Recommended Posts

Και πάλι θα πω ότι είμαστα υπερβολικές....

και συμφωνώ απόλυτα με την Rosalita πως αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει όσο και να προσέχεις.

Και στον χασάπη πηγαίνω και ψωνίζω, και λαχανικά τρώω και σουβλάκι θα φάω άμα γουστάρω χα χα χα.

Τώρα αν είμαι τόσο άτυχη και κολλήσω κάτι τί να πω; :shock:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Διαφημίσεις

Lioula kai Afroditi :(:(:(

Εύχομαι όλα να πάνε καλά..

(αν εγώ που η γιατρός μου είπε να μην επαναλάβω την εξέταση κολλήσω τοξόπλασμα,θα είμαι πολύ κακιά αν τη βάλλω μετά να φάει χοιρινό,άπλυτα μαρούλια και μισοβρασμένο κρέας?? :mrgreen::evil::roll::roll:

Κουράγιο και υπομονή !!! Afroditi όλα θα πάνε καλά θα δεις. :P:P

(αν εγώ που η γιατρός μου είπε να μην επαναλάβω την εξέταση κολλήσω τοξόπλασμα,θα είμαι πολύ κακιά αν τη βάλλω μετά να φάει χοιρινό,άπλυτα μαρούλια και μισοβρασμένο κρέας?? :mrgreen::evil::roll::roll:

Εγώ πάντως πήρα τον ομμάτιον μου πήγα και την ξανα έκανα δεν τον ρώτησα καν.....(ήξερα τι θα μου πει .........να σταματήσω τις υστερίες)

Ακόμα και η μικροβιολόγος, μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό, αλλά.........

Κουράγιο και υπομονή !!! Afroditi όλα θα πάνε καλά θα δεις. :P:P

Εγώ πάντως πήρα τον ομμάτιον μου πήγα και την ξανα έκανα δεν τον ρώτησα καν.....(ήξερα τι θα μου πει .........να σταματήσω τις υστερίες)

Ακόμα και η μικροβιολόγος, μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό, αλλά.........

αυτό ακριβώς έχω σκοπό να κάνω κι εγώ!

για το δικό μου μωρό πρόκειται.

πω,πω καταλαβαινω τι μαρτυριο θα ειναι αυτο... :cry::cry:

ελπιζω ολα να πανε καλα τελικσ.

κουραγιο!

και μια απορια(για να ξερουμε και εμεις),οταν κανεις αμνιοπαρακεντηση και αν δειξει οτι δεν εχει προσβληθει το μωρο μεχρι τοτε,δεν θα κινδυνευει πια να προσβληθει αργοτερα?

αν κάνεις ανμιοπαρακέντηση και δείξει ότι δεν έχει προσβληθεί το μωρό, τοτε χρειάζεται διαφορετική αγωγή από ότο θα πάρεις αν έχει προσβηθεί το μωρό.

Βέβεια το κακό είναι σε περίπτωση που δεν γίνει σωστά, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό, δεν θυμάμαι πόσο, -νομίζω 5%- να προσβληθεί κατα τη διάρκεια της αμνιοπαρακέντησης. και γαμώ ε?????????

¨οπως ςπίσης υπάρχει πιθανότητα να προσβληθεί κατα τη διάρκει ατης γέννας από τον πλακούντα. σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι χρειάζεται ή να το πάρουν με καισαρική, ή όσο το δυνατόν νωρίτερα μόλις έρθουν οι πόνοι και σπάσουν τα νερ,α γιατί τότε μπορεί να περάσει το μικρόβιο.

Κοινώς......#$%@** τα και αφησε τα!!!!!

Aphrodite_k

as1cCvM0g410010MDAwNDQxM2RifDY3Mjk4N2R8TXkgbGl0dGxlIFByaW5jZSBpcw.gif

Αφροδίτη, υπάρχει στάνταρ τακτική σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου, ή ο κάθε γιατρός λέει άλλα? Γιατί ήδη απ'ότι γράφουμε εδώ η καθεμιά μας λέει και άλλα. Ο ένας γιατρός λέει ότι δεν χρειάζεται συνέχεια εξέταση για το τοξόπλσμα, ο άλλος ότι έχει συμπτώματα, ο άλλος για αμνιοπαρακέντιση...Τελικά τι γίνετε? Και δηλαδή και να προσβληθεί το έμβρυο απλώς με τη διαφορετική θεραπεία δεν έχει επιπτώσεις?

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Αφροδίτη, υπάρχει στάνταρ τακτική σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου, ή ο κάθε γιατρός λέει άλλα? Γιατί ήδη απ'ότι γράφουμε εδώ η καθεμιά μας λέει και άλλα. Ο ένας γιατρός λέει ότι δεν χρειάζεται συνέχεια εξέταση για το τοξόπλσμα, ο άλλος ότι έχει συμπτώματα, ο άλλος για αμνιοπαρακέντιση...Τελικά τι γίνετε? Και δηλαδή και να προσβληθεί το έμβρυο απλώς με τη διαφορετική θεραπεία δεν έχει επιπτώσεις?

κοίταξε να δεις, επειδή και εγώ τα ειχα παίξει εντελώς, και λόγο του ο κάθε ένας γιατρός έχει το δικό του τρόπο προσέγγυσης κάποιων καταστάσεων, αυτό που θα σου πώ δεν θα αποτελεί πιθανόν την ορθότερη λύση. :?

Αυτο που ξέρω είναι ότι όταν δεν έχει η γυναίκα αντισώματα, είναι αναγκαίο να κάνει την εξεταση συχνα, ( δεν σου λέω κάθε μήνα αν και εμένα αιματολογικές μου έγραφε κάθε μήνα, μεταξύ των οποίων και για το τοξόπλασμα) λόγο του ότι υπάρχει πιθανότητα προσβολής από το μικρόβιο όχι μόνο από τα κακάκια της γάτας, όπως π.χ. παρασκευή άψητων κρεάτων, - αν υπάρχει αμυχή στο χέρι, μπορεί το μικρόβιο να εισχωρήσει στο δέρμα, μικρή πιθανότητα αλλά υπάρχει- μισοψημμένα κρέατα, και αάπλυτα λαχανικά... δηλαδή γενικώς πρέπει να είμαστε όλες σε επιφυλακή.

Η γιατρός μου είπε ότι όταν αγοράζω κρέας και θέλω να το μαγειρεψω, ή να βάλω γάντια, ή να το βάλω στην κατάψυξη για 1 μέρα ώστε τα μικρόβια να σκοτωθούν....... :twisted::twisted:

όσον αφορά τα συμπτώματα το απλούστερο που δεν πάει το μυαλό μας είναι ένας απλός πυρετάκος.... ο οποίος μπορεί να είναι από δεκατάκια μέχρι 39. αλλά χειμώνα τώρα, τουλάχιστον το δικό μου το μυαλό θα παει ότι την άρπαξα κάπου...

τελος πάντων στο θέμα μας, εγώ έκανα εξετάσεις κάθε μήνα και το Δεκέμβριο ήταν αρνητικό. το φεβρουάριο που ξαναέκανα, ήταν θετικό, που σημαίνει ότι πρσβλήθηκα κάπου μέσα στον ιανουάριο. :evil::evil::evil: αυτό είναι το καλό, οτι το έμαθα ενώ ο ιος είναι σε πολύ πρ'ωιμο στάδιο και είναι αντιμετοπίσημος όπως μου είπαν. :!: αν όμως δεν είχα κάνει εξετάσεις και έκανα λέμε ..τον απρίλη, τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά, και ώς πρός την φαρμακευτική αγωγή και ώς πρός τις επιπτώσεις που θα έχει στο μωρό. δεν περνάει το μικρόβιο λενε αμέσως στο μωρό, οπότε αν το γνωρίζεις νωρίς μπορείς να το προλάβεις.... :):)

τι να πώ, εγώ αν και μέσα στη στεναχώρια μου, ευχαριστώ τη γιατρό μου γιαυτό, και ας είμαι ολοτρύπητη, γιατί είναι κάτι που το προλαβαίνω ...

αν πάρεις αγωγή και πέσουν τα νούμερα, είναι καλύτερο να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, γιατί υπάρχει ένα μικρό ποσοστο να κολλήσει το μωρό με την τρυπίτσα... τι να πώ..... :?:?:?

άλλη αγωγή χρειάζεται αν έχεις ροσβληθεί μόνο εσύ και άλλη αν έχει προσβληθεί το μωρό.

κατα το πρώτο τρίμηνο υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να προσβληθεί η γυναίκα, αλλά με χειρότερα προβλήματα για το μωρό λόγο του ότι δεν εχει σχηματιστεί. κατα το β' τριμηνο, υπάρχουν μγαλύτερες πιθανότητες προσβολής, αλλά με ηπιότερα προσβλήματα για το μωρό και πιθανόν ποιό αντιμετοπίσημα.... :!::?::!::?::!::?::!::?:

ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα ή αγχωσα...

φιλιά

Aphrodite_k

Και πάλι θα πω ότι είμαστα υπερβολικές....

και συμφωνώ απόλυτα με την Rosalita πως αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει όσο και να προσέχεις.

Και στον χασάπη πηγαίνω και ψωνίζω, και λαχανικά τρώω και σουβλάκι θα φάω άμα γουστάρω χα χα χα.

Τώρα αν είμαι τόσο άτυχη και κολλήσω κάτι τί να πω; :shock:

όπως είπα και εγώ όταν το έμαθα, "σκατόκατσε" ( που έιναι ο μπαμπινιώτης να δεί λεξιλόγιο...) μιάς και εγώ ειχα μια φίλη που ξεσκιζότανε στα σουβλάκια, χοιρινά, σαλάτες και όλα τα συναφή... δε βαριέσαι... σε κίνηση να βρισκόμαστε......... 8)

Aphrodite_k

Eυχαριστώ πολυ Αφροδίτη για την ενημέρωση! Και συγνώμη αν σε κουράζω με τις ερωτήσεις! Η αλήθεια είναι ότι και γω στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πολυπρόσεχα...όχι βέβαια σαν τη φίλη σου,αλλά εντάξει...! Τον προηγούμενο μήνα που μου βρήκαν ανεβασμένη λίγο την τιμή αλλά κάτω από το όριο φοβήθηκα πάρα πολύ όπως καταλαβαίνεις! Από τότε φοβάμαι και τη σκιά μου! Το μόνο που ελπίζω είναι αυριο που θα πάω πάλι για αίματος να είναι όλα καλά, γιατί όλα μου λείπανε...να'χω και τοξόπλασμα...!!! Ούτως ή άλλως έχω μια ευαισθησία στο συκώτι με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης και στο τέλος έχω προβλήματα (Το πρώτο μου το γέννησα 20 μέρες νωρίτερα με ευσπεσμένη καισαρική), άστα να πάνε! Δεν ξέρω πόσα μπορώ να αντέξω ακόμα! Τι σου λέω βέβαια τώρα και σένα! ...Θα με βρίζεις από μέσα σου...!! Σου εύχομαι να μην χάσεις την υπομονή σου και να κρατήσεις ένα υγειές και όμορφο μωράκι στην αγκαλιά σου!!

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Διαφημίσεις

Απάντηση σε ερώτηση που είχα κάνει στο gyn.gr

Πρώτη εγγραφή στις:

05 Οκτώβριος 2007

Greece

STATUS: Καταχώρηση 20 Φεβρουάριος 2008 at 13:50:26

--------------------------------------------------------------------------------

Είμαι 24 βδομάδων έγκυος και ήθελα να σας ρωτήσω, αν κολλήσω τώρα τοξόπλασμα ποιοι οι κίνδυνοι για το έμβρυο?

Διαμόρφωση Διαγραφή

Go Top

dr.zissopoulos

Expert

Πρώτη εγγραφή στις:

08 Οκτώβριος 2003

Greece

STATUS: Καταχώρηση 02 Μάρτιος 2008 at 22:37:42

--------------------------------------------------------------------------------

Ουσιαστικά εχεις ξεφυγει τον κινδυνο της εγκεφαλοπάθειας... Για τον λογο αυτό, μετά τον 5ο μηνα - να οι εξετασεις εδειξαν ανοσία ή ηταν αρνητικές - δεν ζητούμε πλέον εξετασεις για αντισωματα τοξοπλασμώσεως, εκτος κι αν εοχυμε υπονοια για προσφατη επιμόλυνση.. . .. Αν η γυναικα επιμολυνθει, αντιμετωπιζεται με την κατάλληλη αντιβιωση... Το μωρό, αν επιμολυνθει - δεν πρέπει οπωσδηποτε -- θα ξεπαράσει το προβλημα με οτι το περασει και η μητέρα

Π.Ζ.

5qtOp3.png5Aqjp3.png

καλημέρα Rosalita μου,

σιγά που με ενοχλείς και δεν λές καθόλου βλακείες.

Να σου πώ κάτι, μεταξύ μας αν δίνουμε συμβουλές η μία στην άλλη έστω και αν από τις 10 ακολουθηθουν οι 2 ή έστω και η 1 είναι καλό, γιατί ξεξυπνάμε και ψαχνόμαστε. οπότε μην το ξανασκεφτείς αυτό.

φιλάκια πολλά

Aphrodite_k

Βγήκαν οι εξετάσεις μου σήμερα και ευτυχώς είναι όλα καλά. Μου λένε από το εργαστήριο είμαι η μοναδική περίπτωση που το τοξόπλασμά μου ανεβοκατεβαίνει, μέσα στα αρνητικά όρια ευτυχώς βέβαια...Θα με τρελάνει ο οργανισμός μου...Ελπίζω σε όσες περιμένετε αποτελέσματα να πάνε όλα καλά, γιατί όσο περίεργο και αν ακούγεται έχω ένα άγχος και για σας εδώ μέσα!!! Και ειδικά στις 2 κοπέλες με το τοξόπλασμα!

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Ήθελα να σας ρωτήσω, μήπως ξέρετε:

Πριν από ημέρες έκανα το μηνιάιο πακέτο των αιματολογικών εξετάσεων και μέσα σε αυτές και για το τοξόπλασμα.

Οι απαντήσεις όμως αναφέρουν: "IgM, IgG λιστέρια" και όχι την λέξη τοξόπλασμα...

Έκανα λάθος εξέταση? :shock:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Ήθελα να σας ρωτήσω, μήπως ξέρετε:

Πριν από ημέρες έκανα το μηνιάιο πακέτο των αιματολογικών εξετάσεων και μέσα σε αυτές και για το τοξόπλασμα.

Οι απαντήσεις όμως αναφέρουν: "IgM, IgG λιστέρια" και όχι την λέξη τοξόπλασμα...

Έκανα λάθος εξέταση? :shock:

απο οτι θυμαμαι η λιστερια εχει αλλες μοναδες,οχι IgG και IgM.βεβαια θα επρεπε να γραφει για τοξοπλασμα IgG και IgM,μπορεις να ρωτησεις.

1-111-2.jpgP1080505.jpg

Διαφημίσεις

Μήπως ήταν χωριστή εξέταση για τη λιστέρια? Γιατί απ'ότι ξέρω IgM και IgG είναι του τοξοπλάσματος. Της λιστέριας υποθέτω θα έχουν άλλη ονομασία.

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Τα IgM kai IgG είναι δείκτες. Υπάρχουν σε όλες τις ανοσολογικές εξετάσεις. Η εξέταση που έκανες είναι για λιστέρια και όχι για τοξοπλάσμωση. Το IgM είναι ο δείκτης που δείχνει εάν στο παρελθόν έχει κολλήσει την αντίστοιχη ασθένεια και το IgG δείχνει εάν έχεις αντισώματα για την αντίστοιχη ασθένεια.

Πχ IgM ανεμοβλογιάς, λιστέριας, τοξοπλάσμωσης κλπ θετικό

IgG Θετικό (τότε έχεις αντισωμάτα)

Li2ep3.pngKeoEp3.png

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα πάω στον γυναικολόγο μου για να τον ρωτήσω, μήπως πρέπει να επαναλάβω την εξέταση για το τοξόπλασμα...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Τα IgM kai IgG είναι δείκτες. Υπάρχουν σε όλες τις ανοσολογικές εξετάσεις. Η εξέταση που έκανες είναι για λιστέρια και όχι για τοξοπλάσμωση. Το IgM είναι ο δείκτης που δείχνει εάν στο παρελθόν έχει κολλήσει την αντίστοιχη ασθένεια και το IgG δείχνει εάν έχεις αντισώματα για την αντίστοιχη ασθένεια.

Πχ IgM ανεμοβλογιάς, λιστέριας, τοξοπλάσμωσης κλπ θετικό

IgG Θετικό (τότε έχεις αντισωμάτα)

Thanks για την ενημέρωση Mammyblue!

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Καλησπέρα σας κορίτσια

Διαβάζοντας για το τοξόπλασμα με έπιασε ένα μεγάλο άγχος. Ήθελα να σας ρωτήσω πόσες φορές κάνατε την εξέταση για αντισώματα; Εμένα η γυναικολόγος μου, μου είπε να την κάνω μια φορά. Παρόλο που τα αποτελέσματα έδειξαν ότι δεν έχω αντισώματα κι ούτε είχα ποτέ τοξόπλασμα. Την τελευταία φορά που μίλησα μαζί της, την ρώτησα αν θα πρέπει να ξανακάνω και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο. Φοβάμαι μην πάθει τίποτα ο μικρούλης μου

Li2ep3.pngKeoEp3.png

Καλησπέρα σας κορίτσια

Διαβάζοντας για το τοξόπλασμα με έπιασε ένα μεγάλο άγχος. Ήθελα να σας ρωτήσω πόσες φορές κάνατε την εξέταση για αντισώματα; Εμένα η γυναικολόγος μου, μου είπε να την κάνω μια φορά. Παρόλο που τα αποτελέσματα έδειξαν ότι δεν έχω αντισώματα κι ούτε είχα ποτέ τοξόπλασμα. Την τελευταία φορά που μίλησα μαζί της, την ρώτησα αν θα πρέπει να ξανακάνω και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο. Φοβάμαι μην πάθει τίποτα ο μικρούλης μου

Μην ανησυχείς! Έχεις περάσει το επικίνδυνο διάστημα των 3 πρώτων μηνών. Όλα θα πάνε καλά

Το θέμα είναι ότι την εξέταση την είχα κάνει στις αρχές τις εγκυμοσύνης(1,5 μηνών). Γι' αυτό αγχώνομαι. Αν υπάρχει πρόβλημα να υποθέσω ότι θα φαινόταν στον β' Επιπέδου;

Li2ep3.pngKeoEp3.png

mammyblue mhn anxonese :)

kai ego mono sthn arxi thn ekana...episis den eixa antisomata kai toksoplasma. An kai ego exo skulia kai gates adespotes pou frontizo, mou eipe oti den xreiazete na to ksanakano. Afou perases to proto trimino eisai entaksei.

Τι να πω, τζάμπα αγχώνομαι; Άντε και λέμε ότι τώρα την κάνω και δείξει ότι έχω προσβληθεί από τον ιό, τι θα κάνω; Απλά δεν ξέρω φοβάμαι ότι από τότε που έκανα την εξέταση που όπως είπα πιο πάνω ήμουν 1,5 μηνών, που σημαίνει ότι δεν είχα κλείσει το πρώτο τρίμηνο μήπως έγινε κάτι

Li2ep3.pngKeoEp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!