Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Είναι οικονομία σε βάθος χρόνου, αλλά πράγματι αν ο μήνας σου βγαίνει ίσα-ίσα, είναι στιγμές που αυτό μοιάζει οντως σπατάλη. Και γενικα ειναι κ θεμα διαχειρισης χωρου κ αγορών. Ο αντρας μου δεν κυνηγαει το φτηνο ουτε τρελαινεται μηπως κατι που πάρουμε  θα μπορουσαμε αλλιυ να το ειχαμε βρει είκοσι λεπτα φθηνότερο, αλλά μαζεύει πράγματα. αν πχ το ζυμαρικο που τρωμε το βρει σε συσκευασία 1+1, μπορει να φερει δυο διπλες έτσι να βρίσκονται. έτσι καταλήγω να έχω ένα ντουλάπι γεματο ρυζια διαφόρων ειδών, κριθαρακια, χυλόπιτες, τραχανάδες, βιδες κλπ, να μην ξερω τι εχουμε, κ τελικα μεσα στον χαμο να τελειωνει κατι κ να μην το καταλαβαινω. κ αντιστοιχα αυτο συμβαινει με σαπούνια, απορρυπαντικά κλπ. δεν το κανει τοσο για το κυνήγι της προαφορας, οσο για να μην ξεμείνουμε. σαν λογικη δεν ειναι κακη, αλλα η υπερβολη της γινεται καπως δυσκολη στη διαχειριση. 

Κ εμένα κάνει ακριβώς το ιδιο κ στο τέλος ξεμενουμε γιατί έχουμε στο μυαλό μας ότι είμαστε γεμάτοι. Εμένα βέβαια δεν ξέρει κ τι υπάρχει στα ντουλάπια οπότε μπορεί να φέρει 2 4πλες συσκευασίες μακαρόνια κ να εχουμε ήδη αλλη μια αλλά να μην έχουμε καθόλου ρύζι. Πάντως δόξα τω θεώ δεν έχει χρειαστεί προς το παρόν να κοψω από το σούπερ μάρκετ. Τα ρούχα, τα παπούτσια, τα καλλυντικά, κ οι έξοδοι ακόμα, δε με ενδιαφέρουν γιατί δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης, αν χρειάζομαι κάτι θα περιμένω τις εκπτώσεις ή θα το ψάξω στο ίντερνετ ή θα βολευτω με κάτι πιο οικονομικό. Αν έπρεπε να σκεφτώ όμως τα χρήματα που ξοδεύω για το φαγητό, την υγεία κ την καθημερινή μου διευκόλυνση πχ αν χρειαστεί να πάρω ένα ταξί χωρίς να το λυπηθώ ή να ανάψω το καλοριφέρ αν κρυώνω, θα με απασχολούσε παρά πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Αν έπρεπε να σκεφτώ όμως τα χρήματα που ξοδεύω για το φαγητό, την υγεία κ την καθημερινή μου διευκόλυνση πχ αν χρειαστεί να πάρω ένα ταξί χωρίς να το λυπηθώ ή να ανάψω το καλοριφέρ αν κρυώνω, θα με απασχολούσε παρά πολύ.

Ναι αυτό κι εγώ το θεωρώ το πιο σοβαρό. Είναι πιστεύω αυτό που κάνει μια καθημερινότητα στενάχωρη. να μην πάρεις ένα καλλυντικό ή ένα ρούχο, δεν έγινε κ κάτι. να ρίξεις την ποιότητα ζωής σου όμως συστηματικά, κ όχι απλώς επειδή σε μια περιοδο κάνεις οικονομία για κάποιον λόγο, είναι άλλο θέμα. Όμως κ αυτό είναι υποκειμενικό, γιατί άλλοι κόβουν από αυτά για να κάνουν ένα προσωπικό έξοδο που θα τους κανει να νιώσουν καλυτερα. 

Just now, Lenia16 είπε:

Κ εμένα κάνει ακριβώς το ιδιο κ στο τέλος ξεμενουμε γιατί έχουμε στο μυαλό μας ότι είμαστε γεμάτοι. Εμένα βέβαια δεν ξέρει κ τι υπάρχει στα ντουλάπια οπότε μπορεί να φέρει 2 4πλες συσκευασίες μακαρόνια κ να εχουμε ήδη αλλη μια αλλά να μην έχουμε καθόλου ρύζι.

Εμένα ψιλοξέρει για την κουζίνα γιατί μαγειρεύει, αλλά δεν ξέρει τι γίνεται με τα απορρυπαντικά, τα σφουγγαράκια κ τα συναφή. κ εκεί όντως έχουμε ξεμείνει πολλές φορές. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 3:53 ΜΜ, love kids είπε:

Αυτής της νοοτροπίας είναι κι ο σύζυγός μου. Εγώ πάλι προτιμώ να αγοράζω πιο συχνά ρούχα, για παράδειγμα, κι ας είναι φθηνότερα. Ανανεώνομαι έτσι. Δεν μπορώ να εμφανίζομαι και συνεχώς με τα ίδια στη δουλειά. 

 

Εγώ προτιμώ να έχω λιγότερα κομμάτια καλύτερης ποιότητας και που συνδυάζονται εύκολα, παρά να παίρνω πολλά πιο χαμηλής ποιότητας που πολλές φορές δεν βγάζουν ούτε τη σεζόν.

Εντωμεταξύ, εάν παίρνεις καλύτερης ποιότητας κρατάνε πιο πολλά χρόνια. Άρα πάλι πολλά έχεις.  Αρκεί να παίρνεις κομμάτια λίγο πιο κλασσικά ας πούμε. Γιατί βλέπω ότι βγαίνει στη μόδα μια βλακεία και τρέχουν όλοι να πάρουν το ίδιο. Το οποίο του χρόνου δεν θα φοριέται με τίποτα, είτε κρατήσει είτε όχι...

Εντωμεταξύ άτομα που χρωστάνε παντού, κάθε χρόνο τα βλέπω και με άλλη γκαρνταρόμπα. Φθηνά, ακριβά δεν έχει σημασία. Όταν ψωνίζεις συνέχεια, όσο φθηνά και να είναι, κάνεις σπατάλες...

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 6:46 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Εμείς δυστυχώς είμαστε πολυεξοδοι. Ο δικός μου μισθός πηγαίνει σε νοικι-βενζινες-λογαριασμους. Ξοδεύουμε πολλά λεφτά στο φαγητό κ τα είδη σπιτιού, που δεν κάνω εκπτώσεις. Για παράδειγμα, θα πάρω το 4φυλο χαρτί υγείας γιατί από το φθηνό τελειώνουμε ένα σε 1μερα ή το sanitas ρόλο γιατί έχω διαπιστώσει στη χρήση ότι οι άλλες μάρκες δεν είναι το ίδιο ποιοτικές, ακόμα κ αν έχει προσφορά σε ένα τυρί εγώ θα πάρω αυτό που έχει 3€ πιο πάνω αλλά ξέρω ότι μου αρέσει γιατί το άλλο δε θα το φάω κ θα το πετάξω. Οικονομία είναι κ αυτό βέβαια απλά με άλλο τρόπο. Ρούχα ψωνίζω αραια πλέον, να ναι καλά η παλιά μου ακριβή γκαρνταρόμπα που με βγάζει ασπροπροσωπη. Καλλυντικά κ εγώ από φαρμακείο. Παπούτσια λόγω επαγγέλματος μου έμεινε από την παλιά πολύωρη ορθοστασια κ παίρνω μόνο δερμάτινα και ανατομικά που συνεπάγεται υψηλό κόστος. Όμως κ πάλι, λόγω ποιότητας δε φθειρονται κ τα κρατάω χρόνια. Δυστυχώς τρώμε συχνά έξω, είτε μόνοι είτε με παρέα, έχουμε αρκετές κοινωνικές υποχρεώσεις κ ξοδεύουμε κάθε μήνα αρκετά χρήματα κ σε κάτι διαφορετικό. Έχουμε 3 βαφτιστηρια συν τα αδερφακια τους με ο,τι αυτό συνεπάγεται και 6 διαφορετικα ζευγάρια κουμπάρων με γιορτές κ γενέθλια ο καθένας! Έχουμε τα ταξίδια στους γονείς 4-5 φορές το χρόνο.

Γενικά, όση οικονομία κ να κάνω με το νυχτερινό ρεύμα κ τις προσφορες, δε μου βγαίνει!:| Αυτό που έχω πετύχει είναι να μην αγοράζω καφέ κ φαγητό στη δουλειά που έβγαινε περίπου 50-60€ το μήνα. Αγόρασα όμως μια καταπληκτική καφετιερα:mrgreen:

 

Α χα χα το τελευταίο με πέθανε! Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει, τους έβαλα στη δουλειά και αγόρασαν μια dolce gusto για να φέρνω τους καφέδες μου, γιατί Coffee Island κάθε μέρα δεν έβγαινε.

 

Σε ρούχα και παπούτσια πιστεύω ακράδαντα ότι όταν αγοράζεις κάτι ακριβότερο αλλά ποιοτικό, τελικά κάνεις οικονομία γιατί θα σου μένει. Και εγώ πιτσιρίκα αγόραζα ένα σκασμό φθηνά ρούχα και παπούτσια αλλά τελικά κατέληγα να μη φοράω ούτε τα μισά, συν ότι αυτά που μου άρεσαν γρήγορα χαλούσαν. Όταν επέστρεψα στη δουλειά μετά τη γέννα και σε συνδυασμό με αλλαγή θέσης, ο εργοδότης μου μου έκανε δώρο ένα σεβαστό ποσό για γκαρνταρόμπα. Είχα τότε την ευκαιρία να πάρω κάποια πολύ ποιοτικά ρούχα, τα οποία είναι ακόμα σαν καινούρια! Έκτοτε, δεν ψωνίζω συχνά αλλά φροντίζω αυτά που θα αγοράσω να μου αρέσουν πραγματικά, να είναι καλής ποιότητος και να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα. 

 

Το άλλο πράγμα στο οποίο είμαι κάθετη είναι στη ποιότητα του φαγητού μας. Θα πληρώσω ακριβότερα αλλά θέλω αυτά που τρώμε σπίτι να είναι επιλεγμένα. Ψωνίζω από λαική αλλά από παραγωγούς που εμπιστεύομαι και δεν είναι οι φθηνότεροι. Σε καλλυντικά, σαμπουάν κλπ αγοράζω φαρμακείου ηλεκτρονικά, επίσης θέλω να είναι καλής ποιότητας και όχι πολύ χημικά (βλέπω άλλωστε διαφορά). Γενικά πράγματα που βάζουμε στο σώμα μας θέλω να είναι ελεγμένα, αξιόπιστα και όχι επιβαρυντικά. Θα μπορούσα να κάνω οικονομία εκεί, αλλά δε θέλω. Και πάλι, ξοδεύουμε πολύ λιγότερα σε φαγητό πλέον γιατί το φτιάχνουμε εμείς, ενώ προ παιδιού τρώγαμε 4-5 φορές την εβδομάδα σε εστιατόρια ή στη δουλειά να έτρωγα σνακ απέξω.  

 

Σε αναλώσιμα (σακούλες, απορρυπαντικά κλπ) αν κάτι οικονομικό βγει καλό, σαφώς θα το προτιμήσω, αλλά συνήθως τα πιο ποιοτικά είναι και ακριβότερα. Πχ σίγουρα υπάρχει φθηνότερο απορρυπαντικό πιάτων από αυτό που αγοράζω, αλλά αν είναι να μου βγαίνει η πίστη για να πλύνω ένα ταψί ή να πρέπει να το μουλιάσω με τις ώρες για να γίνει ευκολότερο, ε θα πάρω το ακριβό να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα. Χαρτί υγείας ωστόσο έχω βρει πολύ οικονομικό 4φυλλο στη λαική και το αγοράζω από εκεί. 

 

Σχετικά με προσφορές, αν κάτι που αγοράζουμε είναι σε προσφορά και μπορώ να το αποθηκεύω, εννοείται θα αγοράσω για να έχω. 

 

Επίσης χρησιμοποιώ loyalty προγράμματα σε βενζίνη και χρεωστική, γιατί απλά βάζω βενζίνη σε συγκεκριμένο βενζινάδικο και βολεύει και χρησιμοποιώ κάρτα μιας τράπεζας μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα Loyalty προγράμματα είναι μεγάλη μούφα... Τι ποσοστό κερδίζει κανείς από τις αγορές του;; ελάχιστο...

Just now, vtgian είπε:

Όταν επέστρεψα στη δουλειά μετά τη γέννα και σε συνδυασμό με αλλαγή θέσης, ο εργοδότης μου μου έκανε δώρο ένα σεβαστό ποσό για γκαρνταρόμπα. Είχα τότε την ευκαιρία να πάρω κάποια πολύ ποιοτικά ρούχα, τα οποία είναι ακόμα σαν καινούρια! Έκτοτε, δεν ψωνίζω συχνά αλλά φροντίζω αυτά που θα αγοράσω να μου αρέσουν πραγματικά, να είναι καλής ποιότητος και να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα. 

 

 

Επίδομα γκαρνταρόμπας;;; τέλειο!:grin:

Αυτοί είναι εργοδότες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

Αυτά τα Loyalty προγράμματα είναι μεγάλη μούφα... Τι ποσοστό κερδίζει κανείς από τις αγορές του;; ελάχιστο...

 

Επίδομα γκαρνταρόμπας;;; τέλειο!:grin:

Αυτοί είναι εργοδότες!!

 

Γενικά ναι, είναι μια βλακεία και μισή τα loyalty. Μαρκετινίστικα υποτίθεται ότι δίνουν κίνητρα για να επιστρέψεις στο κατάστημα και φυσικά καταγράφουν αγοραστικές συνήθειες. Απλά από τη στιγμή που η χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιώ συμμετέχει σε τέτοιο πρόγραμμα και όταν φτάνω στο ταμείο κατά διαστήματα μου λένε να κάνουν εξαργύρωση χαζοποσά, γιατί όχι; Με τη βενζίνη το ίδιο. Σε κάποια γεμίσματα έχω μικροέκπτωση ή έκπτωση στο πλύσιμο. Στο συγκεκριμένο όμως βενζινάδικο θα πήγαινα έτσι και αλλιώς γιατί είναι αυτό που βολεύει στο δρόμο μου και έχει και αέριο (που αερίου είναι το ένα μας αυτοκίνητο - και εκεί όντως έχει διαφορά στα έξοδα, ειδικά σε ταξίδια). Με τα μωρουδιακά, επειδή ψωνίζαμε αρκετά από mothercare είχαμε κατά διαστήματα έκπτωση στα παιχνίδια. Το εκμεταλλευόμουν αλλά βασικά γιατί μου άρεσαν τα παιχνίδια τους. Δε με τράβηξε το loyalty δηλαδή.

 

Για τον εργοδότη μου μόνο καλά έχω να πω, πραγματικά σπανίζουν τέτοιοι (και γι' αυτό έχω μείνει τόσα χρόνια στην ίδια εταιρία, ενώ στο χωρό μου οι αλλαγές είναι καθιερωμένες στα 4-5 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Αυτά τα Loyalty προγράμματα είναι μεγάλη μούφα... Τι ποσοστό κερδίζει κανείς από τις αγορές του;; ελάχιστο...

 

 

Κοίταξε να δεις κάποιος που αγωνίζεται για να επιβιώσει και να ζήσει αξιοπρεπώς ούτε λεφτά για βενζίνη έχει, ούτε δερμάτινα παππούτσια αγοράζει, ούτε καλλυντικά από φαρμακείο, ούτε όλα όσα αναφέρθηκαν.

Εδώ νομίζω ότι το συγκεκριμένο topic δεν έχει να κάνει με το πώς να κάνει κάποιος οικονομία αλλά πώς να κάνει έξυπνες αγορές.

In this case, υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για να το πετύχεις αυτό. Π.χ. αν φοράς ένα καλό άρωμα όταν βγάζει το hontos έκπτωση στα αρώματα / καλλυντικά πας και ψωνίζεις 2 -3 δεν παίρνεις μόνο ένα. Οι περισσότερες γυναίκες φοράνε ένα συγκεκριμένο άρωμα για αρκετά χρόνια, οπότε συμφέρει να τα αγοράσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω ένα συγκεκριμένο ακριβό άρωμα, το οποίο πράγματι αγοράζω όποτε το βάζουν σε έκπτωση... Μόνο που αυτή η έκπτωση γίνεται 50 φορές στον χρόνο, άρα στην ουσία αυτή είναι η πραγματική του τιμή. Θέλω να πω ότι ακόμα και αυτές οι εκπτώσεις είναι μούφα. Οπότε δεν αγοράζω σε καμία περίπτωση 2-3 αρώματα μαζεμένα. Είναι κοροιδία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Για τον εργοδότη μου μόνο καλά έχω να πω, πραγματικά σπανίζουν τέτοιοι (και γι' αυτό έχω μείνει τόσα χρόνια στην ίδια εταιρία, ενώ στο χωρό μου οι αλλαγές είναι καθιερωμένες στα 4-5 χρόνια).

 

Τυχερή είσαι! Υπάρχουν σοβαρές εταιρείες που επενδύουν στους συνεργάτες τους και όπως λες δεν φεύγει εύκολα κανείς. Και σε εμάς το ίδιο γίνεται. Γιατί υπάρχουν και εργοδότες που τους έχουν με το μαστίγιο, συνήθως αυτοί θα επιβιώσουν για λίγο!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

Εγώ προτιμώ να έχω λιγότερα κομμάτια καλύτερης ποιότητας και που συνδυάζονται εύκολα, παρά να παίρνω πολλά πιο χαμηλής ποιότητας που πολλές φορές δεν βγάζουν ούτε τη σεζόν.

Εντωμεταξύ, εάν παίρνεις καλύτερης ποιότητας κρατάνε πιο πολλά χρόνια. Άρα πάλι πολλά έχεις.  Αρκεί να παίρνεις κομμάτια λίγο πιο κλασσικά ας πούμε. Γιατί βλέπω ότι βγαίνει στη μόδα μια βλακεία και τρέχουν όλοι να πάρουν το ίδιο. Το οποίο του χρόνου δεν θα φοριέται με τίποτα, είτε κρατήσει είτε όχι...

Εντωμεταξύ άτομα που χρωστάνε παντού, κάθε χρόνο τα βλέπω και με άλλη γκαρνταρόμπα. Φθηνά, ακριβά δεν έχει σημασία. Όταν ψωνίζεις συνέχεια, όσο φθηνά και να είναι, κάνεις σπατάλες...

 

Το ξαναγραέγραψα και πριν αλλά μάλλον λόγω κακού σήματος δε δημοσιεύτηκε. 

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Αλλά, για παράδειγμα, τώρα χρειάζομαι παπούτσια και δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από ένα Χ ποσό, το οποίο δεν επαρκεί για ένα ποιοτικό κομμάτι που θα αντέξει χρόνια. Θα προτιμήσω να πάρω ένα πιο οικονομικό ζευγάρι κι ας δώσω άλλα τόσα χρήματα του χρόνου για να το αντικαταστήσω. Επίσης, δίνοντας π.χ. €50 για μια μπλούζα, ναι, λογικά θα την έχεις για χρόνια αλλά αν η καθερινότητα κ η δουλειά σου απαιτούν να μη φοράς συνεχώς τα ίδια, δεν είναι πάντα εύκολο να πάρεις αυτό το ένα κομμάτι αντί για δύο τρία οικονομικότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Το ξαναγραέγραψα και πριν αλλά μάλλον λόγω κακού σήματος δε δημοσιεύτηκε. 

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Αλλά, για παράδειγμα, τώρα χρειάζομαι παπούτσια και δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από ένα Χ ποσό, το οποίο δεν επαρκεί για ένα ποιοτικό κομμάτι που θα αντέξει χρόνια. Θα προτιμήσω να πάρω ένα πιο οικονομικό ζευγάρι κι ας δώσω άλλα τόσα χρήματα του χρόνου για να το αντικαταστήσω. Επίσης, δίνοντας π.χ. €50 για μια μπλούζα, ναι, λογικά θα την έχεις για χρόνια αλλά αν η καθερινότητα κ η δουλειά σου απαιτούν να μη φοράς συνεχώς τα ίδια, δεν είναι πάντα εύκολο να πάρεις αυτό το ένα κομμάτι αντί για δύο τρία οικονομικότερα.

 

Το οικονομικό μπορεί να είναι και ποιοτικό.

πχ να βρεις κάτι επώνυμο ή καλοραμμένο σε χαμηλή τιμή.  

Αλλά κάποια ρούχα που είναι πραγματικά του σωρού, στην ουσία δεν αξίζει να τα πάρεις όσο φθηνά και να είναι. 

 

Σίγουρα πάντως εάν υπάρχει κάποια επείγουσα ανάγκη και περιορισμένο budget, θα κάνεις συμβιβασμούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω οικονομία είναι πολύ υποκειμενικό. Αυτο που αλλος θεωρει σπατάλη, για καποιον ειναι συνετή αγορα. Εμας μας εχουν κοροϊδέψει πολλες φορες για το τι δινουμε για τη διατροφη, ενω για αλλα θέματα πιεζόμαστε. Τωρα πχ κοιταω τα αποκριατικα, ειλικρινα αυτες τις στολές των 30 ευρω τις θεωρω πεταμένα λεφτα αν ειναι να φορεθουν μια φορα κ αν κ να μην κανουν του χρονου. Αλλος θα το ακουσει αυτο κ θα γελάσει κ θα πει οτι ειμαστε μίζεροι. Δεν ξερω αν ειμαστε μίζεροι ή καρμίρηδες, ομως εχω καταληξει οτι προτιμω να του παρω ένα καπέλο ζωάκι κ να το φοράει μέχρι το καλοκαίρι σε κάθε βόλτα, αν του αρέσει, και να πάρουμε κ έναν ωραίο αετό να πετάξουμε, κ να βγούμε κ μια ωραία έξοδο για φαγητό την καθαρά Δευτέρα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Α χα χα το τελευταίο με πέθανε! Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει, τους έβαλα στη δουλειά και αγόρασαν μια dolce gusto για να φέρνω τους καφέδες μου, γιατί Coffee Island κάθε μέρα δεν έβγαινε.

Να σεπεθανω κι εγώ; στο σχολείο είχαμε σκεφτεί να πάρουμε μεγαλες φιάλες νερού με μηχάνημα για να μην παιρνουμε συνεχεια μπουκαλακια (δεν εχουμε πόσιμο). Αν βάζαμε ολοι απο κατι, λογικα θα εβγαινε οικονομικότερο κ ισως κ πιο οικολογικό. Τελικα ομως καποιοι αποφάνθηκαν οτι δεν ειναι σωστο να υπονομεύσουμε το κυλικείο..... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να σεπεθανω κι εγώ; στο σχολείο είχαμε σκεφτεί να πάρουμε μεγαλες φιάλες νερού με μηχάνημα για να μην παιρνουμε συνεχεια μπουκαλακια (δεν εχουμε πόσιμο). Αν βάζαμε ολοι απο κατι, λογικα θα εβγαινε οικονομικότερο κ ισως κ πιο οικολογικό. Τελικα ομως καποιοι αποφάνθηκαν οτι δεν ειναι σωστο να υπονομεύσουμε το κυλικείο..... 

 

Mωρέ εσείς μια χαρά το σκεφτήκατε! Θα είχατε και κρυο/καυτό νερό ανά πάσα στιγμή...

 

Παρεπιπτόντως, επειδή και εμείς σπίτι αγοράζαμε εμφιαλωμένο, τελικά καταλήξαμε σε φίλτρο. Συνολικά μας βγαίνει πιο οικονομικά και δεν έχουμε και το κουβάλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πείτε μας ελευθερα μίζερους για τα τρία παραδείγματα που θα πω! 1) δεν πίνουμε σχεδόν ποτέ καφέ έξω. Το θεωρουμε κοροϊδία, προτιμαμε να πάρουμε ένα γλυκό ή σνακ ή κάτι που δεν φτιάχνουμε εύκολα σπίτι, παρά καφε! Και γενικά σπάνια καθόμαστε σε μαγαζί/καφετέρια κλπ, κάνουμε απλά βόλτες. Αλλά αυτό όχι για οικονομία, δεν μας πολυαρεσει κιόλας η φάση καφετέρια, σε παραστάσεις πχ πάμε. 2) Ποτέ ταξί ο άντρας μου 3) ποτέ Αττική οδο εκτός αν για κάποιο λόγο βιαζόμαστε παρά πολύ (μένουμε ανατολική Αττική).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ο,τι μου προσφέρει οικονομία χρόνου δεν το υπολογιζω οικονομικα. πχ τις πανες του μηνα κ τα λοιπα καλλυντικά τα παιρνω απο 2-3 στανταρ φαρμακεια που ξερω οτι γενθκα κανουν καλες εκπτώσεις αλλα κυριως τα αποστέλλουν εντος 24ωρων κ με κουριερ που με εξυπηρετει καλύτερα. κοιτάω πάντα στο Σκρουτζ αλλα σπανια επιλέγω αγνωστο φαρμακειο μονο κ μονο για να μου βγει συνολικα 2-3 ή ακομα κ 5 ευρω οικονομικότερα. Το να αναρωτιεμαι αν θα τα στειλουν την επομενη ή σε 5 μερες κ αν θα προλαβει το απαγορευτικο ή την απεργια του καραβιού ή αν θα περιμενω στην ουρά του ελτα γιατι το σπίτι μ δεν καλύπτεται απο το πορτα-πορτα, με απασχολει πιο πολυ. 

 

Γενικα εχουμε καταληξει οτι αν συνολικα το μηνα μας λειπει καλο ποσο για αποταμίευση ή για προσωπικα εξοδα ή πιο συχνές εξοδους ή για μια μεγαλη αγορα για το σπίτι (γιατι εμας αυτο μας λειπει), δεν εχει κ πολλη διαφορα το αν θα ψάχνεις σαν τρελός τα πάντα για να εξοικονομήσεις 10 ευρώ στο τέλος του μήνα. Γι αυτο την οικονομια την επιδιώκουμε σε βαθος χρονου φροντίζοντας για σωστες αγορες κ γενικα μετρημένα ανοίγματα κ προσεκτικές κινησεις κ βεβαια καλο προγραμματισμο. 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που λέει η Έσπερος, εμείς κοιτάμε να γλιτώσουμε τα μεταφορικά, δηλαδή πάντα βάζουμε παραπάνω πράγματα για να έχουμε δωρεάν αποστολή ή βάζουμε μαγαζιά μόνο Αθήνας κ δηλώνουμε παραλαβή από το κατάστημα ή clever point. Εγω αναρωτιεμαι αν βγαίνει μία η άλλη με το πετρέλαιο του αυτοκινήτου αλλά ο άντρας μου που τα ψάχνει πιο πολύ αυτά και που εκείνος οδηγεί το αυτοκίνητο προτιμάει να πηγαίνει να τα παίρνει αν δεν συμπληρώνουμε την τιμή, ίσως συνδυάζοντας το και με κάτι άλλο. Και το αυτοκίνητο με πετρέλαιο το πήρε επίσης για οικονομία. Επίσης κάνουμε πολλές δουλειές μόνοι μας: Ένα αστείο περιστατικό που θυμάμαι είναι όταν φτιάχναμε το σπίτι κ θέλαμε να βάλουμε στα μπάνια το στήριγμα για το χαρτί, για τις πετσέτες κλπ και όλο το αμελουσαμε, κάποια στιγμή που θα ερχόταν υδραυλικός να φτιάξει κάτι η μητέρα μου είχε πει "δώστε του και ένα εικοσαρικο να σας βάλει και αυτά"! Και γελούσαμε με τη μη αίσθηση οικονομίας των μεγαλύτερων κ το πόσο εύκολα πιάνονταν κότσοι! Η μητέρα μου βέβαια έχει μια ιδιαίτερη σχέση με το χρόνο κ προκειμένου να γλιτώσει και μια ώρα είναι ικανή για τα πάντα! Και εννοείται έρχεται πάντα από Αττική οδό, κι ας είναι μόνο 10 λεπτά η διαφορά! :-P

Ένα άλλο ενδιαφέρον περιστατικό οικονομίας ήταν πριν λίγο καιρό που πήγαμε για έναν γάμο σε νησί που πας αεροπορικως, αλλιώς έχεις πολλές ώρες οδικό ταξίδι: λέγαμε να κάνουμε μόνο μια διανυκτέρευση γιατί πιστεύαμε ότι θα ήταν ακριβά παραπάνω, και τελικά οι πτήσεις 2 μέρες πριν ήταν πιο φτηνές κ είχαμε και κάτι μίλια για εξαργύρωση κι έτσι με 3 διανυκτερεύσεις μας βγήκε πιο φτηνά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...