Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Κοριτσια εχω και άλλες αποριες σχετικα με το rooming in στο Ελενα. Αν μαζι μου είναι μονο ο αντρας μου, ο οποιος είναι ασχετος με μωρα αλλα εχει ολη την διαθεση να μαθει, θα τα καταφερουμε με το μωρο με την βοηθεια των μαιων? Ή θα πρεπει να εχω μαζι μου καποιον εμπειρο σε μωρα? Και αν δεν βρω μονοκλινο και ειμαι σε δικλινο αυτό σημεινει ότι δεν μπορω να εχω συνοδο μαζι μου την νυχτα?Και στην χειροτερη αν κανω καισαρικη και δεν μπορω να σηκωθω τοτε τι γινεται κάθε φορα που κλαιει το μωρο θα καλω τις μαιες και θα περιμενω? Όλα αυτά μου φαινονται βουνο!!! Και καπου διαβασα ότι κάθε πρωι το κανουν μπανιο οι μαιες, ισχυει? Που στο δωματιο ή το πηγαινουν αλλου? Sorry για τις πολλες ερωτησεις. Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!

Γέννησα στο Ιασώ πριν 2 μήνες και το τελικό ποσό που πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο (κοστίζει 500 Ε) 4 διανυκτερεύσεις 3,700 και κάτι ψιλά!!!

Όσον αφορά τις ώρες του επισκεπτηρίου ναί όντως γίνεται χαμός αν και εγώ δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλήμα. Και 1 φορά που μαζεύτηκε αρκετός κόσμος στην διπλανή μου και υπήρχε μια σχετική βαβούρα, ζήτησα ευγενικά να τους στείλει στην καφετέρια!! Πάντως την ώρα του θηλασμού δεν υπήρχε κανείς μέσα στο δωμάτιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Γέννησα στο Ιασώ πριν 2 μήνες και το τελικό ποσό που πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο (κοστίζει 500 Ε) 4 διανυκτερεύσεις 3,700 και κάτι ψιλά!!!

Όσον αφορά τις ώρες του επισκεπτηρίου ναί όντως γίνεται χαμός αν και εγώ δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλήμα. Και 1 φορά που μαζεύτηκε αρκετός κόσμος στην διπλανή μου και υπήρχε μια σχετική βαβούρα, ζήτησα ευγενικά να τους στείλει στην καφετέρια!! Πάντως την ώρα του θηλασμού δεν υπήρχε κανείς μέσα στο δωμάτιο!!!!

 

 

σε τι δωματιο ησουν? 4κλινο/6κλινο/3κλινο?

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα σε πμ γιατί δεν ήξερα τι καριβώς ήθελε να ακούσει η sophimama και για να μην γράφω πολλά αλλά ... να τα πω κα δημόσια!

Ξεκινάω!

Γενικά οι συνθήκες εκεί είναι αρκετά καλές!

Για να μείνεις σε μονόκλινο δωμάτιο δεν μπορείς να κάνεις κάτι από πριν, το ζητάς όταν πας να γεννήσεις και αν υπάρχει ελεύθερο σε βάζουν αλλιώς περιμένεις να αδειάσει.

Τα μονόκλινα του Έλενα είναι τεράστια και πάρα πολύ άνετα και δεν θυμίζουν σε τίποτα τους υπόλοιπους χώρους του μαιευτηρίου. Να σημειώσω ως μόνο αρνητικό του δωματίου ότι το κρεβάτι μου ήταν χαλασμένο και εγώ ήμουνα από καισαρική, οπότε κάθε φορά που κάποιος το ανέβαζε ή το κατέβαζε..πέθαινα από τον πόνο!

Οι μαίες είναι σε γενικές γραμμές αρκετά καλές και πάρα πολύ εξυπηρετικές-έχω την εντύπωση ότι είχαν πάρει και το κατιτίς τους από τους συγγενείς μου... δυστυχώς-Πάντως, τις φώναζα με τρομερή συχνότητα και ήταν πάντα εκεί και ευγενέστατες!!

Ως προς το θηλασμό, αν πάτε έχοντας μάθει απέξω τις οδηγίες τις Αγλαίας θα είστε τέλεια!! Γενικά εκεί υποστηρίζουν το θηλασμό και υπάρχουν μαίες πιο σχετικές στο θέμα αυτό και μαίες πιο άσχετες. Ζητήστε επίμονα μία μαία από το τμήμα θηλασμού αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα παρόλα αυτά.

Μμμμ τι άλλο! Α! Το φαγητό ήταν μια χαρά-σούπερ θα έλεγα.

Επίσης, το μωράκι είναι δίπλα στη μαμά του και η μαμά αν θέλει το αλλάζει μόνη της -αυτό είναι τέλειο γιατί εξοικειώνεσαι κάτω από καθοδήγηση- , αν θέλει το δίνει στο μπαμπά -ακόμα πιο τέλειο- και αν θέλει φωνάζει μια μαία και της το αλλάζει.

Ρουχαλάκια και σεντονάκια υπάρχουν αλλά εγώ, ας πούμε, είχα πάρει δικά μου και τα χρησιμοποιούσα όποτε χρειάζονταν.

 

 

:D:D:D:D Ό,τι άλλο θέλετε ρωτήστε με!

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ-ΜΑΝΟΥΛΑ...! :lol: ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ...ΓΛΟΥΨ ΓΛΟΥΨ ΓΛΟΥΨ... !:P ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...ΣΤΗΝ ΞΕΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑΝ 2 ΒΑΛΕΤΣΑΚΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ,ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΤΑ ΔΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ?ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...Ο ΜΠΑΜΠΑΚΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕΧΡΗ ΠΟΣΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ? :roll: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα κι εγω και ειδα την κα Γεωργιαδου και μου φανηκε καλη. Θελω ομως να δω και εναν αλλο γιατρο στο Ελενα, τον κο Καπελακη. Μου εχουν πει τα καλυτερα λογια αρκετα ατομα, ασχετα μεταξυ τους. Θα παω το σαββατο και θα σας πω.

 

Να σας ρωτησω κατι αλλο. Σχετικα με το μονοκλινο στο Ελενα, αν τυχει και μπορεσω να βρω πως γινεται η πληρωμη; Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ αρα θεωρω πως καλυπτει καποιο ποσο. Πληρωνω ολοκληρο τον λογαριασμο και μετα τα παιρνω πισω απο το ΙΚΑ; Και ποσο περιπου παει το κουστουμι του 1κλινου;;

 

 

Γειά σε όλες! Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα κατ' αρχάς να ευχηθώ να σας ζήσουν τα παιδάκια σας - σε όσες ήδη έχετε - και με το καλό να σας έρθουν σε όσες τα περιμένετε. Να πάνε όλα καλά!!!

Επειδή έμαθα πολύ πρόσφατα ότι είμαι 5 εβδομάδων έγκυος :D και θέλω να βρω μαιευτήρα στο Έλενα, θα μπορούσες MarinaG - ή φυσικα όποια άλλη γνωρίζει κάτι - να μου πεις για τον κύριο Καπελάκη γιατί σε αυτόν μου έχουν προτείνει να πάω;

Ευχαριστώ πολύ![/quot

 

 

ΕΜΕΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ,ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ,ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΟΥΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΥΤΗ Η ΚΥΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ(ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΕΑ ΚΟΠΕΛΑ)ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όσο περνάει ο καιρός κλείνω όλο και περισσότερο προς το ΕΛΕΝΑ παρόλο που η γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ.

Θέλω να βρω καμια καλή γιατρό εκεί μέσα που να είναι κατά της καισαρικής...έχουν αναφέρει μια κάπου τα κορίτσια και αν δεν βρω άλλη θα την πάρω τηλέφωνο.

Είναι το γαμώτο πάντως με το ΙΑΣΩ, τα λεφτά του γιατρού χαλάλι αλλα να δίνω 600? την ημέρα για ενα 6κλινο ειναι too much! Πως την έχουνε δει έτσι ρε οι αλήτες

 

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΣΕ ΧΩΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΜΙΛΑΜΕ... :evil: ΕΓΩ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΒΟΗΤΑ ΕΞΑΚΛΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ"?ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΤΡΙΚΛΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞΑΚΛΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΒΑΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΡΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ,ΕΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΤΙ ΓΕΙΝΕΤΕ...ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΚΛΙΝΟ ΝΑ ΤΟ ΨΙΛΟΣΚΕΦΤΕΙΣ(ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ...ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΝΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΝΤΗ ΑΛΛΩΝ,ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ...ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΙΑΣΟΥ...ΕΧΕ ΧΑΡΙΝ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΙΣΤΙΚΑ :twisted: !ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ Η ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΕΣ?ΦΙΛΙΑ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα THEANO. Οι τιμές είναι για το σύνολο της διαμονής, 4 διανυκτερεύσεις, βγαίνεις την 5η ημέρα το πρωί.

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ........ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τί ευχαριστείς καλέ? Για οτιδήποτε θελήσεις και μπορώ να βοηθήσω στις πληροφορίες πες μου. Για το Έλενα γενικά έχω να πω τα καλύτερα και πάλι εκεί θα πήγαινα.....(μετά από 2 παιδιά και αρκετή κούραση, ελπίζω να μην τύχει πάλι......αχαχαχαχ- πλάκα κάνω, ευλογία είναι!)

Τέλος πάντων, στην διαθεσή σου πάντα!!

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ?ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΕ.ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΓΙΑ 18 ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο Αρεταιειο γεννησα στις 30/06 και ολα ηταν αψογα η καθαριοτητα οι μαιες μας εξυπηρετουσαν αμμεσα!Μαλιστα χρειαστηκε να νοσηλευτω για 10 μερες πριν γεννησω στο ισογειο δεν εχω κανενα παραπονο ισα ισα εχω τα καλυτερα! Οταν γεννησα το δωματιο μου ηταν ακριβως απεναντι απο τα μωρα και ειδα πως τα φροντιζαν! Ηταν ολες τους πολυ καλες! μακαρι να πανε ολα καλα για τα μωρακια !

Και τώρα...τι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Theano!

Τελικά πήγα στο Έλενα, στον κο Καπελάκη, ο οποίος φαίνεται αμέσως ότι έχει πολύ εμπειρία και αυτό σίγουρα εμπνέει ασφάλεια. Μου μίλησε αναλυτικά και η εντύπωση ήταν αρκετά θετική. Αυτό που δεν μου άρεσε ως διαδικασία στο Έλενα ήταν ότι δεν υπήρχε υπέρηχος την ώρα της επισκεψης :? . Δηλαδή, μου έγραψε τον υπέρηχο στο βιβλιάριο, θα πάω να τον κάνω εξω ή στο μαιευτήριο και μετά θα του τον πάω να τον δει...Αυτό μου φαίνεται κάπως ανορθόδοξο. Μπήκα σε σκέψεις γιατί μου εμπνέει περισσότερη ασφάλεια η ιδέα ότι πάω στο γιατρό μου, κάνουμε υπερηχογράφημα και το βλέπουμε μαζί, εκείνη την ώρα, ταυτόχρονα. Επίσης, πώς να ξέρω εγώ ότι αυτός που θα μου κάνει τον υπέρηχο θα είναι καλός στη δουλειά του;

Μπορεί να μου πει κάποια αν όντως αυτή ήταν η διαδικασία στο Έλενα; Δηλαδή, η επίσκεψη στο γιατρό περιλαμβάνει μόνο έλεγχο των εξετάσεων που θα μας της έχει γράψει και θα έχουμε κάνει σε κάποια άλλη στιγμή;

Προς το παρόν, σκέφτομαι να πάω σε ένα γιατρό από το Αλεξάνδρας, ο οποίος - πέρα από το ότι μου άρεσε πολύ ως άνθρωπος και έχω μάθει ότι και ως μαιευτήρας ξεχωρίζει- έχει ιδιωτικό ιατρείο κι έτσι θα βλέπουμε μαζί το υπερηχογράφημα Live και όχι από εκτύπωση. Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι το μαιευτήριο. Να είναι άραγε καλά όπως στο Έλενα;

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ECO_NIKI. Ναι όντως έτσι συμβαίνει στο Έλενα (και τα 2 μου παιδιά γέννησα εκεί) Δυστυχώς δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν υπέρηχο την ώρα της εξέτασης. Απλά εάν τον κάνεις μέσα στο Ελενα, μπορείς μετά να πας να τον δεις ο γιατρός σου. Βέβαια να σου πω ότι και για να κλείσεις ραντεβού για ύπέρηχο, είναι λίγο δύσκολο, γιατί πρέπει να το ξέρεις αρκετό καιρό πιο πριν. Εγώ γενικά έκανα τους υπερήχους σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο και πήγαινα να τους δει.

Αυτό είναι το μόνο αρνητικό του Ελενα. Κατά τα άλλα προσωπικά έχω πολύ θετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Theano!

Τελικά πήγα στο Έλενα, στον κο Καπελάκη, ο οποίος φαίνεται αμέσως ότι έχει πολύ εμπειρία και αυτό σίγουρα εμπνέει ασφάλεια. Μου μίλησε αναλυτικά και η εντύπωση ήταν αρκετά θετική. Αυτό που δεν μου άρεσε ως διαδικασία στο Έλενα ήταν ότι δεν υπήρχε υπέρηχος την ώρα της επισκεψης :? . Δηλαδή, μου έγραψε τον υπέρηχο στο βιβλιάριο, θα πάω να τον κάνω εξω ή στο μαιευτήριο και μετά θα του τον πάω να τον δει...Αυτό μου φαίνεται κάπως ανορθόδοξο. Μπήκα σε σκέψεις γιατί μου εμπνέει περισσότερη ασφάλεια η ιδέα ότι πάω στο γιατρό μου, κάνουμε υπερηχογράφημα και το βλέπουμε μαζί, εκείνη την ώρα, ταυτόχρονα. Επίσης, πώς να ξέρω εγώ ότι αυτός που θα μου κάνει τον υπέρηχο θα είναι καλός στη δουλειά του;

Μπορεί να μου πει κάποια αν όντως αυτή ήταν η διαδικασία στο Έλενα; Δηλαδή, η επίσκεψη στο γιατρό περιλαμβάνει μόνο έλεγχο των εξετάσεων που θα μας της έχει γράψει και θα έχουμε κάνει σε κάποια άλλη στιγμή;

Προς το παρόν, σκέφτομαι να πάω σε ένα γιατρό από το Αλεξάνδρας, ο οποίος - πέρα από το ότι μου άρεσε πολύ ως άνθρωπος και έχω μάθει ότι και ως μαιευτήρας ξεχωρίζει- έχει ιδιωτικό ιατρείο κι έτσι θα βλέπουμε μαζί το υπερηχογράφημα Live και όχι από εκτύπωση. Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι το μαιευτήριο. Να είναι άραγε καλά όπως στο Έλενα;

 

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ'ΕΥΧΗΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΥΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ,ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟΝ 7 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΙ,ΚΑΛΑ ΗΤΑΝΕ,ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν επισκέπτομαι την Γεωργιάδου στο Έλενα και ΦΥΣΙΚΑ μου κάνουν υπέρηχο. όχι μέσα στο γραφείο της αλλά σε ένα διπλανό δωμάτιο από έναν εξειδικευμένο ακτινολόγο και την τελευταία φορά μαζί ήταν και η γιατρός μου. Το θεωρώ ανήκουστο να πρέπει να πας για υπέρηχο εκτός νοσοκομείου και πολύ πολύ άβολο. Έπρεπε να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί δεν σου τον κάνουν εκεί εκείνη την στιγμή. Εμένα μου δίνει ένα χαρτί και με αυτό πάω αμέσως στο δίπλα κτίριο και μου τον κάνουν. Για ψάξε το λιγάκι. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Jen για τη διευκρίνηση! Πολύ σημαντικό αυτό που μου έγραψες γιατί σίγουρα αλλάζει το πράγμα!

Μια ερώτηση μόνο: Αυτό γίνεται σε απογευματινό ραντεβού, έτσι;

 

Πάντως χθες πήγα σε μια βιοιατρική να κάνω το υπερηχογράφημα και είδαμε για πρώτη φορά την καρδούλα του να χτυπάει!!! Ήταν φανταστικά!!! :D

 

Με το καλό τα μωράκια μας!!!

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα..

θα ηθελα τα φωτα σας για να ενημερωσω και το συζυγο μου..

 

Οι μερες πλησιαζουν και θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη. Εχω πει στον αντρα μου οτι εφοσον εγω μπω για να γεννησω θα αναλαβει αυτος τα διαδικαστικα. Δηλαδη θα δηλωσει σε τι δωματιο θα με πανε κλπ.

 

Του εχω πει οτι θα ζητησει εξακλινο. Σε περιπτωση που του πουνε οτι δεν εχουν διαθεσιμο εκεινη τη στιγμη και θα με μεταφερουν σε αλλο, ειναι υποχρεωμενος να δεχτει την παραπανω χρεωση? Πρεπει να κανει φασαρια και να αρνηθει? Η αναγκαστικα ετσι γινεται? Επισης τι αλλο θα χρειαστει να εχει μαζι του εκτος απο λεφτα??? :twisted:

 

Α και κατι αλλο...

οταν με το καλο γεννηθει η μπουμπου μου, οταν βγαινει εξω η μαια να πει να σας ζησει κλπ στο συζυγο, ποσα ενδεικνυται να τις δωσει? Καμια ιδεα?

 

Επισης πληρωνουμε εξτρα, μαιες, αναισθησιολογους κλπ?? Αν ναι σας παρακαλω πειτε εσεις τι δωσατε ? δεν εχω σκοπο να ειμαστε με το χερι στη τσεπη συνεχεια..

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εμεις γεννησαμε περσυ, και ζητησαμε και εμεις 6κλινο, κλασικα δεν ειχαν και μας πηγαν σε 3 κλινο, παραπανω χρεωση δεν εχει(τουλαχιστον πριν 17 μηνες)

Οσο για τα χαρτια, την ταυτοτητα σου, θελουν το ονομα τις γιατρου σου, τα πραγματα τα δεινεις ολα στον ανδρα σου και στα φερνει μετα στο δωματιο, βγαζεις οτι φορας απο αλυσιδες, δεν εχεις βαμμενα νυχια(τουλαχιστον στην κεσαρικη που εκανα εγω).

μετα μπαινεις μεσα και σε αναλαμβανουν....

Εμας οταν φερανε τον Δημητρη ηταν τοσο σικαρισμενος ο Χαρης που δεν εδωσε τιποτα!!!

Τον αναισθησιολογο τον πληρωνεις οταν θα φυγεις στον γενικο λογαριασμο, την μαια οχι, αν εχει η γιατρος της δεινεις κατι αμα θελεις

 

αυτα απο μενα

ελπιζω να βοηθησα,

αντα και ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Jen για τη διευκρίνηση! Πολύ σημαντικό αυτό που μου έγραψες γιατί σίγουρα αλλάζει το πράγμα!

Μια ερώτηση μόνο: Αυτό γίνεται σε απογευματινό ραντεβού, έτσι;

 

Πάντως χθες πήγα σε μια βιοιατρική να κάνω το υπερηχογράφημα και είδαμε για πρώτη φορά την καρδούλα του να χτυπάει!!! Ήταν φανταστικά!!! :D

 

Με το καλό τα μωράκια μας!!!

 

Ναι πάντα για απογευματινό μιλάω.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μαιες είναι υπερ του θηλασμου και κάποιες όχι.Οι περισσοτερες θα σε παροτρυνουν να δωσεις συμπληρωμα.Εμενα κράτησαν την μικρη καποιες μέρες λόγω ίκτερου και μου είπαν οτι απαγορεύτεαι ο θηλασμός αν το μωρό παρουσιάσει ίκτερο το οποίο φυσικα δεν ισχ΄υει ρωτησα την παιδιατρο και μου είπε το αντίθετο.Αν τυχον στο κρατησουν θα χρειαστεις δικα σου μπουκάλια αποστειρωτη κτλ. εχουν χωρο για τη φυλαξη του γαλακτος αν και μπορει να σου πουν οτι δεν εχουν,εξαρταται ποιον θα ρωτησεις.Να εισαι αυστηρη με το θεμα αποκλειστικου θηλασμου ειδα μια με τα ματια μου μαια να δινει ξενο γαλα σε παιδακι του οποιου η μητεραειχε ζητησει αποκλειστικο θηλασμο.Υποτιθεται οτι σε αφηνουν μονο 15 λεπτα να θηλάσεις στην αιθουσα νεογνών αλλα αν επιμείνεις σε αφηνουν παραπάνω..Γενικά υπομονή με τις μαίες λιγες έχουν διάθεση να βοηθήσουν οι περισσότερες θα σου πουν οτι αφθαιρεσία μπορείς να φανταστείς προκειμένου να σε αποφύγουν και να δώσουν ξένο γάλα που είναι οτι πιο εύκολο για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...