Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

κοριτσια καλησπέρα. Εκανα κ εγω την πρωτη μου προσπαθεια με σπερματεγχυση τη Δευτερα τωρα ειμαστε σε αναμονη. Μου εδωσε τα utrogestan 200, 2 την ημερα κολπικα. Σήμερα νιωθω πονακια στην κοιλια μου(βασικα ενοχληση σαν της περιοδου), στηθος κ κοιλια αρχισαν να πρηζοντε κ εχω τρομερη υπνηλια. Ολα αυτα ειναι παρενεργειες τις προγεστερονης ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κ συμπτωματα εγκυμοσυνης??

 

 

εγω ευχομαι να εχεις την τυχη της πρωταρας και να εισαι εγγυος με τη πρωτη!!!Δεν θα σου πω να αγνοησεις τα συμπτωματα απλα βαθια μεσα σου να σκεφτεσαι οτι μπορεί και να ειναι απο τα utrogestan!!

Eυχομαι μια μεγαλη μεγαλη χοριακη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου μικρή μου!

Αυτό που λες είναι πολύ βασικό! Πρέπει να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μας...! Αν έχεις αμφιβολίες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 2η γνώμη! Αν μένεις Αθήνα, πες μου να σου στείλω με π.μ. τον δικό μου γιατρό, που τον θεωρώ πολύ καλό ως γιατρό κι ως άνθρωπο!!!

Εγώ τελικά αδιαθέτησα το Σάββατο, δηλαδή στην 20η μέρα από την ωορρηξία...τα άτιμα τα χάπια μου καθυστέρησαν την περίοδο! Τώρα θα ξεκινήσω συζητήσεις για άλλες μεθόδους...τέλος οι σπερματεγχύσεις!

Παρεπιπτόντως, σπερμοδιάγραμμα έχετε κάνει???? Το ρωτάω γιατί κι εμεις ενω είχαμε μια φυσιολογική σύλληψη πριν 1,5 χρόνο που παλλινδρόμησε, έχουμε μέτριο σπέρμα, οπότε δυσκολεύει την σύλληψη με φυσιολογικό τρόπο....

Γειά σου Μυρτώ!!!!

Αχ ναι,στείλε μου σε παρακάλώ το γιατρό σου!!Είμαι σε μεγάλο προβληματισμό με το τί να κάνω στη συνέχεια.Να συνεχίσω στη γιατρό μου 2 σπερματέγχυση -σε φυσικό κύκλο πάλι,αφού μου έχει ξεκόψει να πάρω χάπια παρότι έχω χαμηλή προγεστερόνη-,να δω κι άλλον γιατρό να πάρω η2 γνώμη,να παω σε κέντρο εξωσωματικής να δω τί θα μου πουν κι αυτοί...????κι αν θα μου βρουν κάτι δηλαδη γιατί δε μπορεί, κάτι υπάρχει που δυσκολεύει τη σύλληψη.Εντάξει με τον άντρα μου δεν το χουμε το προγραμματισμένο κι ούτε ειναι κ πολύ συχνές οι επαφές μας λόγω πολύς δουλειας αλλά να μην έχει τύχει τόσο καιρό???Το σπέρμα του καλό είναι και μετά τη βελτίωση της σπερματέγχυσης ήταν σούπερ.80% κινητικότητα.:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα. Εκανα κ εγω την πρωτη μου προσπαθεια με σπερματεγχυση τη Δευτερα τωρα ειμαστε σε αναμονη. Μου εδωσε τα utrogestan 200, 2 την ημερα κολπικα. Σήμερα νιωθω πονακια στην κοιλια μου(βασικα ενοχληση σαν της περιοδου), στηθος κ κοιλια αρχισαν να πρηζοντε κ εχω τρομερη υπνηλια. Ολα αυτα ειναι παρενεργειες τις προγεστερονης ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κ συμπτωματα εγκυμοσυνης??

Καλή επιτυχία κι από μένα!!Μόλις είχα την πρώτη μου αποτυχημένη σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο αλλά σου εύχομαι να τα έχεις καταφέρει!!!Όντως,το utrogestan φέρνει τα ίδια συμπτώματα οπότε ..υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι στη φαση:"Τα νευρα μου,τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω"

χαχαχαχα

 

Λοιπον,μετα τη 2η αποτυχημενη προσπαθεια σπερματεχυσης αποφασισα να ξεκουρασω λιγο τον οργανισμο μου με τις ενεσεις και τα χαπια για 2 μηνες και τον Ιανουαριο να ξεκινησω κατευθειαν για εξωσωματικη.Περνω που περνω φαρμακα για τις σπερματεχυσεις ας παρω μια καλη για εξωσωματικη που σου δινει και 50% πιθανοτητες.

Αυτο το μηνα εκανα παρακολουθηση ωορυξιας με προγραματισμενες επαφες.Την τελευταια φορα που πηγα για υπερηχο (και ενω ειχα κανει ολες τις ενεργιες για εγγυμοσυνη-γονιμες μερες κτλ) μου βρηκαν ενα πολυποδα 9 χιλ.Εψαξα και εμαθα οτι ο πολυποδας πολλες φορες ευθυνεται για αποβολη εμβρυου.(ειχα μια βιοχημικη εγγυμοσυνη προσφατα).

Τη Τεταρτη περιμενω να αδιαθετησω.Και ενω ευχομαι με ολη μου τη καρδια να ειμαι εγγυος αλλο τοσο αγχωνομαι για αυτο το πολυποδα που εχω εκει μεσα μου. Η γυναικολογος μου ειπε οτι μολις αδιαθετησω θα κανω υστεροσκοπηση για να τον βγαλουμε.

Οποτε καταλαβαινεις -παλι αγχος - εκει που ελεγα χαλαρα!

 

Εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις?

 

Τink 13 εγώ ούτε παρακολούθηση ωορρηξίας έχω κάνει!!!Όταν η γιατρός μου έμαθε ότι κάνουμε προσπάθειες για παιδί μετά από 1 χρόνο μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις και μετά μας μίλησε για σπερματέχυση.Ούτε λόγος έπίσης να μου δώσει φάρμακα γιατί έχω σταθερό κύκλο κι αυτά λέει τα δίνουν στις γυναίκες που έχουν πολυκυστικές.

Σου εύχομαι την Τετάρτη να έχεις ευχάριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι στη φαση:"Τα νευρα μου,τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω"

χαχαχαχα

 

Λοιπον,μετα τη 2η αποτυχημενη προσπαθεια σπερματεχυσης αποφασισα να ξεκουρασω λιγο τον οργανισμο μου με τις ενεσεις και τα χαπια για 2 μηνες και τον Ιανουαριο να ξεκινησω κατευθειαν για εξωσωματικη.Περνω που περνω φαρμακα για τις σπερματεχυσεις ας παρω μια καλη για εξωσωματικη που σου δινει και 50% πιθανοτητες.

Αυτο το μηνα εκανα παρακολουθηση ωορυξιας με προγραματισμενες επαφες.Την τελευταια φορα που πηγα για υπερηχο (και ενω ειχα κανει ολες τις ενεργιες για εγγυμοσυνη-γονιμες μερες κτλ) μου βρηκαν ενα πολυποδα 9 χιλ.Εψαξα και εμαθα οτι ο πολυποδας πολλες φορες ευθυνεται για αποβολη εμβρυου.(ειχα μια βιοχημικη εγγυμοσυνη προσφατα).

Τη Τεταρτη περιμενω να αδιαθετησω.Και ενω ευχομαι με ολη μου τη καρδια να ειμαι εγγυος αλλο τοσο αγχωνομαι για αυτο το πολυποδα που εχω εκει μεσα μου. Η γυναικολογος μου ειπε οτι μολις αδιαθετησω θα κανω υστεροσκοπηση για να τον βγαλουμε.

Οποτε καταλαβαινεις -παλι αγχος - εκει που ελεγα χαλαρα!

 

Εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις?

 

 

Εγώ κοριτσάκι μου τελείωσα με τις Σπερματεγχύσεις... έκανα ήδη 3 αποτυχημένες! Δεν έχει νόημα να ξαναπροσπαθήσω έτσι!

Στο τέλος της εβδομάδας έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου για να δούμε πώς θα πάμε παρακάτω.

Λογικά θα μου προτείνει εξωσωματική είτε σε φυσικό κύκλο, είτε κανονική...

Θα δούμε!

Γενικά έχω σταθερό κύκλο και κάνω ωορρηξίες, οπότε ίσως να μου προτείνει την πρώτη και πιο ανώδυνη μέθοδο! Θα δούμε...

 

Μακάρι μικρή μου να απαλλαγείς σύντομα από τον πολύποδα και να πάτε κι εσείς στο επόμενο βήμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα. Εκανα κ εγω την πρωτη μου προσπαθεια με σπερματεγχυση τη Δευτερα τωρα ειμαστε σε αναμονη. Μου εδωσε τα utrogestan 200, 2 την ημερα κολπικα. Σήμερα νιωθω πονακια στην κοιλια μου(βασικα ενοχληση σαν της περιοδου), στηθος κ κοιλια αρχισαν να πρηζοντε κ εχω τρομερη υπνηλια. Ολα αυτα ειναι παρενεργειες τις προγεστερονης ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κ συμπτωματα εγκυμοσυνης??

 

κι εγω στην αναμονη απο σπερμ/ση 1/11... τα συμπτωματα τελικα τα φερνουν αυτα τα χαπια και ειναι σε ολες περιπου τα ιδια... εγω τα εχω εδω και 12 μερες.... ολα μαζι... κι οσο ακουω οτι μπορει να καθυστερησει κι η περιοδος χωρις εγκυμοσυνη, παθαινω μπλακ αουτ.. καλη επιτυχια!

ξερω καποιες που επιασαν με την 1η.... και καποιες με την 4η..!!

Link to comment
Share on other sites

Τink 13 εγώ ούτε παρακολούθηση ωορρηξίας έχω κάνει!!!Όταν η γιατρός μου έμαθε ότι κάνουμε προσπάθειες για παιδί μετά από 1 χρόνο μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις και μετά μας μίλησε για σπερματέχυση.Ούτε λόγος έπίσης να μου δώσει φάρμακα γιατί έχω σταθερό κύκλο κι αυτά λέει τα δίνουν στις γυναίκες που έχουν πολυκυστικές.

Σου εύχομαι την Τετάρτη να έχεις ευχάριστα!!!

 

Εσυ κοριτσι μου νομιζω πως πρεπει να παρεις γνωμη και απο αλλο γιατρο πιο εξειδικευμενο.Εξαλλο ο γιατρος μας πρεπει να μας εμπνει εμπιστοσυνη και εσυ απο τη πρωτη φορα που μιλησαμε δεν την εμπιστευοσουν.ευχαριστω για αυριο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσάκι μου τελείωσα με τις Σπερματεγχύσεις... έκανα ήδη 3 αποτυχημένες! Δεν έχει νόημα να ξαναπροσπαθήσω έτσι!

Στο τέλος της εβδομάδας έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου για να δούμε πώς θα πάμε παρακάτω.

Λογικά θα μου προτείνει εξωσωματική είτε σε φυσικό κύκλο, είτε κανονική...

Θα δούμε!

Γενικά έχω σταθερό κύκλο και κάνω ωορρηξίες, οπότε ίσως να μου προτείνει την πρώτη και πιο ανώδυνη μέθοδο! Θα δούμε...

 

Μακάρι μικρή μου να απαλλαγείς σύντομα από τον πολύποδα και να πάτε κι εσείς στο επόμενο βήμα!

 

Ευχομαι οτι και να επιλεξεις να ειναι το τυχερο σου!αχχχ τι τραβαμε ολες μας για το σπορακι μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...
On 30/11/2011 at 10:29 ΠΜ, Σοφακι.. είπε:

κοριτσια καλημερα. ειμαι στην 12η εβδομαδα και χθες ειχα αρκετο αιμα. πηγα κατευθειαν στο γιατρο και μου ειπε οτι εσπασε απλα ενα αγγειο. μου εδωσε μαγνησιο αναβραζον και utrogestan 6 την ημερα!!! εχω διαβασει για αυτα και εχω τρελαθει!!! εχω κρατηθει με νυχια και δοντια να μην βαλω κανενα κιλο μεχρι τωρα και οντως ειμαι μονο 1 κιλο πανω αλλα τωρρα πανικοβληθηκα!! θα πρηστω? θα κανω κυτταριτιδα? θα γινω χαλια? θα παθει τιποτα το μωρακι μου? (αγορακι μαλλον μου ειπε)

 Αν κ εχουν περασει πολλα χρονια,δε κρατηθηκα να μη σχολιάσω..

6 utrogestan  την ημερα;;;

Ουτε στην εξωσωματική δε δινουν τοσα κοριτσι μου..

Πώς δεν έπεσες τοτε κατω,απορω...

Καποιοι γιατροι ειναι απαραδεκτοι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Όσες παίρνατε utrogestan, όταν το σταματήσατε σας είπαν οι γιατροί να το διακόψετε σταδιακά;

Το είχα ξεκινήσει γύρω στις 7 εβδομάδες λόγω ροζ υγρών και μιας μικρής αποκόλλησης που είδαμε και μου είχε πει ότι θα το σταματήσουμε στις 12. Τώρα λοιπόν που έκανα και την αυχενική και τον ρώτησα αν θα το σταματησω, μου είπε αρχικά να μην το διακόψω απότομα αλλά μόλις είπα ότι κατά σύμπτωση χτες μου τελείωσε το κουτάκι μου είπε ότι τότε δεν πειράζει, να μην πάρω άλλο. "Σίγουρα;" "Σίγουρα" λεει. Άρα τελικά δεν έχει και τόση σημασία; Μήπως παίζει ρόλο που ούτως ή άλλως έπαιρνα μικρή δόση; (Ένα των 100 πρωί και βράδυ - απ'ο,τι καταλαβαίνω είναι λίγο). 

Σε μια φίλη που ρώτησα της είχαν πει κι εκείνης σταδιακή διακοπή (δεν ξέρω τι δοσολογία έπαιρνε).

Στις οδηγίες πάντως δεν γράφει κάτι για σταδιακή διακοπή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Όσες παίρνατε utrogestan, όταν το σταματήσατε σας είπαν οι γιατροί να το διακόψετε σταδιακά;

Το είχα ξεκινήσει γύρω στις 7 εβδομάδες λόγω ροζ υγρών και μιας μικρής αποκόλλησης που είδαμε και μου είχε πει ότι θα το σταματήσουμε στις 12. Τώρα λοιπόν που έκανα και την αυχενική και τον ρώτησα αν θα το σταματησω, μου είπε αρχικά να μην το διακόψω απότομα αλλά μόλις είπα ότι κατά σύμπτωση χτες μου τελείωσε το κουτάκι μου είπε ότι τότε δεν πειράζει, να μην πάρω άλλο. "Σίγουρα;" "Σίγουρα" λεει. Άρα τελικά δεν έχει και τόση σημασία; Μήπως παίζει ρόλο που ούτως ή άλλως έπαιρνα μικρή δόση; (Ένα των 100 πρωί και βράδυ - απ'ο,τι καταλαβαίνω είναι λίγο). 

Σε μια φίλη που ρώτησα της είχαν πει κι εκείνης σταδιακή διακοπή (δεν ξέρω τι δοσολογία έπαιρνε).

Στις οδηγίες πάντως δεν γράφει κάτι για σταδιακή διακοπή.

δ ειμαι κ σιγουρη,αλλα νομιζω τα εκοψα με την μια

κ επαιρνα περισσοτερα απο σενα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...