσεις τώρα, αφού έχεις ήδη αντισώματα, άρα όλα καλά :cool:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Η μέτρηση έγινε σε IgΜ. Θα πρέπει να κάνω και εξέταση σε IgG για να ξέρω σίγουρα αν έχω αντισώματα?

Βασικά έχω ψιλοαγχωθεί γιατί έφαγα πολλές φορές σαλάτα εκτός σπιτιού ή σε εστιατορία χωρίς να το σκεφτώ. Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη, είμαι και αγχώδης!

Καλημέρα

Λοιπόν..η τιμή που δίνεις δεν ξέρω αν μιλά για πρόσφατη ή παλιά μόλυνση αλλά σίγουρα είναι αρνητική.Δηλ. ή δεν έχεις νοσήσει ποτέ σου ή αυτήν την στιγμή σίγουρα δεν νοσείς.Οπότε μπορείς να είσαι ήσυχη.

Τώρα...το κόκκινο σημάδι που αναφέρεις είναι από κάποια δερματίτιδα της γάτας.

Κόλλησες μήκυτα από κάποια δερματίτιδα έκανες θεραπεία και τον εξαφάνισες.

Δεν έχει καμία σχέση με τοξόπλασμα.Επίσης ο μήκυτας από γάτα δεν έχει κάποια επικυνδινότητα στην εγκυμοσύνη ...ακόμα κι αν δεν είχαν περάσει τόσα χρόνια από τότε που τον κόλλησες το μωρό σου θα ήταν ασφαλές.:D

NVVvp2.png

Δεν με αγχώνει το περιστατικό με την γάτα ότι μπορεί να έχει κάποια επίδραση στην εγκυμοσύνη μου σήμερα. Απλά το αναφέρω μήπως και αυτό θα μπορούσε να έχει στον οργανισμό μου αντισώματα. Αλλά μάλλον έχεις δίκαιο, κάποια δερματίτιδα-μύκητας θα ήταν :rolleyes: αφού ανάλυση αίματος δεν είχα κάνει στα σίγουρα!

Απλά στην 5η εβδομάδα έκανα την εξέταση, όλα καλά και απ΄εκεί και πέρα δεν πρόσεξα τι τρώω και που το τρώω. (είμαι στην 18η εβδομάδα)

Μάλλον θα πρέπει να επαναλάβω την εξέταση να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή να το συζητήσω και με τον γιατρό μου. Λογικά θα με βάλει και ο ίδιος σε κάποια φάση να επαναλάβω εξετάσεις?

Αν δεν έχεις αντισώματα οι περισσότεροι σε βάζουν και κάνεις κάθε δύο μήνες επανάληψη.Ο δικός μου τουλάχιστον αυτό μου κάνει.σκέψου πως από τότε που γεννήθηκα έχω στην μούρη μου μια γάτα και δεν κατάφερα να κολλήσω τοξόπλασμα η άχρηστη.Έτσι σαλάτες από έξω γιοκ.Αν έχεις αντισώματα ησυχάζεις για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης.

NVVvp2.png

Για προστασία από το τοξόπλασμα, πρέπει να αποφεύγονται τα ωμά λαχανικά απ'έξω, τα μισοψημένα κρέατα και επίσης, όταν πιάνετε ωμό κρέας ή κιμά (στο μαγείρεμα) καλό είναι να φοράτε γάντια. Αυτά μου τα είχε πει ο κτηνίατρος (που συνήθως ξέρουν καλύτερα από τους γυναικολόγους τι εστί τοξόπλασμα).

5k3tp2.png

καλημερα!

η τιμη ειναι σιγουρα αρνητικη!βεβαια θα επρεπε κανονικα να σου βγαλει και igG και igM χωρις να διαυκρινιζεις καπου οτι θες και τις δυο τιμες.

το κοκκινο, στρογγυλο σημαδι οταν ησουν μικρη ηταν μαλλον δερματοφυτιαση.μυκητας απο γατα ο οποιος συνηθως στην γατα καθυστερει να φανει και φαινεται πρωτα στον ανθρωπο.το εχω παθει κι εγω.και οχι δε σου αλλαζει τις τιμες για τοξοπλασμωση.

εγω εκανα πρωτη φορα εξεταση στον προγεννητικο και μετα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να επαναλαβω αλλα αυτο ειναι αναλογα το γιατρο.

μην αγχωνεσαι και στρεσαρεις και το παιδακι σου!ολα μια χαρα θα ειναι,απλα απο δω και στο εξης θα εισαι λιγο πιο προσεκτικη. λιγο,χωρις υστεριες και υπερβολες. απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και με το καλο να παρεις το μωρακι σου αγκαλια!

tt1108c2.aspx

και ναι, οπως λεει και η χρυσα, οι κτηνιατροι ξερουν πολυ καλυτερα απο τους γυναικολογους... εχω ακουσει περιστατικα οπου διωχνανε τα ερμα τα κατοικιδια τους απο το σπιτι για να μην κολλησουν κατι. αυτο ειναι απλα παραπληροφορηση. τι σου φταιει το καημενο το ζωντανο?σορρυ ειναι λιγο οφ τοπικ το τελευταιο σχολιο αλλα τα σκεφτομαι και συγχιζομαι λιγακι!

tt1108c2.aspx

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου και αν χρειάζεται θα επαναλάβω την εξέταση!

Είναι αλήθεια ότι το ψάχνω πολύ και ζορίζομαι και αυτό όχι μόνο για το τοξόπλασμα αλλά γενικά :rolleyes:

Διαφημίσεις

εγω κολλησα απο τα σουβλακια!!!!!!!!ειχα τρελλαθει εναν καιρο σε πιτα με σουβλακι.τελικα μολις ειχα μεινει εγκυος και μολις το ειχα κολλησει.

δεν ειναι ευκολο αλλα συμβαινει.το χειροτερο και πιο απιθανο ειναι αυτο που εγινε σε μενα.

lisa κανε την εξεταση.στην περιπτωση που εχεις παιρνεις αντιβιωση.μην αγχωνεσαι.χοιρινο εφαγες???

και εγω έπαθα το ιδιο, ειμαι στο τέλος του δεύτερου μήνα της εγκυμοσύνης μου και μολις πήρα τα αποτελεσματα και εχω κολλησει το τελευταιο τριμηνο, ακομα περιμενω τα αποτελεσματα των ειδικων εξετασεων. σε παρακαλω μπορεις να μου πεις τι εγινε με την περιπτωση σου?

Αν δεν έχεις αντισώματα οι περισσότεροι σε βάζουν και κάνεις κάθε δύο μήνες επανάληψη.Ο δικός μου τουλάχιστον αυτό μου κάνει.σκέψου πως από τότε που γεννήθηκα έχω στην μούρη μου μια γάτα και δεν κατάφερα να κολλήσω τοξόπλασμα η άχρηστη.Έτσι σαλάτες από έξω γιοκ.Αν έχεις αντισώματα ησυχάζεις για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης.

εμενα με εβαζε να την επαναλαμβανω καθε μηνα επειδη δεν ειχα αντισωματα. αλλα ολα καλα μεχρι τελους!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

βρε κορίτσια εμένα γιατί ο γιατρός μου μου είπε στην πρώτη εγκυμοσύνη πως δεν δίνει σημασία στο τοξόπλασμα και την εξέταση μου την εβαλε για να μη μου κακοφανεί επειδή οι άλλοι γυναικολόγοι την κάνουν? στην δεύτερη δε εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκε καν... είναι εξαιρετικός γιατρος..είναι δυνατόν να φέρεται τόσο ανεύθυνα?

βρε κορίτσια εμένα γιατί ο γιατρός μου μου είπε στην πρώτη εγκυμοσύνη πως δεν δίνει σημασία στο τοξόπλασμα και την εξέταση μου την εβαλε για να μη μου κακοφανεί επειδή οι άλλοι γυναικολόγοι την κάνουν? στην δεύτερη δε εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκε καν... είναι εξαιρετικός γιατρος..είναι δυνατόν να φέρεται τόσο ανεύθυνα?

τι να σου πω βρε κοπελα μου?:confused: ξερω οτι ειναι απο τις απαραιτητες εξετασεις. αν το αρπαξεις απο πουθενα... μπορει να προκαλεσει αποβολη ή προωρο τοκετο απο οσο ξερω. θελει προσοχη!

age.png

Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Και εγώ έχω φρικάρει με το τοξόπλασμα.. πάω μόνη μου και κάνω εξετάσεις για να δω τι γίνεται.. έχω ένα γατί στην αυλή, εννοείτε οτι δεν το ακουμπάω αλλά και μόνο αυτό το γεγονός οτι κάνει τα κακά του στα περιξ ( είναι ελεύθερο, δεν έχει άμμο) με τρελαίνει. Κάθε πρωί ρίχνω ένα κουβά με νερό και χλωρίνη στην είσοδο του σπιτιού και στο χαλάκι που κάθεται. Έκοψα τα λαχανικά, και ενώ έχουμε κήπο έκανα τη βλακεία και έπιασα κάτι λάστιχα που είχαν χώματα με γυμνά χέρια.. ενίοτε πιστεύω οτι είμαι υπερβολική , άλλωτε πάλι λέω καλύτερα υπερβολική παρά να έρθω αντιμέτωπη με διακοπή της κύησης που πάλεψα 2 χρόνια να πετύχω. Στις πρώτες εξετάσεις ήμουν αρνητική με πολύ χαμηλές τιμές, στις 2ες εξετάσεις ήμουν πάλι αρνητική με υψηλότερες όμως τιμές. Αυτή η αλλαγή τιμών με τρόμαξε.. Υπάρχει περίπτωση να ήρθα σε επαφή με το μικρόβιο ή μεγαλώνει λόγο εγκυμοσύνης... ;;.. είναι και θέμα τύχης όμως, είμαι 32 χρονών, επι 4 χρόνια είχα γάτες μέσα και έξω στο σπίτι έτρωγα ωμα λαχανικά σε ταβέρνες και σουβλάκια και δεν κόλλησα τίποτα. Και θα κολλήσω τώρα; Και όμως όσο συζητάω ακούω ένα σωρό γυναίκες που κόλλησαν στη διάρκεια της κύησης... Θέλει προσοχή..

Γειά σας κορίτσια. Και εγώ έχω φρικάρει με το τοξόπλασμα.. πάω μόνη μου και κάνω εξετάσεις για να δω τι γίνεται.. έχω ένα γατί στην αυλή, εννοείτε οτι δεν το ακουμπάω αλλά και μόνο αυτό το γεγονός οτι κάνει τα κακά του στα περιξ ( είναι ελεύθερο, δεν έχει άμμο) με τρελαίνει. Κάθε πρωί ρίχνω ένα κουβά με νερό και χλωρίνη στην είσοδο του σπιτιού και στο χαλάκι που κάθεται. Έκοψα τα λαχανικά, και ενώ έχουμε κήπο έκανα τη βλακεία και έπιασα κάτι λάστιχα που είχαν χώματα με γυμνά χέρια.. ενίοτε πιστεύω οτι είμαι υπερβολική , άλλωτε πάλι λέω καλύτερα υπερβολική παρά να έρθω αντιμέτωπη με διακοπή της κύησης που πάλεψα 2 χρόνια να πετύχω. Στις πρώτες εξετάσεις ήμουν αρνητική με πολύ χαμηλές τιμές, στις 2ες εξετάσεις ήμουν πάλι αρνητική με υψηλότερες όμως τιμές. Αυτή η αλλαγή τιμών με τρόμαξε.. Υπάρχει περίπτωση να ήρθα σε επαφή με το μικρόβιο ή μεγαλώνει λόγο εγκυμοσύνης... ;;.. είναι και θέμα τύχης όμως, είμαι 32 χρονών, επι 4 χρόνια είχα γάτες μέσα και έξω στο σπίτι έτρωγα ωμα λαχανικά σε ταβέρνες και σουβλάκια και δεν κόλλησα τίποτα. Και θα κολλήσω τώρα; Και όμως όσο συζητάω ακούω ένα σωρό γυναίκες που κόλλησαν στη διάρκεια της κύησης... Θέλει προσοχή..

Η χλωρίνη δεν είναι η λύση για το τοξόπλασμα. Πιάσε το γατί και δίνε του χαπάκι ή πάστα για εσωτερική αποπαρασίτωση. Μια φορά κάθε 3 μήνες είναι αρκετό. Και απλά πλένε τα χέρια σου μετά. Κι εγώ από μικρή μέσα στις γάτες, 2 φορές που έκανα εξέταση για τοξόπλασμα βγήκα αρνητική. Ειναι πολύ δύσκολο να κολήσεις από γάτα, αν και τις καημένες τις έχουμε κάνει εξιλαστήρια θύματα. :-( Όσες κόλησαν, δεν κόλησαν από γατί. Γκαραντί!

για γραψε τις τιμες...μηπως εχεις ανττισωματα και τζαμπα ανησυχεις......

τα IgG,IgM...

κι εγω που το κολλησα ,κολλησα απο σουβλακι απ'εξω...ειναι παντα μισοψημενα!!!!!!

θελει προσοχω αλλα οχι υστερια!!!!

;)

για γραψε τις τιμες...μηπως εχεις ανττισωματα και τζαμπα ανησυχεις......

τα IgG,IgM...

κι εγω που το κολλησα ,κολλησα απο σουβλακι απ'εξω...ειναι παντα μισοψημενα!!!!!!

θελει προσοχω αλλα οχι υστερια!!!!

;)

στις πρώτες εξετάσεις είχα igg 0.09 και igm 0.02

στις δευτερες εξετάσεις είχα igg 0.13 και igm 0.21

Εφόσον είναι κάτω απο 0.8 είναι αρνητικό. Πως όμως το 0.02 έγινε 0.21; Διάβασα οτι άλλη μια εγκυμονούσα το είχε πάθει και οτι μάλλον είναι λόγο της εγκυμοσύνης που γενικός τα αντισώματα αυξάνουν.. Προς το παρόν θα πάω σε ένα κτηνίατρο μήπως μπορώ να δώσω κάτι στο γατί για αποπαρασίτωση.

στις πρώτες εξετάσεις είχα igg 0.09 και igm 0.02

στις δευτερες εξετάσεις είχα igg 0.13 και igm 0.21

Εφόσον είναι κάτω απο 0.8 είναι αρνητικό. Πως όμως το 0.02 έγινε 0.21; Διάβασα οτι άλλη μια εγκυμονούσα το είχε πάθει και οτι μάλλον είναι λόγο της εγκυμοσύνης που γενικός τα αντισώματα αυξάνουν.. Προς το παρόν θα πάω σε ένα κτηνίατρο μήπως μπορώ να δώσω κάτι στο γατί για αποπαρασίτωση.

παιζει ρολο και η ευαισθησια των μηχανηματων.......παντως αρνητικα ειναι............παρε τον κτηνιατρο τηλεφωνο ,πλενε καλα τα λαχανικα και φροντιζε το χοιρινο κρεας να ειναι καλοψημενο.........

μην φτανεις στα ακρα μονο...............

απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.......καλη συνεχεια!!!!!

παιζει ρολο και η ευαισθησια των μηχανηματων.......παντως αρνητικα ειναι............παρε τον κτηνιατρο τηλεφωνο ,πλενε καλα τα λαχανικα και φροντιζε το χοιρινο κρεας να ειναι καλοψημενο.........

μην φτανεις στα ακρα μονο...............

απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.......καλη συνεχεια!!!!!

τα λαχανικα για να εισαι απολυτως σιγουρη μπορεις αφου τα ξεπλυνεις να τα βουτηξεις σε ενα λεκανακι με λευκο ξυδι κ νερο(ιδιως το μαρουλι!)μετα ξανα ξεπλυμα να φυγει η ξιδιλα κ τρως αφοβα:P

age.png

Καλημέρα!

Sos! Κορίτσια βοηθήστε, γιατί δεν έχω κοιμηθεί όλη νύχτα!

Χτες έκλεισα τον 2ο μήνα εγκυμοσύνης και χτες επίσης πήρα τις πρώτες εξετάσεις αίματος. Όλα τα αποτελέσματα είναι τέλεια, εκτός από τις ΤΟΧΟ.

Σας γράφω ότι ακριβώς διαβάζω:

IgM:ΑΣΘ.ΘΕΤΙΚΑ 1,8 (φυσ.τιμές <1αρν.)

IgG: 470 (φυσ.τιμές <6αρν.)

Δεν είναι πολύ ανησυχητικό???

Λέτε να πάω για αποβολή?

Μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω στον γιατρό μου, θα τρελλαθώ!

Και μη μου χαϊδέψετε τα αυτιά! Την αλήθεια θέλω από την εμπειρία σας και από τα ακούσματά σας.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα!

Κυρίες μου, έχω ανάγκη τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας!

Χτες πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα:

ΤΟΧΟ IgM : Ασθ. Θετικά 1,8 (φυσ.τιμ. <1αρν.)

ΤΟΧΟ IgG : 470 (φυσ.τιμ. <6αρν.)

Γιατί δεν μου ακούγονται καθόλου μα καθόλου καλά???

Καλημέρα, ένα από τα δύο δείχνει αν έχεις περάσει τοξόπλασμα στο παρελθόν.

Το άλλο δείχνει αν έχεις τώρα τοξόπλασμα.

Γιατί δεν τηλεφωνείς στο γιατρό σου? Γιατί πρέπει να περιμένεις μέχρι Δευτέρα που λες δεν καταλαβαίνω.

Περιμένουμε νέα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Μόλις τον πήρα!

Είπε πως σίγουρα είναι αρκετά ανεβασμένες, αλλά να μην πανικοβάλομαι (τι άλλο να μου έλεγε ο άνθρωπος, έτσι όπως με άκουσε).

Σε 10 μέρες λέει να τις ξανακάνω, γιατί καμιά φορά γίνονται και λάθη εργαστηρικά! Λέει!

Χτες έκλεισα τον 2ο μήνα.

Πω πωωωω...... Τι κρίση πανικού είναι αυτή που με έπιασε?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα