mami

Πειθαρχία....μήπως ήρθε η ώρα για δράση;

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Φαντάζομαι ότι με παιδιά σε ηλικία σχολείου θα ήταν ωραιο να γυρνάς σπίτι έχοντας βγάλει ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς κ μετά να τελειώσεις κάποια πράγματα όσο θα διαβάζουν ή θα είναι στα εξωσχολικά. ωραίο με την έννοια ότι σε απαλλάσσει από κάποια άγχη. ή να δουλεύεις σπίτι όταν ειναο κλειστό το σχολείο ή όταν είναι αρρωστα. συστηματικά όμως όχι, είναι άβολο κ ειναο κ παγίδα να εντείνεις το ότι «η γυναίκα βασικά πρέπει να είναι σπίτι» αντί να διευκολύνεις τον εργαζόμενο γονέα. κ τα όρια δουλειάς κ σπιτιου μπερδεύονται πολύ, ακόμα κ εμείς το πάθαμε αυτό, με τηλέφωνα γονέων στα προσωπικά μας νούμερα σε άσχετες ώρες κ τετοια. 

όταν είναι στα εξωσχολικά σε ηλικίες ως και δημοτικό, φαντάζομαι ότι τα συνοδεύεις.. ή όταν διαβάζουν είναι ευκαιρία να κάνεις μαγείρεμα-δουλειές. Οπότε το ιδανικό, για μένα, είναι να τελειώνεις τα της δουλειάς στη δουλειά, ώστε όταν γυρνάς να μπορείς να ασχοληθείς με δουλειές και μεταφορές σε δραστηριότητες

Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , irin είπε:

όταν είναι στα εξωσχολικά σε ηλικίες ως και δημοτικό, φαντάζομαι ότι τα συνοδεύεις.. ή όταν διαβάζουν είναι ευκαιρία να κάνεις μαγείρεμα-δουλειές. Οπότε το ιδανικό, για μένα, είναι να τελειώνεις τα της δουλειάς στη δουλειά, ώστε όταν γυρνάς να μπορείς να ασχοληθείς με δουλειές και μεταφορές σε δραστηριότητες

ναι αλλε το θέμα του ωραρίου των σχολείων σε σχέση με τη δουλειά δεν λύνεται αλλιώς, εκτός αν τα πας ιδιωτικό. ή το τι κανεις σε αργίες ή αν είναι αρρωστα. αλλά εξαρτάται από πολλά, κάτι που βολεύει μια οικογένεια δεν σημαίνει ότι βολεύει μια άλλη. Το θέμα είναι ο,τι εφαρμόζεται να είναι για το καλό των εργαζομενων γονέων κ όχι να διευρύνονται ή καταργούνται τα ωράρια εργασίας αφενός κ να υποβιβάζουμε τις γυναίκες σε ειδική κατηγορία εργαζομένου αφετέρου. 

Η μαμα μου στο σπίτι προετοιμαζόταν για το σχολείο περισσότερο από το φυσιολογικό, ήταν η καλύτερη μας όταν έκλεινε την πόρτα να διαβάσει,  γιατί δεν μας εκνεύριζε!!!! κ ο μπαμπάς μου δούλευε πολύ στο σπίτι. το τραπέζι της κουζίνας ήταν σαν γραφείο μονιμα. γενικα εγω μεγάλωσα μ αυτήν την εικόνα σαν παιδί. 

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάντως μιας και ανοίγουμε παρενθέσεις και λέμε διαφορά .. είδα μόλις μια φωτό στο Ίντερνετ κι ήθελα να μοιραστώ μαζί σας γιατί ταυτίστηκα ... είναι μια πάπια στην φωτό με τα παπάκια της που βγήκαν έξω για δουλειές και λέει το ένα παπάκι : “I’m hungry” , λέει το δεύτερο παπάκι: I wanna go home , λέει το τρίτο:  I’m tired , λέει το τέταρτο παπάκι:  I need to pee! ... και λέει η πάπια ξεπουπουλιασμένη και ταλαιπωρημένη : “I’m not going with you anywhere ever again” :cry::P

ο άντρας μου έχει ενα κακό, ενώ γενθκα είναι πολύ χαλαρός με τον μικρό σε θέματα που θα μπορούσε να επιμένει κ γενικα κάνει χατίρια, όταν καθόμαστε κ έχουμε μια κουβέντα που του αρέσει κ ο μικρός αρχίσει να θέλει προσοχή, καταλαβαίνω ότι εκνευρίζεται αλλά φυσικά δεν θέλει να το δείξει, κ συνεχίσει να μου μιλάει ακάθεκτος μαζί με τον μικρό κ εγω απαντάω ταυτόχρονα, ή αν διακόψουμε λίγο μετά επανέρχεται σαν να μην συνέβη τίποτα ενώ ο δικός μου εγκέφαλος δεν έχει προλάβει να συντονιστεί. κ επειδή αυτό είναι κ η δουλειά στο σχολείο σε πολλαπλάσιο βαθμό βέβαια, κ επειδή είμαι κ τύπος που απολαμβάνει κ την ησυχία, πέρσι όταν με έστειλαν στις πανελλήνιες σκέφτηκα ότι 3 ώρες που κανεις δρν θα σου μιλάει κ δεν θα σου ζητάει τίποτα θα είναι μια ωραία αλλαγή. Ενταξει ήταν κατά καιρούς εκνευριστικό κ βλακώδες γιατί ούτε βιβλίο δεν επιτρέπεται να διαβάζουμε λες κ θα αντιγράψουν όντως, ούτε μπορούμε κ να περιφερόμαστε αδιάκοπα γιατί δημιουργεί ένταση, αλλά στην αρχή ειδικά μου φάνηκε ανανεωτικό. 

• Μου αρέσει 2
    • Χαχαχα 2

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

ο άντρας μου έχει ενα κακό, ενώ γενθκα είναι πολύ χαλαρός με τον μικρό σε θέματα που θα μπορούσε να επιμένει κ γενικα κάνει χατίρια, όταν καθόμαστε κ έχουμε μια κουβέντα που του αρέσει κ ο μικρός αρχίσει να θέλει προσοχή, καταλαβαίνω ότι εκνευρίζεται αλλά φυσικά δεν θέλει να το δείξει, κ συνεχίσει να μου μιλάει ακάθεκτος μαζί με τον μικρό κ εγω απαντάω ταυτόχρονα, ή αν διακόψουμε λίγο μετά επανέρχεται σαν να μην συνέβη τίποτα ενώ ο δικός μου εγκέφαλος δεν έχει προλάβει να συντονιστεί. κ επειδή αυτό είναι κ η δουλειά στο σχολείο σε πολλαπλάσιο βαθμό βέβαια, κ επειδή είμαι κ τύπος που απολαμβάνει κ την ησυχία, πέρσι όταν με έστειλαν στις πανελλήνιες σκέφτηκα ότι 3 ώρες που κανεις δρν θα σου μιλάει κ δεν θα σου ζητάει τίποτα θα είναι μια ωραία αλλαγή. Ενταξει ήταν κατά καιρούς εκνευριστικό κ βλακώδες γιατί ούτε βιβλίο δεν επιτρέπεται να διαβάζουμε λες κ θα αντιγράψουν όντως, ούτε μπορούμε κ να περιφερόμαστε αδιάκοπα γιατί δημιουργεί ένταση, αλλά στην αρχή ειδικά μου φάνηκε ανανεωτικό. 

Πάντως και εγώ έτσι όπως το είπες «3 ώρες δεν μιλάει κανείς» μου φάνηκε πολύ ωραίο ... σκεφτικά ποσο ωραία θα κάθεσαι 3 ώρες χωρίς κιχ και θα ταξιδεύει ο νους , θα χαλαρώσεις 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάντως και εγώ έτσι όπως το είπες «3 ώρες δεν μιλάει κανείς» μου φάνηκε πολύ ωραίο ... σκεφτικά ποσο ωραία θα κάθεσαι 3 ώρες χωρίς κιχ και θα ταξιδεύει ο νους , θα χαλαρώσεις 

ε δεν είναι τόσο ωραίο από ένα σημείο κ μετά. κάπου εκνευρίζεσαι γιατί δεν κανεις τίποτα. κ είναι κ αδύνατη η αντιγραφή, δεν έχουν βιβλία, δεν γίνεται να μιλήσουν, δεν έχουν καν χρόνο να ασχοληθούν με τους άλλους. Εκτός αν εγω είμαι τόσο αφελής. Θα μπορούσαν να μας άφηναν ένα βιβλίο έστω, αφού είναι δυο άτομα στην αίθουσα έτσι κ αλλιώς.  Στην Αγγλία στο πανεπιστήμιο μας έβαζαν  να επιτηρούμε επι πληρωμή  μικρά γκρουπάκια φοιτητών που έδιναν ανεξάρτητα για διάφορους λόγους (ασθένεια, ειδικές ανάγκες κλπ) κ έλεγαν ρητά ότι μπορούσαμε να διαβάζουμε. Τέλος πάντων άσχετο θέμα κ οι πανελλήνιες, αν θέλετε το ανοίγουμε κ αυτό. 

• Χαχαχα 3

Χα χα! Μπαινω σε ένα θέμα να διαβάσω, βλεπω 839 σελίδες, παω να διαβάσω τις τελευταίες 50 και καίγεται ο εγκέφαλός μου! Εχουν αλλαξει 100 διαφορετικά θέματα, εντελώς άσχετα με το αρχικό. Είπα λοιπόν να σχολιάσω το τελευταίο θεμα, αν και έχω και για τα προηγούμενα να γράψω, αλλά βαριέμαι. Οι πανελλήνιες είναι το χειρότερό μου!!! Τι ωραίο είναι καλε να μην κάνεις τίποτα 3 ωρες; δεν περνάνε με τίποτα! Λες και είναι 3 μερες! Και δεν είναι 3... και 1 ωρα μέχρι να ερθουν τα θέματα... βέβαια αυτή η ωρα περναει, μέχρι να ελέγξεις τα στοιχεία κτλ. Αλλα οι 3 υπόλοιπες δεν παλεύονται με τίποτα. Άσε που με πιάνει νύστα... Ουτε ο καφές δεν επιτρέπεται. Κάποιες φορές νιώθω να κλεινουν τα μάτια μου... καμια μερα θα με πάρει ο ύπνος στην καρέκλα και θα γίνω ρεζίλι! :oops:

• Χαχαχα 4

Να πω και το άλλο... εχω ψυχολογικό με τις πανελλήνιες! Κάθε φορά που πάω για επιτήρηση με πιάνει άγχος... το βραδυ βλεπω εφιάλτες, οτι την επόμενη μέρα δίνω μαθηματικά και δεν έχω διαβάσει... κατά καιρούς παραμιλαω κιολας... "παραγωγισε το"!!! Ελεγα καποια φορα στον ύπνο μου.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Μα κι εσυ σου προσφέρονται 3 ώρες ηρεμίας και ούτε αυτές τις εκτιμάς!!!!!

Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , Deena είπε:

Είδες τι αχάριστη είμαι! 3 ώρες ηρεμίας και με αποζημίωση και δεν λέω ένα ευχαριστώ η γαϊδουρα. Να πληρώνουμε έπρεπε για να πάμε. 

• Χαχαχα 1

On 29/5/2021 at 9:05 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω να πάρω άδεια πάνω από δύο εβδομάδες συνεχόμενες από όταν ήμουν φοιτήτριατl Παίζεις με τον πόνο μας, λόγω επαγγέλματος ;)

Kataλαβαινω πως το λες

Αλλά να λέμε δόξα τω θεω ολες εμείς που δουλευουμε άλλοι σήμερα ειδικά είναι αστα να πανε και πολυ λυπάμαι

Αυτό να σκεφτόμαστε καθημερινά και να νιώθουμε ευλογημένες

Αυτά σκεφτόμουν συμπτώματικα σήμερα που ειμαι ενα κουρελι από την κουραση στη δουλειά τελ βδομάδες

Λέω Νταϊάν μην γκρινιάζεις τέρμα

On 31/5/2021 at 5:32 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Είδες τι αχάριστη είμαι! 3 ώρες ηρεμίας και με αποζημίωση και δεν λέω ένα ευχαριστώ η γαϊδουρα. Να πληρώνουμε έπρεπε για να πάμε. 

Η αλήθεια είναι πως 3 ώρες είναι πολυ σημαντικές 

On 31/5/2021 at 4:35 ΜΜ, Deena είπε:

Εγώ πάντως που μου εχουν δοθεί τις έχω εκτιμήσει στο έπακρο

Πραγματικά 3 ώρες αλλά και 1 να είναι είναι ένα τεράστιο ψυχολογικό διάλειμμα αρκεί να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις που να μπορείς κιολας

On 31/5/2021 at 2:54 ΜΜ, Super.mum είπε:

Είναι απόλαυση πραγματι αλλά δεν είναι και παω και για καφε :P

κι εκει που ταξιδεύεις σε ξυπνάει ο Βασίλης ξέρω γω. Μεγάλη ξενερα. :D

On 31/5/2021 at 4:16 ΜΜ, MagdaP είπε:

Να πω και το άλλο... εχω ψυχολογικό με τις πανελλήνιες! Κάθε φορά που πάω για επιτήρηση με πιάνει άγχος... το βραδυ βλεπω εφιάλτες, οτι την επόμενη μέρα δίνω μαθηματικά και δεν έχω διαβάσει... κατά καιρούς παραμιλαω κιολας... "παραγωγισε το"!!! Ελεγα καποια φορα στον ύπνο μου.

Μα για επιτήρηση πας δεν πας εσυ να δώσεις! Γιατί τέτοιο άγχος!? 

On 31/5/2021 at 5:32 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι αν συγκρίνεις με τον μέσο όρο αυτά που χεις εσυ δεν υπάρχουν, σαν πλεονεκτηματα εννοώ

Έχεις άλλες εγνοιες σίγουρα αλλά είσαι σε πλεονεκτικη θέση στο κομμάτι αυτό το αυτό σου λέει η deena εκτίμησε το

Σκέψου να μην το χες.. Θα ταν ωραίο να το έχεις! 

On 31/5/2021 at 3:03 ΜΜ, Έσπερος είπε:

ε δεν είναι τόσο ωραίο από ένα σημείο κ μετά. κάπου εκνευρίζεσαι γιατί δεν κανεις τίποτα. κ είναι κ αδύνατη η αντιγραφή, δεν έχουν βιβλία, δεν γίνεται να μιλήσουν, δεν έχουν καν χρόνο να ασχοληθούν με τους άλλους. Εκτός αν εγω είμαι τόσο αφελής. Θα μπορούσαν να μας άφηναν ένα βιβλίο έστω, αφού είναι δυο άτομα στην αίθουσα έτσι κ αλλιώς.  Στην Αγγλία στο πανεπιστήμιο μας έβαζαν  να επιτηρούμε επι πληρωμή  μικρά γκρουπάκια φοιτητών που έδιναν ανεξάρτητα για διάφορους λόγους (ασθένεια, ειδικές ανάγκες κλπ) κ έλεγαν ρητά ότι μπορούσαμε να διαβάζουμε. Τέλος πάντων άσχετο θέμα κ οι πανελλήνιες, αν θέλετε το ανοίγουμε κ αυτό. 

Δε χρειάζεσαι βιβλία, έχεις το κεφάλι σου. Κάνε τις σκέψεις σου και κράτα τις σημειώσεις σου, στο Κεφαλι εννοώ η χαλάρωσε εντελώς μη σκέφτεσαι τίποτα. Η παρατήρησε τι γράφουν η ονειρέψου το μέλλον η το πλάνο της επόμενης εβδομάδας. 

Μόνο σε εμένα είναι ευκολο να κάθομαι και να κάνω ταβανοθεραπεία ειναι τοσο αντί στρες φάση... Ένας καφές μου είναι αρκετος για παρεα:) 

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δε χρειάζεσαι βιβλία, έχεις το κεφάλι σου. Κάνε τις σκέψεις σου και κράτα τις σημειώσεις σου, στο Κεφαλι εννοώ η χαλάρωσε εντελώς μη σκέφτεσαι τίποτα. Η παρατήρησε τι γράφουν η ονειρέψου το μέλλον η το πλάνο της επόμενης εβδομάδας. 

Μόνο σε εμένα είναι ευκολο να κάθομαι και να κάνω ταβανοθεραπεία ειναι τοσο αντί στρες φάση... Ένας καφές μου είναι αρκετος για παρεα:) 

Κι εγώωωω! Νομίζω δεν έχω βαρεθεί ποτέ στη ζωή μου! Μπορώ να φαντάζομαι πράγματα για ώρα! Όχι φανταστικά. Εννοώ μελλοντικά σχέδια, όνειρα, αγορές, αλλαγές στο σπίτι... Από μικρή το είχα. Φανταζομουν τα παιδιά μου, το σπίτι μου, τον άντρα μου κλπ. Και φυσικά αφαιρουμουν πολύ σε μαθήματα κι ακόμα πιο πολύ σε ταινίες και θέατρα. Έχανα τη μισή παράσταση! Ώρες ώρες αναρωτιέμαι μήπως έχω δεπυ.

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εγώωωω! Νομίζω δεν έχω βαρεθεί ποτέ στη ζωή μου! Μπορώ να φαντάζομαι πράγματα για ώρα! Όχι φανταστικά. Εννοώ μελλοντικά σχέδια, όνειρα, αγορές, αλλαγές στο σπίτι... Από μικρή το είχα. Φανταζομουν τα παιδιά μου, το σπίτι μου, τον άντρα μου κλπ. Και φυσικά αφαιρουμουν πολύ σε μαθήματα κι ακόμα πιο πολύ σε ταινίες και θέατρα. Έχανα τη μισή παράσταση! Ώρες ώρες αναρωτιέμαι μήπως έχω δεπυ.

Ναι κι εγω... στο σπιτι μου ομως, στον καναπέ, με τον καφέ μου! Και οχι πρωι πρωί, χωρίς καφε,  απο τις 7, όρθια ή σε μία άβολη καρέκλα, μεσα στη ζέστη... δε λεω... υπάρχουν πολύ χειρότερα εννοείται, αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να κανω κατι δημιουργικό εκείνες τις ώρες και ας κουραζομουν σωματικά παρα το απόλυτο τίποτα με τις συγκεκριμένες συνθήκες. Πραγματικά είναι το χειρότερό μου. 

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εγώ το έχω αναρωτηθεί αυτό, αν έχω ΔΕΠΥ. Αλλά όταν αποφασίζω να συγκεντρωθώ το κάνω. Λες να κάνουμε κανα τεστ? Αλλά δε βαριέσαι μια χαρά δεν παμε? :P

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα