Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Παρακολουθώ την ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων μεταξύ σας και ομολογώ πως είναι πάρα πολύ βοηθητική!!!! Συγχαρητήρια σε όλες!!!

 

Διανύω και εγώ την 7 εβδομάδα της εγκυμοσύνης και τα έχω σχετικά χαμένα σχετικά με το ποιον γιατρο και άρα ποιο μαιευτήριο είναι το καταλληλότερο για μένα. Στο Έλενα πήγα προχθές μετά από την παρακίνηση μιας φίλης μου για να επισκεφθώ τον κ.Σταυρινουδάκη. Ομολογώ πως ήταν μια από τις πιο σύντομες επισκέψεις που είχα ποτε....βέβαια ο άνθρωπος είχε χειρουργείο, οπότε είναι εν μέρει δικαιολογημένος...

 

Έχετε ακούσει εσεις σχόλια για τον κ.Σταυρινουδάκη?

 

Είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια για αυτόν και έτσι είχα πάει να τον επισκεφτώ πριν μείνω έγκυος αλλά δεν ήταν και από τις καλύτερες συναντήσεις που είχα. Μάλλον ήταν κουρασμένος γιατί με ξεπέταξε αμέσως και γενικά βαριόταν να ασχοληθεί μαζί μου. Από την άλλη δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι πολύ καλός γιατρός. Απλά γράφω την εμπειρία μου.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους! :D

 

Διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σκέφτηκα πως θα είναι ωραία να γίνω μέλος στο Parents.gr παρόλο που δεν είμαι ακόμα parent!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας από την εμπειρία σας, σχετικά με το Λητώ και το Ιασώ (θα πρέπει να αποφασίσω σε ποιό από τα δύο θα γεννήσω).

 

Έτσι και αλλιώς σκέφτομαι να πάω σε οικονομική θέση και με ενδιαφέρει κυρίως η προσοχή που δίνουν οι μαίες και οι γιατροί & κατα πόσο σε ακούν & σε προσέχουν ή δεν σου δίνουν σημασία.

 

Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω διαβάσει στο forum καταλαβαίνω ότι το Ιασώ είναι πιο απρόσωπο και κρύο σε σχέση με το Λητώ - σωστά?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

 

Μαρία

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγώ είμαι στον 5ο!

Αν και θα γεννήσω στο Μητέρα, ξέρω να σου πω ότι το Ιασώ είναι ίσως το πιό ακριβό μαιευτήριο της Αθήνας.

Το Λητώ είναι μικρότερο και σαφώς οικονομικότερο. Θεωρώ ότι είναι πιό "ζεστό" σαν χώρος.

Αν μπορούσα να επιλέξω, θα διάλεγα το Λητώ...

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μωρά μου τα γέννησα στο Ιασώ.. Δυο καισαρικές. Να σου πω την αλήθεια σαν νοσοκομείο, χώρος, διακόσμιση κλπ, δεν λέει τίποτα.. Εγώ πήγα εκεί για να αισθάνομαι την ασφάλεια ότι οτιδήποτε προκύψει είτε σε μένα είτε στο μωρό μου θα υπάρχει το ανθρώπινο δυναμικό εκπαιδευμένο και τα μηχανήματα για να υποστηρίξουν. Δοξα το θεό δεν χρειάστηκε ούτε το ένα ούτε το άλλο.. Από κει και πέρα οι τοίχοι ενα συνηθισμένο χρώμα, κουρτίνες αστα να πάνε, ουτε ενα καδράκι ευθυμο κάτι να ξεχωρίζει απο νοσοκομείο και να καταλαβαίνεις οτι είσαι σε μαιευτήριο..Και να σκεφτεις οτι στο πρώτο μου μωρό πλήρωσα κανονικά τρίκλινο από επιλογή.. Στο δεύτερο πλήρωσα εξάκλινο αλλά μπήκα σε τρίκλινο πάλι.. Οσον αφορά τις μαίες ρε συ δεν ξέρω ίσως εγώ να είχα στο μυαλό μου πράγματα που δεν συμβαίνουν στην πραγματικότητα.. Νόμιζα ότι μια και δίνω τόσα χρήματα το λιγότερο πια θα ήταν όταν με το καλό γεννούσα να μου φέρουν το μωρό και να έρθει κάποια μαία να κάτσει λίγο μαζί μου να μου δείξει πως να πιάσω το μωρό πως να την τοποθετήσω στο στήθος για να θυλάσει κλπ.. Δεν ξέρω αν υπάρχουν νοσοκομεία που γίνεται πράγματι αυτό.. Ισως όλα αυτά να είναι ουτοπικές σκέψεις και να μην συμβαίνουν στην πραγματικότητα.. Πάντως στο Ιασώ δεν έγινε έτσι.. Μου έφεραν το μωρό, μου το έδωσαν στα χέρια και ετοιμάστηκαν να φύγουν. Τις φώναξα να μου δείξουν πως να θυλάσω και έπιασαν το κεφάλι του μωρού, το στήθος μου, ανοιξαν το στόμα του μωρού και το έβαλαν στη θυλή μου να θυλάσει και έφυγαν.. Πήγε ο άντρας μου φώναξε κάποια άλλη η οποία ήρθε μετά από αρκετή ώρα επανέλαβε την διαδικασία που έκανε η προηγούμενη και πήγε και πάλι να φύγει.. Την φώναξα και της είπα δηλ. απλά το βάζουμε στο στήθος και θυλάζει? Ναι μου λέει απλά να πιανει και την άλω.. Αποτέλεσμα οι θυλές πληγώθηκαν τόσο ώστε να τρέχουν αίμα και να υποφέρω κάθε φορά που θύλαζα για πολύ καιρό..

Το εντελώς τρελό ήταν οτι κάθε μια μαια που ερχόταν είχε και διαφορετική θεωρία σχετικά με τον θυλασμό: Μονο πέντε λεπτά στο στήθος το μωρό και μόνο το ένα στήθος σε κάθε θυλασμό. Μονο πέντε λεπτά στο στήθος το μωρό αλλά πέντε λεπτά και στα δυο στήθη σε κάθε θυλασμό. Πέντε λεπτά?? Οχι 10 λεπτά γιατί στα πέντε αρχίζει και γίνεται πιο πλούσιο το γάλα αλλά ποτέ περισσότερο. Δέκα λεπτά μόνο?? Βαζε το μωρό συνέχεια και όση ώρα θέλει για να τραβάει περισσότερο γάλα...

Και μέσα σε όλη αυτή την τρέλα εσύ στην μέση, να είναι το πρώτο μωρό σου και να μην ξέρεις τι να κάνεις, ποιον να ακούσεις.. Σου ξαναλέω δεν έχω εμπειρεία από άλλο μαιευτήριο για να ξέρω μήπως εγώ ζητούσα πολλά στην τελική απλά σου καταθέτω την εμπειρία μου..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δημοσια μαιευτηρια γιατι τα απεκλεισες;

 

Απλά ο γιατρός μου συνεργάζεται με αυτά τα δύο μαιετήρια και θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στα 2.

 

Μακάρι να ήταν ο γιατρός σε δημοσίο, θα το προτειμούσα, αλλά τώρα μου φαίνεται δύσκολο να αλλάξω γιατρό μόνο και μόνο για να πάω σε δημόσιο.

 

Ξέρεις πως είναι... όταν νιώθεις κάποια ασφάλεια και σιγουριά δεν θέλεις να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Οντως ειναι ακόμα κλειστή η μαιευτική και δεν γίνονται τοκετοί....και δεν ξέρουν και πότε θα ανοίξει, μάλλον οχι μέσα στον Σεπτέμβριο :cry:

 

Μόλις γυρίσαμε απο το γιατρό μας που μας ενημέρωσε για την κατάσταση...και ενω τόσο καιρό μας επλεκε εγκώμια για το Αρεταίειο τώρα άρχισε να μας λέει για το ΙΑΣΩ και το ΛΗΤΩ :evil::evil::evil::evil:

 

Τα νέυρα μου ειναι τσατάλια! Δεν άφησα την γιατρό μου για να καταλήξω τελικά πάλι στο ΙΑΣΩ.....καλά έχω στεναχωρεθεί πολύ κορίτσια :(

Αν δεν εχει ανοίξει η μονάδα με βλέπω να αλλάζω γιατρό στον 9ο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αμα συνεχίσει η κατάσταση με βλέπω για ΑΤΤΙΚΟ ή ΕΛΕΝΑ. Μάλλον ΑΤΤΙΚΟ στον Χρέλια εχω ακούσει πολύ καλά πράγματα.

 

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω δεν κλείνεις ένα ραντεβού με τον Χρέλια όπως λες για να δεις αν σε αναλαμβάνει σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη; Όσον αφορά τον πρώτο γιατρό πες του ότι αν ήθελες εξ αρχής ιδιωτικό θα του το έλεγες, αν δεν μπορεί να σε συστήσει σε κάποιον άλλον. (άντε γιατί θυμώνω με τους γιατρούς γιατί σαν ευρώ όρθιο μας βλέπουν)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την sugarmama. Στο Ιασώ οι κοπέλες δεν είναι και ότι καλύτερο. Βασικά αν δεν έχεις δική σου μαία και είναι το πρώτο σου παιδί (=δεν έχεις πείρα)...την έβαψες!!! Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και εμπειρία από το συγκεκριμένο νοσοκομείο, δεν έχω πάει και πουθενά αλλού για να συγκρίνω.

Και επίσης εσύ μπορεί να μην χρειαστείς καν κάποια βοήθεια...οπότε γιατί όχι Ιασώ...εγώ όμως που κόντεψα να μην θηλάσω καθόλου το παιδάκι μου και έφταιγαν αυτές οι κοπέλες (δεν ασχολήθηκαν ποτέ να με βοηθήσουν και ας το ζητούσα επανειλημμένα ευγενικά), που ζήταγα παυσίπονο μετά την καισαρική και μου το έφερναν μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά, που ζήταγα θήλαστρο και με αγνοούσαν παντελώς (έπρεπε να σηκωθώ να πάω να το πάρω μόνη μου 2 τη νύκτα), έχω αποφασίσει ότι τη δεύτερη φορά θα πάω σίγουρα σε άλλο μαιευτήριο.

Αρκεί μάλλον να σου πω ότι μία βδομάδα πριν γεννήσω χρειάστηκε να νοσηλευτώ για 2 μέρες (λόγω εμμετών) και πήγαν 2 φορές να μου δώσουν λάθος φάρμακο (ενδοφλέβεια)!!!!!!!!!! Αν δεν ρώταγα τί μου βάζετε τώρα στον ορό ίσως τώρα να μην ζούσε το μωρό μου, ίσως και εγώ. Την μία φορά μάλιστα είχε το θράσσος μία κοπέλα με μια σύριγγα νααα (μετα συγχωρήσεως) και μου λέει "τι σε νοιάζει" και συνεχίζει ατάραχη : "Αντιβιωσούλα". Α! ξέχασα να σας πω πως δεν ήταν στην αγωγή μου να πάρω καμία αντιβίωση...απλώς η "κοπελίτσα έκανε ένα μικρό λαθάκι" !!!!!!!!

cbgep2.png FPV2p2.png

 

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

Link to comment
Share on other sites

"Αντιβιωσούλα". Α! ξέχασα να σας πω πως δεν ήταν στην αγωγή μου να πάρω καμία αντιβίωση...απλώς η "κοπελίτσα έκανε ένα μικρό λαθάκι" !!!!!!!!

 

Καλά το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!! :mad:

 

Μα είναι δυνατόν να κρέμεται η ζωή σου και του μωρού σου στα άχρηστα χέρια μιας νοσοκόμας που κάνει "λαθάκια";

 

Θα έπρεπε να τους κάνεις μύνηση, αλλά σίγουρα με όλα αυτά που θα είχες στο μυαλό σου εκείνη τη στιγμή το τελευταίο που θα προγραμμάτιζες είναι οι δικηγόροι και το τρέξιμο στα δικαστήρια.

 

Όμως δεν θα έπρεπε όλοι μας να ξυπνήσουμε κάποια στιγμή, όταν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά και ακόμα χειρότερα φαντάζομαι,

να κάνουμε μηνύσεις για να διώχνονται οι ασυνείδητοι και να την γλιτώνουν οι αθώοι που ακολουθούν?

 

Οκ νομίζω ότι αποφάσισα!

 

Μάλλον για Λητώ με βλέπω και ας ελπίζουμε να είμαι τυχερή

για να έχω βοήθεια από ανθρώπους με πείρα και κατανόηση.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα στο Λητώ τον Ραφαήλ και τώρα, που ο γιατρός μου συνεργάζεται και με το Μητέρα, πάλι Λητώ επέλεξα...Είναι πολύ ανθρώπινο και το προσωπικό δεν έχει καμία σχέση με των υπολοίπων ιδιωτικών μαιευτηρίων...

Μάλιστα, επειδή δεν θέλω να χρεώσουν ντε φάκτο την επισκληρίδιο (διότι στο Λητώ συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο) επειδή δεν ξέρω αν θα την χρησιμοποιήσω (στον Ραφαήλ π.χ. δεν πρόλαβα και εύχομαι ούτε τώρα να προλάβω), ο γιατρός μου μου ξαναέκανε κουβέντα για το Μητέρα, αλλά το απέκλεισα αμέσως!

Λητώ και πάλι Λητώ!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια πριν τρεις μήνες που γέννησα πήγα στο Λητώ. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και απο πλευράς καθαριότητας και εξυπηρέτησης. Και εγώ σε τρίκλινο οικονομικό ήμουνα. Όταν θα ξαναχρειαστεί πάλι στο Λητώ θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νοσοκομεία και όλοι οι γιατροί που ακολουθούν τις ίδιες διαδικασίες στον τοκετό, είναι τα ίδια.

 

Μου κάνει εντύπωση που ακόμα ο δυτικός άνθρωπος δίνει τόσο μικρή σημασία (έως καθόλου) στην πιο σημαντική στιγμή ενός μωρού που έρχεται στον κόσμο.

 

Πριν από ένα χρόνο γέννησα το τελευταίο μου παιδί και ευτυχώς ανακάλυψα την Ευτοκία στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και έτσι δεν χρειάστηκε να εισαχθώ (σαν ασθενής) σε νοσοκομείο.

 

Η γέννα ήταν απίστευτη, μαγική, μοναδική. Οι μαίες κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης και του τοκετού ήταν αληθινοί φύλακες άγγελοι για μένα, το σύντροφο μου και το μωρό μας.

 

Δεν επισκέφθηκα κανένα γιατρό όλο αυτό το διάστημα και δεν ήταν κανένας γιατρός παρόν στον τοκετό. Δεν πήρα κανένα φάρμακο, κανένα ηρεμιστικό, και το μωρό μας γεννήθηκε πολύ πιο εύκολα από τα άλλα δυο που γεννήθηκαν σε νοσοκομείο με όλες τις προδιαγραφές και τις ανέσεις ενός καλά εξοπλισμένου σύγχρονου μαιευτηρίου.

 

Παρά τα 45 μου χρόνια, και τους κινδύνους που η σύγχρονη μαιευτική θέλει να επιβάλλει (πολλές φορές) αχρείαστα, δεν παρουσιάστηκε καμιά επιπλοκή, γέννησα σε 2 μόνο ώρες και μετά από λίγες ώρες ήμουνα στο σπίτι μου, χωρίς να έχει αδειάσει και ο τραπεζικός μας λογαριασμός.

 

Οι επισκέψεις των μαιών στο σπίτι μας τις επόμενες βδομάδες (μέρα παρά μέρα) ήταν το τρυφερό φινάλε αυτής της μοναδικής, τρυφερής εμπειρίας.

 

Η καλή ψυχολογία μου, η ενίσχυση της εσωτερικής μου δύναμης, η εκπαίδευση και των δυο μας (εμένα και του συντρόφου μου) σε θέματα εγκυμοσύνης και τοκετού από την Ευτοκία, καθώς και η ακούραστη συμπαράσταση, ενθάρρυνση και καθοδήγηση των μαιών του κέντρου, ήταν τα απαραίτητα εφόδια που μας βοήθησαν να επιτελέσουμε αυτό το σημαντικό έργο με το σύντροφο μου...

 

Εύχομαι κάποια μέρα όλα τα παιδάκια να έρχονται στον κόσμο με αυτό τον τρόπο: χαμογελαστά, ήρεμα, στο δικό τους χρόνο, με σεβασμό και ταπεινότητα από μέρους της ιατρικής (η οποία έχει ένα σημαντικό ρόλο να παίξει, σε σπάνιες περιπτώσεις και όχι ως ρουτίνα).

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, να σου πω ότι υπάρχει ενότητα "Τοκετός και Μαιευτήριο" παρακάτω, όπου το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί, υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις, διάβασέ τες

 

Από τη δική μου πλευρά, γέννησα στο Λητώ και είμαι ευχαριστημένη. Ειδικά από τις μαίες είμαι πολύ ευχαριστημένη, βοηθούσαν πάρα πολύ στην προσπάθεια θηλασμού. Όμως εμένα δε μου έφτασε αυτή η βοήθεια και δεν τα πήγα πολύ καλά στη συνέχεια. Ήταν καλοκαίρι και έλειπε η μαία μου. Οπότε, σε κάθε περίπτωση, σου συστήνω να πάρεις και τη μαία σου στο σπίτι κάποιες φορές ή κάποια από τις κοπέλες του Λητώ. Μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά θα τα αποσβέσεις γρήγορα γιατί έχεις περισσότερες πιθανότητες να θηλάσεις περισσότερο πιστεύω.

 

Όσο για την Ευτοκία, ναι, κι εγώ θα ήθελα να γεννήσω έτσι, όμως επειδή είχα μια επιπλοκή στο φυσιολογικό τοκετό και τελικά πήγα με ολική νάρκωση για επείγουσα καισαρική, δεν ξέρω αν θα ένοιωθα ασφαλής. Είναι μία στο τόσο η πιθανότητα, αλλά εμένα μου έτυχε αυτή η μία...

Link to comment
Share on other sites

Και έγώ στο Λητώ γέννησα και ενθουσιάστηκα με την επιμονή των μαιων για θηλασμό.Μας έκαναν και σχετικά σεμινάρια.Γενικά καθαρός χώρος και ζεστό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

και εγω στο αλεξανδρασ θα γεννησω.σκεφτομαι και εγω να εχω μια μαια εκεινη την ημερα.μπανιο δηλαδη στα κανουν οι μαιεσ?αφρολουτρα πηρατε εσεισ για το μωρο?

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Τη μαια την πληρωνεις για τον τοκετο σου και επισης μπορει να της ζητησεις να ρθει μετα να σου δειξει να θηλασεις και φροντιδα.....

 

Στο νοσοκομειο το μωρο το παιρνουν καθε πρωι οι μαιες και το κανουν μπανιο...........εσυ δεν μπορεις να το πλυνεις οπως κανουν αυτες......

 

 

Αφρολουτρο παρε αν θες, μηπως για την αλλαγη πανας? Τι να σου πω....διαβασε παντως αυτα που γραφω...εξηγω ακριβως τι γινεται..... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα παιδακια μου στο Λητώ τα γέννησα παρολο που ο γιατρος μου συνεργαζεται και με το ΙΑΣΩ αλλα το Λητω δεν το αλλαζω με τιποτα.Αψογο προσωπικό,καθαρο νοσομομειο,ανθρωπινο περιβαλλον.Φαντασου οτι οποτε πηγαινω νομιζω οτι παω στο σπιτι μου.Το ΙΑΣΩ είναι απροσωπη επιχειρηση.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...