Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Καλησπέρα THEANO !

Είμαι νέα μανούλα, μόλις πριν ένα μήνα γέννησα στο Έλενα με καισαρική τομή.

Εκτός από την αμοιβή του γιατρού που περίπου κυμαίνεται από 700 μέχρι 1000 ανάλογα τον γιατρό βέβαια, εγώ πλήρωσα για αναισθησιολόγο 150 ευρώ ενώ για το δίκλινο δωμάτιο η χρέωση με ασφάλεια στο ίκα ήταν στα 130 ευρω σύνολο. (μονόκλινο δεν είχε διαθέσιμο τις μέρες που ήμουν εκεί, ήμουν λίγο άτυχη). Αυτές είναι γενικά οι χρεώσεις να έχεις υπόψιν σου.

Με το καλό το μωράκι σου! :D

bERvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις

Όλα εξαρτώνται από το ταμείο σου, πόσο θα σου καλύψει. Εκεί πρέπει να ρωτήσεις. Εγώ πχ. δεν πλήρωσα τίποτα και είχα μονόκλινο. Και τα χρήματα στους γιατρούς είναι 'φακελάκι', δεν είναι υποχρεωτικά, όπως καταλαβαίνεις, ούτε υπάρχει ταρίφα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή τα μονόκλινα του ΕΛΕΝΑ ειναι στον τελευταίο όροφο και βράζουν το καλοκαίρι...εννοείται πως δεν παίζει κλιματιστικο γιατι δεν κάνει για τα νεογνά...καλυτερα δίκλινο λοιπόν.

Μου το ειπε μια γνωστή που γέννησε πριν κανα μήνα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! :lol:ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :P

 

Καλησπέρα και από εμένα!

Εγώ και τα 2 παιδιά μου τα γέννησα στο ΕΛΕΝΑ. Η αμοιβή του γιατρού, όπως πολύ σωστά λέει η Maya, είναι θέμα γιατρού. Ο δικός μου, όσο και εάν τον πίεσα δεν μου έλεγε, απλά έβαλα κάποια χρήματα σε φάκελο και του τα έδωσα. Κάποιες γνωστές, τους είχαν πει 300 ο ένας γιατρός και 1000 ο άλλος. Από πριν εννοώ! Πάντως πιστεύω εάν δεν σου έχει ζητήσει ήδη, ότι μπορεί ο καθένας ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ δίνει.

Φαντάζομαι από αυτά τα χρήματα δίνουν και στον αναισθησιολόγο, γιατί σε καμία από τις 2 γέννες δεν μου ζήτησε ο αναισθησιολόγος.

Το δωμάτιο (δίκλινο) είναι περίπου 130 ευρώ (για ΙΚΑ) και για μονόκλινο περίπου 200 ευρώ. Ζητάς μονόκλινο αλλά σχεδόν ποτέ δεν έχει. Και αυτό γιατί πρέπει κάτι να "πάρουν"¨και οι προισταμένες των ορόφων με τα μονόκλινα.......Ο νοών νοήτω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!

Στο ΕΛΕΝΑ έχω πείρα και από τα 2 μου παιδιά αλλά όχι καλοκαίρι. (Ιανουάριο & Νοέμβριο) Κλιματιστικό έχει αλλά ο καθένας αποφασίζει εάν θα το χρησιμοποιήσει. Εάν είσαι σε δίκλινο, φυσικά συνεννοήσε με την διπλανή. Στο μονόκλινο κάνεις ότι θέλεις. Είναι πολύ καθαρά και μεγάλα.

Το κόστος (ΜΕ ΙΚΑ) είναι περίπου 130 € για το δίκλινο και € 200 για το μονόκλινο. Φαντάζομαι τα 500 € που αναφέρει η zannet είναι με κάποια άλλη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο χάλια. Εγώ γέννησα αρχές Αυγούστου στο Έλενα. Και στο δίκλινο που ήμουν την πρώτη μέρα και στο μονόκλινο που πήγα μετά (και τα δύο ήταν στον ιδιο όροφο) είχε κλιματισμό αλλά είχε αρκετή δροσιά και από τα παράθυρα. Δεν θυμάμαι να ζεσταθήκαμε, μόνο ότι φορούσαμε κι εμείς και τα μικρά, πολύ ελαφρά ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Baby friendly hospitals στην Ελλάδα, με την πλήρη έννοια του ορισμού, δεν έχουμε ακόμη! Έχουμε όμως αρκετα υποψήφια στα οποία τουλάχιστον το rooming in (μαμά και νεογνό) εφαρμόζεται. Για όλες όσες θηλάσαμε, θηλάζουμε ή θα θηλάσουμε, η αξία αυτού δε χρειάζεται ανάλυση! Στα "baby - friendly - hospitals - wannabe" νοσοκομεία-μαιευτήρια με τήρηση αυστηρών κανονισμών υπερ του θηλασμού, με εξειδικευμένο προσωπικό ξεκινώντας από τους νεογνολόγους - παιδιάτρους και καταλήγοντας στις βρεφοκόμους, ανήκει και ένα που παραδόξως (αν διάβασα καλά) δεν αναφέρατε. Είναι το ΠΓΝ "Αττικόν" (όπου Π = πανεπιστημιακό, για όσους δίνουν σημασία σε αυτό) στο Χαιδάρι. Η γυναικολογική - μαιευτική κλινική λειτουργεί από την έναρξη λειτουργίας του νοσοκομείου, ενώ πρόσφατα άνοιξε η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ-ΝΑ-ΕΙΝΑΙ ΜΕΝΝ (μονάδα εντατικής νοσηλείας νεογνών). Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη πρόταση για δημόσιο νοσοκομείο με εφαρμογή rooming in, η οποία συνδυάζει το καλό ιατρικό προσωπικό (περηφανεύονται τα χαμηλά ποσοστά καισαρικών), την παρουσία του πατέρα στον τοκετό, την πολύτιμη βοήθεια στο θηλασμό, τις 2 επισκέψεις παιδιάτρου την ημέρα (και τα ΣΚ!!!), με το κόστος του δημοσίου και τις κτιριακές υποδομές του ιδιωτικού.

 

"ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΡΑΜΑ"

τεύχος 1, Ιούνιος '08!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια :lol:

 

Καρδιά θα μπορούσες να μου στείλεις μερικές πληροφορίες για το Γαζή? Και εγώ αυτόν έχω και μέχρι στιγμήσ που είμαι στον 7ο είμαι ευχαριστημένη.Θα ήθελα να μάθω πως ήταν στο τοκετό, αν σε βοήθησε και ότι άλλο νομίζεις ότι θα πρέπει να ξέρω.Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ρινούλα.

Εγώ γέννησα με καισαρική και δεν ξέρω πως θα ήταν στον φυσιολογικό τοκετό. Το θετικό ήταν όμως ότι μέχρι τελευταία στιγμή συζητούσαμε για φυσιολογικό τοκετό και δεν ήταν υπέρμαχος της καισαρικής. Αλλά ενώ είχαν σπάσει τα νερά και δεν είχα καθόλου διαστολή και πόνους, σχεδόν "άφησε" να αποφασίσω εγώ για την καισαρική, γιατί δεν ήθελε να με πιέσει να την κάνω. Βέβαια αφού περιμέναμε περίπου 5 ώρες και με παρακολουθούσε τακτικά.

Τέλος πάντων, αυτό που έχει ο Γαζής και ταιριάζει με την δική μου ιδιοσυγκρασία είναι η σιγουριά που σου μεταδίδει όταν σου εξηγεί κάτι ή όταν σε εξετάζει. Και από το νοσοκομείο μέσα που είχα μιλήσει με αρκετούς (νοσοκόμες, τραυματιοφορείς, παιδίατρο κτλ) όλοι μου είχαν πει τα καλύτερα λόγια. Και γενικά είδα ότι τον έχουν σε μεγάλη υπόληψη μέσα στο νοσοκομείο.

Γενικά δεν έχω να σου πω κάτι για να έχεις υπόψιν σου. Εφόσον είσαι ευχαριστημένη σημαίνει ότι τον έχεις "τεστάρει" λιγάκι.

Εάν χρειάζεσαι οτιδήποτε άλλο και μπορώ να βοηθήσω πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!

 

Με ηρέμησες γιατί η αλήθεια είναι ότι πήγα λίγο στη τύχη και δεν ηξερα κάποια γνωστή για να ρωτήσω λεπτομέρειες . Μήπως μπορείς να μου πεις με τη μαία τι γίνεται ? Θα μου συστήσει δικιά του σαν αυτές τις κοπέλες που έχει όταν με βλέπει τα απογεύματα ή γίνεται κάπως αλλιώς? Επίσης σε άλλο θέμα έγραψες ότι το δίκλινο σου στοιχίζει 130€ και το μονόκλινο 200€ εννοείς τη μέρα ή για το σύνολο ? Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά τώρα που σε βρήκα δε θα σε αφήσω ήσυχη... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συστημμένη πήγα και ενώ είχα δει και άλλους γιατρούς (σε άλλα μαιευτήρια) κόλλησα με αυτόν. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλός. Για μαία να σου πω την αλήθεια, είχα καταλάβει ότι είναι η κοπέλα που έχει και τα απογεύματα στο ίατρείο του. Γιατί δεν τον ρωτάς? Δεν ξέρω ειλικρινά, άλλωστε δεν την χρειάστηκα εγώ.

Για το δωμάτιο, οι τιμές που γράφω είναι σύνολο, για όλες τις ημέρες που θα μείνεις. Συνολικά 4 διανυκτερεύσεις για κάθε καισαρική είχα κάνει εγώ. Και για το φαγητό έχω να προσθέσω ότι ήταν πολύ καλό (το διάβασα και κάπου αλλού αυτού).

Για οτιδήποτε θέλεις είμαι στην διάθεσή σου, μην έχεις πρόβλημα να με ρωτήσεις. Χαρά μου να μιλάω για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το Έλενα όπου με παρακολουθεί η γυναικολόγος μου (Γεωργιάδου, χίλια ευχαριστώ στο φορουμ γιατί εδώ έμαθα για αυτήν)...

 

η ερώτηση που έχω είναι η εξής...πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο? είναι θέμα ταμείου? Γιατί εγώ που είμαι ΤΣΜΕΔΕ έχω ακούσει ότι γενικά είναι ταμείο που σου δίνει μονόκλινα στα δημόσια νοσοκομεία...ή μήπως είναι και θέμα διαθεσιμότητας και πόσο πιο πριν το έχεις κλείσει κλπ?

 

Ανέβηκα στο 5ο και στον 6ο όροφο στο κτίριο Μαρίκα Ηλιάδη για να δω πως είναι οι εγκαταστάσεις, αλλά ντράπηκα πολύ να μπω μέσα στον διάδρομο με τους θαλάμους γιατί το θεώρησα λίγο σαν εισβολή....αποφάσισα ότι δεν με νοιάζει πως είναι αρκεί να είμαι σε μονόκλινο ή δίκλινο...εξάλλου λίγες μέρες είναι μόνο και σίγουρα αυτό θα είναι το τελευταίο που θα με απασχολεί...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις γύρισα από το Έλενα όπου με παρακολουθεί η γυναικολόγος μου (Γεωργιάδου, χίλια ευχαριστώ στο φορουμ γιατί εδώ έμαθα για αυτήν)...

 

η ερώτηση που έχω είναι η εξής...πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο? είναι θέμα ταμείου? Γιατί εγώ που είμαι ΤΣΜΕΔΕ έχω ακούσει ότι γενικά είναι ταμείο που σου δίνει μονόκλινα στα δημόσια νοσοκομεία...ή μήπως είναι και θέμα διαθεσιμότητας και πόσο πιο πριν το έχεις κλείσει κλπ?

 

Ανέβηκα στο 5ο και στον 6ο όροφο στο κτίριο Μαρίκα Ηλιάδη για να δω πως είναι οι εγκαταστάσεις, αλλά ντράπηκα πολύ να μπω μέσα στον διάδρομο με τους θαλάμους γιατί το θεώρησα λίγο σαν εισβολή....αποφάσισα ότι δεν με νοιάζει πως είναι αρκεί να είμαι σε μονόκλινο ή δίκλινο...εξάλλου λίγες μέρες είναι μόνο και σίγουρα αυτό θα είναι το τελευταίο που θα με απασχολεί...

 

Jen μου φαντάζομαι ότι δεν ειναι και ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις μονόκλινο άντε ένα βράδυ να σε βάλουνε σε δίκλινο και μετά να σε μεταφέρουν. Μιας και οι γυναίκες μένουν μόνο 3-4 βράδια οι κλίνες συνεχώς αδειάζουν.

 

Στα δίκλινα που πήγα πρόσφατα ήταν ΟΚ μόνο που δεν επιθεώρησα την τουαλέτα :) Γενικά καμία σχέση με το χάος που επικρατεί κάτω.

Δεν μπορείς να κλείσεις δωμάτιο νωρίτερα αλλά μόνο κατα την εισαγωγή σου.

Είχαμε πάει και εμείς στην Γεωργιάδου αλλά της έτυχε καισαρική και μας έστησε, εγω άρχισα να ζαλίζομαι όρθια εκεί στα εξωτερικά ιατρεία τσατίστηκε ο άντρας μου και φύγαμε :(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το Έλενα όπου με παρακολουθεί η γυναικολόγος μου (Γεωργιάδου, χίλια ευχαριστώ στο φορουμ γιατί εδώ έμαθα για αυτήν)...

 

η ερώτηση που έχω είναι η εξής...πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο? είναι θέμα ταμείου? Γιατί εγώ που είμαι ΤΣΜΕΔΕ έχω ακούσει ότι γενικά είναι ταμείο που σου δίνει μονόκλινα στα δημόσια νοσοκομεία...ή μήπως είναι και θέμα διαθεσιμότητας και πόσο πιο πριν το έχεις κλείσει κλπ?

 

Ανέβηκα στο 5ο και στον 6ο όροφο στο κτίριο Μαρίκα Ηλιάδη για να δω πως είναι οι εγκαταστάσεις, αλλά ντράπηκα πολύ να μπω μέσα στον διάδρομο με τους θαλάμους γιατί το θεώρησα λίγο σαν εισβολή....αποφάσισα ότι δεν με νοιάζει πως είναι αρκεί να είμαι σε μονόκλινο ή δίκλινο...εξάλλου λίγες μέρες είναι μόνο και σίγουρα αυτό θα είναι το τελευταίο που θα με απασχολεί...

 

Jen μου φαντάζομαι ότι δεν ειναι και ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις μονόκλινο άντε ένα βράδυ να σε βάλουνε σε δίκλινο και μετά να σε μεταφέρουν. Μιας και οι γυναίκες μένουν μόνο 3-4 βράδια οι κλίνες συνεχώς αδειάζουν.

 

Στα δίκλινα που πήγα πρόσφατα ήταν ΟΚ μόνο που δεν επιθεώρησα την τουαλέτα :) Γενικά καμία σχέση με το χάος που επικρατεί κάτω.

Δεν μπορείς να κλείσεις δωμάτιο νωρίτερα αλλά μόνο κατα την εισαγωγή σου.

Είχαμε πάει και εμείς στην Γεωργιάδου αλλά της έτυχε καισαρική και μας έστησε, εγω άρχισα να ζαλίζομαι όρθια εκεί στα εξωτερικά ιατρεία τσατίστηκε ο άντρας μου και φύγαμε :(

 

Αυτό που περιγράφεις με την Γεωργιάδου είναι ότι περίπου μου είχε τύχει δυο φορές με τον Χασιάκο και επομένως ο λόγος που από το Αρεταιειο πήγα στο Έλενα...τελικά όλα είναι θέμα τύχης! :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα σας πω την δική μου εμπειρία για μονόκλινο. Στο πρώτο παιδί, φυσικά δεν είχε κατά την εισαγωγή μου και μπήκα σε δίκλινο. Πήρα σειρά προτεραιότητας για μονόκλινο, το οποίο βρέθηκε τελικά την τρίτη μέρα. Τελικά δεν άλλαξα (γιατί λέω 1 + 1/2 μέρα έμεινε) και ενώ είχε φύγει η διπλανή μου, οι κοπέλες μου είπαν ότι δεν θα μου έβαζαν καμία δίπλα μου για να έχω ησυχία. Σε καλό μου βγήκε αυτό γιατί είχα ένα μεγάλο δίκλινο για μένα. Και φυσικά βοήθησε όταν είχα επισκέψεις, που ήταν και πολλές. Τώρα να σας πω, έτυχε και δεν μου έβαλαν δίπλα καμία άλλη κοπέλα? Το κανόνισαν οι νοσοκόμες? Δεν Ξέρω.

Στο δεύτερο παιδί, πάλι ζητήσαμε αλλά δεν είχε μονόκλινο και μπήκα σε δίκλινο. Πήγε ο άντρας μου στην προισταμένη του έκτου με "δωράκι" και βρέθηκε μονόκλινο σε 2 μέρες. Μας είχαν πει να το κάνουμε αυτό. Εάν δεν είχαμε δώσει δωράκι δεν ξέρω να σας πω πότε θα βρίσκαμε μονόκλινο.

Πάντως άκουσα ότι ετοιμάζουν και την νέα πτέρυγα, οπότε εάν "αντέχετε" μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα είναι περισσότερες οι πιθανότητες.

Σε γενικές γραμμές πάντως και τα δίκλινα μια χαρά είναι. Άλλωστε πόσες μέρες μείνεις?

Jen, και εγώ είχα ανέβει στην αρχή πάνω και έκανα βόλτα στους διαδρόμους. Τί πειράζει? Σαν να είσαι επισκέπτης. Και μάλιστα όταν με ρώτησαν, είπα ότι με έστειλε ο γιατρός μου να δω τα δωμάτια. Μια χαρά με άφησαν να μπω σε ένα άδειο και να ρίξω ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα στο Έλενα τις διδυμούλες και η γνώμη μου είναι η καλύτερη για το μαιευτήριο. Εγώ γέννησα με καισαρική κι επισκληρίδιο, μονόκλινο βρήκα αμέσως, το δωμάτιο ήταν πολύ καλό "με όλα τα κομφόρ", δεν πλήρωσα τρελά λεφτά στο γιατρό, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από τις μαίες αλλά κυρίως από τις κοπέλες στο τμήμα μητρικού θηλασμού, το φαγητό ήταν μια χαρά και γενικά δεν έχω τίποτα αρνητικό να πω!

Χίλιες φορές το Έλενα θα διάλεγα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική κι επισκληρίδιο, μονόκλινο βρήκα αμέσως

Εντυπωσιακός ο συνδιασμός καισαρικής+επισκληριδίου, μάλλον ο γιατρός σου πρέπει να είναι από τους λίγους που το κάνουν στο Έλενα! Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι στα δημόσια νοσοκομεία γενικώς δεν "υποστηρίζουν" τη μέθοδο της επισκληριδίου, ίσως γιατί δεν έχουν τους κατάλληλους αναισθησιολόγους...Από τις περισσότερες ιστορίες που έχω ακούσει, στον μεν ΦΤ δεν χρησιμοποιούν καμία αναισθησία, στη δε ΚΤ μόνο ολική νάρκωση...

 

Αυτός είναι και ο λόγος ( ή ένας από τους λόγους) που αποφάσισα να αφήσω την ιδέα του Έλενα. Δεν ξέρω πώς τελικά θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον τοκετό μου αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή της επισκληριδίου κι ας μην τη χρησιμοποιήσω...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική κι επισκληρίδιο, μονόκλινο βρήκα αμέσως

Εντυπωσιακός ο συνδιασμός καισαρικής+επισκληριδίου, μάλλον ο γιατρός σου πρέπει να είναι από τους λίγους που το κάνουν στο Έλενα! Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι στα δημόσια νοσοκομεία γενικώς δεν "υποστηρίζουν" τη μέθοδο της επισκληριδίου, ίσως γιατί δεν έχουν τους κατάλληλους αναισθησιολόγους...Από τις περισσότερες ιστορίες που έχω ακούσει, στον μεν ΦΤ δεν χρησιμοποιούν καμία αναισθησία, στη δε ΚΤ μόνο ολική νάρκωση...

 

Αυτός είναι και ο λόγος ( ή ένας από τους λόγους) που αποφάσισα να αφήσω την ιδέα του Έλενα. Δεν ξέρω πώς τελικά θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον τοκετό μου αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή της επισκληριδίου κι ας μην τη χρησιμοποιήσω...

 

Μα μόλις προχθές που ρώτησα την γιατρό μου στο Έλενα μου είπε πως και φυσικά κάνουν επισκληρίδιο στον ΦΤ και μάλιστα γέλασε με το πως μου πέρασε από το μυαλό οτι δεν επιτρέπεται!! Για ψάξτο ξανα...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Irencat σ΄εμένα δεν έφεραν καμία αντίρρηση για την καισαρική με επισκληρίδιο. Επίσης η κουμπάρα μου γέννησε και τα δυο παιδιά της εκεί με τον ίδιο τρόπο. Δεν ξέρω, ίσως να εξαρτάται από το γιατρό πάντως στη δικιά μου αντίληψη δεν έπεσε ποτέ τέτοιου είδους καθεστώς που περιγράφεις για τα δημόσια νοσοκομεία.

Ίσα ίσα που τα δημόσια θεωρούνται τα καλύτερα σε ιατρικό προσωπικό (γιατρούς και αναισθησιολόγους) και συχνά μεταφέρουν εκεί γυναίκες με προβλήματα από ιδιωτικά μαιευτήρια που αδυνατούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση. Αυτό το διαπίστωσα και η ίδια στο Έλενα.

Τα παιδιά μου τα γέννησα όλα σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν μετάνιωσα ποτέ γι αυτό.

Αν πάντως δεν έχεις καταλήξει, ρώτησε πρώτα στο Έλενα, πες από την αρχή ότι θέλεις να έχεις αυτή τη δυνατότητα και δε νομίζω ότι θα σου πουν όχι...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτός είναι και ο λόγος ( ή ένας από τους λόγους) που αποφάσισα να αφήσω την ιδέα του Έλενα. Δεν ξέρω πώς τελικά θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον τοκετό μου αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή της επισκληριδίου κι ας μην τη χρησιμοποιήσω...

 

Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο "Έλενα" θυμάμαι που μας είχαν πει ότι δεν είθισται να γίνεται επισκληρίδιος στην καισαρική τομή αλλά ολική αναισθησία. Σχετικά με το φυσιολογικό τοκετό, όπως μας είπαν για να σου κάνουν επισκληρίδιο πρέπει να το έχεις συζητήσει από πριν με τον γυναικολόγο σου για να συνεννοηθεί με τον αναισθησιολόγο.

 

Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι σημασία έχει τί πρακτική ακολουθεί ο κάθε γιατρός.

 

Sun έγραψε:

 

Ίσα ίσα που τα δημόσια θεωρούνται τα καλύτερα σε ιατρικό προσωπικό (γιατρούς και αναισθησιολόγους) και συχνά μεταφέρουν εκεί γυναίκες με προβλήματα από ιδιωτικά μαιευτήρια που αδυνατούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση. Αυτό το διαπίστωσα και η ίδια στο Έλενα.

 

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι ..

Τα δημοσια εχουν τh πρωτια!!

Ειδικα για το Eλενα εχω να πω οτι ειχα τις καλλιτερες εντυπωσεις!!

Το πρωτο μας παιδι το γεννησα στο Μητερα οπου εκανα τη πρωτη μου καισαρικη ειχα παθει σοκ και ετρεμα ολοκληρη μετα το χειρουργειο κ οταν αρχισα να συνερχομαι πονουσα αβασταχτα οποτε φωναξα τη νοσοκομα και κανει μια ενεση για το πονο!!Εφαγα 3 4 τετοιες ενεσεις μεσα σε 2 μερες κ τελικα καποιο νευρο χτυπηθηκε κ ενω γεννησα Απριλιο μεχρι το καλοκαιρι δεν αισθανομουν το μερος αυτο καθολου !!Ετσι εκανα να συνελθω 3 μερες κ να σηκωθω να περπατησω μετα τη καισαρικη !!

Σε αντιπαραθεση στο Ελενα οι νοσοκομες με παροτρυναν να σηκωθω απο τη πρωτη κιολας μερα κ να μη κανω παυσιπονη ενεση καθολου!!Ετσι τη δευτερη μερα περπατουσα κανονικα!!Οσο για την ανεση στο Μητερα ειμασταν τρεις κ μαλιστα ολες με καισαρικη κ βογκουσαμε ολη νυχτα ενω μας χωριζε μονο μια πορτα ''φυσαρμονικα'' με το διπλανο τρικλινο οποτε ακουγαμε κανονικα κ τις αλλες τρεις!!Χαμος..Ενω στο Ελενα απο το πρωτο βραδι ημουν σε δικλινο κ τις αλλες τρεις βραδιες σε μονοκλινο οπου κοιμοταν κ α αντρας μου μαζι!Μιλαμε για τεραστιο δωματιο σα γκαρσονιερα!Οσο για τα χρηματα με τεβε τα πηρα πισω κ με το παραπανω ενω στο γιατρο δωσαμε 500 ευρω!!Ενοειται εξετασεις αστεια τα ποσα!

Για αυτο δημοσιο κ παλι δημοσιο....

Ελπιζω να καταφερω να παω στη καινουρια πτερυγα που ακυω οτι ειναι souper!!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...