Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ANAZHTHΣΗ ΣΩΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ (Γλυφαδα -Βούλα)


olympics

Recommended Posts

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζεται κανέναν καλό παιδίατρο για νεογέννητο μωράκι, που να είναι:

α) υπέρ του θηλασμού και

β) κοντά στην Αν. Γλυφάδα ή γύρω περιοχών

 

Τέλος του μήνα μπαίνω στον μήνα μου! Πιστεύεται ότι πρέπει να γνωρίσω τον παιδίατρο, πριν χρειαστεί να τον επισκευτώ με το μωράκι; Ξέρεται περίπου πόσο πέρνουν την επίσκεψη στο ιατρείο και πόσο στο σπίτι; Για τους παιδίατρους του ΙΚΑ τι γνώμη έχεται; :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο δικός μας παιδίατρος είναι στην Ανω Γλυφάδα στην οδό Γεννηματά και ονομάζεται Κόρακας!!!(αν θέλεις τηλέφωνο επικοινωνίας στείλε πμ για να μη θεωρηθεί και διαφήμηση)

Είναι πάρα πολύ καλός, εμας μας βοήθησε πάρα πολύ από νεογέννητο που τον πήγα μέχρι και σήμερα. Αν δεν ήταν αυτός ακόμη θα αναρωτιώμασταν γιατί ο Νεκτάριος δεν μιλάει :oops::shock: !!!

Δεχεται αρκετά ταμεία, και εμείς με το ΤΑΞΥ ξεκινήσαμε αλλά στην πορεία μιας και ήμουν πλέον άνεργη τον έγραψα στο ταμείο του πατέρα του το περιβόητο ΙΚΑ και τα είδα όλα!!! :evil::evil::evil:

Αν και οι επισκέψεις δεν είναι το μεγάλο πρόβλημα πληρωμής σε ένα ιδιωτικό γιατρό (κυμαίνονται από 30-50 ευρώ το πολύ) αλλά τα φάρμακα και τα εμβόλαια που καλήσε κάθε φορά να πληρώνεις!!!

Η γνώμη μου για τους παιδίατρους του ΙΚΑ είναι ξεκάθαρη: ο καλύτερος ιατρός να είναι, θα το ξεπετάξει στα γρήγορα το παιδί σου :? γιατί πάντα περιμένει ουρά :shock: και για νεογέννητα που χρειάζονται αποστειρωμένο χώρο είναι απαγορευτηκό, δυστυχώς!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Και μι ασυμβουλη κι απο μενα:

Μολις γυρισεις στο σπιτι με το μωρακι σου με το καλο, πρεπει να σας επισκεφτει ο παιδιατρος οπωσδηποτε. Απο την πρωτη μερα που λενε για να εξετασει λεπτομερως το βρεφος και να σου λυσει τυχον αποριες που φυσικα δεν λυνουν στο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου λυσει τυχον αποριες που φυσικα δεν λυνουν στο μαιευτηριο.

 

Τι σου λύνουνε λέει στο μαιευτήριο? χαχαχαχαχχαχα να' σαι καλά ρε μιμικα μ'εκανες και γέλασα.........

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου παιδιατρος λεγεται Ποπη Σπαθη και ειναι στην Γλυφαδα στην οδο Δημελα...μεταξυ Γουναρη και Βουλιαγμενης πισω απο το LIDL.

Ομως εγω δεν εχω παει ποτε στο ιατρειο της....ερχεται παντα σπιτι.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενη...ειναι παντα διαθεσιμη και εχει ερθει μεχρι και Χριστουγεννα που ηταν αρρωστα τα παιδια.

Αυτο με την διαθεσιμοτητα ειναι πολυ σημαντικο.....γιατι αν δεν βρισκεις τον γιατρο οταν τον εχεις αναγκη, τι να το κανεις??

Επισης με βοηθησε πολυ με τον Θανο που ειχε ΚΟΠ

Η επισκεψη στο σπιτι κοστιζει 50 ευρω με αποδειξη.

Τα τηλεφωνα της ειναι

Πηνελοπη Σπαθη

Μ Δημελά 25

Ανω Γλυφαδα

210 9622280 και 6944 322141

pHbs.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά γέννησα στις 25/6 τον μπεμπούλη μας και λόγω του ότι τον θηλάζω αποκλειστικά είναι μονίμως κολλημένος στο στήθος. Μόλις βρω χρόνο θα γράψω για πολλά θέματα στο φορουμ από τις εμπειρίες μου. α) για το πως γύρισε ενώ κατέβαινε με προσωπική προβολή. β) για την ρήξη στον κόλπο και τα πολλά ράμματα γ) για τις ακανόνιστες ωδίνες δ) για τις μπούρδες των γνωστών και των παιδιάτρων γύρω από τον θηλασμό ε) για την εμπειρία μου από το "Έλενα" όπου γέννησα (καλή) κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσας που μενει Γλυφαδα εχει για παιδιατρο την κ. Σπαθη Πηνελοπη.Εμενα επισκευτηκε το κοριτσακι μου δυομιση μηνων οταν εμπαινε στο δευτερο μηνα.Αρχικα ειχαμε εναν αλλο παιδιατρο αλλα δεν μειναμε ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ηρακλής Βαϊνδηρλής, Ιθάκης 6, Ανω Γλυφάδα (τηλ.:210-96.22.211).

Εμείς και όλα μας τα ξαδελφάκια σ΄αυτόν πάμε. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού πριν πας.

Το κοριτσάκι μας είναι ο θησαυρός μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη μικρή μου την πηγαίνω στον Πόλυ Κλεάνθους, στη Γλυφάδα, Οιδίποδος 28, 210.9650146. Καλό μου φαίνεται μέχρι τώρα. Είναι νεογνολόγος στο Ιασώ, αυτός παρακολουθούσε τη μικρή μου όταν γεννήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ενημερώστε με εάν κάποιο παιδάκι παρακολουθείται απο τον Ιατρό Σταφυλάκη Κωνσταντίνο (το ιατρείο του είναι στη Γλυφάδα). Με ενδιαφέρει να ξέρω εάν είναι καλός γιατρός και εάν εχετε μείνει ικανοποιημένοι...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε στον Σταφυλάκη που είναι παιδίατρος στο Μητέρα (δεν ξέρω αν είναι ακόμα αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι ήταν πριν 4 χρόνια). Αν ναι απάντησέ μου και θα σου στείλω pm

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν είναι άνω Γλυφάδα ακριβώς αλλά είναι κορυφαίος!!!! Πόλυς Κλεάνθους λέγεται, 210 9650146. Εγώ να φανταστείς τον πηγαίνω εκεί από το Πέραμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά σήμερα γυρίσαμε από διακοπές , δεν είχα πρόσβασή σε pc τις προηγούμενες μέρες!

Δέσποινα, σε ευχαριστώ πολύ , περιμένω το πμ σου. Αλέκα μήπως ξέρεις αν ο παιδίατρος κάνει επισκέψεις κατ' οίκον αν χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Στη εξαδέλφη μου που μέχει Άνω Γλυφάδα πάει αν χρειαστεί (πολύ επείγον γιατί έχει πολύ κόσμο). Εγώ ως τώρα δεν του έχω ζητήσει γιατί δεν χρειάστηκε και μένω και πολύ μακρυά. Από το τηλέφωνο όμως, όχι απλά κάνει διάγνωση αλλά εξηγεί τα πάντα. Πχ του λέω: 'γιατρέ μου το παιδί έχει αυτό", ρωτάει 2 -3 πραγματάκια και μου λέει ' μην ανησυχείς, θα έχει πυρετο για τόσες ημέρες, θα εμφανίσει και αυτά τα συμπτώματα και την πέμπρη ημέρα δεν θα έχει τίποτα'. Εγώ γενικά ψάχνομαι πολύ και δε μπορώ εύκολα να δώσω συστάσεις για κάποιον. Αλλά του Κλεάνθους του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σε ολους και όλες!

Είμαι μια μαμά 2 κοριτσιών ηλικίας 23 μηνών και 7 μηνών, και θα χρειαζομουν αφάνταστα την βοήθειά σας. Έχω αλλάξει 2 παιδιάτρους ήδη και τώρα θα αλλάξω και την τρίτη για διαφοτερικούς κάθε φορά λόγους. Δεν πιστεύω ότι είμαι υπερβολική αλλά αυτό μπορείτε να το κρίνετε και μόνοι σας. Ο πρώτος παιδίατρος ήταν πολύ καλός αλλά είχε πολύ κόσμο και την τελευταία φορά περίμενα 3 ώρες (με ένα βρέφος 6 μηνών να κλαίει, να πεινάει και να θέλει άλλαγμα) για να με δεχτεί ανώ δεν είχε ραντεβού όταν προσπαθούσα να κλείσω για τον επόμενο μήνα. Ο δεύτερος αν και δεν περίμενες ούτε 10 λεπτά, σε "ξεπετούσε" σε 10 λεπτά και μας άγχωνε υπερβολικά με το σύζυγό μου να πούμε τις ερωτήσεις μας και να τελειώνουμε για να φύγουμε. Ύπήρχαν φορές που μολονότι είχα γράψει τις απορίες μου, αγχώθηκα και ξέχασα να ρωτήσω. Η φίλη που μου τον σύστησε μετά μου ανέφερε και περιστατικό που δεν τον έβρισκε μετά τις 10 το βράδυ και το Σαβ/κο και φύγαμε και από αυτόν. Η τρίτη παιδίατρος είναι στο κέντρο και δεν μας βολεύει γιατί μένουμε στην περιοχή της Γλυφάδας και είναι ολόκληρη εκδρομή να πάμε με 2 παιδάκια. Αλλά αυτό δεν θα ήταν τίποτα εάν ένιωθα σιγουριά και ασφάλεια. Όταν είδαμε με τον άντρα μου πως έκανε τα εμβόλια φρικάραμε με τον άντρα μου και στο μυαλό μας ήρθαν μεσαιωνικά βασανιστήρια : ξάπλωσε τα μωρά στο κρεββάτι και η βοηθός κρατούσε σφικτά τα πόδια τους κάτω να μην τα κουνήσουν σαν τιμωρία - ούτε γλυκόλογα ή κα΄τι άλλο να τα ξεγελάσει. Φυσικά τα μωρά σπάραξαν στο κλάμα - μεταξύ μας κι εγώ ήμουν έτοιμη να τα "μπήξω". Κι έτσι είμαστε τώρα σε αναζήτηση νέου παιδιάτρου. Δεν ξέρω αν αυτά που ψάχνω είναι πολλά, σας παρακαλώ πείτε μου αν είμαι υπερβολική και παράλογη :

1. Γιατρός που να εμπνέει εμπιστοσύνη, να σηκώνει το κινητό του και να απαντά σε όλες τις ερωτήσεις χωρίς να κοιτά το ρολόι να σε διώξει γρήγορα

2. Γιατρός που να δείχνει ενδιαφέρον για τα παιδιά (να τους μιλά με γλυκόλογα κ.λπ. την ώρα της εξέτασης)

3. Γιατρός που να ΚΡΑΤΑΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. Πώς γίνεται κανείς παιδίατρος να μην κρατάει ιστορικό - δεν το έχω καταλάβει ακόμη. Δηλαδή κάθε φορά να είσαι υποχρεωμένος να του υπενθυμίζεις τι έχει κάνει το παιδί και τι έχει περάσει απλά και μόνο να σε θυμηηθεί σαν περιστατικό.

4. Και φυσικά πάνω από όλα να είναι καλός γιατρός.

ΑΝ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ΑΝ ΟΧΙ, ΣΑΣ ΕΚΠΛΗΠΑΡΩ ΣΥΣΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΒΟΥΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ, γιατί όσο σκέφτομαι τι έχουν να τραβήξουν τα ζουζουνάκια μου σε 20 ημέρες με την παιδίατρο στα εμβόλια τους... μου έρχεται να βάλω τα κλάματα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο όσων θα διαβάσουν το μήνυμα και θα βρουν τον χρόνο να μου απαντήσουν.

ΜΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΜΑΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. Επειδη απο αυτα που γραφεις, μπορω να συμπερανω πως εισαι πολυ εξυπνη γυναικα, θα σου πω κατι που σιγουρα το καταλαβαινεις! Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, κι ετσι ο δικος μου παιδιατρος που στα ματια μου ειναι ΘΕΟΣ (και κυριολεκτω σε αυτο, εχει σωσει το παιδι μου απο πολλα), εσενα μπορει να μην σου κανει. Παω τωρα και στο παρασυνθημα ;) : Ο παιδιατρος μας εχει ολα τα χαρακτηριστικα που ζητας. Σηκωνει το κινητο του παντα, ακομα κι οταν εχει δουλεια (εστω για να σου πει να τον καλεσεις λιγακι αργοτερα). Αν τελικα τον επιλεξεις, θα σου πω να εχεις το εξης υπ' οψιν: Πολλες φορες ακουγεται "καπως", ΟΧΙ στο στυλ "πες μου τι θες να τελειωνουμε", αλλα σαν να εχει κατι. Το εχω συζητησει μαζι του και μου εχει πει πως ειναι λογω κουρασης. Γιατι αν καλοσκεφτεις πως τα πρωινα κανει επισκεψεις κατ' οικον (ΟΧΙ για εμβολια, αλλα σε αρρωστα παιδακια που το εχουν ζητησει οι γονεις τους για να αποφευγουν την επαφη με αλλα παιδια στο ιατρειο) και το απογευμα μεχρι το βραδυ κανει ιατρειο, θα καταλαβεις κι εσυ πως ειναι λογικο να ακουγεται κουρασμενος. Παντα μιλαει με γλυκολογα στη μικρη μου και μαλιστα τη χαϊδευει, της πιανει το χερακι και η μικρη του κανει γλυκες. Οσο για τα εμβολια, τα κανει ΠΑΝΤΑ με τη συνεργασια του γονεα. Δηλαδη θελει εναν απο τους δυο να ειναι κοντα στο παιδι και μολις το τρυπησει, μας ζητα να την παρουμε αμεσως αγκαλια για να νιωσει παρηγορια η μικρουλα! Οσο για το ιστορικο, εμας το καταγραφει στο μπλε βιβλιαριο (σε αυτο που κανουμε και τα εμβολια στις σελιδες πισω-πισω που εχει κενες γραμμες). Οποτε καθε φορα ανατρεχει εκει και μας ρωτα αν εχουμε κατι καινουριο που μας ανησυχει για να το κοιταξει (αφου βεβαια την εχει εξετασει εκεινος πρωτα και δεν εχει διαπιστωσει κατι). Τελος, κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλος γιατρος και δεν κοιταει να σε ξεπεταξει. Το μονο αρνητικο, ειναι πως βρισκεται στην Ηλιουπολη ενω εσυ ζητας Βουλα - Γλυφαδα!

Αν παρ' ολ' αυτα ενδιαφερεσαι, στειλε μου πμ να σου πω τα στοιχεια του!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει η φαιη ειναι κ ο δικος μου παιδιατρος.ειναι κ αυτος στην ηλιουπολη...φαιη μηπως εχουμε τον ιδιο?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει η φαιη ειναι κ ο δικος μου παιδιατρος.ειναι κ αυτος στην ηλιουπολη...φαιη μηπως εχουμε τον ιδιο?

Λες? Εμενα λεγεται Ιωαννης Φιτσιαλος! Εσενα?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα το φανταστηκα!!!ναι αυτον εχω κ εγω μου τον ειχε συστησει μια γειτονισσα μου κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη μας εχει γλιτωσει 2 φορες απ το να παμε νοσοκομειο μες τη νυχτα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...