Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκόπλασμα-Ουρεόπλασμα -προγεννητικές


Recommended Posts

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Στις εξετάσεις που έκανα μου βρήκε κι εμένα ο γιατρός μυκόπλασμα..μου έδωσε αμέσως αντιβίωση...ανησύχησα με αυτά που διάβασα για το μυκόπλασμα...πώς μπορεί να το κόλλησα??? Στο περσινό τεστ παπ δεν είχα τίποτα...έδωσε και στον άντρα μου αντιβίωση...διάβασα ότι μπορεί να προκαλείται και από μη πλυμένα λαχανικά και φρούτα!!! Ανησυχώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις τοσα χρονια δεν ειχαμε τιποτ. ξαφνικα στο προσφατο σπερμοδιαγραμμα ανακαλυπτουμε ουρεοπλασμα δεν ειναι τιποτα πηραμε και οι δυο αντιβιωση. στους ανδρες επηρεαζει το σπερμα θελει λιγο προσοχη. στην εγκυμοσυνη που ρωτησα τον γυναικολογο μου δεν πειραζει να παρεις αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Kalispera euxomai apo kardias na sou pane ola kala kai kiriws na mhn agxwthenesai gia prowrothtes. Epeidh rwthses an exei perasei kapoia kopela tetoiou eidous problhma, tha sou pw oti egw to exw perasei bebaia gia allo logo kai isws sobarotero.

Bebaia ean pou fisika to apeuxomai sou sinebene kati tetoio , na xereis oti nai men pernas kapoio zori sthn arxh analoga bebaia kai to poso tha gennhthei to mwro se baros dhladh ean gennhthei 1800gr px tote tha kathisei to mwro sto (men) poli ligo diasthma kai oute gata oute zhmia ean pali gennhthei ligotero pali mhn agxwnesai ta frontizoun kala pairnoun grhgora baros kai tha to exeis pali sintoma sthn aggalia sou. Emeis kathisame para poli kairo mesa (to mwro dhladh alla toulaxiston twra to exoume ugiestato sto spiti mas kai to kamarwnoume) Poso baros exei twra kai se poio mhna eisai ean epittrepetai?

Kai kati allo teleutaio se pio maieuthrio tha gennhseis?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ουρεόπλασμα πριν την εγκυμοσύνη...

επί ένα χρόνο είχα πάρει 4 φορές αντιβιωση (διαφορετική κάθε φορά) και δεν έφευγε

το ξεχνάω για λίγο

κάνω εξωσωματική και μένω έγκυος...

Κάνω πάλι εξέταση για ουρεόπλασμα κ είχε εξαφανιστεί

 

Μη το φοβάστε το ουρεόπλασμα...δεν προκαλεί αποβολές κλπ...

απλά επειδή σχετίζεται με τη χλωρίδα του κόλπου είναι δύσκολο να εξαφανιστεί

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!

Το θεμα αυτο ειναι οτι περιμενα αυτη την στιγμη!!!

Σημερα πηρα τις πρωτες μου εξετασεις και εχω κι εγω ουρεοπλασμα!!!!

Περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να με ενημερωσει ο γιατρος μου τι να κανω!!!

Δεν σας κρυβω οτι στην αρχη πανικοβληθηκα και παντου διαβαζα για αποβολες....:-(:sad:

Μεσο και καποιον αλλων συζητησεων εχω ηρεμησει καπως,αλλα δεν παυω να αγχωνομαι!!!!Δυο μιση χρονια προσπαθουσαμε γι αυτο το μωρακι.....παρακαλαω να πανε ολα καλα γιατι δεν ξερω εαν το αντεξω,μετα απο οσα εχουμε τραβηξει!!!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!

Το θεμα αυτο ειναι οτι περιμενα αυτη την στιγμη!!!

Σημερα πηρα τις πρωτες μου εξετασεις και εχω κι εγω ουρεοπλασμα!!!!

Περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να με ενημερωσει ο γιατρος μου τι να κανω!!!

Δεν σας κρυβω οτι στην αρχη πανικοβληθηκα και παντου διαβαζα για αποβολες....:-(:sad:

Μεσο και καποιον αλλων συζητησεων εχω ηρεμησει καπως,αλλα δεν παυω να αγχωνομαι!!!!Δυο μιση χρονια προσπαθουσαμε γι αυτο το μωρακι.....παρακαλαω να πανε ολα καλα γιατι δεν ξερω εαν το αντεξω,μετα απο οσα εχουμε τραβηξει!!!:-(

Να μην ανησυχείς καθόλου!! Κι εμένα μου βρήκαν ουρεόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης, πήρα rulid και ο άντρας μου μια άλλη αντιβίωση (δε θυμάμαι όνομα) για 2 εβδομάδες περίπου και τίποτα άλλο.ο γιατρός είπε ότι αυτό αρκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου!! Κι εμένα μου βρήκαν ουρεόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης, πήρα rulid και ο άντρας μου μια άλλη αντιβίωση (δε θυμάμαι όνομα) για 2 εβδομάδες περίπου και τίποτα άλλο.ο γιατρός είπε ότι αυτό αρκεί!!!

 

 

Σ ευχαριστω πολυ κουνελιτσα!!!:)

Πραγματικα οι εμπειριες σας με ηρεμουν....οταν βεβαια εχουν ολα παει καλα!!!

Να σε ρωτησω......εκανε και ο αντρας σου εξεταση ή απ την στιγμη που εχεις εσυ αυτοματως κανει και ο συζηγος θεραπεια????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις και τις ευχές σας! Μου δώσατε πολύ θάρρος! Στην Β' επιπέδου που έκανα το μωρό ήταν 489 γραμμάρια και μου είπαν ότι είναι το φυσιολογικό βάρος για τις εβδομάδες που ήμουν!

Και κάτι ακόμα για την katia81! Μη φοβάσαι για αποβολή γιατί εγώ είχα όλα τα προβλήματα που προκαλούν αποβολή, ουρεόπλασμα, δύο μεγάλες αποκολλήσεις, ινομύωμα αρκετά μεγάλο, αιμορραγίες, κλπ και τώρα κλείνω τον 6ο μήνα αισίως! Λίγη προσοχή μόνο και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κάτια81, κι εγώ πήρα την ίδια αντιβίωση και όταν διάβασα τις αντενδείξεις πήρα αμέσως τη γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα! Απλά πολλές φορές οι φαρμακευτικές εταιρείες για να είναι καλυμμένες για παν ενδεχόμενο γράφουν τέτοια. Απλά ούτε με αυτήν την αντιβίωση κατάφερα να το διώξω το καταραμένο και τώρα παίρνω Claripen. Πάντως σίγουρα πρέπει να κάνει θεραπεία και ο σύντροφός σου γιατί είναι κρίμα να "καθαρίσεις" και να σε ξανακολλήσει μετά. Μπορεί να πάρει την ίδια αντιβίωση, απλά για τη δοδολογία πρέπει να ρωτήσεις γιατρό!

 

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι μου ειπε οτι δεν προκειτε να φυγει........αλλα δεν μου προτεινε να παρω αλλη αντιβιωση!!!:confused:

Θα τον ξαναρωτησω!!!

Και για τον αντρα μου αυτο πιστευω κι εγω,οτι πρειπει να κανει κι αυτος θεραπεια!!!

Σ ευχαριστω πολυ.....με βοηθησες!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εγώ λοιπόν, ξαναέκανα εξετάσεις αφού πήρα Claripen και το ουρεόπλασμα είναι ακόμα εκεί! Ε, η γιατρός μου είπε "άστο, δεν μας παίρνει για άλλη αντιβίωση" οπότε το αφήνουμε. Πάντως το μωράκι είναι 1069 γρ. και ο πλακούντας μια χαρά και είμαι 28 εβδομάδων! Όλα φυσιολογικά! Θα ξανακάνω τον άλλο μήνα εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εκανα την θεραπεια μια φορα και μου ειπε οτι ειναι δυσκολο μικροβιο,το οποιο ομως,δεν μας ανησυχει και μου ειπε να μην κανω επανεξεταση γιατι το πιο πιθανο ειναι να μην εχει φυγει!!Δεν εχει σκοπο να μου ξαναδωσει θεραπεια,οποτε δεν εχει νοημα να κανω παλι την εξεταση.....και ελπιζω ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να μην ανησυχείς καθόλου. Δεν επηρεάζει το έμβρυο, αυτές οι αντιλήψεις ανήκουν στο παρελθόν. Το είχα από πριν μείνω έγκυος, έκανα θεραπεία αλλά το είχα ακόμα και στην εγκυμοσύνη και όλα καλά! Είναι επίμονο μικρόβιο γι'αυτό υπομονή. Να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδώ που το έχουμε ξανασυζητήσει:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54663

 

άλλοι γιατροί δίνουν αντιβίωση, άλλοι όχι.

ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και μην αγχώνεσαι :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρόβιο που μπορεί να μεταδωθεί με την επαφή αλλά ακόμα και από μία πετσέτα. Δεν έχει συμπτώματα συνήθως. Μπορεί να το έχεις χρόνια και να μην το ξέρεις.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, ενώ συνεχίζω να κουβαλάω το ουρεόπλασμα και η γιατρός μου φοβόταν για πρόωρη γήρανση του πλακούντα, τελικά το μωρό στις 31w+5d ήταν 1836 γρ. και η ωρίμανση του πλακούντα 0! Αυτά για να παίρνουμε θάρρος όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Βγηκαν κατι εξετασεις της συζυγου μου σημερα και θα ηθελα να δω αν το ειχαν κι αλλοι και τι κανατε. Δυστυχως δεν μπορεσαμε να μιλησουμε με το γιατρο ακομα αλλα μας ειπε η γραμματεας του οτι βρηκανε ουρεοπλασμα στη συζυγο μου και πρεπει να παρει μια αντιβιωση rovamicine. ξερετε τι ακριβως περιπτωση ειναι αυτη? οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευρποσδεκτη

cJzmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...