Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολύ όλες σας!

 

Πιστεύω πως με βοήθησε η διαδυκτιακή κουβέντα!

 

Τελικά θα καταλήξω στο Λητώ,

μάλιστα έχω ήδη κλείσει να κάνω

και μαθήματα Yoga για εγκύους που διοργανώνουν εκεί!

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Φιλιά,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Γεια σας!!!!Θα γεννησω με το καλο στο ΕΛΕΝΑ και θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας..ηταν να γεννησω στο ΙΑΣΩ αλλα ο γιατρος και το περιβαλλον εκει μεσα με απετρεψαν...περιμενω απαντησεις σας...φιλια

ΤΟΝΙΑ ΧΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ΙΑΣΩ τον Ιούλιο με καισαρική +επισκληρίδιος και πλήρωσα 4.700 Ε. Ο γιατρός δεν περιλαμβάνεται στην αμοιβή.

:D

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε μια φίλη στο ΕΛΕΝΑ την Παρασκευή με καισαρική (κάτι ειχε ο πλακούντας και δεν την έβγαζε) και της έκαναν ολική νάρκωση. Και εκεινής ο γιατρός οπως και της δικής μου ειναι κατά της επισκληριδίου :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγω επέλεξα την κα Γεωργιαδου για γυναικολογο μου. Ειναι τυπικη αλλα και ευχαριστη ταυτοχρονα και τα αντιμετωπιζει ολα με ψυχραιμια- κατι που λειπει απo μενα. Δεδομενου οτι και οι βοηθοι της με βεβαιωσαν οτι αν ολα πανε καλα, ο τοκετος θα ειναι σιγουρα φυσιολογικος και οχι καισαρικη που απεχθανεται, νομιζω οτι εκανα τη σωστη επιλογη. Βεβαια θα εχω να πω περισσότερα μετα τον τοκετο που ειναι και το σημαντικο κομματι της υποθεσης! Απο επισκεψεις τα πρωινα ειναι δωρεαν - ταμειο δημοσίου - και το απογευμα 60E.

 

Έκανες πολύ καλή επιλογή! Και εγώ με την κα Γεωργιάδου γέννησα! Είναι και οικογενειακή φίλη 25 χρόνια! Απίθανος άνθρωπος! Αληθεια γύρισε από την άδεια? θέλω να πάω να με δει! :wink:

¨οσον αφορά τα δωμάτια του Έλενα αν επιλέξεις μονόκλινο ή έστω και δίκλινο σας πληροφορώ ότι δεν έχουν καμία διαφορά από αυτά των ιδιωτικών! Η ξαδέλφη μου γέννησε στο ΙΑΣΩ, ήταν σε 6κλινο (λόγω οικονομικού) και η διπλανή λεχώνα και η μάνα της ήταν κρυωμένες! Εγώ θα πάθαινα κρίση!!! :twisted:

 

 

Αχ σημερα που ρωτησα την Γεωργιαδου για το τι γινεται με τα δωματια δεν πηρα την απαντηση που περιμενα. Μου ειπε οτι θα μπω σε οποιο υπαρχει διαθέσιμο εκεινη τη στιγμη. Αυτο με αγχωνει γιατι δεν αντεχω την πολυκοσμια με αγνωστους.. Με πιανει τρελα, ειδικα μετα απο την ταλαιπωρια της γεννας! Η επιλογη μου ειναι σιγουρα μονόκλινο, αλλα πως θα το σιγουρεψω δεν ξερω. Εσυ artemis που ηδη εχεις κανει γεννα στο Ελενα θεωρεις οτι υπαρχει τροπος οταν πλησιαζει ο καιρος της γεννας να "κλεισω " μονοκλινο οπως στα ιδιωτιακα που σε βαζουν στο δωματιο που ζητας? Ο ουσιαστικος λογος που επελεξα δημοσιο ηταν οτι δεν αντεχε η τσεπη μου να μπω σε δικλινο σε ιδιωτικο. Any help? Thanx!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ σημερα που ρωτησα την Γεωργιαδου για το τι γινεται με τα δωματια δεν πηρα την απαντηση που περιμενα. Μου ειπε οτι θα μπω σε οποιο υπαρχει διαθέσιμο εκεινη τη στιγμη. Αυτο με αγχωνει γιατι δεν αντεχω την πολυκοσμια με αγνωστους.. Με πιανει τρελα, ειδικα μετα απο την ταλαιπωρια της γεννας! Η επιλογη μου ειναι σιγουρα μονόκλινο, αλλα πως θα το σιγουρεψω δεν ξερω. Εσυ artemis που ηδη εχεις κανει γεννα στο Ελενα θεωρεις οτι υπαρχει τροπος οταν πλησιαζει ο καιρος της γεννας να "κλεισω " μονοκλινο οπως στα ιδιωτιακα που σε βαζουν στο δωματιο που ζητας? Ο ουσιαστικος λογος που επελεξα δημοσιο ηταν οτι δεν αντεχε η τσεπη μου να μπω σε δικλινο σε ιδιωτικο. Any help? Thanx!

Η ασφάλεια σού καλύπτει δίκλινο δωμάτιο και μετά όταν φτάσει η ώρα να γεννήσεις ζητάς αμα θες μονόκλινο... πιο πριν δεν μπορείς να το κλείσεις. Συνήθως σε πάνε για λίγο στο δίκλινο και μετά σε μεταφέρουν στο μονόκλινο, εκτός αν δεν υπάρχει διαθέσιμο. Πάντως και τα δίκλινα είναι πολύ καλά δεν πρέπει να σε αγχώνει. Εγώ το έχω λατρέψει το Έλενα απ'όλες τις απόψεις! Εγώ είχα την Καργάκου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη που γέννησε την Παρασκευή ζήτησε μονοκλινο δεν ειχε και πήγε για μια μερα σε δίκλινο και μετά της βρήκαν. Πάντως μου είπε η αδερφή της που ειναι και ψείρα οτι ήταν μια χαρά καθαρότατα.

Τώρα πως να το κλείσεις απο πριν αμα δεν ξέρεις πότε θα γεννήσεις; εκτος κι αν εισαι προγραμματισμένη καισαρική.

Εγω δεν ανησυχώ...το πολυ πολύ να μεινω ενα βράδυ σε δίκλινο, σιγα, ο κόσμος ανακυκλώνεται πολύ γρήγορα στα μαιευτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπορούσα να κλείσω από πριν δωμάτιο. Όταν μπήκα για να γεννήσω ο άντρας μου ζήτησε μονόκλινο και επειδή εκείνη τη στιγμή δεν είχε μας βρήκαν δίκλινο! Την επόμενη ημέρα μας ρώτησαν αν μας ενδιέφερε ακόμα να μπούμε σε λίστα για μονόκλινο (επειδή είχε διαθέσιμο) αλλά τους είπα ότι δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα και έτσι έμεινα εκεί!

Μια φίλη που γέννησε 4 ημέρες μετά από εμένα ζήτησε μονόκλινο και αφού είχαν διαθέσιμο την έβαλαν.

Θέλω να πω ότι λόγω της μεγάλης ζήτησης δεν επιτρέπεται να κλείσεις από πριν. Ότι υπάρχει διαθέσιμο εκείνη την ώρα.

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση! :?

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο Έλενα είναι κατά, όχι για σοβαρούς λόγους κατά τη γνώμη μου, μάλλον για να έχουν την ησυχία τους και την ... έγκυο κοιμισμένη! Αν το συζητήσεις με το γιατρό, κυρίως με τον αναισθησιολόγο, μπορείς όμως να το συμφωνήσεις. Εγώ για παράδειγμα θα κάνω επισκληρίδιο, αν πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Έκανε στο Έλενα κάποια από εσάς επισκληρίδιο??

 

Έλενα καλημέρα!

Έχω κάνει επισκληρίδιο στο Έλενα.

Τι θα ήθελες να μάθεις?

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααα ενταξει κοριτσια αν μιλαμε για δικλινο τοτε οπως λετε δεν εχει και μεγαλη διαφορα. Μη με βαλουν σε κανενα 4-κλινο, 5-κλινο φοβαμαι και φρικαρω. Βεβαια προτεραιοτητα έχει ο τοκετος, να πανε ολα καλα και τα αλλα ισως δεν εχουν σημασια. Πιστευω ομως οτι ειναι σημαντικο να εχεις ηρεμια για να τη μεταδώσεις και στο μωρακι! :D

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω γεννήσει και τα δύο παιδιά μου στο ΛΗΤΩ. Ξέρω ότί τώρα το έχει αγοράσει το ΜΗΤΕΡΑ παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να είναι το πιο ζεστό και οικογενειάκό μαιευτήριο με τις καλύτερες τιμές. Το προσωπικό είναι πάρα πολύ καλό. Για το ΙΑΣΩ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Πάντως αν ο γιατρός μου ήταν σε δημόσιο μαιευτήριο θα πήγαινα στο δημόσιο γιατί όλες τις σοβαρές περιπτώσεις τα ιδιωτικά τις στελνουν στο δημόσιο. Αλλά το σημαντικότερο τη στιγμή της γέννας είναι να αισθάνεσαι ασφαλής με το γιατρό που επμιστεύεσαι δίπλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση....μάλλον πολλές!!!. Πρόκειται να γεννήσω στο Έλενα και μάλλον θα κάνω με τον άντρα μου τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου στην γέννα. Ξέρετε αν θα μπορεί κατά την διάρκεια των οδυνών να είναι μαζί μου και η αδερφή μου? Ή αν κάποιος άλλος αν θέλει να με δει θα μπορεί? Επίσης συνοδός επιτρέπεται στο δωμάτιο μετά την γέννα? Και την νύχτα? Σε μονόκλινο πιστεύω πως ναι αλλά και σε δίκλινο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση....μάλλον πολλές!!!. Πρόκειται να γεννήσω στο Έλενα και μάλλον θα κάνω με τον άντρα μου τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου στην γέννα. Ξέρετε αν θα μπορεί κατά την διάρκεια των οδυνών να είναι μαζί μου και η αδερφή μου? Ή αν κάποιος άλλος αν θέλει να με δει θα μπορεί? Επίσης συνοδός επιτρέπεται στο δωμάτιο μετά την γέννα? Και την νύχτα? Σε μονόκλινο πιστεύω πως ναι αλλά και σε δίκλινο?

 

Εσυ δεν εχεις σκοπό να γεννήσεις αλλα να κάνεις πάρτυ στο ΕΛΕΝΑ :lol::lol:

Μάλλον εξαρτάται απο το γιατρό σου αυτό αλλα πέρα απο τον άντρα σου χλωμή σε κόβω για άλλα άτομα. Αυτο για τους συνοδούς με ενδιαφέρει κι εμένα αλλα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για ενα άτομο να μεινει μαζί σου...κι εμενα θα μεινει δηλαδή ο άντρας μου ή μαμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση....μάλλον πολλές!!!. Πρόκειται να γεννήσω στο Έλενα και μάλλον θα κάνω με τον άντρα μου τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ώστε να μπορεί να είναι μαζί μου στην γέννα. Ξέρετε αν θα μπορεί κατά την διάρκεια των οδυνών να είναι μαζί μου και η αδερφή μου? Ή αν κάποιος άλλος αν θέλει να με δει θα μπορεί? Επίσης συνοδός επιτρέπεται στο δωμάτιο μετά την γέννα? Και την νύχτα? Σε μονόκλινο πιστεύω πως ναι αλλά και σε δίκλινο?

 

Helen καλησπέρα!

Κατά τη διάρκεια των ωδινών δεν ξέρω τι γίνεται γιατί γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική.

Σε μονόκλινο επιτρέπεται συνοδός τη νύχτα.

Σε δίκλινο, αν θυμάμαι καλά, δεν άφηναν άντρες αλλά άφηναν γυναίκες.

Καθόλου χαζή η ερώτηση για την καρέκλα!

Ναι! Εκεί κοιμάται ο συνοδός, αν τα καταφέρει, βέβαια!!! :lol:

Ο δικός μου, πάντως, κατάφερε μέχρι και να ροχαλίσει στην καρέκλα!!! :lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν άνετα να ξεκουραστούν πάντως!

Κάπου είχα ξαναγράψει ότι ο άντρας μου μέχρι και φορητή τηλεόραση είχε και έτρωγε τυρόπιτες και έπινε κόκα κόλα!!!

:lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, η ώρα η καλή για το μωράκι σου - όλα να πάνε καλά!

 

Επειδή, ως πολύ καλή μανούλα, κάνεις την έρευνά σου προτείνω να σκεφτείς το εξής: η ατμόσφαιρα ενός μαιευτηρίου είναι πολύ βασικό ζητούμενο για την ψυχολογία μας - αν όμως Ω ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ, μακριά από σένα, κούφια η ώρα, (τοκ τοκ, χτυπάω ξύλο) - συμβεί κάτι έκτακτο σε ένα μωράκι, τότε η ασφάλεια παίζει τον πρωτεύοντα ρόλου.

 

Στο φόρουμ μας, στην ενότητα Καταγγελίες, μια μανούλα είχε καταθέσει την εμπειρία της για το Λητώ. Δεν σου παραθέτω το link γιατί δεν ξέρω αν θέλεις να το διαβάσεις, ούτε θέλω να σε στεναχωρήσω - αν θέλεις, ψάξτο λίγο όμως, ε;

 

Ο,τι και να αποφασίσεις, οι ευχές μου μαζί σου :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...