mariantinos

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!

Recommended Posts

Γιατί βρε παιδιά, ένας εργαζόμενος - ξαναλέω εργαζόμενος ούτε άνεργος ούτε τεμπέλης- δεν πρέπει να έχει την άνεση να ψωνίζει κάτι για τον καημένο τον εαυτούλη του, να πηγαίνει να πίνει έναν καφέ, να κάνει μια εβδομάδα διακοπούλες το χρόνο, να πηγαίνει ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ?Τι σοι εργαζόμενος είναι αυτός?Εργάζεται δηλαδή μόνο για να πληρώνει ΔΕΗ και να πηγαίνει super market?

...χα χα αυτον που περιγραφεις ειναι ενας εργαζομενο ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ π.κ....!!!!ο εργαζομενος ΚΑΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ κ.δ.κ ειναι αυτος ακριβως που αναφερεσαι στην τελευταία σειρα...ενω αυτος που δεν θα μπορει να πληρωνει ουτε την ΔΕΗ αλλα δεν θα εχει λεφτα ουτε για φαγητο ειναι ο ΜΕΤΑ ΚΡΙΣΗΣ μ.κ εργαζόμενος...!!!:|:-|

συνοψιζοντας....εχουμε 3 χρονικες περιοδους στην ζωή μας...¨

1)π.κ

2)κ.δ.κ

3)μ.κ

...........:|:-|:|:-|......

Διαφημίσεις

Στη nova θα συμφωνησω κι εγω κοριτσια...ειναι το μονο που μας εμεινε.Εξω πλεον δεν βγαινουμε.Οποτε χαλαλι το πενηνταρικο το μηνα...τουλαχιστον βλεπει ο αντρας μου τα αθλητικα του,βλεπουμε και καλες ταινιουλες.

Δλδ ρε κορίτσια όντως αξίζει η Nova... ;;;; Έχουν οι γονείς μου κ λένε ότι έχει απίστευτες ταινίες, παιδικά, αθλητικά βέβαια.. Άλλα σκέφτομαι τα λεφτά... Άλλα όσοι έχουν είναι ενθουσιασμένοι!!!

Εγώ προσωπικά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.Εχει ταινιες καινούργιες αλλά και παλιοτερες κάθε μέρα όλη μερα.Εμείς το βράδι που χαλαρώνουμε το βρίσκουμε διασκέδαση να δούμε μια ταινία σπίτι μας.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Προσωπικά, κάνω αρκετά από αυτά που είπατε:

- σιδερώνω μόνο τα απαραίτητα δηλ. τα ρούχα της μικρής και αυτά που είναι για έξω καθώς και μαξιλαροθήκες, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!

- δεν παραγγέλω ποτέ από έξω, έχω σπίτι κάποια υλικά για γρήγορες και εύκολες συνταγές της στιγμής π.χ. ομελέτα με λουκάνικα, τονοσαλάτα, έτοιμη σάλτσα για μακαρόνια, ζυμαρόπιτα κτλ....

- φαγητό σε εστιατόρια σε γιορτές και άν...

- καφέδες μόνο 1-2 την εβδομάδα,

- φτιάχνω μενού όλης της εβδομάδας και ψωνίζω 1 το πολύ 2 φορές την εβδομάδα αφού έχω ελέγξει όλα τα φυλλάδια των σούπερ

- ρούχα από ανακύκλωση συγγενών κτλ... ή ελάχιστες αγορές

- κομμωτήριο μία φορά το χρόνο

- καλλυντικά μόνο από oriflame και yves rocher εκμευταλλευόμενη τις καλύτερες προσφορές που κάνουν και μπορώ να βρώ καλά προιόντα σε εξευτελιστικές τιμές.

- σκεφτόμαστε να γυρίσουμε το αυτοκίνητο σε υγραέριο και όταν φτιάξει ο καιρός θα κινούμαστε περισσότερο με μηχανάκι

- ΔΕΗ προσπαθώ να μην ξεπερνώ τις 800 kw το τετράμηνο

αυτά σκέφτομαι προς το παρόν

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

κορίτσια απ'ότι βλέπω δεν έχουμε κόψει και τίποτα ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ακούς εκει καφέδες ,ταβέρνες,καλυντικά,ένδυση,βενζίνη,πετρέλαιο,nova,ψωμί,φαί ;;;;;;;;αίσχος στή βουλή τί να πούνε που τους κόψανε το χαμαμ και τη σάουνα,ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ....... και για να γυρίσω στο θέμα μας και εγώ τα ίδια κάνω η μόνη σπατάλη μας είναι η σύνδεση στο ιντερνετ ......

κορίτσια απ'ότι βλέπω δεν έχουμε κόψει και τίποτα ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ακούς εκει καφέδες ,ταβέρνες,καλυντικά,ένδυση,βενζίνη,πετρέλαιο,nova,ψωμί,φαί ;;;;;;;;αίσχος στή βουλή τί να πούνε που τους κόψανε το χαμαμ και τη σάουνα,ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ....... και για να γυρίσω στο θέμα μας και εγώ τα ίδια κάνω η μόνη σπατάλη μας είναι η σύνδεση στο ιντερνετ ......

Χαχαχα τουλάχιστον το διακωμωδούμε.....

Να γυρίσουμε λίγο πίσω στο σχολείο όπου κάναμε αυτό το μάθημα. Εγώ το έκανα δηλαδή, εσείς? Να δώσουμε εδώ ιδέες για οικονομία στο σπίτι μας,κατι που μπορεί να μην το έχουμε σκεφτεί. 

Μερικές ιδέες ας ξεκινήσω.

1. Δε με ενδιαφέρει και δε με ενδιέφερε να αγοράζω άκριβα και επωνυμα ρούχα η καλλυντικά κοκ. Πιστεύω πως αν έχεις γούστο μπορείς να ντυθείς οικονομικά και κομψα. Προσωπικά κάνω βολτες κ στα κινέζικα και βρίσκω πολύ ωραία κομμάτια. Οκ όχι πάντα γιατί ορισμένα είναι κακής ποιότητας αλλά πάντα περνάω μια βόλτα. 

2. Πριν αγοράσω το οτιδήποτε χαζεύω στο σκρουτζ, από οικιακή συσκευή μέχρι παντόφλες των παιδιών. Αγόρασα παντόφλακια της μικρής με 20 ευρώ από γειτονικό κατάστημα γιατί βιαζόμουν, είχαν χαλάσει τα παλιά και βρήκα τα ίδια με πθο ωραίο σχέδιο μάλιστα για το μεγάλο παιδί μου με 5 ευρώ. Ενιωσα εξαπατημενη αλλά οκ μου πέρασε. 

3. Στο σουπερ ψάχνω τις προσφορές και τα 1+1. Δεν τα πετυχαίνω πάντα η είναι κάποια προιοντα που τα αγοράζω ούτως ή αλλως αλλά προσπαθώ πδπ μπορώ να τα προλαβαίνω. 

4. Αποφεύγω τις φρουταγορες και τα κρεοπωλεία και τα ψαράδικα της γειτονιάς και προτιμώ τις μεγάλες αγορές όπου πηγαίνω μια φορά το μήνα και παίρνω όλα του μήνα. Φρούτα και λαχανικά βέβαια επειδή τελειώνουν γρήγορα αναγκαστικά πάω στο σούπερ μάρκετ. Θα προτιμουσα τη λαϊκή αλλά δε με βολευουν οι ώρες της. 

5. Καλλυντικά και περιποίηση προσώπου και σώματος  επειδή έχω τρέλα, αρνούμαι όμως να δίνω μία περιουσία, έχω φίλη αισθητικό όπου παραγγέλνω επαγγελματικά προϊόντα σε τιμή κόστους αλλά φτιάχνω κ μόνη μου μάσκες, κρέμες κλπ. Αγοράζω ορισμένα καλλυντικά από μαγαζιά όπως το oggi. Τα έχω δοκιμάσει, δε με έχουν πειράξει και είναι ωραιότατα. 

6. Θα θελα να έχω νυχτερινό ρεύμα το οποίο έχω αμελήσει να πάω να κάνω και ειναι μέσα στο πρόγραμμα ώστε να βάζω πληντυρια εκείνες τις ώρες. 

7. Κρεμοσαπουνα και αφρόλουτρα αγοράζω με το 5λτ μπετονακι και κάθε τόσο τα γεμίζω κι έτσι γλιτωνω τις μικρές συσκευασίες κάθε φορά. 

8. Πριν προβώ σε αγορές για τα παιδιά κάνω πρώτα ένα ψάξιμο σε αγγελίες second όπου έχω βρει κατά καιρούς εξαιρετικά ρούχα σε απίστευτες τιμές. Για παπούτσια το αποφευγω. 

9. Όταν είμαστε ταξίδια, πλέον ψάχνουμε κουζίνακι ώστε να μαγειρεύω κάποιες φορές, κάποιες άλλες πιο πρόχειρο φαγητό κι όχι όλη την ώρα ταβέρνες κι εστιατόρια. Και για την υγεία μας αυτό και για οικονομία. 

10. Μαζεύω yellows :P και εξαργυρώνω. :P

11. Βάζω βενζίνη σε συγκεκριμένο βενζινάδικο όπου στα 100 ευρω βενζίνη έχω δώρο πλύσιμο των 10.

12. Μου άρεσουν τα παζάρια και κατά καιρούς οπότε έχω χρόνο, γιατί πλέον δεν έχω, χαζολογαω κι εκεί είδεμι επισκεπτομαι τα ΟΚ, jysk, ikea. Στα ικεα θα θελα να πήγαινα συχνότερα αλλά δεν έχω χρόνο. 

13. Σε έπιπλα δίνω λεφτά. Ακυρη εδώ η οικονομία. Θέλω να τα κρατάω χρόνια. 

14. Προσπαθώ να μην πετάω φαγητό. Κάποτε έφευγαν κατσαρόλες γεμάτες στα σκουπίδια, πολύ κρίμα. Πλέον φτιαχνω όσο όσο κι ας ξαναμαγειρςευω την επόμενη. Από το να πετάω... 

15. Δεν αφήνω γενικά συσκευές να καίνε χωρίς λόγο. 

16. Αν θέλω να πάω σε γιατρό πρώτα επισκεπτομαι γιατρούς του ΙΚΑ. ζητώ συνταγογραφηση και αποφεύγω να αγοράζω φάρμακα από τη τσέπη μου. Καλά, δε μιλάμε για ντεπον και τέτοια. 

17. Ακόμα και σε ιδιώτη γιατρό να πάω, κάνω πρώτα έρευνα για τιμές. Παίρνω τηλέφωνα. 

18. Σε ταξίδια όταν ψάχνω ξενοδοχεία κάνω εξονυχιστική έρευνα και δεν κοιτάζω τα ακριβά και τα σούπερ λουξ αν κι έχει τύχει σε προσφορές να μείνω κ σε τέτοια πολυ πολύ οικονιμικα(θυμάμαι το πιο πρόσφατο σουίτα σε μεγάλη πόλη με πλουσιο πρωινό με 50 τη βραδιά ενώ κανονικά κόστιζε 150) Είμαι γραμμένη σε σχετικές σελίδες και με ενημερώνουν. 

19. Πάνες για το μωρό παίρνω τις nannys. Είναι οι πιο οικονομικές από όσες κυκλοφορουν και μια χαρά μας εχουν βολέψει. 

20. Δεν αγοράζω σκευάσματα και σαμπουάν κι αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες από το φαρμακείο παιδικά εκτός αν μου έχει για κάποιο λόγο συστήσει ο γιατρός. Αγοράζω από το σούπερ μάρκετ οικονομικές συσκευασίες. Πχ ο γιατρός για την πρόληψη της ψείρας μου συνέστησε frezyderm και έδωσα 15 ευρώ αλλά είδα πως έχει σαμπουάν και στο σούπερ μάρκετ  με 5... Δεν ξέρω τι παραπάνω βάζουν, δεν έχω ιδέα από συστατικά αλλά είμαι και καχύποπτη γενικώς. Την άλλη φορά θα παρω αυτό των 5 δηλαδή. Άκου 15για ένα σαμπουάν και χωρίς να χουμε και ψείρες. Και ειναι και λίγο... :/

21. Ειναι αρκετα προϊόντα που δεν τα αλλάζω καλά τα ψέμματα και ειναι λιγο τσιμπημένα. Πχ σερβιέτες, αποσμητικά.. 

22. Αρώματα κάποτε αγόραζα, ως ελεύθερη, πανάκριβα, burberry πχ τα 30μλ, 30 ευρώ. Ψεκασμός κι ευρώ δηλαδή. :P Τώρα έχω βρει αρώματα με το κιλό, λες πιο άρωμα θες και σου βάζουν απομίμηση. Μυρίζει το ίδιο, κρατάει πολύ λιγότερο αλλά και πάλι κάνεις οικονομία. Παίρνω τα 150μλ, 8 ευρώ!!! 

Αυτά σε γενικές γραμμές τα δικά μου. Περιμένω τις ιδέες σας!!! 

• Μου αρέσει 2

19 hours ago, Nefeli2014 said:

Να γυρίσουμε λίγο πίσω στο σχολείο όπου κάναμε αυτό το μάθημα. Εγώ το έκανα δηλαδή, εσείς? Να δώσουμε εδώ ιδέες για οικονομία στο σπίτι μας,κατι που μπορεί να μην το έχουμε σκεφτεί. 

Μερικές ιδέες ας ξεκινήσω.

1. Δε με ενδιαφέρει και δε με ενδιέφερε να αγοράζω άκριβα και επωνυμα ρούχα η καλλυντικά κοκ. Πιστεύω πως αν έχεις γούστο μπορείς να ντυθείς οικονομικά και κομψα. Προσωπικά κάνω βολτες κ στα κινέζικα και βρίσκω πολύ ωραία κομμάτια. Οκ όχι πάντα γιατί ορισμένα είναι κακής ποιότητας αλλά πάντα περνάω μια βόλτα. 

2. Πριν αγοράσω το οτιδήποτε χαζεύω στο σκρουτζ, από οικιακή συσκευή μέχρι παντόφλες των παιδιών. Αγόρασα παντόφλακια της μικρής με 20 ευρώ από γειτονικό κατάστημα γιατί βιαζόμουν, είχαν χαλάσει τα παλιά και βρήκα τα ίδια με πθο ωραίο σχέδιο μάλιστα για το μεγάλο παιδί μου με 5 ευρώ. Ενιωσα εξαπατημενη αλλά οκ μου πέρασε. 

3. Στο σουπερ ψάχνω τις προσφορές και τα 1+1. Δεν τα πετυχαίνω πάντα η είναι κάποια προιοντα που τα αγοράζω ούτως ή αλλως αλλά προσπαθώ πδπ μπορώ να τα προλαβαίνω. 

4. Αποφεύγω τις φρουταγορες και τα κρεοπωλεία και τα ψαράδικα της γειτονιάς και προτιμώ τις μεγάλες αγορές όπου πηγαίνω μια φορά το μήνα και παίρνω όλα του μήνα. Φρούτα και λαχανικά βέβαια επειδή τελειώνουν γρήγορα αναγκαστικά πάω στο σούπερ μάρκετ. Θα προτιμουσα τη λαϊκή αλλά δε με βολευουν οι ώρες της. 

5. Καλλυντικά και περιποίηση προσώπου και σώματος  επειδή έχω τρέλα, αρνούμαι όμως να δίνω μία περιουσία, έχω φίλη αισθητικό όπου παραγγέλνω επαγγελματικά προϊόντα σε τιμή κόστους αλλά φτιάχνω κ μόνη μου μάσκες, κρέμες κλπ. Αγοράζω ορισμένα καλλυντικά από μαγαζιά όπως το oggi. Τα έχω δοκιμάσει, δε με έχουν πειράξει και είναι ωραιότατα. 

6. Θα θελα να έχω νυχτερινό ρεύμα το οποίο έχω αμελήσει να πάω να κάνω και ειναι μέσα στο πρόγραμμα ώστε να βάζω πληντυρια εκείνες τις ώρες. 

7. Κρεμοσαπουνα και αφρόλουτρα αγοράζω με το 5λτ μπετονακι και κάθε τόσο τα γεμίζω κι έτσι γλιτωνω τις μικρές συσκευασίες κάθε φορά. 

8. Πριν προβώ σε αγορές για τα παιδιά κάνω πρώτα ένα ψάξιμο σε αγγελίες second όπου έχω βρει κατά καιρούς εξαιρετικά ρούχα σε απίστευτες τιμές. Για παπούτσια το αποφευγω. 

9. Όταν είμαστε ταξίδια, πλέον ψάχνουμε κουζίνακι ώστε να μαγειρεύω κάποιες φορές, κάποιες άλλες πιο πρόχειρο φαγητό κι όχι όλη την ώρα ταβέρνες κι εστιατόρια. Και για την υγεία μας αυτό και για οικονομία. 

10. Μαζεύω yellows :P και εξαργυρώνω. :P

11. Βάζω βενζίνη σε συγκεκριμένο βενζινάδικο όπου στα 100 ευρω βενζίνη έχω δώρο πλύσιμο των 10.

12. Μου άρεσουν τα παζάρια και κατά καιρούς οπότε έχω χρόνο, γιατί πλέον δεν έχω, χαζολογαω κι εκεί είδεμι επισκεπτομαι τα ΟΚ, jysk, ikea. Στα ικεα θα θελα να πήγαινα συχνότερα αλλά δεν έχω χρόνο. 

13. Σε έπιπλα δίνω λεφτά. Ακυρη εδώ η οικονομία. Θέλω να τα κρατάω χρόνια. 

14. Προσπαθώ να μην πετάω φαγητό. Κάποτε έφευγαν κατσαρόλες γεμάτες στα σκουπίδια, πολύ κρίμα. Πλέον φτιαχνω όσο όσο κι ας ξαναμαγειρςευω την επόμενη. Από το να πετάω... 

15. Δεν αφήνω γενικά συσκευές να καίνε χωρίς λόγο. 

16. Αν θέλω να πάω σε γιατρό πρώτα επισκεπτομαι γιατρούς του ΙΚΑ. ζητώ συνταγογραφηση και αποφεύγω να αγοράζω φάρμακα από τη τσέπη μου. Καλά, δε μιλάμε για ντεπον και τέτοια. 

17. Ακόμα και σε ιδιώτη γιατρό να πάω, κάνω πρώτα έρευνα για τιμές. Παίρνω τηλέφωνα. 

18. Σε ταξίδια όταν ψάχνω ξενοδοχεία κάνω εξονυχιστική έρευνα και δεν κοιτάζω τα ακριβά και τα σούπερ λουξ αν κι έχει τύχει σε προσφορές να μείνω κ σε τέτοια πολυ πολύ οικονιμικα(θυμάμαι το πιο πρόσφατο σουίτα σε μεγάλη πόλη με πλουσιο πρωινό με 50 τη βραδιά ενώ κανονικά κόστιζε 150) Είμαι γραμμένη σε σχετικές σελίδες και με ενημερώνουν. 

19. Πάνες για το μωρό παίρνω τις nannys. Είναι οι πιο οικονομικές από όσες κυκλοφορουν και μια χαρά μας εχουν βολέψει. 

20. Δεν αγοράζω σκευάσματα και σαμπουάν κι αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες από το φαρμακείο παιδικά εκτός αν μου έχει για κάποιο λόγο συστήσει ο γιατρός. Αγοράζω από το σούπερ μάρκετ οικονομικές συσκευασίες. Πχ ο γιατρός για την πρόληψη της ψείρας μου συνέστησε frezyderm και έδωσα 15 ευρώ αλλά είδα πως έχει σαμπουάν και στο σούπερ μάρκετ  με 5... Δεν ξέρω τι παραπάνω βάζουν, δεν έχω ιδέα από συστατικά αλλά είμαι και καχύποπτη γενικώς. Την άλλη φορά θα παρω αυτό των 5 δηλαδή. Άκου 15για ένα σαμπουάν και χωρίς να χουμε και ψείρες. Και ειναι και λίγο... :/

21. Ειναι αρκετα προϊόντα που δεν τα αλλάζω καλά τα ψέμματα και ειναι λιγο τσιμπημένα. Πχ σερβιέτες, αποσμητικά.. 

22. Αρώματα κάποτε αγόραζα, ως ελεύθερη, πανάκριβα, burberry πχ τα 30μλ, 30 ευρώ. Ψεκασμός κι ευρώ δηλαδή. :P Τώρα έχω βρει αρώματα με το κιλό, λες πιο άρωμα θες και σου βάζουν απομίμηση. Μυρίζει το ίδιο, κρατάει πολύ λιγότερο αλλά και πάλι κάνεις οικονομία. Παίρνω τα 150μλ, 8 ευρώ!!! 

Αυτά σε γενικές γραμμές τα δικά μου. Περιμένω τις ιδέες σας!!! 

Μπράβο Νεφέλη μου. Τέλειο το ποστ. Αχ.. εγώ έχω τρύπες στις τσέπες.. Κοίταξε, ρούχα επειδή δυστυχώς μου αρέσουν μόνο τα "καλά" , είμαι η βασίλισσα των διαδικτυακών προσφορών. Ψωνίζω κυρίως από ιντερνετ, και για πιο φτηνά, και γιατί  δεν έχω χρόνο να πάω στα μαγαζιά. Ψάχνω και σε ελληνικά και σε ξένα sites. Πριν ένα μήνα πχ, αγόρασα ένα πανέμορφο παλτό γαλλικής εταιρίας, 58 ευρώ, προσφορά από 375. Και πολλά τέτοια.. Και από factory ψωνίζω πολύ, και για το παιδί.

Έπιπλα έχω χρόνια να πάρω, μόνο για το παιδί παίρνω και δεν τσιγγουνεύομαι. Βέβαια , πάντα μια γιαγιά είναι πρόθυμη να τσοντάρει.. ΄Τώρα του πήραμε κρεβάτι, άσε δεν λέω πόσο, γιατί χοροπηδάει και ήθελα να είναι μασίφ, μην σπάσει.

Σούπερ μάρκετ και γώ κυνηγάω προσφορές, κυρίως για πάνες και απορρυπαντικά.

Καλλυντικά άστο. Έχω μεγάλο θέμα. όχι όσο παλιά, γιατί με το παιδί δεν με παίρνει, αλλά έχω ΌΛΗ την mac στο σπίτι μου. Πάντως περιμένω πάντα τις εκπτώσεις που κάνουνε κάθε τόσο.

Αρώματα δοκίμασε το aromania που έχει αυθεντικά αρώματα και testers σε σούπερ τιμές.

Βενζίνες , έξοδα αυτοκινήτου, γενικά, περνιούνται στην εταιρία, ευτυχώς.

Καλλυντικά για το παιδί, από φαρμακεία στο ιντερνετ , που τα έχουν τουλάχιστον 40% κάτω.

Για συσκευές , παιχνίδια κτλ, και γώ ψάχνω στο skroutz και στο bestprice.

Φρούτα και λαχανικά οι γιαγιάδες συνήθως από λαική!

Σε γιατρούς δεν κάνω οικονομία. Σκέψου δεν έχουμε πάει ποτέ στην παιδίατρο, ούτε για τα εμβόλια. Έρχεται πάντα στο σπίτι. Αυτό γιατί δεν θέλω να τον πηγαίνω σε ιατρεία και νοσοκομεία , λόγω μικροβίων. Το ίδιο ισχύει και για μένα.

• Μου αρέσει 1

Όλα αυτά δεν είναι απαραίτητο ότι εξασφαλίζουν σε κάποιον εξοικονόμηση χρημάτων. Αντίθετα μπορεί να σε παρασύρουν σε μεγαλύτερες σπατάλες...

πχ ψάχνεις συνέχεια προσφορές και νιώθεις ότι "κερδίζεις". Στην πραγματικότητα μπορεί να χάνεις γιατί οι κράχτες (=προσφορές) έχουν σκοπό να σε κάνουν να ψωνίζεις πιο συχνά ή μεγαλύτερες ποσότητες που δεν χρειάζεσαι.

Οικονομία κάνει κανείς όταν έχει συναίσθηση τι του είναι πραγματικά απαραίτητο ή τι θα έχει μεγαλύτερη αντοχή μακροπρόθεσμα...

Πολλές φορές το φθηνό είναι κακής ποιότητας και μακροπρόθεσμα κοστίζει περισσότερο.

Επίσης η πραγματική εξοικονόμηση προκύπτει από τον τρόπο ζωής.

πχ είπες ότι έχεις τρέλα με τα καλλυντικά. Πόσα χρήματα άραγε ξοδεύεις τον μήνα; Δεν έχει σημασία αν είναι σε τιμή κόστους. Θα μπορούσες πχ να βγάλεις όλον τον χρόνο με 2-3κραγιόν ή αλλάζεις καμιά εικοσαριά;

Εσύ και ο σύζυγος καπνίζετε;

Βγαίνετε συχνά έξω; 

Πληρώνετε άνετα τους λογαριασμούς σας πριν κάνετε προσωπικά έξοδα;

Ψωνίζετε με λίστα τα απολύτως απαραίτητα; 

Δεν προλαβαίνω να επεκταθώ τώρα. Θα επανέλθω άλλη στιγμή με λεπτομέρειες.

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Από τότε που γεννήθηκε το παιδί, τα δικά μας προσωπικά έξοδα έχουν μηδενιστεί δυστυχώς. Καλλυντικά ψωνίζω μόνο τα αναγκαία από ηλεκτρονικά φαρμακεία μαζί με τα διάφορα προϊόντα του μωρού (και τις πάνες) κι έτσι έρχεται πιο οικονομικό. Κυνηγάω μεγάλες συσκευασίες, όσο γίνεται. Όσα δικά μας ρούχα χρειάζονται ανανέωση, παραγγέλνονται ηλεκτρονικά. Παίρνουμε δοκιμασμένες μάρκες και μεγέθη για να μην έχουμε απρόοπτα. Ο ΄άντρας μου βολεύεται πιο εύκολα. Εμένα μου έτυχαν ταυτόχρονα φθορές σε όλες τις τσάντες και τα μισά παπούτσια μου, δεν γίνεται να τα αντικαταστήσω όλα μαζί, έτσι αυτό θα γίνει σταδιακά, μέχρι τότε απέσυρα από την γκαρνταρόμπα μου όλα τα μπεζ-καφέ γιατί δεν έχω ανάλογο παπούτσι να τα ταιριάξω... Οικονομία κάνουμε από τη συντήρηση σπιτιού και αυτοκινήτων γιατί τα κάνει ο άντρας μου. Γενικά φροντίζει να αντιμετωπίζει οποιαδήποτε φθορά αμέσως, πριν χειροτερέψει (πχ μικρογρατζουνιές στο αυτοκίνητο, επειδή εδώ η υγρασία είναι αμείλικτη, τις διορθώνει αμέσως με διάφορα ειδικά προϊόντα, για να μην βρεθούμε με σκουριές που θα κοστίζουν περισσότερο). Και ζημιές που προκύπτουν, ή εγκαταστάσεις συσκευών, διαβάζει, έχει εργαλεία, τα φτιάχνει μόνος του (προφανώς έχει κάποιες γνώσεις και πιάνουν τα χέρια του). ΓΙα τα ρούχα του παιδιού έχω ξεχωρίσει καλά και πρόχειρα, όσα είναι για το σπίτι δεν με νοιάζει αν λερωθούν, και κρατάω κάποια καλά για βόλτες. Γενικά καλυπτόμαστε από δώρα για το παιδί. Κανουμε πολλά χειροποίητα πράγματα σαν δώρο αντί να αγοράζουμε βλακειούλες. Εννοώ μικροχειροτεχνίες που κάνει ο άντρας μου, ή φαγώσιμα που κάνω εγώ. Αγορές δώρων, παιχνιδιών, βιβλίων, μόνο ηλεκτρονικά για να βρίσκω τις οικονομικότερες προσφορές. 

Σε συσκευές και είδη σπιτιού γενικά δεν κάνουμε οικονομία. Κανουμε έρευνα αγοράς αλλά φροντίζουμε πολύ τις προδιαγραφές. Προτιμάμε να καθυστερήσουμε κάτι, παρά να αγοράσουμε κάτι οικονομικό χαμηλότερης ποιότητας. Στη διατροφή επίσης δεν έχουμε ρίξει καθόλου τα στάνταρ. Δεν αγοράζουμε φρέσκο ψάρι πελαγίσιο, αν μπορούμε να βρούμε ιχθυοτροφείου, αυτό μόνο, και στο παιδί δίνουμε οικονομικότερα ψαράκια ελεύθερης αλιείας. Σε άλλα είδη διατροφής, ακολουθούμε τη λογική value for money και όχι απλά να πάρουμε το οικονομικότερο. Δυστυχώς εδώ που μένουμε δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, η λαϊκή είναι πανάκριβη και δεν πηγαίνουμε, οπότε επιλέγουμε από τα σουπερμάρκετ τα πιο οικονομικά, σε συνάρτηση με την ποιότητα όμως. Στα απορρυπαντικά και χαρτικά είδη και έιδη υγιεινής, κυνηγάμε τις προσφορές και παίρνουμε πολλά για να βρίσκονται, αν υπάρχει κάποια καλή έκπτωση. 

Just now, erin0000 είπε:

Οικονομία κάνει κανείς όταν έχει συναίσθηση τι του είναι πραγματικά απαραίτητο ή τι θα έχει μεγαλύτερη αντοχή μακροπρόθεσμα...

Πολλές φορές το φθηνό είναι κακής ποιότητας και μακροπρόθεσμα κοστίζει περισσότερο.

Συμφωνά απόλυτα σε αυτά. Κι εμείς αυτή τη γραμμή ακολουθούμε και αποδίδει. Βέβαια πριν γνωρίσω τον άντρα μου δεν σκεφτόμουν έτσι και είχα πάρει πολλά ρούχα, παπούτσια και τσάντες οικονομικά αλλά κακής ποιότητας, τα οποία άρχισαν τώρα να χαλάνε. Αντίθετα ο άντρας μου είχε πάρει κάποια ακριβά που αντέχουν χρόνια. 

• Μου αρέσει 1

Εμείς δυστυχώς είμαστε πολυεξοδοι. Ο δικός μου μισθός πηγαίνει σε νοικι-βενζινες-λογαριασμους. Ξοδεύουμε πολλά λεφτά στο φαγητό κ τα είδη σπιτιού, που δεν κάνω εκπτώσεις. Για παράδειγμα, θα πάρω το 4φυλο χαρτί υγείας γιατί από το φθηνό τελειώνουμε ένα σε 1μερα ή το sanitas ρόλο γιατί έχω διαπιστώσει στη χρήση ότι οι άλλες μάρκες δεν είναι το ίδιο ποιοτικές, ακόμα κ αν έχει προσφορά σε ένα τυρί εγώ θα πάρω αυτό που έχει 3€ πιο πάνω αλλά ξέρω ότι μου αρέσει γιατί το άλλο δε θα το φάω κ θα το πετάξω. Οικονομία είναι κ αυτό βέβαια απλά με άλλο τρόπο. Ρούχα ψωνίζω αραια πλέον, να ναι καλά η παλιά μου ακριβή γκαρνταρόμπα που με βγάζει ασπροπροσωπη. Καλλυντικά κ εγώ από φαρμακείο. Παπούτσια λόγω επαγγέλματος μου έμεινε από την παλιά πολύωρη ορθοστασια κ παίρνω μόνο δερμάτινα και ανατομικά που συνεπάγεται υψηλό κόστος. Όμως κ πάλι, λόγω ποιότητας δε φθειρονται κ τα κρατάω χρόνια. Δυστυχώς τρώμε συχνά έξω, είτε μόνοι είτε με παρέα, έχουμε αρκετές κοινωνικές υποχρεώσεις κ ξοδεύουμε κάθε μήνα αρκετά χρήματα κ σε κάτι διαφορετικό. Έχουμε 3 βαφτιστηρια συν τα αδερφακια τους με ο,τι αυτό συνεπάγεται και 6 διαφορετικα ζευγάρια κουμπάρων με γιορτές κ γενέθλια ο καθένας! Έχουμε τα ταξίδια στους γονείς 4-5 φορές το χρόνο.

Γενικά, όση οικονομία κ να κάνω με το νυχτερινό ρεύμα κ τις προσφορες, δε μου βγαίνει!:| Αυτό που έχω πετύχει είναι να μην αγοράζω καφέ κ φαγητό στη δουλειά που έβγαινε περίπου 50-60€ το μήνα. Αγόρασα όμως μια καταπληκτική καφετιερα:mrgreen:

• Μου αρέσει 1

Just now, Lenia16 είπε:

Εμείς δυστυχώς είμαστε πολυεξοδοι.

Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως, δεν θα σας ελεγα πολυέξοδους!  εννοώ, αυτά είναι τα φυσιολογικά έξοδα. Δεν είναι σπατάλες. 

ΓΙα τη συνάρτηση κόστους κ ποιότητας προϊόντων συμφωνώ απόλυτα. Κ εμείς προτιμούμε να μην πάρουμε πχ τη φέτα που είναι σε προσφορά γιατί μας αρεσει κάποια άλλη. Θα μου πεις, έχει τόση σημασία η φέτα; Εντάξει για μας έχει!

Just now, Lenia16 είπε:

Αυτό που έχω πετύχει είναι να μην αγοράζω καφέ κ φαγητό στη δουλειά που έβγαινε περίπου 50-60€ το μήνα.

Αυτό έχω σκεφτεί κατα καιρους να το δοκιμάσω αλλά σκέφτομαι ότι δικαιούμαι να μου προσφέρει κάποιος έτοιμο φαγητό σερβιρισμένο για αλλαγή, κι ας έιναι το κυλικείο του σχολείου! χαχαχαχαχαχα 

Πάντως γενικά έχω διαπιστώσει ότι είναι κάποιες φάσεις που πραγματικά δεν ξέρουμε από τι να κάνουμε οικονομία. Δηλαδή τα έξοδα έιναι ακριβώς τα αναγκαία, εκτός αν αρχίσουμε να μετράμε το αν βγήκαμε για έναν καφέ παραπάνω ή ήρθε ένας άνθρωπος σπίτι κ βγάλαμε κανέναν καλό μεζέ ή ποτό. αλλά δεν το μπορώ αυτό, το θεωρώ μιζέρια να κόβεις και από την κοινωνική ζωή σου. μας φτάνει που κατά καιρούς έχουμε καθυστερήσει δώρα. χίλιες φορές προτιμώ να μην πάρω τα καφέ μποτάκια που μου λείπουν, παρά να αρχίσω να σκέφτομαι τις λίγες φορές που βγαίνουμε, αν θα πάρω το γλυκό ή θα βολευτώ με έναν ελληνικό ή αν θα πάμε στην πιο οικονομική ταβέρνα που δεν έχει ΄τοσο ωραίο φαγητό.

• Μου αρέσει 1

4 minutes ago, Έσπερος said:

μην πάρω τα καφέ μποτάκια που μου λείπουν,

Λοιπόν επειδή το αναφέρεις και παραπάνω, τα μπεζ και τα καφέ συνδυάζονται ωραιότατα και με μαύρα αξεσουάρ! Όχι όλα ασορτί! 

• Μου αρέσει 1

Just now, Yovanna είπε:

Λοιπόν επειδή το αναφέρεις και παραπάνω, τα μπεζ και τα καφέ συνδυάζονται ωραιότατα και με μαύρα αξεσουάρ! Όχι όλα ασορτί! 

καμια φορα συνδυάζω κάποια μπεζ ή αλλα γήινα με μαυρο. όντως δεν χτυπάει άσχημο, αναλογα με την αποχρωση. το καφε δεν μου παει ομως! 

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Όλα αυτά δεν είναι απαραίτητο ότι εξασφαλίζουν σε κάποιον εξοικονόμηση χρημάτων. Αντίθετα μπορεί να σε παρασύρουν σε μεγαλύτερες σπατάλες...

πχ ψάχνεις συνέχεια προσφορές και νιώθεις ότι "κερδίζεις". Στην πραγματικότητα μπορεί να χάνεις γιατί οι κράχτες (=προσφορές) έχουν σκοπό να σε κάνουν να ψωνίζεις πιο συχνά ή μεγαλύτερες ποσότητες που δεν χρειάζεσαι.

Επίσης η πραγματική εξοικονόμηση προκύπτει από τον τρόπο ζωής.

πχ είπες ότι έχεις τρέλα με τα καλλυντικά. Πόσα χρήματα άραγε ξοδεύεις τον μήνα; Δεν έχει σημασία αν είναι σε τιμή κόστους. Θα μπορούσες πχ να βγάλεις όλον τον χρόνο με 2-3κραγιόν ή αλλάζεις καμιά εικοσαριά;

Εσύ και ο σύζυγος καπνίζετε;

Βγαίνετε συχνά έξω; 

Πληρώνετε άνετα τους λογαριασμούς σας πριν κάνετε προσωπικά έξοδα;

Ψωνίζετε με λίστα τα απολύτως απαραίτητα; 

Δεν προλαβαίνω να επεκταθώ τώρα. Θα επανέλθω άλλη στιγμή με λεπτομέρειες.

Πολλές φορές την έχω πατήσει όπως γράφεις, μπορει να παρασυρθω και να πάρω ποσότητες. Θυμάμαι ένα μικρό παράδειγμα όταν γέννησα αγόρασα πόσα κουτιά όρους φυσιολογικόυς και μέχρι σήμερα μοιράζω, καθώς ανακάλυψα όταν πλέον μεγάλωσαν τα μωρά, τα μεγάλα μεγέθη. 

Παντως στα άλλα που γράφεις τα κάνω. Δηλαδή ναι κάνουμε λίστα με τα απαραίτητα, πρώτα πληρώνουμε τους λογαριασμούς και τα του σπιτιού κ μετά ότι περισσέψει. Τώρα για τα κραγιον να σου πω την αλήθεια επειδή μακιγιαρομαι κάθε μέρα λόγω δουλειάς, μου είναι απαραίτητα.. Αλλά έχω βρει οικονομικά κ κάνω τη δουλειά μου. Δηλαδή δε νομίζω να παρεκκλινω από αυτά που γράφεις. Θα ήθελα όμως να μαζευτώ κι άλλο. Σχετικά με το φτηνό και κακής ποιότητας ναι μεν αλλά.. Έχει τύχει να αγοράσω τσάντα ξέρω γω ακριβή και να χαλάσει γρήγορα και παντελόνι κινέζικο και να κρατήσει χρόνια. Είναι κάπου λίγο σχετικό.. 

Ωραίο θέμα! 

Πράγματα που κάνω όσο μπορώ για οικονομία είναι τα εξής:

•αγοράζω προϊόντα σε προσφορά 1+1 ή όταν έχουν σημαντική έκπτωση

•σε κάποια προϊόντα έχω δοκιμάσει και τα ιδιωτικής ετικέτας του σούπερ μάρκετ και εφόσον έχω μείνει ευχαριστημένη, τα χρησιμοποιώ, ειδικά όταν δεν περισσεύουν για επώνυμα και δεν τρέχει κάποια προσφορά σε κοντινό σούπερ μάρκετ

•χαρτικά και προϊόντα για το νοικοκυριό από μαγαζί της γειτονιάς με τέτοια είδη

•δε μαγειρεύω τεράστιες ποσότητες και φαγητό που περισσεύει μπαίνει στο ψυγείο

•λόγω νυχτερινού ρεύματος προτιμώ να βάζω κάποιες συσκευές σε λειτουργία εκείνες τις ώρες αν κι επειδή εργάζομαι πολλές ώρες, δε με βολεύει

•μένουμε σε σπίτι με χαμηλό ενοίκιο παρόλο που δε μας βολεύει απόλυτα. Φωτιά οι τιμές στα ενοίκια!

•το παιδί βολεύεται κατά πολύ με δώρα που λαμβάνει και φυσικά συμπληρώνουμε ό,τι χρειάζεται

•δεν αγοράζω πια τόσα πολλά ρούχα, καλλυντικά, παπούτσια κλπ. παρόλο που τρελαίνομαι.

•κλείνω αεροπορικά εισιτήρια καιρό πριν (κάποιες φορές βρίσκεις προσφορές και λίγο καιρό πριν την πτήση) και ψάχνω πολύ το θέμα ξενοδοχείου. Δεν μας ενδιαφέρει να είναι κάτι πολυτελές αλλά να είναι ευπρεπές κι απαραίτητα καθαρό. 

Εκεί που δεν έχω καταφέρει να κάνω οικονομία είναι στον καθημερινό καφέ στη δουλειά. Επίσης, δεν κάνουμε εκπτώσεις στην εκπαίδευση και τις δραστηριότητες του παιδιού καθώς του εξασφαλίζουν ψυχική και σωματική υγεία κι ένα (ελπίζουμε) καλύτερο μέλλον. Το ίδιο μπορώ να πω και για τις μετεκπαιδεύσεις κλπ. τις δικές μου. 

• Μου αρέσει 3

Έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις οικονομία, είναι οι σωστές επενδύσεις όταν έχεις χρήματα. Εγώ πχ δεν το έιχα κάνει αυτό όταν ήμουν μόνη μου και είχα μια μικρή οικονομική ανεξαρτησία. Αγόραζα ρούχα, αξεσουάρ, όχι καμιάς συγκλονιστικής ποιότητας πάντα, βιβλία επιεδή μ αρέσουν κ έχουν σχέση με τη δουλειά μου, αυτά. Ήμουν στην Αγγλία, που θα μπορούσα να είχα κάνει ωραίες αγορές σε είδη σπιτιού σε καλή τιμή, δεν το σκέφτηκα ενώ ήξερα ότι θα γύριζα πίσω κ ήθελα να μείνω μόνη μου. Τελικά έφαγα σχεδόν όλες τις οικονομίες μου σε πράγματα που δεν άντεξαν. Ο άντρας μου αντίθετα τα πρώτα του χρήματα τα έδωσε σε συσκευές πολύ κλής ποιότητας, που χρησιμοποιούμε ακόμα, και κάποια έπιπλα, αρκετά από τα οποία χρησιμοποιήσαμε, καθώς και ρούχα, παπούτσια, μπουφάν καλής ποιότητας, που πολλά απ αυτά έχουν κρατήσει κοντά 15 χρόνια. Εκείνος είχε ξοδέψει πολύ περισσότερα χρήματα σε όλα αυτά, αλλά τελικά εκείνος έκανε τη μεγαλύτερη οικονομία σε βάθος χρόνου!!!!

Just now, Έσπερος said:

Έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις οικονομία, είναι οι σωστές επενδύσεις όταν έχεις χρήματα.

Εγώ έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να μην χρειαστείς να κάνεις οικονομία, είναι η σωστή επένδυση σε ένα καλό γαμπρό! :)

• Χαχαχα 3

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις οικονομία, είναι οι σωστές επενδύσεις όταν έχεις χρήματα. Εγώ πχ δεν το έιχα κάνει αυτό όταν ήμουν μόνη μου και είχα μια μικρή οικονομική ανεξαρτησία. Αγόραζα ρούχα, αξεσουάρ, όχι καμιάς συγκλονιστικής ποιότητας πάντα, βιβλία επιεδή μ αρέσουν κ έχουν σχέση με τη δουλειά μου, αυτά. Ήμουν στην Αγγλία, που θα μπορούσα να είχα κάνει ωραίες αγορές σε είδη σπιτιού σε καλή τιμή, δεν το σκέφτηκα ενώ ήξερα ότι θα γύριζα πίσω κ ήθελα να μείνω μόνη μου. Τελικά έφαγα σχεδόν όλες τις οικονομίες μου σε πράγματα που δεν άντεξαν. Ο άντρας μου αντίθετα τα πρώτα του χρήματα τα έδωσε σε συσκευές πολύ κλής ποιότητας, που χρησιμοποιούμε ακόμα, και κάποια έπιπλα, αρκετά από τα οποία χρησιμοποιήσαμε, καθώς και ρούχα, παπούτσια, μπουφάν καλής ποιότητας, που πολλά απ αυτά έχουν κρατήσει κοντά 15 χρόνια. Εκείνος είχε ξοδέψει πολύ περισσότερα χρήματα σε όλα αυτά, αλλά τελικά εκείνος έκανε τη μεγαλύτερη οικονομία σε βάθος χρόνου!!!!

Αυτής της νοοτροπίας είναι κι ο σύζυγός μου. Εγώ πάλι προτιμώ να αγοράζω πιο συχνά ρούχα, για παράδειγμα, κι ας είναι φθηνότερα. Ανανεώνομαι έτσι. Δεν μπορώ να εμφανίζομαι και συνεχώς με τα ίδια στη δουλειά. 

Just now, elenip είπε:

Εγώ έχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος για να μην χρειαστείς να κάνεις οικονομία, είναι η σωστή επένδυση σε ένα καλό γαμπρό! :)

Στις εποχές μας πιο εύκολο είναι να βρεις καλή νύφη πάρα καλό γαμπρό :P

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ έτσι όπως το γράψες στην αρχή έλεγα μήπως για επένδυση σε Καμμια τράπεζα. Η κάτι τέτοιο. Τώρα που αναφέρθηκε - περίπου-τι λέτε για τα απιταμιευτικα προγράμματα των τραπεζών? Αξίζει λέτε? 

Just now, love kids είπε:

Αυτής της νοοτροπίας είναι κι ο σύζυγός μου. Εγώ πάλι προτιμώ να αγοράζω πιο συχνά ρούχα, για παράδειγμα, κι ας είναι φθηνότερα. Ανανεώνομαι έτσι. Δεν μπορώ να εμφανίζομαι και συνεχώς με τα ίδια στη δουλειά. 

Εγώ μ αυτή τη λογική έχω καταλήξει να έχω άπειρα ρούχα που είχα πάρει κάποτε κ στην πορεία κάποιο ξήλωσε ή στένεψε ή ξέβαψε κ μου έμεινε ένα άλλο που ταίριαζε μόνο μ αυτά που δεν φοράω πια κ έτσι έψαχνα για κάτι άλλο που να ταιριάζει με αυτό που έχει ξεμείνει, κ μετά πάχυνα κ δεν μου κάνουν ούτε τα μισά, κ μετά αδυνάτισα κ στένεψα αυτά που είχα πάρει φαρδιά κ μετά ξαναπάχυνα κ πήρα άλλα κ δεν βγάζω άκρη!!!! και κλασικά, έρχονται περιστάσεις που λέω: "δεν έχω τι να φορέσω"!!!!!

• Μου αρέσει 2

22 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

ψάχνεις συνέχεια προσφορές και νιώθεις ότι "κερδίζεις". Στην πραγματικότητα μπορεί να χάνεις γιατί οι κράχτες (=προσφορές) έχουν σκοπό να σε κάνουν να ψωνίζεις πιο συχνά ή μεγαλύτερες ποσότητες που δεν χρειάζεσαι.

Θα συμφωνησω σε αυτό! Το βλέπω στον άνδρα μου. Ψάχνει προσφορές και αγοράζει πολλά παραπάνω απ ότι χρειαζόμαστε. Βέβαια σε βάθος χρόνου τα προϊόντα χρησιμοποιούνται ή καταναλωνονται αλλά εκείνη την στιγμή φαίνονται σαν περιττά έξοδα. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω σε αυτό! Το βλέπω στον άνδρα μου. Ψάχνει προσφορές και αγοράζει πολλά παραπάνω απ ότι χρειαζόμαστε. Βέβαια σε βάθος χρόνου τα προϊόντα χρησιμοποιούνται ή καταναλωνονται αλλά εκείνη την στιγμή φαίνονται σαν περιττά έξοδα. 

Είναι οικονομία σε βάθος χρόνου, αλλά πράγματι αν ο μήνας σου βγαίνει ίσα-ίσα, είναι στιγμές που αυτό μοιάζει οντως σπατάλη. Και γενικα ειναι κ θεμα διαχειρισης χωρου κ αγορών. Ο αντρας μου δεν κυνηγαει το φτηνο ουτε τρελαινεται μηπως κατι που πάρουμε  θα μπορουσαμε αλλιυ να το ειχαμε βρει είκοσι λεπτα φθηνότερο, αλλά μαζεύει πράγματα. αν πχ το ζυμαρικο που τρωμε το βρει σε συσκευασία 1+1, μπορει να φερει δυο διπλες έτσι να βρίσκονται. έτσι καταλήγω να έχω ένα ντουλάπι γεματο ρυζια διαφόρων ειδών, κριθαρακια, χυλόπιτες, τραχανάδες, βιδες κλπ, να μην ξερω τι εχουμε, κ τελικα μεσα στον χαμο να τελειωνει κατι κ να μην το καταλαβαινω. κ αντιστοιχα αυτο συμβαινει με σαπούνια, απορρυπαντικά κλπ. δεν το κανει τοσο για το κυνήγι της προαφορας, οσο για να μην ξεμείνουμε. σαν λογικη δεν ειναι κακη, αλλα η υπερβολη της γινεται καπως δυσκολη στη διαχειριση. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!