Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3.ξεχνούσα συνέχεια τον θερμοσιφ αναμενό για ώρες!τώρα όταν τον ανάβω αφήνω το πόρτακι απ τους διακόπτες ανοιχτό,έτσι ώστε αν ξεχαστώ να το δω ανοιχτό κ να παω να κλείσω τον διακόπτη.

Περιμένω κ τις δικές σας ιδέες!

 

 

μπορεις να ζητησεις απο εναν ηλεκτρολογο να σου βαλει ενα διακοπτη (button) με χρονοδιακοπτη.

 

ουσιαστικα θα πατας τον διακοπτη μια φορα και αυτος θα κλεινει το ρευμα μετα απο 20-30 λεπτα (αναλογα ποσο χρονο θελεις να βαλεις ωστε να ζεσταινει το νερο)

 

το κοστος απο οσο ειχα ρωτησει ειναι 50 ευρω τα υλικα και η εργασια.

Link to comment
Share on other sites

1. σούπερ μάρκετ μόνο με λίστα και μόνο με συγκεκριμένο ποσό, αλλιώς ξεφεύγω ή με μαζεύει ο αγαπούλης.

2. προγραμματισμός φαγητού εβδομάδας, για να μην πετάμε φαγητό ούτε να αναγκαζόμαστε να τρώμε απ' έξω.

3. αγορές μεγάλων ποσοτήτων τροφίμων από μάκρο με κάρτα και αποθήκευση. μεγάλη διαφορά.

4.αγορά μεγάλων ποσοτήτων σε χαρτικά από λίντλ.

5. καλλυντικά ψωνίζω σε μεγάλες εκπτώσεις μόνο.

6. έχω περιορίσει την γκάμα των απορρυπαντικών για την καθαριότητα. χρησιμοποιώ λίγα και αποτελεσματικά. συγκαταλέγεται και το ξύδι σε αυτά. κυρίως αγαπώ χλωρίνη και φέρυ (ακόμα και στο μάρμαρο το φέρυ κάνει τη διαφορά!).

επίσης σε έπιπλα χρησιμοποιώ παλιά πουκάμισα του Στέφανου, τα έχω κάνει πατσαβούρια και είτε μόνο με νερό είτε με λευκό ξύδι γυαλίζω τα πάντα και τα απολυμαίνω. βέβαια από πίσω μου έρχεται η κυρία "κάνω δαχτυλάκια όπου βρω", αλλά καλή καρδιά!

7. μας είχαν κάνει δώρο ατμομάγειρα και φριτέζα, ακριβά δώρα, αλλά τα έδωσα. δεν τα γουστάρω λόγω διαφορετικής νοοτροπίας στο φαγητό. τελικά γλίτωσα και από χρήμα πεταμένο.

8. το μάρμαρο της βεράντας το σφουγγαρίζω μόνο με νερό. έτσι κι αλλιώς το μάρμαρο από μόνο του είναι ευαίσθητο. σπάνια βάζω ελάχιστο φέρυ.

9. επιλέγω ρούχα-τσάντες που είναι διαχρονικά, οπότε με λίγο στένεμα τα ρούχα είναι πάντα μέσα στη μόδα. συνήθως ακριβά. λίγα κομμάτια κάθε φορά, αλλά αγαπημένα.

10. το αμαξάκι μας δεν τρώει πολλή βενζίνη σε σχέση με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το παίξω υπεράνω φυσικά. Η οικονομία είναι το Νο 1 και έρχεται και η οικολογία.

 

 

1. ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ (Κατασκευής συζύγου) αντί για πολλά πλαστικα μπουκάλια

 

2. ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ πάντα σπιτικό

 

3. ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ παρα σε εξαιρέσεις απ΄έξω. Προτιμούμε να πάμε για φαγητό έξω. Δηλαδή πιο αραιά, απ΄ότι αν παραγγέλναμε.

 

4. ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΕ ΝΙΦΑΔΕΣ που το κάνω υγρό για τα ρούχα και δεν γεμίζω με άρχηστες πλαστικές συσκευασίες

 

5. ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ. Το αντικατέστησα με κάτι μπάλες πλυσίματος.

 

6. ΟΧΙ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ (με εξαιρέσεις) αλλά σαπούνι και ποτέ υγρό σαπούνι

 

7. ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ, αλλά σπιτικό (οικονομικό, υγιεινό και οικολογικό αφού δεν πετάς συσκευασίες). Τώρα ετοιμάζομαι για τον αρτοπαρασκευαστή. Που να δίνεις κάθε μέρα 1? για ψωμί.

 

8. ΟΧΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ εκτός από μαζώξεις με κάποιους φίλους.

 

9. ΣΠΙΤΙΚΑ ΓΛΥΚΙΣΜΑΤΑ

 

10. ΨΩΝΙΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ Σ.Μ. (Εδώ να σημειώσω ότι ακόμη και στο πιο φθηνό μαγαζί να πας πάντα μπορείς να ξεφύγεις. Εμείς τώρα που πάμε τη μικρή στον παιδικό, έχουμε πιο πολλή σπατάλη, γιατί περνούσαμε απο το ΣΟΥΠΕΡ, όλο και κάτι θυμόμασταν και τα 20?). Τώρα επανήλθαμε στη ΛΙΣΤΑ

 

11. ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ. Π.χ. δεν βάζω στη σάλτσα των μακαρονιών και τόνο και μανιτάρια. Ένα απο τα δύο τα κρατάω για άλλη συνταγή.

 

12. ΨΩΝΙΑ ΣΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

 

13. ΣΠΑΝΙΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ. (Αν και τα έβαφα μόνη μου τώρα με τις ανταύγειες... αλλά βρήκα ένα κάπως πιο οικονομικό)

 

14. ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ (μπας τη μάθω και εγώ) και δεν ψωνίζουμε ότι μας αρέσει.

 

15. ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ. Όσο ήμουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, το προτιμούσα για όλους τους γιατρούς και παιδίατρο και εμβόλια. Παιδιά τρελλή οικονομία.

 

16. ΔΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, συνήθως βιβλία ή παιχνίδια απο μαγαζία του κέντρου που μας κάνουν καλύτερη τιμή λόγω γνωριμίας.

 

Και με όλα αυτά πάλι ζοριζόμαστε. Πως τα καταφέρνουμε;

Εμάς μας φεύγουν πολλά στις κοινωνικες υποχρεώσεις.

Τώρα έχω αρχίσει και σημειώνω μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ζητησεις απο εναν ηλεκτρολογο να σου βαλει ενα διακοπτη (button) με χρονοδιακοπτη.

 

ουσιαστικα θα πατας τον διακοπτη μια φορα και αυτος θα κλεινει το ρευμα μετα απο 20-30 λεπτα (αναλογα ποσο χρονο θελεις να βαλεις ωστε να ζεσταινει το νερο)

 

το κοστος απο οσο ειχα ρωτησει ειναι 50 ευρω τα υλικα και η εργασια.

 

Εμένα ο άντρας μου έκανε κάτι άλλο.

Σύνδεσε ένα μικρό θερμοσίφωνα στην παροχή νερού στη μπανιέρα, το έκρυψε στο πατάρι για να μη φαίνεται και έτσι ανοίγουμε και ζεσταίνουμε το νερό μόνο που χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω τερας οικονομια ςδεν ειμαι αλλα απο την κριση και μετα εγινα....

 

φροντιζω παντα να σιδερωνω βαζω πληντυρια και να μαγειρευω φαγητα που θελουν πολυ ωρα με το νυχτερινο ρευμα ετσι γλυτωνω καποια χρηματα απο την δεη..επισης εχω βαλει σε ολο το σπιτι οικονομικους λαμπτηρες....αγοραζω παντα προιοντα που ειναι σε προσφορα...εχω γραφτει σε πολλα σαιτ στα οποια μου στελνουν διαφορα κουπονια για προιοντα...παιρνω παντα πανες σε προσφορα για τον μικρο...εχουμε βαλει ηλιακο θερμοσιφωνο και οχι τον κλασσικο ωστε να ζεσταινει μετον ηλιο και με τα καλοριφερ να μην ανοιγουμε ασκοπα ρευμα...στην λαικη παω παντα προς το τελος που πεφτουν αρκετα οι τιμες,και σακουλες σκουπιδιων χρησιμοποιω αυτες απο τα ψωνια μου...επισης εχω ενα κουμπαρα στον οποιο βαζω ολα μου τα ψιλα μεσα και τον ανοιγω καθε 3μηνες μαζευετε ενα ποσο τον 100-200Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια για πείτε τι κόβετε εσεις για να ανταπεξέλθετε οικονομικά έτσι όπως γίναμε??

Εγω έχω κόψει κινητό (μόνο sms και στην έσχατη ανάγκη τηλ), σταθερό βάλαμε οικονομικό απεριόριστο, κρέμες προσώπου - ματιών άλλαξα μάρκα και παίρνω φτηνές (olay), μανικιουρ κ τα συναφή κομμένα, κομμωτήριο μόνο για κούρεμα, ψώνια στις εκπτώσεις και τα βασικά, σούπερ μάρκετ μόνο με λίστα, κουπόνια και αναζήτηση προσφορών, βόλτες με το αυτοκίνητο περιορίστηκαν σε 2-3 εβδομαδιαίως, καφέδες επίσης, βιολογικά κομμένα....αυτά.Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κόψω αλλά μαλλον θα χρειαστεί κ άλλη οικονομία οσωνούπω...

Εσείς τι κάνετε?Τι κόβετε τι κρατάτε?Λύσεις για οικονομία??

Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν αλλάξαμε κάτι σε γενικές γραμμές, γιατί πάντα προσέχαμε. Μερικά κολπάκια που χρησιμοποιώ:

- ηλιακός θερμοσίφωνας (τον έχω αποσβέσει τουλάχιστον 3 φορές την τελευταία 5ετία που τον έχουμε). Όλοι κάνουν μπάνιο μέσα στη μέρα, για να προλάβει να ξαναζεσταθεί το νερό.

- δεν πετάμε φαγητό. Ανακυκλώνεται υπό άλλλη μορφή.

- 8κιλο πλυντήριο, λίγες πλύσεις, όλα μαζί. Σιδέρωμα όλα μαζί.

-λαμπτήρες εξοικονόμησης παντού

-κυνήγι κουπονιών, προσφορών

-μαγείρεμα σύμφωνα με την αξιοποίηση των προϊόντων που υπάρχουν στο ψυγείο

- καφέ ΜΟΝΟ σπίτι μας

- φαγητό ΜΟΝΟ σπίτι μας

- ταινίες ΜΟΝΟ σπίτι μας

- καμία συσκευή σε αναμονή

- κανένα φως άσκοπα ανοικτό

- διακοπές ΜΟΝΟ στο χωριό μας

- μαστορέματα, βαψίματα, οικιακές δουλειές ΜΟΝΟΙ μας

- μετακίνηση με μηχανάκι (τεράστο όφελος σε βενζίνη, χρόνο και αποφυγή λοιμώξεων από τα ΜΜΜ).

- θέατρο και σινεμά με δωρεάν προσκλήσεις

- διασκέδαση μετους φίλους μας ΣΠΙΤΙ μας, με καλό φαγάκι, μουσικούλα, χαβαλέ.

- ζαρζαβατικά στη βεράντα μας, με λίπασμα δικό μου (κομποστοποίηση).

- χτένισμα ΠΑΝΤΑ μόνη μου και γρήγορα πια

- μανικιούρ-πεντικιουρ ΜΟΝΗ μου και το ευχαριστιέμαι και περισσότερο

- τα περισσότερα ρούχα και παπούτσια του γιου τα βάζει και η κόρη, στο σπίτι τουλάχιστον

- ψώνια ΜΟΝΟ στις εκπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

-κουπονια κ εγω

-ρουχα για τον μπεμπη πολλα απο εδω μεσα αγορασμενα σ πολυ καλες τιμες

-κρεμες προσωπου εμποριου κομμενες, εχω βρει κοπελα που φτιαχνει χειροποιητες κ σ πολυ καλη τιμη και κρατανε πολυ περισσοτερο κ εχω τεραστια διαφορα στο προσωπο κ στα χερια μου

-ζαρζαβατικα κ κ αυγουλακια ν ναι καλα ο πεθερος κ ο μπαξες του

-κομμωτηριο μια φορα τ τριμηνο για κουρεμα μονο απο προσφορες σ site που βρισκω

-ψωμακι απο τ χερακια μου

 

αυτα προς τ παρον θυμαμαι

θ επανελθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οικονομία μπλιάχ…. :evil: :evil: Ότι είπαν και οι προλαλήσασες +

 

Κόψαμε την ακατονόμαστη (Nova)… άκου 60 τον μήνα στις μέρες μας!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

-κρεμες προσωπου εμποριου κομμενες, εχω βρει κοπελα που φτιαχνει χειροποιητες κ σ πολυ καλη τιμη και κρατανε πολυ περισσοτερο κ εχω τεραστια διαφορα στο προσωπο κ στα χερια μου

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!Θα θελα και γω....πού βρίσκεσαι?Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα μπορούσες να μου δώσεις με πμ τα στοπιχεία της κοπέλας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα έπρεπε να τα κάναμε ανεξάρτητα κρίσης.

 

δηλαδή ?

δουλειά-σπίτι, σπίτι-δουλεια και τούμπαλιν 365 μέρες το χρόνο ?

Ναι κάναμε κάποια πράγματα περιττά προ κρίσης, αλλά τουλάχιστον περάσαμε καλά, έχουμε να θυμόμαστε,,,,και όπως είπαμε ξανά και ξανά δεν κλέψαμε, δεν μας χαρίστηκε τίποτα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα έπρεπε να τα κάναμε ανεξάρτητα κρίσης.

Γιατί βρε παιδιά, ένας εργαζόμενος - ξαναλέω εργαζόμενος ούτε άνεργος ούτε τεμπέλης- δεν πρέπει να έχει την άνεση να ψωνίζει κάτι για τον καημένο τον εαυτούλη του, να πηγαίνει να πίνει έναν καφέ, να κάνει μια εβδομάδα διακοπούλες το χρόνο, να πηγαίνει ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ?Τι σοι εργαζόμενος είναι αυτός?Εργάζεται δηλαδή μόνο για να πληρώνει ΔΕΗ και να πηγαίνει super market?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζυμωνω ψωμι μια φορα την εβδομαδα και μετα στην καταψυξη

Πλενω με αρκαδι (το διαλυω σε ζεστο νερο και το κανω υγρο απορρυπαντικο)

Καθαριζω το σπιτι με ξυδι και σοδα (στην τουαλετα χρησιμοποιω πού και πού καθαριστικο εμποριου)

Μου ειπε μια γνωστη οτι κανει μονη της συντηρηση στα κλιματιστικα και σκεφτομαι να το κανω και αυτο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μπορώ να έχω λεφτά και να κάνω οικονομία (οικονομία αυτού του τύπου εννοώ) Μου είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο … Ακόμα και τώρα θα την κάνω την πολυτέλεια μου… Απλά έχουν αλλάξει οι πολυτέλειες… πχ. Πολυτέλεια τότε ήταν η Nova τώρα είναι ένας Freddo στην καφετέρια!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν αλλάξαμε κάτι σε γενικές γραμμές, γιατί πάντα προσέχαμε. Μερικά κολπάκια που χρησιμοποιώ:

- ηλιακός θερμοσίφωνας (τον έχω αποσβέσει τουλάχιστον 3 φορές την τελευταία 5ετία που τον έχουμε). Όλοι κάνουν μπάνιο μέσα στη μέρα, για να προλάβει να ξαναζεσταθεί το νερό.

- δεν πετάμε φαγητό. Ανακυκλώνεται υπό άλλλη μορφή.

- 8κιλο πλυντήριο, λίγες πλύσεις, όλα μαζί. Σιδέρωμα όλα μαζί.

-λαμπτήρες εξοικονόμησης παντού

-κυνήγι κουπονιών, προσφορών

-μαγείρεμα σύμφωνα με την αξιοποίηση των προϊόντων που υπάρχουν στο ψυγείο

- καφέ ΜΟΝΟ σπίτι μας

- φαγητό ΜΟΝΟ σπίτι μας

- ταινίες ΜΟΝΟ σπίτι μας

- καμία συσκευή σε αναμονή

- κανένα φως άσκοπα ανοικτό

- διακοπές ΜΟΝΟ στο χωριό μας

- μαστορέματα, βαψίματα, οικιακές δουλειές ΜΟΝΟΙ μας

- μετακίνηση με μηχανάκι (τεράστο όφελος σε βενζίνη, χρόνο και αποφυγή λοιμώξεων από τα ΜΜΜ).

- θέατρο και σινεμά με δωρεάν προσκλήσεις

- διασκέδαση μετους φίλους μας ΣΠΙΤΙ μας, με καλό φαγάκι, μουσικούλα, χαβαλέ.

- ζαρζαβατικά στη βεράντα μας, με λίπασμα δικό μου (κομποστοποίηση).

- χτένισμα ΠΑΝΤΑ μόνη μου και γρήγορα πια

- μανικιούρ-πεντικιουρ ΜΟΝΗ μου και το ευχαριστιέμαι και περισσότερο

- τα περισσότερα ρούχα και παπούτσια του γιου τα βάζει και η κόρη, στο σπίτι τουλάχιστον

- ψώνια ΜΟΝΟ στις εκπτωσεις

 

 

Mε κάλυψε η nectaria αν οχι 100% δηλαδή δεν βάζω ζαρζαβατικά και δεν έχουμε μηχανάκι σε οοοοολα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που μου την έχει δώσει λίγο… προ κρίσεις δεν πήγαινα πουθενά (ίσως γιατί είχα την προοπτική: ‘’όποτε θέλω θα πάω’’)

 

Τώρα (που δεν μπορώ) θέλω να πάω να τα σπάσω στα μπουζούκια :mrgreen:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Εχω κόψει το αυτοκίνητο, μονο στην δουλειά πάω μ'αυτό...Σε όλα τα υπολοιπα τρεχάτε ποδαρακια μου.Δεν ψωνίζω σχεδόν ποτε...Περιποιηση προσωπου κτλ κανω μόνη μου με συνταγες από σπιτικά υλικά.Μαγειρευω πάντα...φτιαχνω να πάρω και στην δουλειά...Κομμωτήριο δεν πάω γιατί ούτως η άλλως τα μαλλιά μου είναι αφάνα.Κοσμήματα έφτιαξα μόνη μου και πλέον καθαριστικά για το σπίτι δεν αγοράζω εκτός από μια χλωρίνη.Κάνω ότι και η marchalina.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα έπρεπε να τα κάναμε ανεξάρτητα κρίσης.
γιατι;;;; δηλ μονο δουλεια και σπιτι;;;οχι αποην στηγμη που εισαι οικονομικα ανετος γιατι να μην τα κανεις.;;τωρα με την κριση κοβεις τα περιττα..
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έσωσε ο ηλιακός θερμοσίφωνας γιατί με τον ηλεκτρικό δεν είδαμε προκοπή...επίσης πλένω και σιδερώνω τις ώρες που είναι πιο φτηνή η ΔΕΗ. Τώρα τον χειμώνα 15.30 - 17.30 δηλαδή...Ζαρζαβατικά δεν σκέφτομαι να βάλω γιατί πχ το λάχανο αξίζει 0,30 λεπτά.Αξίζει τον κόπο;;Για μένα όχι..Επίσης φαγητό έξω το περιορίσαμε σε μια φορά το μήνα (βγαίναμε κάθε Κυριακή). Φαγητό δεν πετάω πια και ζυμώνω μόνη μου...όχι μόνο για οικονομία αλλά και για υγεία (τεράστια διαφορά στην γεύση). Ααααα όσο για ρούχα, κομμωτήρια και γενικά σπατάλες ΚΟΜΜΕΝΑ !!!Τα απολύτως απαραιτητα...οσο για την NOVA θέλω σαν τρελή να βάλουμε για να βλέπουμε ταινίες και εκπαιδευτικά προγράμματα , αλλά όπως είπε μια φίλη παραπάνω 60 ευρώ το μήνα σκέφτομαι να τα δώσω..θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ Nova εχω..55 τον μήνα και έβαλα για τον λόγο ότι μας στοιχίζει λιγότερο τον μήνα από 2 φορές στο σινεμα...και τους καφέδες που θα έπινε ο καλός μου για να δεί τον Ολυμπιακό στην καφετέρια που θα είχε.Η μια φορά στο σινεμα πήγαινε 9+9 εισητήρια 3-4 βενζίνη 5 ενα ποπ κορν με 2 νερά...27ε μόνο για μια φορά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη nova θα συμφωνησω κι εγω κοριτσια...ειναι το μονο που μας εμεινε.Εξω πλεον δεν βγαινουμε.Οποτε χαλαλι το πενηνταρικο το μηνα...τουλαχιστον βλεπει ο αντρας μου τα αθλητικα του,βλεπουμε και καλες ταινιουλες.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...