Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πειθαρχία....μήπως ήρθε η ώρα για δράση;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 880
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα τι λες;;;; Ο νόμος λέει μετά τον τρίτο χρόνο εργασίας σε ίδιο εργοδότη, 2 εβδομάδες συνεχόμενες. Πριν από αυτό, πχ αν αλλάζεις εργοδότες συχνά, ούτε το 2 σερί δεν κατοχυρώνεται. Προφανώς έχεις τις άδειες αλλά ούτε συνεχόμενες, ούτε όποτε τις θες εσύ! 

 

 

Κι αν έχεις προσληφθεί σε έναν εργοδότη πρόσφατα, είναι δύο μέρες το μήνα κι έτσι αν πχ σε πήρε Απριλιο το καλοκαίρι έχεις 6 μέρες. (Είχα τύχει και σε έργο που έπρεπε υποχρεωτικά να παίρνουμε τις 2 κάθε μήνα θέλουμε δεν θέλουμε, για να μη λείψουμε όλοι συνεχόμενα το καλοκαίρι...)

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ να πω, κι ας με διορθώσουν οι νομικοί της παρέας αν κάνω λάθος, πως έχω την εντύπωση πως σύμφωνα με τον νόμο η άδεια πρέπει να δίνεται όλη μαζί - άσχετο που στις περισσότερες εταιρείες έχει καθιερωθεί το καλοκαιρινό διβδόμαδο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Κάπου εδώ να πω, κι ας με διορθώσουν οι νομικοί της παρέας αν κάνω λάθος, πως έχω την εντύπωση πως σύμφωνα με τον νόμο η άδεια πρέπει να δίνεται όλη μαζί - άσχετο που στις περισσότερες εταιρείες έχει καθιερωθεί το καλοκαιρινό διβδόμαδο.

Dyo ebdomaades einai ypoxreotikes mazi oi alles oxi k giayto to exoun kathierosei oi etaireies na min dinoun alli ebdomada synexomeni . 

Treis ebdomades einai ypoxreotikes mesa sto kalokairi alla oxi sinexomenes 

Einai pantos koulo na sizitame oti aptous 12 mines tou xronou protimame na kanoume to idio akribos pragma tous 12  mines k mas fenete routina oi dyo mines pou tha kanoume kati diaforetiko, 

Diladi sinolika an to deis einai anisixitiko na les oti protimo na kano to idio pragma gia 12 mines h esto gia 11 mines . 

Link to comment
Share on other sites

Νινάκι δεν υπάρχει τρόπος να φύγουν τα greeglish?

Εγώ λατρεύω να περνάω τις διακοπές σε εξοχικό. Τα ενοικιαζόμενα και τα ξενοδοχεία με κουράζουν. Για λίγες μέρες ναι, όπως νεότερη πχ που πήγαινα διακοπές και γυρνούσα στο ξενοδοχείο για ύπνο. Αλλιώς αν είναι για 2-3 εβδομάδες, θέλω την άνεση του εξοχικού σπιτιού μου. 

Με μικρό παιδί, εννοείται ότι οι διακοπές δεν είναι ακριβώς διακοπές, ουσιαστικά για τα παιδιά είναι μόνο, οπότε οι 3 εβδομάδες που παίρνω μου φαίνονται ατέλειωτες. Φέτος σκέφτομαι να πάρω 2 μόνο. Πριν ξεκινήσω στην εταιρία, όταν είχα μόνο τα μαθήματα, πήγαινα από αρχές Ιουλίου στο εξοχικό στο νησί και περνούσα τέλεια. Το πρωί πρωινό με θέα και βιβλίο, μετά θάλασσα , βιβλίο, ρακέτες, με την αδερφή μου και με παρεάκια που παραθέριζαν εκεί. Το βραδάκι φαγητό και παρείτσα με τους δικούς μου και το βράδυ είτε έξω ποτάκι, είτε σινεμά, είτε κουβεντούλα, χαρτάκι, επιτραπέζιο , τηλεόραση στη βεράντα . Τον Αύγουστο βέβαια πήγαινα και καμιά βδομάδα κάπου αλλού. Δεν συγκρίνονται οι διακοπές στο εξοχικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα τι λες;;;; Ο νόμος λέει μετά τον τρίτο χρόνο εργασίας σε ίδιο εργοδότη, 2 εβδομάδες συνεχόμενες. Πριν από αυτό, πχ αν αλλάζεις εργοδότες συχνά, ούτε το 2 σερί δεν κατοχυρώνεται. Προφανώς έχεις τις άδειες αλλά ούτε συνεχόμενες, ούτε όποτε τις θες εσύ! 

Δεν είπα για συνεχόμενες. Δεν ξέρω κανέναν σε εξειδικευμένη θέση ιδιωτικού τομέα με αρκετά χρόνια υπηρεσιασ σε σοβαρή επιχείρηση που να μην παίρνει 20 εργάσιμες σπαστές συνήθως σε 2+2 εβδομάδες. 

 

Επειδη το κουράσαμε πολύ, να τελειώνουμε. τα χομπι μου είναι φιλολογικά επίσης. από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα. να παρακολουθώ τις εξελίξεις στα επιστημονικά, να παρακολουθώ κανένα διαδικτυακό σεμινάριο, να διαβάζω βιβλία. μη φιλολογικά είναι ταινιεσ κ σειρές κ να παίζω μουσική. Δεν έχω χομπι αθλήματα, κηπουρική, μαγείρεμα, γυμναστική, άρα δεν γνωριζω ανθρώπους από τέτοιες δραστηριότητες κ δεν μοορω να συζητήσω εύκολα για τετοια θέματα. Επομένως @ΑΡΓΚ όταν μεγαλώσει το παιδί θα συνεχίσω πιο έντονα να ασχολούμαι με αυτά που κάνω τώρα αποσπασματικά, κ στη σύνταξη μάλλον θα κάνω επιπλέον ιαματικά λουτρά κ φυσικοθεραπείες για να εξισορροπήσω την έλλειψη γυμναστικής τόσα χρόνια. :-D

 

όταν δεν είχαμε παιδί, κάναμε πολλά πράγματα σε διακοπές, περίσσευαν κ χρήματα για να πάμε κ άλλου εκτός από τους γονείς μας, κ δεν μας ένοιαζε πάντα να υπάρχει μαγειρεμένο φαγητό ή να ειναο όλο το σπίτι πάντα τακτοποιημένο (ή κ απόλυτα καθαρό:oops:). Οπότε αυτό ήταν κανονικές διακοπές, με μπάνια, εκδρομές, βόλτες, ξενύχτια ενίοτε κ αρκετο προσωπικό χρόνο που εγω βασικά διάβαζα κυρίως ή σκεφτόμουν δημοσιεύσεις (που δεν έκανα ποτέ αλλά έχω κρατήσει σημειώσεις για το μέλλον). κ στο διάστημα που ήμασταν Αθήνα έβλεπα κ φίλους κ κανένα θέατρο κλπ.  Προφανώς σε διακοπές με παιδί δεν μπορείς να τα κανεις όλα αυτά στον ίδιο βαθμό κ επιπλέον δεν μπορείς να είσαι χύμα στο σπίτι. Οπότε συμπληρώνοντας αυτό που είπε η @Yovanna, ναι κ εμένα από ένα σημείο κ μετά μου λειπει η δουλειά μου, εκείνη μάλιστα το διατύπωσε κ πολύ πιο έντονα αλλά είχε τη σωφροσύνη να απέχει από την υπόλοιπη συζήτηση για να μην εξηγεί τα αυτονόητα, κ ναι από όλο αυτό πραγματικές διακοπές θεωρώ το να φύγεις κάπου που όντως θα ασχολείσαι μόνο με τις διακοπές σου. Αν δεν έδινα κατανοητή @ninaki80 λυπάμαι, δεν μπορώ να το εξηγήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ninaki80 είπε:

Einai pantos koulo na sizitame oti aptous 12 mines tou xronou protimame na kanoume to idio akribos pragma tous 12  mines k mas fenete routina oi dyo mines pou tha kanoume kati diaforetiko, 

Diladi sinolika an to deis einai anisixitiko na les oti protimo na kano to idio pragma gia 12 mines h esto gia 11 mines . 

 

Για να είμαι ειλικρινής, πιο ανησυχητική μου φαίνεται η ανικανότητα να αντιληφθεί κανείς ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί κι ότι ο καθένας μας έχει άλλες συνήθειες και ρυθμούς και, τέλος πάντων, βγάζει άλλα γούστα και τη βρίσκει αλλιώς. 

Δηλαδή κι εγώ ζηλεύω πολύ τις δίμηνες διακοπές, αλλά δεν θα την ξορκίσω να κάνει και για μένα όλα αυτά που δεν μπορώ να κάνω εγώ το καλοκαίρι. :)

 

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Πριν ξεκινήσω στην εταιρία, όταν είχα μόνο τα μαθήματα, πήγαινα από αρχές Ιουλίου στο εξοχικό στο νησί και περνούσα τέλεια. Το πρωί πρωινό με θέα και βιβλίο, μετά θάλασσα , βιβλίο, ρακέτες, με την αδερφή μου και με παρεάκια που παραθέριζαν εκεί. Το βραδάκι φαγητό και παρείτσα με τους δικούς μου και το βράδυ είτε έξω ποτάκι, είτε σινεμά, είτε κουβεντούλα, χαρτάκι, επιτραπέζιο , τηλεόραση στη βεράντα . Τον Αύγουστο βέβαια πήγαινα και καμιά βδομάδα κάπου αλλού.

 

Και για μένα αυτό είναι ο ορισμός του τέλειου καλοκαιριού!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Νινάκι δεν υπάρχει τρόπος να φύγουν τα greeglish?

Εγώ λατρεύω να περνάω τις διακοπές σε εξοχικό. Τα ενοικιαζόμενα και τα ξενοδοχεία με κουράζουν. Για λίγες μέρες ναι, όπως νεότερη πχ που πήγαινα διακοπές και γυρνούσα στο ξενοδοχείο για ύπνο. Αλλιώς αν είναι για 2-3 εβδομάδες, θέλω την άνεση του εξοχικού σπιτιού μου. 

Με μικρό παιδί, εννοείται ότι οι διακοπές δεν είναι ακριβώς διακοπές, ουσιαστικά για τα παιδιά είναι μόνο, οπότε οι 3 εβδομάδες που παίρνω μου φαίνονται ατέλειωτες. Φέτος σκέφτομαι να πάρω 2 μόνο. Πριν ξεκινήσω στην εταιρία, όταν είχα μόνο τα μαθήματα, πήγαινα από αρχές Ιουλίου στο εξοχικό στο νησί και περνούσα τέλεια. Το πρωί πρωινό με θέα και βιβλίο, μετά θάλασσα , βιβλίο, ρακέτες, με την αδερφή μου και με παρεάκια που παραθέριζαν εκεί. Το βραδάκι φαγητό και παρείτσα με τους δικούς μου και το βράδυ είτε έξω ποτάκι, είτε σινεμά, είτε κουβεντούλα, χαρτάκι, επιτραπέζιο , τηλεόραση στη βεράντα . Τον Αύγουστο βέβαια πήγαινα και καμιά βδομάδα κάπου αλλού. Δεν συγκρίνονται οι διακοπές στο εξοχικό πάντως.

Xilia sygnomi koritsia to ksero strabothikate . Perimeno na kano ayto to rimadoembolio k na kano tin eksormisi mou sta magazia me tin anesi mou na paro ena allo kinito. 

To paidi bre koritsia apoliti apokleistiki frontida tha thelei to poli gia 3 xronia akoma ante 4 . Apo 6 xronon k meta oute kathe mera tha xreiazete to teleio fagito stis diakopes oute na trexeis apo piso tou min xtypisei oute tha zitaei mama sinexeia . K se ksaderfia tha mporeis na to afiseis gia kapoies meres k stin ayli tha paizei me tous filous tou isixa xoris na anisyxeis k ekdromes aneta mporeis na pas xoris grinia ateleioti

πρίν από 13 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Για να είμαι ειλικρινής, πιο ανησυχητική μου φαίνεται η ανικανότητα να αντιληφθεί κανείς ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί κι ότι ο καθένας μας έχει άλλες συνήθειες και ρυθμούς και, τέλος πάντων, βγάζει άλλα γούστα και τη βρίσκει αλλιώς. 

Δηλαδή κι εγώ ζηλεύω πολύ τις δίμηνες διακοπές, αλλά δεν θα την ξορκίσω να κάνει και για μένα όλα αυτά που δεν μπορώ να κάνω εγώ το καλοκαίρι. :)

 

 

Και για μένα αυτό είναι ο ορισμός του τέλειου καλοκαιριού!

More k ego den tin ksorkizo na kanei ayta pou aresoun se mena . Emena aplos mou fenete parakseno oti den exei kati allo na kanei ektos apo tin douleia tis k bariete meta apo ligo tis diakopes ... 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ninaki80 said:

More k ego den tin ksorkizo na kanei ayta pou aresoun se mena . Emena aplos mou fenete parakseno oti den exei kati allo na kanei ektos apo tin douleia tis k bariete meta apo ligo tis diakopes ... 

O μπαμπάς μου ήταν δραστήριος άνθρωπος. Στις διακοπές ασχολιόταν πολύ με τον μπαξέ, πήγαινε για ψαροντούφεκο καθημερινά, είχε παρεάκια.. όμως μετά από καμιά βδομάδα φαινόταν ότι του έλειπε η δουλειά. Όχι γιατί δεν είχε τί να κάνει, αλλά γιατί αν αγαπάς τη δουλειά σου (και εκείνος τη λάτρευε), σου λείπει. Απολάμβανε περισσότερο τα ΠΣΚ στο νησί , παρά τα 3βδόμαδα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή @Έσπερος αν το παιδί 2-3 ετών δε φάει τη βδομάδα των διακοπών το τέλειο φαγητό ή το δωμάτιο του είναι χάλια, τι θα πάθει; Βασικά, δ νομίζω να ξέρω στην πραγματική ζωή οικογένειες που στις διακοπές να μην τάισαν το δίχρονο από ταβέρνες ή να πολυασχοληθηκαν με καθαριότητα. Και το παιδί, να τσιμπολογαει πατάτες με τους χαλαρούς γονείς να πίνουν το ουζακι στην παραλία και την άμμο στη βεράντα θα θυμάται από διακοπές και θα χαίρεται, όχι την αγχωμενη μαμά να σφουγγαριζει ενώ ο μπαμπάς ψάχνει βιολογική τσιπούρα για μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Yovanna είπε:

O μπαμπάς μου ήταν δραστήριος άνθρωπος. Στις διακοπές ασχολιόταν πολύ με τον μπαξέ, πήγαινε για ψαροντούφεκο καθημερινά, είχε παρεάκια.. όμως μετά από καμιά βδομάδα φαινόταν ότι του έλειπε η δουλειά. Όχι γιατί δεν είχε τί να κάνει, αλλά γιατί αν αγαπάς τη δουλειά σου (και εκείνος τη λάτρευε), σου λείπει. Απολάμβανε περισσότερο τα ΠΣΚ στο νησί , παρά τα 3βδόμαδα!

Nai omos den einai allo na sou leipsei h douleia sou k allo se mia ebdomada na baretheis ayta pou kaneis ? 

Ennoo oti den einai ena simadi ethismou katathlipsis na min mporeis na apolambaneis ayta pou exeis tora k saresoun k na ta bariesai amesos k na apozitas kati sigekrimeno mono? 

Diladi an emena to paidi mou tou aresan oi ypologistes k htan oli mera ston ypologisti k an pigaine diakopes k skeftotan ton ypologisti meta apo mia ebdomada den tha to estelna se ena psyxologo.? Einai to thema na mporeis na aoolayseis eksisou osa sou aresoun kserontas fysika oti tha teleiosoun . Den leo na sou poun pigaine diakopes gia mia zoi k den tha ksanadoulepseis. Leo oti ksereis oti se 2 mines pali tha doulepseis opote apolayse ayta pou kaneis tora. 

Link to comment
Share on other sites

@Εσπερος νομίζω ότι είσαι από τα λίγα άτομα που προτιμάς να δουλεύεις το καλοκαίρι από το να έχεις 2 μήνες διακοπές. Βέβαια αν είχες δουλέψει κάπου αλλού σε επιχείρησεις που με το έτσι θέλω δίνουν μόνο 1 εβδομάδα άδεια το καλοκαίρι, χωρίς να δώσουν τον υπόλοιπο χρόνο καθόλου, οι 2 μήνες θα σου φαίνονταν όνειρο!! 

Πάντως απ' τη στιγμή που ούτε ο σύζυγος σου δουλεύει το καλοκαίρι μπορείς να κανονίζεις 2-3 ώρες την ημέρα να κρατάει αυτός τον μικρό κ εσύ να κάνεις ότι θέλεις. Να πας βόλτα στη θάλασσα κ να χαλαρώσεις μόνη σου με ένα καλό βιβλίο, να βγεις για καμιά βόλτα με συνάδελφο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Xτες το πρωι, πήγα κολυμβητήριο με τα παιδιά, μετά άφησα τον μικρό σε ένα φίλο του, κατέβηκα με τα άλλα παιδιά βόλτα για περπάτημα, τσιμπήσαμε κάτι στο πόδι, γυρίσαμε σπίτι, διάβασα καμιά ώρα, πήρα τον μικρό και τον πήγα για μπάλα με το φίλο του ενώ έκανα γυμναστική στο πάρκο δίπλα, ήρθε η μαμά του παιδιού και πήγαμε όλοι για περπάτημα μέχρι το βράδυ, γυρίσαμε και είδα ένα επεισόδιο στο netflix που παραλίγο να κοιμηθώ από την κούραση, ξύπνησα το πρωί σήμερα , πήγα για καφέ και πρωινό με μια φίλη (χωρίς παιδιά αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια απλά θα τα είχαμε και αυτά μαζί), γύρισα, πήγα για μπάνιο, επέστρεψα, έκατσα καμιά ώρα για video games σε μία σπάνια στιγμή που κανένα παιδί δε διεκδικούσε την κονσόλα, και σε μισή ώρα πάω με το μικρό να βρούμε τους φίλους του για μπάλα, και το βράδυ έχουμε κανονίσει με μια γειτόνισσα και τα παιδιά να τα πάμε στην πλατεία για φαγητό. Δεν έχω ιδέα πότε πέρασε το ΣΚ, και δεν έχω κάνει το 1/10 από όσα ήθελα να κάνω ! Πώς γίνεται κανείς να βαριέται εκτός δουλειάς; Kαι είμαι πια και μόνη, δεν έχω και όλα αυτά που θα κάναμε με τον άντρα μου, από βόλτα και σινεμά ως μια μπύρα στο μπαλκόνι, όταν ακόμη ήμασταν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mama16 said:

@Εσπερος νομίζω ότι είσαι από τα λίγα άτομα που προτιμάς να δουλεύεις το καλοκαίρι από το να έχεις 2 μήνες διακοπές. Βέβαια αν είχες δουλέψει κάπου αλλού σε επιχείρησεις που με το έτσι θέλω δίνουν μόνο 1 εβδομάδα άδεια το καλοκαίρι, χωρίς να δώσουν τον υπόλοιπο χρόνο καθόλου, οι 2 μήνες θα σου φαίνονταν όνειρο!! 

Πάντως απ' τη στιγμή που ούτε ο σύζυγος σου δουλεύει το καλοκαίρι μπορείς να κανονίζεις 2-3 ώρες την ημέρα να κρατάει αυτός τον μικρό κ εσύ να κάνεις ότι θέλεις. Να πας βόλτα στη θάλασσα κ να χαλαρώσεις μόνη σου με ένα καλό βιβλίο, να βγεις για καμιά βόλτα με συνάδελφο κλπ

Δεν υπάρχουν εταιρίες που να δίνουν μια βδομάδα το χρόνο διακοπές. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες άδειας που δικαιούται ο εργαζόμενος. Μπορεί να τις πάρει σπαστά . Καθόλου όμως όχι. Εκτός αν θέλει ο εργοδότης να τις πληρώσει στον εργαζόμενο, πράγμα σπάνιο.

20 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Xτες το πρωι, πήγα κολυμβητήριο με τα παιδιά, μετά άφησα τον μικρό σε ένα φίλο του, κατέβηκα με τα άλλα παιδιά βόλτα για περπάτημα, τσιμπήσαμε κάτι στο πόδι, γυρίσαμε σπίτι, διάβασα καμιά ώρα, πήρα τον μικρό και τον πήγα για μπάλα με το φίλο του ενώ έκανα γυμναστική στο πάρκο δίπλα, ήρθε η μαμά του παιδιού και πήγαμε όλοι για περπάτημα μέχρι το βράδυ, γυρίσαμε και είδα ένα επεισόδιο στο netflix που παραλίγο να κοιμηθώ από την κούραση, ξύπνησα το πρωί σήμερα , πήγα για καφέ και πρωινό με μια φίλη (χωρίς παιδιά αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια απλά θα τα είχαμε και αυτά μαζί), γύρισα, πήγα για μπάνιο, επέστρεψα, έκατσα καμιά ώρα για video games σε μία σπάνια στιγμή που κανένα παιδί δε διεκδικούσε την κονσόλα, και σε μισή ώρα πάω με το μικρό να βρούμε τους φίλους του για μπάλα, και το βράδυ έχουμε κανονίσει με μια γειτόνισσα και τα παιδιά να τα πάμε στην πλατεία για φαγητό. Δεν έχω ιδέα πότε πέρασε το ΣΚ, και δεν έχω κάνει το 1/10 από όσα ήθελα να κάνω ! Πώς γίνεται κανείς να βαριέται εκτός δουλειάς; Kαι είμαι πια και μόνη, δεν έχω και όλα αυτά που θα κάναμε με τον άντρα μου, από βόλτα και σινεμά ως μια μπύρα στο μπαλκόνι, όταν ακόμη ήμασταν μαζί.

Αργκ δεν έχουμε όλοι τόσο έντονη κοινωνική ζωή με τα παιδιά. Εγώ δεν έχω γειτόνισσες με παιδιά στην ηλικία του γιού μου, ούτε καν φίλες με παιδιά στην ηλικία αυτή. Είναι αρκετά μεγαλύτερα τα παιδιά τους. Ίσως όταν μεγαλώσει και το δικό μου να έχουμε κάνει φίλους από το σχολείο και τις δραστηριότητες του και να κάνουμε και εμείς όλα αυτά. Είναι και 3 τα παιδιά, οπότε πολλοί και οι φίλοι. Δεν είναι το ίδιο με εμένα και την  Έσπερος που έχουμε ένα μικρό παιδάκι. Το δικό μου έχει πάει σχολείο ελάχιστα και της Έσπερος καθόλου. δεν έχουμε τέτοιο κύκλο ακόμη. Επίσης τα δικά μας είμαι μικρά και δεν έχουμε πού να τα αφήσουμε. Εμάς οι γιαγιάδες μας φεύγουν όλο το καλοκαίρι στα εξοχικά τους. εμείς σήμερα πήγαμε απλά οι 3 μας παιδική χαρά, ταβέρνα και μετά πάλι παιδική χαρά. Σιγά τα ωά. Τον παρακαλούσα χθες να πάμε καραγκιόζη στη γειτονιά μας, αλλά δεν ήθελε. Η αδερφή μου είχε καλέσει χθες φίλους του ανιψιού μου , αλλά είναι σχεδόν 5,5 και τα άλλα παιδιά 7, οπότε δεν ήθελαν το 3,5χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ενταξει έχουμε χάσει τελείως το νόημα. Λέει ένας άνθρωπος ότι θεωρεί πραγματική ξεκούραση στις διακοπές να πάει ένα πενθήμερο κάπου για να είναι πράγματι ξένοιαστος, και πρέπει να απολογηθεί γιατί το πιστεύει αυτό λες κ είπε ότι θέλει μόνο σουίτα με θεα στο Ημεροβίγλι με 10 καμαριέρες. Έλεος.

 

Δεν είπα ότι περνάω καταναγκαστικά έργα στις διακοπές μου ούτε ότι δεν μπορώ να τις απολαύσω ούτε ότι έχω κατάθλιψη ούτε ότι δεν θα ήθελα να έχω διακοπές, απλώς μου λειπει και η δουλειά μου ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,  ειδικά αν δεν φύγουμε για κάπου αλλού (που όντως μετά το καλοκαίρι του 16, διακοπές εκτός εξοχικών έχουμε κάνει μόνο ένα διήμερο σε διπλανό νησί, αλλά δεν θα κάτσω να εξηγήσω το γιατί).

 

Ενταξει έχω άλλα  στραβά αλλά σ αυτό κολλήσατε πραγματικά άνευ λόγου κ με μια εμμονή που δεν ερμηνεύεται. οι άνθρωποι είθισται να πηγαίνουν κάπου αλλού διακοπές κ τα ξενοδοχεία δεν είναι μόνο για όποιον δεν έχει εξοχικό ούτε μόνο για όποιον έχει πέντε ή δέκα παιδιά άρα δικαιούται να θέλει να ξεκουραστεί ούτε μόνο για όποιον δουλεύει πάνω από 12 ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν είναι αρκετά κουρασμένος ώστε να μην θέλει να ασχοληθεί για λίγες μέρες με τα τετριμμένα. 
 

Οι διακοπές στην Ελλάδα ειδικά στις Κυκλαδες είναι απρόσιτες για την πλειοψηφία των ελληνικών οικογενειών όπως κ οτιδήποτε πάνω της μιας εβδομάδας, πιο φτηνά πας έξω παρα μέσα, κ καθόμαστε κ συζητάμε αν ένας άνθρωπος έχει δικαίωμα να θέλει να πάει διακοπές κάπου εκτός ιδιοκτήτης κατοικίας, γιατί πρέπει να είναι ευχαριστημένος επειδή μένει μονιμα στην εξοχή ή έχει κ σπίτι εκτός πόλης για να πάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλά ενταξει έχουμε χάσει τελείως το νόημα. Λέει ένας άνθρωπος ότι θεωρεί πραγματική ξεκούραση στις διακοπές να πάει ένα πενθήμερο κάπου για να είναι πράγματι ξένοιαστος, και πρέπει να απολογηθεί γιατί το πιστεύει αυτό λες κ είπε ότι θέλει μόνο σουίτα με θεα στο Ημεροβίγλι με 10 καμαριέρες. Έλεος.

 

Δεν είπα ότι περνάω καταναγκαστικά έργα στις διακοπές μου ούτε ότι δεν μπορώ να τις απολαύσω ούτε ότι έχω κατάθλιψη ούτε ότι δεν θα ήθελα να έχω διακοπές, απλώς μου λειπει και η δουλειά μου ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,  ειδικά αν δεν φύγουμε για κάπου αλλού (που όντως μετά το καλοκαίρι του 16, διακοπές εκτός εξοχικών έχουμε κάνει μόνο ένα διήμερο σε διπλανό νησί, αλλά δεν θα κάτσω να εξηγήσω το γιατί).

 

Ενταξει έχω άλλα  στραβά αλλά σ αυτό κολλήσατε πραγματικά άνευ λόγου κ με μια εμμονή που δεν ερμηνεύεται. οι άνθρωποι είθισται να πηγαίνουν κάπου αλλού διακοπές κ τα ξενοδοχεία δεν είναι μόνο για όποιον δεν έχει εξοχικό ούτε μόνο για όποιον έχει πέντε ή δέκα παιδιά άρα δικαιούται να θέλει να ξεκουραστεί ούτε μόνο για όποιον δουλεύει πάνω από 12 ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν είναι αρκετά κουρασμένος ώστε να μην θέλει να ασχοληθεί για λίγες μέρες με τα τετριμμένα. 
 

Οι διακοπές στην Ελλάδα ειδικά στις Κυκλαδες είναι απρόσιτες για την πλειοψηφία των ελληνικών οικογενειών όπως κ οτιδήποτε πάνω της μιας εβδομάδας, πιο φτηνά πας έξω παρα μέσα, κ καθόμαστε κ συζητάμε αν ένας άνθρωπος έχει δικαίωμα να θέλει να πάει διακοπές κάπου εκτός ιδιοκτήτης κατοικίας, γιατί πρέπει να είναι ευχαριστημένος επειδή μένει μονιμα στην εξοχή ή έχει κ σπίτι εκτός πόλης για να πάει. 

esperos den eipes oti stis diakopes sou ta teleytaia xronia eisai kleismeni sto spiti gia tous x psi logous pou mporei na exoun tyxei ta teleutaia xronia k oti ekei pou zeis den exete tipota na kanete k eiste monoi sas giayto oi diakopes sas den sou aresoun . 

Eipes oti stenaxoriesai pou kkeinoun ta sxoleia oti protimas anti gia 2 mines diakopes opou thes ksenodoxeio gia 5 meres k meta pali douleia. 

Oti to mono pou se endiaferei einai ta filologika k den briskeia tipota allo pou na mporei na se kratisei se endiaferon xoris tin douleia pano apo 10 meres . 

An mou eleges oti ksereis emena maresei stis diakopes mou na taksideyo alla ta teleytaia xronia eimai kleismeni sto spiti k parees den exo tha sou elega e nai kleismeni se ena spiti na gyrnas gyro gyro ta stena tou nisiou ok diakopes den einai. 

Episis katalabaino na sou leipei h douleia sou alla na routiniazeis k stis diakopes den to katalabaino. Giati ayto eipes oti meta apo 10 meres to theoro routina tis diakopes . 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ μεγάλο βαθμό πέρασα φάσεις που ρουτινιασα και κλείστηκα στο παρελθόν. Μετά αποφάσισα ότι ωραία η γκρίνια, αλλά αν δε βγω έξω να κυνηγήσω παρέες, δεν... Οπότε βγήκα. Αλλά και στο παρελθόν, με βασικά την οικογένεια μόνο, πότε να προλάβω να βαρεθω στις διακοπές; Ούτε σε ξενοδοχείο πηγαμε, ούτε Κυκλάδες με τρία παιδιά. Μια χαρά και τα ενοικιαζόμενα στην Ήπειρο ή την Πελοπόννησο. Νομίζω ότι ρόλο παίζει και η δουλειά. Εμένα μικρά τα παιδιά μου έλειπαν πάρα πολύ τις εργάσιμες ημέρες, ήταν απόλαυση απλά να σκάβουμε με τις ώρες την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν υπάρχουν εταιρίες που να δίνουν μια βδομάδα το χρόνο διακοπές. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες άδειας που δικαιούται ο εργαζόμενος. Μπορεί να τις πάρει σπαστά . Καθόλου όμως όχι. Εκτός αν θέλει ο εργοδότης να τις πληρώσει στον εργαζόμενο, πράγμα σπάνιο.

Αργκ δεν έχουμε όλοι τόσο έντονη κοινωνική ζωή με τα παιδιά. Εγώ δεν έχω γειτόνισσες με παιδιά στην ηλικία του γιού μου, ούτε καν φίλες με παιδιά στην ηλικία αυτή. Είναι αρκετά μεγαλύτερα τα παιδιά τους. Ίσως όταν μεγαλώσει και το δικό μου να έχουμε κάνει φίλους από το σχολείο και τις δραστηριότητες του και να κάνουμε και εμείς όλα αυτά. Είναι και 3 τα παιδιά, οπότε πολλοί και οι φίλοι. Δεν είναι το ίδιο με εμένα και την  Έσπερος που έχουμε ένα μικρό παιδάκι. Το δικό μου έχει πάει σχολείο ελάχιστα και της Έσπερος καθόλου. δεν έχουμε τέτοιο κύκλο ακόμη. Επίσης τα δικά μας είμαι μικρά και δεν έχουμε πού να τα αφήσουμε. Εμάς οι γιαγιάδες μας φεύγουν όλο το καλοκαίρι στα εξοχικά τους. εμείς σήμερα πήγαμε απλά οι 3 μας παιδική χαρά, ταβέρνα και μετά πάλι παιδική χαρά. Σιγά τα ωά. Τον παρακαλούσα χθες να πάμε καραγκιόζη στη γειτονιά μας, αλλά δεν ήθελε. Η αδερφή μου είχε καλέσει χθες φίλους του ανιψιού μου , αλλά είναι σχεδόν 5,5 και τα άλλα παιδιά 7, οπότε δεν ήθελαν το 3,5χρονο. 

Einai diaforetiko ayto pou les yovvana . Allo einai gia logous anoteras bias mporei na kleistoume 2,3 xronies mesa opote ok protimo na doulepso 2,3 xronia to kalokairi k allo ego den kano tipota stis diakopes mou giati apla den mou aresei tipota allo . To paidi se 2-3 xronia paei megalose tha mporeis diladi na exeis k esy anesi na pas kapou makria opos ekanes paliotera . Episis oi giagiades pane eksoxiko k eseis apagoreyete? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δεν υπάρχουν εταιρίες που να δίνουν μια βδομάδα το χρόνο διακοπές. Είναι συγκεκριμένες οι μέρες άδειας που δικαιούται ο εργαζόμενος. Μπορεί να τις πάρει σπαστά . Καθόλου όμως όχι. Εκτός αν θέλει ο εργοδότης να τις πληρώσει στον εργαζόμενο, πράγμα σπάνιο.

Αργκ δεν έχουμε όλοι τόσο έντονη κοινωνική ζωή με τα παιδιά. Εγώ δεν έχω γειτόνισσες με παιδιά στην ηλικία του γιού μου, ούτε καν φίλες με παιδιά στην ηλικία αυτή. Είναι αρκετά μεγαλύτερα τα παιδιά τους. Ίσως όταν μεγαλώσει και το δικό μου να έχουμε κάνει φίλους από το σχολείο και τις δραστηριότητες του και να κάνουμε και εμείς όλα αυτά. Είναι και 3 τα παιδιά, οπότε πολλοί και οι φίλοι. Δεν είναι το ίδιο με εμένα και την  Έσπερος που έχουμε ένα μικρό παιδάκι. Το δικό μου έχει πάει σχολείο ελάχιστα και της Έσπερος καθόλου. δεν έχουμε τέτοιο κύκλο ακόμη. Επίσης τα δικά μας είμαι μικρά και δεν έχουμε πού να τα αφήσουμε. Εμάς οι γιαγιάδες μας φεύγουν όλο το καλοκαίρι στα εξοχικά τους. εμείς σήμερα πήγαμε απλά οι 3 μας παιδική χαρά, ταβέρνα και μετά πάλι παιδική χαρά. Σιγά τα ωά. Τον παρακαλούσα χθες να πάμε καραγκιόζη στη γειτονιά μας, αλλά δεν ήθελε. Η αδερφή μου είχε καλέσει χθες φίλους του ανιψιού μου , αλλά είναι σχεδόν 5,5 και τα άλλα παιδιά 7, οπότε δεν ήθελαν το 3,5χρονο. 

Κ όμως γίνεται, στις μικρές επιχειρήσεις δεν είναι τόσο νόμιμοι όσο οι μεγάλες. Σε δύο δουλειές έχω δουλέψει, στην μια έδιναν μια εβδομάδα, 6ημερη εργασία αλλά την πληρωναν ευτυχώς τουλάχιστον την άδεια και στην άλλη που είχα δουλέψει πάλι 6ημερη μια εβδομάδα έδιναν όλο το χρόνο χωρίς να πληρώσουν τπτ, ούτε καν επίδομα αδείας!!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ninaki80 said:

Einai diaforetiko ayto pou les yovvana . Allo einai gia logous anoteras bias mporei na kleistoume 2,3 xronies mesa opote ok protimo na doulepso 2,3 xronia to kalokairi k allo ego den kano tipota stis diakopes mou giati apla den mou aresei tipota allo . To paidi se 2-3 xronia paei megalose tha mporeis diladi na exeis k esy anesi na pas kapou makria opos ekanes paliotera . Episis oi giagiades pane eksoxiko k eseis apagoreyete? 

Όχι καλέ. Δεν απαγορεύεται. Απλά το εξοχικό της πεθεράς μου είναι 3,5 ώρες από Αθήνα και είναι και μικρό, το δικό μας είναι στις Κυκλάδες. Πάμε για διακοπές το καλοκαίρι. 

Να σου πω την αλήθεια, αν το σπίτι της πεθεράς μου ήταν μεγαλύτερο, θα τις μοίραζα τις διακοπές , γιατί προτιμώ τη συμβίωση με την πεθερά μου απ΄'ότι με τη μαμά μου και την αδερφή μου. Αλλά δεν χωράμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Καλά ενταξει έχουμε χάσει τελείως το νόημα. Λέει ένας άνθρωπος ότι θεωρεί πραγματική ξεκούραση στις διακοπές να πάει ένα πενθήμερο κάπου για να είναι πράγματι ξένοιαστος, και πρέπει να απολογηθεί γιατί το πιστεύει αυτό λες κ είπε ότι θέλει μόνο σουίτα με θεα στο Ημεροβίγλι με 10 καμαριέρες. Έλεος.

 

Δεν είπα ότι περνάω καταναγκαστικά έργα στις διακοπές μου ούτε ότι δεν μπορώ να τις απολαύσω ούτε ότι έχω κατάθλιψη ούτε ότι δεν θα ήθελα να έχω διακοπές, απλώς μου λειπει και η δουλειά μου ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,  ειδικά αν δεν φύγουμε για κάπου αλλού (που όντως μετά το καλοκαίρι του 16, διακοπές εκτός εξοχικών έχουμε κάνει μόνο ένα διήμερο σε διπλανό νησί, αλλά δεν θα κάτσω να εξηγήσω το γιατί).

 

Ενταξει έχω άλλα  στραβά αλλά σ αυτό κολλήσατε πραγματικά άνευ λόγου κ με μια εμμονή που δεν ερμηνεύεται. οι άνθρωποι είθισται να πηγαίνουν κάπου αλλού διακοπές κ τα ξενοδοχεία δεν είναι μόνο για όποιον δεν έχει εξοχικό ούτε μόνο για όποιον έχει πέντε ή δέκα παιδιά άρα δικαιούται να θέλει να ξεκουραστεί ούτε μόνο για όποιον δουλεύει πάνω από 12 ώρες τη μέρα γιατί αλλιώς δεν είναι αρκετά κουρασμένος ώστε να μην θέλει να ασχοληθεί για λίγες μέρες με τα τετριμμένα. 
 

Οι διακοπές στην Ελλάδα ειδικά στις Κυκλαδες είναι απρόσιτες για την πλειοψηφία των ελληνικών οικογενειών όπως κ οτιδήποτε πάνω της μιας εβδομάδας, πιο φτηνά πας έξω παρα μέσα, κ καθόμαστε κ συζητάμε αν ένας άνθρωπος έχει δικαίωμα να θέλει να πάει διακοπές κάπου εκτός ιδιοκτήτης κατοικίας, γιατί πρέπει να είναι ευχαριστημένος επειδή μένει μονιμα στην εξοχή ή έχει κ σπίτι εκτός πόλης για να πάει. 

στην τελικη γτ νιωθεις την αναγκη να δικαιολογηθεις;

παιζει τοσο πολυ ρολο για σενα τι γνωμη εχω εγω ,που ουτε με ξερεις,ουτε με ειδες,πιθανον δ θα γνωριστουμε ποτε,κ απλα ειμαι μια εγγραφη σε φορουμ;

(που στην τελικη με οσα κατα καιρους εχεις πει,μαλλον δ θα με αντεχες σε κοινη παρεα,αλλα δ μπηκα να ζητησω τα ρεστα.εσυ γτ;)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Episis katalabaino na sou leipei h douleia sou alla na routiniazeis k stis diakopes den to katalabaino. Giati ayto eipes oti meta apo 10 meres to theoro routina tis diakopes . 

ναι αυτό το είπα, δεν σημαίνει ότι δεν περνάω καλά, απλώς κάποιες μέρες είναι ρουτίνα, δεν μπορείς να είσαι κάθε μέρα έξω, αν εχεις παιδί δεν κανεις απαραίτητα όσα θα έκανες πριν εκτός αν τα κανεις εκ περιτροπής, κ αν εχεις παιδί δεν είσαι τελείως ανέμελος όπως αν φύγεις κάπου γιατί εχεις κ κάποιες δουλειές (αν κ έχω ακούσει κ γυναίκες χωρίς παιδί να λενε ότι δεν θέλουν εξοχικό γιατί προτιμούν να μην έχουν μαγείρεμα κ σιγυρισμα, αυτές να τις πάμε για λοβοτομή κατευθείαν γιατί είναι ψυχασθενείς με τη λογική σου). Δλδ οι μαμάδες που δεν εργάζονται κάνουν όλη μέρα διακοπές, σύμφωνα με αυτά που λες; ενταξει έλεος. είπα απλα ότι αν δεν πάω κάπου αλλού για λίγες μερες, δεν μου φαίνεται σαν κανονικές διακοπές. δεν είπα ότι θέλω πέντε μέρες να φύγω κ μετά να δουλεύω όλο το καλοκαίρι. εξάλλου είναι στιγμές κ στον χειμώνα που έχω νιώσει διακοπές. αν πάμε σε ένα εστιατόριο σε παραλία κ βλέπουμε θεα που ο Αθηναιος πρέπει να ταξιδέψει για να δει, νιώθω διακοπές. αν έχει μ μια καλοκαίρια κ ψήσουμε στη βεράντα, νιώθω διακοπές κ ας είναι ένα άσχετο σ/κ του χειμώνα. όταν ανοίγει ο καιροσ κ πάμε για ένα ουζάκι στην παραλία, νιώθω διακοπές. γιατί είναι μια αλλαγή, διαφορετική από τις εξοδουσ του χειμώνα. ο χρόνος σταματάει για λίγο κ το απολαμβάνεις. αν είσαι δυο μήνες στα ίδια χωρίς εναλλαγές, που η ποικιλία σου αν θε παρ στη μια ή την άλλη παραλία, μια στοσ τόσες να βγεις κ να δεις κ κανένα φίλο, γίνεται ρουτίνα κ αποζητασ κάτι άλλο, είτε να φύγεις είτε να κανεις κάτι διαφορετικό. ενταξει τα δικά μου χομπι δεν είναι πολύ της εξοχησ, το που διαφορετικό που θα κάνω κ μάλιστα μόνη μου, δεν το βρίσκω εδώ, ουτωσ ή άλλως έχω στάνταρ ενδιαφέροντα, οπότε ναι κάποιες φορές σκέφτομαι το σχολείο. αν δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε, δεν χρευαζεται τόση επιμονη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Όχι καλέ. Δεν απαγορεύεται. Απλά το εξοχικό της πεθεράς μου είναι 3,5 ώρες από Αθήνα και είναι και μικρό, το δικό μας είναι στις Κυκλάδες. Πάμε για διακοπές το καλοκαίρι. 

Να σου πω την αλήθεια, αν το σπίτι της πεθεράς μου ήταν μεγαλύτερο, θα τις μοίραζα τις διακοπές , γιατί προτιμώ τη συμβίωση με την πεθερά μου απ΄'ότι με τη μαμά μου και την αδερφή μου. Αλλά δεν χωράμε. 

Esena tote den sou ftanoun dyo mimes mexri na pas sto ena na fygeis apto allo theleis kati parapano xa xa xa!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δλδ οι μαμάδες που δεν εργάζονται κάνουν όλη μέρα διακοπές, σύμφωνα με αυτά που λες; ενταξει έλεος.

Ως εργαζόμενη μαμά, ομολογώ πως ναι. Δεν εννοώ τον πρώτο χρόνο με μικρό μωρό.

Αλλά μετά ναι, κάνουν αυτό που κάνω εγώ στην άδειά μου, άρα διακοπές :) Εγώ νιώθω να ξεκουράζομαι τις μέρες της άδειας, οπότε για εμένα είναι διακοπές, έχεις όλη τη μέρα να κάνεις όσα εγώ χωράω σε 4-5 ώρες άρα πολύ ελεύθερο χρόνο ή τη δυνατότητα να κάνεις τα ίδια πράγματα πολύ χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ως εργαζόμενη μαμά, ομολογώ πως ναι. Δεν εννοώ τον πρώτο χρόνο με μικρό μωρό.

Αλλά μετά ναι, κάνουν αυτό που κάνω εγώ στην άδειά μου, άρα διακοπές :) Εγώ νιώθω να ξεκουράζομαι τις μέρες της άδειας, οπότε για εμένα είναι διακοπές, έχεις όλη τη μέρα να κάνεις όσα εγώ χωράω σε 4-5 ώρες άρα πολύ ελεύθερο χρόνο ή τη δυνατότητα να κάνεις τα ίδια πράγματα πολύ χαλαρά.

Δεν το βλέπουν διακοπες.Σιγα οι μαμάδες που δεν δουλεύουν υποφέρουν από καταθλιψη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...