mami

Πειθαρχία....μήπως ήρθε η ώρα για δράση;

Recommended Posts

κ στο σχολειο αυτο εφαρμοζουμε στα παιδια.δν εχει σημασια αν δεν κοιτανε το κανουν για να μην εχετε εσεις τον ελγχο κ απο..παρηφανια!συνεσιστε να μιλατε κ μην πιεζετε να σας κοιταξουν!δεν πειραζει!οταν ομως σας μιλανε αυτα να κανετε το ιδιο για να δουν πως ειναι η αληθινη επικοινωνια

Διαφημίσεις

Πολύ σωστά!Ποτέ δεν πιέζεται να σας κοιτάξει αλλά συνεχίστε να τους μιλάτε ήρεμα...Πιάνει μόνο αν μάθετε και εσείς να χειρίζεστε τα νεύρα σας.Εμείς οι παιδαγωγοί συνήθως συστήνουμε αυτές τις μεθόδους και στους γονείς γιατί στο σπίτι είναι πιο έντονες οι αντιδράσεις τους.Θέλει εξάσκηση κορίτσια και μεγάλη υπομονή που όλες νομίζω ότι έχετε...:D

Ολα ιδια ειναι...χιχιχι..!!Κατα βαθος χαιρομαι που δημιουργει το παιδακι μου προσωπικοτητα,βαζει ορια στο τι θελει και τι δε θελει,αν και δεν ξεει ακομα πως και ποσο να το χρησιμοποιησει αυτο το ΘΕΛΩ!ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ!!!!!ΝΟμιζω πως με υπομονη και με ολους τους τροπους που λενε οι παραπανω μανουλες θα το αντιμετωπισουμε...Ηδη η δικη μου εχει αρχισει και την κοβει την τρελη υστερια...καποια στιγμη θα με καταλαβει απολυτα φανταζομαι...

A14gp2.png

XEMvp2.png

τι στο καλό αδελφάκια είναι όλα τους??? τα ολοΪδια κανει και η δικιά μου. Ειδικά στην ωρα του υπνου ή οτνα ειναι να φυγουμε απο την κολλητη της ΔΡΑΜΑ!!!!

Παντως εχω εφαρμόσει τα εξης με επιτυχία (σχετική πάντα διότι ανθρωπος είμαι και εγω και δεν είνια δυνατον να τα κανω ολα πάντα καλά)

1. Δεν της ταζω κατι που δεν θα κάνω ειτε αυτο είαι καλό είτε οχι δλδ ΠΟΤΕ και ΠΑΝΤΑ δεν παίζουν ευκολα στο λεξιλογιο μου (κοινώς δεν χρησιμοποιώ απειλή του τυπου δεν θα ξαναδεις Ντόρα διότι δεν θα το κάνω και αν πω σημερα δεν εχει βιβλιο το βραδυ δεν θα της κάνω το χατήρι και θα της εξηγησω - θυμησω γιατι)

2. Της εξηγω μερικες φορές κατι (4-5 ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ). Αν όμως με γράφει ή ουρλιάζει και δεν με ακουει της λεω "εισαι θυμωμενη και δεν θες τωρα να με ακουσεις, εχω νευριασει και εγω θα τα πουμε σε λιγο" και αποχορώ για να μην εγκληματισω (ειπαμε ειμαι ανθρωπος)

3. Εκφράζω το συναισθημα μου ΘΥΜΩΣΑ και οχι ΜΕ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ωστε να χρεώσω την συμπεριφορά και οχι το ιδιο το παιδί. Επίσης ονοματίζω τα δικά της συναισθηματα πραγμα που την ηρεμει (ναι ναι να δειτε φατσα οταν τωρα πια καταλαβαίνει οτι θυμωσε πχ σταματει το κλαμα και παιρνει μια εκφραση ΑΑΑΑΑΑ αυτο μου συμβαινει για φαντάσου)

4.ΕΕΕΕ τι να κάνουμε δεν θα είμαστε παντα σουπερ μαμαδες καποιες φορες θα φωνάξω, κάποιες θα βγω στο μπαλκονι και καποιες θα πω κατι που δεν πρεπει αλλα όποτε μπορω κανω τα παραπανω!!!

[URL="http://www.glitter-graphics.com"][/URL]

Έχετε δει (στο Φαντασία της Disney νομίζω ήταν) τον Mickey Mouse σαν εκπαιδευόμενο μάγο; Νομίζω με εκφράζει πολύ (ως πρόσφατα) σαν μαμά! Δοκιμάζω μεθόδους δίχως να τις έχω πολυκαταλάβει και μάλλον νομίζω ότι κάπως μαγικά θα έρθουν τα αποτελέσματα αλλά φυσικά όλα γίνονται σαλάτα και καταστροφή ( όπως και στο εν λόγω catroon )

Έχω κάνει μεγάλα λάθη προσπαθώντας να πειθαρχήσω το παιδί μου ενώ είμαι θυμωμένη ή φρικαρισμένη ή υπερβολικά εξαντλημένη. Μου την είπε το ίδιο το παιδί να φανταστείτε "Γιατί το έκανες αυτό μαμά;" ... "Μου φώναξες"...

Μετά ένιωσα χάλια. Ομολόγησα στο παιδί ότι θύμωσα και είπα ότι δεν θέλω να το ξανακάνω και συγνώμη.

Πολύ σωστα τα λέτε alan, katerinak και venus81... το μόνο που θα πω εγώ είναι προσοχή μεγάλη προσοχή στον τρόπο, στην πρόθεση και διάθεσή μας. Η ηρεμία μας, η υπομονή, ο σεβασμός των αναγκών και της προσωπικότητας του παιδιού θα αποδώσουν. Και να θυμόμαστε πάντα την ηλικία τους! Θα εξηγήσουμε αλλά δεν περιμένουμε να μας νιώσουν κιόλας (πχ το τι τραβάμε μαζί τους...) !

Ηρεμεί και το παιδί σε ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον και μειώνονται οι κρίσεις υστερίας. Χίλιες φορές καλύτερη η περίσπαση παρά η απαίτηση πειθαρχίας με φωνές... Μετά με σταθερότητα συνεχίζουμε να ζητάμε ή θέτουμε πλαίσια

Μιλάω ως παθών (εύχομαι και μαθών) Εντάξει δεν γίναμε και μάγοι έτσι ξαφνικά και λάθη θα ξανακάνουμε αλλά τουλαχιστον προσεκτικά και να το σκεφτόμαστε καλά...

Καλό μας κουράγιο!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα