Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΣΤΟΥς ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΑΦΗΣ.ΤΩΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΙΤΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κάνω μια και έχω αντισώματα αλλά άλλες κοπέλες που γνωρίζω κάνουν εξέταση για τοξόπλασμα κάθε μήνα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry::cry::(:(:(:cry::cry::cry:

 

Καλημέρα και όπως καταλάβατε κορίτσια, με λίγο μέσο βγήκαν οι εξετάσεις μου και είναι θετικό!!!!!!!

 

τα έχω παίξει κυριολεκτικά περιμένω σήμερα να βγεί το PCR ή PRC δεν ξέρ ούτε πώς λέγεται και θα χρειστεί μάλλον να κάνω και αμνιοπαρακέντηση να δούν άν έχω προσβληθεί μόνο εγώ ή και το μωράκι μου.

 

Το καλό στην ιστορία είναι λέει ο γιατρός ότι έχω προσβληθεί τον Γενάρη και δεν εχει προλάβει να αναπτυχθεί καλά το κ***μικρόβιο, και το ότι κόλλησα μετά την οργανογέννεση του μικρού, οπότε αυτό δεν θα επηρρεάσει τα οργανάκια του. ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ!! :oops:

 

Α, να σας πώ ότι χθές είδα και το φύλο, είναι τζουτζούκος !!!!!!!!!

:)

Τί να πω, τη Δευτέρα έχω τον υπέριχο Β πιπέδου, όπου η γιατρός μου είπε να τους πώ ότι το κόλλησα ώστε να είναι ο έλεγχος περισσότερο προσεκτικός για τα εξετάσουν καλά τα οργανάκια του. >Ελπίζω να μην φάω καμιά φρίκη εκει και μου πούν τίποτα κακό, γιατί δεν θα το αντέξω.

Υπάρχει η πιθανότηατ να μην έχει προσβληθεί το μικτό οπότε θα πάρω αγωγή μέχρι τη γ΄ννα μόνο έγω, αν οχι, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα και θα χρειαστεί άλλου ειδους αγωγή.

Τι να πώ.... :cry::cry::cry::cry::cry:

 

η γαιτρός μου πάντως εμένα με έβαζε να άνω την εξέταση κάθε΄μηνα και θα την συνέχιζα μέχρικαι τον 9ο μηνα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΓΑΤΙΑ, ΤΑ ΧΟΡΤΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ......ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟΣ ΙΟΣ ΑΥΤΟς .

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα και την μικροβιολόγο που πάω αλλά και τον γιατρό μου αν πρέπει να ξανακάνω. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος γιατί θα είχα συμπτώματα αν είχα κολλήσει. Θα έκανα σίγουρα πυρετό.

 

 

ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌΛΥΤΟ ΑΥΤΌ, ΚΑΙ ΚΑΛΌ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΡΟΣΈΧΕΙς. ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΓΧΏΣΩ ΑΛΛΆ ΟΎΤΕ ΠΥΡΕΤΌ ΟΎΤΕ ΤΊΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΊΧΑ. ΊΣΩς ΚΆΝΕΙς ΣΥΜΠΤΏΜΑΤΑ ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΚΆΠΟΙΟ ΣΤΆΔΙΟ, ΑΛΛΆ ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΊ ΚΑΝΕΊς ΓΙΑΤΊ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΊΖΕΙς ΝΩΡΊς ΏΣΤΕ ΚΑΙ Η ΑΓΩΓΉ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. SOONER THE BETTER...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταλαβαινω το αγχος σου τωρα... :( κανε ολες τια απαραιτητες εξετασεις και ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου,οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα!ελπιζω ολα να πανε καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και περαστικά!Όλα θα είναι εντάξει με τον τζουτζούκο σου θα δεις.

Κι εγώ δεν έχω αντισώματα και σήμερα που πήγα τη ρώτησα αν πρέπει να ξανακάνω την εξέταση και μου είπε πως δε χρειάζεται.Δεν με κάλυψε η απάντηση που μου έδωσε και σκέφτομαι να κάνω με τις επόμενες εξετάσεις.Δεν έχω να χάσω και τίποτα άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κάνετε κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα? Εγώ έκανα μία φορά στην αρχή της πρώτης εγκυμοσύνης, δεν έχω αντισώματα, και κανένας γιατρός (και έχω γνώμες από πολλούς) δεν μου είπε να ξανακάνω. Τρελλάθηκα τώρα....

 

ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα.

Παντως και μια γνωστη μου το επαθε και εκανε αμνιοπαρακεντηση και

τελικα πηγαν ολα καλα,και εδω και 10 μερες εχει το ζουζουνι της αγκαλια.

φιλια και υπομονη!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα και το μωρακι να ειναι γερο και δυνατο..εγω παντως που δεν ειχα αντισωματα,εκανα εξεταση για το τοξοπλασμα καθε μηνα και στις δυο εγκυμοσυνες μου.επισης προσεχα πολυ το πλυσιμο ολων των λαχανικων,απεφευγα να τρωω σουβλακια,σε ταβερνες κτλ .και βεβαια απεφευγα να ερχομαι σε επαφη με γατες..

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο πολύ νομίζω ότι όλες προσέχουμε, αλλά αυτός ο ο "διάολος" δεν ξέρεις από που θα σου'ρθει...!!Κάποια στιγμή να αγγίξεις κάπου και μετά να φας χωρίς να πλύνεις τα χέρια σου, ή ένα σωρό άλλες ατυχίες που μπορει να σου συμβούν! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνετε να μην έχουμε κολλήσει τόσα χρόνια και με γάτες και χωρίς τόση προσοχή και τώρα που προσέχουμε να μας συμβεί! Μιλάμε για πολύ ατυχία!!Ελπίζω να μην συμβεί σε καμιά...!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια απεφευγα να ερχομαι σε επαφη με γατες..

 

και ξαναλεω για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις εις βαρος των γατιων.

:) το 99% το κολλας απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα και οχι καλα ψημενο κρεας,για να κολλησεις απο γατα πρεπει να εχει φαει ωμο μολυσμενο κρεας (οποτε οι γατες που ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν τοξοπλασμα)το μεταδιδει μονο 20 μερες αφου κολλησει ,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει,εξ αλλου για να κολλησεις τοξοπλασμα πρεπει εκτος απο το να εχει το τοξοπλασμα η γατα να πιασεις τα κακα και να βαλεις μετα τα χερια σου στο στομα.μονο στα κακα βγαινουν τα αυγα απο το τοξοπλασμα και μονο αν τα καταπιεις κολλας .

 

εχω γατες εδω και 31 χρονια και δεν εχω αντισωματα,και ειχα και εχω γατες κατα την εγκυμοσυνη και τωρα ,και παλι δεν εχω κολλησει.

ο ιδιος ο γυναικολογος μου τα εχει πει αυτα και οι κτηνιατροι! :D

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια απεφευγα να ερχομαι σε επαφη με γατες..

 

και ξαναλεω για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις εις βαρος των γατιων.

:) το 99% το κολλας απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα και οχι καλα ψημενο κρεας,για να κολλησεις απο γατα πρεπει να εχει φαει ωμο μολυσμενο κρεας (οποτε οι γατες που ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν τοξοπλασμα)το μεταδιδει μονο 20 μερες αφου κολλησει ,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει,εξ αλλου για να κολλησεις τοξοπλασμα πρεπει εκτος απο το να εχει το τοξοπλασμα η γατα να πιασεις τα κακα και να βαλεις μετα τα χερια σου στο στομα.μονο στα κακα βγαινουν τα αυγα απο το τοξοπλασμα και μονο αν τα καταπιεις κολλας .

 

εχω γατες εδω και 31 χρονια και δεν εχω αντισωματα,και ειχα και εχω γατες κατα την εγκυμοσυνη και τωρα ,και παλι δεν εχω κολλησει.

ο ιδιος ο γυναικολογος μου τα εχει πει αυτα και οι κτηνιατροι! :D

 

 

για να μην παρεξηγηθω,και εγω μεγαλωσα με γατα και δεν εχω αντισωματα .Αλλα οταν εμεινα εγκυος δεν μπορουσα να το διακινδυνευσω.Γιατι αν η γατα ειναι μολυσμενη κολλας και απο το τριχωμα της.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

[.Γιατι αν η γατα ειναι μολυσμενη κολλας και απο το τριχωμα της.

 

απο το τριχωμα δεν κολλας,παρα μονο αν εχει αυγα απο τοξοπλασμα εκει,πραγμα απιθανο γιατι τα αυγα υπαρχουν μονο στα κοπρανα της μολυσμενης γατας και αυτο μονο για 20 μερες το πολυ.

 

αν η γατα ηταν μεσα στο σπιτι δεν υπηρχε περιπτωση να ειχε τοξοπλασμα.

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω,και εγω μεγαλωσα με γατα και δεν εχω αντισωματα .Αλλα οταν εμεινα εγκυος δεν μπορουσα να το διακινδυνευσω.Γιατι αν η γατα ειναι μολυσμενη κολλας και απο το τριχωμα της.

 

Το τοξόπλασμα κολλά κυρίως από μολυσμένο κρέας. Πολλές φορές ζυμώνουμε τον κιμά με γυμνά χέρια, αν υπάρχει αμυχή στο δέρμα, είναι εύκολο να κολλήσει το τοξόπλασμα. Αν δοκιμάσουμε τον κιμά είναι ακόμη πιο εύκολο....

 

Από το τρίχωμα της γάτας δεν κολλάμε αλλά από κόπρανα γάτας 4 ημερών που τα πιάσαμε με γυμνά χέρια και χωρίς να τα πλύνουμε μετά φάγαμε.... Να πασαλειφτεί η γάτα με κόπρανα 4 ημερώ μάλλον δύσκολο...

 

Ο κίνδυνος δεν είναι η γάτα... γι αυτό και οι περισσότεροι που έχουν τοξόπλασμα δεν έχουν έρθει ποτέ σε επαφή με γάτα. Αλλά και αυτοί που έχουν γάτες, το κολλούν από αλλού.

 

Αν κόλλαγε τόσο εύκολα από τις γάτες θα ήταν καλό να είχαμε όλοι, να κολλήσουμε, να έχουμε αντισώματα και να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο να ξανακολλήσουμε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που τότε είναι επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια,

 

σας ευχαριστώ όλες για την αγκαλία και το ενδοαφέρον ασς, πραγματικά είναι κάτι που ήθελα πάρα πολύ...

:):):) να σας πώ λοιπόν τα νέα μου μιας και είναι ..... καλά, κακά δεν ξέρω..... :?:?:?:?

 

η εξέταση στο ΠΠΓΝΗ είναι οριακή ( το αρνητικό είναι 0-9, το οριακό είναι 9-11 και από 11 και πάνω είναι θετική) ε, εμένα βγήκε 9 έτσι για να μου σπάσει τα νεύρα...................................

:evil: οπότε ξαναπήγα και μου πήραν κιάλλο αιματάκι , ( πω πω σα πρεζόνι είναι τα χερακια μου....). και τα αποτελέσματα θα βγούν την παρασκευή. απο δευτέρα και ανάλογα τα αποτελέσματα θα δεί η γιατρός μου αν χρειάζεται να κάνω την αμνιοπαρακέντηση και απο εκει και πέρα βλεπουμε.... σπαστικό ε???

Ο υπέρηχος ευτυχώς έδειξε τα καλύτερα και δεν υπάρχει κανένε πρόβλημα με το μικρό.

αφήστε που μου είαν στο ΠΠΓΝΗ ότι μπορει να μην είναι και τίποτα αλλά μια απλή αντίδραση του οργανισμού μου και να είναι λάθος των αντιδραστηρίων...............καλά θα με τρελάνουν........... :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

τελος πάντων, ασ είναι λάθος και δεν πειράζει το τρέξιμο, έτσι μωρέ σε κίνηση να βρησκόμαστε....

 

Φιλιά σε όλες σας και σας ευχαριστώ και πάλι.

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ,αυτά τα οριακά! Ίσα για να σου βγάλουν την ψυχή!! Πάντωε και μένα στο πρώτο εργαστήριο εδώ κάτω μου βρήκαν 5.7 με γκρίζα ζώνη 6-10 και όταν την επανέλαβα στο Μητέρα ήταν αρνητικό χωρίς αμφιβολία...!!! Τώρα δε ξέρω πάλι αυτό το μήνα τι θα μου βγάλει! Ελπίζω να μην αρχίσω τα ίδια με σένα Αφροδίτη, αν και χαλάλι,αρκεί όλα να πάνε καλά στο τέλος!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

H ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία δεν λένε???

ε, εμένα τσακίστηκε χθες, αφού βγήκε η PCR και έδειξε ότι το έχω τελικά το παλιομικροβιο......................... :cry::cry::cry:

 

Τι να κάνω?? ξεκίνησα τα φάρμακα και θα την επαναλάβω σε 15 ημέρες να δουν άν τα νούμερα έχουν ανέβει ή όχι και σε τι στάδιο είναι. Από 'κεί και μετά θα χρειαστεί να κάνω αμνιοπαρακέντηση σε 30 ημέρες να ελέγξουν το σάκο.

 

και τέλος θα πρέπει κάθε 15 ημέρες να κάνω εξετάσεις αίματος και υπερηχο για να βλέπουν την πορεία την δική μου αλλά και του μπέμπη, μέχρι και τη γέννα.

Τι να πώ βρε παιδί μου??? απογοήτευση... αλλά μου είπε η γιατρός ότι το στάδιο την μόλυνσης είναι πολύ πρόσφατο και ότι είναι απολύτως αντιμετοπίσημο. Ξέρω ΄γω??

απλά ελπίζω να πάνε όλα καλά. μόνο αυτό. κα ας παίρνω 100 χάπια την ημέρα και ας τριπιέμαι κάθε δεκαπενθήμερο. απλά να πάνε όλα καλά....

 

Α!! να μην ξεχάσω, μου είπε η γιατρός μου να χρησιμοποιώ γάντια όταν έρχομαι σε απαφή με ωμά κρέατα κατα την παρασκευή φαγητού οπότε μια μικρή συμβουλή σε όλες. γαντια οταν ανακατευεστε με κρεατα/ κιμάδες και τα σχετικά γιατί υπάρχει ( μικρή μεν αλλά υπάρχει) περίπτωση με μια μικρή αμυχή στο δέρμα , αφού ο ιος βρίσκεται στους ιστούς, να μπεί το μικρόβιο μέσα....

 

φιλιά κορίτσια

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΩ ΜΟΛΥΝΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ ΑΥΤΟΝ.

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΕΙΚΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ .

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΗΝΑ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΝ ΘΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ . ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ AVIDITY (ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΑ 80% ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΛΥΝΣΗΣ) ΕΔΕΙΞΕ ΜΕ ΟΡΙΟ ΤΟ 50, 51 ΟΤΙ ΔΗΛ.ΑΦΟΡΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 4ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 64( ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ). ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ 19 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΑΜΝΟΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ

ΣΤΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ .

ΣΥΤΗΧΩΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ Η ΑΜΝΟΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΟΙ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 3 ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜ/ΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΘΕΝΟΥΝ.

ΑΣ ΕΥΧΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ . ΝΑ ΚΟΛΑΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΗΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

πω,πω καταλαβαινω τι μαρτυριο θα ειναι αυτο... :cry::cry:

ελπιζω ολα να πανε καλα τελικσ.

κουραγιο!

 

και μια απορια(για να ξερουμε και εμεις),οταν κανεις αμνιοπαρακεντηση και αν δειξει οτι δεν εχει προσβληθει το μωρο μεχρι τοτε,δεν θα κινδυνευει πια να προσβληθει αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΟΛΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΙΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΧΕΙΣ 10% ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 10% ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ( ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΗ )

ΣΤΟ 3 ΤΡΙΜΗΝΟ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ 80% ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ( ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΑΛΛΟΝ) ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΗΚΗ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας εύχομαι όλα καλά να πάνε!! Πω,πω,πολύ ταλαιπωρία πάντως!! Αλλά πόσες φορές το'χω σκεφτεί και γω...τόσα χρόνια να τραβάνε τέτοια ταλαιπωρία οι εγκυμονούσες και να μην υπάρχει ένα εμβόλιο να τελειώνει αυτό το μαρτύριο! Πάντως για το κρέας το εφαρμόζω με τα γάντια,αλλά και πάλι φοβάμαι μην αγγίξει κάπου στο πάγκο και δε σκουπιστεί καλά...Γι'αυτό το κρέας το έχει αναλάβει ο άντρας μου.Ακόμα και στο χασάπη αυτός πάει, γιατί μόνο που τους βλέπω να πιάνουν τις σακούλες με τα γάντια τους γεμάτα αίμα...αστα...!!! Τι να πεις, πάντως κορίτσια, όσο και να προσέχεις, είναι να μην σου τύχει!!! Υπομονή!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εύχομαι να πάνε όλα καλά για σας και τα μωρά σας!

 

 

προσωπικά ο γιατρός μου με έβαζε κι έκανα την εξέταση κάθε μήνα και εκτός των λαχανικών κλπ που έπρεπε να έχω πλυνει πολύ καλά... μου είχε απαγορεύσει το χοιρινό σε όλη την εγκυμοσύνη για αυτον τον λόγο...

τελικά δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νόμιζα και κρυφά έφαγα δυο φορές από ένα σουβλάκι :oops:

καλύτερα να κόψετε το χοιρινό.... κατά τον γιατρό μου είναι το πιο πιθανό να είναι μολυσμένο κρέας καθ ότι τα χοιρινά τρωνε ότι να 'ναι και στα χοιροστάσια κυκλοφορουν διάφορα.... τρωκτικά να το πω ευγενικά ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να κόβεις κάτι με αυτό το φόβο. Αν ψηθεί καλά, και δεν είναι μισοψημένο δεν έχεις φόβο. Μια γνωστή μου φανταστείτε ότι σε όλη την εγκυμοσύνη της δεν έφαγε ωμό λαχανικό...Ε, νομίζω ότι πρέπει αν υπάρχει και κάποια λογική σε αυτά τα πράγματα...Και εντάξει, το να μη φας χοιρινο...γλιτώνεις και από χοληστερίνες και τριγλυκερίδια, αλλά να μην τρως ούτε τομάτες, ούτε λάχανα...τίποτα...!! Υπερβολές!!! Πραγματικά πιστεύω ότι αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει! Κάπου θα αγγίξεις, δε θα πλυθείς καλά, θα βάλεις κάτι στο στόμα σου...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...