Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ


Recommended Posts

Αυτό με την Γαλλία το είχα διαβάσει κι εγώ και έπαθα πλάκα! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στο παρελθόν έτρωγα μισοψημένο κρέας.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς, κορίτσια, νομίζω ότι οι γιατροί κρίνουν λίγο επιπόλαια κάποιες καταστάσεις. Ο γιατρός μου θεωρεί απολύτως απαραίτητη την εξέταση έστω και στον 9ο μήνα, γιατί ίσως θα έχει προηγούμενο. Όσο μικρή και να είναι η πιθανότητα να κολλήσεις, εξακολουθεί να υπάρχει και οι επιπτώσεις μπορεί να είναι αρνητικές...Και σίγουρα τις περισσότερες φορές είναι ασυμπτωματικό το άτιμο...!! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις να αμελούν κάτι οι γιατρού ή να μην το θεωρούν σημαντικό,ενώ στην ουσία είναι. Και στο κάτω κάτω φύλαγε τα ρούχα σου...που λένε! Εμένα ας πούμε δεν μου είχε βάλει εξετάσεις για θυροειδή και το ανακάλυψα στην 2η εγκυμοσύνη...και ευτυχώς ήταν οριακό και δεν είχε επιπτώσεις στο πρώτο μου γιο, αλλά θα μπορούσε να έχει...!!Ή έκανα την απλή καμπύλη για το ζάχαρο και ήταν καλή, και μετά από τον υπέρηχο στον 7ο φάνηκε μεγαλύτερο το έμβρυο και έκανα ολόκληρη καμπύλη και είχα τελικά λίγο ζάχαρο...Είναι τόσα πολλά που μπορεί να συμβούν που το καλύτερο είναι να τα ελέγχεις...Ελπίζω να μην σας άγχωσα, αλλά μετά από 2 ψιλοπερίεργες εγκυμοσύνες αυτό που μπορώ να πω είναι καλύτερα να ξέρεις τι έχεις και να το αντιμετωπίζεις παρά να νομίζεις ότι όλα πάνε καλά και να πηγαίνουν καλά στην τύχη...! :!:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέσα στις πολλές εξετάσεις που κάνουμε, δεν είναι τίποτα να γίνει και το τοξόπλασμα (παραπάνω από μία φορά εννοώ). Με μία αιμοληψία γίνεται. Εγώ αυτή τη φορά θα κάνω τουλάχιστον κάθε δύο μήνες. Όσο για τον θυροειδή, είναι από τις βασικές. Εγώ στην εγκυμοσύνη ανακάλυψα ότι έχω και παίρνω χάπι μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα και πάλι...

τα τελευταία νέα μου για το θέμα είναι ότι μετά από αμνιο είδαμε ότι δεν έχει περάσει το μαμούνι το σακο αι το μωράκι είναι καλά...

αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι ότι αν και τώρα που είμαι προσ το τέλος δεν χρειάζεται να ξανακάνω αλλη αίμοληψία για να δουν τους δείκτες οι οποίοι έχουν πέσει κατα πολύ, είναι το γεγονός ότι απο τη γέννηση του μπέμπη και μετά θα πρέπει για 6 μήνες να κάνει αιμοληψία για να δούν τα δικά του αντισώματα, αλλά το ποιό ανησυχητικό είναι το ότι θα πέπει για τους 6 μήνες αυτούς να παρακολουθόυμε και το κεφαλάκι του και τα ματακια του για τύφλωση....

ΕΣΚΑΣΑ ΠΑΛΙ :cry::cry::cry::cry::cry:

 

αν και η περιπτωση είναι ακραία -λέει - η ιατρός θα πρέπει να γίνει................ μα αφού δεν εχει περάσει το μαμούνι το σάκο..........

τί να πώ... όλα θα πάνε καλά ευχομαι..................

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

όλα θα πάνε καλά Αφροδίτη μου θα δεις. :P:P:P

Απλά οι γιατροί πρέπει να κάνουν την δουλειά τους και οφείλουν να είναι ψείρες.

 

Άντε υπομονή τον γάιδαρο τον φάγαμε στην ουρά θα κολλήσεις τώρα ?? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ..ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ 4 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ...

 

ΛΙΣΤΕΡΙΑ????ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ..ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ 4 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ...

 

ΛΙΣΤΕΡΙΑ????ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

 

Η Λιστέρια είναι ένα εξίσου κακό πράγμα που κολλάει κανείς κυρίως από άσπρα τυριά όπως η φέτα, και κακοψημένα κρέατα. Μεγάλο πρόβλημα κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ..ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ 4 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ...quote]

 

 

καλά σου το λέει γλυκια μου και να μην σε ανησυχεί ακθόλου αυτό, αφού κάνεις που κάνεις αιματολογικές καθε μήνα γιατί να μην την κάνεις και αυτή??

ασε που αν ( μακρυα από εσένα) την πατήσεις όπως εγώ, που την πάτησα στον 5ο μήνα είναι καλύτερο να το γνωρίζες εκ των προτέρων για να το αντιμετοπίσεις εγκάιρως... μην σε τρομαζει καθολου.

καλλιά γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε που λένε.......

 

ακου το αυτό από μια παθούσα......................... :cry::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με πανικοβάλατε κρέας, φρούτα, λαχανικά! Φοβάμαι να φάω και τυρί τώρα :(

Και καλά στο τυρί δεν μπορείς να πάρεις χαμπάρι αν έχει κάτι...και είμαι τυρού ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια με πανικοβάλατε κρέας, φρούτα, λαχανικά! Φοβάμαι να φάω και τυρί τώρα :(

Και καλά στο τυρί δεν μπορείς να πάρεις χαμπάρι αν έχει κάτι...και είμαι τυρού ρε γμτ

 

κοίτα το τυρί που έχει "πρόβλημα" ας το πόυμε είναι το roquefort και άλλου τέτοιου είδους που υποτείθεται οτι περιέχουν ζωντανούς μυκητες. ( μούχλίτσα.) και γιαυτό το λόγο έιναι επικινδυνα τυριά. τώρα αν φας λίγη γραβιέρα ή φετούλα δεν νομίζω ότι θα έχις πρόβλημα.. . τη φετουλα και τη μυζίθρα πάντως εγώ την έχω ξεσκίσει......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με πανικοβάλατε κρέας, φρούτα, λαχανικά! Φοβάμαι να φάω και τυρί τώρα :(

Και καλά στο τυρί δεν μπορείς να πάρεις χαμπάρι αν έχει κάτι...και είμαι τυρού ρε γμτ

 

κοίτα το τυρί που έχει "πρόβλημα" ας το πόυμε είναι το roquefort και άλλου τέτοιου είδους που υποτείθεται οτι περιέχουν ζωντανούς μυκητες. ( μούχλίτσα.) και γιαυτό το λόγο έιναι επικινδυνα τυριά. τώρα αν φας λίγη γραβιέρα ή φετούλα δεν νομίζω ότι θα έχις πρόβλημα.. . τη φετουλα και τη μυζίθρα πάντως εγώ την έχω ξεσκίσει......

 

γι'αυτό το λόγο και προτιμάμε τα συσκευασμένα και τυποποιημένα τυριά. Η λιστέρια δεν είναι εμφανής σε ένα τυρί δυστυχώς, αλλά ο κίνδυνος μειώνεται δραματικά αν τρώμε τυριά από πιστοποιημένους παραγωγούς και όχι ένα τυράκι που μας φέρανε από το χωριό...

Link to comment
Share on other sites

[.....................

 

γι'αυτό το λόγο και προτιμάμε τα συσκευασμένα και τυποποιημένα τυριά. Η λιστέρια δεν είναι εμφανής σε ένα τυρί δυστυχώς, αλλά ο κίνδυνος μειώνεται δραματικά αν τρώμε τυριά από πιστοποιημένους παραγωγούς και όχι ένα τυράκι που μας φέρανε από το χωριό...

 

το οποίο εμένα τουλάχιστονμυ φαίνεται και ποιο νόστιμο ΓΜΤ :shock::shock::shock:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Αφροδίτη,όλα καλά πάνε! Όπως πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τώρα σου εύχομαι να πάνε μέχρι τέλους και μετά από χρόνια να το θυμάστε σαν ένα κακό όνειρο!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Αφροδίτη,όλα καλά πάνε! Όπως πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τώρα σου εύχομαι να πάνε μέχρι τέλους και μετά από χρόνια να το θυμάστε σαν ένα κακό όνειρο!!!

σε ευχαριστώ Rosalita μου. η γιατρός μου είπε ότι μόνο φαρμακάκια απο εδώ και πέρα, όχι άλλες εξετάσεις.. μετα τη γέννα οι υπόλοιπες...

 

φφφφφ!!!!!!!!! αντε όλα καλά θα πάνε.............. :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, Αφροδίτη,όλα καλά πάνε! Όπως πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τώρα σου εύχομαι να πάνε μέχρι τέλους και μετά από χρόνια να το θυμάστε σαν ένα κακό όνειρο!!!

σε ευχαριστώ Rosalita μου. η γιατρός μου είπε ότι μόνο φαρμακάκια απο εδώ και πέρα, όχι άλλες εξετάσεις.. μετα τη γέννα οι υπόλοιπες...

 

φφφφφ!!!!!!!!! αντε όλα καλά θα πάνε.............. :wink:

 

Άντε κοριτσάρα μου όλα καλά θα πάνε :D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθειά σας... Εχθές το βράδυ πήγα σε μαγαζί με σούσι και έφαγα σολωμό. Ξέρω οτι είναι ωμά όλα αυτά. Εφαγα λίγο σολωμό ενώ μου είχε πεί ο γυναικολόγος όχι για να μην κολλήσω λιστέρια ή οτιδήποτε κολλάς από αυτά... Και είμαι να πεθάνω γιατί φοβάμαι πάρα πολύ μήπως έκανα κακό στο μωράκι μου !! Είμαι στον έκτο μήνα. Εχει καμία από εσάς φάει σολωμό ωμό? σαν το σούσι?.... πω πω...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω φάει κι ούτε πρόκειται να έτρωγα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Φυσικά δεν σημαίνει επειδή έφαγες μία φορά ότι έγινε και κάτι...αλλά στην θέση σου, για να ηρεμήσεις, πήγαινε δώσε λίγο αίμα για εξετάσεις ! Όλα καλά θα πάνε... :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Στον πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης ειχαμε παει με τον αντρα μου εξωτερικο ( δεν ηξερα ακομα οτι ημουν εγκυος )και ειχα φαει : πατέ ( που δεν κανει με τιποτα ), απειρα τοπικα τυρια ( σιγα μην ηταν παστεριωμενα ), προσουτο, ωμους σολωμους, λαχανικα απο μπουφε και φιλετα μισο-ψημενα. Καπνιζα και επινα καθε βραδυ. Ανεβηκα σε παγετωνα στα 4000 μετρα και επεσα πολυ ασχημα στο σκι πολλες φορες.

Δεν επαθα τιποτα. Ουφ!

 

Το τοξοπλασμα που εκανα τον επομενο μηνα βγηκε αρνητικο, οποτε μην φοβασαι Μαριαννακι. Μια φορα δεν σημαινει οτι κατι εχεις παθει. Αν θα σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα συμβουλεψου τον γιατρο σου για εξεταση αιματος.

 

Ολο κανουμε λαθακια και καμια φορα μπορει να ξεφυγουμε. Αλλωστε ειναι πολλοι οι μηνες και αρκετα αυτα που πρεπει να προσεχουμε και στο κατω-κατω ειμαστε ανθρωποι. Ειμαι σιγουρη οτι ολες μας εχουμε κανει κατι και ας μην το ξερουμε. Αλλοιμονο αν παθαιναμε κατι ετσι τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις θυμήθηκα :roll: ότι και εγώ έφαγα ωμό σολομό πριν το Πάσχα αλλά για να πω την αλήθεια δεν το είχα ξανακούσει αυτό για το σολομό έως σήμερα. (ήξερα μόνο για τα μύδια). Και μάλιστα πρέπει να ήτανε από αυτούς του super market σε συσκευασία αλλά δεν δείξανε κάτι οι εξετάσεις μου από τότε…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, μην ας πιάνει πανικός με το τι καταναλώσατε, απλά να είστε επιφλακτικές με το πολύ εξω ( ώς προς το τι θα τρώτε, στο σπίτι ν ατα πλένετε και μαγειρευετε καλά, και ολα θα πανε μια χαρα...

 

και στις αιματολογικές που κάνετε, εεε... αφού πάιρνουν που παίρνουν το αιματακι, πείτε του γιατρού να γραψει και τοξο μα δεν είναι τίποτα.....

:wink::wink::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Στον πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης ειχαμε παει με τον αντρα μου εξωτερικο ( δεν ηξερα ακομα οτι ημουν εγκυος )και ειχα φαει : πατέ ( που δεν κανει με τιποτα ), απειρα τοπικα τυρια ( σιγα μην ηταν παστεριωμενα ), προσουτο, .

 

ΤΙ? ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΟΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ??? ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΠΡΟΣΟΥΤΟ ΠΑΡΑ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΝΕΡΟ...!!!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. Διανύω τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Στον προγεννετικό είχα κάνει εξετάσεις για τοξόπλασμά και είχαν βγει αρνητικές. Πρίν 2 εβδομάδες έφαγα έξω κρέας που σε μέρικα σημεία δεν ήταν πολύ καλά ψημένο. Το αντιλήφθηκα όταν ήταν πια αργά. Αγχώθηκα και μέτα από καμια 10αρια μέρες πήγα και έκανα εξετάσεις για αντισώματα. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

Αντισώματα lgG : 1.0 ΑΡΝΗΤΙΚΟ <2

Αντισώματα lgM : 0.1 ΑΡΝΗΤΙΚΟ <0.5

 

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής μήπως δεν πρόλαβαν να αυξηθούν τα αντισώματα σε αυτές τις 10 μέρες; Και γιατί ενώ πρίν δεν είχα καθόλου τιμές στα αντισώματα (είχα τιμή αρνητικό) τώρα εμφανίζονται τιμές έστω και στο φυσιολογικό όριο. Υπόψιν την πρώτη εξέταση την έκανα σε άλλο μικροβιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...