Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμες ιασω-λητω!


Recommended Posts

Έαν ανατρέξεις στο section Μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ θα βρείς ονόματα. Εγω πήγα σε μια Κωνσταντινίδου Ειρήνη στην Α' Μαιευτική και μου φάνηκε μια χαρά. Γέννησαν δυο γνωστές μου σ'αυτήν και την έχουν ερωτευτεί. Απλή γιατρός και προσγειωμένη...δεν παίρνει και πολλά απ' ότι μου εχουν πει. Κάνει φυσιολογικούς τοκετούς (εκτός απροόπτου πάντα) και ειναι κατά της επισκληριδίου.

Εγω αν πήγαινα στο ΕΛΕΝΑ θα πήγαινα εκεί αλλά επειδή δεν μου πολυαρέσει σαν νοσοκομείο μάλλον με βλάπω για αλλού.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ειδα και αλλο ενα ονομα, της Γεωργιαδου, απλα καποιοι στελνουν πμ για ευνοητους λογους και δεν εχω παρεταιρω πληροφοριες. Ισως μια επισκεψη σε καποια απο τις 2 με πεισει. Οσο για το χωρο που λες εμενα μου ειπαν οτι φτιαχνουν νεα πτερυγα δωματιων lux στο κτιριο Μαρικα Ηλιαδη. Οντως, οι υπαρχοντες χωροι ειναι λιγο απογοητευτικοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 49 δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 40 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 39 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 37 δημοσιεύσεις

Πηγα κι εγω και ειδα την κα Γεωργιαδου και μου φανηκε καλη. Θελω ομως να δω και εναν αλλο γιατρο στο Ελενα, τον κο Καπελακη. Μου εχουν πει τα καλυτερα λογια αρκετα ατομα, ασχετα μεταξυ τους. Θα παω το σαββατο και θα σας πω.

 

Να σας ρωτησω κατι αλλο. Σχετικα με το μονοκλινο στο Ελενα, αν τυχει και μπορεσω να βρω πως γινεται η πληρωμη; Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ αρα θεωρω πως καλυπτει καποιο ποσο. Πληρωνω ολοκληρο τον λογαριασμο και μετα τα παιρνω πισω απο το ΙΚΑ; Και ποσο περιπου παει το κουστουμι του 1κλινου;;

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

MarinaG το ΙΚΑ δίνει 3 επιδόματα για τον τοκετό (άδεια κύησης, επίδομα τοκετού & άδεια λοχείας) που συνολικά ανήλθε (σ'εμένα τουλάχιστον) στα 2500Ε. Δεν έχει να κάνει με το πού γεννάς, ούτε με το είδος δωματίου που επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

MarinaG το ΙΚΑ δίνει 3 επιδόματα για τον τοκετό (άδεια κύησης, επίδομα τοκετού & άδεια λοχείας) που συνολικά ανήλθε (σ'εμένα τουλάχιστον) στα 2500Ε. Δεν έχει να κάνει με το πού γεννάς, ούτε με το είδος δωματίου που επιλέγεις.

 

Αυτά τα δίνει και στους άντρες που είναι στο ΙΚΑ και οι γυναίκες τους σε άλλο ταμείο? ή μόνο στις γυναίκες δίνει το ΙΚΑ?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

α, μαλιστα. γιατι διαβασα σε καποιο post πως το ΙΚΑ τους επεστρεωε ενα ποσο των χρηματων που ειχαν πληρωσει για το 1κλινο στο Ελενα..

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jen δε νομιζω πως ειναι τοσο κουβαρνταδες στο ΙΚΑ ωστε να δινουν επιδομα και στους δυο γονεις... Αυτο να δω και τιποτε αλλο!!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο στη στην επίτοκο. Ίσως προβλέπεται κάποιο επίδομα να το παίρνει & ο σύζυγος, δεν ξέρω να σας πω. Αυτό με το 1κλινο επίσης δεν το ξέρω, αλλά θα πέσω απ'τα σύννεφα αν ισχύει. Τότε όλες θα πηγαίναν σε 1κλινο να πάρουν την επιστροφή!

 

Τα κορίτσια στο forum με θέμα το ΙΚΑ-ΑΔΕΙΕΣ θα σας κατατοπίσουν καλύτερα πάντως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου αναφέρθηκε οτι φτιάχνουν πτέρυγα Lux στο Μαρίκα Ηλιάδη αν ξέρει κάτι κάποια κοπέλα ας μας πει...περίπου πότε θα ειναι έτοιμη.

 

Το ψάχνω και εγώ για το Έλενα και ένας γιατρός που επισκέφθηκα προχθές και ξεγεννάει εκεί, μου είπε ότι διαμορφώνεται τώρα ο 7ος όροφος (πάνω από τον όροφο της Α' θέσης) και θα έχει μόνο σουίτες. Θα είναι έτοιμο σε περίπου ένα μήνα άρα κορίτσια προλαβαίνουμε... :wink:

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην βάλουν τιμές ΙΑΣΩ!!!! Φαντάζεστε;;;;;

Πάντως με βλέπω για Αρεταίειο αλλά το έχω το ΕΛΕΝΑ στο πίσω μέρος του μυαλού μου γιατι βρήκαμε μια καλή γιατρό και εκεί και το απορρίψαμε περισσότερο σαν νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

YOGINI δηλαδή το Αρεταιειο είναι καλύτερο σαν χώρος από το ΕΛΕΝΑ. Και εγώ το ψάχνω για δημόσιο γιατί δεν ξαναπάω στο ΙΑΣΩ για τη δεύτερη γέννα, όποτε αυτή έρθει. Αλλά σκεφτόμουν περισσότερο το ΕΛΕΝΑ. Η γιατρός που βρήκες είναι καλή ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το ΕΛΕΝΑ ειναι το μεγαλύτερο δημόσιο μαιευτήριο και εκέι πάει όλος ο "λαός" γίνεται ψιλοχαμός και εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα των εξωτερικών ιατρείων που περιμένουν όρθιες οι έγκυες στη σειρά κτλ.

Επάνω τα δωμάτια 2κλινα και μονόκλινα ειναι μια χαρά φυσικά και καθαρά αλλά κάτω γίνεται ο κακός χαμός. Επίσης όλες οι αλλοδαπές, γύφτισες κτλ πάλι εκεί γεννάνε και αν περάσεις έξω απο κανένα 6κλινο θα πάθεις σοκ!

Η γιατρός μας φάνηκε μια χαρά και γέννησαν σ'αυτήν δυο ξαδέρφες του άντρα μου. Λέγεται Κωνσταντινίδου Ειρήνη και ειναι στην Α' μαιευτική, υπερμάχος του φυσιολογικού τοκετού και κατά της επισκληρίδιου....αυτά τα ολίγα απο την εμπειρία μου εκει :)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, το Αρεταίειο είναι πολύ "νοσοκομείο", βρε παιδί μου... Ναί μεν η μαιευτική κλινική θα είναι σε ξεχωριστό όροφο (πιστεύω!) αλλά το όλο κλίμα θα μοιάζει σαν να γεννάς στον Ευαγγελισμό...

Στο Έλενα, αν πας εκεί που είναι τα δωμάτια του "λαού" θα δεις αλλοδαπές, κλπ, αλλά τουλάχιστον λεχώνες, στο Αρεταιείο αν πας σε άλλο όροφο θα δεις αρρώστους...

Δεν θέλω να πάω κόντρα σε κανένα, απλώς αυτές είναι οι σκέψεις μου, γιατί κι εμένα μου είπαν για έναν πολύ καλό γιατρό που ξεγεννά στο Αρεταίειο (παρ'όλα αυτά με ιατρείο στο Κολωνάκι, ε;) ), όμως σκέφτομαι το Έλενα γιατί τουλάχιστον είναι μαιευτήριο, όχι νοσοκομείο...ξέρω'γω!

Βέβαια τα λέω αυτά, γιατί ένας από τους λόγους που θέλω το δημόσιο είναι ότι εκεί έχω τη δυνατότητα να πάω σε μονόκλινο (κάτι το οποίο στο Ιασώ μου είναι εντελώς αδιανόητο!!), οπότε το θέμα των άλλων θαλάμων που πάνε οι "πολλοί" δεν με απασχολεί...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα η μαιευτική κλινική στο Αρεταίειο είναι ξεχωριστή και όπως μας είπε και ο γιατρός μας ειναι πιο οικογειακά τα πράγματα σε σχέση με το ΕΛΕΝΑ και σίγουρα έχει δίκιο...και δεν θα εισαι μαζί με κάνενα άρρωστο σε καμία περίπτωση, οι έγκυες πάνε αλλού. Εγω γι'αυτό θέλω εκεί, να ειναι πιο ήσυχα τα πράγματα....πάντα μονόκλινο εννοείται.

By the way και εμας ο γιατρός στο Κολωνάκι ειναι, μήπως εννοείς τον κ. Μπότση;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η μαιευτική κλινική στο Αρεταίειο είναι ξεχωριστή και όπως μας είπε και ο γιατρός μας ειναι πιο οικογειακά τα πράγματα σε σχέση με το ΕΛΕΝΑ και σίγουρα έχει δίκιο...και δεν θα εισαι μαζί με κάνενα άρρωστο σε καμία περίπτωση, οι έγκυες πάνε αλλού. Εγω γι'αυτό θέλω εκεί, να ειναι πιο ήσυχα τα πράγματα....πάντα μονόκλινο εννοείται.

By the way και εμας ο γιατρός στο Κολωνάκι ειναι, μήπως εννοείς τον κ. Μπότση;

 

Εννοείται ότι τα δωμάτια των λεχώνων είναι αλλού! Απλώς είπα ότι εκτός ορόφου μαιευτικής, το οπόλοιπο κτίριο έχει αρρώστους...

Όχι, για κάποιον Δενδρινό μου έχουν πεί, ο οποίος είναι σε Αρεταιειο και Ιασώ.

A propos, Αυτός ο γιατρός που λες εσύ έχει υπέρηχο στο ιατρείο του ή σε στέλνει έξω; γιατί αυτός που είδα εγώ δεν έχει! Είναι σχεδόν δίπλα στο Έλενα, οπότε αν θες υπέρηχο, μας είπε ότι κανονίζεις να είσαι από τα τελευταία ραντεβού του και πάτε μαζί για υπέρηχο στο νοσοκομείο ή πας μόνη σου, το κάνεις και του το πας.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τους υπέρηχους θα μου τους κάνει στο Αρεταίειο, καλύτερα βασικά για να κόψω και κίνηση. Στο ιατρείο του έχει ενα μηχάνημα αρχαιολογία που ακούσει τους χτύπους σαν σόναρ :lol::lol::lol:

Τι να τον κάνουμε είναι μεγαλούτσικος γιατρός.

Πάντως έχει γράψει και βιβλία νομίζω και έχει ειδικότητα τους υπέρηχους...για να δούμε!

Να σου πω αμα το δωμάτιο ειναι μια χαρά δεν με νοιάζει για τα άλλα....4 μέρες ειναι θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός του Έλενα μιά από τα ίδια! Μόνο για τους παλμούς έχει, αλλά λίιιιιιιιιγο πιο σύγχρονο, το έχει σε ψηφιακό :D Βασικά μου θύμισε αυτά που έχω δεί στο internet, να τα πουλάνε για οικιακή χρήση! Σιγά μη δώσουν λεφτά για μηχάνημα υπερήχων, αφού έχουν τη λύση του νοσοκομείου;

Καλά εμένα δεν με απασχολεί τόσο για τώρα, κατά την εγκυμοσύνη! Τώρα πας οπουδήποτε έξω και σου κάνουν. Όμως αν αυτόν τον άνθρωπο τον έχεις για γιατρό σου και μετά, είναι δυνατόν να πηγαίνεις δεξιά και αριστερά για κολπικό υπέρηχο;;;

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως το μηχάνημα ειναι απαραίτητο στο ιατρείο. Βασικά εγω μόνο για τη γέννα θα πάω σε δημόσιο, μετά πίσω στη γιατρό μου....ασε που δεν τον κόβω και για πολλά χρόνια ακόμα να εργάζεται το γιατρό που θα πάω μιας και ειναι ήδη 62!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι!!! Εγώ μία φορά άφησα χωρίς υπέρηχο το ετήσιο check-up και την επόμενη φορά, μετά από ένα χρόνο, είχα έναν ενδομήτριο πολύποδα "Να"!! Γι'αυτό από τότε, ετήσια επίσκεψη στον γυναικολόγο με τεστ ΠΑΠ και υπέρηχο είναι must!!

Μην το λες πάντως ότι θα σταματήσει σύντομα επιδή είναι 62. Οι γιατροί, και ειδικά οι καθηγητές, δουλεύουν -μπορεί με πιο μειωμένους ρυθμούς αλλά δουλεύουν- μέχρι τα βαθιά τους γεράματα!!

Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι πάντως...κάτω απο αυτές τις συνθήκες μόνο για γέννα σ'αυτόν τον γιατρό!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ Η ΣΥΝΝΥΦΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ, ΠΡΙΝ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ. ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΙΑ, ΚΑΘΑΡΟ. ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΣΜΟΣ, ΩΡΑΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ...

ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΕΙ ΩΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ. ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΤΑ ΕΚΤΑΚΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ

 

Πριν από 3,5 χρόνια δεν υπήρχε μονάδα εντατικής νεογνών αλλά τώρα υπάρχει και λειτουργεί μια χαρά μάλιστα! Πριν από 3,5 χρόνια δεν υπήρχε παιδιατρική κλινική αλλά τώρα υπάρχει. Το Αττικό είναι καινουργιο νοσοκομείο και οι κλινικές άνοιξαν σιγά σιγά...

Επίσης όταν δεν υπήρχε δεν δεχόταν περιστατικά που να χρειαζόταν μονάδα και αν τυχόν συνέβαινε κάτι στην πορεία, υπήρχε και η δυνατότητα νοσηλείας και η δυνατότητα να μεταφερθεί στο Παίδων ή όπου αλλού. Υπάρχουν στανταρ ασφάλειας, δεν ανοίγει έτσι ένα νοσοκομείο στα κουτουρού...

Τώρα βέβαια υπάρχει και περισσότερος κόσμος.... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,

 

εχει γεννησει καμια σας στο Αρεταιειο? τι συνθηκες επικρατουν εκει? εχω ακουσει καλα λογια αλλα θα ηθελα και τνη εμπειρια σας!!! καθαριοτητα,εξυπηρετηση μαιων,θηλασμος κτλ

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεννησε μια ξαδερφη μου. Ειναι πολυ καλο νοσοκομειο και καθαρό.

Απλα παρε μαζι σου ολα τα απαραιτητα γιατι εκει δεν τα δινουν . Η ξαδερφη μου ειχε ξεχασει να παρει σερβιετες και δεν πουλουσαν καν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...